Dziś są imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
Dzisiaj odwiedziło nas 37 osób   |   Osób online: 37   |   Zaloguj się   Rejestracja

Magda Oknińska  
dodane: 07-08-2018 12:09   |   wyświetleń: 1516

Budują nowoczesną bibliotekę w Hucie Dąbrowie

Rozpoczęła się budowa Biblioteki Publicznej w Hucie Dąbrowie. Gmina dostała na tą inwestycję ponad 1 mln zł dofinansowania z Instytutu Książki.
Budują nowoczesną bibliotekę w Hucie Dąbrowiefoto. Magda Oknińska 

Plany inwestycji przygotowane były kilka lat temu, jeszcze w poprzedniej kadencji Rady Gminy. W obecnej kadencji plany zostały zmienione.

- Od 3 lat szukaliśmy współfinansowania, niestety bez skutku. W tym roku złożyliśmy projekt do Instytutu Książki i w ciemno rozpoczęliśmy inwestycję. Okazało się, że projekt otrzymał współfinansowanie. Koszt inwestycji to 2,9 mln zł, a Instytut dofinansuje nam 1 mln 15 tys. zł – mówi Paweł Mroczek, przewodniczący Rady Gminy Krzywda i mieszkaniec Huty Dąbrowy.

Są już fundamenty

Przetarg na wykonanie inwestycji wygrała firma Jerzego i Adriana Gajowników z Krzywdy. Biblioteka staje przy ulicy Hutniczej, jednej z dwóch głównych ulic miejscowości, nieopodal Kościoła i centrum. Plac budowy jest ogrodzony i zamknięty, aktualnie wylano fundamenty.

- Huta Dąbrowa była jedyną miejscowością w gminie, która nie miała takiego miejsca życia kulturalnego i spotkań mieszkańców. Dzieci i młodzież gromadziły się często popołudniami w innych miejscach, bez opieki i kontroli, nieraz wpadając przy tym w tarapaty, nie mówiąc o wyrządzanych szkodach – dodaje Mroczek.

Wiele funkcji

Inwestycja będzie wchodziła w skład nieruchomości Biblioteki Publicznej w Krzywdzie. Budynek przeznaczony będzie dla mieszkańców miejscowości Huta Dąbrowa oraz mieszkańców miejscowości sąsiednich, jako Biblioteka Publiczna.

- Powstający budynek ma stworzyć zaplecze lokalowe dla lokalnej działalności kulturalnej i społecznej. Będzie miał dwie kondygnacje, a wewnątrz pomieszczenia biblioteczne, czytelnię, wypożyczalnię, pomieszczenie opracowania zbiorów, salę służącą zebraniom wiejskim, kawiarnię, sale multimedialne, sale gier, strefy ruchu i strefę relaksacyjną. Planuje się też umieścić tam dwuoddziałowe przedszkole. Obok budynku zostanie wybudowany parking – wylicza Paweł Mroczek.

Zakończenie prac planowane jest na 2020 rok. Radny Paweł Mroczek zaznacza jednak, że uczyni wszystko, by termin ten przesunąć na koniec 2019 roku.

Komentowane

Czesiek (2018-08-08 15:53) 7 15   |   zgłoś do usunięcia
Przedszkole w Bibliotece?? I instytut Książki na to pozwoli??
Anka Krzywdzianka (2018-08-08 17:00) 6 6   |   zgłoś do usunięcia
co ten budynek taki koślawy?
Anka Krzywdzianka (2018-08-08 17:00) 14 19   |   zgłoś do usunięcia
co ten budynek taki koślawy?
sceptyczny (2018-08-08 17:29) 5 14   |   zgłoś do usunięcia
Wszystko fajnie, piękny budynek, na dzień dzisiejszy na pewno potrzebny tylko czy takich ogromnych rozmiarów? , przecież to trzeba utrzymać a w gminie takich budynków do utrzymania jest sporo, tymbardziej, że już niedługo w szkole w Hucie będą ganiać się myszy, idzie niż demograficzny , który dotknie też szkołę w Hucie, za parę lat można by było wyremontować część szkoły i przystosować na przedszkole i większą bibliotekę, nawet znalazło by się miejsce dla koła gospodyń, utrzymanie byłoby jednego budynku a tak dwa budynki takich rozmiarów? skąd na to pieniądze?, nie myśli się do przodu tylko żyje się dniem dzisiejszym, pod wybory, potem jakoś będzie.
U lan (2018-08-09 10:45) 7 7   |   zgłoś do usunięcia
Mieszkańcy Huty nie dadzą się nabrać na te marchewkę wyborcza i popierają swojego chłopaka z Huty na wójta, dopiero wtedy cały czas będzie się rozwijała miejscowość
optymistyczny (2018-08-09 12:37) 7 18   |   zgłoś do usunięcia
Chłopak z Huty był kiedyś radnym i wtedy powstawały świetlice, co załatwił przez ten czas? A Wójt to musi jeszcze przekonać większość Rady Gminy do swoich pomysłów, jestem ciekaw czy zaryzykuje kolejna kadencję skupiając się na jednej miejscowości. Do sceptycznego: Huta już czeka kilka jak nie kilkanaście lat na taką inwestycję. Każesz czekać jeszcze kilka. To może poczekasz aż się wyludni przez brak inwestycji dla mieszkańców...? Druga sprawa. Koło gospodyń w budynku szkoły, hahahaha. Nawet obecnie przy niżu jest problem z salami. Spokojnie klasy będą, zamiast 24 osoby w każdej może 15-16 ale będą. Budynek na siebie może zarobić i do tego będzie trzeba dążyć. Koniec czekania przez mieszkańców z HUTY!!! Ps. marchewka to chodnik od bidy a nie inwestycja za 3 bańki, a to nie wszystko co się działo i dzieje.
Tomasz K (2018-08-11 23:02) 7 7   |   zgłoś do usunięcia
Biblioteka ????obecnie w publicznej jest 127 osób zapisanych z tego aktywnych czytelników okoł 70 osób i taki kolos , smieszne ale i fajne . Oj lubie te roki wyborczy , ale jeszcze nikt nigdy nie stawiał takiej biblioteki na wsi dla garstki czytelników .Jaja niezłe panie Kędra i panie Mroczek beka z was niezła
Wnuk Bolka (2018-08-11 23:26) 7 6   |   zgłoś do usunięcia
Co racja to racja ,ładne to jest ale inwestycja troche nie trafiona , nie na te czasy , kto teraz książki czyta może pare osób,młodziezteraz okupuje bary cepeen i kopuluje sie po kątach ,kto teraz gra w tenisa stołowego czy piłkarzyki albo warcaby ,jestem z Huty i nieznam takiej młodzieży .a dla kilku dewotek z koła gospodyn budowac taki gmach???
mieszkaniec (2018-08-12 10:25) 6 20   |   zgłoś do usunięcia
ida wybory cos trzeba robic zeby ludzie widzieli a ze to wszystko na kredyt to inna sprawa. gmina dochodzi do magicznego progu długu bedziemy oddawac przez kolejne 10lat. nie tak to powinno byc robione.
Andrzej z Huty (2018-08-12 12:36) 13 7   |   zgłoś do usunięcia
No i co zadłurza gminne na 10 lat tylko poto aby wygrac wybory i postawic cos co niebedzie miało u nas zadnego zastosowania? Panie wujcie troche zastanowienia , pan tych wyborów niewygra napewno pana lokaj M P z Huty też więc wyluzujcie z tym gmachem i nie pchajcie gminny w długi
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Nasi w kadrze narodowej
Nasi w kadrze narodowej Z początkiem roku Polski Związek Zapaśniczy opublikował wykaz kadr narodowych. Powiat łukowski może się pochwalić silną reprezentacją wśród pań.
Wystawa nie tylko dla filmowców
Wystawa nie tylko dla filmowców Do 22 lutego można oglądać wystawę "Krzysztof Kieślowski. Ślady i pamięć" poświęconą jednemu z najwybitniejszych polskich scenarzystów i reżyserów. Do zapoznania się z plakatami, fotografiami i dokumentami związanymi z Kieślowskim zachęca Łukowski Ośrodek Kultury.
Złapali przedszkolnego włamywacza
Złapali przedszkolnego włamywacza 27-letni mieszkaniec Łukowa wpadł w ręce policji po tym, jak dokonał kradzieży z włamaniem do sklepu i przedszkola mieszczącego się na terenie miasta. Mężczyzna próbował dostać się także do magazynu przy ul. Prusa.
Sprzęt medyczny za kalendarze
Sprzęt medyczny za kalendarze Aparat EKG, inhalatory i ciśnieniomierze to prezenty, które trafiły niedawno do SP ZOZ w Łukowie. Sprzęty kupione zostały ze środków ofiarowanych za kupno charytatywnego kalendarza na 2019 rok. "Modelami" na zdjęciach ilustrujących poszczególne miesiące byli policjanci.
Czołowe zderzenie na łuku drogi
Czołowe zderzenie na łuku drogi Dwóch mieszkańców powiatu łukowskiego uczestniczyło w wypadku drogowym, do którego doszło w sobotni wieczór w Grabowie Szlacheckim w powiecie ryckim. Obaj trafili do szpitala.
Kawałek Bieszczad w Łukowie
Kawałek Bieszczad w Łukowie W minioną sobotę w Łukowskim Ośrodku Kultury słychać było poezję Bolesława Leśmiana i Edwarda Stachury. W sali widowiskowej wystąpił Zespół Piosenki Poetyckiej "JAK".
Oblodzone drogi przyczyną wypadków?
Oblodzone drogi przyczyną wypadków? Pożar ze skutkiem śmiertelnym oraz zniszczone samochody. W zeszłym tygodniu straż pożarna nie narzekała na brak zajęć. Część interwencji dotyczyło zdarzeń drogowych, do których przyczyniły się śliskie drogi.
Solidarni z Pawłem Adamowiczem
Solidarni z Pawłem Adamowiczem Około setka mieszkańców Łukowa spotkała się w niedzielny wieczór 20 stycznia pod budynkiem magistratu, by zademonstrować swoją solidarność z bliskimi zmarłego tragicznie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
Czas tylko dla kobiet
Czas tylko dla kobiet Czas na zmiany. Tak codziennie postanawiamy. My kobiety. Czujemy się niepewnie, wymagamy od siebie wiele, widzimy dużo niedoskonałości w sobie. Zatem postanawiamy: Zmiany!
Prawie 500 stron o Muzeum Sienkiewicza
Prawie 500 stron o Muzeum Sienkiewicza Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej wydało w formie książki bogato ilustrowany katalog zbiorów, a także informacje dotyczące najważniejszych dat funkcjonowania placówki. Książka składa się z dwóch części merytorycznych. Liczy 466 stron.
Spędź ferie w muzeum
Spędź ferie w muzeum Muzeum Regionalne w Łukowie zaprasza wszystkich uczniów do wspólnego spędzania ferii zimowych. W programie m.in. warsztaty rzeźbiarskie, fotograficzne oraz zwiedzanie muzealnych zakątków i ekspozycji.
"Seby" nie zobaczymy w Orlętach
Dziewięć sezonów i "stop". Najbardziej doświadczony zawodnik Orląt Łuków postanowił zakończyć przygodę z piłką nożną na czwartoligowym poziomie. Sebastian Matuszewski wiosną nie nałoży ukochanych żółto-czerwonych barw.
Dariusz Szustek w Zarządzie Związku Powiatów Polskich ...
Dariusz Szustek w Zarządzie Związku Powiatów Polskich Starosta Łukowski Dariusz Szustek został wybrany na Członka Zarządu Związku Powiatów Polskich. Wyboru dokonali 17 stycznia członkowie Zgromadzenia Ogólnego ZPP.
Wzywa do pomocy chrześcijanom z Syrii
Wzywa do pomocy chrześcijanom z Syrii Pochodzący ze Stanina w powiecie łukowskim Kazimierz Gajowy od ponad 30 lat mieszka w Libanie. Kilkanaście dni temu przyjechał do Polski, by zachęcić do udziału w programie "Dach nad głową", który prowadzi Caritas Diecezji Siedleckiej.
Pływacki maraton już za dwa miesiące
Pływacki maraton już za dwa miesiące Na noc z 16 na 17 marca wyznaczono termin VI Ogólnopolskiego Nocnego Maratonu Pływackiego "Otyliada". Zapisy na to wydarzenie Ośrodek Sportu i Rekreacji prowadzi do 20 lutego.
Sukcesy reprezentantów ŁOK
Sukcesy reprezentantów ŁOK Emilka Szcześniak z Fabryki Piosenki ŁOK wygrała ogólnopolski konkurs kolęd w Łodzi. Natomiast recytatorzy z domu kultury triumfowali w konkursie w Woli Osowińskiej.
"Rolnik" z certyfikatem
Zespół Szkół nr 3 im. Wł. St. Reymonta w Łukowie otrzymał certyfikat "Szkoła Młodych Patriotów". To wyróżnienie za organizowanie przez placówkę szeregu akcji upamiętniających 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Wystawa nie tylko dla filmowcówKawałek Bieszczad w ŁukowieSolidarni z Pawłem AdamowiczemCzas tylko dla kobietPrawie 500 stron o Muzeum SienkiewiczaStara szkoła w nowych murachDAF lepszy od SokołowaKarnawałowy bal dla niepełnosprawnychNie żyje 53-letni mężczyznaNoworoczny koncert szkoły muzycznejAnielskie śpiewanie w Woli Gułowskiej

Obejrzyj

Noworoczny koncert szkoły muzycznejCeltyckie walentynki w ŁOKPonad 80 tysięcy dla OrkiestryWywieźli 24-latka za miasto. Chcieli odzyskać Ruszyły studniówki. Zobacz wyjątkowy walc uczniów I LO!Budżetowa sesja w powiecieJest nowy radny„JAK” zagra w ŁukowieKolejne potrącenie!Pracownia biologiczna w zamian za filmWe trzech bili 35-latka. Jeden z napastników uderzał siekierąPotrącił rowerzystkę po pijaku. Uciekł z miejsca zdarzenia

Wydarzenia dodajwszystkie

Styczeń 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
31010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
01
02
03
Wystawa nie tylko dla filmowców
Wystawa nie tylko dla filmowców
Do 22 lutego można oglądać wystawę "Krzysztof Kieślowski. Ślady i pamięć" poświęconą jednemu z najwybitniejszych polskich scenarzystów i reżyserów. Do zapoznania się z plakatami, fotografiami i dokumentami związanymi z Kieślowskim zachęca Łukowski Ośrodek Kultury.
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja
Pływacki maraton już za dwa miesiące
Pływacki maraton już za dwa miesiące
Na noc z 16 na 17 marca wyznaczono termin VI Ogólnopolskiego Nocnego Maratonu Pływackiego "Otyliada". Zapisy na to wydarzenie Ośrodek Sportu i Rekreacji prowadzi do 20 lutego.

Prognoza pogody

Nasi w kadrze narodowej
Nasi w kadrze narodowej
Z początkiem roku Polski Związek Zapaśniczy opublikował wykaz kadr narodowych. Powiat łukowski może się pochwalić silną reprezentacją wśród pań.

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

pozostałe: Dezynfekcja po zmarłych śmierci
Zajmujemy się sprzątaniem i dezynfekcją miejsc,pojazdów w których znaleziono ciało po czasie w stanie rozkładu oraz doszło do samobójstwa, zabójstwa lub usiłowania, wypadku losowego oraz ...
pozostałe: Ocieplanie poddaszy i inne pianą natryskową
Skutecznie ocieplamy : - poddasza - stropy - hale - ściany - fundamenty Zalety pianki poliuretanowej : - doskonałe parametry izolacyjne - koszty ogrzewania niższe - skuteczne uszczelnienie brak mostków termicznych - wyjątkowa żywotność - właściwości ...
Inne: POZABANKOWE POŻYCZKI BEZ BIK POD ZASTAW NIERUCHOMOŚCI DLA FIRM LUB ...
POZABANKOWE POŻYCZKI BEZ BIK POD ZASTAW NIERUCHOMOŚCI DLA FIRM LUB OSÓB FIZYCZNYCH! Z nami uzyskasz tanią i bezpieczną pozabankową pożyczkę pod zastaw swojej nieruchomości na ...
pozostałe: Super Finansowanie Bez BIK Pod Zastaw Lub na Zakup Maszyn ...
Super Finansowanie Bez BIK Pod Zastaw Lub na Zakup Maszyn i Pojazdów! Z nami uzyskasz bez Banku pożyczkę lub leasing na zakup lub pod zastaw wszelkich ...
Inne: Pozabankowe Pożyczki Pod Zastaw Ziemi Rolnej BEZ BAZ Dla Rolników! ...
Pozabankowe Pożyczki Pod Zastaw Ziemi Rolnej BEZ BAZ Dla Rolników! • Tanie i bezpieczne pożyczki pod zastaw ziemi rolnej dla rolników. • Pożyczka na dowolny cel ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Redaktor Naczelny Łuków24.pl
Tomasz Goławski
tel. +48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje