Dziś są imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana

 
dodane: 29-03-2019 14:11   |   wyświetleń: 10734

Budowali stadion Legii, budują fabrykę w Łazach

W podstrefie ekonomicznej w Łazach powstaje nowy zakład. Będzie on produkował innowacyjne akumulatory chłodu. 25 marca na miejscu budowy odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod inwestycję.
Budowali stadion Legii, budują fabrykę w Łazachfoto. Tomasz Goławski 

Na uroczystość przybył inwestor Jan Soczewka z firmy Mar-Bud, a także przedstawiciele wykonawcy, samorządowcy, parlamentarzyści i inni inwestorzy z działającej w Łazach Podstrefy Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN. Obecni wmurowali w ścianę powstającego zakładu akt erekcyjny, w którym znalazły się pamiątki naszych czasów - specjalne monety, egzemplarz gazety oraz list i podpisy zaproszonych gości.

Firma Mar-Bud to doświadczone przedsiębiorstwo budowlane, które realizowało wiele interesujących obiektów w kraju. Firma na swoim koncie ma m.in. budowę stadionu Legii Warszawa, kompleksu Złote Tarasy w Warszawie, portu lotniczego im. Fryderyka Chopina na warszawskim Okęciu czy budowę dworca kolejowego Łódź Fabryczna. Mar-Bud w tych miejscach wykonywał głównie roboty zbrojarskie i żelbetowe.

Teraz przedsiębiorstwo zainwestowało w Łazach niedaleko Łukowa, gdzie powstaje fabryka o kubaturze około 50 tys. metrów sześciennych, w którym produkowane mają być specjalne akumulatory chłodu. Jak mówił na uroczystości prezes Jan Soczewka, urządzenia te są autorskim pomysłem mającym zrewolucjonizować m.in. systemy klimatyzacji.

- Odpowiednikiem akumulatorów chłodu są tzw. „chillery”, które służą do wytwarzania chłodu bądź klimatyzacji. Nasze urządzenie różni się od nich tym, że my chłód akumulujemy w lodzie. Urządzenie to ładowane jest w nocy gdy obowiązuje inna taryfa cen energii, a użytkowane jest zazwyczaj w dzień, gdy jest droższa energia. Zysk jest więc podwójny - wyjaśniał tajniki produkcji inwestor.

- Produkowane przez nas akumulatory to nie to samo, co akumulatory w pojazdach. Tu mamy czysty proces zamiany lody w lód, bez udziału żadnych procesów chemicznych podczas produkcji oraz późniejszego etapu użytkowania. To nasz autorski pomysł, nad którym pracowaliśmy 4 lata - dodał.

Produkcja - choć na razie pilotażowa - ma ruszyć późną jesienią tego roku. Na początku w zakładzie w Łazach pracować będzie 10 pracowników, jednak docelowo pracę znaleźć ma 50 osób. Inwestor szacuje, że pełną zdolność produkcyjną zakład osiągnie w 2021 roku. Natomiast już w przyszłym roku z fabryki w podstrefie ma pochodzić około 1000 akumulatorów chłodu. Z inwestycji zadowolony jest m.in. wójt gminy Łuków Mariusz Osiak.

- Prezes firmy sam zwrócił się do nas z pytaniem, czy mógłby zainwestować na terenie gminy. Wskazaliśmy mu podstrefę w Łazach, a w 2016 r. doszło do sprzedaży działki. Firma w międzyczasie otrzymała dofinansowanie do inwestycji, a finał prac będzie widoczny na koniec roku - powiedział wójt.

- Cieszymy się, że jest to zakład z branży technicznej. Jest szansa, że pracę znajdą w nim osoby z tym wykształceniem, m.in. inżynierowie. Jest to innowacyjna inwestycja i cieszymy się, że do gminy Łuków udaje się ściągać firmy o takim profilu - dodał Mariusz Osiak.

Podstrefa w Łazach zajmuje ponad 27 hektarów powierzchni. To uzbrojony w media, w dużej mierze zagospodarowany teren. Swoje zakłady bądź tereny inwestycyjne mają tu firmy „Łuksja”, „Stok-Rol”, „Pryncy Teka”, „MK Marzena Kolanowska”, „Erdom”, „MKL”, „Nowa Piekarnia z Łukowa” i właśnie firma „Mar-Bud”. Docelowo w miejscu tym pracować ma nawet 1000 osób. Ponadto jak udało nam się ustalić, gmina Łuków chce przygotować nowe tereny inwestycyjne na wzór tych z Łazów. Tym razem miałyby one powstać w Dąbiu.


Galeria zdjęć

Komentowane

No i to jest inwestycja (2019-03-29 14:51) 33 39   |   zgłoś do usunięcia
Brawo panie Burmistrzu oby tak dalej, już tam pisowcy zazdroszczą takiej inwestycji, zaraz będzie że to nie Płudowski. Brawo trzymam kciuki za rozwój, super Pan załatwił !!!
celowy trolling? (2019-03-29 15:17) 23 15   |   zgłoś do usunięcia
no niestety takimi komentarzami sam sobie ktoś wystawia laurkę...
Marysia (2019-03-29 15:36) 20 14   |   zgłoś do usunięcia
A co ma burmistrz do strefy w Łazach?
Brawo ale nie temu panu (2019-03-29 16:50) 19 12   |   zgłoś do usunięcia
Osiołku chęć twego włazidupstwa jest tak wielka, że nawet z geografią jesteś na bakier. Inwestycja w Łazach to zasługa pana wójta Mariusza Osiaka a w strefie na Łapiguzie rozpoczęła się kolejna jeszcze większa inwestycja ale to zasługa pana burmistrza Dariusza Szustka
Jolka (2019-03-29 18:16) 46 31   |   zgłoś do usunięcia
Czopki Burmistrzowskie straciły orientację w terenie .
to zasługa pana (2019-03-29 18:32) 16 52   |   zgłoś do usunięcia
Jest szansa, że pracę znajdą w nim osoby z tym wykształceniem, m.in. inżynierowie A MAMY TAKICH
haha (2019-03-29 19:11) 43 39   |   zgłoś do usunięcia
Myślą,że mieszkańcy w bajki uwierza,wiadomo,że to jest gminne .
Pegon (2019-03-29 19:31) 37 33   |   zgłoś do usunięcia
Za dużo wypił?
@powyzej (2019-03-30 07:16) 20 12   |   zgłoś do usunięcia
Przeciez to widac że to darkowi takiego hohlika napisali tylko po to by zmienić nick i dowalać. Jak oni nie potrafią przejść do normalnej codzienności. Redakcjo proszę pokazywać IP to moment niektórym się odechce pajacowania.
Darek (2019-03-30 07:55) 19 16   |   zgłoś do usunięcia
Pludowsky to co najwyżej tam eleczka zakręcał. Pozdrawiam.
czyt. (2019-03-30 19:52) 37 35   |   zgłoś do usunięcia
Płudowski to może załatwić nowy pasek do starych gaci.
Jolka (2019-03-31 14:54) 16 15   |   zgłoś do usunięcia
Najpierw głupio piszą ( czytaj pierwszy komentarz ) a potem głupio się tłumaczą ( czytaj 9 komentarz) Przykre to , że ludzi macie za głupków...
eh (2019-04-01 06:48) 35 33   |   zgłoś do usunięcia
do @powyzej Przemyśl co piszesz. Twój apel do redakcji jest bezcelowy. Udostępnienie IP lub jej części wiążę się z problemami dla redakcji. Pozdrawiam cieplutko.
wyborca (2019-04-01 08:48) 46 73   |   zgłoś do usunięcia
Jeśli nie umiem sobie poradzić w danym zawodzie to naj prostszy sposób rezygnuje,biorę się za to co mi wychodzi.To samo i w samorządzie,jeśli nie mam zielonego pojęcia o zarządzaniu,nie mam większości,dużo ludzi mnie krytykuje to podaję się do dymisjiNic na siłę.Wynik we Wspólnocie dla mnie nic nie mówi.Dlaczego przy tym głosowaniu nie ma komentarzy jak w Tygodniku.
Anonim (2019-04-01 13:05) 14 12   |   zgłoś do usunięcia
Spory zakład dwa lata budowy na 10 etatów.
@wyborca (2019-04-02 07:58) 48 30   |   zgłoś do usunięcia
Ty i kilka oszołomów więcej z ognistym bólem dupy to nie jest "dużo ludzi" to że twoi koledzy tak myślą nie znaczy że większość tak uważa. Pojmujesz to mała pusta głowo ?
haha (2019-04-02 09:42) 40 82   |   zgłoś do usunięcia
Mowa miłości.Co prawda to prawda,czego się rzucasz.
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

(Aktualizacja) W Ryżkach spłonął samochód
(Aktualizacja) W Ryżkach spłonął samochód  Pożar auta w Ryżkach.. Materiał udostępnił "Stanisław Pogotowie"
Szef Krajowej Administracji Skarbowej gościł w łukowskiej skarbówce. Obiecał ...
Szef Krajowej Administracji Skarbowej gościł w łukowskiej skarbówce. Obiecał urzędnikom podwyżki Nadinspektor Piotr Walczak na spotkaniu 15 stycznia podkreślił, że inwestycja w ludzi zatrudnionych w KAS, odpowiedzialnych za wpływy do budżetu i ochronę polskiego rynku, to priorytet Ministerstwa Finansów.
Tysiące niesamodzielnych otrzymuje 500 plus
Tysiące niesamodzielnych otrzymuje 500 plus Od początku października Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Do ZUS w województwie lubelskim wpłynęło prawie 35,4 tys. wniosków w sprawie nowego świadczenia.
Spektakl teatralny dla dzieci „Zimowe przygody Kubusia" w ŁOK
Spektakl teatralny dla dzieci „Zimowe przygody Kubusia Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na kolejny spektakl z cyklu "Niedziela z teatrem".
Zderzenie w Radoryżu Kościelnym. Busem podróżowało 15 osób ...
Zderzenie w Radoryżu Kościelnym. Busem podróżowało 15 osób Do zdarzenia doszło tuż przed godz. 8 na skrzyżowaniu
Kto zrobił taki "syf"?
Kto zrobił taki - Cala kostka jest w petach. Walają się puste butelki po piwie i plastikowe sztućce. Jest też opona, która nie długo "puści korzenie" w trawnik - pisze nasza Czytelniczka.
Zainwestują w przedszkole ponad pół mln zł
Zainwestują w przedszkole ponad pół mln zł Zespół Szkół w Gołąbkach realizuje projekt pn. "Przedszkolaki w Gołąbkach". W ramach zadania powstał plac zabaw. Przedszkole zyskało nowe wyposażenie, a dzieci dodatkowe zajęcia.
Studniówka Zespołu Szkół w Adamowie
Studniówka Zespołu Szkół w Adamowie Maturzyści bawili się na pierwszym balu w dorosłym życiu.
Obchody 157. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego
Obchody 157. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego Spotkanie i przemarsz do miejsc pamięci zaplanowano w środę 22 stycznia o godz. 16:00 pod pomnikiem Powstańców Styczniowych na Placu Narutowicza.
Gminy Stanin i Krzywda dostały dofinansowanie na termomodernizację szkół ...
Gminy Stanin i Krzywda dostały dofinansowanie na termomodernizację szkół Szkoła Podstawowa w Sarnowie i Zagoździu oraz Zespół Szkół w Radoryżu Smolanym zyskają nowe oblicze.
Wypadek w Starych Kobiałkach
Wypadek w Starych Kobiałkach Kierowca osobówki uderzył w przepust drogowy i został uwięziony w samochodzie.
Czy w Łukowie powstanie nowy Klub Biznesowy?
Czy w Łukowie powstanie nowy Klub Biznesowy? Na spotkanie w Pałacyku Fantazja, 28 stycznia przyjedzie sam założyciel i Prezes Towarzystw Biznesowych- Maciej Gnyszka.
XX Ogólnopolski Bieg Uliczny "Grzmią pod Stoczkiem armaty"
XX Ogólnopolski Bieg Uliczny Zawodnicy pobiegną 15 lutego. Bieg główny to dystans 10 km.
Fundusze Norweskie nie dla Łukowa
Fundusze Norweskie nie dla Łukowa Co dalej z finansowaniem komunikacji?
Zaginiony Sebastian M. nie żyje
Zaginiony Sebastian M. nie żyje Policjanci z Łukowa dziś rano zostali powiadomieni, że poszukiwany przez nich 22- latek został odnaleziony martwy.
Autostrada coraz bliżej Siedlec i Łukowa
Autostrada coraz bliżej Siedlec i Łukowa Dziewięć ofert wpłynęło w przetargu na budowę autostrady A2 na odcinku od węzła Groszki do Siedlec.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Tłumy na roztańczonym jubileuszuHarcerze opanowali Wolę OkrzejskąRuszył gruntowny remont pomieszczeń sanitarnych w łukowskim szpitaluLata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieDni Łukowa 2019: Przedszkoliada nad KrznąDni Łukowa 2019: Bieg i biesiada na inauguracjęMuzyczne warsztaty w BieszczadachFotografia abstrakcyjna w ŁOKTurniej Szkół Sienkiewiczowskich: wygrana SiedlecPrawybory w Alejach„Czyste Powietrze”: zgłoś się do programu

Obejrzyj

Lata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieSzóstka kandydatów starła się podczas Wielkiej Debaty WspólnotyMuzyczne warsztaty w BieszczadachNauczycielski protest songWiozła dwoje dzieci. Miała ponad 3 promilePotrącił 4 osoby!Kampania przeciw dopalaczomMnóstwo głosowań na sesjiPo nieboskłonie - wiosenny przebój!Medialne warszaty z uczelnią z ToruniaWjechała na czerwonym świetle. Zobacz film

Wydarzenia dodajwszystkie

Styczeń 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
30310102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
01
02
Najbliższe wydarzenia
O prawie spadkowym na UTW
O prawie spadkowym na UTW
W poniedziałek 25 listopada Galerii PROwizorium ŁOK słuchacze Łukowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyli w spotkaniu, poświęconym podstawowym zagadnieniom z prawa spadkowego
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja

Prognoza pogody

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

pozostałe: TRUDNE FINANSOWANIE BEZ BIK!
TRUDNE FINANSOWANIE BEZ BIK DLA KAŻDEGO! ( przedsiębiorcy, rolnicy oraz pozostałe osoby ) Z nami uzyskasz tanie i bezpieczne pozabankowe finansowanie ; -hipoteczne, -samochodowe, ( wszystkie pojazdy ,maszyny ...
Dam pracę: Praca kierowca międzynarodowy C+E
Firma z Sanoka zatrudni kierowcę z kategorią C+E na trasy międzynarodowe. System pracy do ustalenia. Przyjazna atmosfera oraz atrakcyjne wynagrodzenie. Ciągnik siodłowy Volvo FH 500. ...
pozostałe: Świąteczna Pożyczka
Rodzina przyjeżdża na Święta, a Ty nie masz gotówki ? Pomożemy ! Zadzwoń i skorzystaj z naszej oferty Pożyczki Świątecznej ! Szybko i bezpiecznie, Wysokie kwoty od 1000zł ...
Kupię: KUPIE WOJSKOWE STARE KOLEKCJE,ZBIORY TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Sprzedam: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected]pl Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje