Dziś są imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława

Redakcja  
dodane: 10-11-2019 07:23   |   wyświetleń: 2923

"Chcę być bliżej prezesa"

Rozmowa z posłem Sławomirem Skwarkiem, Prawo i Sprawiedliwość. Rozmowa ukazała się niedawno na łamach Wspólnoty Łukowskiej
 

Wstaje Pan rano, patrzy w lustro i kogo Pan widzi?

- Ostatnio widzę zmęczoną twarz po kampanii. Zmęczoną, ale szczęśliwą. 14 października, gdy dowiedziałem się ilu ludzi obdarzyło mnie zaufaniem, na twarzy pojawiły się łzy szczęścia.


Kto pierwszy zadzwonił z gratulacjami?

- Pierwsze gratulacje dostałem od żony Grażyny. Natomiast wspólny telefon otrzymałem od Pawła Pasika, dyrektora biura poselskiego i mojego syna Michała, którzy czuwali w sztabie wyborczym w Lublinie. Z nimi byłem na gorącej linii przez całą noc. Jako trzeci z gratulacjami zadzwonił teść.


W której ławie Pan zasiada. Kto siedzi obok?

- Siedzę w trzecim rzędzie od końca pod numerem 309. W nadchodzącej kadencji mam nadzieję zasiąść niżej i bardziej w prawo. Po mojej prawej zasiada profesor Jacek Kurzępa z województwa lubuskiego. Mój sąsiad z lewej strony to Tomasz Ławniczak z okręgu kaliskiego.


Kogo z parlamentarzystów opuszczających Wiejską będzie Panu brakować i dlaczego?

-  Sąsiada Jacka Kurzępy, który niestety nie otrzymał mandatu na koleją kadencję. Mieliśmy wspólne tematy związane z historią i pracą na rzecz młodzieży.


Kiedyś powiedział Pan, że chciałby zasiadać w sali sejmowej obok prezesa Kaczyńskiego. Kiedy to nastąpi?

- Patrząc realnie to chyba nigdy. Prezes zapowiadał, że istnieje prawdopodobieństwo, że po tej kadencji zakończy działalność. W tej kadencji na pewno nie będę siedział obok, ale mam nadzieję, że bliżej prezesa. Na pewno będę częściej z nim rozmawiał. 


Czy w tej kadencji będzie miał Pan większe ambicje niż bycie szeregowym posłem?

- Na pewno będę aktywniejszy. Ostatnie 10 miesięcy na Wiejskiej to był pouczający czas. Zdobyłem cenne doświadczenia. Nie będę ubiegał się o "stanowiska". Chcę być z ludźmi. Jestem posłem "z ludu". Niech tak zostanie. Jednak decyzje personalne nie należą do mnie, jeżeli dostanę zadanie to je wykonam.


W których komisjach chciałby Pan pracować?

-  Pracuję w Komisji Infrastruktury oraz Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. W tych komisjach zamierzam nadal pracować. Komisja, w pracach której chciałbym jeszcze uczestniczyć to Komisja Obrony Narodowej. Widać, że wojsko powraca na ścianę wschodnią. W Siedlcach stacjonuje 18. Dywizja Zmechanizowana, w Lublinie wchodząca w jej skład 19. Brygada Zmechanizowana im. gen. F. Kleeberga. Obecność wojska to rozwój i poczucie bezpieczeństwa także dla powiatu łukowskiego.

 

"Wystarczy wojny ideologicznej na poziomie Sejmu" 


Ostatnio Rada Powiatu przyjęła uchwałę przeciwstawiającą się ideologii LGBT. Popiera Pan takie działania?

- Źle się dzieje, że takie uchwały schodzą na poziom Rad Gmin i Powiatów, ale rozumiem intencje wnioskodawców. Zwraca ona uwagę na ważny problem. Wystarczyłoby walki ideologicznej na poziomie Sejmu. Na poziomie powiatu powinno być mniej ideologii, a więcej spraw lokalnych. Nie chciałbym, żeby ideologia LGBT wkroczyła do szkół. Nie potrzeba jednak do tego uchwał Rady Powiatu. To dyrekcja i Rada Rodziców decyduje o tym kogo wpuszcza do szkoły, a nadzór nad nimi sprawuje organ prowadzący – Rada Powiatu, Zarząd Powiatu i kuratorium. Reasumując jestem przeciwny ideologii LGBT.


Gdzie poza Łukowem otworzy Pan biura poselskie?

-  W planach mam otwarcie biura w Rykach i Lubartowie, będą to biura prowadzone we współpracy z innymi posłami. Będziemy na zmianę prowadzić tam dyżury.


Ile wydał Pan na kampanię?

- Bardzo dużo pracy od 5 grudnia 2018 r. Jeżeli chodzi o pieniądze to mój osobisty limit poselski wynosił 11 tys. zł i tyle wydałem.


Co z kasami biletowymi w Łukowie?

- Mają powrócić po remoncie dworca. Żeby nie czekać na kasy do czasu zakończenia remontu są inne możliwości. Jedna z nich jest cały czas dostępna – zakup biletu u konduktora. Druga to zakup biletu przez internet i tu może pomóc osobom starszym wnuczek. Inna możliwość to np. automat biletowy, ale także pomysł na dodatkową działalność gospodarczą w porozumieniu z PKP. Gdyby była tak możliwość prawna w moim biurze można by było uzyskać pomoc w zakupie biletu.

 

Pytania do Czytelników 


Mamy też sporo pytań od Czytelników. Pani Magda pyta: W 2015 r. PiS obiecał zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł. (co i tak jest kwotą śmieszną, przy 30 tys. kwoty wolnej dla polityków). Niestety poza rozdawnictwem socjalnym nic o charakterze wsparcia ludzi uczciwie pracujących się nie wydarzyło. Jakie działania Pan poseł podejmie, by zrealizować ten postulat?

- Nie mamy takiej kwoty wolnej od podatku dla polityków. Szeregowy poseł zarabia 8016,40 zł brutto. Jest to kwota opodatkowana na normalnych zasadach. Mamy też nieopodatkowaną dietę miesięczna w wysokości 2420 zł. Dieta radnych gminnych, miejskich, powiatowych czy radnych sejmiku również jest nieopodatkowana. Będę się opowiadał za wzrostem kwoty wolnej. Ta wzrosła już dwukrotnie za rządów Prawa i Sprawiedliwości, ale nie jest to ostanie słowo. Jestem zwolennikiem, by była zdecydowanie większa. Chciałbym by wynosiła tyle, co najniższe wynagrodzenie. Będę zabiegał o to w Sejmie.


Pan Grzegorz pyta: Trwa ogólnopolski protest fizjoterapeutów. W jaki sposób Pan poseł postara się pomóc tej grupie zawodowej?

-  Na służbę zdrowia idą olbrzymie pieniądze, aż do 6 proc. PKB. Dla przykładu, na wojsko - 2 proc. Pytanie, jak pieniądze w służbie zdrowia są dzielone? Za pracę fizjoterapeutów w poszczególnych jednostkach odpowiadają ich organy prowadzące. Jeżeli fizjoterapeuta zatrudniony jest w SP ZOZ, to skargi, wnioski i zażalenia powinien kierować do dyrektora i Rady Powiatu. Będę rozmawiał w tej sprawie, w pierwszej kolejności z dyrektorem szpitala. Mam wrażenie, że pieniędzy w systemie jest sporo, lecz są one nieodpowiednio rozdysponowywane i wydawane.


Pan Daniel porusza taki temat: Kiedy rusza zapowiadana przez Pana rewitalizacja linii kolejowej nr 12, w szczególności na odcinku Łuków-Pilawa. Kiedy przywrócone zostaną przewozy pasażerskie?

- Zarządca linii kolejowej nr 12 planuje modernizację linii w latach 2021-2027. 13 lutego 2019 zawarta została umowa na opracowanie dokumentacji projektowej. Niestety PKP Intercity obecnie nie planuje uruchomienia na tej linii przewozów pasażerskich, argumentuje to zbyt niskim zainteresowaniem pasażerów ale mogą to zrobić koleje regionalne. Trzeba dodać, że do przywrócenia połączeń pasażerskich niezbędna jest współpraca samorządów lokalnych oraz wojewódzkich.


Pan Daniel pyta też: Czy jest szansa na remont i budowę nowej DK 76 na odcinku Łuków-Stoczek Łukowski?

- Aktualnie na tej drodze modernizowana jest nawierzchnia na kilkukilometrowym odcinku (Wólka Zastawska-Zastawie). Na DK 76 musimy zadbać o bezpieczeństwo osób mieszkających wzdłuż tej drogi. Chodnik dla pieszych należy wybudować w Jedlance oraz od Wólki Zastawskiej do Zastawia, a także nie możemy zapomnieć o ul. Łapiguz w Łukowie. Mogę zdradzić, że są one ujęte przez GDDKiA w planie poprawy bezpieczeństwa na kolejne lata. Tą sprawą zajmę się w nadchodzącej kadencji.


Pan Michał pyta: Jakie są szanse, by w tym roku ruszyła inwestycja na DK 63?

- Według mojej wiedzy ani w tym, ani w następnym roku ta inwestycja się nie rozpocznie. Prace projektowe zakończą się wiosną 2020 roku. Dla tego jest jeszcze szansa dla mieszkańców na uzupełnienie ich wniosków. Potrzeba też wsparcia mieszkańców przez samorządy lokalne. Musimy wypracować kompromis (przepisy - dobro mieszkańców). Etap ten zakończy konsultacje i wyłożenie projektu. Zgodnie z harmonogramem przedstawionym przez dyrektora GDDKiA w Lublinie w drugiej połowie roku 2020 ogłoszony zostanie przetarg z wykonaniem w roku 2021.


Pytanie pani Moniki: Czy jest szansa na budowę chodnika ze Stanina do Kosut?

- Inwestycja jest potrzebna. Uważam, że ten odcinek jest niebezpieczny. To zadanie dla radnego Sejmiku Województwa Lubelskiego obecnej kadencji oraz wójta gminy Stanin, który wedle mojej wiedzy jest w posiadaniu projektu tej inwestycji. W 2019 roku istniała możliwość pozyskania dofinansowania na ten cel z Zarządu Dróg Wojewódzkich. Kwota dofinansowania wynosiła 50 proc. Taką ofertę wójt gminy Stanin otrzymał, ale z niej nie skorzystał, nie złożył wniosku. Więc póki co, chodnika nie będzie. W kolejnych latach Zarząd Dróg Wojewódzkich będzie stawiał na takie projekty partnerskie. Miejmy nadzieję, że wójt zechce z nich skorzystać. 

 

Na wesoło 

Mamy też kilka pytań od Czytelników bardziej humorystycznych. Pan Kamil pyta: Dokąd nocą tupta jeż?

- Mam na działce jeża i on nocą tupta, żeby się schować przed moimi psami.

Pytanie pana Patryka: Dlaczego szczoteczka do zębów ma włosy, a grzebień do włosów ma zęby?

- Żeby zęby były czyste, a włosy uczesane.


Ostanio opublikowane artykuły:

3 kroki dzielą Twoją firmę od sukcesu w internecie
3 kroki dzielą Twoją firmę od sukcesu w internecie Zobacz, co pomoże Ci awansować do biznesowej ekstraklasy.
„Psy 3. W imię zasad" w Kinie Łuków
„Psy 3. W imię zasad Seanse w Kinie Łuków odbędą się w dniach 24-26 i 28-30 stycznia o godz. 18:45 oraz 21:00. Bilety dostępne są w kasie kina oraz online https://ekobilet.pl/lukowski-osrodek-kultury
W Lipinach płonęła stodoła. W środku znajdował się sprzęt ...
W Lipinach płonęła stodoła. W środku znajdował się sprzęt rolniczy oraz bele słomy Akcja trwała ponad 11 godzin. Pożar gasiło 12 zastępów straży pożarnej.
Łuków dostał dofinansowanie na budowę żłobka (WIDEO)
Łuków dostał dofinansowanie na budowę żłobka  (WIDEO) Miasto Łuków otrzymało dofinansowanie w kwocie blisko 1,6 mln zł na budowę i wyposażenie żłobka miejskiego przy ul. Piłsudskiego 18
Poseł pyta o rondo na ul. Radzyńskiej
Poseł pyta o rondo na ul. Radzyńskiej Michał Krawczyk złożył w tej sprawie interpelację Andrzeja Adamczyka Ministra Infrastruktury. Publikujemy ją w całości.
AMFETAMINA, HASZYSZ, MARIHUANA I MEFEDRON U 23-LATKA
AMFETAMINA, HASZYSZ, MARIHUANA I MEFEDRON U 23-LATKA Łukowscy policjanci zatrzymali 23-letniego mieszkańca gminy Trzebieszów, który posiadał ponad 600 porcji dilerskich amfetaminy i prawie 100 porcji marihuany
Marta Wardak i Mikołaj Gajowy śpiewali w Będzinie ...
Marta Wardak i Mikołaj Gajowy śpiewali w Będzinie Ferie Trio Jedyneczek ze Szkolnego Studia Piosenki przy Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Łukowie upływa sportowo-koncertowo. Marta Wardak i Mikołaj Gajowy zakwalifikowani zostali do 26 Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie.
Babski Kabaret „Old Spice Girls" w ŁOK
Babski Kabaret „Old Spice Girls 21 stycznia sali widowiskowej Łukowskiego Ośrodka Kultury z okazji Dnia Babci i Dziadka wystąpił Babski Kabaret ?Old Spice Girls".
Z pochodniami i kosami maszerowali ulicami
Z pochodniami i kosami maszerowali ulicami W środę 22 styczni pod Pomnikiem Powstańców Styczniowych na Placu Narutowicza rozpoczęły się Łukowskie Obchody Wybuchu Powstania Styczniowego.
Śmiertelna ofiara wypadku w Dąbiu (AKTUALIZACJA)
Śmiertelna ofiara wypadku w Dąbiu (AKTUALIZACJA) Do tragicznego w skutkach wypadku doszło wczoraj w Dąbiu. W wyniku zderzenia pojazdu ciężarowego marki Mercedes Benz i osobowego audi, 19-letni kierowca osobówki poniósł śmierć na miejscu. Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.
GMINA STANIN: Dbają o transportowców
GMINA STANIN: Dbają o transportowców Rada Gminy Stanin przyjęła nowe stawki podatku od środków transportowych obowiązujących na terenie gminy Stanin na rok 2020.
Rekrutacja do Klubu "Senior+" tylko do piątku. Seniorzy, ...
Rekrutacja do Klubu Nie każdy senior może pojechać do SANATORIUM MIŁOŚCI, ale w łukowskim klubie seniora także będzie można ciekawie spędzić czas, a nawet poznać bliską osobę. Do 24 stycznia w Klubie "Senior+" przy ul. Wyszyńskiego 10/16 w Łukowie przyjmowane są wnioski od osób chcących uczestniczyć w zajęciach pierwszej tego typu placówki w Łukowie.
Od lutego zmiany w „małym ZUS”
Od lutego zmiany w „małym ZUS” Więcej firm skorzysta z niższych składek na ubezpieczenia społeczne. 1 lutego wchodzą w życie zmiany w MAŁYM ZUS dla przedsiębiorców, czyli tzw.MAŁY ZUS PLUS.
Uczczą ofiary hitlerowskich obozów
Uczczą ofiary hitlerowskich obozów W poniedziałek 27 stycznia w Parku Miejskim odsłonięty zostanie kolejny "Mówiący Kamień" .
Emilka Szcześniak z ŁOK wygrywa
Emilka Szcześniak z ŁOK wygrywa Zaśpiewał w ogólnopolskim festiwalu kolęd w Bielsku Podlaskim
OSP Wojcieszków ma nowe władze
OSP Wojcieszków ma nowe władze 19 stycznia odbyło się Walne Zebranie Członów Stowarzyszenia Ochotnicza Straż Pożarna w Wojcieszkowie.
LICZNIK MERCEDESA COFNIĘTY O PONAD 116 TYS. KILOMETRÓW
LICZNIK MERCEDESA COFNIĘTY O PONAD 116 TYS. KILOMETRÓW Łukowscy policjanci będą wyjaśniali w jaki sposób z licznika mercedesa w ciągu miesiąca ubyło 116 tys. km przebiegu.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Tłumy na roztańczonym jubileuszuHarcerze opanowali Wolę OkrzejskąRuszył gruntowny remont pomieszczeń sanitarnych w łukowskim szpitaluLata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieDni Łukowa 2019: Przedszkoliada nad KrznąDni Łukowa 2019: Bieg i biesiada na inauguracjęMuzyczne warsztaty w BieszczadachFotografia abstrakcyjna w ŁOKTurniej Szkół Sienkiewiczowskich: wygrana SiedlecPrawybory w Alejach„Czyste Powietrze”: zgłoś się do programu

Obejrzyj

Lata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieSzóstka kandydatów starła się podczas Wielkiej Debaty WspólnotyMuzyczne warsztaty w BieszczadachNauczycielski protest songWiozła dwoje dzieci. Miała ponad 3 promilePotrącił 4 osoby!Kampania przeciw dopalaczomMnóstwo głosowań na sesjiPo nieboskłonie - wiosenny przebój!Medialne warszaty z uczelnią z ToruniaWjechała na czerwonym świetle. Zobacz film

Wydarzenia dodajwszystkie

Styczeń 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
30310102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
01
02
Najbliższe wydarzenia
O prawie spadkowym na UTW
O prawie spadkowym na UTW
W poniedziałek 25 listopada Galerii PROwizorium ŁOK słuchacze Łukowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyli w spotkaniu, poświęconym podstawowym zagadnieniom z prawa spadkowego
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja

Prognoza pogody

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

pozostałe: TRUDNE FINANSOWANIE BEZ BIK!
TRUDNE FINANSOWANIE BEZ BIK DLA KAŻDEGO! ( przedsiębiorcy, rolnicy oraz pozostałe osoby ) Z nami uzyskasz tanie i bezpieczne pozabankowe finansowanie ; -hipoteczne, -samochodowe, ( wszystkie pojazdy ,maszyny ...
Dam pracę: Praca kierowca międzynarodowy C+E
Firma z Sanoka zatrudni kierowcę z kategorią C+E na trasy międzynarodowe. System pracy do ustalenia. Przyjazna atmosfera oraz atrakcyjne wynagrodzenie. Ciągnik siodłowy Volvo FH 500. ...
pozostałe: Świąteczna Pożyczka
Rodzina przyjeżdża na Święta, a Ty nie masz gotówki ? Pomożemy ! Zadzwoń i skorzystaj z naszej oferty Pożyczki Świątecznej ! Szybko i bezpiecznie, Wysokie kwoty od 1000zł ...
Kupię: KUPIE WOJSKOWE STARE KOLEKCJE,ZBIORY TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Sprzedam: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected]ota.pl Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje