Dziś są imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory

dodane: 10-12-2019 13:09   |   wyświetleń: 3774

Czytelniczka ostrzega przed fałszywymi SMS-ami z prośbą o dopłatę za przesyłkę

- Chciałabym poprosić o publikację smsa, którego otrzymałam niby od firmy DPD, gdzie proszą i dopłatę do mojej przesyłki w kwocie 1 zł. Jest też link do płatności. To może być sposób na kradzież pieniędzy z naszego konta ? napisała do nas mieszkanka Łukowa.
Czytelniczka ostrzega przed fałszywymi SMS-ami z prośbą o dopłatę za przesyłkę  
Treść sms- a, którego pani Ania otrzymała 8 grudnia:

      „Informujemy, że twoja przesyłka nr 00288166821 wymaga dopłaty 1.00 PLN z powodu zmiany cennika w dniu 6.12.19. Zachęcamy do opłaty (…. – od red. tu podano link sugerujący ze chodzi o firmę DPD)    

       Czytelniczka dodaje, że nie otwierała tego sms-a i nie wchodziła w link. Uznała, że to sposób oszustów na wyłudzenie pieniędzy z cudzego konta.  

 - My otwieramy,  logujemy się i potem czyszczą nam konto bankowe. Mnie zapaliła się czerwona lampka, ale w tym przedświątecznym zabieganiu,  ferworze zakupów i prezentów, ktoś może stracić. Proszę o publikację tego smsa jako ostrzeżenia dla ludzi,  aby byli czujni – pisze pani Ania.  

 Jak się okazuje w internecie pełno jest doniesień o tego typu próbach oszustwa. Przed fałszywymi wiadomości, zarówno w sms-ach i e-mailach ostrzegają banki i popularne firmy kurierskie, pod które oszuści się podszywają.    

Na przykład  klienci jednego z banków  zgłaszali, że niedługo po dokonaniu płatności w sklepie internetowym dostawali SMS informujący, że wysyłka towaru będzie droższa i należy do niej dopłacić, np. 1 złoty, a brak dopłaty będzie oznaczać anulowanie zamówienia.

Przykład wiadomości: „Wysyłka pod wskazany adres jest droższa. Prosimy dopłacić 1 PLN, brak dopłaty oznacza anulowane zamówienie http:…” Zawarty w wiadomości link przekierowywał do fałszywej strony pośrednika płatności na której wyłudzane były dane umożliwiające logowanie i autoryzacje transakcji.  

 Wiele z ofiar po dostaniu takiego SMS-a  odniesie wrażenie, że chodzi o problem z ich ostatnim, jeszcze niedostarczonym zamówieniem. A złotówka to niewiele… To potrafi uśpić czujność.

 Jeśli ktoś kliknął na link w SMS-ie i dopłacił złotówkę, wpisując hasło do swojego banku, to jak powinien jak najszybciej  skontaktować się z bankiem.  

Komentowane

Xx (2019-12-10 13:41) 7 7   |   zgłoś do usunięcia
Potwierdzam.
oficer kontrwywiadu obywatelskiego (2019-12-10 17:56) 8 5   |   zgłoś do usunięcia
Tak tam okradają debili którzy wchodzą na falszywą stronę swojego banku i podają login i hasło potem jeszcze kod SMS i złodziej ma dostęp do twojego konta potem jeszcze jeden SMS mu podasz i kasa już na koncie jego, potem za tą kasę szybko kupują bitcoina albo monero i do widzenia, ślad się urywa. Oczywiście wszystko robią w ten sposób aby nie zostawić żadnego śladu po sobie, co jest trudne ale możliwe jeśli ktoś jest dobrze (lepiej niż policja) zorientowany w temacie cyberbezpieczeństwa. Także powiedzcie o tym sposobie swoim przede wszystkim boomerom znajomym i rodzinie.
Mariush (2019-12-11 15:13) 16 17   |   zgłoś do usunięcia
Uwaga na epaka bo oni tez wysyałajom takie smsy i maile, strasza windykacjom
do mariush (2019-12-11 15:35) 5 4   |   zgłoś do usunięcia
Nie doplacaj epace jeśli proszą o dopłatę. Czekaj na pismo z ostatecznym poleceniem zapłaty, potem napisz swoje do nich wyjaśniające że przy wysyłce nie umawialeś się na dopłatę ani nie podpisywaleś zadnej umowy ani nie zostałeś poinformowany o ewentualnych dodatkowych kosztach. Jeśli to nie pomoże to oddaj sprawę śmiało do radcy prawnego, załóż im sprawę cywilną za koszt około 3000 zł plus prawnik np. 300 zł ale umów się z prawnikiem żeby wpisać 1000 zł koszt prawnika, sprawę wygracie, epaka zapłaci 4000 zł kosztów dla ciebie minus to co chcieli odzyskać. W ten sposób się postępuje. 700 zł zostanie dla ciebie.
Bolek (2019-12-11 17:41) 4 4   |   zgłoś do usunięcia
Do "do mariusz" Tak publicznie? Namawiać do przestępstwa? do mariusz, weź przestań, oj, oj....
do bolek (2019-12-11 19:30) 6 15   |   zgłoś do usunięcia
Nie zesraj się
Mariush (2019-12-12 08:33) 4 3   |   zgłoś do usunięcia
"do mariush" a znasz przypadek takiej wygranej sprawy? Mam duze straty przez te niespodziewane dopłaty , święta zmarnowane, dzieci tylko płaczą, zona się nie odzywa. Bylibyśmy wdzięczni za pomoc.
Zaciekawiona (2019-12-12 10:19) 4 3   |   zgłoś do usunięcia
Czy Redakcja może wytłumaczyć, dlaczego pod oświadczeniem Dyrektorki przedszkola Sióstr Nazaretanek zablokowała możliwość komentowania
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Mieszkańcy Łukowa skarżą się na bałagan w mieście ...
Mieszkańcy Łukowa skarżą się na bałagan w mieście Po opublikowaniu informacji od czytelniczki pt. "Kto zrobił taki syf" spływają do nas kolejne fotografie z Łukowa. Tym razem "syf" jest w Parku Miejskim.
Z promilami, bez świateł i pod prąd
Z promilami, bez świateł i pod prąd Za kierowanie rowerem bez wymaganego przepisami oświetlenia, w stanie po użyciu alkoholu i jazdę nieprawidłową stroną jezdni odpowie kierujący rowerem mężczyzna. 51-latek zakończył swoją jazdę zderzeniem z samochodem osobowym.
Łukowski finał WOŚP. Występ Kraszy (WIDEO)
Łukowski finał WOŚP. Występ Kraszy (WIDEO) Raper zagrał dla fanów z rodzinnego miasta.
"Senior +". Rekrutacja potrwa do piątku
Jesteś mieszkańcem Łukowa w wieku powyżej 60 lat? Jesteś osobą nieaktywną zawodowo, która chce jednak żyć w sposób aktywny i twórczy? Chcesz pomóc sobie i innym? Zostań uczestnikiem Klubu Senior+.
Przekaż wspomnienia muzealnikom
Przekaż wspomnienia muzealnikom Muzeum Regionalne w Łukowie oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łukowskiej zbiera wspomnienia opisujące dzieje Ziemi Łukowskiej w czasie II wojny światowej oraz w okresie powojennym aż do końca lat 80-tych XX wieku.
Płonął Passat. Auto udało się uratować
Płonął Passat. Auto udało się uratować Dziś rano przed godziną 8. przy Urzędzie Gminy Stanin doszło do pożaru Volkswagena.
Szpital w Łukowie robi drugie podejście do kupna tomografu ...
Szpital w Łukowie robi drugie podejście do kupna tomografu i mammografu Starosta Dariusz Szustek i poseł Przemysław Czarnek twierdzą, że nowy sprzęt zostanie zakupiony w tym roku.
Łuków ma coraz mniej mieszkańców
Łuków ma coraz mniej mieszkańców 28 875 mieszkańców liczył Łuków na koniec 2019 roku. Ze statystykami dotyczącymi m.in. ilości urodzin, ślubów, a także zgonów w mieście podzielił się z mieszkańcami Urząd Stanu Cywilnego.
Pamiętają o bohaterach. Łukowskiej obchody rocznicy Powstania Styczniowego
Pamiętają o bohaterach. Łukowskiej obchody rocznicy Powstania Styczniowego Łukowski Ośrodek Kultury, Miasto Łuków, Motoweterani Łuków oraz Towarzystwo Fruwającej Muchy zapraszają na Łukowskie Obchody Wybuchu Powstania Styczniowego.
Potrącenie 17-latki. Kierująca pojazdem w ostatniej chwili zauważyła pieszą. ...
Potrącenie 17-latki. Kierująca pojazdem w ostatniej chwili zauważyła pieszą. Łukowscy policjanci ustalają okoliczności wypadku, do którego doszło wczoraj wieczorem w Ryżkach. 17-latka została potrącona przez samochód marki Peugeot.
Walentynki z Gwiazdą, czyli Kolory Miłości w wykonaniu Alicji ...
Walentynki z Gwiazdą, czyli Kolory Miłości w wykonaniu Alicji Węgorzewskiej Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza 14 lutego o godzinie 19:30 na niezwykły walentynkowy wieczór z gwiazdą światowych scen operowych, dyrektor opery, producentką, aktorką i jednym z najlepszych, niepowtarzalnych mezzosopranów ? Alicją Węgorzewską. Gwiazda znana jest także z udziału w jury popularnego programu BITWA NA GŁOSY.
Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej. Szansa na indeks
Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej. Szansa na indeks Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana już po raz 24. podjęło się organizacji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, który daje młodym ludziom z całego kraju możliwość dostania się na wybrane uczelnie.
(Aktualizacja) W Ryżkach spłonął samochód
(Aktualizacja) W Ryżkach spłonął samochód  Pożar auta w Ryżkach.. Materiał udostępnił "Stanisław Pogotowie"
Szef Krajowej Administracji Skarbowej gościł w łukowskiej skarbówce. Obiecał ...
Szef Krajowej Administracji Skarbowej gościł w łukowskiej skarbówce. Obiecał urzędnikom podwyżki Nadinspektor Piotr Walczak na spotkaniu 15 stycznia podkreślił, że inwestycja w ludzi zatrudnionych w KAS, odpowiedzialnych za wpływy do budżetu i ochronę polskiego rynku, to priorytet Ministerstwa Finansów.
Tysiące niesamodzielnych otrzymuje 500 plus
Tysiące niesamodzielnych otrzymuje 500 plus Od początku października Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Do ZUS w województwie lubelskim wpłynęło prawie 35,4 tys. wniosków w sprawie nowego świadczenia.
Spektakl teatralny dla dzieci „Zimowe przygody Kubusia" w ŁOK
Spektakl teatralny dla dzieci „Zimowe przygody Kubusia Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na kolejny spektakl z cyklu "Niedziela z teatrem".
Zderzenie w Radoryżu Kościelnym. Busem podróżowało 15 osób ...
Zderzenie w Radoryżu Kościelnym. Busem podróżowało 15 osób Do zdarzenia doszło tuż przed godz. 8 na skrzyżowaniu
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Tłumy na roztańczonym jubileuszuHarcerze opanowali Wolę OkrzejskąRuszył gruntowny remont pomieszczeń sanitarnych w łukowskim szpitaluLata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieDni Łukowa 2019: Przedszkoliada nad KrznąDni Łukowa 2019: Bieg i biesiada na inauguracjęMuzyczne warsztaty w BieszczadachFotografia abstrakcyjna w ŁOKTurniej Szkół Sienkiewiczowskich: wygrana SiedlecPrawybory w Alejach„Czyste Powietrze”: zgłoś się do programu

Obejrzyj

Lata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieSzóstka kandydatów starła się podczas Wielkiej Debaty WspólnotyMuzyczne warsztaty w BieszczadachNauczycielski protest songWiozła dwoje dzieci. Miała ponad 3 promilePotrącił 4 osoby!Kampania przeciw dopalaczomMnóstwo głosowań na sesjiPo nieboskłonie - wiosenny przebój!Medialne warszaty z uczelnią z ToruniaWjechała na czerwonym świetle. Zobacz film

Wydarzenia dodajwszystkie

Styczeń 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
30310102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
01
02
Najbliższe wydarzenia
O prawie spadkowym na UTW
O prawie spadkowym na UTW
W poniedziałek 25 listopada Galerii PROwizorium ŁOK słuchacze Łukowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyli w spotkaniu, poświęconym podstawowym zagadnieniom z prawa spadkowego
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja

Prognoza pogody

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

pozostałe: TRUDNE FINANSOWANIE BEZ BIK!
TRUDNE FINANSOWANIE BEZ BIK DLA KAŻDEGO! ( przedsiębiorcy, rolnicy oraz pozostałe osoby ) Z nami uzyskasz tanie i bezpieczne pozabankowe finansowanie ; -hipoteczne, -samochodowe, ( wszystkie pojazdy ,maszyny ...
Dam pracę: Praca kierowca międzynarodowy C+E
Firma z Sanoka zatrudni kierowcę z kategorią C+E na trasy międzynarodowe. System pracy do ustalenia. Przyjazna atmosfera oraz atrakcyjne wynagrodzenie. Ciągnik siodłowy Volvo FH 500. ...
pozostałe: Świąteczna Pożyczka
Rodzina przyjeżdża na Święta, a Ty nie masz gotówki ? Pomożemy ! Zadzwoń i skorzystaj z naszej oferty Pożyczki Świątecznej ! Szybko i bezpiecznie, Wysokie kwoty od 1000zł ...
Kupię: KUPIE WOJSKOWE STARE KOLEKCJE,ZBIORY TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Sprzedam: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje