Dziś są imieniny: Danieli, Wawrzyńca, Wiktora
Dzisiaj odwiedziło nas 114 osób   |   Osób online: 1   |   Zaloguj się   Rejestracja

Redakcja  
dodane: 29-12-2017 09:36   |   wyświetleń: 1192

DPS w Ryżkach na sesji Rady Powiatu

Brakiem konkretów zakończyła się dyskusja na sesji Rady Powiatu, dotycząca strajku w Domu Pomocy Społecznej w Ryżkach. Spotkanie radnych powiatowych miało miejsce w czwartek 21 grudnia. W jego takcie poproszono nawet o... nie rejestrowanie przez media dyskusji radnych.
DPS w Ryżkach na sesji Rady Powiatufoto. Tomasz Goławski 
Dużo czasu, lecz bez konkretów. Tak można podsumować dyskusję dotyczącą sytuacji w Domu Pomocy Społecznej w Ryżkach, która miała miejsce w czasie sesji Rady Powiatu Łukowskiego 21 grudnia. W porządku obrad znalazł się punkt dotyczący sytuacji w DPS-ie, w którym od pewnego czasu trwa pogotowie strajkowe. Do głosu dopuszczony został przedstawiciel domagających się lepszych warunków płacowych Adam Zaniewicz, który po raz pierwszy publicznie skonfrontował swoje stanowisko ze starostą Januszem Koziołem.

Przewodniczący zakładowego związku WZZ Solidarność ’80 w swoim wystąpieniu przypomniał postulaty protestujących pracowników DPS-u. Zwrócił uwagę, że spór zbiorowy w zakładzie pracy trwa od 21 lutego 2017 roku, lecz jego podłoże sięga także lat ubiegłych.

- Po wszczęciu sporu zbiorowego, otrzymaliśmy pismo z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, informujące, że w 2015 roku Powiat Łukowski dołożył do DPS-u w Ryżkach 857 tys. zł. W 2016 roku dotacja - wraz ze środkami z rezerwy celowej - wyniosła 535 tys. zł. Po mojej weryfikacji i zwróceniu uwagi, że są to błędne liczby, stwierdzono że faktycznie doszło do pomyłki - powiedział radnym Adam Zaniewicz. - W kolejnym piśmie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie okazało się, że w 2015 roku Starostwo nie dołożyło ani złotówki do DPS-u, a nadwyżka wyniosła 25 tys. zł. W 2016 roku ta kwota wynosiła już 312 tys. zł. Jest to kolosalna różnica - dodał.

Kolejny argument dotyczył pensji pracowników DPS-u. Według protestujących dotychczasowe podwyżki były jedynie waloryzacją wynikającą z ogólnych przepisów. Na wzrost wynagrodzeń zdaniem Zaniewicza nie przełożyły się też dotacje Starostwa na działalność Domu w Ryżkach dokonywane w poprzednich latach. Powiat miał też zapominać o niezbędnych inwestycjach w placówce.

- Dom Pomocy Społecznej jest w opłakanym stanie. Gdyby pan Starosta, bądź Członkowie Zarządu lub radni pofatygowali się do Ryżek, to byście to zauważyli. Do Ryżek pofatygował się radny Fornal, ale niestety po 15 minutach zjawił pan dyrektor Skrzynecki i - z tego co relacjonował mi radny Fornal - kategorycznie zabronił poruszania się po zakładzie ze względu na naruszenie intymności jego mieszkańców - relacjonował w swoim przemówieniu Adam Zaniewicz. - Na tym zakończyła się wizyta pana Fornala, który miał zobaczyć warunki naszej pracy. Zobaczył niestety w drzwiach pana Skrzyneckiego - zakończył.

Na sesji poruszono także niedane słowa starosty łukowskiego dotyczące średniej pensji w DPS-ie. Ta wynosi 2700 zł i nie może być zwiększona, ponieważ byłaby krzywdząca dla innych jednostek, których organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe w Łukowie. Argument ten również nie przekonuje protestujących, którzy domagają się upublicznienia średnich płac w innych instytucjach i porównania ich z trudnymi warunkami pracy z pensjonariuszami ryżkowskiego DPS-u.

- Wątpię, by ktoś chciał pracować za 1500 zł netto w ludzkich odchodach, i być bity, opluwany szykanowany, cały czas narażony na utratę życia lub zdrowia. Nie wiem czy 1520 zł - bo tyle zarabia u nas pokojowa - jest godną płacą. Ostatnia podwyżka była wynikiem odgórnych przepisów - argumentował Adam Zaniewicz.

W blisko półgodzinnym wystąpieniu szefa zakładowego związku zawodowego Sierpień ’80 pojawiły się też inne argumenty dotyczące sytuacji w DPS w Ryżkach. Przedstawiciel protestujących zarzucił władzom powiatu przesunięcia budżetowe kosztem DPS-u, zauważył że odpowiedzialność za jego byt zależy też od radnych powiatowych.

A jak sprawę widzi druga strona? Do głosu dopuszczony został dyrektor placówki Wojciech Pogodziński, który na wstępie przedstawił rys historyczny prowadzonego przez siebie zakładu i strukturę zatrudnienia. Zauważył, że DPS spełnia wszystkie standardy i że sprawnie prowadzi nałożoną w 2014 roku na mocy ministerialnego rozporządzenia tzw. „rehabilitację społeczną”, czyli organizowanie zajęć terapeutycznych mieszkańcom ośrodka.

- Ilość kontroli w DPS-ie jest bardzo duża, chociażby ze względu na pojawiające się skargi. Kontrole te są częste i pochodzą z różnych instytucji, np. PCPR-u. Ponadto ze względu na charakter domu, w którym mieszkają osoby z zaburzeniami psychicznymi, istnieje obowiązek przeprowadzania corocznej kontroli z sądu. Wówczas sprawdzane są warunki lokalowe, stwierdza się też, czy nie ma nadużyć związanych z funkcjonowaniem depozytów mieszkańców oraz czy mają oni odpowiednie jedzenie, opiekę - tłumaczył radnym Wojciech Pogodziński.

Zdaniem dyrektora DPS-u w Ryżkach praca pracowników faktycznie jest ciężka i warta docenienia, lecz wynagrodzenia wcale nie odbiegają standardem od innych tego typu placówek w regonie. Płace według Pogodzińskiego są podobne do innych DPS-ów i zależą od zakresu obowiązków i struktury organizacyjnej każdego z tych ośrodków. Podobnie sytuacja ma się z premiami.

- Razem z dyrektorem Lechem Dębczakiem (dyrektorem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie - przyp. red.) badaliśmy wynagrodzenia w 12 innych tego typu jednostkach, czyli mniej więcej 25% wszystkich Domów Pomocy Społecznej w województwie lubelskim. Premie takie jak w Ryżkach występują w pięciu jednostkach. W jednej premie owszem wynoszą 10%, ale tam jest niższe wynagrodzenie - powiedział W. Pogodziński. - We wszystkich Domach Pomocy Społecznej nie ma wygórowanych, odbiegających wynagrodzeń od tych które są w DPS-ie w Ryżkach. Nie ma takiej sytuacji, że faworyzowany jest jeden z domów pomocy. Wynagrodzenie w sferze budżetowej są naprawdę niskie. Wszyscy to podkreślamy i ja tego nie neguję - dodał.

Według dyrektora Pogodzińskiego nie można też mówić o braku jakichkolwiek podwyżek w prowadzonym przez niego zakładzie pracy. W 2012 roku pensja pracowników wzrosła bowiem o 300 zł brutto, następnie o 100 zł, a na początku tego roku o kolejne 300 złotych. Nazywanie tych pieniędzy przez protestujących waloryzacją jest co najwyżej dyskusją o semantyce. Ponadto w 2016 roku z okazji Dnia Pracownika Socjalnego dyrekcja DPS-u przyznała nagrodę dla każdego z pracowników w wysokości 300 zł, a w tym roku w wysokości 400 zł. Dochody zaś, zgodnie z ustawą o dochodach jednostek organizacyjnych samorządu powiatowego, muszą trafiać do „wspólnego wora”, gdyż są dochodami Starostwa.

Głos w dyskusji na temat Domu Pomocy Społecznej w Ryżkach zabrali także radni Jarosław Sych i Krzysztof Fornal. Pierwszy z nich poprosił, by tematem DPS-u zainteresowała się Komisja Rewizyjna, a K. Fornal stwierdził, że obie strony mówiły o czym innym w swoich wystąpieniach. Protest pracowników placówki określił mianem „krzyku rozpaczy” i zaapelował do rządzących o wygospodarowanie pieniędzy na wynagrodzenia.

Zaskakujący głos w debacie zabrał Władysław Karaś, który zarzucił Krzysztofowi Fornalowi robienie kampanii wyborczej na ludzkim problemie. Zauważył, że jego kolega od początku zasiadania w Radzie Powiatu nigdy nie wystąpił o zwiększenie środków na funkcjonowanie DPS-u i zażądał... wyłączenia kamer obecnej na sesji telewizji. Słowa te wywołały akcję Tadeusza Brzozowskiego i Krzysztofa Tymoszuka, którzy stwierdzili, że zgodnie z przepisami media mają prawo relacjonować obrady sesji.

Na zakończenie dyskusji głos zabrali jeszcze radny Henryk Lipiec i wywoływany do tablicy Janusz Kozioł. Radny dopytywał, czy Zarząd Powiatu nie mógł w przeszłości zareagować na postulaty wysuwane przez związek zawodowy w DPS-ie i pracujące tam osoby. Niestety zdaniem starosty problem jest systemowy, a samorząd nie może spełnić oczekiwań protestujących. Doraźnym rozwiązaniem patowej sytuacji ma być kontrola, która zostanie przeprowadzona w Ryżkach po nowym roku.

Zobacz inne artykuły na temat sytuacji w DPS w Ryżkach:

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Potrącenie rowerzystki na Piłsudskiego
Potrącenie rowerzystki na Piłsudskiego Zablokowana jest droga krajowa w kierunku Siedlec. Kilkadziesiąt metrów od budynku Prokuratury Rejonowej doszło do potrącenia kierującej rowerem starszej kobiety.
Podziękowania za obywatelską postawę
Podziękowania za obywatelską postawę Szlachetną postawą wykazała się jedna z mieszkanek Łukowa, pani Katarzyna. Kobieta przyczyniła się do złapania szajki kradnącej rowery w mieście. Za swój czyn kobieta otrzymała podziękowania od komendanta policji.
Najbogatsze samorządy 2017 roku. Gdzie jest Łuków?
Najbogatsze samorządy 2017 roku. Gdzie jest Łuków? Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" opublikowało ranking najbogatszych samorządów za 2017 rok. Na których miejscach znajduje się Łuków oraz gminne miejscowości w naszym powiecie?
To oni służą mieszkańcom. Święto policji w Łukowie ...
To oni służą mieszkańcom. Święto policji w Łukowie Kilkudziesięciu pracowników Komendy Powiatowej Policji w Łukowie otrzymało w piątkowe przedpołudnie 20 lipca akty nominowania na wyższe stopnie mundurowe. Funkcjonariusze policji z powiatu łukowskiego obchodzili dziś swoje święto.
Zamkną ulicę Popiełuszki
Zamkną ulicę Popiełuszki W czwartek 26 lipca planowane jest zamknięcie ulicy Popiełuszki w Łukowie. Ma to związek z ruszającymi tam pracami drogowymi.
Woda na wałach. Będą poprawki nad zalewem
Woda na wałach. Będą poprawki nad zalewem Oddana niedawno do użytku inwestycja, jaką jest zmodernizowany zalew Zimna Woda przysparzać może tzw. problemów wieku dziecięcego. Jednym z nich są podmyte wały po ostatnich deszczach. OSiR zna problem i oczekuje na wykonanie napraw gwarancyjnych przez wykonawcę.
„Listy z Afryki” już w Woli Okrzejskiej
„Listy z Afryki” już w Woli Okrzejskiej 25 kart rękopisów "Listów z Afryki" autorstwa Henryka Sienkiewicza trafiło właśnie do muzeum Jego imienia w Woli Okrzejskiej. Dyrektor placówki Maciej Cybulski dziękuje darczyńcom za pomoc w pozyskaniu eksponatów i zaprasza mieszkańców powiatu łukowskiego do oglądania nowej wystawy.
Przedszkole inne niż wszystkie. "Bajkowy Raj" zaprasza dzieci w ...
Przedszkole inne niż wszystkie. Dogodna lokalizacja, wiele dodatkowych zajęć i przygotowanie dziecka do życiowego startu. To jedynie kilka cech określających przedszkole "Bajkowy Raj". Placówka otwiera nowy punkt i zaprasza do niego maluchy wraz z rodzicami.
Harcerze na - pracowitych - wakacjach
Harcerze na - pracowitych - wakacjach Harcerze z Hufca ZHP w Łukowie nie mogą narzekać na wakacyjną nudę. Kilka dni temu gościli w województwie podkarpackim, gdzie zdobywali sprawności zespołowe. Na początku lipca natomiast szkolili się i zdobywali nowe kwalifikacje.
Gmina Krzywda: Kilkaset osób na Igrzyskach LZS
Gmina Krzywda: Kilkaset osób na Igrzyskach LZS Duża sportowa impreza odbędzie się w niedzielę 29 lipca w Krzywdzie. Na terenie miejscowego Ośrodka Sportu i Rekreacji zorganizowane zostaną XIX Wojewódzkie Igrzyska Rekreacyjno-Sportowe LZS.
STOP na skrzyżowaniu Stodolnej i Wojska Polskiego?
STOP na skrzyżowaniu Stodolnej i Wojska Polskiego? Do naszej Redakcji zwrócił się Czytelnik z zapytaniem, czy na skrzyżowaniu ulic Stodolnej i Wojska Polskiego w Łukowie zarządca drogi mógłby postawić znak STOP. Dlaczego?
Zabawa mimo deszczu
Zabawa mimo deszczu Choć padający deszcz nie sprzyjał frekwencji, osoby które przyszły w niedzielę na festyn integracyjny" Bądźmy Razem" nie narzekały na brak atrakcji. Co działo się na obiektach rekreacyjno-sportowych nad Krzną?
Przegrana w sparingu
Przegrana w sparingu Piłkarze Orląt Łuków rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Beniaminek IV-ligi uległ we wtorek 10 lipca Mazovii II Mińsk Mazowiecki 1:4.
Nowe mapy Łukowa w Google Maps
Nowe mapy Łukowa w Google Maps Na popularnej stronie internetowej Google Maps pojawiły się nowe zdjęcia satelitarne naszego miasta. Z lotu ptaka widać m.in. powstający III etap Małej Obwodnicy Łukowa, czy budowaną fabrykę ŁukPaszu.
"Razem Raźniej" w Anelinie
Środowiskowy Dom Samopomocy w Anielinie zaprasza na V Piknik Integracyjny "Razem Raźniej". Wydarzenie zaplanowano na 25 lipca.
Polsko-włoski duet zagrał koncert organowy
Polsko-włoski duet zagrał koncert organowy Dwa koncerty zostały do zakończenia tegorocznego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, który gości w łukowskich kościołach. W niedzielę 15 lipca w naszym mieście swoje umiejętności zaprezentowali kolejni artyści.
"MUS!" zagra w amfiteatrze. Przyjdź na bezpłatny koncert
Kolejna odsłona "Łukowskiego Lata z Muzami", czyli cyklu imprez mających umilić spędzanie wakacji w mieście. Tym razem w niedzielę 22 lipca w amfiteatrze odbędzie się koncert zespołu "MUS!".
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

To oni służą mieszkańcom. Święto policji w ŁukowieWoda na wałach. Będą poprawki nad zalewemHarcerze na - pracowitych - wakacjachZabawa mimo deszczuPolsko-włoski duet zagrał koncert organowyMIG zagrał w AdamowieŁukowianie z Nagrodą Publiczności we włoskim RiminiSpaliło się pół hektara zbożaRozpoczęli wakacje przy muzyce Power PlayKapsuła Czasu na 600-lecie TrzebieszowaObwodnica rośnie w oczach. Co z rondem na Radzyńskiej?

Obejrzyj

Złodziej roweru nagrał się na monitoringu15 godzin w akcjiZenek zaśpiewał nad zalewemPożar cysterny na Radzyńskiej. Zobacz film z miejsca zdarzenia!Kto rozpoznaje złodzieja?Przed nami #BiegWilka. Jata Race już w niedzielęCentrum Nauki Kopernik w Mysłowie!Jest awans!Roztańczona publiczność na koncercie BoysMuzyka rozbrzmiała przy fontannieSkonstruował gitarę... z patyczków (zobacz film)

Wydarzenia dodajwszystkie

Lipiec 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
25262728293001
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
01
02
03
04
05
Polsko-włoski duet zagrał koncert organowy
Polsko-włoski duet zagrał koncert organowy
Dwa koncerty zostały do zakończenia tegorocznego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, który gości w łukowskich kościołach. W niedzielę 15 lipca w naszym mieście swoje umiejętności zaprezentowali kolejni artyści.
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja

Prognoza pogody

Gmina Krzywda: Kilkaset osób na Igrzyskach LZS
Gmina Krzywda: Kilkaset osób na Igrzyskach LZS
Duża sportowa impreza odbędzie się w niedzielę 29 lipca w Krzywdzie. Na terenie miejscowego Ośrodka Sportu i Rekreacji zorganizowane zostaną XIX Wojewódzkie Igrzyska Rekreacyjno-Sportowe LZS.

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Kupię: Skup Spółek oraz JDG z Długami - pomoc 299/586 KSH ...
Skup Zadłużonych Spółek - Skup Spółek w trakcie kontroli US UKS PIP ZUS PIH , Oferujemy : Czasowe przejęcie zarządu spółki z o.o. S.A, prowadzenie zarządu ...
Kupię: KUPIĘ ODZNAKI,ODZNACZENIA,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Kupię: KUPIE STARE DREWNIANE ŚMIGŁO OD SAMOLOTU
kupie stare przedwojenne śmigło drewniane do starego samolotu, polskiego niemieckiego, czeskiego, angielskiego lub innego,do kolekcji.telefon 694972047
Kupię: KUPIĘ SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE STARE WOJSKOWE
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Inne: KUPIĘ ODZNAKI,ODZNACZENIA,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Redaktor Naczelny Łuków24.pl
Tomasz Goławski
tel. +48 515 895 342
[email protected] Reklama
Przemysław Kisiel
tel. +48 515 895 441
[email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje