Dziś są imieniny: Danuty, Daniela, Juliany
Dzisiaj odwiedziło nas 94 osób   |   Osób online: 15   |   Zaloguj się   Rejestracja

Marta Karwowska  
dodane: 02-10-2018 10:21   |   wyświetleń: 6278

"Boimy się drzewa sąsiada"

- Od dziesięciu lat apeluję o wycięcie topoli, która znajduję się naprzeciwko mojego domu - mówi pan Jerzy, mieszkaniec Celin. Drzewo stwarza zagrożenie, co jakiś czas po wichurach odpadają z niego duże gałęzie.
foto. Marta Karwowska 
W Celinach, przy drodze w kierunku Gołowierzchów, rośnie potężna topola, która stwarza zagrożenie dla mieszkańców. Obawiają się oni, że gwałtowny wiatr może powalić drzewo, które ma ponad 25 metrów wysokości.

"Syn ucieka do piwnicy"

Naprzeciwko ogromnej topoli znajduje się dom. Do naszej redakcji zgłosił się jego właściciel, Jerzy Karwowski. Podkreśla, że jego dom znajduje się dokładnie naprzeciwko felernego drzewa, a jego rodzina czuje się zagrożona.

- Kiedy tu się budowaliśmy, przy drodze rosło wiele takich drzew. Zwrócono nam uwagę, że te topole mogą stwarzać zagrożenie. Porozmawialiśmy z sąsiadami, po czym większość z nich wycięła swoje topole. Zostało tylko trzy, które rosną naprzeciwko. W całej wsi nie ma więcej, bo je powycinano ze względów bezpieczeństwa. Problem tego drzewa trwa już ponad 10 lat - podkreśla pan Jerzy.

- Podczas wichur jesteśmy w niebezpieczeństwie. Boimy się spać. Syn ucieka z I piętra do piwnicy, żeby spokojnie się wyspać - dodaje z niepokojem w głosie jego żona.

- Jeżeli będzie potężna wichura to drzewo poleci na nasz dom. Nie wymieniamy okien na górze domu, na razie nie planujemy wymiany dachu. Po co, skoro, jak spadną gałęzie to i tak wszystko będzie zniszczone. Kiedyś gałąź uszkodziła nasz dach - mówią Karwowscy.

- Rozmawiałem też z leśnikiem, który powiedział mi, że topola może rosnąć tylko do 40 lat, o potem staje się pusta w środku i należy ją wyciąć, by nie stwarzała niebezpieczeństwa - dodaje pan Jerzy.

Zagrożenie dla przechodniów i aut

Jednak drzewo nie jest zagrożeniem jedynie dla mieszkańców znajdującego się naprzeciwko domu. W czasie wichur z drzewa odpadają też spore gałęzie, które mogą spaść na pieszych, rowerzystów i auta poruszających się po dość ruchliwej drodze do Gołowierzchów.

- Już mieliśmy taką sytuację, kilka lat temu z topoli odpadły gałęzie. Część spadło na drogę. Gdyby ktoś tamtędy przejeżdżał to byłoby nieszczęście - mówi pan Jerzy i na potwierdzenie swoich słów wyciąga zdjęcia zrobione kilka lat temu po jednej z wichur. Na fotografiach widać odłamane gałęzie leżące na jezdni, pochyloną część drzewa i uszkodzony dach domu rodziny Karwowskich.

Walczy 10 lat o usunięcie topoli

Pan Jerzy podkreśla, że od 10 lat wysyła pisma do władz gminy Trzebieszów, by pomogli w rozwiązaniu tego problemu.

- Ani poprzedni wójt ani obecny nie pomogli - podkreśla pan Jerzy.

Tylko właściciel może usunąć drzewo

Zapytaliśmy Mirosława Szekalisa, wójta gminy Trzebieszów, czy słyszał o tej sprawie.

- Właścicielem działki, na której rośnie ta topola jest osoba prywatna. W związku z tym jedynie właściciel może wyrazić zgodę na wycięcie drzewa, oczywiście po uzyskaniu odpowiedniego pozwolenia. W przypadku, gdy drzewo stanowi zagrożenie dla osób postronnych gmina może jedynie wystosować pismo, żeby takie drzewo usunąć. Były już przypadki, w których kierowaliśmy takie pisma do właścicieli nieruchomości - mówi wójt.

Właścicielem działki, na której rośnie topola jest osoba prywatna. Z tego powodu zarządca drogi biegnącej przez Celiny - Zarząd Dróg Powiatowych Dróg nie może go usunąć na własną rękę.

- Drzewo nie rośnie na terenie pasa drogowego, ale na prywatnej nieruchomości. Właściciel nieruchomości odpowiada za to drzewo i jest władny albo niewładny nim dysponować w odpowiedni sposób. My jako zarządca drogi niewiele możemy zrobić. Zgłaszano nam sprawę tego drzewa, gdyż chwiało się w czasie burzy. Niestety topole szybko rosną. Gdy drzewo jest w pasie drogowym i stwarza niebezpieczeństwo to podejmujemy odpowiednie kroki. Gdy rośnie na prywatnej posesji to nasza rola się kończy - mówi Przemysław Suchodolski, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych.

"Wystarczy przyciąć gałęzie"

Rozmawialiśmy z właścicielami działki, na której rośnie drzewo. Podkreślają, że obok topoli nie ma miejsca, żeby ją wyciąć i położyć bezpiecznie w całości, bo wokół znajdują się domy innych sąsiadów i budynki gospodarcze. Właściciele drzewa mówią też, że kilka lat temu zgłaszali się do straży, żeby przyciąć górne gałęzie. Zostały przycięte. Podkreślali też, że drzewo im nie przeszkadza, a wystarczy przyciąć gałęzie, by nie zagrażały innym. Twierdzą również, że sąsiad nie poinformował ich o tym problem, chociaż nam pan Jerzy powiedział, że wielokrotnie apelował do sąsiada o usunięcie starej topoli.


Galeria zdjęć

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Historyczna lekcja w Warszawie
Historyczna lekcja w Warszawie Zdecydowali się na pieszy marsz ścieżkami rezerwatu Jata, w nagrodę zwiedzili budynek Parlamentu. Około 50 osób udało się na zaproszenie senatora Stanisława Gogacza do Warszawy.
Spotkanie szkoleniowe w Kosutach
Spotkanie szkoleniowe w Kosutach Zrzeszenie Producentów Ziemniaka "KARTOFELEK" tradycyjnie jak co roku organizuje spotkanie szkoleniowe dla producentów ziemniaków. W imieniu organizatorów zaprasza na nie Wiesław Grudzień.
Wieczorowe stroje zamiast mundurów
Wieczorowe stroje zamiast mundurów Choć na co dzień chodzą w mundurach, na balu byli odświętnie ubrani. W sobotę 9 lutego sto dni do matury świętowali uczniowie Zespołu Szkół w Radoryżu Smolanym.
Wezwani do starszego mężczyzny
Wezwani do starszego mężczyzny Policja, ratownicy medyczni i Ochotnicza Straż Pożarna w Dworni interweniowali w czwartek 14 lutego w Woli Mysłowskiej.
Paliły się śmieci
Paliły się śmieci Dwie jednostki straży pożarnej interweniowały w środę wieczorem na ul. Twardowskiego w Łukowie. Na ulicy tej paliły się śmieci.
Czy będzie pikieta na ul. Łapiguz?
Czy będzie pikieta na ul. Łapiguz? Czy mieszkańcy ulicy Łapiguz wyjdą protestować na ulicę? "Nasz czas czekania na normalną ulicę został już wyczerpany" - informuje jeden z czytelników mieszkających w tej okolicy.
Rodzice przedszkolaków: Chcemy odwołania dyrektor Siedleckiej
Rodzice przedszkolaków: Chcemy odwołania dyrektor Siedleckiej "Piastowanie funkcji dyrektora przez panią Ewę Siedlecką godzi w interes i dobre imię naszej placówki oraz spowoduje dalszą destabilizację w jej funkcjonowaniu" - piszą w liście do burmistrza pracownicy Przedszkola Miejskiego nr 2 w Łukowie. Również rodzice chcą odwołania dyrektor, która pełni tę funkcję od 2017 r.
Będzie drugi Bieg Kolarski o Puchar Henryka Sienkiewicza
Będzie drugi Bieg Kolarski o Puchar Henryka Sienkiewicza Start i meta biegu kolarskiego będą przy muzeum noblisty w Woli Okrzejskiej. Podczas spotkania organizatorzy ustalili datę kolejnej imprezy na niedzielę, 19 maja.
Ponad 524 tys. zł na sołeckie potrzeby
Ponad 524 tys. zł na sołeckie potrzeby Remonty dróg, wyposażenie świetlic wiejskich, nowe place zabaw i siłownie pod chmurką. Takie plany na przyszły rok mają sołectwa z terenu gminy Trzebieszów.
Gdzie jest nasz przystanek?
Gdzie jest nasz przystanek? "Ludzie, którzy w Krzówce czekają na busy i autobusy, muszą za nimi biegać, bo pekaesy zatrzymują się w innym miejscu" - alarmuje mieszkaniec gminy Serokomla. Wójt odpowiada, że zaprasza do Urzędu Gminy i obiecuje zastanowić się nad wiatą przystankową.
Mało pieniędzy na inwestycje
Mało pieniędzy na inwestycje Planowane dochody miasta Stoczek Łukowski w 2019 roku to ponad 10,5 mln zł, a wydatki to 10,2 mln zł. Większość środków zostanie przeznaczona na wydatki bieżące związane z funkcjonowaniem instytucji miejskich, takich jak szkoły, przedszkole, MOPS czy urząd miasta. Część budżetu zostanie przeznaczona na inwestycje.
Trwają ferie w ŁOK
Trwają ferie w ŁOK 45 młodych mieszkańców Łukowa uczestnicy z zimowych zajęciach Łukowskiego Ośrodka Kultury. Jaką ofertę przygotowała placówka na ferie?
Mega wyróżnienie dla młodej piłkarki
Mega wyróżnienie dla młodej piłkarki Weronika Kłoda z Oszczepalina Pierwszego (gm. Wojcieszków) będzie reprezentować biało-czerwone barwy w piłkarskiej kadrze kobiet U-19. Reprezentująca obecnie barwy Górnika Łęczna mieszkanka powiatu łukowskiego powołana została na towarzyski turniej w Turcji.
Plakaty od wszechpolaków
Plakaty od wszechpolaków Członkowie łukowskiej Młodzieży Wszechpolskiej zachęcają do świętowania walentynek, ale w nietypowy sposób. 14 lutego chcąc zamanifestować swoją miłość do Polski, będą rozdawać plakaty z kalendarzem w ramach akcji "Kocham Polskę".
Rodzinna zabawa w ŁOK
Rodzinna zabawa w ŁOK Około 50 dzieci z rodzicami wzięło udział w karnawałowej zabawie przygotowanej przez Łukowski Ośrodek Kultury. To kolejna inicjatywa przygotowana w czasie karnawału przez dom kultury.
Przeżyli traumę. Chcą patrzeć z nadzieją w przyszłość ...
Przeżyli traumę. Chcą patrzeć z nadzieją w przyszłość W naszym mieście od pewnego czasu funkcjonuje wspólnota Rodziców Dzieci Utraconych. Działają w niej osoby, które w przeszłości przeżyły traumatyczne przeżycia związane ze śmiercią swoich synów i córek. Grupa organizuje cykliczne spotkania, na których nie brakuje gestów wsparcia i zrozumienia.
Dzień Japonii w Trzebieszowie
Dzień Japonii w Trzebieszowie Na sobotę 16 lutego w budynku szkoły podstawowej w Trzebieszowie zaplanowano "Dzień Japonii". Do wspólnego poznawania kultury tego kraju zaprasza Paweł Głowacki z klubu karate "Mawashi".
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Historyczna lekcja w WarszawieWieczorowe stroje zamiast mundurówTrwają ferie w ŁOKRodzinna zabawa w ŁOKGalaktyczni „Galaktyczni”Nowoczesne warsztaty w „Alejach”Anielski koncert dla rodzin zastępczychKarnawałowy bal emerytówMisja Robotyka zaprasza na ferie!Nawet 200 milionów w banknotachSzukali młodego mężczyznyChoinka

Obejrzyj

Celtyckie walentynki w ŁOKDużo głosowań na powiatowej sesjiKastracja zwierząt i Noworoczny koncert szkoły muzycznejPonad 80 tysięcy dla OrkiestryWywieźli 24-latka za miasto. Chcieli odzyskać Ruszyły studniówki. Zobacz wyjątkowy walc uczniów I LO!Budżetowa sesja w powiecieJest nowy radny„JAK” zagra w ŁukowieKolejne potrącenie!Pracownia biologiczna w zamian za film

Wydarzenia dodajwszystkie

Luty 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
28293031010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728
01
02
03
Wieczór z Edith Piaf
Wieczór z Edith Piaf
Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na koncert piosenek francuskiej szansonistki Edith Piaf. 13 marca w domu kultury piosenki wykona duet Lucy&Tom z Koszalina.
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja
Będzie drugi Bieg Kolarski o Puchar Henryka Sienkiewicza
Będzie drugi Bieg Kolarski o Puchar Henryka Sienkiewicza
Start i meta biegu kolarskiego będą przy muzeum noblisty w Woli Okrzejskiej. Podczas spotkania organizatorzy ustalili datę kolejnej imprezy na niedzielę, 19 maja.

Prognoza pogody

Poseł zaprasza na turniej
Poseł zaprasza na turniej
Poseł Krzysztof Głuchowski zaprasza na halowy turniej piłki nożnej. Rozgrywki zaplanowano w sobotę 16 lutego w hali sportowej Zespołu Szkół nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie.

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Sprzedam: szamba betonowe z atestem transportem montażem i gwarancją
Oferuję zbiorniki betonowe, ekologiczne z przeznaczeniem na: - szambo, - szambo ekologiczne -ścieki, -gnojówkę, -gnojownicę, -deszczówkę, -ziemianki itp. Zbiorniki o wielkości 2,4,6,8,10,12,13 tysięcy litrów. Sprzedajemy szamba kompletne z KOMINKIEM, PŁYTĄ I WŁAZEM BETONOWYM. Każdy zbiornik ...
Kupię: KUPIE WOJSKOWE STARE SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE TELEFON 694972047
Kupię stare wojskowe odznaki, odznaczenia, medale, ordery,szable,bagnety,kordziki,mundury polskie, niemieckie, rosyjskie i inne, wojskowe oraz cywilne, orzełki z nakryć głowy, zaświadczenia i legitymacje związane z nadaniem ...
Inne: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Kupię stare wojskowe odznaki, odznaczenia, medale, ordery,szable,bagnety,kordziki,mundury polskie, niemieckie, rosyjskie i inne, wojskowe oraz cywilne, orzełki z nakryć głowy, zaświadczenia i legitymacje związane z nadaniem ...
pozostałe: Dezynfekcja po zmarłych śmierci
Zajmujemy się sprzątaniem i dezynfekcją miejsc,pojazdów w których znaleziono ciało po czasie w stanie rozkładu oraz doszło do samobójstwa, zabójstwa lub usiłowania, wypadku losowego oraz ...
pozostałe: Ocieplanie poddaszy i inne pianą natryskową
Skutecznie ocieplamy : - poddasza - stropy - hale - ściany - fundamenty Zalety pianki poliuretanowej : - doskonałe parametry izolacyjne - koszty ogrzewania niższe - skuteczne uszczelnienie brak mostków termicznych - wyjątkowa żywotność - właściwości ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Redaktor Naczelny Łuków24.pl
Tomasz Goławski
tel. +48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje