Dziś są imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa
Dzisiaj odwiedziło nas 202 osób   |   Osób online: 43   |   Zaloguj się   Rejestracja

Bartosz Szumowski  
dodane: 06-08-2018 10:26   |   wyświetleń: 1799

Gdzie pójdą do wyborów?

Ciąg dalszy przedwyborczego zamieszania w gminie Wojcieszków. Radna, której zdaniem wójt narzuca mieszkańcom własny podział na okręgi wyborcze, zaskarżyła już drugą uchwałę w tej sprawie.
Gdzie pójdą do wyborów?foto. Redakcja 
Przypomnijmy: 23 marca wojcieszkowska Rada Gminy podjęła uchwałę dzielącą gminę na okręgi wyborcze oraz ustalającą ich granice, numery i liczbę wybieranych radnych.

"Bez żadnej konsultacji"

Radnej Agnieszce Cieślak nie spodobały się przede wszystkim stworzone w uchwale okręgi nr 14 (Bystrzyca: 1-50, 88-263) i 15 (Bystrzyca: 51-87, 264-335A, Helenów, Otylin). Dlatego 17 maja wystosowała pismo do komisarza wyborczego w Lublinie. Napisała w nim, że granice tych okręgów zmieniono "bez żadnej konsultacji z mieszkańcami, wyborcy tego samego sołectwa są podzieleni, a sąsiedzi przy jednej ulicy mają dwóch różnych radnych". Poprosiła też o przywrócenie dotychczasowego podziału Bystrzycy na okręgi, w którym granicą była droga wojewódzka.

22 maja komisarz wyborczy Krzysztof Niezgoda postanowił nie rozpatrywać skargi w tej sprawie. Radna odwołała się jednak do Państwowej Komisji Wyborczej. 25 czerwca zastępca przewodniczącego PKW Sylwester Marciniak wydał uchwałę, w której potwierdził, że okręg nr 15 wyznaczono niezgodnie z obowiązującym prawem. Zasugerował też inne zmiany w podziale z 23 marca.

Nie chcieli dopracować

9 lipca na sesji Rady Gminy wójt Janusz Wylotek przedstawił radnym nowy podział na okręgi, stworzony w porozumieniu z komisarzem wyborczym. Radna Cieślak jednak wciąż miała zastrzeżenia. Jak mówiła, ważnych dla całej gminy dokumentów nie powinno się tworzyć w pośpiechu i bez konsultacji ze społeczeństwem.

- Wypadałoby się poważniej zastanowić, bo propozycja, którą nam dziś przedstawiono, nie ma racji bytu. Tekst nowej uchwały dostaliśmy dzisiaj, bez możliwości wcześniejszego ustosunkowania się do niej. Dziś jest czas na dopracowanie. Jeśli ktoś ma inną propozycję, niech ją przedstawi - apelowała.

Radni nie poparli jej stanowiska. Andrzej Mazurek skrytykował je w ostrych słowach:

- Wszystko by było O.K., gdyby pani się nie zaczęła odwoływać. Okręgów wyborczych nie tworzy się pod jedną osobę. Może pani chcieć inaczej, ale nas jest większość. A to większość ustala, jak ma być.

Ostatecznie za przyjęciem uchwały było 10 radnych, przeciw - 1, a 3 wstrzymało się od głosu.

Skarga i warianty

17 lipca Agnieszka Cieślak, po zebraniu podpisów mieszkańców, wystosowała kolejne pismo do komisarza Niezgody. Zaskarżyła w niej 2 uchwały rady Gminy z 9 lipca - w sprawie okręgów wyborczych i obwodowych komisji wyborczych. Jak napisała, zmieniają one granice okręgów wyborczych bez konsultacji z mieszkańcami, a nawet radnymi, a to podważa istotę Kodeksu Wyborczego. Dodała też, że okręg nr 4 (Zofibór, Kolonia Bystrzycka, Helenów, Otylin) "w obecnym kształcie nie może istnieć, ponieważ mieszkańcy nie mają ze sobą nic wspólnego oprócz tego, że mieszkają w Gminie Wojcieszków".

Radna zaproponowała więc 2 warianty nowego, popartego przez mieszkańców podziału. W pierwszym z nich Wólka Domaszewska i Zofibór są w tym samym okręgu, bo, co podkreślają autorzy skargi, te miejscowości są ze sobą mocno scalone terytorialnie, a do 2000 r. były jednym sołectwem.

Jak napisała Agnieszka Cieślak: "odłączenie sołectwa Zofibór od Wólki Domaszewskiej znacząco osłabi pozycję mieszkańców i obniży frekwencję wyborczą, ponieważ do komisji wyborczej w Hermanowie mieszkańcy muszą przejechać drogą asfaltową ok. 15 km, bliższa droga jest polna i leśna, a w porze deszczowej nieprzejezdna".

Podobne uzasadnienie dotyczy w pierwszym wariancie Otylina i Helenowa. Według radnej, powinny być w tym samym okręgu, co Bystrzyca Wschodnia, bo do SP w Hermanowie trzeba jechać 12 km, podczas gdy do Wojcieszkowa to tylko 3 km. Z kolei Zofijówka powinna znów tworzyć okręg z Oszczepalinem Pierwszym (mieszkańcom bliżej do SP w Oszczepalinie), a Kolonia Bystrzycka - do okręgu nr 4, czyli do Hermanowa i Ciężkiego.

W wariancie drugim nacisk położono na okręgi nr 2 i 3, które są "mocno scalone, z łatwym dostępem do komisji wyborczej w SP w Wólce Domaszewskiej, co zagwarantuje wysoką frekwencję wyborczą". Natomiast okręg nr 8 w tym wariancie "stanowią trzy sołectwa mocno przylegające do siebie terytorialnie a mieszkańcy działają we wspólnym interesie z łatwym dostępem do obwodowej komisji w Wojcieszkowie".

Do sprawy wrócimy po decyzji komisarza wyborczego.

Komentowane

K (2018-08-06 13:59) 10 16   |   zgłoś do usunięcia
Państwo w państwie a ręka rękę myje. Jakimś cudem w większości przypadków w pierwszej instancji odwolawczej ciężko wygrać dopiero druga coś daje
z gminy (2018-08-07 14:44) 10 8   |   zgłoś do usunięcia
Tej pani radnej to nic nigdy nie będzie pasowało, bo startuje w wyborach na wójta gminy Wojcieszków i chce zaistnieć w końcówce kadencji.
Kol (2018-08-07 21:42) 12 9   |   zgłoś do usunięcia
Niech spada do Chin
Wspolna gmina (2018-08-08 16:44) 9 16   |   zgłoś do usunięcia
P.Agnieszko z całego serca powodzenia :) wygra pani :)
Wola (2018-08-09 07:39) 8 7   |   zgłoś do usunięcia
Każdy w życiu coś może wygrać, nawet wybory, ale mina tej pani pokazuje, że nie tym razem.
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Zagłosowało ponad 40% uprawnionych
Zagłosowało ponad 40% uprawnionych Ponad 40% uprawnionych do głosowania mieszkańców Łukowa zdążyło oddać swój głos w wyborach samorządowych. To dane na godzinę 17.
Frekwencja w powiecie. Kto głosował, a kto nie?
Frekwencja w powiecie. Kto głosował, a kto nie? Informowaliśmy o frekwencji wyborczej w Łukowie, teraz przyszedł czas inne gminy w powiecie łukowskim. Jak dużo wyborców poszło do urn do godziny 12?
Łuków: frekwencja w wyborach
Łuków: frekwencja w wyborach Trwa głosowanie w lokalach wyborczych. Mieszkańcy Łukowa wybierają swoich przedstawicieli na stanowisko burmistrza, radnych miejskich, powiatowych i wybierają przedstawiciela w Sejmiku Województwa Lubelskiego. Frekwencja na godzinę 12. wyniosła w dzisiejszych wyborach 17,56%.
101-latek z Łukowa spowodował kolizję w Warszawie
101-latek z Łukowa spowodował kolizję w Warszawie 101-letni łukowianin nie będzie miło wspominał piątkowego wieczoru w Warszawie. Mężczyzna jadący oplem Trasą Siekierkowską wjechał w pewnym momencie w bariery energochłonne. O nietypowej kolizji informują największe serwisy informacyjne w kraju.
Kandydaci odpowiadają na pytania
Kandydaci odpowiadają na pytania W ubiegłym tygodniu na łamach Wspólnoty Łukowskiej kandydaci na burmistrza Łukowa zadawali pytania swoim kontrkandydatom. Na kilka godzin przed ciszą wyborczą publikujemy odpowiedzi Henryka Lipca, Macieja Nurzyńskiego, Piotra Płudowskiego i Dariusza Szustka.
"Szustek poniżej średniej" - głos mieszkańca przed wyborami ...
Na kilkadziesiąt godzin przed wyborami, głos na temat jednego z kandydatów postanowił zabrać jeden z mieszkańców miasta. Poniżej publikujemy w całości jego przemyślenia dotyczące sytuacji w mieście.
Wybory 2018: Obwodowe komisje wyborcze
Wybory 2018: Obwodowe komisje wyborcze Mimo iż Łuków podzielony został na trzy okręgi wyborcze w wyborach 21 października, bez zmian pozostają siedziby obwodowych komisji wyborczych. Gdzie będziemy mogli oddać swój głos w najbliższą niedzielę?
Wybory 2018: Okręgi wyborcze w Łukowie
Wybory 2018: Okręgi wyborcze w Łukowie Na trzy okręgi wyborcze został podzielony Łuków w wyborach samorządowych 21 października. Jak wygląda wyborcza geografia w naszym mieście?
Wybory 2018: Jak głosować?
Wybory 2018: Jak głosować? Dobiega końca kampania wyborcza w wyborach samorządowych, planowanych na 21 października. Jakie karty do głosowania otrzymają w niedzielę mieszkańcy miasta?
Wybory 2018: Kandydaci do Rady Powiatu
Wybory 2018: Kandydaci do Rady Powiatu 123 osoby będą walczyły o mandat radnego Rady Powiatu Łukowskiego. Osoby te będą reprezentowały cztery komitety wyborcze: KW Prawo i Sprawiedliwość, KWW Kukiz?15, KW Przymierze dla Ziemie Łukowskiej i KW Polskie Stronnictwo Ludowe.
Wybory 2018: Kandydaci do Rady Miasta
Wybory 2018: Kandydaci do Rady Miasta Ponad 100 osób powalczy o mandat radnego Rady Miasta w Łukowie. Na kilkadziesiąt godzin przed głosowaniem publikujemy ściągawkę z nazwiskami kandydatów w wyborach 21 października.
„Pudełko życia” i zdrowe produkty
„Pudełko życia” i zdrowe produkty Stowarzyszenie Kreatywne Kobiety zaprosiło mieszkańców na kolejne Targi Zdrowia i Urody. Tym razem do inicjatywy zaproszona została Łukowska Rada Seniorów.
Biegi Niepodległości już wkrótce
Biegi Niepodległości już wkrótce Do 31 października można zapisywać się na biegi uliczne 11 listopada. W tym roku impreza ma mieć szczególny charakter.
Muzeum Sienkiewicza zaprasza na spektakl
Muzeum Sienkiewicza zaprasza na spektakl Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej zaprasza na wyjątkowy spektakl. Okazją jest 45. rocznica premiery filmu "W Pustyni i w Puszczy" w reżyserii Władysława Ślesickiego.
Wystawa na 100-lecie „Kościuszki”
Wystawa na 100-lecie „Kościuszki” Pod koniec września świętowaliśmy 100. urodziny I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie. Natomiast wczoraj odsłonięta została wystawa poświęcona placówce.
„Święto Pieczonego Ziemniaka” klas II w Żdżarach
„Święto Pieczonego Ziemniaka” klas II w Żdżarach Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Łukowie udali się na nietypową wycieczkę. W Żdżarach w gminie Łuków obchodzili "Święto Pieczonego Ziemniaka".
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

„Pudełko życia” i zdrowe produktyWystawa na 100-lecie „Kościuszki”„Święto Pieczonego Ziemniaka” klas II w ŻdżarachŚlubowanie kadetów w Radoryżu Smolanym Rada zakończyła pracęNowa nazwa po trzech tygodniach?Ulica Popiełuszki już poświęconaNagrody na dzień nauczycielaWycieczka śladami państwowościZłoto i brąz w finale województwaNowi dawcy szpikuObwodnica otwarta, ale nie dla wszystkich

Obejrzyj

Gmina Trzebieszów usuwa azbestWpadła wprost pod samochód [WIDEO]Kolizja na Wyszyńskiego. Policja publikuje nagranie z monitoringuMieszkańcy powiatu w zorganizowanej grupie przestępczejZbierają środki na film wojennyCztery porażki OrlątTragiczna śmierć łukowianina we WłoszechRuszają zapisy na półmaraton w JacieKolejne śmiertelne potrąceniePatriotyczne pieśni i wojsko w parkuPonad 20 interwencji strażakówPielgrzymi idą mimo upału [WIDEO]

Wydarzenia dodajwszystkie

Październik 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031
01
02
03
04
Muzeum Sienkiewicza zaprasza na spektakl
Muzeum Sienkiewicza zaprasza na spektakl
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej zaprasza na wyjątkowy spektakl. Okazją jest 45. rocznica premiery filmu "W Pustyni i w Puszczy" w reżyserii Władysława Ślesickiego.
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja

Prognoza pogody

Biegi Niepodległości już wkrótce
Biegi Niepodległości już wkrótce
Do 31 października można zapisywać się na biegi uliczne 11 listopada. W tym roku impreza ma mieć szczególny charakter.

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Dam pracę: Lektor j. angielskiego
Nauczamy języków od 25 lat. Specjalizujemy się w szkoleniach przygotowujących do certyfikatów językowych Cambridge. Już 2 tys. naszych słuchaczy zdobyło certyfikaty FCE i CAE. Mamy ...
Inne: Ocieplanie poddaszy i inne pianą natryskową
Skutecznie ocieplamy : - poddasza - stropy - hale - ściany - fundamenty Zalety pianki poliuretanowej : - doskonałe parametry izolacyjne - koszty ogrzewania niższe - skuteczne uszczelnienie brak mostków termicznych - wyjątkowa żywotność - właściwości ...
Kupię: skup spółek
Skupiamy się na ochronie członków Zarządów Spółek z o.o. oraz ich majątku prywatnego. Skupujemy spółki, które nie udźwignęły ciężaru problemów finansowych, w tym kredytów i podatków i ...
Sprzedam: Wysłodki Buraczane Świeże Mokre prosto z Cukrowni Krasnystaw
Świeże Wysłodki buraczane mokre, cukrownia Krasnystaw kampania 2018/20189 + transport 25/26 ton wysłodki Woj. Lubelskie, Małopolskie,Świętokrzyskie,podkarpackie,mazowieckie ,podlaskie cena uzależniona od ilości km od Cukrowni poczatek ...
Dam pracę: kierowca międzynarodowy C+E
Firma z Sanoka poszukuje kierowcy z kategorią prawa jazdy C+E na trasy międzynarodowe. Praca w kółkach. Bardzo dobre warunki finansowe. W celu uzyskania informacji proszę ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Redaktor Naczelny Łuków24.pl
Tomasz Goławski
tel. +48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected]olnota.pl Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje