Dziś są imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny

dodane: 19-11-2019 08:36   |   wyświetleń: 891

GMINA STANIN Filtry i łącznik wodociągów mają polepszyć jakość wody

Łącznik sieci wodociągowej, a w przyszłości modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w Tuchowiczu mają poprawić jakość wody w gminie.
GMINA STANIN Filtry i łącznik wodociągów mają polepszyć jakość wody 

Słaba jakość wody to od lat problem części mieszkańców gminy Stanin. Przed tegorocznymi świętami wielkanocnymi z kranów w gminie zaczęła płynąć brązowa ciecz. Zanieczyszczona woda nie nadawała się do picia ani mycia. W Staninie i Kosutach gmina podstawiła beczkowozy z czystą wodą. Wójt Krzysztof Kazana przepraszał za tę sytuację i przyrzekał  poprawić jakość wody w gminnym wodociągu.

Nadal żółta

Minęło kilka miesięcy, jednak według mieszkańców problemy z jakością wody nie ustały.

  - Woda nadal jest żółta albo brązowawa, zależy od dnia - mówi Anna Kudan, która w Staninie prowadzi zakład fryzjerski.  

– Do sporządzenia roztworu dezynfekcyjnego używam wody mineralnej, bo obawiam się,że brudna woda z kranu mogłaby osłabić jego działanie. Wielokrotnie apelowałam do wójta  o rozwiązanie problemu brudnej wody, wysyłałam mu zdjęcia, jak wygląda nasza woda. Mnie w tej chwili nie stać, żeby sobie wykopać studnię głębinową, ale znam osoby, które tak sobie poradziły z problemem braku wody i brudnej wody z wodociągu  – dodaje pani Anna.  

Mineralna lub ze studni

Wielu mieszkańców gminy nie pije wody z kranu. Kupują wodę mineralną w 5-litrowych baniakach lub przywożą wodę ze studni. Matki obawiają się kapać małe dzieci w wodzie z wodociągu.

– Wnuczka dostała  wysypki po kąpieli w żółtej wodzie – mówi starsza kobieta ze Stanina.  - Jak tu się nie bać, co to może być w tej wodzie, jak w spłuczce w toalecie osadza się gruba rdza, czy coś - dodaje jej znajoma.

 - To jest XXI wiek i gmina wciąż nie może nam zapewnić tak podstawowej rzeczy, jak czysta woda - denerwują się mieszkańcy.

 Stara stacja w Tuchowiczu

Zapytaliśmy w Urzędzie Gminy Stanin, czym spowodowane są kłopoty z wodą i jakiej części gminy one dotyczą.

Gmina wyjaśnia, że winne są wiek i zużycie urządzeń w Stacji Uzdatniania Wody w Tuchowiczu, która składa się z dwóch studni głębinowych oddanych do eksploatacji w 1995 r. Po 24 latach użytkowania stacja wymaga modernizacji. Według informacji z Urzędu Gminy problem pogorszonej jakości wody występował tylko w części gminy zasilanej ze Stacji Uzdatniania Wody w Tuchowiczu. Są to miejscowości: Aleksandrów, Anonin, Celiny Szlacheckie, Celiny Włościańskie, Gózd, Jedlanka Osada, Kij, Kopina, Kosuty, Lipniak, Niedźwiadka, Ogniwo, Stanin, Tuchowicz w części, Wnętrzne, Wolka Zastawska, Zagoździe i Zastawie.

Lepsze filtry

Jak się dowiedzieliśmy, od kwietnia gmina działa w celu poprawy jakości wody.  

 - Podjęto decyzję o wymianie złóż filtracyjnych we wszystkich filtrach SUW w Tuchowiczu w okresie niższego poboru. W bieżącym okresie wykonano wymianę w dwóch filtrach, wyłączono pozostałe filtry z eksploatacji SUW. Pracując na dwóch filtrach po regeneracji jakość fizykochemiczna wody uległa poprawie – informuje Marek Kopeć, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej w Staninie.

   

 Niższa opłata

Za najbardziej fatalną wodę gmina pobrała mniejsze opłaty. Wójt Krzysztof Kazana i  Rada Gminy Stanin umorzyli z urzędu 50 procent należności za zużytą wodę za okres, w którym dostarczona woda była pogorszonej jakości, tj. od 25 kwietnia 2019 r. do 24 maja 2019 r. Umorzenie należności zostało zaksięgowane na kontach odbiorców wody na podstawie faktur korygujących, które obejmowały rozliczenie zużycia wody w  wymienionym  okresie.

 Łącznik wodociągów

Kolejnym sposobem na poprawę jakości wody ma być budowa łącznika sieci wodociągowej, który sprawi, że czysta woda ze stacji w Jeleńcu popłynie do  większej liczby mieszkańców.

  - W stacji Tuchowicz rozpoczęto wymianę złoża i dysz filtracyjnych napowietrzających. W najbliższym terminie planowana jest budowa łącznika sieci wodociągowej jako połączenie istniejącej sieci wodociągowej w  Staninie z siecią wodociągową biegnącą w kierunku  Jeleńca. Ta inwestycja pozwoli na odłączenie siedmiu miejscowości od SUW w Tuchowiczu i pozwoli zasilić całą gminę w okresie zimowym i wiosennym ze Stacji Uzdatniania Wody w Jeleńcu – informuje Marek Kopeć.

Po wykonaniu łącznika zostanie przeprowadzona modernizacja SUW Tuchowicz. Będzie polegała na dobudowie dwóch filtrów, aby poprawić wydajność, wymianie pomp na energooszczędne, dobudowie instalacji napowietrznej w celu zwiększenia jakości płukania filtrów.

Komentowane

Lipniak (2019-11-19 08:59) 13 14   |   zgłoś do usunięcia
Mam nadzieję, że nie są to puste obiecanki.Woda często jest fatalna.Brudna i smierdzaca.Ilosc plastiku po kupionej wodzie przerażająco duża.Latem w Lipniaku o określonych godzinach nie ma wody wcale.A gospodarka nie reaguje na telefony lub jest oburzona, że się zadzwonilo.
? (2019-11-19 20:59) 3 4   |   zgłoś do usunięcia
Pan Kopeć nadal jest dyrektorem ZLIKWIDOWANEGO 4 lata temu Zakładu Gospodarki Komunalnej?
Do Lipniaka (2019-11-19 21:43) 7 6   |   zgłoś do usunięcia
Do "Lipniaka", proszę nie wprowadzać ludzi w błąd. Jest osoba odpowiedzialna za stan wody i wydawane decyzje a nie pracownicy ug.
Lipniak (2019-11-19 23:36) 4 3   |   zgłoś do usunięcia
Wiedziałam, że taki komentarz się pojawi.Nie wspomniałam słowem o pracownikach UG. Nikogo w błąd nie wprowadzilam.Nie raz dzwoniąc w sprawie wody, posadzona byłam wręcz o kłamstwo...bo niemożliwe, że woda jest brązowa czy, że wody nie ma wcale.Po zaproszeniu pod wskazany adres oczywiście temat się urywał i były pretensje, że w ogóle zadzwoniłam.Ludzie...tu nie chodzi o pretensje do kogolwiek.Chodzi o NASZE ZDROWIE.
Lipniak (2019-11-19 23:43) 2 3   |   zgłoś do usunięcia
Proszę się nie dziwić...problem nie pojawił się wczoraj...trwa od miesięcy, ba...od lat.Zwyczajnie mamy dość. Ps. I dlaczego znowu czuje się tak jakbym napisala cos zlego?Znowu czyjas urazona duma?Przecież nie chodzi o to...powtarzam.
ABC (2019-11-20 18:22) 3 2   |   zgłoś do usunięcia
Ciekawe a gdzie nadzór sanitarny - czysta woda w ustach
Mentalista (2019-11-21 00:09) 0 2   |   zgłoś do usunięcia
Nie piję już dawno Jutro wleje do wanny i zobaczę czy bardzo brązowa
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

O CO PYTAJĄ ŁUKOWSCY RADNI? : JAK SIĘ POZBYĆ ...
O CO PYTAJĄ ŁUKOWSCY RADNI? : JAK SIĘ POZBYĆ PLASTIKÓW SAMOCHODOWYCH? - Gdzie mieszkańcy naszego miasta mogą pozbywać się nietypowych śmieci plastikowych, np. plastików samochodowych ? zapytał burmistrza radny Mariusz Chudek?
O CO PYTAJĄ ŁUKOWSCY RADNI?: Czy rowerzyści mogą jeździć ...
O CO PYTAJĄ ŁUKOWSCY RADNI?: Czy rowerzyści mogą jeździć po chodniku przy ul. Warszawskiej? - Czy jest możliwość dopuszczenia ruchu rowerowego na chodniku dla pieszych biegnącym wzdłuż ul. Warszawskiej - na odcinku od przejazdu kolejowego do ul. dr. Andrzeja Rogalińskiego - pytał radny Przemysław Suchodolski.
Nowe drzewa w mieście
Nowe drzewa w mieście Ponad 150 drzew nasadzili w październiku pracownicy Zarządu Dróg Miejskich w Łukowie. Drzewka pojawiły się w ośmiu miejscach, m.in. w parku miejskim.
Plener, odznaczenia i nowe władze Stowarzyszenia Twórców ...
Plener, odznaczenia  i nowe władze  Stowarzyszenia Twórców Ludowych Oddział w Łukowie W Muzeum Regionalnym w Łukowie odbył się plener rzeźbiarski pt. ,,Rzeźba ludowa dawniej i dziś", którego organizatorem było muzeum oraz Stowarzyszenie Twórców Ludowych Oddział w Łukowie.
Podsumowali tegoroczną edycję szkółki rzeźbiarskiej prowadzonej przez Krzysztofa ...
Podsumowali tegoroczną  edycję szkółki rzeźbiarskiej prowadzonej przez Krzysztofa Osaka W Muzeum Regionalnym w Łukowie nastąpiło uroczyste podsumowanie tegorocznej edycji szkółki rzeźbiarskiej, którą prowadził znany łukowski artysta rzeźbiarz Krzysztof Osak.
Bal andrzejkowy w ŁUTW (GALERIA)
Bal andrzejkowy w ŁUTW (GALERIA) W piątek 29 listopada w sali widowiskowej Łukowskiego Ośrodka Kultury słuchacze Łukowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wzięli udział w balu andrzejkowym.
Pożar, kradzieże i wypadek
Pożar, kradzieże i wypadek Kronika kryminalna z KPP w Łukowie
Test wiedzy - ostatni moment na zapisy!
Test wiedzy - ostatni moment na zapisy! Sprawdź czy pytania będą trudne?
I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM
I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM Zbiórka dla dzieci z domu dziecka.
Rowerzysta pił i bez oświetlenia ruszył w drogę
Rowerzysta pił i bez oświetlenia ruszył w drogę Z poważnymi obrażeniami ciała przewieziono do szpitala 53-letniego rowerzystę z gminy Stanin. Wczoraj wieczorem nieoświetlonego rowerzystę potrącił kierowca opla
To oni pomogli napadniętej kobiecie
To oni pomogli napadniętej kobiecie Pan Tomasz i Pan Marcin, którzy w ubiegłym tygodniu wykazali się postawą godną naśladowania reagując na rozbój do jakiego doszło na osiedlu Sienkiewicza spotkali się z Komendantem Powiatowym Policji w Łukowie. Do podziękowań i życzeń nadkom. Leszka Misiaka przyłączył się burmistrz Piotr Płudowski.
Chcą być „Efektywni w biznesie”
Chcą być „Efektywni w biznesie” 6 grudnia odbędzie się Łukowskie Forum Gospodarcze dla Regionu. Łuków24 jest patronem medialnym wydarzenia.
Opowiedz im historię ....
Opowiedz im historię .... Muzeum Regionalne w Łukowie oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łukowskiej zwracają się do Państwa z prośbą.
Pobił ofiarę chcąc ją okraść
Pobił ofiarę chcąc ją okraść Tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy, to środek zapobiegawczy jaki zastosował sąd wobec 20-latka z gminy Łuków. Młodzieniec chcąc ukraść kobiecie torebkę dotkliwie ją pobił,
Lena, Julia i Maciej czarują słowem
Lena, Julia i Maciej czarują słowem Recytatorzy ŁOK: Julia Semczuk i Maciej Radomyski laureatami 23. Wojewódzkiego Jesiennego Konkursu Recytatorskiego
Nowy szef miejskiej oświaty
Nowy szef miejskiej oświaty Krzysztof Stępniak został naczelnikiem Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta w Łukowie
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Tłumy na roztańczonym jubileuszuHarcerze opanowali Wolę OkrzejskąRuszył gruntowny remont pomieszczeń sanitarnych w łukowskim szpitaluLata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieDni Łukowa 2019: Przedszkoliada nad KrznąDni Łukowa 2019: Bieg i biesiada na inauguracjęMuzyczne warsztaty w BieszczadachFotografia abstrakcyjna w ŁOKTurniej Szkół Sienkiewiczowskich: wygrana SiedlecPrawybory w Alejach„Czyste Powietrze”: zgłoś się do programu

Obejrzyj

Lata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieSzóstka kandydatów starła się podczas Wielkiej Debaty WspólnotyMuzyczne warsztaty w BieszczadachNauczycielski protest songWiozła dwoje dzieci. Miała ponad 3 promilePotrącił 4 osoby!Kampania przeciw dopalaczomMnóstwo głosowań na sesjiPo nieboskłonie - wiosenny przebój!Medialne warszaty z uczelnią z ToruniaWjechała na czerwonym świetle. Zobacz film

Wydarzenia dodajwszystkie

Grudzień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
25262728293001
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
01
02
03
04
05
Najbliższe wydarzenia
O prawie spadkowym na UTW
O prawie spadkowym na UTW
W poniedziałek 25 listopada Galerii PROwizorium ŁOK słuchacze Łukowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyli w spotkaniu, poświęconym podstawowym zagadnieniom z prawa spadkowego
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja

Prognoza pogody

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Kupię: KUPIE WOJSKOWE STARE KOLEKCJE,ZBIORY TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Sprzedam: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Inne: KUPIE STARE DREWNIANE ŚMIGŁO OD SAMOLOTU TELEFON 694-972-047
kupie stare przedwojenne śmigło drewniane do starego samolotu, polskiego niemieckiego, czeskiego, angielskiego lub innego,do kolekcji.telefon 694972047
Dam pracę: KUPIE WOJSKOWE STARE SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
pozostałe: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje