Dziś są imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
Dzisiaj odwiedziło nas 21 osób   |   Osób online: 21   |   Zaloguj się   Rejestracja

Bartosz Szumowski  
dodane: 07-10-2018 11:13   |   wyświetleń: 6364

Drewniany kościół z Zarzecza Łukowskiego przeniosą do Łukowa

Już wkrótce w Łukowie przybędzie zabytków. Miasto planuje przeniesienie starego drewnianego kościoła z Zarzecza Łukowskiego razem z pięknymi ławkami, które niegdyś służyły w parafii Przemienienia Pańskiego.
Drewniany kościół z Zarzecza Łukowskiego przeniosą do Łukowafoto. Archiwum 
Cmentarz wojskowy przy dzisiejszej ul. Strzelniczej w Łukowie powstał podczas I wojny światowej.

Chcieli odbudować

Niemcy stworzyli go obok terenu ówczesnych koszar wojskowych, zbudowanych przez Rosjan po powstaniu styczniowym. Na przełomie lat 1917-18 na terenie cmentarza wzniesiono drewniany kościółek z 3 ołtarzami. Na głównym ołtarzu znajdowała się duża figura Chrystusa Ukrzyżowanego.

- Funkcjonował w tym miejscu aż do początku lat 70. ubiegłego wieku, kiedy spłonął. W pamięci mieszkańców pozostał jednak jako jeden z kościołów w mieście - mówi Marcin Mateńko, do niedawna zastępca burmistrza Łukowa, a dziś prezes Przedsiębiorstwa Usług i Inżynierii Komunalnej.

Na fundamentach spalonej świątyni co roku odbywa się duża msza polowa w Dzień Wojska Polskiego, odprawiana przez proboszczów łukowskich parafii. Zawsze też przy tej okazji powraca temat odbudowy kościółka. Jak przypomina sobie Marcin Mateńko, do Urzędu Miasta co jakiś czas zgłaszali się w tej sprawie mieszkańcy, a nawet przedsiębiorcy deklarujący wsparcie finansowe. Dlatego, jeszcze jako zastępca burmistrza, postanowił zająć się tym zagadnieniem. Nie bez znaczenia były tu jego prywatne zainteresowania historią i chęć ratowania zabytków.

A może przenieść?

- Kiedy zacząłem badać, jaka jest możliwość odbudowy, okazało się, że być może nie będzie to konieczne - opowiada. - W Zarzeczu Łukowskim w gminie Łuków jest zachowany w dobrym stanie drewniany kościół, wpisany do rejestru zabytków. To naprawdę piękny budynek, choć nieco podniszczony, bo ma załamaną wieżę. Pod koniec ubiegłego wieku obok niego pobudowano nowy, murowany, który jest teraz kościołem parafialnym. Jak się dowiedziałem, istnieje możliwość, by go przenieść.

Jan Zarzycki, sołtys wsi Zarzecz Łukowski, potwierdza: drewniany kościół w tej miejscowości nie jest używany od chwili wyświęcenia nowej świątyni, czyli od 18 lat.

- Od tego czasu nic się w nim nie działo. Stał zamknięty - informuje. - Pomysł przeniesienia kościoła podoba się nie tylko mieszkańcom wsi, ale i całej parafii. Naszym zdaniem, to najlepsze rozwiązanie, skoro tu ten budynek przez kilkanaście lat stał zamknięty. Cieszymy się, że posłuży ludziom w innym miejscu. Na pewno postoi ze 100 lat. Kiedy już zostanie przewieziony, na pewno będziemy chcieli go zobaczyć. Każdy obiecuje, że to zrobi, bo w końcu często jeździmy do Łukowa - dodaje Jan Zarzycki.

Marcin Mateńko zainteresował pomysłem przeniesienia kościoła Janusza Maraśkiewicza, kierownika bialskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. Jak relacjonuje, konserwator odniósł się do tego pomysłu z wielką aprobatą, bo jest entuzjastą zabytkowych drewnianych świątyń.

Jest specjalista

Okazuje się jednak, że aby przenieść taki obiekt, trzeba spełnić szczegółowe wymogi formalne. Jednym z nich jest to, że dokumentację techniczną musi wykonać osoba posiadająca uprawnienia nie tylko budowlane, ale także w zakresie obiektów zabytkowych.

- W naszej okolicy nie ma ich zbyt wielu, szukanie tego typu specjalisty poza godzinami pracy było więc dla mnie dużym wyzwaniem - mówi Marcin Mateńko.

I dodaje:

- W końcu znalazłem panią architekt Wandę Jeleniewicz-Ciechanowską z Międzyrzeca Podlaskiego. Ma wszelkie uprawnienia i jest znana konserwatorowi. Co ciekawe, jest też autorką projektu innego z łukowskich kościołów, pw. Matki Kościoła, który powstał ponad 20 lat temu. Zna Łuków i chętnie tu powróci zwłaszcza, że przeniesienie kościoła to ciekawe i rzadkie wyzwanie.

Marcin Mateńko oraz Wanda Jeleniewicz-Ciechanowska wspólnie obejrzeli drewniany kościół w Zarzeczu.

- Rozmawiałem też z proboszczem, ks. Marianem Banasiukiem. On również chce, żeby ten kościół żył. Od jakiegoś czasu zgłaszają się do niego osoby, które chciałyby przejąć ten budynek, na przykład do prywatnego skansenu. Ale do naszego pomysłu proboszcza przekonało miejsce, gdzie ten kościół by trafił - relacjonuje były zastępca burmistrza.

Będą wystawy

Władze Łukowa nie kryją satysfakcji, że po przenosinach miastu przybędzie kolejny obiekt zabytkowy.

- Nie ma ich u nas wiele - przypomina Marcin Mateńko. - Na dodatek w kościele znajdują się zabytkowe, XVIII-wieczne ławki z kościoła Przemienienia Pańskiego. Kiedy wymieniano tam ławki, bo te zajmowały zbyt dużo miejsca, trafiły do Zarzecza. Teraz wrócą do Łukowa.

Były zastępca burmistrza prowadził już rozmowy w sprawie tego, co z kościołem z Zarzecza stanie się po przeniesieniu do Łukowa.

- Ks. Andrzej Kieliszek, nowy proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, na terenie której znajduje się cmentarz przy Strzelniczej mówi, że nie chciałby dzielić parafian na 2 kościoły. To zrozumiałe. Myślę, że msza w tym budynku byłaby odprawiana tylko raz w roku, 15 sierpnia. Na razie jest za wcześnie, by mówić o tzw. desakralizacji tego kościoła. Decyzja w tej sprawie byłaby podjęta po rozmowach z biskupem, chociaż wiem, że proboszcz z Zarzecza prowadził już takie rozmowy - informuje.

Jak zdradza były zastępca burmistrza, funkcja tego budynku będzie prawdopodobnie kulturalna i edukacyjno-oświatowa:

- Jeden z pomysłów jest taki, że mogłyby się tam odbywać koncerty albo wystawy historyczne. Łuków nie ma ciągle stałej wystawy dawnych fotografii miasta. Rozmawiałem już o tym z ks. Kieliszkiem.

Już za 2 lata

Podczas tegorocznych obchodów 15 sierpnia burmistrz Łukowa, Dariusz Szustek poinformował, że trwają już prace nad przeniesieniem kościoła z Zarzecza. Jak dowiedziała się redakcja, koszt tej operacji wyniesie kilkaset tysięcy złotych.

- Myślę jednak, że dla miasta to przedsięwzięcie nie będzie aż tak kosztowne - uspokaja Marcin Mateńko. - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dysponuje środkami na renowację oraz ratowanie obiektów zabytkowych, więc to z tego źródła będzie pochodzić większość pieniędzy na ten cel. Nie wykluczamy też wsparcia lokalnych przedsiębiorców.

Już wkrótce Urząd Miasta sformalizuje umowę z Wandą Jeleniewicz-Ciechanowską. Najprawdopodobniej do końca tego roku wykona dokumentację techniczną, która będzie podstawą do wyrażenia przez konserwatora zabytków zgody na przeniesienie tego obiektu.

- W przyszłym roku miasto będzie wnioskować do ministerstwa o pieniądze na ten cel, a w drugiej połowie 2019 r. powinny ruszyć prace związane z samym przeniesieniem. Są bardzo duże szanse, że kościół zostałby oddany do użytku na stulecie Bitwy Warszawskiej - kończy Marcin Mateńko.

Przeniosą jak klocki

Jak wyglądałaby natomiat procedura przeniesienia kościoła?

- Najpierw kościół z Zarzecza zostanie rozebrany na części. Pani architekt przeprowadzi inwentaryzację każdej z nich, sfotografuje i oznaczy wszystkie elementy. Część z nich być może zostanie zastąpiona nowymi, bo to obiekt stary. Potem elementy zostaną przetransportowane do Łukowa i tam złożone z powrotem, jak klocki - mówi prezes PUiIK.

Komentowane

andrju (2018-10-07 12:55) 16 9   |   zgłoś do usunięcia
Dobrze , że redakcja podjęła temat , który popierałem i popieram. Warto wysilić się aby odtworzyć choć w znacznym procencie wystrój pierwowzoru kościółka garnizonowego w którym były spisy szlaków bojowych tych którzy legli w Łukowie czy tradycje zapisane w postaci tablic a związane z Wielkopolską brygadą kawalerii. Warto zmobilizować środowisko historyczne , zbieraczy oraz kolekcjonerów by dotrzeć do zdjęć , rycin , relacji itp. , które pomogą w rekonstrukcji.Szkoda , że nie od podstaw , szkoda modrzew na rynkach rosyjskich ponoć tani , szkoda .Dobre to co jest.Co z hipotezą ,że w podłukowskiej parafii znajduje się ołtarz posoborowy z tego kościółka uratowany z pożaru?
fajnie ale czy na pewno? (2018-10-07 12:58) 22 16   |   zgłoś do usunięcia
Ciekawe czy koszt rozebrania, przeniesienia, naprawy lub odbudowania części, odnowienia i złożenia nie przekroczy znacznie kosztów budowy nowego kościólka z drewna? Cieszyłbym się że przybędzie zabytek.. który będzie stał w krzakach na uboczu.... ale czy tyle aż on wniesie w kulturę miasta? chyba że cały ten zabieg bedzie porównywalny w kosztach z nowym budynkiem. i jeszcze jedno pytanie... czy na pewno uda się sfinansować to ze środków zewnętrznych? bo jeśli nie.. to kto miałby sfinansować przeniesienie kościoła? Miasto Łuków czy może kościół katolicki? bo jeśli Miasto- to z całym szacunkiem wolałbym te pieniądze przeznaczyć na śmietniczki i ławki przy ulicach, nowe latarnie, oświetlenie przejść dla pieszych, wymianę rur aby poprawić jakość wody, chodniki, wygonienie wron z parku, sfinansowanie lądowiska przy szpitalu. Jak mamy za dużo pieniędzy w budżecie to kupmy miastu nową karetkę albo strażakom nową armatkę lub oczyśćmy Krznę aby nowy bulwar nie znajdował się przy zarośniętym ścieku... Wyremontujmy stadion Orlętom, postawmy halę zapaśnikom... Wystawę zabytkowych fotografii można zrobić w muzeum.. po to jest... w łoku lub w budynku urzędu miasta i starostwa... takie moje zdanie
do a.. (2018-10-07 13:25) 11 9   |   zgłoś do usunięcia
Nie często zdarza mi się zgadzać z Radnym, ale tutaj W PEŁNI ZA, lecz odbudowa/budowa strzelniczy NIE za pieniądze samorządowe-to oczekiwania wąskiej grupy ludzi. Jeśli ktoś chce strzelać niech buduje, strzela i zarabia. Miasto ma na co wydawać publiczne pieniądze.
Do do a. (2018-10-07 15:56) 14 14   |   zgłoś do usunięcia
Strzelnica raczej jest przesądzona,środki na nią w większości państwowe, bo polityka obronną Państwa stawia na strzelnice w każdym powiecie.Raczej jest to kwestia czasu.A i policja postrzela , uczniowie klas mundurowych, terytorialsi łukowscy,bractwa kurkowe, misie na motorach, organizacje paramilitarne, mieszkańcy, kobiety aktywne , seniorzy,służby ochrony kolei , służy ochrony,straż watowska, itp itdKiedy już będzie a już strzelcy sportowi i myśliwi czekają, będzie to niezwykle popularne miejsce i przynoszące splędor naszemu miastu zawody , pokazy itp itd O rewitalizację miejsca historycznego chodzi.Wszak Łuków to miasto garnizonowe było z bogatymi tradycjami.Kto wie jaką rolę odegra Łuków w przyszłej polityce obronnej państwa ,wszak strategiczny węzeł kolejowy i bliskość Siedlec w których wojsko wraca do gry w znaczący sposób.
dzwon kościelny (2018-10-07 16:24) 10 8   |   zgłoś do usunięcia
A co z dzwonem do tego kościoła? Była kilka lat temu akcja "Zbieramy złom na dzwon",chyba w Alejach.Czy wiadomo Redakcji coś na ten temat?Dzwon byłby wspaniałym uzupełnieniem do zabytkowego kościoła. http://4lo-lukow.pl/417-zbieramy-zlom-na-dzwon
mieszkaniec (2018-10-07 20:16) 16 9   |   zgłoś do usunięcia
Brawo panie Marcinie,że pan się tym zajął.Obawy niektórych co do kosztów na pewno są zbedne .Przecież nic za darmo nie ma,ale będziemy mieli w mieście piękny zabytek,który upamiętni tamte ciężkie czasy.Strzelnica też jest potrzebnaNiech ci co lubia strzelectwo wypróbuja swoje celne oko.Na pewno wiele jeszcze jest potrzebnych w naszym mieście inwestycji,ale nie od razu Kraków zbudowali.To są zaniedbania z poprzednich lat,że wszystko szło jak krew z nosaBrawo obecni rządzący,tak trzymać dalej,a na pewno nasze miasto bedzie coraz piekniejsze.
Góral (2018-10-07 20:50) 9 25   |   zgłoś do usunięcia
A Giewontu nie chceta przenieść do Ukowa?
Giewonta.... (2018-10-08 07:17) 7 21   |   zgłoś do usunięcia
.....to ty se zapał.
Mieszkaniec (2018-10-08 09:35) 11 14   |   zgłoś do usunięcia
Drogi by ogarnęli w tej części Łukowa a nie kościółkow się zachciewa.. Za dużo pieniędzy macie w budżecie?
Do mieszkaniec (2018-10-08 10:53) 11 15   |   zgłoś do usunięcia
Słusznie mówisz. Kościół niech sobie z własnego budżetu przenosi budynki albo na tace niech zbiorą.
Śmiechowo (2018-10-08 15:04) 12 14   |   zgłoś do usunięcia
Kościół najlepiej przenosić za koscielne pieniądze. A za pieniadze z kasy miejskiej należy udoskonalać miasto.
mieszkaniec (2018-10-08 17:28) 13 9   |   zgłoś do usunięcia
To jest zabytek,a zabytki należa do państwa.Nie samym chlebem człowiek zyje.
Śmiechowo (2018-10-08 20:31) 12 12   |   zgłoś do usunięcia
Ale ten zabytek znajduje sie na terenie koscielnym, zaniedbany i porzucony przez koscioł. Chyba kurii powinno zalezac na ratowaniu ich dobra i historii skoro jest taki ważny. Nikt do niego nie zagladal przez 18 lat. Kto wie co się dzieje w tych drewnianych ścianach. A przy okazji znajduje sie na terenie gminy. Wiec tym bardziej jest dla mnie nie logiczne dlaczego miasto ma ponosic koszt ratowania czegos co zaniedbal ktos inny. Az taki mamy dobrobyt zeby ratowac koscielny wątpliwej jakosci( z calym szacunkiem) zabytek. Chcialbym jeszcze dowiedzidc sie co spowodowalo ze jest to az tak cenny zabytek? Wartosciowe zdobienia? Specyficzna architektura? Moze sposob budowy unikatowy? Czy poprostu to stary budynek ktory bedzie dobrze wygladal na starym cmentarzu? Bo sory.. skoro są w nim cenne tylko ławki to mozna je przeniesco do nowego budynku ktory bedzie sluzyl kolejne 100 lat... po co przenosic pudelko skoro cenna jest zawartosc..
aaaa. (2018-10-08 20:46) 11 11   |   zgłoś do usunięcia
Świetny zabytek każdy będzie chciał go zobaczyć i poczuć atmosferę w jakiej modlono się 100 lat temu
Śmiechowo (2018-10-09 07:03) 12 14   |   zgłoś do usunięcia
Przeciez Zarzecz jest blisko rowerem bez problemu sie dojedzie. Czemu nie jezdzisz ogladac kosciółka?
Mieszkaniec (2018-10-09 12:23) 9 10   |   zgłoś do usunięcia
to jest chore ktoś z polityków ma zachciankę na kościołek i każdy ma za to płacić ?
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

"Człowiek Roku 2018" - oni walczą o głosy!
Ruszyła VI edycja plebiscytu na Człowieka Roku tygodnika Wspólnota Łukowska, i portalu Łuków24.pl. Na tytuł i statuetkę za 2018 rok czeka 10 ciekawych osobistości z powiatu łukowskiego!
Stara szkoła w nowych murach
Stara szkoła w nowych murach Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Łukowie oficjalnie zainaugurowała swoją działalność pod nowym adresem. W poniedziałek 14 stycznia odbył się koncert noworoczny w wykonaniu utalentowanych uczniów placówki, połączony z przecinaniem wstęgi i zwiedzaniem nowego - choć używanego już od września - obiektu.
Ponad 70 tysięcy na stypendia
Ponad 70 tysięcy na stypendia 50 osób otrzymywać będzie stypendia sportowe nadane przez burmistrza Piotra Płudowskiego. Na stronie internetowej Urzędu Miasta pojawiła się informacja, kto dostanie ile pieniędzy.
DAF lepszy od Sokołowa
DAF lepszy od Sokołowa 7 zespołów wzięło udział kolejnej odsłonie V Noworocznego Turniej Piłki Nożnej Dziecięcej Akademii Futbolu. Tym razem o Puchar Burmistrza rywalizowały dzieci z rocznika 2011.
Karnawałowy bal dla niepełnosprawnych
Karnawałowy bal dla niepełnosprawnych Łukowski Ośrodek Kultury zaprosił podopiecznych czterech placówek z powiatu łukowskiego na karnawałowy bal. Zabawa miała miejsce w środę 16 stycznia.
Nowa Rada Sportu w Łukowie
Nowa Rada Sportu w Łukowie 9 osób będzie zasiadać w Radzie Sportu - organie doradczym i opiniodawczym burmistrza, poświęconym tej dziedzinie życia. Osoby te swoją pracę będą wykonywać społecznie.
Nie żyje 53-letni mężczyzna
Nie żyje 53-letni mężczyzna Tragiczny pożar domu w Woli Bystrzyckiej w gminie Wojcieszków. Dziś w nocy zginął w nim 53-letni mężczyzna.
Noworoczny koncert szkoły muzycznej
Noworoczny koncert szkoły muzycznej Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. M. Karłowicza w Łukowie zaprezentowali swoje umiejętności szerszemu odbiorcy. W poniedziałek 14 stycznia odbył się noworoczny koncert połączony z oficjalnym otwarciem nowej siedziby placówki.
Chcą uczcić Pawła Adamowicza
Chcą uczcić Pawła Adamowicza Grupa mieszkańców Łukowa chce uczcić Pawła Adamowicza, zaatakowanego przez nożownika prezydenta Gdańska. "To wyraz solidarności między miastami i sprzeciw wobec przemocy" - mówią.
125 tysięcy dla Orkiestry!
125 tysięcy dla Orkiestry! Ponad 125 tysięcy złotych udało się zebrać w Łukowie podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kwota ta może ulec jednak zmianie i wzrosnąć.
Anielskie śpiewanie w Woli Gułowskiej
Anielskie śpiewanie w Woli Gułowskiej 240 osób wzięło udział w jubileuszowej, 10. edycji Powiatowego Konkursu Kolęd i Pastorałek "Anielskie Śpiewanie" w Woli Gułowskiej. Poniżej publikujemy listę laureatów z zorganizowanego w niedzielę 13 stycznia konkursu.
6 medali dla KMSW Łuków
6 medali dla KMSW Łuków 6 medali przywieźli z Mińska Mazowieckiego przedstawiciele KMSW Łuków. W sobotę 12 stycznia w tym mieście zorganizowane zostały Otwarte Mistrzostwa Polski Federacji WKSF.
Celtyckie walentynki w ŁOK
Celtyckie walentynki w ŁOK Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza do wspólnego spędzenia walentynek. W tym roku odbędą się one pod znakiem muzyki i tańca z Wysp Brytyjskich.
"Ambasador Województwa Lubelskiego" za 2018 rok - ruszył nabór ...
Do 15 lutego można składać nominacje w plebiscycie "Ambasador Województwa Lubelskiego" za 2018 rok. Tytuł przyznawany jest w trzech kategoriach - osobie, instytucji i firmie za istotny wkład w promocję regionu lubelskiego w kraju i poza jego granicami.
Ranking szkół. Gdzie są nasi?
Ranking szkół. Gdzie są nasi? Miesięcznik "Perspektywy" ogłosił ranking szkół ponadgimnazjalnych na 2019 roku. Na którym miejscu w kraju i województwie uplasowały się szkoły średnie z powiatu łukowskiego?
600 tys. zł strat i włamanie do przedszkola
600 tys. zł strat i włamanie do przedszkola Pożar, który strawił mienie o znacznej wartości, kradzież z włamaniem do w przedszkola i narkotykowe wpadki. Łukowska policja prezentuje kolejną kronikę, w której odnotowuje poważniejsze zdarzenia z ostatniego tygodnia.
Pawlikowski z wyróżnieniem
Pawlikowski z wyróżnieniem Łukowski trener Zenon Pawlikowski odebrał wyróżnienie od Polskiego Związku Kickboxingu za osiągnięcia sportowe w kickboxingu. Wyróżnienie wręczono 11 stycznia w Węgrowie podczas Balu Mistrzów Kickboxingu.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Stara szkoła w nowych murachDAF lepszy od SokołowaKarnawałowy bal dla niepełnosprawnychNie żyje 53-letni mężczyznaNoworoczny koncert szkoły muzycznejAnielskie śpiewanie w Woli GułowskiejKrew dla OrkiestryPonad 80 tysięcy dla OrkiestryCzas tylko dla kobietPożar w GołaszynieMuzeum podsumowało rokŚwiąteczny Orszak przeszedł ulicami miasta

Obejrzyj

Noworoczny koncert szkoły muzycznejCeltyckie walentynki w ŁOKPonad 80 tysięcy dla OrkiestryWywieźli 24-latka za miasto. Chcieli odzyskać Ruszyły studniówki. Zobacz wyjątkowy walc uczniów I LO!Budżetowa sesja w powiecieJest nowy radny„JAK” zagra w ŁukowieKolejne potrącenie!Pracownia biologiczna w zamian za filmWe trzech bili 35-latka. Jeden z napastników uderzał siekierąPotrącił rowerzystkę po pijaku. Uciekł z miejsca zdarzenia

Wydarzenia dodajwszystkie

Styczeń 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
31010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
01
02
03
Anielskie śpiewanie w Woli Gułowskiej
Anielskie śpiewanie w Woli Gułowskiej
240 osób wzięło udział w jubileuszowej, 10. edycji Powiatowego Konkursu Kolęd i Pastorałek "Anielskie Śpiewanie" w Woli Gułowskiej. Poniżej publikujemy listę laureatów z zorganizowanego w niedzielę 13 stycznia konkursu.
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja
Celtyckie walentynki w ŁOK
Celtyckie walentynki w ŁOK
Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza do wspólnego spędzenia walentynek. W tym roku odbędą się one pod znakiem muzyki i tańca z Wysp Brytyjskich.

Prognoza pogody

Ponad 70 tysięcy na stypendia
Ponad 70 tysięcy na stypendia
50 osób otrzymywać będzie stypendia sportowe nadane przez burmistrza Piotra Płudowskiego. Na stronie internetowej Urzędu Miasta pojawiła się informacja, kto dostanie ile pieniędzy.

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

pozostałe: Dezynfekcja po zmarłych śmierci
Zajmujemy się sprzątaniem i dezynfekcją miejsc,pojazdów w których znaleziono ciało po czasie w stanie rozkładu oraz doszło do samobójstwa, zabójstwa lub usiłowania, wypadku losowego oraz ...
pozostałe: Ocieplanie poddaszy i inne pianą natryskową
Skutecznie ocieplamy : - poddasza - stropy - hale - ściany - fundamenty Zalety pianki poliuretanowej : - doskonałe parametry izolacyjne - koszty ogrzewania niższe - skuteczne uszczelnienie brak mostków termicznych - wyjątkowa żywotność - właściwości ...
Inne: POZABANKOWE POŻYCZKI BEZ BIK POD ZASTAW NIERUCHOMOŚCI DLA FIRM LUB ...
POZABANKOWE POŻYCZKI BEZ BIK POD ZASTAW NIERUCHOMOŚCI DLA FIRM LUB OSÓB FIZYCZNYCH! Z nami uzyskasz tanią i bezpieczną pozabankową pożyczkę pod zastaw swojej nieruchomości na ...
pozostałe: Super Finansowanie Bez BIK Pod Zastaw Lub na Zakup Maszyn ...
Super Finansowanie Bez BIK Pod Zastaw Lub na Zakup Maszyn i Pojazdów! Z nami uzyskasz bez Banku pożyczkę lub leasing na zakup lub pod zastaw wszelkich ...
Inne: Pozabankowe Pożyczki Pod Zastaw Ziemi Rolnej BEZ BAZ Dla Rolników! ...
Pozabankowe Pożyczki Pod Zastaw Ziemi Rolnej BEZ BAZ Dla Rolników! • Tanie i bezpieczne pożyczki pod zastaw ziemi rolnej dla rolników. • Pożyczka na dowolny cel ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Redaktor Naczelny Łuków24.pl
Tomasz Goławski
tel. +48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje