Dziś są imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza

Redakcja  
dodane: 10-11-2019 07:23   |   wyświetleń: 2782

"Chcę być bliżej prezesa"

Rozmowa z posłem Sławomirem Skwarkiem, Prawo i Sprawiedliwość. Rozmowa ukazała się niedawno na łamach Wspólnoty Łukowskiej
 

Wstaje Pan rano, patrzy w lustro i kogo Pan widzi?

- Ostatnio widzę zmęczoną twarz po kampanii. Zmęczoną, ale szczęśliwą. 14 października, gdy dowiedziałem się ilu ludzi obdarzyło mnie zaufaniem, na twarzy pojawiły się łzy szczęścia.


Kto pierwszy zadzwonił z gratulacjami?

- Pierwsze gratulacje dostałem od żony Grażyny. Natomiast wspólny telefon otrzymałem od Pawła Pasika, dyrektora biura poselskiego i mojego syna Michała, którzy czuwali w sztabie wyborczym w Lublinie. Z nimi byłem na gorącej linii przez całą noc. Jako trzeci z gratulacjami zadzwonił teść.


W której ławie Pan zasiada. Kto siedzi obok?

- Siedzę w trzecim rzędzie od końca pod numerem 309. W nadchodzącej kadencji mam nadzieję zasiąść niżej i bardziej w prawo. Po mojej prawej zasiada profesor Jacek Kurzępa z województwa lubuskiego. Mój sąsiad z lewej strony to Tomasz Ławniczak z okręgu kaliskiego.


Kogo z parlamentarzystów opuszczających Wiejską będzie Panu brakować i dlaczego?

-  Sąsiada Jacka Kurzępy, który niestety nie otrzymał mandatu na koleją kadencję. Mieliśmy wspólne tematy związane z historią i pracą na rzecz młodzieży.


Kiedyś powiedział Pan, że chciałby zasiadać w sali sejmowej obok prezesa Kaczyńskiego. Kiedy to nastąpi?

- Patrząc realnie to chyba nigdy. Prezes zapowiadał, że istnieje prawdopodobieństwo, że po tej kadencji zakończy działalność. W tej kadencji na pewno nie będę siedział obok, ale mam nadzieję, że bliżej prezesa. Na pewno będę częściej z nim rozmawiał. 


Czy w tej kadencji będzie miał Pan większe ambicje niż bycie szeregowym posłem?

- Na pewno będę aktywniejszy. Ostatnie 10 miesięcy na Wiejskiej to był pouczający czas. Zdobyłem cenne doświadczenia. Nie będę ubiegał się o "stanowiska". Chcę być z ludźmi. Jestem posłem "z ludu". Niech tak zostanie. Jednak decyzje personalne nie należą do mnie, jeżeli dostanę zadanie to je wykonam.


W których komisjach chciałby Pan pracować?

-  Pracuję w Komisji Infrastruktury oraz Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. W tych komisjach zamierzam nadal pracować. Komisja, w pracach której chciałbym jeszcze uczestniczyć to Komisja Obrony Narodowej. Widać, że wojsko powraca na ścianę wschodnią. W Siedlcach stacjonuje 18. Dywizja Zmechanizowana, w Lublinie wchodząca w jej skład 19. Brygada Zmechanizowana im. gen. F. Kleeberga. Obecność wojska to rozwój i poczucie bezpieczeństwa także dla powiatu łukowskiego.

 

"Wystarczy wojny ideologicznej na poziomie Sejmu" 


Ostatnio Rada Powiatu przyjęła uchwałę przeciwstawiającą się ideologii LGBT. Popiera Pan takie działania?

- Źle się dzieje, że takie uchwały schodzą na poziom Rad Gmin i Powiatów, ale rozumiem intencje wnioskodawców. Zwraca ona uwagę na ważny problem. Wystarczyłoby walki ideologicznej na poziomie Sejmu. Na poziomie powiatu powinno być mniej ideologii, a więcej spraw lokalnych. Nie chciałbym, żeby ideologia LGBT wkroczyła do szkół. Nie potrzeba jednak do tego uchwał Rady Powiatu. To dyrekcja i Rada Rodziców decyduje o tym kogo wpuszcza do szkoły, a nadzór nad nimi sprawuje organ prowadzący – Rada Powiatu, Zarząd Powiatu i kuratorium. Reasumując jestem przeciwny ideologii LGBT.


Gdzie poza Łukowem otworzy Pan biura poselskie?

-  W planach mam otwarcie biura w Rykach i Lubartowie, będą to biura prowadzone we współpracy z innymi posłami. Będziemy na zmianę prowadzić tam dyżury.


Ile wydał Pan na kampanię?

- Bardzo dużo pracy od 5 grudnia 2018 r. Jeżeli chodzi o pieniądze to mój osobisty limit poselski wynosił 11 tys. zł i tyle wydałem.


Co z kasami biletowymi w Łukowie?

- Mają powrócić po remoncie dworca. Żeby nie czekać na kasy do czasu zakończenia remontu są inne możliwości. Jedna z nich jest cały czas dostępna – zakup biletu u konduktora. Druga to zakup biletu przez internet i tu może pomóc osobom starszym wnuczek. Inna możliwość to np. automat biletowy, ale także pomysł na dodatkową działalność gospodarczą w porozumieniu z PKP. Gdyby była tak możliwość prawna w moim biurze można by było uzyskać pomoc w zakupie biletu.

 

Pytania do Czytelników 


Mamy też sporo pytań od Czytelników. Pani Magda pyta: W 2015 r. PiS obiecał zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł. (co i tak jest kwotą śmieszną, przy 30 tys. kwoty wolnej dla polityków). Niestety poza rozdawnictwem socjalnym nic o charakterze wsparcia ludzi uczciwie pracujących się nie wydarzyło. Jakie działania Pan poseł podejmie, by zrealizować ten postulat?

- Nie mamy takiej kwoty wolnej od podatku dla polityków. Szeregowy poseł zarabia 8016,40 zł brutto. Jest to kwota opodatkowana na normalnych zasadach. Mamy też nieopodatkowaną dietę miesięczna w wysokości 2420 zł. Dieta radnych gminnych, miejskich, powiatowych czy radnych sejmiku również jest nieopodatkowana. Będę się opowiadał za wzrostem kwoty wolnej. Ta wzrosła już dwukrotnie za rządów Prawa i Sprawiedliwości, ale nie jest to ostanie słowo. Jestem zwolennikiem, by była zdecydowanie większa. Chciałbym by wynosiła tyle, co najniższe wynagrodzenie. Będę zabiegał o to w Sejmie.


Pan Grzegorz pyta: Trwa ogólnopolski protest fizjoterapeutów. W jaki sposób Pan poseł postara się pomóc tej grupie zawodowej?

-  Na służbę zdrowia idą olbrzymie pieniądze, aż do 6 proc. PKB. Dla przykładu, na wojsko - 2 proc. Pytanie, jak pieniądze w służbie zdrowia są dzielone? Za pracę fizjoterapeutów w poszczególnych jednostkach odpowiadają ich organy prowadzące. Jeżeli fizjoterapeuta zatrudniony jest w SP ZOZ, to skargi, wnioski i zażalenia powinien kierować do dyrektora i Rady Powiatu. Będę rozmawiał w tej sprawie, w pierwszej kolejności z dyrektorem szpitala. Mam wrażenie, że pieniędzy w systemie jest sporo, lecz są one nieodpowiednio rozdysponowywane i wydawane.


Pan Daniel porusza taki temat: Kiedy rusza zapowiadana przez Pana rewitalizacja linii kolejowej nr 12, w szczególności na odcinku Łuków-Pilawa. Kiedy przywrócone zostaną przewozy pasażerskie?

- Zarządca linii kolejowej nr 12 planuje modernizację linii w latach 2021-2027. 13 lutego 2019 zawarta została umowa na opracowanie dokumentacji projektowej. Niestety PKP Intercity obecnie nie planuje uruchomienia na tej linii przewozów pasażerskich, argumentuje to zbyt niskim zainteresowaniem pasażerów ale mogą to zrobić koleje regionalne. Trzeba dodać, że do przywrócenia połączeń pasażerskich niezbędna jest współpraca samorządów lokalnych oraz wojewódzkich.


Pan Daniel pyta też: Czy jest szansa na remont i budowę nowej DK 76 na odcinku Łuków-Stoczek Łukowski?

- Aktualnie na tej drodze modernizowana jest nawierzchnia na kilkukilometrowym odcinku (Wólka Zastawska-Zastawie). Na DK 76 musimy zadbać o bezpieczeństwo osób mieszkających wzdłuż tej drogi. Chodnik dla pieszych należy wybudować w Jedlance oraz od Wólki Zastawskiej do Zastawia, a także nie możemy zapomnieć o ul. Łapiguz w Łukowie. Mogę zdradzić, że są one ujęte przez GDDKiA w planie poprawy bezpieczeństwa na kolejne lata. Tą sprawą zajmę się w nadchodzącej kadencji.


Pan Michał pyta: Jakie są szanse, by w tym roku ruszyła inwestycja na DK 63?

- Według mojej wiedzy ani w tym, ani w następnym roku ta inwestycja się nie rozpocznie. Prace projektowe zakończą się wiosną 2020 roku. Dla tego jest jeszcze szansa dla mieszkańców na uzupełnienie ich wniosków. Potrzeba też wsparcia mieszkańców przez samorządy lokalne. Musimy wypracować kompromis (przepisy - dobro mieszkańców). Etap ten zakończy konsultacje i wyłożenie projektu. Zgodnie z harmonogramem przedstawionym przez dyrektora GDDKiA w Lublinie w drugiej połowie roku 2020 ogłoszony zostanie przetarg z wykonaniem w roku 2021.


Pytanie pani Moniki: Czy jest szansa na budowę chodnika ze Stanina do Kosut?

- Inwestycja jest potrzebna. Uważam, że ten odcinek jest niebezpieczny. To zadanie dla radnego Sejmiku Województwa Lubelskiego obecnej kadencji oraz wójta gminy Stanin, który wedle mojej wiedzy jest w posiadaniu projektu tej inwestycji. W 2019 roku istniała możliwość pozyskania dofinansowania na ten cel z Zarządu Dróg Wojewódzkich. Kwota dofinansowania wynosiła 50 proc. Taką ofertę wójt gminy Stanin otrzymał, ale z niej nie skorzystał, nie złożył wniosku. Więc póki co, chodnika nie będzie. W kolejnych latach Zarząd Dróg Wojewódzkich będzie stawiał na takie projekty partnerskie. Miejmy nadzieję, że wójt zechce z nich skorzystać. 

 

Na wesoło 

Mamy też kilka pytań od Czytelników bardziej humorystycznych. Pan Kamil pyta: Dokąd nocą tupta jeż?

- Mam na działce jeża i on nocą tupta, żeby się schować przed moimi psami.

Pytanie pana Patryka: Dlaczego szczoteczka do zębów ma włosy, a grzebień do włosów ma zęby?

- Żeby zęby były czyste, a włosy uczesane.


Ostanio opublikowane artykuły:

Łuków zamienił się w świąteczną krainę (GALERIA)
Łuków zamienił się w świąteczną krainę (GALERIA) Łukowski Ośrodek Kultury oraz Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łukowie zorganizowali po raz kolejny mikołajkową imprezę ?W Świątecznej Krainie"
Pięcioosobowa rodzina z Łukowa zapłaci za śmieci prawie ...
Pięcioosobowa rodzina z Łukowa zapłaci za śmieci prawie  100 zł miesięcznie Przedsiębiorstwo Usług i Inżynierii Komunalne wycenia, że odbierze i zagospodaruje śmieci od mieszkańców Łukowa za 3 mln 247 tys. zł. Jako jedne złożyło ofertę w przetargu ogłoszonym przez miasto.
Gmina Łuków: 70-lecie biblioteki ze świątecznym konkursem
Gmina Łuków: 70-lecie biblioteki ze świątecznym konkursem Gminna Biblioteka Publiczna w Łukowie ma 70 lat. Uroczyste obchody jubileuszu odbyły się w czwartek 5 grudnia w filii w Gręzówce i były połączone z podsumowaniem konkursu bożonarodzeniowego, którego tematem w tym roku były witraże
Nowy wicemarszałek. Michał Mulawa za Dariusza Stefaniuka
Nowy wicemarszałek. Michał Mulawa za Dariusza Stefaniuka Podczas wtorkowej (3 grudnia br.) sesji Sejmiku Województwa Lubelskiego radni wybrali nowego wicemarszałka województwa.
Kolejny singiel Bronki pt. “Chodź ze mną” (WIDEO)
Kolejny singiel Bronki pt. “Chodź ze mną” (WIDEO) 3 grudnia na platformach streamingowych m.in Spotify, Tidal, Deezer, YouTube odbyła się premiera kolejnego singla ?Chodź ze mną? wykonania Dominiki Szcześniak, znanej pod pseudonimem Bronka.
Śmiertelne zatrucie czadem
Śmiertelne zatrucie czadem Dziś rano strażacy dostali informację o nieprzytomnym mężczyźnie
Dziś "zapłonie" łukowska choinka
Dziś Władze miasta zapraszają oficjalne zapalenie świątecznej choinki, która pojawiła się już na Placu Solidarności i Wolności.
Potrącenie rowerzysty na ul. Wyszyńskiego
Potrącenie rowerzysty na ul.  Wyszyńskiego Do zdarzenia doszło w czwartek przed godz. 16.
Zobacz co słychać w kinie
Zobacz co słychać w kinie Od 6 grudnia w Kino Łuków zaprasza na kilka premier
Pokażą co potrafią
Pokażą co potrafią - Serdecznie zapraszamy na doroczny koncert uczniów, tym razem wyjątkowo przed świętami ze względu na układ ferii i jedynie 4 dni zajęć dydaktycznych po Nowym Roku - informuje dyrekcja Szkoły Muzycznej w Łukowie.
"Piątce" stuknęła trzydziestka
Najmłodsza z łukowskich podstawówek świętowała w piątek 29 listopada
"Aleje" włączyły się w akcję Polacy - Rodakom ...
Szkoła wzięła udział w jubileuszowej akcji Polacy ? Rodakom, zorganizowanej przez senatora Stanisława Gogacza
Pożar słomy. Cztery jednostki w akcji
Pożar słomy. Cztery jednostki w akcji 4 grudnia o godzinie 23:34 strażacy z OSP Wojcieszków otrzymali zgłoszenie o pożarze słomy nieopodal Świderek.
Wójt Wojcieszkowa dorabia w szkole
Wójt Wojcieszkowa dorabia w szkole Agnieszka Cieślak poszła w ślady Marcina Kiwiora, włodarza małopolskiej gminy Skrzyszów, który pracował jednocześnie jako matematyk w Tarnowie. Wójt gminy Wojcieszków od września uczy historii w Siedliskach. Nie wszyscy mieszkańcy są z tego zadowoleni.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Tłumy na roztańczonym jubileuszuHarcerze opanowali Wolę OkrzejskąRuszył gruntowny remont pomieszczeń sanitarnych w łukowskim szpitaluLata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieDni Łukowa 2019: Przedszkoliada nad KrznąDni Łukowa 2019: Bieg i biesiada na inauguracjęMuzyczne warsztaty w BieszczadachFotografia abstrakcyjna w ŁOKTurniej Szkół Sienkiewiczowskich: wygrana SiedlecPrawybory w Alejach„Czyste Powietrze”: zgłoś się do programu

Obejrzyj

Lata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieSzóstka kandydatów starła się podczas Wielkiej Debaty WspólnotyMuzyczne warsztaty w BieszczadachNauczycielski protest songWiozła dwoje dzieci. Miała ponad 3 promilePotrącił 4 osoby!Kampania przeciw dopalaczomMnóstwo głosowań na sesjiPo nieboskłonie - wiosenny przebój!Medialne warszaty z uczelnią z ToruniaWjechała na czerwonym świetle. Zobacz film

Wydarzenia dodajwszystkie

Grudzień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
25262728293001
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
01
02
03
04
05
Najbliższe wydarzenia
O prawie spadkowym na UTW
O prawie spadkowym na UTW
W poniedziałek 25 listopada Galerii PROwizorium ŁOK słuchacze Łukowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyli w spotkaniu, poświęconym podstawowym zagadnieniom z prawa spadkowego
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja

Prognoza pogody

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Kupię: KUPIE WOJSKOWE STARE KOLEKCJE,ZBIORY TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Sprzedam: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Inne: KUPIE STARE DREWNIANE ŚMIGŁO OD SAMOLOTU TELEFON 694-972-047
kupie stare przedwojenne śmigło drewniane do starego samolotu, polskiego niemieckiego, czeskiego, angielskiego lub innego,do kolekcji.telefon 694972047
Dam pracę: KUPIE WOJSKOWE STARE SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
pozostałe: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje