Dziś są imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
Dzisiaj odwiedziło nas 38 osób   |   Osób online: 9   |   Zaloguj się   Rejestracja

Bartosz Szumowski  
dodane: 06-08-2018 10:26   |   wyświetleń: 2091

Gdzie pójdą do wyborów?

Ciąg dalszy przedwyborczego zamieszania w gminie Wojcieszków. Radna, której zdaniem wójt narzuca mieszkańcom własny podział na okręgi wyborcze, zaskarżyła już drugą uchwałę w tej sprawie.
Gdzie pójdą do wyborów?foto. Redakcja 
Przypomnijmy: 23 marca wojcieszkowska Rada Gminy podjęła uchwałę dzielącą gminę na okręgi wyborcze oraz ustalającą ich granice, numery i liczbę wybieranych radnych.

"Bez żadnej konsultacji"

Radnej Agnieszce Cieślak nie spodobały się przede wszystkim stworzone w uchwale okręgi nr 14 (Bystrzyca: 1-50, 88-263) i 15 (Bystrzyca: 51-87, 264-335A, Helenów, Otylin). Dlatego 17 maja wystosowała pismo do komisarza wyborczego w Lublinie. Napisała w nim, że granice tych okręgów zmieniono "bez żadnej konsultacji z mieszkańcami, wyborcy tego samego sołectwa są podzieleni, a sąsiedzi przy jednej ulicy mają dwóch różnych radnych". Poprosiła też o przywrócenie dotychczasowego podziału Bystrzycy na okręgi, w którym granicą była droga wojewódzka.

22 maja komisarz wyborczy Krzysztof Niezgoda postanowił nie rozpatrywać skargi w tej sprawie. Radna odwołała się jednak do Państwowej Komisji Wyborczej. 25 czerwca zastępca przewodniczącego PKW Sylwester Marciniak wydał uchwałę, w której potwierdził, że okręg nr 15 wyznaczono niezgodnie z obowiązującym prawem. Zasugerował też inne zmiany w podziale z 23 marca.

Nie chcieli dopracować

9 lipca na sesji Rady Gminy wójt Janusz Wylotek przedstawił radnym nowy podział na okręgi, stworzony w porozumieniu z komisarzem wyborczym. Radna Cieślak jednak wciąż miała zastrzeżenia. Jak mówiła, ważnych dla całej gminy dokumentów nie powinno się tworzyć w pośpiechu i bez konsultacji ze społeczeństwem.

- Wypadałoby się poważniej zastanowić, bo propozycja, którą nam dziś przedstawiono, nie ma racji bytu. Tekst nowej uchwały dostaliśmy dzisiaj, bez możliwości wcześniejszego ustosunkowania się do niej. Dziś jest czas na dopracowanie. Jeśli ktoś ma inną propozycję, niech ją przedstawi - apelowała.

Radni nie poparli jej stanowiska. Andrzej Mazurek skrytykował je w ostrych słowach:

- Wszystko by było O.K., gdyby pani się nie zaczęła odwoływać. Okręgów wyborczych nie tworzy się pod jedną osobę. Może pani chcieć inaczej, ale nas jest większość. A to większość ustala, jak ma być.

Ostatecznie za przyjęciem uchwały było 10 radnych, przeciw - 1, a 3 wstrzymało się od głosu.

Skarga i warianty

17 lipca Agnieszka Cieślak, po zebraniu podpisów mieszkańców, wystosowała kolejne pismo do komisarza Niezgody. Zaskarżyła w niej 2 uchwały rady Gminy z 9 lipca - w sprawie okręgów wyborczych i obwodowych komisji wyborczych. Jak napisała, zmieniają one granice okręgów wyborczych bez konsultacji z mieszkańcami, a nawet radnymi, a to podważa istotę Kodeksu Wyborczego. Dodała też, że okręg nr 4 (Zofibór, Kolonia Bystrzycka, Helenów, Otylin) "w obecnym kształcie nie może istnieć, ponieważ mieszkańcy nie mają ze sobą nic wspólnego oprócz tego, że mieszkają w Gminie Wojcieszków".

Radna zaproponowała więc 2 warianty nowego, popartego przez mieszkańców podziału. W pierwszym z nich Wólka Domaszewska i Zofibór są w tym samym okręgu, bo, co podkreślają autorzy skargi, te miejscowości są ze sobą mocno scalone terytorialnie, a do 2000 r. były jednym sołectwem.

Jak napisała Agnieszka Cieślak: "odłączenie sołectwa Zofibór od Wólki Domaszewskiej znacząco osłabi pozycję mieszkańców i obniży frekwencję wyborczą, ponieważ do komisji wyborczej w Hermanowie mieszkańcy muszą przejechać drogą asfaltową ok. 15 km, bliższa droga jest polna i leśna, a w porze deszczowej nieprzejezdna".

Podobne uzasadnienie dotyczy w pierwszym wariancie Otylina i Helenowa. Według radnej, powinny być w tym samym okręgu, co Bystrzyca Wschodnia, bo do SP w Hermanowie trzeba jechać 12 km, podczas gdy do Wojcieszkowa to tylko 3 km. Z kolei Zofijówka powinna znów tworzyć okręg z Oszczepalinem Pierwszym (mieszkańcom bliżej do SP w Oszczepalinie), a Kolonia Bystrzycka - do okręgu nr 4, czyli do Hermanowa i Ciężkiego.

W wariancie drugim nacisk położono na okręgi nr 2 i 3, które są "mocno scalone, z łatwym dostępem do komisji wyborczej w SP w Wólce Domaszewskiej, co zagwarantuje wysoką frekwencję wyborczą". Natomiast okręg nr 8 w tym wariancie "stanowią trzy sołectwa mocno przylegające do siebie terytorialnie a mieszkańcy działają we wspólnym interesie z łatwym dostępem do obwodowej komisji w Wojcieszkowie".

Do sprawy wrócimy po decyzji komisarza wyborczego.

Komentowane

K (2018-08-06 13:59) 29 37   |   zgłoś do usunięcia
Państwo w państwie a ręka rękę myje. Jakimś cudem w większości przypadków w pierwszej instancji odwolawczej ciężko wygrać dopiero druga coś daje
z gminy (2018-08-07 14:44) 11 11   |   zgłoś do usunięcia
Tej pani radnej to nic nigdy nie będzie pasowało, bo startuje w wyborach na wójta gminy Wojcieszków i chce zaistnieć w końcówce kadencji.
Kol (2018-08-07 21:42) 14 12   |   zgłoś do usunięcia
Niech spada do Chin
Wspolna gmina (2018-08-08 16:44) 11 36   |   zgłoś do usunięcia
P.Agnieszko z całego serca powodzenia :) wygra pani :)
Wola (2018-08-09 07:39) 10 10   |   zgłoś do usunięcia
Każdy w życiu coś może wygrać, nawet wybory, ale mina tej pani pokazuje, że nie tym razem.
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

"Seby" nie zobaczymy w Orlętach
Dziewięć sezonów i "stop". Najbardziej doświadczony zawodnik Orląt Łuków postanowił zakończyć przygodę z piłką nożną na czwartoligowym poziomie. Sebastian Matuszewski wiosną nie nałoży ukochanych żółto-czerwonych barw.
Dariusz Szustek w Zarządzie Związku Powiatów Polskich ...
Dariusz Szustek w Zarządzie Związku Powiatów Polskich Starosta Łukowski Dariusz Szustek został wybrany na Członka Zarządu Związku Powiatów Polskich. Wyboru dokonali 17 stycznia członkowie Zgromadzenia Ogólnego ZPP.
Wzywa do pomocy chrześcijanom z Syrii
Wzywa do pomocy chrześcijanom z Syrii Pochodzący ze Stanina w powiecie łukowskim Kazimierz Gajowy od ponad 30 lat mieszka w Libanie. Kilkanaście dni temu przyjechał do Polski, by zachęcić do udziału w programie "Dach nad głową", który prowadzi Caritas Diecezji Siedleckiej.
Pływacki maraton już za dwa miesiące
Pływacki maraton już za dwa miesiące Na noc z 16 na 17 marca wyznaczono termin VI Ogólnopolskiego Nocnego Maratonu Pływackiego "Otyliada". Zapisy na to wydarzenie Ośrodek Sportu i Rekreacji prowadzi do 20 lutego.
Sukcesy reprezentantów ŁOK
Sukcesy reprezentantów ŁOK Emilka Szcześniak z Fabryki Piosenki ŁOK wygrała ogólnopolski konkurs kolęd w Łodzi. Natomiast recytatorzy z domu kultury triumfowali w konkursie w Woli Osowińskiej.
"Rolnik" z certyfikatem
Zespół Szkół nr 3 im. Wł. St. Reymonta w Łukowie otrzymał certyfikat "Szkoła Młodych Patriotów". To wyróżnienie za organizowanie przez placówkę szeregu akcji upamiętniających 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Dyrektorzy szkół zarobią mniej
Dyrektorzy szkół zarobią mniej Burmistrz Piotr Płudowski zmienił wysokość wynagrodzeń części dyrektorów szkół podstawowych i przedszkoli funkcjonujących na terenie miasta. Mniej zarobi m.in. Karol Ciołek ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Iwona Kmieć z łukowskiej "Piątki".
"Człowiek Roku 2018" - oni walczą o głosy!
Ruszyła VI edycja plebiscytu na Człowieka Roku tygodnika Wspólnota Łukowska, i portalu Łuków24.pl. Na tytuł i statuetkę za 2018 rok czeka 10 ciekawych osobistości z powiatu łukowskiego!
Stara szkoła w nowych murach
Stara szkoła w nowych murach Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Łukowie oficjalnie zainaugurowała swoją działalność pod nowym adresem. W poniedziałek 14 stycznia odbył się koncert noworoczny w wykonaniu utalentowanych uczniów placówki, połączony z przecinaniem wstęgi i zwiedzaniem nowego - choć używanego już od września - obiektu.
Ponad 70 tysięcy na stypendia
Ponad 70 tysięcy na stypendia 50 osób otrzymywać będzie stypendia sportowe nadane przez burmistrza Piotra Płudowskiego. Na stronie internetowej Urzędu Miasta pojawiła się informacja, kto dostanie ile pieniędzy.
DAF lepszy od Sokołowa
DAF lepszy od Sokołowa 7 zespołów wzięło udział kolejnej odsłonie V Noworocznego Turniej Piłki Nożnej Dziecięcej Akademii Futbolu. Tym razem o Puchar Burmistrza rywalizowały dzieci z rocznika 2011.
Karnawałowy bal dla niepełnosprawnych
Karnawałowy bal dla niepełnosprawnych Łukowski Ośrodek Kultury zaprosił podopiecznych czterech placówek z powiatu łukowskiego na karnawałowy bal. Zabawa miała miejsce w środę 16 stycznia.
Nowa Rada Sportu w Łukowie
Nowa Rada Sportu w Łukowie 9 osób będzie zasiadać w Radzie Sportu - organie doradczym i opiniodawczym burmistrza, poświęconym tej dziedzinie życia. Osoby te swoją pracę będą wykonywać społecznie.
Nie żyje 53-letni mężczyzna
Nie żyje 53-letni mężczyzna Tragiczny pożar domu w Woli Bystrzyckiej w gminie Wojcieszków. Dziś w nocy zginął w nim 53-letni mężczyzna.
Noworoczny koncert szkoły muzycznej
Noworoczny koncert szkoły muzycznej Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. M. Karłowicza w Łukowie zaprezentowali swoje umiejętności szerszemu odbiorcy. W poniedziałek 14 stycznia odbył się noworoczny koncert połączony z oficjalnym otwarciem nowej siedziby placówki.
Chcą uczcić Pawła Adamowicza
Chcą uczcić Pawła Adamowicza Grupa mieszkańców Łukowa chce uczcić Pawła Adamowicza, zaatakowanego przez nożownika prezydenta Gdańska. "To wyraz solidarności między miastami i sprzeciw wobec przemocy" - mówią.
125 tysięcy dla Orkiestry!
125 tysięcy dla Orkiestry! Ponad 125 tysięcy złotych udało się zebrać w Łukowie podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kwota ta może ulec jednak zmianie i wzrosnąć.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Stara szkoła w nowych murachDAF lepszy od SokołowaKarnawałowy bal dla niepełnosprawnychNie żyje 53-letni mężczyznaNoworoczny koncert szkoły muzycznejAnielskie śpiewanie w Woli GułowskiejKrew dla OrkiestryPonad 80 tysięcy dla OrkiestryCzas tylko dla kobietPożar w GołaszynieMuzeum podsumowało rok

Obejrzyj

Noworoczny koncert szkoły muzycznejCeltyckie walentynki w ŁOKPonad 80 tysięcy dla OrkiestryWywieźli 24-latka za miasto. Chcieli odzyskać Ruszyły studniówki. Zobacz wyjątkowy walc uczniów I LO!Budżetowa sesja w powiecieJest nowy radny„JAK” zagra w ŁukowieKolejne potrącenie!Pracownia biologiczna w zamian za filmWe trzech bili 35-latka. Jeden z napastników uderzał siekierąPotrącił rowerzystkę po pijaku. Uciekł z miejsca zdarzenia

Wydarzenia dodajwszystkie

Styczeń 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
31010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
01
02
03
Sukcesy reprezentantów ŁOK
Sukcesy reprezentantów ŁOK
Emilka Szcześniak z Fabryki Piosenki ŁOK wygrała ogólnopolski konkurs kolęd w Łodzi. Natomiast recytatorzy z domu kultury triumfowali w konkursie w Woli Osowińskiej.
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja
Pływacki maraton już za dwa miesiące
Pływacki maraton już za dwa miesiące
Na noc z 16 na 17 marca wyznaczono termin VI Ogólnopolskiego Nocnego Maratonu Pływackiego "Otyliada". Zapisy na to wydarzenie Ośrodek Sportu i Rekreacji prowadzi do 20 lutego.

Prognoza pogody

"Seby" nie zobaczymy w Orlętach
Dziewięć sezonów i "stop". Najbardziej doświadczony zawodnik Orląt Łuków postanowił zakończyć przygodę z piłką nożną na czwartoligowym poziomie. Sebastian Matuszewski wiosną nie nałoży ukochanych żółto-czerwonych barw.

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

pozostałe: Dezynfekcja po zmarłych śmierci
Zajmujemy się sprzątaniem i dezynfekcją miejsc,pojazdów w których znaleziono ciało po czasie w stanie rozkładu oraz doszło do samobójstwa, zabójstwa lub usiłowania, wypadku losowego oraz ...
pozostałe: Ocieplanie poddaszy i inne pianą natryskową
Skutecznie ocieplamy : - poddasza - stropy - hale - ściany - fundamenty Zalety pianki poliuretanowej : - doskonałe parametry izolacyjne - koszty ogrzewania niższe - skuteczne uszczelnienie brak mostków termicznych - wyjątkowa żywotność - właściwości ...
Inne: POZABANKOWE POŻYCZKI BEZ BIK POD ZASTAW NIERUCHOMOŚCI DLA FIRM LUB ...
POZABANKOWE POŻYCZKI BEZ BIK POD ZASTAW NIERUCHOMOŚCI DLA FIRM LUB OSÓB FIZYCZNYCH! Z nami uzyskasz tanią i bezpieczną pozabankową pożyczkę pod zastaw swojej nieruchomości na ...
pozostałe: Super Finansowanie Bez BIK Pod Zastaw Lub na Zakup Maszyn ...
Super Finansowanie Bez BIK Pod Zastaw Lub na Zakup Maszyn i Pojazdów! Z nami uzyskasz bez Banku pożyczkę lub leasing na zakup lub pod zastaw wszelkich ...
Inne: Pozabankowe Pożyczki Pod Zastaw Ziemi Rolnej BEZ BAZ Dla Rolników! ...
Pozabankowe Pożyczki Pod Zastaw Ziemi Rolnej BEZ BAZ Dla Rolników! • Tanie i bezpieczne pożyczki pod zastaw ziemi rolnej dla rolników. • Pożyczka na dowolny cel ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Redaktor Naczelny Łuków24.pl
Tomasz Goławski
tel. +48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje