Dziś są imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty

Magda Oknińska  
dodane: 07-08-2018 12:09   |   wyświetleń: 1765

Budują nowoczesną bibliotekę w Hucie Dąbrowie

Rozpoczęła się budowa Biblioteki Publicznej w Hucie Dąbrowie. Gmina dostała na tą inwestycję ponad 1 mln zł dofinansowania z Instytutu Książki.
Budują nowoczesną bibliotekę w Hucie Dąbrowiefoto. Magda Oknińska 

Plany inwestycji przygotowane były kilka lat temu, jeszcze w poprzedniej kadencji Rady Gminy. W obecnej kadencji plany zostały zmienione.

- Od 3 lat szukaliśmy współfinansowania, niestety bez skutku. W tym roku złożyliśmy projekt do Instytutu Książki i w ciemno rozpoczęliśmy inwestycję. Okazało się, że projekt otrzymał współfinansowanie. Koszt inwestycji to 2,9 mln zł, a Instytut dofinansuje nam 1 mln 15 tys. zł – mówi Paweł Mroczek, przewodniczący Rady Gminy Krzywda i mieszkaniec Huty Dąbrowy.

Są już fundamenty

Przetarg na wykonanie inwestycji wygrała firma Jerzego i Adriana Gajowników z Krzywdy. Biblioteka staje przy ulicy Hutniczej, jednej z dwóch głównych ulic miejscowości, nieopodal Kościoła i centrum. Plac budowy jest ogrodzony i zamknięty, aktualnie wylano fundamenty.

- Huta Dąbrowa była jedyną miejscowością w gminie, która nie miała takiego miejsca życia kulturalnego i spotkań mieszkańców. Dzieci i młodzież gromadziły się często popołudniami w innych miejscach, bez opieki i kontroli, nieraz wpadając przy tym w tarapaty, nie mówiąc o wyrządzanych szkodach – dodaje Mroczek.

Wiele funkcji

Inwestycja będzie wchodziła w skład nieruchomości Biblioteki Publicznej w Krzywdzie. Budynek przeznaczony będzie dla mieszkańców miejscowości Huta Dąbrowa oraz mieszkańców miejscowości sąsiednich, jako Biblioteka Publiczna.

- Powstający budynek ma stworzyć zaplecze lokalowe dla lokalnej działalności kulturalnej i społecznej. Będzie miał dwie kondygnacje, a wewnątrz pomieszczenia biblioteczne, czytelnię, wypożyczalnię, pomieszczenie opracowania zbiorów, salę służącą zebraniom wiejskim, kawiarnię, sale multimedialne, sale gier, strefy ruchu i strefę relaksacyjną. Planuje się też umieścić tam dwuoddziałowe przedszkole. Obok budynku zostanie wybudowany parking – wylicza Paweł Mroczek.

Zakończenie prac planowane jest na 2020 rok. Radny Paweł Mroczek zaznacza jednak, że uczyni wszystko, by termin ten przesunąć na koniec 2019 roku.

Komentowane

Czesiek (2018-08-08 15:53) 9 15   |   zgłoś do usunięcia
Przedszkole w Bibliotece?? I instytut Książki na to pozwoli??
Anka Krzywdzianka (2018-08-08 17:00) 7 8   |   zgłoś do usunięcia
co ten budynek taki koślawy?
Anka Krzywdzianka (2018-08-08 17:00) 15 33   |   zgłoś do usunięcia
co ten budynek taki koślawy?
sceptyczny (2018-08-08 17:29) 7 15   |   zgłoś do usunięcia
Wszystko fajnie, piękny budynek, na dzień dzisiejszy na pewno potrzebny tylko czy takich ogromnych rozmiarów? , przecież to trzeba utrzymać a w gminie takich budynków do utrzymania jest sporo, tymbardziej, że już niedługo w szkole w Hucie będą ganiać się myszy, idzie niż demograficzny , który dotknie też szkołę w Hucie, za parę lat można by było wyremontować część szkoły i przystosować na przedszkole i większą bibliotekę, nawet znalazło by się miejsce dla koła gospodyń, utrzymanie byłoby jednego budynku a tak dwa budynki takich rozmiarów? skąd na to pieniądze?, nie myśli się do przodu tylko żyje się dniem dzisiejszym, pod wybory, potem jakoś będzie.
U lan (2018-08-09 10:45) 8 8   |   zgłoś do usunięcia
Mieszkańcy Huty nie dadzą się nabrać na te marchewkę wyborcza i popierają swojego chłopaka z Huty na wójta, dopiero wtedy cały czas będzie się rozwijała miejscowość
optymistyczny (2018-08-09 12:37) 9 30   |   zgłoś do usunięcia
Chłopak z Huty był kiedyś radnym i wtedy powstawały świetlice, co załatwił przez ten czas? A Wójt to musi jeszcze przekonać większość Rady Gminy do swoich pomysłów, jestem ciekaw czy zaryzykuje kolejna kadencję skupiając się na jednej miejscowości. Do sceptycznego: Huta już czeka kilka jak nie kilkanaście lat na taką inwestycję. Każesz czekać jeszcze kilka. To może poczekasz aż się wyludni przez brak inwestycji dla mieszkańców...? Druga sprawa. Koło gospodyń w budynku szkoły, hahahaha. Nawet obecnie przy niżu jest problem z salami. Spokojnie klasy będą, zamiast 24 osoby w każdej może 15-16 ale będą. Budynek na siebie może zarobić i do tego będzie trzeba dążyć. Koniec czekania przez mieszkańców z HUTY!!! Ps. marchewka to chodnik od bidy a nie inwestycja za 3 bańki, a to nie wszystko co się działo i dzieje.
Tomasz K (2018-08-11 23:02) 8 9   |   zgłoś do usunięcia
Biblioteka ????obecnie w publicznej jest 127 osób zapisanych z tego aktywnych czytelników okoł 70 osób i taki kolos , smieszne ale i fajne . Oj lubie te roki wyborczy , ale jeszcze nikt nigdy nie stawiał takiej biblioteki na wsi dla garstki czytelników .Jaja niezłe panie Kędra i panie Mroczek beka z was niezła
Wnuk Bolka (2018-08-11 23:26) 9 8   |   zgłoś do usunięcia
Co racja to racja ,ładne to jest ale inwestycja troche nie trafiona , nie na te czasy , kto teraz książki czyta może pare osób,młodziezteraz okupuje bary cepeen i kopuluje sie po kątach ,kto teraz gra w tenisa stołowego czy piłkarzyki albo warcaby ,jestem z Huty i nieznam takiej młodzieży .a dla kilku dewotek z koła gospodyn budowac taki gmach???
mieszkaniec (2018-08-12 10:25) 8 31   |   zgłoś do usunięcia
ida wybory cos trzeba robic zeby ludzie widzieli a ze to wszystko na kredyt to inna sprawa. gmina dochodzi do magicznego progu długu bedziemy oddawac przez kolejne 10lat. nie tak to powinno byc robione.
Andrzej z Huty (2018-08-12 12:36) 14 10   |   zgłoś do usunięcia
No i co zadłurza gminne na 10 lat tylko poto aby wygrac wybory i postawic cos co niebedzie miało u nas zadnego zastosowania? Panie wujcie troche zastanowienia , pan tych wyborów niewygra napewno pana lokaj M P z Huty też więc wyluzujcie z tym gmachem i nie pchajcie gminny w długi
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Trójka naszych na zgrupowaniu
Trójka naszych na zgrupowaniu Trójka zawodników reprezentujących klub KSW Łuków uda się na pierwsze w tym roku konsultacje treningowe reprezentacji Polski w kickboxingu. Zawodników - kadetów starszych - wybrali trenerzy Kadry Narodowej Agnieszka Turchan i Zenon Pawlikowski.
Zapaśniczy turniej w Zalesiu
Zapaśniczy turniej w Zalesiu Niedawno w Łukowie odbywał się zapaśniczy memoriał, teraz kolejne zawody organizuje m.in. Gmina Łuków i klub UKS Zalesie. 7 i 8 czerwca odbywać się będzie Ogólnopolski Turniej Kwalifikacyjny Młodziczek w zapasach kobiet oraz Młodzików w zapasach w stylu klasycznym.
Geologiczny piknik w Gołaszynie
Geologiczny piknik w Gołaszynie Ekologiczny pokaz mody, a także wystawy skał i minerałów to część atrakcji, które przygotowano na "Festyn rodzinny z geologią". Wydarzenie zaplanowano na niedzielę 9 czerwca w Gołaszynie.
Zuzanna mistrzynią województwa!
Zuzanna mistrzynią województwa! Zuzanna Majek z ŁKS Orlęta Łuków wywalczyła złoty medal w ciężarowych zawodach w Białej Podlaskiej. Podopieczna trenera Roberta Dołęgi została Mistrzynią Województwa Lubelskiego Seniorek.
Andrzej Rybiński zagra w Łukowie
Andrzej Rybiński zagra w Łukowie Autor znanego przeboju pt. "Nie liczę godzin i lat" wystąpi 10 czerwca w Łukowie. Na koncert Andrzeja Rybińskiego zaprasza Łukowski Ośrodek Kultury.
Wędkarskie zawody dla najmłodszych – trwają zapisy
Wędkarskie zawody dla najmłodszych – trwają zapisy Do 29 maja można dokonywać zapisów na zawody w wędkarstwie spławikowym, które odbędą się w Dzień Dziecka, 1 czerwca w Przytocznie. Osoby w wieku do 16 lat zapraszają członkowie kół PZW Łuków Miasto i PZW Łuków Kolejarz.
Poniedziałkowe ulewy: były podtopienia
Poniedziałkowe ulewy: były podtopienia Gwałtowne poniedziałkowe opady deszczu spowodowały wiele interwencji straży pożarnej. Między godziną 16 a 18 słychać było syreny wozów strażackich, które jeździły do wypompowywania wody.
Pijany 23-latek chciał zarąbać siekierą policjantów
Pijany 23-latek chciał zarąbać siekierą policjantów Łukowscy policjanci zatrzymali agresywnego 23-latka, który awanturując się w domu zniszczył wyposażenie mieszkania. Podczas interwencji młodzieniec rzucił się z siekierą na mundurowych. Wcześniej w stanie nietrzeźwości jeździł swoim samochodem i uszkodził ciężarówkę sąsiada.
Zlikwidowali nielegalny salon gier
Zlikwidowali nielegalny salon gier Nielegalny salon gier zlikwidowali w poniedziałek 20 maja łukowscy policjanci. Wspólnie z funkcjonariuszami Urzędu Celno-Skarbowego z Białej Podlaskiej zabezpieczyli sprzęt komputerowy służący do prowadzenia gier do wymaganej koncesji. Za nielegalne prowadzenie tego typu działalności grozi kara grzywny oraz do 3 lat pozbawienia wolności.
Zaginął 16-latek
Zaginął 16-latek Łukowska policja poszukuje zaginionego Kacpra Laseckiego, 16-letniego mieszkańca gminy Łuków. Młodzieniec ostatnim razem widziany był na os. Chącińskiego w Łukowie w sobotę 18 maja.
"Jedynka" list PiS przyjedzie do Łukowa
Dobiega końca kampania do Parlamentu Europejskiego. Osoby ubiegające się o mandat europosła z województwa lubelskiego regularnie spotykają się z mieszkańcami i przekonują ich do swoich pomysłów. Jedno z takich spotkań odbędzie się w środę 22 maja w Łukowie. Do miasta przyjedzie "jedynka" z list PiS - Elżbieta Kruk.
Europejski piknik w Świdrach
Europejski piknik w Świdrach W minioną niedzielę w Świdrach niedaleko Łukowa odbył się Piknik Europejski. W spotkaniu z mieszkańcami Powiatu Łukowskiego wziął udział europoseł Krzysztof Hetman.
Koalicja przeciw burmistrzowi. Nie dla podwyżek
Koalicja przeciw burmistrzowi. Nie dla podwyżek Około dwóch godzin trwała dyskusja na temat nowych stawek za gospodarowanie odpadami komunalnymi w mieście. Proponowane przez burmistrza podwyżki nie zyskały uznania koalicyjnych radnych.
„Czyste Powietrze”: będzie punkt informacyjny
„Czyste Powietrze”: będzie punkt informacyjny Na godz. 10.30 zaplanowano konferencję prasową w sprawie otwarcia w Łukowie punktu informacyjnego dotyczącego programu "Czyste Powietrze". Biuro mieścić się będzie w budynku PKS przy ul. Piłsudskiego 29.
Narkotykowe wpadki w Łukowie
Narkotykowe wpadki w Łukowie Łukowscy policjanci przygotowali kolejną kronikę kryminalną. W ostatnim tygodniu funkcjonariusze odnotowali m.in. narkotykowe wpadki. Środki odurzające trzykrotnie były odnajdowane na terenie miasta.
Darowizny od Janusza Wylotka nie będzie
Darowizny od Janusza Wylotka nie będzie Były wójt gminy Wojcieszków chce przekazać za darmo działkę pod budowę ośrodka zdrowia. Ale stawia warunki, których jego następczyni nie chce przyjąć.
„Polska Moja Ojczyzna”
„Polska Moja Ojczyzna” Łukowski Ośrodek Kultury oraz Tesco w Łukowie zapraszają do wzięcia udziału w akcji "Polska Moja Ojczyzna".
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Zuzanna mistrzynią województwa!Poniedziałkowe ulewy: były podtopieniaPijany 23-latek chciał zarąbać siekierą policjantówPonad 200 osób na memorialePrzystanek Kuchnia czeka na mieszkańców ŁukowaStrażackie święto za namiMajówka z wędkąSukces w CzemiernikachKonna impreza w rocznicę urodzin pisarzaPodbili serca PoloniiŚwięto bibliotekarzyProśby o patrole. Debata za nami

Obejrzyj

Nauczycielski protest songWiozła dwoje dzieci. Miała ponad 3 promilePotrącił 4 osoby!Kampania przeciw dopalaczomMnóstwo głosowań na sesjiPo nieboskłonie - wiosenny przebój!Medialne warszaty z uczelnią z ToruniaWjechała na czerwonym świetle. Zobacz filmAuto na dachu na środku ulicy. Zobacz filmAleż wykonanie!3 miesiące aresztu dla 27-latkaCeltyckie walentynki w ŁOK

Wydarzenia dodajwszystkie

Maj 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
29300102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
01
02
Andrzej Rybiński zagra w Łukowie
Andrzej Rybiński zagra w Łukowie
Autor znanego przeboju pt. "Nie liczę godzin i lat" wystąpi 10 czerwca w Łukowie. Na koncert Andrzeja Rybińskiego zaprasza Łukowski Ośrodek Kultury.
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja
IV Pieszy Rajd Śladami kpt. "Ostoi"
IV Pieszy Rajd Śladami kpt.
Na 15 i 16 czerwca zaplanowano kolejną wędrówkę ścieżkami rezerwatu Jata. Do wzięcia udziału w wydarzeniu zapraszają m.in. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków i Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne "Orlik".

Prognoza pogody

Trójka naszych na zgrupowaniu
Trójka naszych na zgrupowaniu
Trójka zawodników reprezentujących klub KSW Łuków uda się na pierwsze w tym roku konsultacje treningowe reprezentacji Polski w kickboxingu. Zawodników - kadetów starszych - wybrali trenerzy Kadry Narodowej Agnieszka Turchan i Zenon Pawlikowski.

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

nieruchomości: Olchowiec nad Jeziorem Solińskim (235.239)
Olchowiec nad Jeziorem Solińskim (235.239) Do sprzedania działki o powierzchni od 600 m2 do 1800 m2 z dostępem do wody (numery działek przeznaczonych do sprzedaży zaznaczono) Działki położone ...
Dam pracę: Zatrudnię pracowników budowlanych
Zatrudnię pracowników ogólnobudowlanych do pracy na budowie w Warszawie. Wykonujemy remonty elewacji, roboty brukarskie, remonty klatek schodowych, remonty dachów itp. Zakwaterowanie, możliwość dojazdu. Wysokie stawki ...
Sprzedam: Olchowiec nad Jeziorem Solińskim (234.238)
Do sprzedania działki o powierzchni od 600 m2 do 1800 m2 (numery działek przeznaczonych do sprzedaży zaznaczono) Działki położone nad Zalewem Solińskim w miejscowości Olchowiec w gminie ...
Inne: Uslugi malowania
Wykonujemy uslugi malowania: - wnetrza - elewacje - dachy - inne
Kupię: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Redaktor Naczelny Łuków24.pl
Tomasz Goławski
tel. +48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje