Dziś są imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
Dzisiaj odwiedziło nas 115 osób   |   Osób online: 46   |   Zaloguj się   Rejestracja

Tomasz Goławski  
dodane: 24-12-2018 14:00   |   wyświetleń: 2170

Dyskusja nad miejskim budżetem

19 grudnia radni miejscy uchwalili budżet Łukowa na 2019 rok. Głosowanie, w którym najważniejszą w samorządzie uchwałę poparło 19 na 21 radnych, poprzedziła ponad dwugodzinna dyskusja.
Dyskusja nad miejskim budżetemfoto. Tomasz Goławski 

Omawiając projekt uchwały budżetowej burmistrz przedstawił harmonogram prac nad tym dokumentem. Przytoczył proponowane przez siebie autpoprawki, a także te zaproponowane przez radnych podczas prac w komisjach.

Zobacz też: Płudowski przekonuje do budżetu

Piotr Płudowski podczas półgodzinnego wystąpienia opowiadał m.in. o małej obwodnicy Łukowa, zalewie Zimna Woda, czy Placu Narutowicza, którego modernizacja zostanie odciągnięta w czasie.

- Jestem przeciwnikiem realizowania tej inwestycji w sposób nieprzemyślany, chaotyczny. Chcę uniknąć błędów mojego poprzednika, kiedy niejednokrotnie realizowano inwestycje w sposób pochopny, szybki, bez zastanawiania się nad konsekwencjami - powiedział o Placu Narutowicza burmistrz.

Włodarz zwrócił też uwagę na zmiany w inwestycjach w szkołach podstawowych i skupił się na zalewie Zimna Woda. Wpisał kwotę 3,4 mln z przeznaczeniem na wkład własny na dalsze prace modernizacyjne.

- Jeszcze jako radny poprzedniej kadencji zderzyłem się z brakiem zabezpieczenia pieniędzy na dalszą rewitalizację zalewu Zimna Woda. W pierwotnym projekcie budżetu nie przewidziano złotówki na to zadanie - powiedział P. Płudowski.

Zobacz też: Jest 10 milionów na zalew

W nowym budżecie zabraknie natomiast pierwotnie wprowadzonej przez Płudowskiego kwoty 500 tys. zł na organizację zbiorowego transportu miejskiego, czyli komunikacji miejskiej. Pomysł ten wysuwały w kampanii wyborczej trzy z czterech komitetów walczących o miejsca w Radzie Miasta.

- Nie wycofuję się z tej deklaracji. Chcę, aby zostało to przygotowane sposób odpowiedzialny i jak najlepszy, abyśmy zaproponowali mieszkańcom usługę jak najwyższej jakości. Na początku 2019 r. stworzę zespół roboczy, w którym widzę też radnych - stwierdził na sesji burmistrz miasta.

- Nie chcę robić niczego wbrew Radzie. Rezygnuję z realizacji zadania (komunikacji miejskiej - przyp. red.) w przyszłym roku. Natomiast nie rezygnuję z pomysłu. W trakcie prac w komisjach pojawił się głos jednego radnego, że komunikacja jest niepotrzebna, bo w każdym domu są jeden albo dwa samochody. Również w Warszawie tak jest, ale nie wyobrażam sobie tego miasta bez transportu zbiorowego. Wiele samorządów podobnych do Łukowa ma komunikację i mieszkańcy są z tych rozwiązań zadowoleni - dodał burmistrz.

Zobacz też: Poprawka do autopoprawki

Dużą zmianą wprowadzoną w drugiej autopoprawce do budżetu miasta jest wpisanie 462 556 zł na podwyżki wynagrodzeń dla pracowników niepedagogicznych szkół i przedszkoli, których uposażenie zasadnicze jest niższe, niż płaca minimalna. Jak zauważył burmistrz, podwyżki w optymistycznej wersji weszłyby w życie od kwietnia.

- Problem ten został mi zgłoszony już na wiosnę tego roku przez pracowników jednej ze szkół. Tak być nie może. W niektórych szkołach panie z 30-letnim stażem mają podstawę 1750 zł brutto i wysługę 350 zł. Razem to jest 2100 zł brutto. Niech każdy odpowie na pytanie, czy to godziwa zapłata za godziwą pracę 5 dni w tygodniu, 8 godzin dziennie - powiedział P. Płudowski.

Podsumowując, w Budżecie Miasta na 2019 rok widnieją kwoty 116 556 941,77 zł po stronie dochodów i wydatki w wysokości 113 716 926,77 zł. Nadwyżka w wysokości 2 839 015 zł zostanie przeznaczona na spłatę zobowiązań i kredytów. Co o powyższych planach sądzą radni?

Zobacz też: Budżet 2019: Dzieło burmistrza czy radnych?

- Chcąc sprawnie zarządzać miastem, trzeba dojść do kompromisu. Kompromis to sytuacja, w której obie strony będzie bolało. W Łukowie mamy coś takiego. Po pierwszym okresie - gdy wydawało się, że burmistrz zderzył się ze ścianą - doszło do kompromisu
- stwierdził Henryk Lipiec zabierając jako pierwszy głos w dyskusji.

Kolejne uwagi wniósł radny Artur Gałach, pomysłodawca inwestycji, które wpisane zostały do budżetu w formie autopoprawek.

- W pierwszej autopoprawce przychyliliśmy się do Pańskich propozycji. W drugiej poprawce przyjął Pan większość naszych pomysłów. W swojej propozycji (dotyczącej podwyżek - przyp. red) nie objąłem przedszkoli. Podnosił Pan ten temat w maju, ale w pierwszej autopoprawce tych podwyżek nie było - stwierdził A. Gałach.

- Dziękując burmistrzowi za uwzględnienie części naszych wniosków, chciałbym wnieść 4 wnioski formalne do projektu uchwały budżetowej na rok 2019 - dodał radny, argumentując poszczególne pomysły.

- Na oświetlenie dróg w tym roku wydaliśmy około 1,2 mln złotych. W bieżącym roku wymieniliśmy około 1350 opraw na ledowe, a wszystkich takich punktów jest w mieście około 3200-3300. Mając informację, że zmiana oświetlenia na ledowe pociągnie za sobą oszczędności rzędu 70%, wyszło mi, że zapłacimy w przyszłym roku około 300 tys. zł mniej za energię elektryczną - uzasadnił 3 z 4 poprawek szef radnych PiS w Radzie Miasta.

Radny Gałach powołał się też na stanowisko premiera Mateusza Morawieckiego i ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego, którzy kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia zapewniali opinię publiczną, że w przyszłym roku nie wzrosną w kraju opłaty za energię. Zachowawczo do tych informacji ustosunkował się natomiast inny radny Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Okliński.

- Rozmawiając na temat budżetu rozmawiamy o konkretnych, fizycznych pieniądzach. Nie chciałbym, żeby założenia do budżetu opierały się na opiniach polityków, nawet jeśli są to premierzy czy inne ważne osoby - powiedział radny.

- Bałbym się finansować trzech autopoprawek z tych źródeł - dodał J. Okliński.

- Rozmawiałem z panem, który bezpośrednio odpowiadał za wymianę lamp na ledowe. Informację o oszczędnościach rzędu 70% uzyskałem od niego. Zdaje mi się, że jego wiedza jest większa niż Pana
- odpowiedział w późniejszej części obrad Artur Gałach.

- Zysk ze stosowania lamp ledowych w stosunku do lamp tradycyjnych potrafi obliczyć uczeń gimnazjum. Ja też to potrafię. Rzecz w tym, ile zapłacimy za energię, a nie jaki będzie zysk z tej oszczędności. Tego na dzień dzisiejszy nie wiemy. Równie dobrze PEC mógłby powiedzieć, że zarobi tej zimy, ponieważ nie będzie spalał węgla. To tylko wróżenie z fusów - ripostował Jarosław Okliński.

W innej części dyskusji głos zabierali też Mariusz Chudek i Leonard Baranowski.

- Rozpiszmy jeszcze raz porządny, uczciwy konkurs na Plac Narutowicza. Fajnie że ludzie dostaną podwyżki, ale apeluję aby nie była to jednorazowa akcja. Proszę tak zaplanować budżet, aby każda z grup nam (samorządowi - przyp. red.) podległych dostawała podwyżki. To nie będą wielkie pieniądze, ale będzie widać troskę o uczciwie pracujących i kiepsko uposażonych ludzi - powiedział Mariusz Chudek.

- W zeszłej kadencji dyskutowaliśmy nad Placem Narutowicza. Zły marszałek województwa chcąc ukarać złą koalicję w mieście, zmienił warunki gry i zmienił wniosek. Teraz mamy sytuację komfortową i pisowską większość w Radzie Miasta. Mamy marszałka z PiS-u, wojewodę z PiS-u więc pieniądze polecą strumieniem - oznajmił natomiast obecnym na sali obrad Leonard Baranowski.

Radny, który podczas budżetowej sesji złożył ślubowanie, zaapelował też o przeznaczanie środków budżetowych na opiekę medyczną, zamiast dorzucania się samorządu m.in. na radiowozy dla policji. L. Baranowski stwierdził też, że są wyrzucane pieniądze m.in. na projekt placu Narutowicza czy na strzelnicę. Poprosił o dopracowanie projektu i realizację odłożonej przez Piotra Płudowskiego inwestycji.

- Skończmy z kupowaniem co roku samochodów dla policji. Kupmy samochód dla szpitala. Zamykane są pomoce nocne i muszą jeździć karetki po ludzi. Ciągle są wypadki, a karetki są stare. My ciągle kupujemy samochody do policji. Jest monitoring, który nie działa, bo policja mówi, że nie ma nikogo do obsługi - stwierdził Baranowski.

- Z jednej strony mamy Plac Narutowicza, gdzie odbywają się uroczystości państwowe. Dalej mamy dworzec PKS. W środku, w centrum miasta stoi plac, że wstyd, jak ktoś przyjedzie - dodał radny.

Głos przeciwny argumentom L. Baranowskiego podniósł radny Grzegorz Gomoła, pracujący w przeszłości jako dyrektor szpitala powiatowego w Łukowie. W swoim wystąpieniu zwrócił on także uwagę, że przyznane podwyżki dla pracowników szkół i przedszkoli mogłyby być sfinansowane z podatku dochodowego osób i firm, które wybudują w przyszłości nieruchomości przy ul. Wereszczakówny w Łukowie.

- Mówienie, iż w szpitalu są stare karetki jest nieprawdą. Szpital w tym roku kupił 3 nowe karetki, posiada również 2 karetki 2-letnie i nowy samochód do transportu krwi i nie tylko. Zgadzam się, ze dofinansowanie ochrony zdrowia jest zasadne - podkreślił G. Gomoła.

Kolejną osobą, która zabrała głos w dyskusji był radny Zygmunt Celiński. Po nim ponownie odezwał się Artur Gałach.

- Zgadzam się z burmistrzem, że zależy nam na profesjonalnie wykonanym Placu Narutowicza, ale uważam, że 30 tysięcy, które zabezpieczył Pan w budżecie na wykonanie dokumentacji to zdecydowanie za mało. Skąd weźmiemy dodatkowe pieniądze? - pytał Piotra Płudowskiego Z. Celiński.

- Wydatki jakie ponosimy na oświatę z roku na rok zdecydowanie rosną. W 2017 r. na oświatę wydaliśmy 41 mln zł. W tym roku jest to 46 milionów. Wydajemy na oświatę 40% budżetu. Jeżeli będzie to w takim tempie rosło, to zabraknie nam pieniędzy na inwestycje. Ma Pan nowe wizje, może warto wzorem powiatu pomyśleć o stworzeniu Zespołu Oświatowego - zauważył Artur Gałach.

Szef Komisji Finansów zwrócił też uwagę, że w 2015 roku projekt Placu Narutowicza był przedstawiony jako poprawny, a teraz wykazywane są jego niedociągnięcia. Zauważył, że podobne argumenty wysuwano też w przypadku budowy windy i instalacji elektrycznej w Szkole Podstawowej nr 5.

- Coś tutaj nie gra. Nie może być tak, że przychodzi nowy burmistrz i wszystko jest złe, co było za byłego burmistrza. Ktoś kogoś przekłamuje - powiedział radny Gałach.

- Dla mnie jest dziwne, że w ramach głębokiej modernizacji „Piątki” nie została zaprojektowana winda. Został natomiast zaprojektowany schodołaz. Gdy zainstalujemy tą windę, musimy zdać sobie sprawę, że nowy produkt wyrzucimy „do kosza”. Kto będzie korzystał ze schodołazu jeżeli ma windę? - odpowiedział Piotr Płudowski.

- Ktoś kogoś albo teraz oszukuje, albo do tej pory oszukiwał. Niech Pan odpowie sobie na pytanie, czy jest teraz przeze mnie oszukiwany, czy był oszukiwany do tej pory
- zwrócił się personalnie do Artura Gałacha burmistrz miasta.

Dyskusje na nieco luźniejsze tony narzucił natomiast Radny Mateusz Popławski.

- Jestem zaskoczony, że nagle potrafimy ze sobą dyskutować. Głosujmy więc nad budżetem - zaapelował.

Natomiast do zaproponowanej po raz kolejny przez radnych PiS inwestycji przy ul. Wereszczakówny powróciła Ewa Rybicka-Sicińska, nie ukrywając satysfakcji z rozwoju tej części miasta.

- W miejscu gdzie dziś kumkają żaby i latają komary, będzie coś ładnego, będą tam mieszkańcy Łukowa - stwierdziła.

- Chcę przypomnieć głosowanie nad studium i planem zagospodarowania przestrzennego. Wówczas była Pani przeciwko zmianom. W tym miejscu nie chodzi o budowę jedynie bloków, ale i sklepu wielkopowierzchniowego - odpowiedział radnej burmistrz.

- Nie jestem hamowniczym, nie jestem przeciwko budowaniu osiedli. Ale są priorytety. Nie wielkość podatków powinna być kryterium, że coś budujemy, a coś nie - dodał P. Płudowski.

- Faktycznie oboje byliśmy przeciwnikami budowy marketu w tym miejscu - odpowiedziała radna.

- Nasuwa się myśl, że uchwalając budżet stosujemy zasadę konsumpcyjności i dzielimy wszystko, co mamy. Nie patrzymy w przyszłość. Inwestycje przy ul. Wereszczakówny przyniosą w przyszłości zyski dla miasta. Wszystko inne jest potrzebne, ale myślmy przyszłościowo. Uważam, że trzeba pochylić się nad inwestycją przy ul. Wereszczakówny, by w przyszłości były wpływy do budżetu i było co dzielić - stwierdziła z kolei Urszula Chruściel.

O podsumowanie budżetu pokusił się też Przemysław Wereszczyński.

- Wywrócił Pan do góry nogami budżet byłego burmistrza. W pierwszym projekcie budżetu odrzucił Pan wiele pomysłów Przymierza dla Ziemi Łukowskiej. Wydawało nam się, że po pierwszych rozmowach będzie Pan nieugięty, ale wypracowaliśmy kompromis. Wierzę, że zrobi Pan audyt energetyczny w sali sportowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Obiecał Pan na akademii, że na hali będzie chłodniej. Traktuję to jako dobry znak - stwierdził radny.

Kolejny głos w dyskusji należał do Roberta Dołęgi, który zauważył, że przy omawianiu budżetu następca Dariusza Szustka nie powiedział nic o swoim poprzedniku. Zdaniem Dołęgi nieprawdą jest też stwierdzenie, jakoby były burmistrz nie zabezpieczył pieniędzy na rewitalizację zalewu Zimna Woda. Jednak jak powiedziała skarbnik miasta Barbara Leszczyńska, planowane w przyszłym roku za 1,17 mln zł wykonanie kanalizacji i ustalenie toalet nad zalewem, to odrębne zadanie realizowane z własnych środków miasta. Natomiast wpisana w autopoprawce inwestycja z otrzymanym niedawno dofinansowaniem z Regionalnego Programu Operacyjnego traktowana będzie jako zupełnie odrębna rzecz.

- Czy my mamy dwa zalewy Zimna Woda? Jasno przeczytałem, ze ponad 1 mln zł jest przewidziany na rewitalizację zdegradowanego obszaru miasta. Burmistrz natomiast wspomniał, że w budżecie jego poprzednik nie zapewnił nawet złotówki na zalew - odpowiedział Robert Dołęga.

- Na zadanie przewidziane w Wieloletniej Prognozie Finansowej w tegorocznym budżecie nie była przewidziana ani złotówka - powtórzył Piotr Płudowski.

Robert Dołęga powtórzył też wysuwany przez innych radnych temat Placu Narutowicza. Podobnie jak Leonard Baranowski bronił tej inwestycji.

- Plac Narutowicza to nie tylko teren położony w moim okręgu wyborczym, ale i w centrum miasta. Apeluję, abyśmy z niego nie rezygnowali. Pozwolenie na budowę mamy do czerwca przyszłego roku. Może poszukajmy pieniędzy z zewnątrz, aby rozpocząć chociaż część inwestycji - mówił Robert Dołęga.

- Koniec z dziadostwem. Nie będziemy zaczynać czegoś, co jest źle przygotowane, nie ma szansy na dobrą realizację i poprawne zakończenie. Mogę wymienić kilka źle realizowanych tegorocznych inwestycji. Grobla, ułożony chodnik nad zalewem oraz bulwar to coś nie do zaakceptowania. To przykłady inwestycji realizowanych pośpiesznie i byle jak. Dopóki ja będę burmistrzem, to byle jak realizowanych inwestycji nie będzie - odpowiedział burmistrz Piotr Płudowski.

O zalewie i zasługach byłego burmistrza mówił też Andrzej Skwarek, po którym głos ponownie zabrał R. Dołęga.

- 10 milionów złotych dofinansowania to znaczna kwota. Nie przypominam, abyśmy kiedykolwiek taką otrzymali. Tą pozyskiwaliśmy kilka lat i należy podziękować poprzednikowi - Dariuszowi Szustkowi - bo on mocno o nią zabiegał i wreszcie się to ziściło. Należy kontynuować ten kierunek. Mamy przedstawiciela w sejmiku i jego będziemy naciskać, żeby jakieś kwoty wpłynęły do miasta - powiedział były prezes PKS.

- W budżecie brakuje mi środków na budżet obywatelski. W świetle nowych przepisów prawa jesteśmy zbyt małym samorządem, więc nie jesteśmy zobligowani do jego tworzenia. Jednak już teraz apeluję, aby w swoim projekcie budżetu przewidział Pan środki na budżet obywatelski. Proszę też o realizację programu Mieszkanie+ - zwrócił się w kierunku burmistrza Robert Dołęga.

Ostatni głos w dyskusji zabrał Mariusz Chudek, który w kilku słowach podsumował proces kształtowania się dokumentu określającego finanse Łukowa na 2019 rok. Po słowach tych przystąpiono do głosowania 4 poprawek Artura Gałacha i całej uchwały budżetowej.

- Generalnie jest to budżet poprzedniego burmistrza. Nowy burmistrz - do czego miał prawo - zrobił korektę, która została skontrowała przez klub PiS-u. Nowy Burmistrz zrobił następną korektę przyjmując część wniosków i wypracowując kompromis. W moim odczuciu pomysły radnego Gałacha to dokopanie, takie na wszelki wypadek - powiedział Mariusz Chudek.

- Do tej pory przez wiele lat podczas sesji budżetowych Rada głosowała partyjnie. To nie było dobre. Zmienił się szef administracji i w miejsce dyktatu pojawił się kompromis i uzgadnianie. Nie bawmy się więc w przepychanki, bo nie tego społeczeństwo naszego miasta oczekuje
- dodał radny.

Gdy radni głosowali nad Budżetem Miasta na 2019 rok, w imiennym głosowaniu padł wynik 19 osób „za” uchwałą. Dwóch radnych: Leonard Baranowski i Arkadiusz Pogonowski wstrzymało się natomiast od głosu. Łuków ma więc określone pieniądze na funkcjonowanie w przyszłym roku.

 

Galeria zdjęć

Komentowane

Mieszkaniec (2018-12-24 14:25) 8 8   |   zgłoś do usunięcia
Na obecną radę szkoda strzępic ryja
Ciekawy (2018-12-24 16:01) 9 6   |   zgłoś do usunięcia
Ciekawe czy starosta Szustek i jego radni z PiS w powiecie siedzą już przy stołach i zjadają karpia. Jak myślicie?
llllll (2018-12-24 16:56) 6 6   |   zgłoś do usunięcia
ja rozumiem nie lubić byłego ale ludzie przesadzacie....... wigilia......
MiŚ (2018-12-24 22:59) 6 6   |   zgłoś do usunięcia
Wesołych Świąt! Nie traćmy wiary w ludzi i tę radę miasta...
potrafisz coś zrobić od początku do końca i nie schrzanić? (2018-12-24 23:44) 11 6   |   zgłoś do usunięcia
PP zrób najpierw coś sam i pokaż co potrafisz bo narazie to jedyne co zrobiłeś to pozbyłeś się sekretarza chociaż i to spartoliłeś.
Do ciekawego (2018-12-25 00:19) 9 6   |   zgłoś do usunięcia
Ty Starostę to zostaw w spokoju. Zajmij się lepiej swoim burmistrzem i jego pilnuj bo zegar tyka
wyborca (2018-12-25 09:42) 11 9   |   zgłoś do usunięcia
Pogonowski był pijany ?
wyborca (2018-12-25 17:54) 10 6   |   zgłoś do usunięcia
Dla mnie gospodarz ,który nie zadbał o wiekszośc ,nie będzie gospodarzem.Rząd mniejszościowy zwykle bywa krótko.
Benio (2018-12-25 20:32) 9 6   |   zgłoś do usunięcia
A co ten facio z kamerą robi na sesji?, chyba sesje są już transmitowane i nagrywane na bieżąco to po co ten master się tam pałęta.,
wodnik (2018-12-25 23:17) 7 5   |   zgłoś do usunięcia
Płudowski wyraźnie sobie nie radzi, gada głupoty nie jest w stanie odpowiedzieć na pytania. Najlepiej wcale by nie odpowiadał. Czy gumowy jest już naczelnikiem?
Widz (2018-12-26 01:36) 8 8   |   zgłoś do usunięcia
Dario, daj rządzić radzie. Jesteś teraz w powiecie. My już mamy swojego kandydata na burmistrza. Nie wracaj. A z P. sobie poradzimy.
betu (2018-12-26 10:59) 6 8   |   zgłoś do usunięcia
żreć kapuste i pierogi a nie pieprzyć głupoty po portalach w święta
Kaśka (2018-12-26 22:22) 7 6   |   zgłoś do usunięcia
święta są ważne ale łuków też i chcemy żeby Płudowski powiedział co nieco. Jak Łuków ma wygląda. Czy się dogada z miastem, powiatem województwem? Na razie jest cienko same dyrdy mały. Nawed jego radni sa zatrwozeni bo "płudo" gada i robi głupoty. PŁUDO jest cienki , a nawet cieniutki.
Do. Kaska (2018-12-27 08:49) 9 8   |   zgłoś do usunięcia
Ty jesteś cienka i tepa i niemasz pojęcia co gadasz a gatka Twoja jest propaganda aby tylko kogoś skrytykowac. Nie masz żadnych sensownych argumentów a jedyny Twój cel bronić pis a krytykować przeciwników. Dopóki w Polsce są tacy tepi ludzie jak Ty nie będzie dobrze. Ja patrzę jak kto rządzi nie jakie ma barwy klubowe. Nie lubię żadnej partii która jest w Polsce bo to oszuści idący na ślepo za swoją prywatą,ale potrafię pochwalić nawet nawet przeciwnika czy wroga gdy coś dobrze zrobi. Ty idziesz ślepo za swoją prywatą liczy się dla Ciebie swój prywatny cel a nie dobro miasta tak więc skończ swoje wywody i krytyki a dalszą z Tobą rozmowa nie ma sensu bo ściągniesz rozmówcę do swojego niskiego poziomu dna i 2 metrów mułu i pokonasz doświadczeniem.
Cisza (2018-12-27 15:48) 9 5   |   zgłoś do usunięcia
Kiedy niemowy z alternatywy przemoówią???
Ll (2018-12-27 15:55) 8 7   |   zgłoś do usunięcia
Wtedy kiedy urzedujacyn2nkadencje a nawet więcej radni coś w końcu zrobią a nie tylko śpią i od nie chce nią coś powiedzą
Doradca (2018-12-27 16:08) 8 5   |   zgłoś do usunięcia
Trochę pokory Panie Burmistrzu bo czym wojujesz od tego możesz zginąć. I pana słowa "nic się nie udało i nic się nie dało zrobić " staną się prorocze
Wyborca (2018-12-28 06:39) 6 5   |   zgłoś do usunięcia
Pludowski bez kompromisu nic by nie wskórał. Budżet musiał zostać uchwalony Z Bułą to porządzić może co najwyzej co mają zjeść. Bez swojego mocnego zaplecza będzie tylko w dupe kopany . Pare ulic zrobi i to wszystko na co to stać . Szkoda czasu na takie rzadzenie ...
Do Ll (2018-12-28 07:13) 5 6   |   zgłoś do usunięcia
To niech się biorą alternatywni do roboty żeby mieli o czym soczyście opowiadać na radach . Lans świąteczny się skończył.
ll (2018-12-29 18:02) 6 5   |   zgłoś do usunięcia
jak inni radni 2 kadencje siedzą i nic nie robią to nie czepiasz się a teraz chcesz żeby inni od razu po miesiącu coś zrobili? Może pan D skoczeć z parti na partie cos zrobi co miejscówke na emertyrke sobie znalazł ?Pan B tak samo a Pani P to co może ona cos zrobi ?
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Nasi w kadrze narodowej
Nasi w kadrze narodowej Z początkiem roku Polski Związek Zapaśniczy opublikował wykaz kadr narodowych. Powiat łukowski może się pochwalić silną reprezentacją wśród pań.
Wystawa nie tylko dla filmowców
Wystawa nie tylko dla filmowców Do 22 lutego można oglądać wystawę "Krzysztof Kieślowski. Ślady i pamięć" poświęconą jednemu z najwybitniejszych polskich scenarzystów i reżyserów. Do zapoznania się z plakatami, fotografiami i dokumentami związanymi z Kieślowskim zachęca Łukowski Ośrodek Kultury.
Złapali przedszkolnego włamywacza
Złapali przedszkolnego włamywacza 27-letni mieszkaniec Łukowa wpadł w ręce policji po tym, jak dokonał kradzieży z włamaniem do sklepu i przedszkola mieszczącego się na terenie miasta. Mężczyzna próbował dostać się także do magazynu przy ul. Prusa.
Sprzęt medyczny za kalendarze
Sprzęt medyczny za kalendarze Aparat EKG, inhalatory i ciśnieniomierze to prezenty, które trafiły niedawno do SP ZOZ w Łukowie. Sprzęty kupione zostały ze środków ofiarowanych za kupno charytatywnego kalendarza na 2019 rok. "Modelami" na zdjęciach ilustrujących poszczególne miesiące byli policjanci.
Czołowe zderzenie na łuku drogi
Czołowe zderzenie na łuku drogi Dwóch mieszkańców powiatu łukowskiego uczestniczyło w wypadku drogowym, do którego doszło w sobotni wieczór w Grabowie Szlacheckim w powiecie ryckim. Obaj trafili do szpitala.
Kawałek Bieszczad w Łukowie
Kawałek Bieszczad w Łukowie W minioną sobotę w Łukowskim Ośrodku Kultury słychać było poezję Bolesława Leśmiana i Edwarda Stachury. W sali widowiskowej wystąpił Zespół Piosenki Poetyckiej "JAK".
Oblodzone drogi przyczyną wypadków?
Oblodzone drogi przyczyną wypadków? Pożar ze skutkiem śmiertelnym oraz zniszczone samochody. W zeszłym tygodniu straż pożarna nie narzekała na brak zajęć. Część interwencji dotyczyło zdarzeń drogowych, do których przyczyniły się śliskie drogi.
Solidarni z Pawłem Adamowiczem
Solidarni z Pawłem Adamowiczem Około setka mieszkańców Łukowa spotkała się w niedzielny wieczór 20 stycznia pod budynkiem magistratu, by zademonstrować swoją solidarność z bliskimi zmarłego tragicznie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
Czas tylko dla kobiet
Czas tylko dla kobiet Czas na zmiany. Tak codziennie postanawiamy. My kobiety. Czujemy się niepewnie, wymagamy od siebie wiele, widzimy dużo niedoskonałości w sobie. Zatem postanawiamy: Zmiany!
Prawie 500 stron o Muzeum Sienkiewicza
Prawie 500 stron o Muzeum Sienkiewicza Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej wydało w formie książki bogato ilustrowany katalog zbiorów, a także informacje dotyczące najważniejszych dat funkcjonowania placówki. Książka składa się z dwóch części merytorycznych. Liczy 466 stron.
Spędź ferie w muzeum
Spędź ferie w muzeum Muzeum Regionalne w Łukowie zaprasza wszystkich uczniów do wspólnego spędzania ferii zimowych. W programie m.in. warsztaty rzeźbiarskie, fotograficzne oraz zwiedzanie muzealnych zakątków i ekspozycji.
"Seby" nie zobaczymy w Orlętach
Dziewięć sezonów i "stop". Najbardziej doświadczony zawodnik Orląt Łuków postanowił zakończyć przygodę z piłką nożną na czwartoligowym poziomie. Sebastian Matuszewski wiosną nie nałoży ukochanych żółto-czerwonych barw.
Dariusz Szustek w Zarządzie Związku Powiatów Polskich ...
Dariusz Szustek w Zarządzie Związku Powiatów Polskich Starosta Łukowski Dariusz Szustek został wybrany na Członka Zarządu Związku Powiatów Polskich. Wyboru dokonali 17 stycznia członkowie Zgromadzenia Ogólnego ZPP.
Wzywa do pomocy chrześcijanom z Syrii
Wzywa do pomocy chrześcijanom z Syrii Pochodzący ze Stanina w powiecie łukowskim Kazimierz Gajowy od ponad 30 lat mieszka w Libanie. Kilkanaście dni temu przyjechał do Polski, by zachęcić do udziału w programie "Dach nad głową", który prowadzi Caritas Diecezji Siedleckiej.
Pływacki maraton już za dwa miesiące
Pływacki maraton już za dwa miesiące Na noc z 16 na 17 marca wyznaczono termin VI Ogólnopolskiego Nocnego Maratonu Pływackiego "Otyliada". Zapisy na to wydarzenie Ośrodek Sportu i Rekreacji prowadzi do 20 lutego.
Sukcesy reprezentantów ŁOK
Sukcesy reprezentantów ŁOK Emilka Szcześniak z Fabryki Piosenki ŁOK wygrała ogólnopolski konkurs kolęd w Łodzi. Natomiast recytatorzy z domu kultury triumfowali w konkursie w Woli Osowińskiej.
"Rolnik" z certyfikatem
Zespół Szkół nr 3 im. Wł. St. Reymonta w Łukowie otrzymał certyfikat "Szkoła Młodych Patriotów". To wyróżnienie za organizowanie przez placówkę szeregu akcji upamiętniających 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Wystawa nie tylko dla filmowcówKawałek Bieszczad w ŁukowieSolidarni z Pawłem AdamowiczemCzas tylko dla kobietPrawie 500 stron o Muzeum SienkiewiczaStara szkoła w nowych murachDAF lepszy od SokołowaKarnawałowy bal dla niepełnosprawnychNie żyje 53-letni mężczyznaNoworoczny koncert szkoły muzycznejAnielskie śpiewanie w Woli Gułowskiej

Obejrzyj

Noworoczny koncert szkoły muzycznejCeltyckie walentynki w ŁOKPonad 80 tysięcy dla OrkiestryWywieźli 24-latka za miasto. Chcieli odzyskać Ruszyły studniówki. Zobacz wyjątkowy walc uczniów I LO!Budżetowa sesja w powiecieJest nowy radny„JAK” zagra w ŁukowieKolejne potrącenie!Pracownia biologiczna w zamian za filmWe trzech bili 35-latka. Jeden z napastników uderzał siekierąPotrącił rowerzystkę po pijaku. Uciekł z miejsca zdarzenia

Wydarzenia dodajwszystkie

Styczeń 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
31010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
01
02
03
Wystawa nie tylko dla filmowców
Wystawa nie tylko dla filmowców
Do 22 lutego można oglądać wystawę "Krzysztof Kieślowski. Ślady i pamięć" poświęconą jednemu z najwybitniejszych polskich scenarzystów i reżyserów. Do zapoznania się z plakatami, fotografiami i dokumentami związanymi z Kieślowskim zachęca Łukowski Ośrodek Kultury.
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja
Pływacki maraton już za dwa miesiące
Pływacki maraton już za dwa miesiące
Na noc z 16 na 17 marca wyznaczono termin VI Ogólnopolskiego Nocnego Maratonu Pływackiego "Otyliada". Zapisy na to wydarzenie Ośrodek Sportu i Rekreacji prowadzi do 20 lutego.

Prognoza pogody

Mecenas z Łukowa obronił Mistrzostwo Polski Prawników w Szachach
Mecenas z Łukowa obronił Mistrzostwo Polski Prawników w Szachach
Ponad 100 osób wystartowało w V Ogólnopolskich Mistrzostwach Lekarzy i Prawników w Szachach. Zawody toczyły się w weekend, 11-13 stycznia w Kazimierzu Dolnym. Sukces odniósł na nich łukowski mecenas Piotr Piwowarczyk.

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

pozostałe: Dezynfekcja po zmarłych śmierci
Zajmujemy się sprzątaniem i dezynfekcją miejsc,pojazdów w których znaleziono ciało po czasie w stanie rozkładu oraz doszło do samobójstwa, zabójstwa lub usiłowania, wypadku losowego oraz ...
pozostałe: Ocieplanie poddaszy i inne pianą natryskową
Skutecznie ocieplamy : - poddasza - stropy - hale - ściany - fundamenty Zalety pianki poliuretanowej : - doskonałe parametry izolacyjne - koszty ogrzewania niższe - skuteczne uszczelnienie brak mostków termicznych - wyjątkowa żywotność - właściwości ...
Inne: POZABANKOWE POŻYCZKI BEZ BIK POD ZASTAW NIERUCHOMOŚCI DLA FIRM LUB ...
POZABANKOWE POŻYCZKI BEZ BIK POD ZASTAW NIERUCHOMOŚCI DLA FIRM LUB OSÓB FIZYCZNYCH! Z nami uzyskasz tanią i bezpieczną pozabankową pożyczkę pod zastaw swojej nieruchomości na ...
pozostałe: Super Finansowanie Bez BIK Pod Zastaw Lub na Zakup Maszyn ...
Super Finansowanie Bez BIK Pod Zastaw Lub na Zakup Maszyn i Pojazdów! Z nami uzyskasz bez Banku pożyczkę lub leasing na zakup lub pod zastaw wszelkich ...
Inne: Pozabankowe Pożyczki Pod Zastaw Ziemi Rolnej BEZ BAZ Dla Rolników! ...
Pozabankowe Pożyczki Pod Zastaw Ziemi Rolnej BEZ BAZ Dla Rolników! • Tanie i bezpieczne pożyczki pod zastaw ziemi rolnej dla rolników. • Pożyczka na dowolny cel ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Redaktor Naczelny Łuków24.pl
Tomasz Goławski
tel. +48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje