Dziś są imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
Dzisiaj odwiedziło nas 169 osób   |   Osób online: 60   |   Zaloguj się   Rejestracja
Z ostatniej chwili:
Zagłosuj w plebiscycie "Człowiek Roku 2017" Wspólnoty Łukowskiej oraz Łuków24.pl

Redakcja  
dodane: 29-12-2017 09:36   |   wyświetleń: 949

DPS w Ryżkach na sesji Rady Powiatu

Brakiem konkretów zakończyła się dyskusja na sesji Rady Powiatu, dotycząca strajku w Domu Pomocy Społecznej w Ryżkach. Spotkanie radnych powiatowych miało miejsce w czwartek 21 grudnia. W jego takcie poproszono nawet o... nie rejestrowanie przez media dyskusji radnych.
DPS w Ryżkach na sesji Rady Powiatufoto. Tomasz Goławski 
Dużo czasu, lecz bez konkretów. Tak można podsumować dyskusję dotyczącą sytuacji w Domu Pomocy Społecznej w Ryżkach, która miała miejsce w czasie sesji Rady Powiatu Łukowskiego 21 grudnia. W porządku obrad znalazł się punkt dotyczący sytuacji w DPS-ie, w którym od pewnego czasu trwa pogotowie strajkowe. Do głosu dopuszczony został przedstawiciel domagających się lepszych warunków płacowych Adam Zaniewicz, który po raz pierwszy publicznie skonfrontował swoje stanowisko ze starostą Januszem Koziołem.

Przewodniczący zakładowego związku WZZ Solidarność ’80 w swoim wystąpieniu przypomniał postulaty protestujących pracowników DPS-u. Zwrócił uwagę, że spór zbiorowy w zakładzie pracy trwa od 21 lutego 2017 roku, lecz jego podłoże sięga także lat ubiegłych.

- Po wszczęciu sporu zbiorowego, otrzymaliśmy pismo z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, informujące, że w 2015 roku Powiat Łukowski dołożył do DPS-u w Ryżkach 857 tys. zł. W 2016 roku dotacja - wraz ze środkami z rezerwy celowej - wyniosła 535 tys. zł. Po mojej weryfikacji i zwróceniu uwagi, że są to błędne liczby, stwierdzono że faktycznie doszło do pomyłki - powiedział radnym Adam Zaniewicz. - W kolejnym piśmie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie okazało się, że w 2015 roku Starostwo nie dołożyło ani złotówki do DPS-u, a nadwyżka wyniosła 25 tys. zł. W 2016 roku ta kwota wynosiła już 312 tys. zł. Jest to kolosalna różnica - dodał.

Kolejny argument dotyczył pensji pracowników DPS-u. Według protestujących dotychczasowe podwyżki były jedynie waloryzacją wynikającą z ogólnych przepisów. Na wzrost wynagrodzeń zdaniem Zaniewicza nie przełożyły się też dotacje Starostwa na działalność Domu w Ryżkach dokonywane w poprzednich latach. Powiat miał też zapominać o niezbędnych inwestycjach w placówce.

- Dom Pomocy Społecznej jest w opłakanym stanie. Gdyby pan Starosta, bądź Członkowie Zarządu lub radni pofatygowali się do Ryżek, to byście to zauważyli. Do Ryżek pofatygował się radny Fornal, ale niestety po 15 minutach zjawił pan dyrektor Skrzynecki i - z tego co relacjonował mi radny Fornal - kategorycznie zabronił poruszania się po zakładzie ze względu na naruszenie intymności jego mieszkańców - relacjonował w swoim przemówieniu Adam Zaniewicz. - Na tym zakończyła się wizyta pana Fornala, który miał zobaczyć warunki naszej pracy. Zobaczył niestety w drzwiach pana Skrzyneckiego - zakończył.

Na sesji poruszono także niedane słowa starosty łukowskiego dotyczące średniej pensji w DPS-ie. Ta wynosi 2700 zł i nie może być zwiększona, ponieważ byłaby krzywdząca dla innych jednostek, których organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe w Łukowie. Argument ten również nie przekonuje protestujących, którzy domagają się upublicznienia średnich płac w innych instytucjach i porównania ich z trudnymi warunkami pracy z pensjonariuszami ryżkowskiego DPS-u.

- Wątpię, by ktoś chciał pracować za 1500 zł netto w ludzkich odchodach, i być bity, opluwany szykanowany, cały czas narażony na utratę życia lub zdrowia. Nie wiem czy 1520 zł - bo tyle zarabia u nas pokojowa - jest godną płacą. Ostatnia podwyżka była wynikiem odgórnych przepisów - argumentował Adam Zaniewicz.

W blisko półgodzinnym wystąpieniu szefa zakładowego związku zawodowego Sierpień ’80 pojawiły się też inne argumenty dotyczące sytuacji w DPS w Ryżkach. Przedstawiciel protestujących zarzucił władzom powiatu przesunięcia budżetowe kosztem DPS-u, zauważył że odpowiedzialność za jego byt zależy też od radnych powiatowych.

A jak sprawę widzi druga strona? Do głosu dopuszczony został dyrektor placówki Wojciech Pogodziński, który na wstępie przedstawił rys historyczny prowadzonego przez siebie zakładu i strukturę zatrudnienia. Zauważył, że DPS spełnia wszystkie standardy i że sprawnie prowadzi nałożoną w 2014 roku na mocy ministerialnego rozporządzenia tzw. „rehabilitację społeczną”, czyli organizowanie zajęć terapeutycznych mieszkańcom ośrodka.

- Ilość kontroli w DPS-ie jest bardzo duża, chociażby ze względu na pojawiające się skargi. Kontrole te są częste i pochodzą z różnych instytucji, np. PCPR-u. Ponadto ze względu na charakter domu, w którym mieszkają osoby z zaburzeniami psychicznymi, istnieje obowiązek przeprowadzania corocznej kontroli z sądu. Wówczas sprawdzane są warunki lokalowe, stwierdza się też, czy nie ma nadużyć związanych z funkcjonowaniem depozytów mieszkańców oraz czy mają oni odpowiednie jedzenie, opiekę - tłumaczył radnym Wojciech Pogodziński.

Zdaniem dyrektora DPS-u w Ryżkach praca pracowników faktycznie jest ciężka i warta docenienia, lecz wynagrodzenia wcale nie odbiegają standardem od innych tego typu placówek w regonie. Płace według Pogodzińskiego są podobne do innych DPS-ów i zależą od zakresu obowiązków i struktury organizacyjnej każdego z tych ośrodków. Podobnie sytuacja ma się z premiami.

- Razem z dyrektorem Lechem Dębczakiem (dyrektorem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie - przyp. red.) badaliśmy wynagrodzenia w 12 innych tego typu jednostkach, czyli mniej więcej 25% wszystkich Domów Pomocy Społecznej w województwie lubelskim. Premie takie jak w Ryżkach występują w pięciu jednostkach. W jednej premie owszem wynoszą 10%, ale tam jest niższe wynagrodzenie - powiedział W. Pogodziński. - We wszystkich Domach Pomocy Społecznej nie ma wygórowanych, odbiegających wynagrodzeń od tych które są w DPS-ie w Ryżkach. Nie ma takiej sytuacji, że faworyzowany jest jeden z domów pomocy. Wynagrodzenie w sferze budżetowej są naprawdę niskie. Wszyscy to podkreślamy i ja tego nie neguję - dodał.

Według dyrektora Pogodzińskiego nie można też mówić o braku jakichkolwiek podwyżek w prowadzonym przez niego zakładzie pracy. W 2012 roku pensja pracowników wzrosła bowiem o 300 zł brutto, następnie o 100 zł, a na początku tego roku o kolejne 300 złotych. Nazywanie tych pieniędzy przez protestujących waloryzacją jest co najwyżej dyskusją o semantyce. Ponadto w 2016 roku z okazji Dnia Pracownika Socjalnego dyrekcja DPS-u przyznała nagrodę dla każdego z pracowników w wysokości 300 zł, a w tym roku w wysokości 400 zł. Dochody zaś, zgodnie z ustawą o dochodach jednostek organizacyjnych samorządu powiatowego, muszą trafiać do „wspólnego wora”, gdyż są dochodami Starostwa.

Głos w dyskusji na temat Domu Pomocy Społecznej w Ryżkach zabrali także radni Jarosław Sych i Krzysztof Fornal. Pierwszy z nich poprosił, by tematem DPS-u zainteresowała się Komisja Rewizyjna, a K. Fornal stwierdził, że obie strony mówiły o czym innym w swoich wystąpieniach. Protest pracowników placówki określił mianem „krzyku rozpaczy” i zaapelował do rządzących o wygospodarowanie pieniędzy na wynagrodzenia.

Zaskakujący głos w debacie zabrał Władysław Karaś, który zarzucił Krzysztofowi Fornalowi robienie kampanii wyborczej na ludzkim problemie. Zauważył, że jego kolega od początku zasiadania w Radzie Powiatu nigdy nie wystąpił o zwiększenie środków na funkcjonowanie DPS-u i zażądał... wyłączenia kamer obecnej na sesji telewizji. Słowa te wywołały akcję Tadeusza Brzozowskiego i Krzysztofa Tymoszuka, którzy stwierdzili, że zgodnie z przepisami media mają prawo relacjonować obrady sesji.

Na zakończenie dyskusji głos zabrali jeszcze radny Henryk Lipiec i wywoływany do tablicy Janusz Kozioł. Radny dopytywał, czy Zarząd Powiatu nie mógł w przeszłości zareagować na postulaty wysuwane przez związek zawodowy w DPS-ie i pracujące tam osoby. Niestety zdaniem starosty problem jest systemowy, a samorząd nie może spełnić oczekiwań protestujących. Doraźnym rozwiązaniem patowej sytuacji ma być kontrola, która zostanie przeprowadzona w Ryżkach po nowym roku.

Zobacz inne artykuły na temat sytuacji w DPS w Ryżkach:

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Techniczne przesunięcia w budżecie
Techniczne przesunięcia w budżecie Czysto technicznych zmian dokonali w budżecie miasta radni podczas zwołanej w trybie nadzwyczajnym 47. sesji Rady Miasta. Przesunięć w miejskiej kasie dokonano 17 stycznia.
Rondo w Łazach z nową nazwą
Rondo w Łazach z nową nazwą Rondo w Łazach od dziś będzie nosić nazwę Franciszka Wilczyńskiego. Oficjalne nadanie nazwy zaplanowano na godz. 18.
Pech 21-latki. Jechała do pracy, straciła prawo jazdy ...
Pech 21-latki. Jechała do pracy, straciła prawo jazdy Wjazd na skrzyżowanie pomimo czerwonego światła, spowodowanie kolizji i odjechanie z miejsca zdarzenia. Za takie zachowanie 21-latka z gminy Łuków straciła prawo jazdy. Co dokładnie stało się w piątkowy poranek?
Ania Dąbrowska wystąpi na Dniach Łukowa!
Ania Dąbrowska wystąpi na Dniach Łukowa! Znamy tegoroczną gwiazdę Dni Łukowa. Będzie nią Ania Dąbrowska!
Charytatywny koncert dla Krzysztofa Bryły
Charytatywny koncert dla Krzysztofa Bryły Krzysztof Bryła to mieszkaniec Łukowa, który choruje na martwicę kości księżycowatej prawej dłoni. Mężczyzna potrzebuje pieniędzy na operację i rehabilitację, lecz z pomocą przychodzą mu ludzie dobrej woli.
Nauczycielka w Brukseli
Nauczycielka w Brukseli Joanna Osiak, nauczycielka geografii z Publicznej Szkoły w Zagoździu, zwiedziła niedawno Brukselę i instytucje unijne. To nagroda za realizowanie proeuropejskich lekcji w szkole.
Rozmawiali o Powstaniu Styczniowym
Rozmawiali o Powstaniu Styczniowym Za nami sesja historyczna poświęcona wydarzeniom Powstania Styczniowego które miały miejsce na Ziemi Łukowskiej. O historii sprzed 155 lat rozmawiano w środę 17 stycznia.
Sukcesy recytatorów
Sukcesy recytatorów Za nami konkurs recytatorski w Woli Osowińskiej. Z sukcesami wracają z niego przedstawiciele Łukowskiego Ośrodka Kultury
Ferie z karate
Ferie z karate "Zamień smartfona na kimona" to hasło sportowych zajęć organizowanych w czasie ferii przez Łukowski Klub Karate Kyokushin "Mawashi". Do aktywnego spędzania wolnego czasu zaprasza sensei Paweł Głowacki.
Polonez klasy III E
Polonez klasy III E Do naszej Redakcji trafiają kolejne nagrania studniówkowego poloneza. Zobaczcie, jak 100 dni przed maturą świętowali uczniowie klasy III E I Liceum Ogólnokształcącego w Łukowie.
Kolędowanie w gminie Łuków
Kolędowanie w gminie Łuków Za nami noworoczne kolędowanie w gminie Łuków. 14 stycznia w Zespole Szkół w Świdrach spotkali się wszyscy pamiętający o niedawnych świętach Bożego Narodzenia.
Atak na kościół?
Atak na kościół? Policyjne postępowanie w sprawie aktu wandalizmu w Stoczku Łukowskim. Policja poszukuje sprawcy, który w styczniową noc uszkodził kościelne mienie.
Okularium świętuje dzień Babci i Dziadka - 2 pary ...
Okularium świętuje dzień Babci i Dziadka - 2 pary okularów w cenie 1! Czemu masz mieć jedną sztukę skoro możesz mieć dwie? O czym mowa? O okularach! Coraz więcej osób potrzebuje okularów i okazuje się że nie musi to być coś strasznego, a wręcz odwrotnie - okulary stają się elementem mody i np. wyznacznikiem charakteru osoby, która je nosi. Więc nie jedna para a dwie, ale w cenie jednej! Jak? Odpowiedź to niezwykła promocja w salonie Okularium, trwająca od piątku 19 stycznia do poniedziałku 22 stycznia.
Międzynarodowe zapasy w Łukowie!
Międzynarodowe zapasy w Łukowie! Około 350 zapaśniczek z nawet ośmiu krajów rywalizować będzie w marcu na zawodach w Łukowie. Na jedno z największych sportowych wydarzeń tego roku w regionie już dziś zapraszają władze Orląt Łuków.
Oni dostaną stypendia
Oni dostaną stypendia 25 sportowców i 12 trenerów otrzyma stypendia sportowe przyznawane przez Burmistrza Miasta Łuków. Jakie kwoty otrzymają poszczególne osoby?
Będzie klub Honorowych Dawców Krwi?
Będzie klub Honorowych Dawców Krwi? Czy na terenie Łukowa i powiatu łukowskiego powstanie klub zrzeszający honorowych dawców krwi? O słuszności tej idei jest przekonany Kamil Klink, który chce integrować osoby oddające tzw. ?czerwone złoto?.
Pobiegnij dla Żołnierzy Wyklętych
Pobiegnij dla Żołnierzy Wyklętych Przed nami obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jedną z imprez towarzyszących świętu w naszym mieście będzie III bieg pamięci "Tropem Wilczym". Do udziału zaprasza Bartłomiej Bryk i stowarzyszenie "Przyjazne Klimeckigo".
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Rozmawiali o Powstaniu StyczniowymSukcesy recytatorówKolędowanie w gminie ŁukówMecenas z Łukowa Mistrzem Polski Prawników w szachachASF: Dziki chorują, świnie jeszcze nieMotoryzacyjny piknik dla WOŚPZebraliśmy ponad 100 tys. złotych!Walc uczniów Poloneza czas zacząć!Aniołkowe Granie za namiJazzowe improwizacje w ŁOKŚpiewali kolędy w Woli Gułowskiej

Obejrzyj

Polonez klasy III EWalc uczniów The Voice Kids: Jest awans Alicji!Giełda Kolekcjonerów w ŁOKPrzedsiębiorco, skorzystaj ze szkoleń JPK_VATOstatnia droga Antoniego DołegiNowy samochód dla strażaków w KrzywdzieWojewództwo chce pomóc SyryjczykomSąd w Lublinie: 6 lat więzienia dla mieszkańca ŁukowaWspólne ćwiczenia strażakówWojska NATO przybędą do Woli GułowskiejPół miliona paczek papierosów zarekwirowanych przez policję!

Wydarzenia dodajwszystkie

Styczeń 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031
01
02
03
04
Sukcesy recytatorów
Sukcesy recytatorów
Za nami konkurs recytatorski w Woli Osowińskiej. Z sukcesami wracają z niego przedstawiciele Łukowskiego Ośrodka Kultury
Reklamy
Międzynarodowe zapasy w Łukowie!
Międzynarodowe zapasy w Łukowie!
Około 350 zapaśniczek z nawet ośmiu krajów rywalizować będzie w marcu na zawodach w Łukowie. Na jedno z największych sportowych wydarzeń tego roku w regionie już dziś zapraszają władze Orląt Łuków.

Prognoza pogody

Szachowy sukces Szymona Suski
Szachowy sukces Szymona Suski
Szymon Suska ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Łukowie zajął szóste miejsce w Szkolnych Indywidualnych Mistrzostwach Polski w Szachach

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Dam pracę: Operator Maszyn - praca Parczew
Adecco Poland Sp. z o.o. należy do międzynarodowej korporacji The Adecco Group - światowego lidera wśród firm doradztwa personalnego, który posiada 5100 placówek w ponad ...
praca: ELEKTROMONTER BRYGADZISTA
Firma specjalizująca się od 30 lat w zakresie montażu instalacji elektrycznych w Polsce i za granicą poszukuje Kandydata na stanowisko: ELEKTROMONTER BRYGADZISTA Miejsce pracy: Warszawa, Kraków Zadania: ...
Kupię: Zadłużona Spółka lub JDG ? KAS/JPK ?
DEBERG LIMITED - Skup Zadłużonych Spółek oraz Jednoosobowych Działalności Gospodarczych - Pomagamy osobom, które w wyniku represji komórek kontroli państwowej stały się poszkodowane, bądź poszkodowanymi stać się ...
Sprzedam: Samsung NP-N102S
Procesor Intel Atom N2100 (2 wątkowy , 1.60 GHz, 512 KB cache) Chipset Intel NM10 Express Chipset Pamięć RAM 2 GB (SO-DIMM DDR3, 1066 MHz) Maksymalna obsługiwana ilość ...
Kupię: Skupujemy Zadłużone Firmy / pomoc JPK KAS JDG
Zarządzasz firmą lub odpowiadasz za jej finanse? Masz wątpliwości co do zastosowania przepisów? Codziennie podejmujesz ryzykowne decyzje? Obawiasz się kontroli skarbowej lub z ZUS? W takim razie ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Redaktor Naczelny Łuków24.pl
Tomasz Goławski
tel. +48 515 895 342
[email protected] Doradca Klienta
Przemysław Kisiel
tel. +48 515 895 441
[email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 180 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje