Dziś są imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

Marta Karwowska  
dodane: 02-10-2018 10:21   |   wyświetleń: 6429

"Boimy się drzewa sąsiada"

- Od dziesięciu lat apeluję o wycięcie topoli, która znajduję się naprzeciwko mojego domu - mówi pan Jerzy, mieszkaniec Celin. Drzewo stwarza zagrożenie, co jakiś czas po wichurach odpadają z niego duże gałęzie.
foto. Marta Karwowska 
W Celinach, przy drodze w kierunku Gołowierzchów, rośnie potężna topola, która stwarza zagrożenie dla mieszkańców. Obawiają się oni, że gwałtowny wiatr może powalić drzewo, które ma ponad 25 metrów wysokości.

"Syn ucieka do piwnicy"

Naprzeciwko ogromnej topoli znajduje się dom. Do naszej redakcji zgłosił się jego właściciel, Jerzy Karwowski. Podkreśla, że jego dom znajduje się dokładnie naprzeciwko felernego drzewa, a jego rodzina czuje się zagrożona.

- Kiedy tu się budowaliśmy, przy drodze rosło wiele takich drzew. Zwrócono nam uwagę, że te topole mogą stwarzać zagrożenie. Porozmawialiśmy z sąsiadami, po czym większość z nich wycięła swoje topole. Zostało tylko trzy, które rosną naprzeciwko. W całej wsi nie ma więcej, bo je powycinano ze względów bezpieczeństwa. Problem tego drzewa trwa już ponad 10 lat - podkreśla pan Jerzy.

- Podczas wichur jesteśmy w niebezpieczeństwie. Boimy się spać. Syn ucieka z I piętra do piwnicy, żeby spokojnie się wyspać - dodaje z niepokojem w głosie jego żona.

- Jeżeli będzie potężna wichura to drzewo poleci na nasz dom. Nie wymieniamy okien na górze domu, na razie nie planujemy wymiany dachu. Po co, skoro, jak spadną gałęzie to i tak wszystko będzie zniszczone. Kiedyś gałąź uszkodziła nasz dach - mówią Karwowscy.

- Rozmawiałem też z leśnikiem, który powiedział mi, że topola może rosnąć tylko do 40 lat, o potem staje się pusta w środku i należy ją wyciąć, by nie stwarzała niebezpieczeństwa - dodaje pan Jerzy.

Zagrożenie dla przechodniów i aut

Jednak drzewo nie jest zagrożeniem jedynie dla mieszkańców znajdującego się naprzeciwko domu. W czasie wichur z drzewa odpadają też spore gałęzie, które mogą spaść na pieszych, rowerzystów i auta poruszających się po dość ruchliwej drodze do Gołowierzchów.

- Już mieliśmy taką sytuację, kilka lat temu z topoli odpadły gałęzie. Część spadło na drogę. Gdyby ktoś tamtędy przejeżdżał to byłoby nieszczęście - mówi pan Jerzy i na potwierdzenie swoich słów wyciąga zdjęcia zrobione kilka lat temu po jednej z wichur. Na fotografiach widać odłamane gałęzie leżące na jezdni, pochyloną część drzewa i uszkodzony dach domu rodziny Karwowskich.

Walczy 10 lat o usunięcie topoli

Pan Jerzy podkreśla, że od 10 lat wysyła pisma do władz gminy Trzebieszów, by pomogli w rozwiązaniu tego problemu.

- Ani poprzedni wójt ani obecny nie pomogli - podkreśla pan Jerzy.

Tylko właściciel może usunąć drzewo

Zapytaliśmy Mirosława Szekalisa, wójta gminy Trzebieszów, czy słyszał o tej sprawie.

- Właścicielem działki, na której rośnie ta topola jest osoba prywatna. W związku z tym jedynie właściciel może wyrazić zgodę na wycięcie drzewa, oczywiście po uzyskaniu odpowiedniego pozwolenia. W przypadku, gdy drzewo stanowi zagrożenie dla osób postronnych gmina może jedynie wystosować pismo, żeby takie drzewo usunąć. Były już przypadki, w których kierowaliśmy takie pisma do właścicieli nieruchomości - mówi wójt.

Właścicielem działki, na której rośnie topola jest osoba prywatna. Z tego powodu zarządca drogi biegnącej przez Celiny - Zarząd Dróg Powiatowych Dróg nie może go usunąć na własną rękę.

- Drzewo nie rośnie na terenie pasa drogowego, ale na prywatnej nieruchomości. Właściciel nieruchomości odpowiada za to drzewo i jest władny albo niewładny nim dysponować w odpowiedni sposób. My jako zarządca drogi niewiele możemy zrobić. Zgłaszano nam sprawę tego drzewa, gdyż chwiało się w czasie burzy. Niestety topole szybko rosną. Gdy drzewo jest w pasie drogowym i stwarza niebezpieczeństwo to podejmujemy odpowiednie kroki. Gdy rośnie na prywatnej posesji to nasza rola się kończy - mówi Przemysław Suchodolski, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych.

"Wystarczy przyciąć gałęzie"

Rozmawialiśmy z właścicielami działki, na której rośnie drzewo. Podkreślają, że obok topoli nie ma miejsca, żeby ją wyciąć i położyć bezpiecznie w całości, bo wokół znajdują się domy innych sąsiadów i budynki gospodarcze. Właściciele drzewa mówią też, że kilka lat temu zgłaszali się do straży, żeby przyciąć górne gałęzie. Zostały przycięte. Podkreślali też, że drzewo im nie przeszkadza, a wystarczy przyciąć gałęzie, by nie zagrażały innym. Twierdzą również, że sąsiad nie poinformował ich o tym problem, chociaż nam pan Jerzy powiedział, że wielokrotnie apelował do sąsiada o usunięcie starej topoli.


Galeria zdjęć

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Dni Łukowa 2019: Bieg i biesiada na inaugurację
Dni Łukowa 2019: Bieg i biesiada na inaugurację Za nami inauguracja Dni Łukowa 2019. Tegoroczne święto miasta tradycyjnie rozpoczął bieg z pochodniami.
Ruszają Dni Łukowa
Ruszają Dni Łukowa Do niedzieli wieczorem będą trwały Dni Łukowa - tradycyjnie organizowane w maju święto naszego miasta. Na początek bieg z pochodniami i biesiada dla mieszkańców miasta.
Szóstka kandydatów starła się podczas Wielkiej Debaty Wspólnoty ...
Szóstka kandydatów starła się podczas Wielkiej Debaty Wspólnoty Ostatnie godziny kampanii do Parlamentu Europejskiego. W niedzielę 26 maja mieszkańcy powiatu łukowskiego udadzą się do lokali wyborczych, by oddać swój głos.
Dni Łukowa: Sonia M.
Dni Łukowa: Sonia M. Sonia M. to kolejna wokalistka, która wystąpi podczas Dni Łukowa. Artystce będzie towarzyszył pochodzący z naszego miasta Mateusz Babiak.
Muzyczne warsztaty w Bieszczadach
Muzyczne warsztaty w Bieszczadach Działająca przy łukowskim Towarzystwie Muzycznym im. Antoniego Próchniewicza orkiestra dęta kształciła swoje umiejętności na muzycznych warsztatach w Bieszczadach. Nie zabrakło też czasu na podziwianie polskich gór.
Rzucił się z siekierą na policjantów. Teraz posiedzi w ...
Rzucił się z siekierą na policjantów. Teraz posiedzi w areszcie 3 miesiące tymczasowego aresztu to środek zapobiegawczy, jaki zastosował Sąd wobec 23-latka z gminy Łuków. Młody mężczyzna podczas interwencji policyjnej rzucił się z siekierą na mundurowych. Teraz grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.
Książka o Okrzei i okolicach. Muzeum zachęca do kupna ...
Książka o Okrzei i okolicach. Muzeum zachęca do kupna Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej zachęca do nabywania książki, w której wiele miejsca poświęcono miejscu urodzin noblisty. W publikacji nie brakuje też informacji historycznych na temat okolic.
Fotografia abstrakcyjna w ŁOK
Fotografia abstrakcyjna w ŁOK Do 7 czerwca można oglądać wystawę zdjęć Jerzego Majka, zatytułowaną "Struktury". Łukowski artysta swój wernisaż miał we wtorek 21 maja.
Turniej Szkół Sienkiewiczowskich: wygrana Siedlec
Turniej Szkół Sienkiewiczowskich: wygrana Siedlec Szkoła Podstawowa nr 9 w Siedlcach została triumfatorem tegorocznego Turnieju Szkół Sienkiewiczowskich w Adamowie Wydarzenie pod patronatem wójta gminy zorganizowano już po raz dziewiąty.
Znęcał się nad żoną. 3 miesiące dla 54-latka
Znęcał się nad żoną. 3 miesiące dla 54-latka Do 5 lat pozbawienia wolności grozi 54-latkowi z Łukowa, który od kilku miesięcy fizycznie i psychicznie znęcał się nad żoną. Mężczyzna póki co trafił do aresztu tymczasowego. Spędzi w nim 3 miesiące.
Będzie nowy wóz dla strażaków
Będzie nowy wóz dla strażaków To dobre wieści dla mieszkańców gminy Stanin. Strażacy ochotnicy ze Stanina jeszcze w tym roku otrzymają nowy, średni samochód ratowniczo-gaśniczy. We wtorek 21 maja w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego wójt Krzysztof Kazana odebrał promesę na ten cel.
Szkoła z Radoryża z certyfikatem
Szkoła z Radoryża z certyfikatem Zespół Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym otrzymał certyfikat "Szkoła Innowacji 2019". To nagroda m.in. za realizowanie nowatorskich rozwiązań w placówce.
Prawybory w Alejach
Prawybory w Alejach Wzorem lat ubiegłych uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. H. Sienkiewicza w Łukowie zorganizowali w swojej szkole prawybory. Oddawali głosy na komitety ubiegające się o miejsca w Europarlamencie.
„Czyste Powietrze”: zgłoś się do programu
„Czyste Powietrze”: zgłoś się do programu W Łukowie działa już oficjalnie biuro rządowego programu "Czyste Powietrze". Wkrótce jego pracownicy będą przyjmować wnioski o refundację kosztów poniesionych na wymianę źródeł ciepła lub na termomodernizację budynków. We wtorek 21 maja na konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym mówiono o programie oraz o dostępnych środkach dla mieszkańców powiatu łukowskiego.
Zderzenie na drodze w kierunku Gręzówki
Zderzenie na drodze w kierunku Gręzówki Zablokowana jest droga powiatowa w kierunku Gręzówki. Około godz. 17 niedaleko skrzyżowania z drogą do Klimek zderzyły się dwa samochody osobowe.
Bursztyn i dawni policjanci w Muzeum
Bursztyn i dawni policjanci w Muzeum Kilkaset osób odwiedziło Muzeum Regionalne w Łukowie podczas Nocy Muzeów 18 maja. Placówka specjalnie na tą okazję przygotowała wystawę m.in. bursztynu i dawnego policyjnego umundurowania.
Harlem na Dni Łukowa
Harlem na Dni Łukowa Czas na prezentację kolejnego zespołu, który pojawi się na tegorocznych Dniach Łukowa. Dla miłośników rockowych rytmów przygotowano koncert grupy Harlem.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Dni Łukowa 2019: Bieg i biesiada na inauguracjęMuzyczne warsztaty w BieszczadachFotografia abstrakcyjna w ŁOKTurniej Szkół Sienkiewiczowskich: wygrana SiedlecPrawybory w Alejach„Czyste Powietrze”: zgłoś się do programuZderzenie na drodze w kierunku GręzówkiBursztyn i dawni policjanci w MuzeumWola Okrzejska: Obronił zwycięstwo sprzed roku!Ścigali się z wózkamiSzkoła z Zalesia druga w krajuZuzanna mistrzynią województwa!

Obejrzyj

Szóstka kandydatów starła się podczas Wielkiej Debaty WspólnotyMuzyczne warsztaty w BieszczadachNauczycielski protest songWiozła dwoje dzieci. Miała ponad 3 promilePotrącił 4 osoby!Kampania przeciw dopalaczomMnóstwo głosowań na sesjiPo nieboskłonie - wiosenny przebój!Medialne warszaty z uczelnią z ToruniaWjechała na czerwonym świetle. Zobacz filmAuto na dachu na środku ulicy. Zobacz filmAleż wykonanie!

Wydarzenia dodajwszystkie

Maj 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
29300102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
01
02
Dni Łukowa: Sonia M.
Dni Łukowa: Sonia M.
Sonia M. to kolejna wokalistka, która wystąpi podczas Dni Łukowa. Artystce będzie towarzyszył pochodzący z naszego miasta Mateusz Babiak.
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja
IV Pieszy Rajd Śladami kpt. "Ostoi"
IV Pieszy Rajd Śladami kpt.
Na 15 i 16 czerwca zaplanowano kolejną wędrówkę ścieżkami rezerwatu Jata. Do wzięcia udziału w wydarzeniu zapraszają m.in. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków i Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne "Orlik".

Prognoza pogody

Wola Okrzejska: Obronił zwycięstwo sprzed roku!
Wola Okrzejska: Obronił zwycięstwo sprzed roku!
Paweł Teter, zwycięzca pierwszej edycji Biegu Kolarskiego o Puchar Henryka Sienkiewicza, obronił tytuł podczas drugiej edycji wydarzenia w Woli Okrzejskiej. Za nami tegoroczny bieg kolarski zorganizowany przez Rowerowy Łuków.

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Dam pracę: Zatrudnię pracowników budowlanych
Zatrudnię pracowników ogólnobudowlanych do pracy na budowie w Warszawie. Wykonujemy remonty, roboty brukarskie itp. Możliwość dojazdów, zakwaterowanie. Wysokie stawki wynagrodzenia. ...
nieruchomości: Olchowiec nad Jeziorem Solińskim (235.239)
Olchowiec nad Jeziorem Solińskim (235.239) Do sprzedania działki o powierzchni od 600 m2 do 1800 m2 z dostępem do wody (numery działek przeznaczonych do sprzedaży zaznaczono) Działki położone ...
Dam pracę: Zatrudnię pracowników budowlanych
Zatrudnię pracowników ogólnobudowlanych do pracy na budowie w Warszawie. Wykonujemy remonty elewacji, roboty brukarskie, remonty klatek schodowych, remonty dachów itp. Zakwaterowanie, możliwość dojazdu. Wysokie stawki ...
Sprzedam: Olchowiec nad Jeziorem Solińskim (234.238)
Do sprzedania działki o powierzchni od 600 m2 do 1800 m2 (numery działek przeznaczonych do sprzedaży zaznaczono) Działki położone nad Zalewem Solińskim w miejscowości Olchowiec w gminie ...
Inne: Uslugi malowania
Wykonujemy uslugi malowania: - wnetrza - elewacje - dachy - inne
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Redaktor Naczelny Łuków24.pl
Tomasz Goławski
tel. +48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje