Dziś są imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa
Dzisiaj odwiedziło nas 203 osób   |   Osób online: 59   |   Zaloguj się   Rejestracja

Redakcja  
dodane: 29-12-2017 09:36   |   wyświetleń: 1285

DPS w Ryżkach na sesji Rady Powiatu

Brakiem konkretów zakończyła się dyskusja na sesji Rady Powiatu, dotycząca strajku w Domu Pomocy Społecznej w Ryżkach. Spotkanie radnych powiatowych miało miejsce w czwartek 21 grudnia. W jego takcie poproszono nawet o... nie rejestrowanie przez media dyskusji radnych.
DPS w Ryżkach na sesji Rady Powiatufoto. Tomasz Goławski 
Dużo czasu, lecz bez konkretów. Tak można podsumować dyskusję dotyczącą sytuacji w Domu Pomocy Społecznej w Ryżkach, która miała miejsce w czasie sesji Rady Powiatu Łukowskiego 21 grudnia. W porządku obrad znalazł się punkt dotyczący sytuacji w DPS-ie, w którym od pewnego czasu trwa pogotowie strajkowe. Do głosu dopuszczony został przedstawiciel domagających się lepszych warunków płacowych Adam Zaniewicz, który po raz pierwszy publicznie skonfrontował swoje stanowisko ze starostą Januszem Koziołem.

Przewodniczący zakładowego związku WZZ Solidarność ’80 w swoim wystąpieniu przypomniał postulaty protestujących pracowników DPS-u. Zwrócił uwagę, że spór zbiorowy w zakładzie pracy trwa od 21 lutego 2017 roku, lecz jego podłoże sięga także lat ubiegłych.

- Po wszczęciu sporu zbiorowego, otrzymaliśmy pismo z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, informujące, że w 2015 roku Powiat Łukowski dołożył do DPS-u w Ryżkach 857 tys. zł. W 2016 roku dotacja - wraz ze środkami z rezerwy celowej - wyniosła 535 tys. zł. Po mojej weryfikacji i zwróceniu uwagi, że są to błędne liczby, stwierdzono że faktycznie doszło do pomyłki - powiedział radnym Adam Zaniewicz. - W kolejnym piśmie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie okazało się, że w 2015 roku Starostwo nie dołożyło ani złotówki do DPS-u, a nadwyżka wyniosła 25 tys. zł. W 2016 roku ta kwota wynosiła już 312 tys. zł. Jest to kolosalna różnica - dodał.

Kolejny argument dotyczył pensji pracowników DPS-u. Według protestujących dotychczasowe podwyżki były jedynie waloryzacją wynikającą z ogólnych przepisów. Na wzrost wynagrodzeń zdaniem Zaniewicza nie przełożyły się też dotacje Starostwa na działalność Domu w Ryżkach dokonywane w poprzednich latach. Powiat miał też zapominać o niezbędnych inwestycjach w placówce.

- Dom Pomocy Społecznej jest w opłakanym stanie. Gdyby pan Starosta, bądź Członkowie Zarządu lub radni pofatygowali się do Ryżek, to byście to zauważyli. Do Ryżek pofatygował się radny Fornal, ale niestety po 15 minutach zjawił pan dyrektor Skrzynecki i - z tego co relacjonował mi radny Fornal - kategorycznie zabronił poruszania się po zakładzie ze względu na naruszenie intymności jego mieszkańców - relacjonował w swoim przemówieniu Adam Zaniewicz. - Na tym zakończyła się wizyta pana Fornala, który miał zobaczyć warunki naszej pracy. Zobaczył niestety w drzwiach pana Skrzyneckiego - zakończył.

Na sesji poruszono także niedane słowa starosty łukowskiego dotyczące średniej pensji w DPS-ie. Ta wynosi 2700 zł i nie może być zwiększona, ponieważ byłaby krzywdząca dla innych jednostek, których organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe w Łukowie. Argument ten również nie przekonuje protestujących, którzy domagają się upublicznienia średnich płac w innych instytucjach i porównania ich z trudnymi warunkami pracy z pensjonariuszami ryżkowskiego DPS-u.

- Wątpię, by ktoś chciał pracować za 1500 zł netto w ludzkich odchodach, i być bity, opluwany szykanowany, cały czas narażony na utratę życia lub zdrowia. Nie wiem czy 1520 zł - bo tyle zarabia u nas pokojowa - jest godną płacą. Ostatnia podwyżka była wynikiem odgórnych przepisów - argumentował Adam Zaniewicz.

W blisko półgodzinnym wystąpieniu szefa zakładowego związku zawodowego Sierpień ’80 pojawiły się też inne argumenty dotyczące sytuacji w DPS w Ryżkach. Przedstawiciel protestujących zarzucił władzom powiatu przesunięcia budżetowe kosztem DPS-u, zauważył że odpowiedzialność za jego byt zależy też od radnych powiatowych.

A jak sprawę widzi druga strona? Do głosu dopuszczony został dyrektor placówki Wojciech Pogodziński, który na wstępie przedstawił rys historyczny prowadzonego przez siebie zakładu i strukturę zatrudnienia. Zauważył, że DPS spełnia wszystkie standardy i że sprawnie prowadzi nałożoną w 2014 roku na mocy ministerialnego rozporządzenia tzw. „rehabilitację społeczną”, czyli organizowanie zajęć terapeutycznych mieszkańcom ośrodka.

- Ilość kontroli w DPS-ie jest bardzo duża, chociażby ze względu na pojawiające się skargi. Kontrole te są częste i pochodzą z różnych instytucji, np. PCPR-u. Ponadto ze względu na charakter domu, w którym mieszkają osoby z zaburzeniami psychicznymi, istnieje obowiązek przeprowadzania corocznej kontroli z sądu. Wówczas sprawdzane są warunki lokalowe, stwierdza się też, czy nie ma nadużyć związanych z funkcjonowaniem depozytów mieszkańców oraz czy mają oni odpowiednie jedzenie, opiekę - tłumaczył radnym Wojciech Pogodziński.

Zdaniem dyrektora DPS-u w Ryżkach praca pracowników faktycznie jest ciężka i warta docenienia, lecz wynagrodzenia wcale nie odbiegają standardem od innych tego typu placówek w regonie. Płace według Pogodzińskiego są podobne do innych DPS-ów i zależą od zakresu obowiązków i struktury organizacyjnej każdego z tych ośrodków. Podobnie sytuacja ma się z premiami.

- Razem z dyrektorem Lechem Dębczakiem (dyrektorem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie - przyp. red.) badaliśmy wynagrodzenia w 12 innych tego typu jednostkach, czyli mniej więcej 25% wszystkich Domów Pomocy Społecznej w województwie lubelskim. Premie takie jak w Ryżkach występują w pięciu jednostkach. W jednej premie owszem wynoszą 10%, ale tam jest niższe wynagrodzenie - powiedział W. Pogodziński. - We wszystkich Domach Pomocy Społecznej nie ma wygórowanych, odbiegających wynagrodzeń od tych które są w DPS-ie w Ryżkach. Nie ma takiej sytuacji, że faworyzowany jest jeden z domów pomocy. Wynagrodzenie w sferze budżetowej są naprawdę niskie. Wszyscy to podkreślamy i ja tego nie neguję - dodał.

Według dyrektora Pogodzińskiego nie można też mówić o braku jakichkolwiek podwyżek w prowadzonym przez niego zakładzie pracy. W 2012 roku pensja pracowników wzrosła bowiem o 300 zł brutto, następnie o 100 zł, a na początku tego roku o kolejne 300 złotych. Nazywanie tych pieniędzy przez protestujących waloryzacją jest co najwyżej dyskusją o semantyce. Ponadto w 2016 roku z okazji Dnia Pracownika Socjalnego dyrekcja DPS-u przyznała nagrodę dla każdego z pracowników w wysokości 300 zł, a w tym roku w wysokości 400 zł. Dochody zaś, zgodnie z ustawą o dochodach jednostek organizacyjnych samorządu powiatowego, muszą trafiać do „wspólnego wora”, gdyż są dochodami Starostwa.

Głos w dyskusji na temat Domu Pomocy Społecznej w Ryżkach zabrali także radni Jarosław Sych i Krzysztof Fornal. Pierwszy z nich poprosił, by tematem DPS-u zainteresowała się Komisja Rewizyjna, a K. Fornal stwierdził, że obie strony mówiły o czym innym w swoich wystąpieniach. Protest pracowników placówki określił mianem „krzyku rozpaczy” i zaapelował do rządzących o wygospodarowanie pieniędzy na wynagrodzenia.

Zaskakujący głos w debacie zabrał Władysław Karaś, który zarzucił Krzysztofowi Fornalowi robienie kampanii wyborczej na ludzkim problemie. Zauważył, że jego kolega od początku zasiadania w Radzie Powiatu nigdy nie wystąpił o zwiększenie środków na funkcjonowanie DPS-u i zażądał... wyłączenia kamer obecnej na sesji telewizji. Słowa te wywołały akcję Tadeusza Brzozowskiego i Krzysztofa Tymoszuka, którzy stwierdzili, że zgodnie z przepisami media mają prawo relacjonować obrady sesji.

Na zakończenie dyskusji głos zabrali jeszcze radny Henryk Lipiec i wywoływany do tablicy Janusz Kozioł. Radny dopytywał, czy Zarząd Powiatu nie mógł w przeszłości zareagować na postulaty wysuwane przez związek zawodowy w DPS-ie i pracujące tam osoby. Niestety zdaniem starosty problem jest systemowy, a samorząd nie może spełnić oczekiwań protestujących. Doraźnym rozwiązaniem patowej sytuacji ma być kontrola, która zostanie przeprowadzona w Ryżkach po nowym roku.

Zobacz inne artykuły na temat sytuacji w DPS w Ryżkach:

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Zagłosowało ponad 40% uprawnionych
Zagłosowało ponad 40% uprawnionych Ponad 40% uprawnionych do głosowania mieszkańców Łukowa zdążyło oddać swój głos w wyborach samorządowych. To dane na godzinę 17.
Frekwencja w powiecie. Kto głosował, a kto nie?
Frekwencja w powiecie. Kto głosował, a kto nie? Informowaliśmy o frekwencji wyborczej w Łukowie, teraz przyszedł czas inne gminy w powiecie łukowskim. Jak dużo wyborców poszło do urn do godziny 12?
Łuków: frekwencja w wyborach
Łuków: frekwencja w wyborach Trwa głosowanie w lokalach wyborczych. Mieszkańcy Łukowa wybierają swoich przedstawicieli na stanowisko burmistrza, radnych miejskich, powiatowych i wybierają przedstawiciela w Sejmiku Województwa Lubelskiego. Frekwencja na godzinę 12. wyniosła w dzisiejszych wyborach 17,56%.
101-latek z Łukowa spowodował kolizję w Warszawie
101-latek z Łukowa spowodował kolizję w Warszawie 101-letni łukowianin nie będzie miło wspominał piątkowego wieczoru w Warszawie. Mężczyzna jadący oplem Trasą Siekierkowską wjechał w pewnym momencie w bariery energochłonne. O nietypowej kolizji informują największe serwisy informacyjne w kraju.
Kandydaci odpowiadają na pytania
Kandydaci odpowiadają na pytania W ubiegłym tygodniu na łamach Wspólnoty Łukowskiej kandydaci na burmistrza Łukowa zadawali pytania swoim kontrkandydatom. Na kilka godzin przed ciszą wyborczą publikujemy odpowiedzi Henryka Lipca, Macieja Nurzyńskiego, Piotra Płudowskiego i Dariusza Szustka.
"Szustek poniżej średniej" - głos mieszkańca przed wyborami ...
Na kilkadziesiąt godzin przed wyborami, głos na temat jednego z kandydatów postanowił zabrać jeden z mieszkańców miasta. Poniżej publikujemy w całości jego przemyślenia dotyczące sytuacji w mieście.
Wybory 2018: Obwodowe komisje wyborcze
Wybory 2018: Obwodowe komisje wyborcze Mimo iż Łuków podzielony został na trzy okręgi wyborcze w wyborach 21 października, bez zmian pozostają siedziby obwodowych komisji wyborczych. Gdzie będziemy mogli oddać swój głos w najbliższą niedzielę?
Wybory 2018: Okręgi wyborcze w Łukowie
Wybory 2018: Okręgi wyborcze w Łukowie Na trzy okręgi wyborcze został podzielony Łuków w wyborach samorządowych 21 października. Jak wygląda wyborcza geografia w naszym mieście?
Wybory 2018: Jak głosować?
Wybory 2018: Jak głosować? Dobiega końca kampania wyborcza w wyborach samorządowych, planowanych na 21 października. Jakie karty do głosowania otrzymają w niedzielę mieszkańcy miasta?
Wybory 2018: Kandydaci do Rady Powiatu
Wybory 2018: Kandydaci do Rady Powiatu 123 osoby będą walczyły o mandat radnego Rady Powiatu Łukowskiego. Osoby te będą reprezentowały cztery komitety wyborcze: KW Prawo i Sprawiedliwość, KWW Kukiz?15, KW Przymierze dla Ziemie Łukowskiej i KW Polskie Stronnictwo Ludowe.
Wybory 2018: Kandydaci do Rady Miasta
Wybory 2018: Kandydaci do Rady Miasta Ponad 100 osób powalczy o mandat radnego Rady Miasta w Łukowie. Na kilkadziesiąt godzin przed głosowaniem publikujemy ściągawkę z nazwiskami kandydatów w wyborach 21 października.
„Pudełko życia” i zdrowe produkty
„Pudełko życia” i zdrowe produkty Stowarzyszenie Kreatywne Kobiety zaprosiło mieszkańców na kolejne Targi Zdrowia i Urody. Tym razem do inicjatywy zaproszona została Łukowska Rada Seniorów.
Biegi Niepodległości już wkrótce
Biegi Niepodległości już wkrótce Do 31 października można zapisywać się na biegi uliczne 11 listopada. W tym roku impreza ma mieć szczególny charakter.
Muzeum Sienkiewicza zaprasza na spektakl
Muzeum Sienkiewicza zaprasza na spektakl Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej zaprasza na wyjątkowy spektakl. Okazją jest 45. rocznica premiery filmu "W Pustyni i w Puszczy" w reżyserii Władysława Ślesickiego.
Wystawa na 100-lecie „Kościuszki”
Wystawa na 100-lecie „Kościuszki” Pod koniec września świętowaliśmy 100. urodziny I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie. Natomiast wczoraj odsłonięta została wystawa poświęcona placówce.
„Święto Pieczonego Ziemniaka” klas II w Żdżarach
„Święto Pieczonego Ziemniaka” klas II w Żdżarach Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Łukowie udali się na nietypową wycieczkę. W Żdżarach w gminie Łuków obchodzili "Święto Pieczonego Ziemniaka".
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

„Pudełko życia” i zdrowe produktyWystawa na 100-lecie „Kościuszki”„Święto Pieczonego Ziemniaka” klas II w ŻdżarachŚlubowanie kadetów w Radoryżu Smolanym Rada zakończyła pracęNowa nazwa po trzech tygodniach?Ulica Popiełuszki już poświęconaNagrody na dzień nauczycielaWycieczka śladami państwowościZłoto i brąz w finale województwaNowi dawcy szpikuObwodnica otwarta, ale nie dla wszystkich

Obejrzyj

Gmina Trzebieszów usuwa azbestWpadła wprost pod samochód [WIDEO]Kolizja na Wyszyńskiego. Policja publikuje nagranie z monitoringuMieszkańcy powiatu w zorganizowanej grupie przestępczejZbierają środki na film wojennyCztery porażki OrlątTragiczna śmierć łukowianina we WłoszechRuszają zapisy na półmaraton w JacieKolejne śmiertelne potrąceniePatriotyczne pieśni i wojsko w parkuPonad 20 interwencji strażakówPielgrzymi idą mimo upału [WIDEO]

Wydarzenia dodajwszystkie

Październik 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031
01
02
03
04
Muzeum Sienkiewicza zaprasza na spektakl
Muzeum Sienkiewicza zaprasza na spektakl
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej zaprasza na wyjątkowy spektakl. Okazją jest 45. rocznica premiery filmu "W Pustyni i w Puszczy" w reżyserii Władysława Ślesickiego.
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja

Prognoza pogody

Biegi Niepodległości już wkrótce
Biegi Niepodległości już wkrótce
Do 31 października można zapisywać się na biegi uliczne 11 listopada. W tym roku impreza ma mieć szczególny charakter.

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Dam pracę: Lektor j. angielskiego
Nauczamy języków od 25 lat. Specjalizujemy się w szkoleniach przygotowujących do certyfikatów językowych Cambridge. Już 2 tys. naszych słuchaczy zdobyło certyfikaty FCE i CAE. Mamy ...
Inne: Ocieplanie poddaszy i inne pianą natryskową
Skutecznie ocieplamy : - poddasza - stropy - hale - ściany - fundamenty Zalety pianki poliuretanowej : - doskonałe parametry izolacyjne - koszty ogrzewania niższe - skuteczne uszczelnienie brak mostków termicznych - wyjątkowa żywotność - właściwości ...
Kupię: skup spółek
Skupiamy się na ochronie członków Zarządów Spółek z o.o. oraz ich majątku prywatnego. Skupujemy spółki, które nie udźwignęły ciężaru problemów finansowych, w tym kredytów i podatków i ...
Sprzedam: Wysłodki Buraczane Świeże Mokre prosto z Cukrowni Krasnystaw
Świeże Wysłodki buraczane mokre, cukrownia Krasnystaw kampania 2018/20189 + transport 25/26 ton wysłodki Woj. Lubelskie, Małopolskie,Świętokrzyskie,podkarpackie,mazowieckie ,podlaskie cena uzależniona od ilości km od Cukrowni poczatek ...
Dam pracę: kierowca międzynarodowy C+E
Firma z Sanoka poszukuje kierowcy z kategorią prawa jazdy C+E na trasy międzynarodowe. Praca w kółkach. Bardzo dobre warunki finansowe. W celu uzyskania informacji proszę ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Redaktor Naczelny Łuków24.pl
Tomasz Goławski
tel. +48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje