Dziś są imieniny: Beniaminy, Dariusza, Gabrieli
Dzisiaj odwiedziło nas 44 osób   |   Osób online: 1   |   Zaloguj się   Rejestracja

Marta Karwowska  
dodane: 02-10-2018 10:21   |   wyświetleń: 6164

"Boimy się drzewa sąsiada"

- Od dziesięciu lat apeluję o wycięcie topoli, która znajduję się naprzeciwko mojego domu - mówi pan Jerzy, mieszkaniec Celin. Drzewo stwarza zagrożenie, co jakiś czas po wichurach odpadają z niego duże gałęzie.
foto. Marta Karwowska 
W Celinach, przy drodze w kierunku Gołowierzchów, rośnie potężna topola, która stwarza zagrożenie dla mieszkańców. Obawiają się oni, że gwałtowny wiatr może powalić drzewo, które ma ponad 25 metrów wysokości.

"Syn ucieka do piwnicy"

Naprzeciwko ogromnej topoli znajduje się dom. Do naszej redakcji zgłosił się jego właściciel, Jerzy Karwowski. Podkreśla, że jego dom znajduje się dokładnie naprzeciwko felernego drzewa, a jego rodzina czuje się zagrożona.

- Kiedy tu się budowaliśmy, przy drodze rosło wiele takich drzew. Zwrócono nam uwagę, że te topole mogą stwarzać zagrożenie. Porozmawialiśmy z sąsiadami, po czym większość z nich wycięła swoje topole. Zostało tylko trzy, które rosną naprzeciwko. W całej wsi nie ma więcej, bo je powycinano ze względów bezpieczeństwa. Problem tego drzewa trwa już ponad 10 lat - podkreśla pan Jerzy.

- Podczas wichur jesteśmy w niebezpieczeństwie. Boimy się spać. Syn ucieka z I piętra do piwnicy, żeby spokojnie się wyspać - dodaje z niepokojem w głosie jego żona.

- Jeżeli będzie potężna wichura to drzewo poleci na nasz dom. Nie wymieniamy okien na górze domu, na razie nie planujemy wymiany dachu. Po co, skoro, jak spadną gałęzie to i tak wszystko będzie zniszczone. Kiedyś gałąź uszkodziła nasz dach - mówią Karwowscy.

- Rozmawiałem też z leśnikiem, który powiedział mi, że topola może rosnąć tylko do 40 lat, o potem staje się pusta w środku i należy ją wyciąć, by nie stwarzała niebezpieczeństwa - dodaje pan Jerzy.

Zagrożenie dla przechodniów i aut

Jednak drzewo nie jest zagrożeniem jedynie dla mieszkańców znajdującego się naprzeciwko domu. W czasie wichur z drzewa odpadają też spore gałęzie, które mogą spaść na pieszych, rowerzystów i auta poruszających się po dość ruchliwej drodze do Gołowierzchów.

- Już mieliśmy taką sytuację, kilka lat temu z topoli odpadły gałęzie. Część spadło na drogę. Gdyby ktoś tamtędy przejeżdżał to byłoby nieszczęście - mówi pan Jerzy i na potwierdzenie swoich słów wyciąga zdjęcia zrobione kilka lat temu po jednej z wichur. Na fotografiach widać odłamane gałęzie leżące na jezdni, pochyloną część drzewa i uszkodzony dach domu rodziny Karwowskich.

Walczy 10 lat o usunięcie topoli

Pan Jerzy podkreśla, że od 10 lat wysyła pisma do władz gminy Trzebieszów, by pomogli w rozwiązaniu tego problemu.

- Ani poprzedni wójt ani obecny nie pomogli - podkreśla pan Jerzy.

Tylko właściciel może usunąć drzewo

Zapytaliśmy Mirosława Szekalisa, wójta gminy Trzebieszów, czy słyszał o tej sprawie.

- Właścicielem działki, na której rośnie ta topola jest osoba prywatna. W związku z tym jedynie właściciel może wyrazić zgodę na wycięcie drzewa, oczywiście po uzyskaniu odpowiedniego pozwolenia. W przypadku, gdy drzewo stanowi zagrożenie dla osób postronnych gmina może jedynie wystosować pismo, żeby takie drzewo usunąć. Były już przypadki, w których kierowaliśmy takie pisma do właścicieli nieruchomości - mówi wójt.

Właścicielem działki, na której rośnie topola jest osoba prywatna. Z tego powodu zarządca drogi biegnącej przez Celiny - Zarząd Dróg Powiatowych Dróg nie może go usunąć na własną rękę.

- Drzewo nie rośnie na terenie pasa drogowego, ale na prywatnej nieruchomości. Właściciel nieruchomości odpowiada za to drzewo i jest władny albo niewładny nim dysponować w odpowiedni sposób. My jako zarządca drogi niewiele możemy zrobić. Zgłaszano nam sprawę tego drzewa, gdyż chwiało się w czasie burzy. Niestety topole szybko rosną. Gdy drzewo jest w pasie drogowym i stwarza niebezpieczeństwo to podejmujemy odpowiednie kroki. Gdy rośnie na prywatnej posesji to nasza rola się kończy - mówi Przemysław Suchodolski, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych.

"Wystarczy przyciąć gałęzie"

Rozmawialiśmy z właścicielami działki, na której rośnie drzewo. Podkreślają, że obok topoli nie ma miejsca, żeby ją wyciąć i położyć bezpiecznie w całości, bo wokół znajdują się domy innych sąsiadów i budynki gospodarcze. Właściciele drzewa mówią też, że kilka lat temu zgłaszali się do straży, żeby przyciąć górne gałęzie. Zostały przycięte. Podkreślali też, że drzewo im nie przeszkadza, a wystarczy przyciąć gałęzie, by nie zagrażały innym. Twierdzą również, że sąsiad nie poinformował ich o tym problem, chociaż nam pan Jerzy powiedział, że wielokrotnie apelował do sąsiada o usunięcie starej topoli.


Galeria zdjęć

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Spotkanie opłatkowe dla mieszkańców
Spotkanie opłatkowe dla mieszkańców Łukowski społecznik Andrzej Zdrojewski zaprasza na spotkanie opłatkowe w centrum miasta. Zaplanowano je w sobotę 22 grudnia na Placu Wolności i Solidarności.
Jest 10 milionów na zalew
Jest 10 milionów na zalew Miasto Łuków otrzymało dofinansowanie w wysokości 10 mln złotych na dalsze prace modernizacyjne przy zalewie Zimna Woda. O pieniądzach z Regionalnego Programu Operacyjnego informuje obecna, jak również była władza.
Wypadek na Międzyrzeckiej za torami. Są objazdy
Wypadek na Międzyrzeckiej za torami. Są objazdy Dwa samochody osobowe uczestniczyły w zdarzeniu drogowym, do którego doszło dziś rano na ul. Międzyrzeckiej w Łukowie. Na prostym odcinku drogi za torami doszło do zderzenia Audi A4 oraz Citroena.
Kronika kryminalna
Kronika kryminalna 7 nietrzeźwych osób zatrzymali policjanci w ubiegłym tygodniu. Co jeszcze znajdziemy w policyjnej kronice?
Mikołajkowe prezenty dla dzieci z Domu Dziecka
Mikołajkowe prezenty dla dzieci z Domu Dziecka Grudzień to czas, kiedy otwieramy swoje serca dla innych. Chętnie dzielimy się dobrem z osobami potrzebującymi pomocy.
Piłkarze Orląt triumfują w Warszawie
Piłkarze Orląt triumfują w Warszawie Młodzi piłkarze Orląt Łuków wygrali turniej "Irzyk Cup" w warszawskim Centrum Piłkarskim na Bemowie. Zawodnicy prowadzeni przez Piotra Wałachowskiego i Adriana Świderskiego nie przegrali żadnego ze spotkań.
Spotkanie w sprawie Olimpiady
Spotkanie w sprawie Olimpiady Na początku grudnia w Teresinie (woj. mazowieckie) odbyło się spotkanie przedstawicieli Polskiego Związku Zapaśniczego. Nasz region reprezentował Ryszard Wałachowski, trener zapasów w klubie GKS Armaty Stoczek Łukowski i wiceprezes Lubelskiego Związku Zapaśniczego.
Sukcesy uczniów ZS nr 3
Sukcesy uczniów ZS nr 3 Uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Łukowie odnoszą sukcesy w konkursach i są nagradzani za swoją wiedzę. Co takiego ostatnio osiągnęli?
Kickboxing - seminarium szkoleniowe
Kickboxing - seminarium szkoleniowe Przez dwa dni, 15 i 16 grudnia w Łukowie odbywały się zajęcia dla adeptów sztuk walki. Z inicjatywy Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego "Nasz Region" oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji zorganizowane zostało "Seminarium szkoleniowe w kickboxingu w formule light contact kadetów i juniorów".
Utrudnienia na trasie do Międzyrzeca. Są objazdy
Utrudnienia na trasie do Międzyrzeca. Są objazdy Uwaga kierowcy. Zablokowany jest odcinek drogi wojewódzkiej nr 806 w kierunku Międzyrzeca Podlaskiego. W pobliżu skrzyżowania doszło do zdarzenia drogowego, w którym poszkodowane zostały dwie osoby. Policja wyznaczyła objazdy.
500 paczek dla rodaków
500 paczek dla rodaków Ponad 500 paczek trafi z Łukowa dla potrzebujących Polaków na Ukrainie i Białorusi. W sobotę 15 grudnia odbył się finał akcji senatora Stanisława Gogacza "Polacy Rodakom".
Druga wygrana z rzędu. Test Wiedzy za nami
Druga wygrana z rzędu. Test Wiedzy za nami Krzysztof Koper z IV LO w Łukowie obronił tytuł łukowianina mogącego pochwalić się największą wiedzą o swoim mieście. Za nami III edycja Testu Wiedzy z historii Łukowa "Poznaj Swoje Miasto" przygotowanego przez stowarzyszenie Alternatywa dla Łukowa.
Papierosy w rękach policjantów
Papierosy w rękach policjantów Prawie 1200 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy zabezpieczyli w sobotę łukowscy policjanci i funkcjonariusze Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej. Taką ilość nielegalnych wyrobów tytoniowych posiadali handlujący na lokalnych targowiskach.
Wracają pociągi do Dęblina
Wracają pociągi do Dęblina Podróżni jadący do Dęblina mogą już przemieszczać się do tego miasta pociągami Polregio. Nadal obowiązywać też będą objazdy przez Łuków pociągów relacji Warszawa - Lublin.
Pożary i czad
Pożary i czad Trzy zdarzenia odnotowali w zeszłym tygodniu zawodowi strażacy i jednostki OSP. Dwa wezwania dotyczyły pożarów drewnianych budynków.
„Przystanek dla serca” w Łukowie - bezpłatne badania dla ...
„Przystanek dla serca” w Łukowie - bezpłatne badania dla mieszkańców Już 19 grudnia personel medyczny Fundacji NEUCA dla Zdrowia pojawi się w Łukowie, w ramach akcji "Przystanek dla Serca", którą realizuje w prawie 50 lokalizacjach w całej Polsce. To okazja dla mieszkańców na wykonanie bezpłatnych badań kardiologicznych.
„JAK” zagra w Łukowie
„JAK” zagra w Łukowie Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na koncert Zespołu Piosenki Poetyckiej "JAK", który zaplanowano na sobotę 19 stycznia o godzinie 19:00. Bilety w przedsprzedaży kupić można w kasie Kina Łuków, bądź w internecie.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Wypadek na Międzyrzeckiej za torami. Są objazdy500 paczek dla rodakówPapierosy w rękach policjantówŚwiąteczny koncert w ŁukowieMikołajkowy turniej karatePoranny pożar na FarfakuBajki o MikołajuRekordowy, mikołajowy bieg mimo niepogodyRecytowali ks. Jana TwardowskiegoPrezenty dla dzieci i rozświetlenie choinkiDarmowa, mikołajowa taksówka

Obejrzyj

„JAK” zagra w ŁukowieKolejne potrącenie!Pracownia biologiczna w zamian za filmWe trzech bili 35-latka. Jeden z napastników uderzał siekierąPotrącił rowerzystkę po pijaku. Uciekł z miejsca zdarzeniaSukcesy uczniów „Reymonta”Potrącenie na pasach. Jest nagranie z monitoringuOminęła zapory i uderzyła w pociągUl. Zapowiednik: wypadek na przejeździe kolejowym Marek z „M jak Miłość” zawita do ŁukowaGmina Trzebieszów usuwa azbestWpadła wprost pod samochód [WIDEO]

Wydarzenia dodajwszystkie

Grudzień 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
26272829300102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
01
02
03
04
05
06
„JAK” zagra w Łukowie
„JAK” zagra w Łukowie
Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na koncert Zespołu Piosenki Poetyckiej "JAK", który zaplanowano na sobotę 19 stycznia o godzinie 19:00. Bilety w przedsprzedaży kupić można w kasie Kina Łuków, bądź w internecie.
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja
„JAK” zagra w Łukowie
„JAK” zagra w Łukowie
Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na koncert Zespołu Piosenki Poetyckiej "JAK", który zaplanowano na sobotę 19 stycznia o godzinie 19:00. Bilety w przedsprzedaży kupić można w kasie Kina Łuków, bądź w internecie.

Prognoza pogody

Piłkarze Orląt triumfują w Warszawie
Piłkarze Orląt triumfują w Warszawie
Młodzi piłkarze Orląt Łuków wygrali turniej "Irzyk Cup" w warszawskim Centrum Piłkarskim na Bemowie. Zawodnicy prowadzeni przez Piotra Wałachowskiego i Adriana Świderskiego nie przegrali żadnego ze spotkań.

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Kupię: KUPIE WOJSKOWE STARE KOLEKCJE,ZBIORY TELEFON 694972047
Kupię stare wojskowe odznaki, odznaczenia, medale, ordery,szable,bagnety,kordziki,mundury polskie, niemieckie, rosyjskie i inne, wojskowe oraz cywilne, orzełki z nakryć głowy, zaświadczenia i legitymacje związane z nadaniem ...
Inne: KUPIE WSZYSTKO CO STARE I WOJSKOWE POLSKIE I ZAGRANICZNE TELEFON 694972047
Kupię stare wojskowe odznaki, odznaczenia, medale, ordery,szable,bagnety,kordziki,mundury polskie, niemieckie, rosyjskie i inne, wojskowe oraz cywilne, orzełki z nakryć głowy, zaświadczenia i legitymacje związane z nadaniem ...
pozostałe: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Kupię stare wojskowe odznaki, odznaczenia, medale, ordery,szable,bagnety,kordziki,mundury polskie, niemieckie, rosyjskie i inne, wojskowe oraz cywilne, orzełki z nakryć głowy, zaświadczenia i legitymacje związane z nadaniem ...
Sprzedam: KUPIE WOJSKOWE STARE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY
Kupię stare wojskowe odznaki, odznaczenia, medale, ordery,szable,bagnety,kordziki,mundury polskie, niemieckie, rosyjskie i inne, wojskowe oraz cywilne, orzełki z nakryć głowy, zaświadczenia i legitymacje związane z nadaniem ...
pozostałe: Mechanika Diagnostyka Elektronika
Mechanika Diagnostyka Elektronika: - wymiana płynów i części eksploatacyjnych, - układy hamulcowe, - zawieszenia, - wymiana rozrządu silnika, - wymiana uszczelki pod głowicą, - remonty główne silników, - układy wydechowe, - diagnostyka komputerowa, - ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Redaktor Naczelny Łuków24.pl
Tomasz Goławski
tel. +48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje