Dziś są imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza

Magda Oknińska  / Tomasz Goławski
dodane: 22-02-2019 10:05   |   wyświetleń: 2214

Chcą być w KSRG, potrzebują nowego samochodu

Ochotnicza Straż Pożarna w Staninie chce być włączona w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Mówiono na tym m.in. na walnym spotkaniu OSP.
Chcą być w KSRG, potrzebują nowego samochodufoto. OSP Stanin 
OSP w Staninie zrzesza 31 druhów. Zarząd stanowią obecnie Piotr Lendzion (prezes), Stanisław Osiński (naczelnik), Adam Prokopek (zastępca naczelnika) oraz Marcin Gajowy (skarbnik). Na ostatnim walnym spotkaniu strażaków podsumowano ubiegły rok pracy i snuto plany na najbliższe miesiące.

- 37 razy braliśmy udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych, co uplasowało naszą jednostkę na 5 miejscu w powiecie pod względem wyjazdów do akcji. Udało się pozyskać narzędzia hydrauliczne zakupione dzięki finansowaniu MSWiA oraz Urzędu Gminy. Ministerstwo Sprawiedliwości udzieliło naszej jednostce dotacji na zakup sprzętu potrzebnego w działaniach przy wypadkach komunikacyjnych, w tym AED - mówią strażacy.

W tym roku ochotnicy z OSP Stanin chcą przede wszystkim wstąpić do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

- Nasze OSP jest uwzględnione w planie rozwoju KSRG powiatu łukowskiego na lata 2019-2020. Z informacji uzyskanych od pracowników Komendy Powiatowej PSP w Łukowie, OSP w Staninie ma zasilić struktury KSRG w pierwszym półroczu roku 2019. Zazwyczaj jednostki są włączane do systemu wiosną i jesienią - informują druhowie.

Aby jednostka mogła zostać włączona do sytemu KSRG musi spełnić kilka wymogów. Podstawą jest odpowiednie wyszkolenie ratowników, m.in. kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, kursy Ratownictwa Technicznego, szkolenia kierowców-konserwatorów, szkolenia dowódców oraz szkolenie ze współpracy z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Jednostka OSP Stanin osiągnęła ten zakres wyszkolenia już kilka lat temu.

Kolejny wymóg to skuteczny system łączności: powiadamiania i alarmowania oraz odpowiednie wyposażenie jednostki. Strażacy którzy na dzień dzisiejszy dysponują 30-letnim Starem 244, aby móc funkcjonować w KRSG, potrzebują mieć na wyposażeniu samochód pożarniczy średni bądź ciężki nie starszy jak 30 lat. Problemem nie byłby natomiast sprzęt ratowniczo-gaśniczy, który jednostce udało się skompletować już w 2018 r.

- Wymiana samochodu planowana jest już od dłuższego czasu przez obecnego wójta Krzysztofa Kazanę. Do zakupu nowego samochodu pożarniczego potrzebny jest wkład własny samorządu. Koszt dla gminy to ok. 250 tys. złotych. Te pieniądze gmina musi zabezpieczyć w swoim budżecie, bądź znaleźć inne źródło finansowania w postaci np. pożyczki niskoprocentowej. Mając zabezpieczone pieniądze, dopiero można się starać o dotacje z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - mówią strażacy

- Aby zakupić auto gmina musi zabezpieczyć 30 proc. wartości całej inwestycji. Obecnie jesteśmy na etapie rozmów z władzami gminy. Chcielibyśmy nadać tej sprawie priorytet, ponieważ dotacje z innych instytucji rozdzielane są w pierwszym kwartale roku - dodają.

Pod koniec listopada ubiegłego roku OSP Stanin wzbogaciła się o średni zestaw narzędzi hydraulicznych Holmatro, w skład którego wchodzi pompa hydrauliczna MPO, nożyce hydrauliczne, rozpieracz ramieniowy, przewody hydrauliczne i dodatkowy osprzęt. Zakup sprzętu został zrealizowany dzięki Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji (dotacja 35 tys. zł) i Urzędowi Gminy Stanin (30 tys. zł).

W ostatnim walnym zebraniu druhów z OSP Stanin uczestniczył również poseł Sławomir Skwarek. Opowiadał on o procesie zakupów samochodów pożarniczych, powołując się m.in. na swoje doświadczenie jako wójt gminy Adamów.

- Pan Sławek pochodzi ze Stanina, zamieszkiwał naszą miejscowość aż do dnia swojego ślubu. Poseł jest druhem Ochotniczej Straży Pożarnej z kilkupokoleniową tradycją. Dzisiaj jest członkiem OSP Adamów - opowiadają o swoim koledze strażacy.

Poseł Sławomir Skwarek zagwarantował strażakom wsparcie w pozyskaniu środków zewnętrznych na pozyskanie nowego samochodu dla OSP Stanin. Kiedy jednostka takowy otrzyma?


Komentowane

OSP spoko (2019-02-22 10:20) 12 10   |   zgłoś do usunięcia
Najpierw niech Grzecho Wnucek przestanie tam wtykać nos.
Jola (2019-02-22 14:01) 14 23   |   zgłoś do usunięcia
to naprawdę wstyd że gmina położona w centrum Powiatu Łukowskiego nie ma żadnej jednostki w Krajowym Systemie Ratowniczo - Gaśniczym. wójt Kazana od 8 lat mami zakupem samochodu.
mieszkaniec (2019-02-23 11:12) 13 11   |   zgłoś do usunięcia
a co ten skwarek moze zagwarantowac? bambuła niech mniej krzyczy i buczy, bo nie pomaga tym jednostce. dawne czasy sie skonczyly i teraz nie jest tak , ze wszyscy chodza na paluszkach koło wnuczków(bo kiełbasy nie sprzeda).
Kol (2019-02-23 14:19) 15 29   |   zgłoś do usunięcia
W Dąbiu niedawno taki sam samochód posiadali i byli w KRSG.
Davis (2019-03-02 16:17) 11 23   |   zgłoś do usunięcia
Dzień dobry, Potrzebujesz zasobów, aby stworzyć własny biznes, dom, firmę, kupić samochód, kupić motocykl, więcej osobistych potrzeb na swoje pytanie. Dajemy pożyczki osobiste w przedziale od 7 000 do 870 000 000 z nominalną stopą procentową 3% bez względu na kwotę. Prosimy o podanie we wniosku o pożyczkę dokładnej kwoty, którą chcesz pożyczyć, oraz wybranego okresu spłaty. Proszę skontaktować się ze wszystkimi potrzebami pieniężnymi. Nasza instytucja finansowa z usługą 24/24 godzin. Email: [email protected] lub Whatsapp +19739220703 nazwa wnioskodawcy ------------------------------ kraj --------------------------------- stan ------------------------- adres --------------------------- numer telefonu ----------------------------------- potrzebna kwota pożyczki ----------------------------------- wiek ----------------------------------- Trwanie -------------------------------- stan cywilny ------------------------------------------
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Księgowa skazana: musi zwrócić przywłaszczone pieniądze ...
Księgowa skazana: musi zwrócić przywłaszczone pieniądze WOLA MYSŁOWSKA Ewa K., była księgowa Urzędu Gminy w Woli Mysłowskiej, oskarżona o przywłaszczenie ponad 220 tys. zł, dostała 2 lata więzienia w zawieszeniu. Musi także zwrócić pokrzywdzonym ukradzione pieniądze.
Programowali roboty w Krynce
Programowali roboty w Krynce GMINA ŁUKÓW W szkole w Krynce uczniowie klas IV-VIII mieli zajęcia z robotyki. Zabawka JIMU Robot umożliwiła im naukę programowania poprzez zabawę.
21-letni Ukrainiec wbiegł na tory i zginął
21-letni Ukrainiec wbiegł na tory i zginął Do tragicznego wypadku doszło dzisiaj w nocy Łukowie w rejonie ul. Żelechowskiej. Pociąg towarowy relacji Świerże Górne - Jaszczów potrącił młodego mężczyznę. Jak wstępnie ustalono 21-letni obywatel Ukrainy minął opuszczone szlabany i wbiegł wprost pod nadjeżdżający pociąg. Pieszy poniósł śmierć na miejscu.
Kolejny sukces podopiecznych Zenona Pawlikowskiego
Kolejny sukces podopiecznych Zenona Pawlikowskiego Reprezentanci KSW Łuków walczyli w Mazowieckiej Lidze Kickboxingu. Zawody rozegrano na obiektach FC Legia- sekcji sztuk walki klubu Legia Warszawa.
"Ach! Co to był za ślub..."
W Muzeum Regionalnym w Łukowie można będzie zobaczyć fotografie ślubne z okresu dwudziestolecia międzywojennego, przez okres powojenny aż do lat 80-tych.
Wpadł 28-Latek, który miał okraść łukowskiego przedsiębiorcę WIDEO) ...
Wpadł 28-Latek, który miał okraść łukowskiego przedsiębiorcę WIDEO) Łukowscy kryminalni przy współpracy z policjantami z KWP w Lublinie i KSP zatrzymali wczoraj w Warszawie 28-letniego mężczyznę. Funkcjonariusze typowali go do sprawy kradzieży 340 tys. zł. z konta łukowskiego przedsiębiorcy.
Kiedy dzwonisz na policję może odebrać najlepszy dyżurny regionu ...
Kiedy dzwonisz na policję może odebrać najlepszy dyżurny regionu Podkom. Jarosław Metkowski z KPP w Łukowie najlepszym dyżurnym na Lubelszczyźnie
Jeśli masz możliwości, nie wahaj się! Dlaczego warto wybrać ...
Jeśli masz możliwości, nie wahaj się! Dlaczego warto wybrać projekt domu z piwnicą? Nieraz słyszymy od starszego pokolenia - kiedyś to były czasy? żyło się spokojniej, inaczej i domy budowało się inaczej! To absolutna prawda ? domy budowało się inaczej, choć to oczywiście wcale nie znaczy, że lepiej. Co się zmieniło?
Wielkie remonty u strażaków w Wojcieszkowie
Wielkie remonty u strażaków w Wojcieszkowie Druhowie zakasali rękawy i zmodernizowali strażnicę.
Łukasz Jakóbiak będzie motywował w Sięciaszce. KONKURS DLA CZYTELNIKÓW ...
Łukasz Jakóbiak będzie motywował w Sięciaszce. KONKURS DLA CZYTELNIKÓW Zdradź nam swój sposób na jesienne "nic mi się nie chce". Wygraj jedną podwójną wejściówkę na wykład motywacyjny Łukasza Jakóbiaka.
Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na koncert „Przeboje XX wieku". ...
Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na koncert „Przeboje XX wieku Wydarzenie odbędzie się w piątek 25 października o godz. 18:00 w sali widowiskowej ŁOK.
"Harataj w gałę" z OSiRE-m. Ruszają zapisy
Ośrodek zaczyna zapisy do XVII Edycji Łukowskiej Ligi Halowej Piłki Nożnej pod patronatem burmistrza Piotra Płudowskiego.
W Adamowie pobiegli na "piątkę" i "dziesiątkę" (WIDEO) ...
W Adamowie pobiegli na Już po raz jedenasty Klub Biegacza V-Max oraz gmina Adamów zorganizowały "Adamowską Dziesiątkę"
Radni przeciw ideologi LGBT (AKTUALIZACJA)
Radni przeciw ideologi LGBT (AKTUALIZACJA) Projekt uchwały zgłoszony przez Bartłomieja Bryka wzbudził sporo emocji.
UWAGA NA OSZUSTÓW. ZAPŁACIŁ „ZALEGŁE” 1,36 ZŁ - STRACIŁ ...
UWAGA NA OSZUSTÓW. ZAPŁACIŁ „ZALEGŁE” 1,36 ZŁ - STRACIŁ PONAD 340 TYS. ZŁ Łukowski przedsiębiorca otrzymał w poniedziałek e-mail informujący o zaległości finansowej w wysokości 1,36 zł. W korespondencji znajdował się również link do systemu płatności elektronicznej, który przekierował go na stronę banku. Mężczyzna uregulował zaległą płatność, a później dowiedział się, że ze swoich kont stracił ponad 340 tys. zł.
Aleksandra Burdoń skończyła 100 lat
Aleksandra Burdoń skończyła 100 lat Ta piękna data to 10 października
Łukowianie walczyli na Legii (ZDJĘCIA)
Łukowianie walczyli na Legii (ZDJĘCIA) 13 października w Warszawie na obiektach Legii pod patronatem Polskiego Związku Kickboxingu odbył się pierwszy turniej z cyklu Mazowiecka Liga Kickboxingu.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Tłumy na roztańczonym jubileuszuHarcerze opanowali Wolę OkrzejskąRuszył gruntowny remont pomieszczeń sanitarnych w łukowskim szpitaluLata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieDni Łukowa 2019: Przedszkoliada nad KrznąDni Łukowa 2019: Bieg i biesiada na inauguracjęMuzyczne warsztaty w BieszczadachFotografia abstrakcyjna w ŁOKTurniej Szkół Sienkiewiczowskich: wygrana SiedlecPrawybory w Alejach„Czyste Powietrze”: zgłoś się do programu

Obejrzyj

Lata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieSzóstka kandydatów starła się podczas Wielkiej Debaty WspólnotyMuzyczne warsztaty w BieszczadachNauczycielski protest songWiozła dwoje dzieci. Miała ponad 3 promilePotrącił 4 osoby!Kampania przeciw dopalaczomMnóstwo głosowań na sesjiPo nieboskłonie - wiosenny przebój!Medialne warszaty z uczelnią z ToruniaWjechała na czerwonym świetle. Zobacz film

Wydarzenia dodajwszystkie

Październik 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
30010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
01
02
03
Najbliższe wydarzenia
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja
XVI Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół w Gręzówce
XVI Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół w Gręzówce
W sobotę 5 października o godz. 10.00 w Zespole Szkół w Gręzówce odbędzie się XVI Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół w Gręzówce. Prawo startu w turnieju mają uczniowie wszystkich typów szkół oraz inni miłośnicy gry w szachy.

Prognoza pogody

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Dam pracę: Majster robót drogowych
Firma zajmująca się m. in. utrzymaniem dróg i autostrad, zatrudni pracownika na stanowisko Majster robót drogowych Miejsce pracy: Międzyrzec Podlaski Oczekiwania wobec Kandydatów: - umiejętność czytania dokumentacji technicznej, - samodzielność ...
Kupię: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Inne: KUPIE WOJSKOWE STARE SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Sprzedam: KUPIE WOJSKOWE STARE KOLEKCJE,ZBIORY TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
pozostałe: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje