Dziś są imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

Bartosz Szumowski  
dodane: 19-04-2019 12:57   |   wyświetleń: 1413

Budowniczy Muzeum odszedł na wieczną wartę

Żył dla innych ludzi i słusznych spraw. Nigdy nie mijał mieszkańców gminy bez słowa, ale słuchał ich, zamiast opowiadać tylko o sobie - tak wspominają zmarłego Daniela Biadunia przyjaciele i znajomi.
Budowniczy Muzeum odszedł na wieczną wartęfoto. Nadesłane do Redakcji 
Daniel Biaduń - społecznik i ojciec Zbigniewa, wieloletniego dyrektora Ośródka Sportu i Rekreacji w Łukowie, zmarł  3 marca w wieku 82 lat. Jego pogrzeb odbył się 5 marca w Sanktuarium Matki Bożej Gułowskiej w Woli Gułowskiej.

Daniel Biaduń urodził się 6 lipca 1936 r. we wsi Poznań w gminie Serokomla, ale od pierwszego roku życia mieszkał we wsi Turzystwo w gminie Adamów. Edukację rozpoczął w szkole podstawowej w Woli Gułowskiej. Następnie ukończył przysposobienie rolnicze.

W wieku 19 lat rozpoczął pracę jako referent w Gromadzkiej Radzie Narodowej w Woli Gułowskiej. Potem, w latach 1962-72, był jej sekretarzem. Pracował tam aż do rozwiązania Gminnej Rady Narodowej w Woli Gułowskiej i przeniesienia do Adamowa w 1972 r. Przez dwa lata pełnił funkcję wiceprezesa Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Adamowie. Przez 17 lat kierował bazą Gminnej Spółdzielni w Woli Gułowskiej (filii Gminnej Spółdzielni w Adamowie). Przez wiele lat był członkiem OSP Wola Gułowska.

Daniel Biaduń realizował się jako społecznik, zaangażowany żywo w kultywowanie tradycji. W 1957 r. był jedną z osób, które wymieniły stary, zniszczony krzyż upamiętniający wędrówki unitów do sanktuarium w Woli Gułowskiej. W tym samym roku rozpoczęło się też kultywowanie kontaktów z kleeberczykami, czyli członkami Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" pod dowództwem gen. bryg. Franciszka Kleeberga, która ostatni bój stoczyła 5 października 1939 r. pod Wolą Gułowską.

W okresie budowy szkoły podstawowej w Woli Gułowskiej pan Daniel zachęcał mieszkańców do pomocy. W latach 1968-93 brał czynny udział w organizacji turniejów szachowych. Zajmował się kwaterunkami, organizował wyżywienie, nagrody itp. Czynnie uczestniczył w organizacji uroczystości koronacji Obrazu Matki Bożej Gułowskiej w 1982 r.

W 1986 r., przed 50. rocznicą walk gen. Kleeberga, postanowiono upamiętnić walki i wybudować pomnik, postawić obelisk lub usypać kurhan. Wraz z kleeberczykami Daniel Biaduń zainteresował tematem wiele wpływowych osób, władze lokalne i mieszkańców. Dzięki tak szerokiej inicjatywie, mimo trudności, w ciągu trzech lat powstał piękny budynek: Dom Kultury - Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków, gdzie mieści się muzeum.

Pan Daniel uczestniczył w filmie "Było nie minęło" Adama Sikorskiego, wskazując miejsce zakopania skrzyń z dokumentami SGO Polesie. W 2001 r. wraz ze Stefanią Cąkałą-Wardach i Zbigniewem Biaduniem wydał książkę "Pamięć o nich żyje w nas", która miała też swoje wznowienie.

24 października 2014 r. w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie Daniel Biaduń został odznaczony Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

- Był ikoną Woli Gułowskiej - mówi Renata Pawlikowska, była dyrektor miejscowego domu kultury.

- Poznałam go jako człowieka pełnego pomysłów, niezwykłego, a jego niezwykłość przejawiała się każdego dnia, kiedy angażował się społecznie. Żył dla innych ludzi i słusznych spraw. Był bacznym obserwatorem i doradcą - dodaje.

Pani Renata podkreśla, że śp. Daniel Biaduń kultywował tradycje, troszczył się o miejsca pamięci narodowej i dbał o to, żeby pamięć o bohaterskich żołnierzach była wiecznie żywa:

- Nie będzie już takiego drugiego człowieka, któremu tak bliskie były tematy ostatniej bitwy wojny obronnej 1939 r. i kleeberczyków. Potrafił poruszyć ziemię i niebo w słusznej sprawie i tak też się stało, kiedy przyszło budować Dom Kultury - Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków. Dzięki niemu i innym jemu podobnym ludziom udało się wykonać dzieło. Jak mówił Pan Daniel, "dzieło, które po wszystkie czasy winno być miejscem hołdu dla żołnierzy walczących o niepodległość Ojczyzny, a jednocześnie służyć społeczeństwu" - mówi Renata Pawlikowska.

Radny gminny Andrzej Cąkała pana Daniela poznał na organizowanym przez siebie Święcie Kwitnącej Jabłoni w Woli Gułowskiej.

- Pamiętam, że zabrał wtedy głos i w już w pierwszych słowach oświadczył: "Wy, sadownicy, też jesteście twórcami sukcesu budowy Pomnika Czynu Bojowego Kleeberczyków, bo ułamek każdej kwoty za towar sprzedany przez spółdzielnię przekazywano na ten cel". To świetnie pokazuje, że był skromny, nie podkreślał tylko własnych zasług, bo, jak sam mówił, nie chciał "wychodzić przed orkiestrę". Nigdy nie mijał mieszkańców gminy bez słowa, ale słuchał ich, zamiast opowiadać tylko o sobie - wspomina.

Zdaniem radnego, to dzięki temu śp. Daniel Biaduń był specjalistą, a wręcz "profesorem" w załatwianiu wielu spraw.

- Jeśli o coś zabiegał, robił to małymi kroczkami i w wielu miejscach, aż w końcu osiągał cel. Umiał przekonywać do swoich pomysłów i zarażać swoją pasją. Cieszę się, że jeszcze przed śmiercią zdążył przekazać pałeczkę, jeżeli chodzi o kultywowanie pamięci o Kleeberczykach. To wielki testament, który zostawił po sobie. Myślę, że także mojego zaangażowania w kwestie społeczne nie byłoby bez pana Daniela i jego charyzmy. Kiedy wiedziałem, że mam wsparcie duchowe z jego strony, śmielej organizowałem imprezy takie jak obchody 11 listopada w Helenowie - podkreśla Andrzej Cąkała.

Poseł Sławomir Skwarek mówi, że pan Daniel był przyjacielem jego rodziców. Osobiste kontakty obu panów wzmogły się w 2006 r., gdy dzisiejszy parlamentarzysta został wójtem gminy Adamów.

- Chociaż współpracowaliśmy, gdy był już emerytem, to mogę powiedzieć młodym ludziom, że życzę im tak wielu pomysłów i kreatywności. Ciągle miał pomysły, które w życie wcielaliśmy: ja, dyrektor muzeum czy druhowie strażacy. Był znany w całej gminie. Także z powodu tego, że osiągnął mistrzostwo w kontaktach nieformalnych, tzw. "telefonach Daniela" - wspomina.

Poseł dodaje przy tym, że śp. Daniel Biaduń był zwykłym człowiekiem o wielkim sercu dla społeczności lokalnej - zawsze dobrym, pomocnym, oddanym i służącym dobrą radą. To dzięki Danielowi Biaduniowi Sławomir Skwarek poznał żyjących jeszcze ostatnich żołnierzy gen. Kleeberga.

- Pan Daniel zawsze żywo interesował się organizacją i przebiegiem uroczystości poświęconych ostatniej bitwie Kampanii Polskiej 1939 r. Usłyszeć od niego, że impreza była na "5+", to było dla mnie najwyższe uz
nanie - zaznacza.

- Pana Daniela znałem od lat, gdyż był on osobą powszechnie rozpoznawalną ze względu na swoje zaangażowanie w życie społeczne - włącza się do wspomnień Karol Ponikowski, obecny wójt gminy Adamów.

- Nasze relacje zaczęły być częstsze od momentu, kiedy w 2014 r. zostałem dyrektorem Domu Kultury - Pomnika Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej. Co prawda dzieliła nas różnica dwóch pokoleń, ale połączyła pasja do historii i szacunek do dziejów naszej "małej Ojczyzny" - podkreśla.

Wójt zwraca uwagę, że Danielowi Biaduniowi na sercu leżało nie tylko kultywowanie pamięci o kleeberczykach:

- Zawsze z ogromnym szacunkiem i obowiązkiem odnosił się do miejsc pamięci narodowej. Przykładem jest szczególna troska o mogiłę powstańców styczniowych na Kobylczyku, gdzie wspólnie organizowaliśmy obchody w rocznicę odzyskania niepodległości - dodaje Ponikowski.

Karol Ponikowski przypomina też, że pan Daniel przejawiał ogromne zainteresowanie wszelkimi uroczystościami patriotycznymi, państwowymi i religijnymi. Zawsze można było być pewnym jego obecności na takich wydarzeniach.

- Ale zainteresowany był także bieżącymi sprawami lokalnej społeczności. Zaledwie kilka tygodni temu, jak zawsze zresztą, uczestniczył w zebraniu sołeckim w swojej wsi Turzystwo. Wtedy spotkaliśmy się po raz ostatni - kończy wójt.

- Muszę powiedzieć, że na wieczną wartę odszedł przedstawiciel pokolenia, które zbudowało pamięć o kleeberczykach, jeden z członków honorowego komitetu budowy Pomnika Czynu Bojowego Kleeberczyków. Niech spoczywa w pokoju - mówi Sławomir Skwarek.

Z kolei Karol Ponikowski zaznacza, że pan Daniel zapracował swoim życiem na należny szacunek.

- Człowiek żyje, dopóki o nim pamiętamy - dodaje Renata Pawlikowska.

- Dołóżmy wszelkich starań, żeby pamięć o Danielu Biaduniu, człowieku wybitnym i niepowtarzalnym, nie zaginęła. Niech pamięć o nim żyje w nas! - apeluje.


Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Miał 2 promile. Pijanego 39-latka zatrzymała policja
Miał 2 promile. Pijanego 39-latka zatrzymała policja Ponad 2 promile alkoholu w organizmie miał 39-latek z gm. Łuków, który jechał osobowym audi.
Szumowski dał na SOR, Morawiecki dorzuci na tomograf
Szumowski dał na SOR, Morawiecki dorzuci na tomograf Sporo się dzieje w szpitalu św. Tadeusza w Łukowie. Miliony złotych płyną szerokim strumieniem.
Przyjechali do Łukowa na wakacje
Przyjechali do Łukowa na wakacje Od 2 do 11 lipca na zaproszenie burmistrza Piotra Płudowskiego w Łukowie gościła 20 osobowa grupa dzieci i młodzieży z miasta partnerskiego Baranówka.
TUCHOWICZ. DZIEJE PARAFII I MIEJSCOWOŚCI
TUCHOWICZ. DZIEJE PARAFII I MIEJSCOWOŚCI Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej serdecznie zaprasza na uroczystą promocję książki autorstwa Magdaleny Bilskiej oraz Michała Świdra "Tuchowicz. Dzieje parafii i miejscowości", która odbędzie się w dniu 20 lipca (sobota) o godzinie 18:30 w Zespole Szkół w Tuchowiczu.
ŚWIĘTO POLICJI W ŁUKOWIE: AWANSE i PODZIĘKOWANIA
ŚWIĘTO POLICJI W ŁUKOWIE: AWANSE i PODZIĘKOWANIA Łukowscy policjaci świętowali w piątek 12 lipca. Mszę św. w parafii Przemienienia Pańskiego w intencji policjantów, pracowników cywilnych i ich rodzin odprawił ks. Antoni Pietruszka. W sali konferencyjnej starostwa odbyła się uroczysta zbiórka.
Posła martwi trudny dostęp do lekarzy
Posła martwi trudny dostęp do lekarzy ŁUKÓW - Jakie są przyczyny problemów z obsadą etatów lekarskich i pielęgniarskich w polskich szpitalach? Czy Ministerstwo Zdrowia zamierza taką informację upublicznić w najbliższym czasie? - pyta w resorcie poseł Krzysztof Głuchowski (PiS)
TVN przeprasza komornika z Łukowa
TVN przeprasza komornika z Łukowa Po czterech latach od emisji programu TVN przeprosił Grzegorza Bartysia, komornika z Łukowa, za naruszenie dóbr osobistych. Tak nakazał sąd. Chodzi o program, w którym była mowa o zajęciu przez komornika wozów strażackich w Biardach.
Otwarcie wystawy zatytułowanej ŁUKOWSKA POLICJA NA PRZESTRZENI 100 LAT
Otwarcie wystawy zatytułowanej ŁUKOWSKA POLICJA NA PRZESTRZENI 100 LAT Komenda Powiatowa Policji oraz Muzeum Regionalne w Łukowie zapraszają na wernisaż wystawy Łukowska policja na przestrzeni 100 lat, który odbędzie się 12 lipca o godz. 10.50 w gmachu muzeum.
KRUS przekazał sprzęt medyczny OSP z gminy Stanin
KRUS przekazał sprzęt medyczny OSP z gminy Stanin Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wspiera Ochotniczą Straż Pożarną z gminy Stanin.
Warsztaty kulinarne uczniów z „Czwórki” w Pizzerii da ...
Warsztaty kulinarne uczniów z „Czwórki”  w Pizzerii da Grasso W czerwcu rodzice dzieci z klas II a i II c zaprosili swoje pociechy na warsztaty kulinarne do Pizzerii Da Grasso na ul. Warszawskiej. Uczniowie po założeniu czapek kucharzy i fartuszków wzięli się do pracy.
Badali zęby w Dentobusie
Badali zęby w Dentobusie Część uczniów z gminy Krzywda pod koniec roku szkolnego przeszła bezpłatne badania stomatologiczne, w mobilnym "dentobusie". Specjalny ambulans wróci po wakacjach, by z usług stomatologicznych mogły skorzystać kolejne grupy dzieci i młodzieży.
Gnał 124 km/h w zabudowanym. Gęsto musiał się tłumaczyć ...
Gnał 124 km/h w zabudowanym. Gęsto musiał się tłumaczyć Wysoka grzywna, zakaz kierowania pojazdami, a nawet do 2 lat pozbawienia wolności to konsekwencje jakie poniesie 25-latek z gminy Stanin.
Szkoły szykują się na pierwszy dzwonek
Szkoły szykują się na pierwszy dzwonek Uczniowie rozpoczęli wakacje. Tymczasem w łukowskich szkołach i przedszkolach prace remontowe wrą.
Letni obóz łukowskich karateków
Letni obóz łukowskich karateków Pod koniec czerwca 91 osób z Łukowskiego Klubu Karate Kyokushin ruszyło na XXXV Letni Obóz Karate w Bukowinie Tatrzańskiej
GMINA ŁUKÓW Od lipca wyższe opłaty za śmieci ...
GMINA ŁUKÓW Od lipca wyższe opłaty za śmieci Mieszkańcy gminy Łuków już od tego miesiąca zapłacą więcej za odbiór odpadów.
W jakie akcesoria ekspozycyjne warto wyposażyć siedzibę swojej firmy ...
W jakie akcesoria ekspozycyjne warto wyposażyć siedzibę swojej firmy bądź punkt usługowy? Skuteczna walka z konkurencją wymaga zadbania o każdy aspekt sposobu, w jaki potencjalni klienci będą mogli skorzystać z naszej oferty. Jednym z kluczowych elementów jest oczywiście łatwy dostęp do wyczerpującej informacji. Wszystkim nam, przyzwyczajonym do wygody i krótkiego czasu dokonywania najrozmaitszych czynności, bardzo często brakuje w tym zakresie cierpliwości. Temu problemowi można jednak w prosty sposób wychodzić naprzeciw.
Policjanci przeprowadzają KASKADOWY POMIAR PRĘDKOŚCI
Policjanci przeprowadzają  KASKADOWY POMIAR PRĘDKOŚCI Dzisiaj we wtorek 9 lipca policjanci ruchu drogowego będą sprawdzać, czy jeździmy bezpiecznie podczas akcji . ?Kaskadowy pomiar prędkości?.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Harcerze opanowali Wolę OkrzejskąRuszył gruntowny remont pomieszczeń sanitarnych w łukowskim szpitaluLata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieDni Łukowa 2019: Przedszkoliada nad KrznąDni Łukowa 2019: Bieg i biesiada na inauguracjęMuzyczne warsztaty w BieszczadachFotografia abstrakcyjna w ŁOKTurniej Szkół Sienkiewiczowskich: wygrana SiedlecPrawybory w Alejach„Czyste Powietrze”: zgłoś się do programuZderzenie na drodze w kierunku Gręzówki

Obejrzyj

Lata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieSzóstka kandydatów starła się podczas Wielkiej Debaty WspólnotyMuzyczne warsztaty w BieszczadachNauczycielski protest songWiozła dwoje dzieci. Miała ponad 3 promilePotrącił 4 osoby!Kampania przeciw dopalaczomMnóstwo głosowań na sesjiPo nieboskłonie - wiosenny przebój!Medialne warszaty z uczelnią z ToruniaWjechała na czerwonym świetle. Zobacz film

Wydarzenia dodajwszystkie

Lipiec 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031
01
02
03
04
Najbliższe wydarzenia
"Król Lew" w Łukowie
Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza od 19 lipca do Kina Łuków na premierowe seanse amerykańskiego filmu przygodowego produkcji Walt Disney Pictures w reżyserii Jona Favreau "Król Lew".
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja
Rajd Odkrywców w Łukowie
Rajd Odkrywców w Łukowie
Blisko 700 harcerzy weźmie udział w organizowanym w Łukowie Rajdzie Odkrywców. Impreza odbędzie się 7 lipca na stadionie Orląt i w parku miejskim

Prognoza pogody

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Dam pracę: Mechanik / Elektromechanik samochodowy 245.249
Firma Emtor zatrudni osoby w zawodzie mechanik / elektromechanik samochodowy Oferujemy stabilną i interesującą pracę w dynamicznie rozwijającej się firmie. Umowa o prace oraz: -dodatkowe ubezpieczenie grupowe -atrakcyjne pakiety ...
Sprzedam: Działka / działki Olchowiec nad Jeziorem Solińskim 240.244
Do sprzedania działki o powierzchni od 600 m2 do 1800 m2 z dostępem do wody Olchowiec nad Jeziorem Solińskim (numery działek przeznaczonych do sprzedaży zaznaczono) Działki położone nad ...
Kupię: KUPIE WOJSKOWE STARE DOKUMENTY,ZDJĘCIA,LEGITYMACJE TELEFON 694972047
Kupie dokumenty z drugiej wojny światowej i starsze listy z obozów koncentracyjnych,legitymacje, stare pisma, dyplomy, dokumenty wojskowe, zdjęcia, widokówki, obrazki,obrazy,mundury,szable,bagnety,kordziki,odznaki,odznaczenia,medale,ordery za ciekawe dobrze zapłacę telefon ...
Kupię: Kupie Wszystko co Stare i Wojskowe Polskie i Zagraniczne
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Inne: KUPIE STARE DREWNIANE ŚMIGŁO OD SAMOLOTU TELEFON 694-972-047
kupie stare przedwojenne śmigło drewniane do starego samolotu, polskiego niemieckiego, czeskiego, angielskiego lub innego,do kolekcji.telefon 694972047
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje