Dziś są imieniny: Emila, Laury, Rogera
Dzisiaj odwiedziło nas 67 osób   |   Osób online: 23   |   Zaloguj się   Rejestracja

Bartosz Szumowski  
dodane: 07-10-2018 11:13   |   wyświetleń: 6209

Drewniany kościół z Zarzecza Łukowskiego przeniosą do Łukowa

Już wkrótce w Łukowie przybędzie zabytków. Miasto planuje przeniesienie starego drewnianego kościoła z Zarzecza Łukowskiego razem z pięknymi ławkami, które niegdyś służyły w parafii Przemienienia Pańskiego.
Drewniany kościół z Zarzecza Łukowskiego przeniosą do Łukowafoto. Archiwum 
Cmentarz wojskowy przy dzisiejszej ul. Strzelniczej w Łukowie powstał podczas I wojny światowej.

Chcieli odbudować

Niemcy stworzyli go obok terenu ówczesnych koszar wojskowych, zbudowanych przez Rosjan po powstaniu styczniowym. Na przełomie lat 1917-18 na terenie cmentarza wzniesiono drewniany kościółek z 3 ołtarzami. Na głównym ołtarzu znajdowała się duża figura Chrystusa Ukrzyżowanego.

- Funkcjonował w tym miejscu aż do początku lat 70. ubiegłego wieku, kiedy spłonął. W pamięci mieszkańców pozostał jednak jako jeden z kościołów w mieście - mówi Marcin Mateńko, do niedawna zastępca burmistrza Łukowa, a dziś prezes Przedsiębiorstwa Usług i Inżynierii Komunalnej.

Na fundamentach spalonej świątyni co roku odbywa się duża msza polowa w Dzień Wojska Polskiego, odprawiana przez proboszczów łukowskich parafii. Zawsze też przy tej okazji powraca temat odbudowy kościółka. Jak przypomina sobie Marcin Mateńko, do Urzędu Miasta co jakiś czas zgłaszali się w tej sprawie mieszkańcy, a nawet przedsiębiorcy deklarujący wsparcie finansowe. Dlatego, jeszcze jako zastępca burmistrza, postanowił zająć się tym zagadnieniem. Nie bez znaczenia były tu jego prywatne zainteresowania historią i chęć ratowania zabytków.

A może przenieść?

- Kiedy zacząłem badać, jaka jest możliwość odbudowy, okazało się, że być może nie będzie to konieczne - opowiada. - W Zarzeczu Łukowskim w gminie Łuków jest zachowany w dobrym stanie drewniany kościół, wpisany do rejestru zabytków. To naprawdę piękny budynek, choć nieco podniszczony, bo ma załamaną wieżę. Pod koniec ubiegłego wieku obok niego pobudowano nowy, murowany, który jest teraz kościołem parafialnym. Jak się dowiedziałem, istnieje możliwość, by go przenieść.

Jan Zarzycki, sołtys wsi Zarzecz Łukowski, potwierdza: drewniany kościół w tej miejscowości nie jest używany od chwili wyświęcenia nowej świątyni, czyli od 18 lat.

- Od tego czasu nic się w nim nie działo. Stał zamknięty - informuje. - Pomysł przeniesienia kościoła podoba się nie tylko mieszkańcom wsi, ale i całej parafii. Naszym zdaniem, to najlepsze rozwiązanie, skoro tu ten budynek przez kilkanaście lat stał zamknięty. Cieszymy się, że posłuży ludziom w innym miejscu. Na pewno postoi ze 100 lat. Kiedy już zostanie przewieziony, na pewno będziemy chcieli go zobaczyć. Każdy obiecuje, że to zrobi, bo w końcu często jeździmy do Łukowa - dodaje Jan Zarzycki.

Marcin Mateńko zainteresował pomysłem przeniesienia kościoła Janusza Maraśkiewicza, kierownika bialskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. Jak relacjonuje, konserwator odniósł się do tego pomysłu z wielką aprobatą, bo jest entuzjastą zabytkowych drewnianych świątyń.

Jest specjalista

Okazuje się jednak, że aby przenieść taki obiekt, trzeba spełnić szczegółowe wymogi formalne. Jednym z nich jest to, że dokumentację techniczną musi wykonać osoba posiadająca uprawnienia nie tylko budowlane, ale także w zakresie obiektów zabytkowych.

- W naszej okolicy nie ma ich zbyt wielu, szukanie tego typu specjalisty poza godzinami pracy było więc dla mnie dużym wyzwaniem - mówi Marcin Mateńko.

I dodaje:

- W końcu znalazłem panią architekt Wandę Jeleniewicz-Ciechanowską z Międzyrzeca Podlaskiego. Ma wszelkie uprawnienia i jest znana konserwatorowi. Co ciekawe, jest też autorką projektu innego z łukowskich kościołów, pw. Matki Kościoła, który powstał ponad 20 lat temu. Zna Łuków i chętnie tu powróci zwłaszcza, że przeniesienie kościoła to ciekawe i rzadkie wyzwanie.

Marcin Mateńko oraz Wanda Jeleniewicz-Ciechanowska wspólnie obejrzeli drewniany kościół w Zarzeczu.

- Rozmawiałem też z proboszczem, ks. Marianem Banasiukiem. On również chce, żeby ten kościół żył. Od jakiegoś czasu zgłaszają się do niego osoby, które chciałyby przejąć ten budynek, na przykład do prywatnego skansenu. Ale do naszego pomysłu proboszcza przekonało miejsce, gdzie ten kościół by trafił - relacjonuje były zastępca burmistrza.

Będą wystawy

Władze Łukowa nie kryją satysfakcji, że po przenosinach miastu przybędzie kolejny obiekt zabytkowy.

- Nie ma ich u nas wiele - przypomina Marcin Mateńko. - Na dodatek w kościele znajdują się zabytkowe, XVIII-wieczne ławki z kościoła Przemienienia Pańskiego. Kiedy wymieniano tam ławki, bo te zajmowały zbyt dużo miejsca, trafiły do Zarzecza. Teraz wrócą do Łukowa.

Były zastępca burmistrza prowadził już rozmowy w sprawie tego, co z kościołem z Zarzecza stanie się po przeniesieniu do Łukowa.

- Ks. Andrzej Kieliszek, nowy proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, na terenie której znajduje się cmentarz przy Strzelniczej mówi, że nie chciałby dzielić parafian na 2 kościoły. To zrozumiałe. Myślę, że msza w tym budynku byłaby odprawiana tylko raz w roku, 15 sierpnia. Na razie jest za wcześnie, by mówić o tzw. desakralizacji tego kościoła. Decyzja w tej sprawie byłaby podjęta po rozmowach z biskupem, chociaż wiem, że proboszcz z Zarzecza prowadził już takie rozmowy - informuje.

Jak zdradza były zastępca burmistrza, funkcja tego budynku będzie prawdopodobnie kulturalna i edukacyjno-oświatowa:

- Jeden z pomysłów jest taki, że mogłyby się tam odbywać koncerty albo wystawy historyczne. Łuków nie ma ciągle stałej wystawy dawnych fotografii miasta. Rozmawiałem już o tym z ks. Kieliszkiem.

Już za 2 lata

Podczas tegorocznych obchodów 15 sierpnia burmistrz Łukowa, Dariusz Szustek poinformował, że trwają już prace nad przeniesieniem kościoła z Zarzecza. Jak dowiedziała się redakcja, koszt tej operacji wyniesie kilkaset tysięcy złotych.

- Myślę jednak, że dla miasta to przedsięwzięcie nie będzie aż tak kosztowne - uspokaja Marcin Mateńko. - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dysponuje środkami na renowację oraz ratowanie obiektów zabytkowych, więc to z tego źródła będzie pochodzić większość pieniędzy na ten cel. Nie wykluczamy też wsparcia lokalnych przedsiębiorców.

Już wkrótce Urząd Miasta sformalizuje umowę z Wandą Jeleniewicz-Ciechanowską. Najprawdopodobniej do końca tego roku wykona dokumentację techniczną, która będzie podstawą do wyrażenia przez konserwatora zabytków zgody na przeniesienie tego obiektu.

- W przyszłym roku miasto będzie wnioskować do ministerstwa o pieniądze na ten cel, a w drugiej połowie 2019 r. powinny ruszyć prace związane z samym przeniesieniem. Są bardzo duże szanse, że kościół zostałby oddany do użytku na stulecie Bitwy Warszawskiej - kończy Marcin Mateńko.

Przeniosą jak klocki

Jak wyglądałaby natomiat procedura przeniesienia kościoła?

- Najpierw kościół z Zarzecza zostanie rozebrany na części. Pani architekt przeprowadzi inwentaryzację każdej z nich, sfotografuje i oznaczy wszystkie elementy. Część z nich być może zostanie zastąpiona nowymi, bo to obiekt stary. Potem elementy zostaną przetransportowane do Łukowa i tam złożone z powrotem, jak klocki - mówi prezes PUiIK.

Komentowane

andrju (2018-10-07 12:55) 14 8   |   zgłoś do usunięcia
Dobrze , że redakcja podjęła temat , który popierałem i popieram. Warto wysilić się aby odtworzyć choć w znacznym procencie wystrój pierwowzoru kościółka garnizonowego w którym były spisy szlaków bojowych tych którzy legli w Łukowie czy tradycje zapisane w postaci tablic a związane z Wielkopolską brygadą kawalerii. Warto zmobilizować środowisko historyczne , zbieraczy oraz kolekcjonerów by dotrzeć do zdjęć , rycin , relacji itp. , które pomogą w rekonstrukcji.Szkoda , że nie od podstaw , szkoda modrzew na rynkach rosyjskich ponoć tani , szkoda .Dobre to co jest.Co z hipotezą ,że w podłukowskiej parafii znajduje się ołtarz posoborowy z tego kościółka uratowany z pożaru?
fajnie ale czy na pewno? (2018-10-07 12:58) 20 16   |   zgłoś do usunięcia
Ciekawe czy koszt rozebrania, przeniesienia, naprawy lub odbudowania części, odnowienia i złożenia nie przekroczy znacznie kosztów budowy nowego kościólka z drewna? Cieszyłbym się że przybędzie zabytek.. który będzie stał w krzakach na uboczu.... ale czy tyle aż on wniesie w kulturę miasta? chyba że cały ten zabieg bedzie porównywalny w kosztach z nowym budynkiem. i jeszcze jedno pytanie... czy na pewno uda się sfinansować to ze środków zewnętrznych? bo jeśli nie.. to kto miałby sfinansować przeniesienie kościoła? Miasto Łuków czy może kościół katolicki? bo jeśli Miasto- to z całym szacunkiem wolałbym te pieniądze przeznaczyć na śmietniczki i ławki przy ulicach, nowe latarnie, oświetlenie przejść dla pieszych, wymianę rur aby poprawić jakość wody, chodniki, wygonienie wron z parku, sfinansowanie lądowiska przy szpitalu. Jak mamy za dużo pieniędzy w budżecie to kupmy miastu nową karetkę albo strażakom nową armatkę lub oczyśćmy Krznę aby nowy bulwar nie znajdował się przy zarośniętym ścieku... Wyremontujmy stadion Orlętom, postawmy halę zapaśnikom... Wystawę zabytkowych fotografii można zrobić w muzeum.. po to jest... w łoku lub w budynku urzędu miasta i starostwa... takie moje zdanie
do a.. (2018-10-07 13:25) 9 8   |   zgłoś do usunięcia
Nie często zdarza mi się zgadzać z Radnym, ale tutaj W PEŁNI ZA, lecz odbudowa/budowa strzelniczy NIE za pieniądze samorządowe-to oczekiwania wąskiej grupy ludzi. Jeśli ktoś chce strzelać niech buduje, strzela i zarabia. Miasto ma na co wydawać publiczne pieniądze.
Do do a. (2018-10-07 15:56) 13 10   |   zgłoś do usunięcia
Strzelnica raczej jest przesądzona,środki na nią w większości państwowe, bo polityka obronną Państwa stawia na strzelnice w każdym powiecie.Raczej jest to kwestia czasu.A i policja postrzela , uczniowie klas mundurowych, terytorialsi łukowscy,bractwa kurkowe, misie na motorach, organizacje paramilitarne, mieszkańcy, kobiety aktywne , seniorzy,służby ochrony kolei , służy ochrony,straż watowska, itp itdKiedy już będzie a już strzelcy sportowi i myśliwi czekają, będzie to niezwykle popularne miejsce i przynoszące splędor naszemu miastu zawody , pokazy itp itd O rewitalizację miejsca historycznego chodzi.Wszak Łuków to miasto garnizonowe było z bogatymi tradycjami.Kto wie jaką rolę odegra Łuków w przyszłej polityce obronnej państwa ,wszak strategiczny węzeł kolejowy i bliskość Siedlec w których wojsko wraca do gry w znaczący sposób.
dzwon kościelny (2018-10-07 16:24) 8 7   |   zgłoś do usunięcia
A co z dzwonem do tego kościoła? Była kilka lat temu akcja "Zbieramy złom na dzwon",chyba w Alejach.Czy wiadomo Redakcji coś na ten temat?Dzwon byłby wspaniałym uzupełnieniem do zabytkowego kościoła. http://4lo-lukow.pl/417-zbieramy-zlom-na-dzwon
mieszkaniec (2018-10-07 20:16) 14 9   |   zgłoś do usunięcia
Brawo panie Marcinie,że pan się tym zajął.Obawy niektórych co do kosztów na pewno są zbedne .Przecież nic za darmo nie ma,ale będziemy mieli w mieście piękny zabytek,który upamiętni tamte ciężkie czasy.Strzelnica też jest potrzebnaNiech ci co lubia strzelectwo wypróbuja swoje celne oko.Na pewno wiele jeszcze jest potrzebnych w naszym mieście inwestycji,ale nie od razu Kraków zbudowali.To są zaniedbania z poprzednich lat,że wszystko szło jak krew z nosaBrawo obecni rządzący,tak trzymać dalej,a na pewno nasze miasto bedzie coraz piekniejsze.
Góral (2018-10-07 20:50) 8 20   |   zgłoś do usunięcia
A Giewontu nie chceta przenieść do Ukowa?
Giewonta.... (2018-10-08 07:17) 6 15   |   zgłoś do usunięcia
.....to ty se zapał.
Mieszkaniec (2018-10-08 09:35) 9 13   |   zgłoś do usunięcia
Drogi by ogarnęli w tej części Łukowa a nie kościółkow się zachciewa.. Za dużo pieniędzy macie w budżecie?
Do mieszkaniec (2018-10-08 10:53) 9 12   |   zgłoś do usunięcia
Słusznie mówisz. Kościół niech sobie z własnego budżetu przenosi budynki albo na tace niech zbiorą.
Śmiechowo (2018-10-08 15:04) 10 13   |   zgłoś do usunięcia
Kościół najlepiej przenosić za koscielne pieniądze. A za pieniadze z kasy miejskiej należy udoskonalać miasto.
mieszkaniec (2018-10-08 17:28) 11 8   |   zgłoś do usunięcia
To jest zabytek,a zabytki należa do państwa.Nie samym chlebem człowiek zyje.
Śmiechowo (2018-10-08 20:31) 10 11   |   zgłoś do usunięcia
Ale ten zabytek znajduje sie na terenie koscielnym, zaniedbany i porzucony przez koscioł. Chyba kurii powinno zalezac na ratowaniu ich dobra i historii skoro jest taki ważny. Nikt do niego nie zagladal przez 18 lat. Kto wie co się dzieje w tych drewnianych ścianach. A przy okazji znajduje sie na terenie gminy. Wiec tym bardziej jest dla mnie nie logiczne dlaczego miasto ma ponosic koszt ratowania czegos co zaniedbal ktos inny. Az taki mamy dobrobyt zeby ratowac koscielny wątpliwej jakosci( z calym szacunkiem) zabytek. Chcialbym jeszcze dowiedzidc sie co spowodowalo ze jest to az tak cenny zabytek? Wartosciowe zdobienia? Specyficzna architektura? Moze sposob budowy unikatowy? Czy poprostu to stary budynek ktory bedzie dobrze wygladal na starym cmentarzu? Bo sory.. skoro są w nim cenne tylko ławki to mozna je przeniesco do nowego budynku ktory bedzie sluzyl kolejne 100 lat... po co przenosic pudelko skoro cenna jest zawartosc..
aaaa. (2018-10-08 20:46) 10 10   |   zgłoś do usunięcia
Świetny zabytek każdy będzie chciał go zobaczyć i poczuć atmosferę w jakiej modlono się 100 lat temu
Śmiechowo (2018-10-09 07:03) 11 13   |   zgłoś do usunięcia
Przeciez Zarzecz jest blisko rowerem bez problemu sie dojedzie. Czemu nie jezdzisz ogladac kosciółka?
Mieszkaniec (2018-10-09 12:23) 7 10   |   zgłoś do usunięcia
to jest chore ktoś z polityków ma zachciankę na kościołek i każdy ma za to płacić ?
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Ul. Zapowiednik: wypadek na przejeździe kolejowym
Ul. Zapowiednik: wypadek na przejeździe kolejowym Kierująca dostawczym mercedesem kobieta została poszkodowana w wypadku drogowym, do którego doszło na przejeździe kolejowym na ul. Zapowiednik w Łukowie. Na miejscu wciąż pracują służby.
Rockowy koncert i gala dla Niepodległej
Rockowy koncert i gala dla Niepodległej Jednym z wydarzeń towarzyszących łukowskim obchodom 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości była zorganizowana w piątek 9 listopada Gala Łukowskiej Mocy Kultury "Wolność jest w nas". Co takiego działo się w auli I LO?
Patriotyczny piknik dla Eugeniusza Kwiatkowskiego
Patriotyczny piknik dla Eugeniusza Kwiatkowskiego Kilkuset mieszkańców miasta zebrało się 11 listopada w parku miejskim by oddać cześć Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu. Osoba ta sto lat temu przebywała w Łukowie w czasie odzyskiwania przez Polskę niepodległości.
999 biegaczy na 11 listopada
999 biegaczy na 11 listopada Tradycją w Łukowie są organizowane 11 listopada Uliczne Biegi Niepodległości. W tym roku na starcie pojawiło się aż 999 biegaczy!
Święto niepodległości: część oficjalna
Święto niepodległości: część oficjalna Msza w intencji ojczyzny i składanie kwiatów pod tablicą Polskiej Organizacji Wojskowej. Tak wyglądała oficjalna część łukowskich obchodów święta 11 listopada.
Świętujmy Niepodległą!
Świętujmy Niepodległą! Dziś, 11 listopada przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak możemy spędzić ten dzień?
Motoryzacyjny piknik niepodległości
Motoryzacyjny piknik niepodległości Jednym z wydarzeń towarzyszących świętu 11 listopada w Łukowie będzie motoryzacyjny piknik w parku miejskim, na którym odsłonięty zostanie "Mówiący kamień". Upamiętniać on będzie sylwetkę Eugeniusza Kwiatkowskiego, jednego z budowniczych II RP.
Świętowały przedszkolaki
Świętowały przedszkolaki Maluchy z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Nazaretanek w Łukowie już zdążyły uczcić 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Na apelu odśpiewały m.in. hymn narodowy.
Łukowska Moc Kultury: konkurs wokalny
Łukowska Moc Kultury: konkurs wokalny 14 osób śpiewało patriotyczne piosenki podczas Łukowskiej Mocy Kultury, by uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Konkurs wokalny "Wolność jest w nas" zorganizowano w piątek 9 listopada.
11 listopada: świętuje Serokomla
11 listopada: świętuje Serokomla Wójt Gminy Serokomla zaprasza na obchody święta 11 listopada. Zachęca też do odśpiewania hymnu państwowego w samo południe tego dnia.
Łukowska Moc Kultury: konkurs recytatorski
Łukowska Moc Kultury: konkurs recytatorski 33 recytatorów wystartowało w konkursie "Wolność jest w nas" - jednym z wydarzeń towarzyszących 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Recytatorskie zmagania odbyły się w czwartek 8 listopada w Łukowskim Ośrodku Kultury.
Dzień niepodległości w Stoczku Łukowskim
Dzień niepodległości w Stoczku Łukowskim Wyjątkową, bo setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości będą też świętowały samorządy: miejski i gminny w Stoczku Łukowskim. Jakie atrakcje przygotowano dla mieszkańców?
Łukowska Moc Kultury: konkurs plastyczny
Łukowska Moc Kultury: konkurs plastyczny Łukowski Ośrodek Kultury przygotował cykl wydarzeń upamiętniających 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z nich był konkurs plastyczny, który rozstrzygnięto w środę 7 listopada.
Wieczór z teatrem
Wieczór z teatrem Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza 10 listopada na "Teatralną Noc Listopadową" w ramach "Łukowskiej Mocy Kultury - Wolność jest w nas". Wpisuje się ona w łukowskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Cztery interwencje do piątku
Cztery interwencje do piątku Spokojny tydzień łukowskich strażaków. Od poniedziałku 5 listopada do dziś odnotowali oni - na szczęście - jedynie cztery interwencje. Jedną z nich był fałszywy alarm.
Uczniowie ZS 3 pamiętali o zmarłych
Uczniowie ZS 3 pamiętali o zmarłych Uczniowie Zespołu Szkół nr 3 im. W. Reymonta w Łukowie co roku na przełomie października i listopada odwiedzają okoliczne cmentarze. Zapalając symboliczny znicz, pamiętają o zasłużonych, niekiedy już zapomnianych zmarłych.
100 kilometrów na stulecie
100 kilometrów na stulecie Rowerowy Łuków zachęca do aktywnego świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Rowerzyści planują 11 listopada przebyć dystans 100 kilometrów "dla Niepodległej".
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Ul. Zapowiednik: wypadek na przejeździe kolejowym Rockowy koncert i gala dla NiepodległejPatriotyczny piknik dla Eugeniusza Kwiatkowskiego999 biegaczy na 11 listopadaŚwięto niepodległości: część oficjalnaŚwiętowały przedszkolakiŁukowska Moc Kultury: konkurs wokalnyŁukowska Moc Kultury: konkurs recytatorskiŁukowska Moc Kultury: konkurs plastycznyUczniowie ZS 3 pamiętali o zmarłychW Serokomli na ludowo...  tradycyjnie, kolorowoMiecznikowski zagrał w kościele

Obejrzyj

Marek z „M jak Miłość” zawita do ŁukowaGmina Trzebieszów usuwa azbestWpadła wprost pod samochód [WIDEO]Kolizja na Wyszyńskiego. Policja publikuje nagranie z monitoringuMieszkańcy powiatu w zorganizowanej grupie przestępczejZbierają środki na film wojennyCztery porażki OrlątTragiczna śmierć łukowianina we WłoszechRuszają zapisy na półmaraton w JacieKolejne śmiertelne potrąceniePatriotyczne pieśni i wojsko w parkuPonad 20 interwencji strażaków

Wydarzenia dodajwszystkie

Listopad 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
29303101020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
2627282930
01
02
Rockowy koncert i gala dla Niepodległej
Rockowy koncert i gala dla Niepodległej
Jednym z wydarzeń towarzyszących łukowskim obchodom 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości była zorganizowana w piątek 9 listopada Gala Łukowskiej Mocy Kultury "Wolność jest w nas". Co takiego działo się w auli I LO?
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja

Prognoza pogody

999 biegaczy na 11 listopada
999 biegaczy na 11 listopada
Tradycją w Łukowie są organizowane 11 listopada Uliczne Biegi Niepodległości. W tym roku na starcie pojawiło się aż 999 biegaczy!

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

pozostałe: pożyczki bez zabezpieczenia. szybka aprobata
pożyczki od 10 000 EUR do 500 000 EUR bez zabezpieczenia (niezabezpieczone pożyczki) szybkie zatwierdzenie w ciągu 24-48 godzin 3% odsetek rocznie pożyczki na cele biznesowe, inwestycyjne i osobiste uprzejmie ...
Sprzedam: pożyczyć do 500 000 EUR
Czy banki odmówiły Ci pożyczki? szukaj więcej. możesz uzyskać pomoc finansową od nas. uzyskać kwotę 10.000 EUR do 500.000 EUR bez zabezpieczenia. szybkie zatwierdzenie oprocentowanie wynosi 3% rocznie email: [email protected] Viber: ...
Inne: KUPIĘ WOJSKOWE STARE SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE TELEFON 694-972-047 ...
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Kupię: KUPIĘ ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
pozostałe: KUPIĘ STARE DREWNIANE ŚMIGŁO OD SAMOLOTU TELEFON 694-972-047
kupie stare przedwojenne śmigło drewniane do starego samolotu, polskiego niemieckiego, czeskiego, angielskiego lub innego,do kolekcji.telefon 694972047
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Redaktor Naczelny Łuków24.pl
Tomasz Goławski
tel. +48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje