Dziś są imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili

Bartosz Szumowski  
dodane: 19-04-2019 12:57   |   wyświetleń: 1660

Budowniczy Muzeum odszedł na wieczną wartę

Żył dla innych ludzi i słusznych spraw. Nigdy nie mijał mieszkańców gminy bez słowa, ale słuchał ich, zamiast opowiadać tylko o sobie - tak wspominają zmarłego Daniela Biadunia przyjaciele i znajomi.
Budowniczy Muzeum odszedł na wieczną wartęfoto. Nadesłane do Redakcji 
Daniel Biaduń - społecznik i ojciec Zbigniewa, wieloletniego dyrektora Ośródka Sportu i Rekreacji w Łukowie, zmarł  3 marca w wieku 82 lat. Jego pogrzeb odbył się 5 marca w Sanktuarium Matki Bożej Gułowskiej w Woli Gułowskiej.

Daniel Biaduń urodził się 6 lipca 1936 r. we wsi Poznań w gminie Serokomla, ale od pierwszego roku życia mieszkał we wsi Turzystwo w gminie Adamów. Edukację rozpoczął w szkole podstawowej w Woli Gułowskiej. Następnie ukończył przysposobienie rolnicze.

W wieku 19 lat rozpoczął pracę jako referent w Gromadzkiej Radzie Narodowej w Woli Gułowskiej. Potem, w latach 1962-72, był jej sekretarzem. Pracował tam aż do rozwiązania Gminnej Rady Narodowej w Woli Gułowskiej i przeniesienia do Adamowa w 1972 r. Przez dwa lata pełnił funkcję wiceprezesa Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Adamowie. Przez 17 lat kierował bazą Gminnej Spółdzielni w Woli Gułowskiej (filii Gminnej Spółdzielni w Adamowie). Przez wiele lat był członkiem OSP Wola Gułowska.

Daniel Biaduń realizował się jako społecznik, zaangażowany żywo w kultywowanie tradycji. W 1957 r. był jedną z osób, które wymieniły stary, zniszczony krzyż upamiętniający wędrówki unitów do sanktuarium w Woli Gułowskiej. W tym samym roku rozpoczęło się też kultywowanie kontaktów z kleeberczykami, czyli członkami Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" pod dowództwem gen. bryg. Franciszka Kleeberga, która ostatni bój stoczyła 5 października 1939 r. pod Wolą Gułowską.

W okresie budowy szkoły podstawowej w Woli Gułowskiej pan Daniel zachęcał mieszkańców do pomocy. W latach 1968-93 brał czynny udział w organizacji turniejów szachowych. Zajmował się kwaterunkami, organizował wyżywienie, nagrody itp. Czynnie uczestniczył w organizacji uroczystości koronacji Obrazu Matki Bożej Gułowskiej w 1982 r.

W 1986 r., przed 50. rocznicą walk gen. Kleeberga, postanowiono upamiętnić walki i wybudować pomnik, postawić obelisk lub usypać kurhan. Wraz z kleeberczykami Daniel Biaduń zainteresował tematem wiele wpływowych osób, władze lokalne i mieszkańców. Dzięki tak szerokiej inicjatywie, mimo trudności, w ciągu trzech lat powstał piękny budynek: Dom Kultury - Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków, gdzie mieści się muzeum.

Pan Daniel uczestniczył w filmie "Było nie minęło" Adama Sikorskiego, wskazując miejsce zakopania skrzyń z dokumentami SGO Polesie. W 2001 r. wraz ze Stefanią Cąkałą-Wardach i Zbigniewem Biaduniem wydał książkę "Pamięć o nich żyje w nas", która miała też swoje wznowienie.

24 października 2014 r. w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie Daniel Biaduń został odznaczony Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

- Był ikoną Woli Gułowskiej - mówi Renata Pawlikowska, była dyrektor miejscowego domu kultury.

- Poznałam go jako człowieka pełnego pomysłów, niezwykłego, a jego niezwykłość przejawiała się każdego dnia, kiedy angażował się społecznie. Żył dla innych ludzi i słusznych spraw. Był bacznym obserwatorem i doradcą - dodaje.

Pani Renata podkreśla, że śp. Daniel Biaduń kultywował tradycje, troszczył się o miejsca pamięci narodowej i dbał o to, żeby pamięć o bohaterskich żołnierzach była wiecznie żywa:

- Nie będzie już takiego drugiego człowieka, któremu tak bliskie były tematy ostatniej bitwy wojny obronnej 1939 r. i kleeberczyków. Potrafił poruszyć ziemię i niebo w słusznej sprawie i tak też się stało, kiedy przyszło budować Dom Kultury - Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków. Dzięki niemu i innym jemu podobnym ludziom udało się wykonać dzieło. Jak mówił Pan Daniel, "dzieło, które po wszystkie czasy winno być miejscem hołdu dla żołnierzy walczących o niepodległość Ojczyzny, a jednocześnie służyć społeczeństwu" - mówi Renata Pawlikowska.

Radny gminny Andrzej Cąkała pana Daniela poznał na organizowanym przez siebie Święcie Kwitnącej Jabłoni w Woli Gułowskiej.

- Pamiętam, że zabrał wtedy głos i w już w pierwszych słowach oświadczył: "Wy, sadownicy, też jesteście twórcami sukcesu budowy Pomnika Czynu Bojowego Kleeberczyków, bo ułamek każdej kwoty za towar sprzedany przez spółdzielnię przekazywano na ten cel". To świetnie pokazuje, że był skromny, nie podkreślał tylko własnych zasług, bo, jak sam mówił, nie chciał "wychodzić przed orkiestrę". Nigdy nie mijał mieszkańców gminy bez słowa, ale słuchał ich, zamiast opowiadać tylko o sobie - wspomina.

Zdaniem radnego, to dzięki temu śp. Daniel Biaduń był specjalistą, a wręcz "profesorem" w załatwianiu wielu spraw.

- Jeśli o coś zabiegał, robił to małymi kroczkami i w wielu miejscach, aż w końcu osiągał cel. Umiał przekonywać do swoich pomysłów i zarażać swoją pasją. Cieszę się, że jeszcze przed śmiercią zdążył przekazać pałeczkę, jeżeli chodzi o kultywowanie pamięci o Kleeberczykach. To wielki testament, który zostawił po sobie. Myślę, że także mojego zaangażowania w kwestie społeczne nie byłoby bez pana Daniela i jego charyzmy. Kiedy wiedziałem, że mam wsparcie duchowe z jego strony, śmielej organizowałem imprezy takie jak obchody 11 listopada w Helenowie - podkreśla Andrzej Cąkała.

Poseł Sławomir Skwarek mówi, że pan Daniel był przyjacielem jego rodziców. Osobiste kontakty obu panów wzmogły się w 2006 r., gdy dzisiejszy parlamentarzysta został wójtem gminy Adamów.

- Chociaż współpracowaliśmy, gdy był już emerytem, to mogę powiedzieć młodym ludziom, że życzę im tak wielu pomysłów i kreatywności. Ciągle miał pomysły, które w życie wcielaliśmy: ja, dyrektor muzeum czy druhowie strażacy. Był znany w całej gminie. Także z powodu tego, że osiągnął mistrzostwo w kontaktach nieformalnych, tzw. "telefonach Daniela" - wspomina.

Poseł dodaje przy tym, że śp. Daniel Biaduń był zwykłym człowiekiem o wielkim sercu dla społeczności lokalnej - zawsze dobrym, pomocnym, oddanym i służącym dobrą radą. To dzięki Danielowi Biaduniowi Sławomir Skwarek poznał żyjących jeszcze ostatnich żołnierzy gen. Kleeberga.

- Pan Daniel zawsze żywo interesował się organizacją i przebiegiem uroczystości poświęconych ostatniej bitwie Kampanii Polskiej 1939 r. Usłyszeć od niego, że impreza była na "5+", to było dla mnie najwyższe uz
nanie - zaznacza.

- Pana Daniela znałem od lat, gdyż był on osobą powszechnie rozpoznawalną ze względu na swoje zaangażowanie w życie społeczne - włącza się do wspomnień Karol Ponikowski, obecny wójt gminy Adamów.

- Nasze relacje zaczęły być częstsze od momentu, kiedy w 2014 r. zostałem dyrektorem Domu Kultury - Pomnika Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej. Co prawda dzieliła nas różnica dwóch pokoleń, ale połączyła pasja do historii i szacunek do dziejów naszej "małej Ojczyzny" - podkreśla.

Wójt zwraca uwagę, że Danielowi Biaduniowi na sercu leżało nie tylko kultywowanie pamięci o kleeberczykach:

- Zawsze z ogromnym szacunkiem i obowiązkiem odnosił się do miejsc pamięci narodowej. Przykładem jest szczególna troska o mogiłę powstańców styczniowych na Kobylczyku, gdzie wspólnie organizowaliśmy obchody w rocznicę odzyskania niepodległości - dodaje Ponikowski.

Karol Ponikowski przypomina też, że pan Daniel przejawiał ogromne zainteresowanie wszelkimi uroczystościami patriotycznymi, państwowymi i religijnymi. Zawsze można było być pewnym jego obecności na takich wydarzeniach.

- Ale zainteresowany był także bieżącymi sprawami lokalnej społeczności. Zaledwie kilka tygodni temu, jak zawsze zresztą, uczestniczył w zebraniu sołeckim w swojej wsi Turzystwo. Wtedy spotkaliśmy się po raz ostatni - kończy wójt.

- Muszę powiedzieć, że na wieczną wartę odszedł przedstawiciel pokolenia, które zbudowało pamięć o kleeberczykach, jeden z członków honorowego komitetu budowy Pomnika Czynu Bojowego Kleeberczyków. Niech spoczywa w pokoju - mówi Sławomir Skwarek.

Z kolei Karol Ponikowski zaznacza, że pan Daniel zapracował swoim życiem na należny szacunek.

- Człowiek żyje, dopóki o nim pamiętamy - dodaje Renata Pawlikowska.

- Dołóżmy wszelkich starań, żeby pamięć o Danielu Biaduniu, człowieku wybitnym i niepowtarzalnym, nie zaginęła. Niech pamięć o nim żyje w nas! - apeluje.


Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Geocaching – poszukiwanie skarbów dla całych rodzin. Teraz w ...
Geocaching – poszukiwanie skarbów dla całych rodzin. Teraz w naszym powiecie POWIAT Stowarzyszenie Inkubator Kreatywności Społecznej ze Stoczka Łukowskiego dzięki dofinansowaniu pozyskanemu za pośrednictwem LGD Razem realizowało projekt Geocachingowy szlak walki i oręża. W ostatnim czasie w naszym powiecie powstało pięć tras geokeszingowych.
Kolizja w Sięciaszce. Wjechał w dom (FOTO)
Kolizja w Sięciaszce. Wjechał w dom (FOTO) W Sieciaszce Drugiej auto osobowe wjechało w ogrodzenie i uderzyło w dom. Nikomu nic się nie stało
Najładniejsze okładki książek wybrane
Najładniejsze okładki książek wybrane GMINA KRZYWDA Czytelnicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzywdzie nie tylko lubią czytać, ale również mają zdolności plastyczne. Udowodnili to zgłaszając swoje propozycje do konkursu ?Okładka mojej ulubionej książki?, który właśnie został rozstrzygnięty.
Możesz oddać folię rolniczą i worki po nawozach
Możesz oddać folię rolniczą i worki po nawozach GMINA KRZYWDA Gmina otrzymała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w wysokości 58,5 tys. zł na usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej.
Kacper Borkowski w czasie pandemii stworzył "Czarne dziury ...
Kacper Borkowski w czasie  pandemii stworzył ŁUKÓW Jako uczeń liceum zaczął zgłębiać wiedzę o wszechświecie. Jako student postanowił przybliżać innym bezmiar naszej galaktyki i zachodzących w niej zjawisk. Zaglądajcie na jego stronę na fb, czytajcie, lajkujcie. Naprawdę fajnie pisze.
Zgłoszenia do Szkoły Muzycznej
Zgłoszenia do Szkoły Muzycznej Szkoła Muzyczna w Łukowie wydłużyła do 7 czerwca termin zgłaszania kandydatów do klas I na rok szk. 2020/2021.
Kasa dla DPS-u w Ryżkach. Wiemy ile otrzyma ośrodek ...
Kasa dla DPS-u w Ryżkach. Wiemy ile otrzyma ośrodek W Urzędzie Marszałkowskim została podpisana umowa na dofinansowanie robót budowlanych dotyczących obiektów służących rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
20-LATEK NAPADŁ NA SKLEP PÓŹNIEJ SKRADZIONYMI PIENIĘDZMI ZAPŁACIŁ ZA ...
20-LATEK NAPADŁ NA SKLEP PÓŹNIEJ SKRADZIONYMI PIENIĘDZMI ZAPŁACIŁ ZA NARKOTYKI Mundurowi z Adamowa i łukowscy kryminalni ustalili i zatrzymali 20-latka, który zastraszając ekspedientkę w sklepie ukradł z kasy kilkaset złotych
Przetarg na 308 zestawów paneli fotowoltaicznych
 Przetarg na 308 zestawów paneli fotowoltaicznych Dzięki wsparciu Unii Europejskiej Gmina Łuków kończy kolejny projekt zakupu i montażu instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii.
Cyknij fotkę i opowiedz o sporcie. Nowy konkurs OSiR
Cyknij fotkę i opowiedz o sporcie. Nowy konkurs OSiR Rozpoczynamy konkurs "Moja ulubiona dyscyplina sportu" w ramach "Dnia Dziecka na sportowo z OSiR"
Nabór do łukowskiej orkiestry dętej
Nabór do łukowskiej orkiestry dętej Towarzystwo Muzyczne im. Antoniego Próchniewicza w Łukowie działające w Łukowskim Ośrodku Kultury prowadzi ponownie nabór do łukowskiej orkiestry dętej.
Zuzia Bochman i Emilia Szcześniak wyśpiewały nagrody ...
Zuzia Bochman i Emilia Szcześniak wyśpiewały nagrody Sukcesy wokalistek Fabryki Piosenki ŁOK.
Godz. 10.00: Koronawirus nie odpuszcza
Godz. 10.00:  Koronawirus nie odpuszcza Potwierdzone wyniki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w województwie lubelskim dotyczą:
Lubelskie ma nowego wicewojewodę. Kim jest Bolesław Gzik?
Lubelskie ma nowego wicewojewodę. Kim jest  Bolesław Gzik? Na stanowisko II wicewojewody lubelskiego został powołany Bolesław Gzik, były starosta powiatu janowskiego.
Pijany jechał motorowerem. Był poszukiwany
Pijany jechał motorowerem. Był poszukiwany Do zakładu karnego trafi 48-latek z gminy Łuków, który kierował wczoraj motorowerem. Okazało się, że miał m.in. sądowy zakaz kierowania pojazdami i był poszukiwany
Odmrażanie gospodarki. Wesela do 150 osób. Koniec z maseczkami ...
Odmrażanie gospodarki. Wesela do 150 osób. Koniec z maseczkami w otwartej przestrzeni Od 30 maja zostaną zniesione wszelkie obostrzenia w handlu .
Zmarła Janina Antoniak pracownik Urzędu Gminy w Staninie ...
Zmarła Janina Antoniak pracownik Urzędu Gminy w Staninie - Z ogromnym bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Janiny Antoniak. Do wieczności odeszła w wieku 63 lat - informuje Urząd Gminy w Staninie.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Tłumy na roztańczonym jubileuszuHarcerze opanowali Wolę OkrzejskąRuszył gruntowny remont pomieszczeń sanitarnych w łukowskim szpitaluLata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieDni Łukowa 2019: Przedszkoliada nad KrznąDni Łukowa 2019: Bieg i biesiada na inauguracjęMuzyczne warsztaty w BieszczadachFotografia abstrakcyjna w ŁOKTurniej Szkół Sienkiewiczowskich: wygrana SiedlecPrawybory w Alejach„Czyste Powietrze”: zgłoś się do programu

Obejrzyj

Wywieźli odpady do lasuLata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieSzóstka kandydatów starła się podczas Wielkiej Debaty WspólnotyMuzyczne warsztaty w BieszczadachNauczycielski protest songWiozła dwoje dzieci. Miała ponad 3 promilePotrącił 4 osoby!Kampania przeciw dopalaczomMnóstwo głosowań na sesjiPo nieboskłonie - wiosenny przebój!Medialne warszaty z uczelnią z Torunia

Wydarzenia dodajwszystkie

Maj 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
27282930010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Najbliższe wydarzenia
O prawie spadkowym na UTW
O prawie spadkowym na UTW
W poniedziałek 25 listopada Galerii PROwizorium ŁOK słuchacze Łukowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyli w spotkaniu, poświęconym podstawowym zagadnieniom z prawa spadkowego
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja

Prognoza pogody

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Kupię: KUPIE WOJSKOWE STARE KOLEKCJE,ZBIORY TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Kupię: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Inne: KUPIE WOJSKOWE STARE SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE TELEFON 694-972-047 ...
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Sprzedam: KUPIE WOJSKOWE STARE DOKUMENTY,ZDJĘCIA,LEGITYMACJE TELEFON 694972047
Kupie dokumenty z drugiej wojny światowej i starsze listy z obozów koncentracyjnych,legitymacje, stare pisma, dyplomy, dokumenty wojskowe, zdjęcia, widokówki, obrazki,obrazy,mundury,szable,bagnety,kordziki,odznaki,odznaczenia,medale,ordery za ciekawe dobrze zapłacę telefon ...
pozostałe: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
redakcja@lukow24.pl Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 reklama@lukow24.pl
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
lukow@24wspolnota.pl Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
okninska@24wspolnota.pl Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
marta.karwowska@24wspolnota.pl Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
szumowski@24wspolnota.pl Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
wielgosz@24wspolnota.pl
Siedlce Się Dzieje