Dziś są imieniny: Janusza, Marii, Reginy

Magda Oknińska  / Tomasz Goławski
dodane: 22-02-2019 10:05   |   wyświetleń: 2300

Chcą być w KSRG, potrzebują nowego samochodu

Ochotnicza Straż Pożarna w Staninie chce być włączona w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Mówiono na tym m.in. na walnym spotkaniu OSP.
Chcą być w KSRG, potrzebują nowego samochodufoto. OSP Stanin 
OSP w Staninie zrzesza 31 druhów. Zarząd stanowią obecnie Piotr Lendzion (prezes), Stanisław Osiński (naczelnik), Adam Prokopek (zastępca naczelnika) oraz Marcin Gajowy (skarbnik). Na ostatnim walnym spotkaniu strażaków podsumowano ubiegły rok pracy i snuto plany na najbliższe miesiące.

- 37 razy braliśmy udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych, co uplasowało naszą jednostkę na 5 miejscu w powiecie pod względem wyjazdów do akcji. Udało się pozyskać narzędzia hydrauliczne zakupione dzięki finansowaniu MSWiA oraz Urzędu Gminy. Ministerstwo Sprawiedliwości udzieliło naszej jednostce dotacji na zakup sprzętu potrzebnego w działaniach przy wypadkach komunikacyjnych, w tym AED - mówią strażacy.

W tym roku ochotnicy z OSP Stanin chcą przede wszystkim wstąpić do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

- Nasze OSP jest uwzględnione w planie rozwoju KSRG powiatu łukowskiego na lata 2019-2020. Z informacji uzyskanych od pracowników Komendy Powiatowej PSP w Łukowie, OSP w Staninie ma zasilić struktury KSRG w pierwszym półroczu roku 2019. Zazwyczaj jednostki są włączane do systemu wiosną i jesienią - informują druhowie.

Aby jednostka mogła zostać włączona do sytemu KSRG musi spełnić kilka wymogów. Podstawą jest odpowiednie wyszkolenie ratowników, m.in. kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, kursy Ratownictwa Technicznego, szkolenia kierowców-konserwatorów, szkolenia dowódców oraz szkolenie ze współpracy z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Jednostka OSP Stanin osiągnęła ten zakres wyszkolenia już kilka lat temu.

Kolejny wymóg to skuteczny system łączności: powiadamiania i alarmowania oraz odpowiednie wyposażenie jednostki. Strażacy którzy na dzień dzisiejszy dysponują 30-letnim Starem 244, aby móc funkcjonować w KRSG, potrzebują mieć na wyposażeniu samochód pożarniczy średni bądź ciężki nie starszy jak 30 lat. Problemem nie byłby natomiast sprzęt ratowniczo-gaśniczy, który jednostce udało się skompletować już w 2018 r.

- Wymiana samochodu planowana jest już od dłuższego czasu przez obecnego wójta Krzysztofa Kazanę. Do zakupu nowego samochodu pożarniczego potrzebny jest wkład własny samorządu. Koszt dla gminy to ok. 250 tys. złotych. Te pieniądze gmina musi zabezpieczyć w swoim budżecie, bądź znaleźć inne źródło finansowania w postaci np. pożyczki niskoprocentowej. Mając zabezpieczone pieniądze, dopiero można się starać o dotacje z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - mówią strażacy

- Aby zakupić auto gmina musi zabezpieczyć 30 proc. wartości całej inwestycji. Obecnie jesteśmy na etapie rozmów z władzami gminy. Chcielibyśmy nadać tej sprawie priorytet, ponieważ dotacje z innych instytucji rozdzielane są w pierwszym kwartale roku - dodają.

Pod koniec listopada ubiegłego roku OSP Stanin wzbogaciła się o średni zestaw narzędzi hydraulicznych Holmatro, w skład którego wchodzi pompa hydrauliczna MPO, nożyce hydrauliczne, rozpieracz ramieniowy, przewody hydrauliczne i dodatkowy osprzęt. Zakup sprzętu został zrealizowany dzięki Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji (dotacja 35 tys. zł) i Urzędowi Gminy Stanin (30 tys. zł).

W ostatnim walnym zebraniu druhów z OSP Stanin uczestniczył również poseł Sławomir Skwarek. Opowiadał on o procesie zakupów samochodów pożarniczych, powołując się m.in. na swoje doświadczenie jako wójt gminy Adamów.

- Pan Sławek pochodzi ze Stanina, zamieszkiwał naszą miejscowość aż do dnia swojego ślubu. Poseł jest druhem Ochotniczej Straży Pożarnej z kilkupokoleniową tradycją. Dzisiaj jest członkiem OSP Adamów - opowiadają o swoim koledze strażacy.

Poseł Sławomir Skwarek zagwarantował strażakom wsparcie w pozyskaniu środków zewnętrznych na pozyskanie nowego samochodu dla OSP Stanin. Kiedy jednostka takowy otrzyma?


Komentowane

OSP spoko (2019-02-22 10:20) 13 11   |   zgłoś do usunięcia
Najpierw niech Grzecho Wnucek przestanie tam wtykać nos.
Jola (2019-02-22 14:01) 15 25   |   zgłoś do usunięcia
to naprawdę wstyd że gmina położona w centrum Powiatu Łukowskiego nie ma żadnej jednostki w Krajowym Systemie Ratowniczo - Gaśniczym. wójt Kazana od 8 lat mami zakupem samochodu.
mieszkaniec (2019-02-23 11:12) 13 12   |   zgłoś do usunięcia
a co ten skwarek moze zagwarantowac? bambuła niech mniej krzyczy i buczy, bo nie pomaga tym jednostce. dawne czasy sie skonczyly i teraz nie jest tak , ze wszyscy chodza na paluszkach koło wnuczków(bo kiełbasy nie sprzeda).
Kol (2019-02-23 14:19) 16 31   |   zgłoś do usunięcia
W Dąbiu niedawno taki sam samochód posiadali i byli w KRSG.
Davis (2019-03-02 16:17) 12 25   |   zgłoś do usunięcia
Dzień dobry, Potrzebujesz zasobów, aby stworzyć własny biznes, dom, firmę, kupić samochód, kupić motocykl, więcej osobistych potrzeb na swoje pytanie. Dajemy pożyczki osobiste w przedziale od 7 000 do 870 000 000 z nominalną stopą procentową 3% bez względu na kwotę. Prosimy o podanie we wniosku o pożyczkę dokładnej kwoty, którą chcesz pożyczyć, oraz wybranego okresu spłaty. Proszę skontaktować się ze wszystkimi potrzebami pieniężnymi. Nasza instytucja finansowa z usługą 24/24 godzin. Email: [email protected] lub Whatsapp +19739220703 nazwa wnioskodawcy ------------------------------ kraj --------------------------------- stan ------------------------- adres --------------------------- numer telefonu ----------------------------------- potrzebna kwota pożyczki ----------------------------------- wiek ----------------------------------- Trwanie -------------------------------- stan cywilny ------------------------------------------
Richard William (2019-11-06 12:29) 0 1   |   zgłoś do usunięcia
Witaj ! Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi pożyczkowej? Złóż wniosek teraz i otrzymaj swoje pieniądze w trybie pilnym! * Pozycja od 5000 do 50 milionów * Wybierz od 1 do 30 lat do spłaty. * Elastyczne warunki pożyczki. Wszystkie te i więcej informacji prosimy o kontakt. Pełna nazwa: .......... Numer telefonu:....... Miesięczny przychód: ............. Kraj ............................... Cel pożyczki ........... Potrzebna kwota ................. Status pożyczki ............ Trwanie: ........................... Skontaktuj się z nami przez e-mail: [email protected] Zarządzanie. Skontaktuj się z kredytem Speedy teraz !!!
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Możesz mieć wpływ na bezpieczeństwo
Możesz mieć wpływ na bezpieczeństwo Łukowscy policjanci zapraszają jutro (21.11.2019r.) o godz. 11.00 do Urzędu Gminy Łuków na debatę ewaluacyjną.
Obrobili Tesco. Uciekli z m.in z wódką
Obrobili Tesco. Uciekli z m.in z wódką Policja szuka złodziei, którzy w środę po popołudniu okradli łukowski supermarket
Inauguracja Roku Kulturalnego w Gminie Łuków 2019/2020
Inauguracja Roku Kulturalnego w Gminie Łuków 2019/2020 GMINA ŁUKÓW Gala wręczenia dorocznej nagrody Kulturalniak 2019 zacznie się w niedzielę, 24 listopada, o godz. 16:00 w Szkole Podstawowej w Aleksandrowie (sala gimnastyczna).
Sukces Kacpra Sadło w konkursie "Dziedzictwo zamknięte w ...
Sukces Kacpra Sadło w konkursie Jury wyłonione wybrało te prace, które oddały charakter historii i tradycji Warmii i Mazur.
Pośmiertny awans dla chor. Wincentego Tomasiewicza
Pośmiertny awans dla chor. Wincentego Tomasiewicza Awans na stopień podporucznika odebrała wnuczka Iwona Kubik.
KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ W SIEDLCACH "Patriota 2019’’
KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ W SIEDLCACH  W Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach po raz pierwszy uczniowie ZS nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie wzięli udział w Konkursie Pieśni Patriotycznej ,,Patriota 2019", zorganizowanym przez Caritas Diecezji Siedleckiej.
Przedsiębiorco to propozycja dla Ciebie
Przedsiębiorco to propozycja dla Ciebie Łuków może być kolejnym miastem, w którym będzie działało Towarzystwo Biznesowe. Pierwsze spotkanie informacyjne zaplanowano na 10 grudnia w Pałacyku Fantazja w Sięciaszce
KTO GO ROZPOZNAJE?
 KTO GO ROZPOZNAJE? OSZUST NA BLIK NAGRANY PRZEZ KAMERY.
Sportowcy docenieni za osiągnięcia
Sportowcy docenieni za osiągnięcia GMINA STANIN 10 zapaśników, jedna piłkarka nożna, jedna kickboxerka i jeden siatkarz - otrzymali nagrody za ciężkie treningi i wyniki.
III miejsce Niezapominajek z Dminina na festiwalu w Warszawie
III miejsce Niezapominajek z Dminina na festiwalu w Warszawie  Zespół Niezapominajki z Dminina , działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łukowie uczestniczył w VII Festiwalu Pieśni Żołnierskich i Patriotycznych - Jak długo w sercach naszych - i uzyskał III miejsce i nagrodę pieniężną w kategorii zespołów instrumentalno-wokalnych .
Święto Seniora Senioriada w Gminie Łuków
Święto  Seniora  Senioriada  w Gminie Łuków Po raz szósty z kolei w Strzyżewie 17 listopada w ramach Ogólnopolskiego Dnia Seniora zorganizowane zostało spotkanie seniorów Senioriada 2019.
Sukces Kacpra Sadło z ALEJ w konkursie rzeźbiarskim ...
Sukces Kacpra Sadło z ALEJ w konkursie rzeźbiarskim Kacper Sadło, uczeń klasy 3 technikum mechanicznego, został laureatem ogólnopolskiego konkursu - Dziedzictwo zamknięte w drewnie - zajmując III miejsce za wykonanie płaskorzeźby ryby.
Potrącił 20-latkę przechodzącą przez jezdnię
Potrącił 20-latkę przechodzącą przez jezdnię Zakaz prowadzenia pojazdów, wysoka grzywna a nawet kara pozbawienia wolności. To konsekwencje jakie może ponieść 19-latek z gminy Łuków.
CHCIAŁ ZAROBIĆ NA INWESTYCJACH GIEŁDOWYCH - STRACIŁ 65 TYS. ...
CHCIAŁ ZAROBIĆ NA INWESTYCJACH GIEŁDOWYCH - STRACIŁ 65 TYS. ZŁ 70-latek chcąc szybko i łatwo zarobić na inwestycjach giełdowych przekazał swoje dane osobowe, dane konta bankowego i karty kredytowej rzekomemu konsultantowi.
Wiem, jak żyć na 100%
Wiem, jak żyć na 100% Rozmowa z Łukaszem Jakóbiakiem, mówcą motywacyjnym, twórcą programy 20m2
Sąd w Łukowie zmienia podległość
Sąd w Łukowie zmienia podległość Już nie będzie to Sąd Okręgowy w Lublinie, a Sąd Okręgowy w Siedlcach.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Tłumy na roztańczonym jubileuszuHarcerze opanowali Wolę OkrzejskąRuszył gruntowny remont pomieszczeń sanitarnych w łukowskim szpitaluLata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieDni Łukowa 2019: Przedszkoliada nad KrznąDni Łukowa 2019: Bieg i biesiada na inauguracjęMuzyczne warsztaty w BieszczadachFotografia abstrakcyjna w ŁOKTurniej Szkół Sienkiewiczowskich: wygrana SiedlecPrawybory w Alejach„Czyste Powietrze”: zgłoś się do programu

Obejrzyj

Lata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieSzóstka kandydatów starła się podczas Wielkiej Debaty WspólnotyMuzyczne warsztaty w BieszczadachNauczycielski protest songWiozła dwoje dzieci. Miała ponad 3 promilePotrącił 4 osoby!Kampania przeciw dopalaczomMnóstwo głosowań na sesjiPo nieboskłonie - wiosenny przebój!Medialne warszaty z uczelnią z ToruniaWjechała na czerwonym świetle. Zobacz film

Wydarzenia dodajwszystkie

Listopad 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
28293031010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
252627282930
01
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja

Prognoza pogody

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Dam pracę: Pracownik ogólnobudowlany
Firma budowlana zatrudni pracowników ogólnobudowlanych do pracy przy remontach. Praca w Warszawie z zakwaterowaniem. Wysokie stawki wynagrodzenia. Praca od poniedziałku do piątku. Więcej informacji tel: ...
Dam pracę: Majster robót drogowych
Firma zajmująca się m. in. utrzymaniem dróg i autostrad, zatrudni pracownika na stanowisko Majster robót drogowych Miejsce pracy: Międzyrzec Podlaski Oczekiwania wobec Kandydatów: - umiejętność czytania dokumentacji technicznej, - samodzielność ...
Kupię: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Inne: KUPIE WOJSKOWE STARE SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Sprzedam: KUPIE WOJSKOWE STARE KOLEKCJE,ZBIORY TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje