Dziś są imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa
Dzisiaj odwiedziło nas 203 osób   |   Osób online: 56   |   Zaloguj się   Rejestracja

Magda Oknińska  
dodane: 07-08-2018 12:09   |   wyświetleń: 1249

Budują nowoczesną bibliotekę w Hucie Dąbrowie

Rozpoczęła się budowa Biblioteki Publicznej w Hucie Dąbrowie. Gmina dostała na tą inwestycję ponad 1 mln zł dofinansowania z Instytutu Książki.
Budują nowoczesną bibliotekę w Hucie Dąbrowiefoto. Magda Oknińska 

Plany inwestycji przygotowane były kilka lat temu, jeszcze w poprzedniej kadencji Rady Gminy. W obecnej kadencji plany zostały zmienione.

- Od 3 lat szukaliśmy współfinansowania, niestety bez skutku. W tym roku złożyliśmy projekt do Instytutu Książki i w ciemno rozpoczęliśmy inwestycję. Okazało się, że projekt otrzymał współfinansowanie. Koszt inwestycji to 2,9 mln zł, a Instytut dofinansuje nam 1 mln 15 tys. zł – mówi Paweł Mroczek, przewodniczący Rady Gminy Krzywda i mieszkaniec Huty Dąbrowy.

Są już fundamenty

Przetarg na wykonanie inwestycji wygrała firma Jerzego i Adriana Gajowników z Krzywdy. Biblioteka staje przy ulicy Hutniczej, jednej z dwóch głównych ulic miejscowości, nieopodal Kościoła i centrum. Plac budowy jest ogrodzony i zamknięty, aktualnie wylano fundamenty.

- Huta Dąbrowa była jedyną miejscowością w gminie, która nie miała takiego miejsca życia kulturalnego i spotkań mieszkańców. Dzieci i młodzież gromadziły się często popołudniami w innych miejscach, bez opieki i kontroli, nieraz wpadając przy tym w tarapaty, nie mówiąc o wyrządzanych szkodach – dodaje Mroczek.

Wiele funkcji

Inwestycja będzie wchodziła w skład nieruchomości Biblioteki Publicznej w Krzywdzie. Budynek przeznaczony będzie dla mieszkańców miejscowości Huta Dąbrowa oraz mieszkańców miejscowości sąsiednich, jako Biblioteka Publiczna.

- Powstający budynek ma stworzyć zaplecze lokalowe dla lokalnej działalności kulturalnej i społecznej. Będzie miał dwie kondygnacje, a wewnątrz pomieszczenia biblioteczne, czytelnię, wypożyczalnię, pomieszczenie opracowania zbiorów, salę służącą zebraniom wiejskim, kawiarnię, sale multimedialne, sale gier, strefy ruchu i strefę relaksacyjną. Planuje się też umieścić tam dwuoddziałowe przedszkole. Obok budynku zostanie wybudowany parking – wylicza Paweł Mroczek.

Zakończenie prac planowane jest na 2020 rok. Radny Paweł Mroczek zaznacza jednak, że uczyni wszystko, by termin ten przesunąć na koniec 2019 roku.

Komentowane

Czesiek (2018-08-08 15:53) 3 12   |   zgłoś do usunięcia
Przedszkole w Bibliotece?? I instytut Książki na to pozwoli??
Anka Krzywdzianka (2018-08-08 17:00) 3 3   |   zgłoś do usunięcia
co ten budynek taki koślawy?
Anka Krzywdzianka (2018-08-08 17:00) 12 5   |   zgłoś do usunięcia
co ten budynek taki koślawy?
sceptyczny (2018-08-08 17:29) 3 11   |   zgłoś do usunięcia
Wszystko fajnie, piękny budynek, na dzień dzisiejszy na pewno potrzebny tylko czy takich ogromnych rozmiarów? , przecież to trzeba utrzymać a w gminie takich budynków do utrzymania jest sporo, tymbardziej, że już niedługo w szkole w Hucie będą ganiać się myszy, idzie niż demograficzny , który dotknie też szkołę w Hucie, za parę lat można by było wyremontować część szkoły i przystosować na przedszkole i większą bibliotekę, nawet znalazło by się miejsce dla koła gospodyń, utrzymanie byłoby jednego budynku a tak dwa budynki takich rozmiarów? skąd na to pieniądze?, nie myśli się do przodu tylko żyje się dniem dzisiejszym, pod wybory, potem jakoś będzie.
U lan (2018-08-09 10:45) 3 4   |   zgłoś do usunięcia
Mieszkańcy Huty nie dadzą się nabrać na te marchewkę wyborcza i popierają swojego chłopaka z Huty na wójta, dopiero wtedy cały czas będzie się rozwijała miejscowość
optymistyczny (2018-08-09 12:37) 3 3   |   zgłoś do usunięcia
Chłopak z Huty był kiedyś radnym i wtedy powstawały świetlice, co załatwił przez ten czas? A Wójt to musi jeszcze przekonać większość Rady Gminy do swoich pomysłów, jestem ciekaw czy zaryzykuje kolejna kadencję skupiając się na jednej miejscowości. Do sceptycznego: Huta już czeka kilka jak nie kilkanaście lat na taką inwestycję. Każesz czekać jeszcze kilka. To może poczekasz aż się wyludni przez brak inwestycji dla mieszkańców...? Druga sprawa. Koło gospodyń w budynku szkoły, hahahaha. Nawet obecnie przy niżu jest problem z salami. Spokojnie klasy będą, zamiast 24 osoby w każdej może 15-16 ale będą. Budynek na siebie może zarobić i do tego będzie trzeba dążyć. Koniec czekania przez mieszkańców z HUTY!!! Ps. marchewka to chodnik od bidy a nie inwestycja za 3 bańki, a to nie wszystko co się działo i dzieje.
Tomasz K (2018-08-11 23:02) 3 3   |   zgłoś do usunięcia
Biblioteka ????obecnie w publicznej jest 127 osób zapisanych z tego aktywnych czytelników okoł 70 osób i taki kolos , smieszne ale i fajne . Oj lubie te roki wyborczy , ale jeszcze nikt nigdy nie stawiał takiej biblioteki na wsi dla garstki czytelników .Jaja niezłe panie Kędra i panie Mroczek beka z was niezła
Wnuk Bolka (2018-08-11 23:26) 3 3   |   zgłoś do usunięcia
Co racja to racja ,ładne to jest ale inwestycja troche nie trafiona , nie na te czasy , kto teraz książki czyta może pare osób,młodziezteraz okupuje bary cepeen i kopuluje sie po kątach ,kto teraz gra w tenisa stołowego czy piłkarzyki albo warcaby ,jestem z Huty i nieznam takiej młodzieży .a dla kilku dewotek z koła gospodyn budowac taki gmach???
mieszkaniec (2018-08-12 10:25) 2 7   |   zgłoś do usunięcia
ida wybory cos trzeba robic zeby ludzie widzieli a ze to wszystko na kredyt to inna sprawa. gmina dochodzi do magicznego progu długu bedziemy oddawac przez kolejne 10lat. nie tak to powinno byc robione.
Andrzej z Huty (2018-08-12 12:36) 11 3   |   zgłoś do usunięcia
No i co zadłurza gminne na 10 lat tylko poto aby wygrac wybory i postawic cos co niebedzie miało u nas zadnego zastosowania? Panie wujcie troche zastanowienia , pan tych wyborów niewygra napewno pana lokaj M P z Huty też więc wyluzujcie z tym gmachem i nie pchajcie gminny w długi
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Zagłosowało ponad 40% uprawnionych
Zagłosowało ponad 40% uprawnionych Ponad 40% uprawnionych do głosowania mieszkańców Łukowa zdążyło oddać swój głos w wyborach samorządowych. To dane na godzinę 17.
Frekwencja w powiecie. Kto głosował, a kto nie?
Frekwencja w powiecie. Kto głosował, a kto nie? Informowaliśmy o frekwencji wyborczej w Łukowie, teraz przyszedł czas inne gminy w powiecie łukowskim. Jak dużo wyborców poszło do urn do godziny 12?
Łuków: frekwencja w wyborach
Łuków: frekwencja w wyborach Trwa głosowanie w lokalach wyborczych. Mieszkańcy Łukowa wybierają swoich przedstawicieli na stanowisko burmistrza, radnych miejskich, powiatowych i wybierają przedstawiciela w Sejmiku Województwa Lubelskiego. Frekwencja na godzinę 12. wyniosła w dzisiejszych wyborach 17,56%.
101-latek z Łukowa spowodował kolizję w Warszawie
101-latek z Łukowa spowodował kolizję w Warszawie 101-letni łukowianin nie będzie miło wspominał piątkowego wieczoru w Warszawie. Mężczyzna jadący oplem Trasą Siekierkowską wjechał w pewnym momencie w bariery energochłonne. O nietypowej kolizji informują największe serwisy informacyjne w kraju.
Kandydaci odpowiadają na pytania
Kandydaci odpowiadają na pytania W ubiegłym tygodniu na łamach Wspólnoty Łukowskiej kandydaci na burmistrza Łukowa zadawali pytania swoim kontrkandydatom. Na kilka godzin przed ciszą wyborczą publikujemy odpowiedzi Henryka Lipca, Macieja Nurzyńskiego, Piotra Płudowskiego i Dariusza Szustka.
"Szustek poniżej średniej" - głos mieszkańca przed wyborami ...
Na kilkadziesiąt godzin przed wyborami, głos na temat jednego z kandydatów postanowił zabrać jeden z mieszkańców miasta. Poniżej publikujemy w całości jego przemyślenia dotyczące sytuacji w mieście.
Wybory 2018: Obwodowe komisje wyborcze
Wybory 2018: Obwodowe komisje wyborcze Mimo iż Łuków podzielony został na trzy okręgi wyborcze w wyborach 21 października, bez zmian pozostają siedziby obwodowych komisji wyborczych. Gdzie będziemy mogli oddać swój głos w najbliższą niedzielę?
Wybory 2018: Okręgi wyborcze w Łukowie
Wybory 2018: Okręgi wyborcze w Łukowie Na trzy okręgi wyborcze został podzielony Łuków w wyborach samorządowych 21 października. Jak wygląda wyborcza geografia w naszym mieście?
Wybory 2018: Jak głosować?
Wybory 2018: Jak głosować? Dobiega końca kampania wyborcza w wyborach samorządowych, planowanych na 21 października. Jakie karty do głosowania otrzymają w niedzielę mieszkańcy miasta?
Wybory 2018: Kandydaci do Rady Powiatu
Wybory 2018: Kandydaci do Rady Powiatu 123 osoby będą walczyły o mandat radnego Rady Powiatu Łukowskiego. Osoby te będą reprezentowały cztery komitety wyborcze: KW Prawo i Sprawiedliwość, KWW Kukiz?15, KW Przymierze dla Ziemie Łukowskiej i KW Polskie Stronnictwo Ludowe.
Wybory 2018: Kandydaci do Rady Miasta
Wybory 2018: Kandydaci do Rady Miasta Ponad 100 osób powalczy o mandat radnego Rady Miasta w Łukowie. Na kilkadziesiąt godzin przed głosowaniem publikujemy ściągawkę z nazwiskami kandydatów w wyborach 21 października.
„Pudełko życia” i zdrowe produkty
„Pudełko życia” i zdrowe produkty Stowarzyszenie Kreatywne Kobiety zaprosiło mieszkańców na kolejne Targi Zdrowia i Urody. Tym razem do inicjatywy zaproszona została Łukowska Rada Seniorów.
Biegi Niepodległości już wkrótce
Biegi Niepodległości już wkrótce Do 31 października można zapisywać się na biegi uliczne 11 listopada. W tym roku impreza ma mieć szczególny charakter.
Muzeum Sienkiewicza zaprasza na spektakl
Muzeum Sienkiewicza zaprasza na spektakl Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej zaprasza na wyjątkowy spektakl. Okazją jest 45. rocznica premiery filmu "W Pustyni i w Puszczy" w reżyserii Władysława Ślesickiego.
Wystawa na 100-lecie „Kościuszki”
Wystawa na 100-lecie „Kościuszki” Pod koniec września świętowaliśmy 100. urodziny I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie. Natomiast wczoraj odsłonięta została wystawa poświęcona placówce.
„Święto Pieczonego Ziemniaka” klas II w Żdżarach
„Święto Pieczonego Ziemniaka” klas II w Żdżarach Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Łukowie udali się na nietypową wycieczkę. W Żdżarach w gminie Łuków obchodzili "Święto Pieczonego Ziemniaka".
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

„Pudełko życia” i zdrowe produktyWystawa na 100-lecie „Kościuszki”„Święto Pieczonego Ziemniaka” klas II w ŻdżarachŚlubowanie kadetów w Radoryżu Smolanym Rada zakończyła pracęNowa nazwa po trzech tygodniach?Ulica Popiełuszki już poświęconaNagrody na dzień nauczycielaWycieczka śladami państwowościZłoto i brąz w finale województwaNowi dawcy szpikuObwodnica otwarta, ale nie dla wszystkich

Obejrzyj

Gmina Trzebieszów usuwa azbestWpadła wprost pod samochód [WIDEO]Kolizja na Wyszyńskiego. Policja publikuje nagranie z monitoringuMieszkańcy powiatu w zorganizowanej grupie przestępczejZbierają środki na film wojennyCztery porażki OrlątTragiczna śmierć łukowianina we WłoszechRuszają zapisy na półmaraton w JacieKolejne śmiertelne potrąceniePatriotyczne pieśni i wojsko w parkuPonad 20 interwencji strażakówPielgrzymi idą mimo upału [WIDEO]

Wydarzenia dodajwszystkie

Październik 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031
01
02
03
04
Muzeum Sienkiewicza zaprasza na spektakl
Muzeum Sienkiewicza zaprasza na spektakl
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej zaprasza na wyjątkowy spektakl. Okazją jest 45. rocznica premiery filmu "W Pustyni i w Puszczy" w reżyserii Władysława Ślesickiego.
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja

Prognoza pogody

Biegi Niepodległości już wkrótce
Biegi Niepodległości już wkrótce
Do 31 października można zapisywać się na biegi uliczne 11 listopada. W tym roku impreza ma mieć szczególny charakter.

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Dam pracę: Lektor j. angielskiego
Nauczamy języków od 25 lat. Specjalizujemy się w szkoleniach przygotowujących do certyfikatów językowych Cambridge. Już 2 tys. naszych słuchaczy zdobyło certyfikaty FCE i CAE. Mamy ...
Inne: Ocieplanie poddaszy i inne pianą natryskową
Skutecznie ocieplamy : - poddasza - stropy - hale - ściany - fundamenty Zalety pianki poliuretanowej : - doskonałe parametry izolacyjne - koszty ogrzewania niższe - skuteczne uszczelnienie brak mostków termicznych - wyjątkowa żywotność - właściwości ...
Kupię: skup spółek
Skupiamy się na ochronie członków Zarządów Spółek z o.o. oraz ich majątku prywatnego. Skupujemy spółki, które nie udźwignęły ciężaru problemów finansowych, w tym kredytów i podatków i ...
Sprzedam: Wysłodki Buraczane Świeże Mokre prosto z Cukrowni Krasnystaw
Świeże Wysłodki buraczane mokre, cukrownia Krasnystaw kampania 2018/20189 + transport 25/26 ton wysłodki Woj. Lubelskie, Małopolskie,Świętokrzyskie,podkarpackie,mazowieckie ,podlaskie cena uzależniona od ilości km od Cukrowni poczatek ...
Dam pracę: kierowca międzynarodowy C+E
Firma z Sanoka poszukuje kierowcy z kategorią prawa jazdy C+E na trasy międzynarodowe. Praca w kółkach. Bardzo dobre warunki finansowe. W celu uzyskania informacji proszę ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Redaktor Naczelny Łuków24.pl
Tomasz Goławski
tel. +48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje