Budują nowoczesną bibliotekę w Hucie Dąbrowie - Lukow24.pl - Jesteśmy dla Ciebie, mówimy o Tobie!
Dziś są imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy
Dzisiaj odwiedziło nas 90 osób   |   Osób online: 60   |   Zaloguj się   Rejestracja

Magda Oknińska  
dodane: 07-08-2018 12:09   |   wyświetleń: 797

Budują nowoczesną bibliotekę w Hucie Dąbrowie

Rozpoczęła się budowa Biblioteki Publicznej w Hucie Dąbrowie. Gmina dostała na tą inwestycję ponad 1 mln zł dofinansowania z Instytutu Książki.
Budują nowoczesną bibliotekę w Hucie Dąbrowiefoto. Magda Oknińska 

Plany inwestycji przygotowane były kilka lat temu, jeszcze w poprzedniej kadencji Rady Gminy. W obecnej kadencji plany zostały zmienione.

- Od 3 lat szukaliśmy współfinansowania, niestety bez skutku. W tym roku złożyliśmy projekt do Instytutu Książki i w ciemno rozpoczęliśmy inwestycję. Okazało się, że projekt otrzymał współfinansowanie. Koszt inwestycji to 2,9 mln zł, a Instytut dofinansuje nam 1 mln 15 tys. zł – mówi Paweł Mroczek, przewodniczący Rady Gminy Krzywda i mieszkaniec Huty Dąbrowy.

Są już fundamenty

Przetarg na wykonanie inwestycji wygrała firma Jerzego i Adriana Gajowników z Krzywdy. Biblioteka staje przy ulicy Hutniczej, jednej z dwóch głównych ulic miejscowości, nieopodal Kościoła i centrum. Plac budowy jest ogrodzony i zamknięty, aktualnie wylano fundamenty.

- Huta Dąbrowa była jedyną miejscowością w gminie, która nie miała takiego miejsca życia kulturalnego i spotkań mieszkańców. Dzieci i młodzież gromadziły się często popołudniami w innych miejscach, bez opieki i kontroli, nieraz wpadając przy tym w tarapaty, nie mówiąc o wyrządzanych szkodach – dodaje Mroczek.

Wiele funkcji

Inwestycja będzie wchodziła w skład nieruchomości Biblioteki Publicznej w Krzywdzie. Budynek przeznaczony będzie dla mieszkańców miejscowości Huta Dąbrowa oraz mieszkańców miejscowości sąsiednich, jako Biblioteka Publiczna.

- Powstający budynek ma stworzyć zaplecze lokalowe dla lokalnej działalności kulturalnej i społecznej. Będzie miał dwie kondygnacje, a wewnątrz pomieszczenia biblioteczne, czytelnię, wypożyczalnię, pomieszczenie opracowania zbiorów, salę służącą zebraniom wiejskim, kawiarnię, sale multimedialne, sale gier, strefy ruchu i strefę relaksacyjną. Planuje się też umieścić tam dwuoddziałowe przedszkole. Obok budynku zostanie wybudowany parking – wylicza Paweł Mroczek.

Zakończenie prac planowane jest na 2020 rok. Radny Paweł Mroczek zaznacza jednak, że uczyni wszystko, by termin ten przesunąć na koniec 2019 roku.

Komentowane

Czesiek (2018-08-08 15:53) 0 0   |   zgłoś do usunięcia
Przedszkole w Bibliotece?? I instytut Książki na to pozwoli??
Anka Krzywdzianka (2018-08-08 17:00) 0 0   |   zgłoś do usunięcia
co ten budynek taki koślawy?
Anka Krzywdzianka (2018-08-08 17:00) 0 0   |   zgłoś do usunięcia
co ten budynek taki koślawy?
sceptyczny (2018-08-08 17:29) 0 0   |   zgłoś do usunięcia
Wszystko fajnie, piękny budynek, na dzień dzisiejszy na pewno potrzebny tylko czy takich ogromnych rozmiarów? , przecież to trzeba utrzymać a w gminie takich budynków do utrzymania jest sporo, tymbardziej, że już niedługo w szkole w Hucie będą ganiać się myszy, idzie niż demograficzny , który dotknie też szkołę w Hucie, za parę lat można by było wyremontować część szkoły i przystosować na przedszkole i większą bibliotekę, nawet znalazło by się miejsce dla koła gospodyń, utrzymanie byłoby jednego budynku a tak dwa budynki takich rozmiarów? skąd na to pieniądze?, nie myśli się do przodu tylko żyje się dniem dzisiejszym, pod wybory, potem jakoś będzie.
U lan (2018-08-09 10:45) 0 0   |   zgłoś do usunięcia
Mieszkańcy Huty nie dadzą się nabrać na te marchewkę wyborcza i popierają swojego chłopaka z Huty na wójta, dopiero wtedy cały czas będzie się rozwijała miejscowość
optymistyczny (2018-08-09 12:37) 0 0   |   zgłoś do usunięcia
Chłopak z Huty był kiedyś radnym i wtedy powstawały świetlice, co załatwił przez ten czas? A Wójt to musi jeszcze przekonać większość Rady Gminy do swoich pomysłów, jestem ciekaw czy zaryzykuje kolejna kadencję skupiając się na jednej miejscowości. Do sceptycznego: Huta już czeka kilka jak nie kilkanaście lat na taką inwestycję. Każesz czekać jeszcze kilka. To może poczekasz aż się wyludni przez brak inwestycji dla mieszkańców...? Druga sprawa. Koło gospodyń w budynku szkoły, hahahaha. Nawet obecnie przy niżu jest problem z salami. Spokojnie klasy będą, zamiast 24 osoby w każdej może 15-16 ale będą. Budynek na siebie może zarobić i do tego będzie trzeba dążyć. Koniec czekania przez mieszkańców z HUTY!!! Ps. marchewka to chodnik od bidy a nie inwestycja za 3 bańki, a to nie wszystko co się działo i dzieje.
Tomasz K (2018-08-11 23:02) 0 0   |   zgłoś do usunięcia
Biblioteka ????obecnie w publicznej jest 127 osób zapisanych z tego aktywnych czytelników okoł 70 osób i taki kolos , smieszne ale i fajne . Oj lubie te roki wyborczy , ale jeszcze nikt nigdy nie stawiał takiej biblioteki na wsi dla garstki czytelników .Jaja niezłe panie Kędra i panie Mroczek beka z was niezła
Wnuk Bolka (2018-08-11 23:26) 0 0   |   zgłoś do usunięcia
Co racja to racja ,ładne to jest ale inwestycja troche nie trafiona , nie na te czasy , kto teraz książki czyta może pare osób,młodziezteraz okupuje bary cepeen i kopuluje sie po kątach ,kto teraz gra w tenisa stołowego czy piłkarzyki albo warcaby ,jestem z Huty i nieznam takiej młodzieży .a dla kilku dewotek z koła gospodyn budowac taki gmach???
mieszkaniec (2018-08-12 10:25) 0 0   |   zgłoś do usunięcia
ida wybory cos trzeba robic zeby ludzie widzieli a ze to wszystko na kredyt to inna sprawa. gmina dochodzi do magicznego progu długu bedziemy oddawac przez kolejne 10lat. nie tak to powinno byc robione.
Andrzej z Huty (2018-08-12 12:36) 0 0   |   zgłoś do usunięcia
No i co zadłurza gminne na 10 lat tylko poto aby wygrac wybory i postawic cos co niebedzie miało u nas zadnego zastosowania? Panie wujcie troche zastanowienia , pan tych wyborów niewygra napewno pana lokaj M P z Huty też więc wyluzujcie z tym gmachem i nie pchajcie gminny w długi
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Przymierze ogłasza start w wyborach
Przymierze ogłasza start w wyborach Przymierze dla Ziemi Łukowskiej oficjalnie ogłosiło tegoroczny start w jesiennych wyborach samorządowych. Stowarzyszenie przedstawiło też kandydatów na wójtów gmin oraz kandydata na burmistrza Łukowa.
Kradzieże telefonów i nietrzeźwi kierowcy
Kradzieże telefonów i nietrzeźwi kierowcy Kilkadziesiąt interwencji odnotowali łukowscy policjanci w ciągu ostatniego tygodnia. Poniżej prezentujemy wybrane z nich, przesłane w ramach kroniki policyjnej.
Odzyskali auto za 70 tysięcy
Odzyskali auto za 70 tysięcy Nawet do 5 lat pozbawienia wolności grozi 30-latkowi z gminy Łuków, który przywłaszczył sobie warte 70 tys. zł Audi Q7. Mężczyzna nie spłacał rat leasingowych za pojazd i korzystał z niego z przyczepionymi innymi tablicami rejestracyjnymi. Próbował też oszukać policjantów mówiąc, że leasingowe auto spłonęło poza granicami kraju.
Maciej Nurzyński kandydatem na burmistrza
Maciej Nurzyński kandydatem na burmistrza Maciej Nurzyński, związany z Fundacją Cegiełkowo Pasja i Pomoc jest oficjalnym kandydatem na stanowisko burmistrza Łukowa. Za nami konferencja prasowa Przymierza dla Ziemi Łukowskiej, na której potwierdzono start Nurzyńskiego na stanowisko, które dziś zajmuje Dariusz Szustek.
Koncert organowy już w niedzielę
Koncert organowy już w niedzielę Przed nami kolejny koncert w ramach "VI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie". Tym razem w niedzielę 19 sierpnia zagra polsko-niemiecki duet: Ewa Iżykowska i Tobias Aehlig.
Niemy film, ale z muzyką
Niemy film, ale z muzyką Nietypowy koncert i projekcja filmu w Łukowie. Z okazji Święta Wojska Polskiego w miejskim amfiteatrze odbędzie się projekcja niespełna godzinnego filmu "Ponad Śnieg" z 1929 roku. Niememu filmowi towarzyszyć będzie jednak koncert muzyki na żywo.
„Hip-hop Ewangelii”
„Hip-hop Ewangelii” Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na "Hip-hop Ewangelii". Wydarzenie zaplanowano w niedzielę 19 sierpnia w miejskim amfiteatrze.
Łukowscy harcerze w Bieszczadach
Łukowscy harcerze w Bieszczadach Harcerskie obozy to okazja do nabycia nowych doświadczeń i nauczenia się wielu umiejętności. Między 30 lipca, a 9 sierpnia harcerze z Hufca ZHP Łuków wypoczywali w Dwerniku w Bieszczadach.
Ponad 20 interwencji strażaków
Ponad 20 interwencji strażaków W piątkowe popołudnie i wieczór nad Łukowem oraz powiatem łukowskim przeszła burza, której towarzyszyły obfite opady deszczu. Do pomocy często wzywana była straż pożarna.
Zalane piwnice. Strażacy usuwają skutki ulewy
Zalane piwnice. Strażacy usuwają skutki ulewy Nad Łukowem przechodzi zapowiadana dziś rano burza. Gwałtowne opady deszczu spowodowały podtopienia na ulicach oraz na posesjach. Państwowa Straż Pożarna i jednostki OSP mają ręce pełne roboty.
Kuchnia pełna papierosów
Kuchnia pełna papierosów 900 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy zabezpieczyli we wtorek łukowscy policjanci. Wyroby te posiadał 37-letni mieszkaniec Stoczka Łukowskiego, który trzymał "lewe fajki" między innymi pod kuchennymi szafkami.
Artystyczny plener w Klimkach
Artystyczny plener w Klimkach Stowarzyszenie Artystów i Twórców Gminy Łuków oraz Gmina Łuków zapraszają na plener rzeźbiarsko-malarski w Klimkach. Trwać on będzie od 13 do 17 sierpnia.
Obrywał lusterka w samochodach, bo „poniosły go nerwy”
Obrywał lusterka w samochodach, bo „poniosły go nerwy” Do pięciu lat pozbawienia wolności grozi 33-latkowi z Łukowa, który uszkodził elementy kilku pojazdów. Wandala zatrzymali młodzi mężczyźni, którzy zareagowali na jego zachowanie. Łukowianin uszkodził też osiedlowe ławki, śmietniczki i stojak na rowery.
Pijacka recydywa za kółkiem
Pijacka recydywa za kółkiem Ponad 3 promile alkoholu w organizmie miał 26-latek z gminy Trzebieszów, który w stanie nietrzeźwości kierował autem, przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym i nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Co ciekawe, mężczyzna stracił już w przeszłości prawo jazdy za podobne przewinienie.
Uwaga na burze! Ostrzeżenie IMGW dla powiatu łukowskiego
Uwaga na burze! Ostrzeżenie IMGW dla powiatu łukowskiego Ostrzeżenie dla mieszkańców powiatu łukowskiego. W piątek w naszym regionie pojawić się mogą burze z gradem. Zabezpieczmy więc swój dobytek.
Poseł pyta o ASF
Poseł pyta o ASF Do naszej redakcji wpłynęła informacja prasowa od biura poselskiego Krzysztofa Głuchowskiego (PiS). Parlamentarzysta pyta się Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o to, jak Rząd zamierza niwelować gospodarcze skutki Afrykańskiego Pomoru Świń.
Wakacyjny turniej za nami
Wakacyjny turniej za nami Drużyny "Lwów", "Orłów Łukowa" i "Ekipy Benego" zwyciężyły w wakacyjnym turnieju piłki nożnej, który zorganizował OSiR w Łukowie. Sportowe zmagania miały miejsce we wtorek 7 sierpnia na Orliku przy Szkole Podstawowej nr 4.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Łukowscy harcerze w BieszczadachWakacyjny turniej za namiNowy wóz dla OSP w OkrzeiPszczelarskie święto w ŁawkachAntyaborcyjne hasła w centrum miastaWyróżnienia dla działaczy LZSPielgrzymi wyruszyli na pątniczy szlakPółtora tysiąca osób na Igrzyskach w Krzywdzie74 lata po Powstaniu. Patriotyczne obchody w ŁukowieSerokomla: wojewódzkie obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi PolskiejKolorowe szaleństwo. Holi Festival w ŁukowieReprezentacja kickboxerów ćwiczyła w Łukowie

Obejrzyj

Ponad 20 interwencji strażakówPielgrzymi idą mimo upału [WIDEO]Pielgrzymi wyruszyli na pątniczy szlakPółtora tysiąca osób na Igrzyskach w Krzywdzie74 lata po Powstaniu. Patriotyczne obchody w ŁukowieKolorowe szaleństwo. Holi Festival w ŁukowieZłodziej roweru nagrał się na monitoringu15 godzin w akcjiZenek zaśpiewał nad zalewemPożar cysterny na Radzyńskiej. Zobacz film z miejsca zdarzenia!Kto rozpoznaje złodzieja?

Wydarzenia dodajwszystkie

Sierpień 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
30310102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
01
02
Artystyczny plener w Klimkach
Artystyczny plener w Klimkach
Stowarzyszenie Artystów i Twórców Gminy Łuków oraz Gmina Łuków zapraszają na plener rzeźbiarsko-malarski w Klimkach. Trwać on będzie od 13 do 17 sierpnia.
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja
Zapisz się na biegi ks. Brzóski
Zapisz się na biegi ks. Brzóski
Do 3 września trwają zapisy na XXIV Ogólnopolskie Biegi im. Ks. Stanisława Brzóski pod patronatem Rady i Burmistrza Miasta Łuków. Zapisy przyjmuje Ośrodek Sportu i Rekreacji, zaś samo wydarzenie zaplanowano na 9 września.

Prognoza pogody

Wakacyjny turniej za nami
Wakacyjny turniej za nami
Drużyny "Lwów", "Orłów Łukowa" i "Ekipy Benego" zwyciężyły w wakacyjnym turnieju piłki nożnej, który zorganizował OSiR w Łukowie. Sportowe zmagania miały miejsce we wtorek 7 sierpnia na Orliku przy Szkole Podstawowej nr 4.

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

nieruchomości: mieszkanie trzypokojowe Łuków oś.Chącińskiego
Wynajmę trzypokojowe mieszkanie zlokalizowane w rejonie skrzyżowania ul. Międzyrzeckiej i ul. Dmocha. Mieszkanie znajduje się na pierwszym piętrze, jest widne i ciche. Na wyposażeniu meble ...
Sprzedam: Sprzedam aronię
Sprzedam aronię, recznie rwaną na zamówienie.
Kupię: Skup Spółek oraz JDG - Pomoc JPK/KAS 299/586 KSH
Kupujemy Zadłużone Spółki oraz Jednoosobowe Działalności Gospodarcze, Pomagamy Przekształcamy - Rozwiążemy każdy nawet najbardziej skomplikowany problem finansowy. Nasza wiedza, wspólna pasja i chęć wykonywania usług na najwyższym ...
Dam pracę: Zatrudnię pracowników ogólnobudowlanych
Zatrudnię pracowników ogólnobudowlanych do pracy na budowie. Praca w Warszawie z zakwaterowaniem, umowa o pracę. Wysokie stawki wynagrodzenia. Tel: 519583163
Sprzedam: Schody Rintal – Projekt, Pomiar, Wizualizacja Gratis!
Skorzystaj z darmowych usług wiodącego producenta schodów Rintal Polska! Pomiar, projekt oraz wizualizacja schodów w Twoim wnętrzu GRATIS! Odwiedź naszą stronę internetową i umów się ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Redaktor Naczelny Łuków24.pl
Tomasz Goławski
tel. +48 515 895 342
[email protected] Reklama
[email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje