Dziś są imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji

Bartosz Szumowski  
dodane: 06-08-2018 10:26   |   wyświetleń: 2261

Gdzie pójdą do wyborów?

Ciąg dalszy przedwyborczego zamieszania w gminie Wojcieszków. Radna, której zdaniem wójt narzuca mieszkańcom własny podział na okręgi wyborcze, zaskarżyła już drugą uchwałę w tej sprawie.
Gdzie pójdą do wyborów?foto. Redakcja 
Przypomnijmy: 23 marca wojcieszkowska Rada Gminy podjęła uchwałę dzielącą gminę na okręgi wyborcze oraz ustalającą ich granice, numery i liczbę wybieranych radnych.

"Bez żadnej konsultacji"

Radnej Agnieszce Cieślak nie spodobały się przede wszystkim stworzone w uchwale okręgi nr 14 (Bystrzyca: 1-50, 88-263) i 15 (Bystrzyca: 51-87, 264-335A, Helenów, Otylin). Dlatego 17 maja wystosowała pismo do komisarza wyborczego w Lublinie. Napisała w nim, że granice tych okręgów zmieniono "bez żadnej konsultacji z mieszkańcami, wyborcy tego samego sołectwa są podzieleni, a sąsiedzi przy jednej ulicy mają dwóch różnych radnych". Poprosiła też o przywrócenie dotychczasowego podziału Bystrzycy na okręgi, w którym granicą była droga wojewódzka.

22 maja komisarz wyborczy Krzysztof Niezgoda postanowił nie rozpatrywać skargi w tej sprawie. Radna odwołała się jednak do Państwowej Komisji Wyborczej. 25 czerwca zastępca przewodniczącego PKW Sylwester Marciniak wydał uchwałę, w której potwierdził, że okręg nr 15 wyznaczono niezgodnie z obowiązującym prawem. Zasugerował też inne zmiany w podziale z 23 marca.

Nie chcieli dopracować

9 lipca na sesji Rady Gminy wójt Janusz Wylotek przedstawił radnym nowy podział na okręgi, stworzony w porozumieniu z komisarzem wyborczym. Radna Cieślak jednak wciąż miała zastrzeżenia. Jak mówiła, ważnych dla całej gminy dokumentów nie powinno się tworzyć w pośpiechu i bez konsultacji ze społeczeństwem.

- Wypadałoby się poważniej zastanowić, bo propozycja, którą nam dziś przedstawiono, nie ma racji bytu. Tekst nowej uchwały dostaliśmy dzisiaj, bez możliwości wcześniejszego ustosunkowania się do niej. Dziś jest czas na dopracowanie. Jeśli ktoś ma inną propozycję, niech ją przedstawi - apelowała.

Radni nie poparli jej stanowiska. Andrzej Mazurek skrytykował je w ostrych słowach:

- Wszystko by było O.K., gdyby pani się nie zaczęła odwoływać. Okręgów wyborczych nie tworzy się pod jedną osobę. Może pani chcieć inaczej, ale nas jest większość. A to większość ustala, jak ma być.

Ostatecznie za przyjęciem uchwały było 10 radnych, przeciw - 1, a 3 wstrzymało się od głosu.

Skarga i warianty

17 lipca Agnieszka Cieślak, po zebraniu podpisów mieszkańców, wystosowała kolejne pismo do komisarza Niezgody. Zaskarżyła w niej 2 uchwały rady Gminy z 9 lipca - w sprawie okręgów wyborczych i obwodowych komisji wyborczych. Jak napisała, zmieniają one granice okręgów wyborczych bez konsultacji z mieszkańcami, a nawet radnymi, a to podważa istotę Kodeksu Wyborczego. Dodała też, że okręg nr 4 (Zofibór, Kolonia Bystrzycka, Helenów, Otylin) "w obecnym kształcie nie może istnieć, ponieważ mieszkańcy nie mają ze sobą nic wspólnego oprócz tego, że mieszkają w Gminie Wojcieszków".

Radna zaproponowała więc 2 warianty nowego, popartego przez mieszkańców podziału. W pierwszym z nich Wólka Domaszewska i Zofibór są w tym samym okręgu, bo, co podkreślają autorzy skargi, te miejscowości są ze sobą mocno scalone terytorialnie, a do 2000 r. były jednym sołectwem.

Jak napisała Agnieszka Cieślak: "odłączenie sołectwa Zofibór od Wólki Domaszewskiej znacząco osłabi pozycję mieszkańców i obniży frekwencję wyborczą, ponieważ do komisji wyborczej w Hermanowie mieszkańcy muszą przejechać drogą asfaltową ok. 15 km, bliższa droga jest polna i leśna, a w porze deszczowej nieprzejezdna".

Podobne uzasadnienie dotyczy w pierwszym wariancie Otylina i Helenowa. Według radnej, powinny być w tym samym okręgu, co Bystrzyca Wschodnia, bo do SP w Hermanowie trzeba jechać 12 km, podczas gdy do Wojcieszkowa to tylko 3 km. Z kolei Zofijówka powinna znów tworzyć okręg z Oszczepalinem Pierwszym (mieszkańcom bliżej do SP w Oszczepalinie), a Kolonia Bystrzycka - do okręgu nr 4, czyli do Hermanowa i Ciężkiego.

W wariancie drugim nacisk położono na okręgi nr 2 i 3, które są "mocno scalone, z łatwym dostępem do komisji wyborczej w SP w Wólce Domaszewskiej, co zagwarantuje wysoką frekwencję wyborczą". Natomiast okręg nr 8 w tym wariancie "stanowią trzy sołectwa mocno przylegające do siebie terytorialnie a mieszkańcy działają we wspólnym interesie z łatwym dostępem do obwodowej komisji w Wojcieszkowie".

Do sprawy wrócimy po decyzji komisarza wyborczego.

Komentowane

K (2018-08-06 13:59) 38 48   |   zgłoś do usunięcia
Państwo w państwie a ręka rękę myje. Jakimś cudem w większości przypadków w pierwszej instancji odwolawczej ciężko wygrać dopiero druga coś daje
z gminy (2018-08-07 14:44) 12 13   |   zgłoś do usunięcia
Tej pani radnej to nic nigdy nie będzie pasowało, bo startuje w wyborach na wójta gminy Wojcieszków i chce zaistnieć w końcówce kadencji.
Kol (2018-08-07 21:42) 15 14   |   zgłoś do usunięcia
Niech spada do Chin
Wspolna gmina (2018-08-08 16:44) 13 45   |   zgłoś do usunięcia
P.Agnieszko z całego serca powodzenia :) wygra pani :)
Wola (2018-08-09 07:39) 11 12   |   zgłoś do usunięcia
Każdy w życiu coś może wygrać, nawet wybory, ale mina tej pani pokazuje, że nie tym razem.
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Wesołego Alleluja!
Wesołego Alleluja! Najserdeczniejsze życzenia wesołych i pełnych ciepła Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Pogody ducha i wzajemnej życzliwości życzą pracownicy i wydawca portalu Łuków24.pl.
"Jestem feministką, ale katolicką"
Ja nie widzę jakiegoś poważnego programu Koalicji Europejskiej, również dla naszego regionu. I myślę, że mieszkańcy województwa lubelskiego też to dostrzegają - mówi Elżbieta Kruk.
Tir w rowie. Kierowca zabrany śmigłowcem
Tir w rowie. Kierowca zabrany śmigłowcem Do groźnie wyglądającego wypadku drogowego doszło w sobotę 20 kwietnia około godziny 4:30 rano. W Szczygłach Górnych w gminie Łuków do rowu wjechał tir. Kierowca został zabrany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala.
6 pożarów w jeden dzień
6 pożarów w jeden dzień 6 razy do palących się traw i nieużytków rolnych wyjeżdżała w Wielki Piątek straż pożarna. Trzy pożary odnotowano w gminie Wola Mysłowska.
Nauczycielski protest song
Nauczycielski protest song "Strajkują uczciwie przedszkola i szkoły. Chcą godnie zarabiać, a nie jak matoły" - to słowa piosenki, którą wykonują nauczyciele Zespołu Szkół w Strzyżewie w gminie Łuków. Nagraniem w serwisie YouTube podzielili się z naszą redakcją Czytelnicy.
Rusza przetarg na dalsze prace nad zalewem
Rusza przetarg na dalsze prace nad zalewem 18 kwietnia ogłoszony został przetarg na wykonanie kolejnych prac nad zalewem Zimna Woda w Łukowie. Termin składania ofert mija 7 maja.
Budowniczy Muzeum odszedł na wieczną wartę
Budowniczy Muzeum odszedł na wieczną wartę Żył dla innych ludzi i słusznych spraw. Nigdy nie mijał mieszkańców gminy bez słowa, ale słuchał ich, zamiast opowiadać tylko o sobie - tak wspominają zmarłego Daniela Biadunia przyjaciele i znajomi.
"Dedykacja dla Patrona" w Klubie Kamena
We wtorek 16 kwietnia w Galerii PROwizorium Łukowskiego Ośrodka Kultury odbyło się kolejne spotkanie w Klubie Kamena. Tym razem było to spotkanie z muzyką i poezją św. Jana Pawła II - Patrona IV Liceum Ogólnokształcącego w Łukowie.
Bieg kolarski o Puchar Henryka Sienkiewicza: prezentujemy najlepszych
Bieg kolarski o Puchar Henryka Sienkiewicza: prezentujemy najlepszych Dużymi krokami zbliża się II edycja Biegu Kolarskiego o Puchar Henryka Sienkiewicza. Swój udział w tej imprezie potwierdziło wiele znakomitych zawodniczek i zawodników.
Uczyli wielkanocnych tradycji
Uczyli wielkanocnych tradycji Prawie 800 osób wzięło udział w wielkanocnych warsztatach przygotowanych przez Muzeum Regionalne w Łukowie. Na zajęciach uczono się między innymi, jak tradycyjnymi metodami tworzyć pisanki.
Strajk nauczycieli traci na sile
Strajk nauczycieli traci na sile Kolejne szkoły zawieszają akcję protestacyjną. Do obowiązków wrócą m.in. nauczyciele wszystkich szkół średnich w Łukowie.
Zderzenie z sarną i nocny wypadek
Zderzenie z sarną i nocny wypadek Dwa samochody uczestniczyły w kolizji z sarną. Do zdarzenia doszło w środę 17 kwietnia w Starej Wróblinie w gminie Stanin.
Nie zapłacą za strajkowanie
Nie zapłacą za strajkowanie Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Łukowskiego radni zarówno z koalicji, jak i opozycji pytali o protest nauczycieli.
Wielkanocny korowód z palmami
Wielkanocny korowód z palmami Widowiskowo wyglądały obchody Niedzieli Palmowej w Hordzieżce w gminie Adamów. W miejscowości tej przeszedł barwny pochód z palmami.
Gaj najlepszy i w reprezentacji
Gaj najlepszy i w reprezentacji Znakomity start w Skórcu zanotował Piotr Gaj. Łukowianin zwyciężył w Mistrzostwach Polski XPC w trójboju siłowym.
Miłosz w kadrze
Miłosz w kadrze Wychowanek AR-TIG-u Huta Dąbrowa zagrał z orzełkiem na piersi. Miłosz Pacek wystąpił w meczu Polski z Turcją w ramach zmagań UEFA U-16 Development Tournament.
Wędkarze otworzyli sezon
Wędkarze otworzyli sezon Wędkarze koła PZW Łuków Miasto oficjalnie rozpoczęli nowy sezon. Ostatniego dnia marca rozegrali zawody o puchar Prezesa koła na Żwirowni Dudziński w Domaszkach.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

6 pożarów w jeden dzieńUczyli wielkanocnych tradycjiZderzenie z sarną i nocny wypadekWielkanocny korowód z palmamiKreatywne Targi już po raz trzeciPechowa porażka Orląt ŁukówNiedziela Palmowa z JarmarkiemZapasy: brąz Jolanty Gromek z łukowskich OrlątSztuka i kuchnia żydowska w ŁOKZarzycka, Pawlikowska i Mościcki Mistrzami Polski. KSW Łuków triumfuje w SwarzędzuOstatnia wędrówka Jezusa

Obejrzyj

Nauczycielski protest songWiozła dwoje dzieci. Miała ponad 3 promilePotrącił 4 osoby!Kampania przeciw dopalaczomMnóstwo głosowań na sesjiPo nieboskłonie - wiosenny przebój!Medialne warszaty z uczelnią z ToruniaWjechała na czerwonym świetle. Zobacz filmAuto na dachu na środku ulicy. Zobacz filmAleż wykonanie!3 miesiące aresztu dla 27-latkaCeltyckie walentynki w ŁOK

Wydarzenia dodajwszystkie

Kwiecień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
2930
01
02
03
04
05
"Dedykacja dla Patrona" w Klubie Kamena
We wtorek 16 kwietnia w Galerii PROwizorium Łukowskiego Ośrodka Kultury odbyło się kolejne spotkanie w Klubie Kamena. Tym razem było to spotkanie z muzyką i poezją św. Jana Pawła II - Patrona IV Liceum Ogólnokształcącego w Łukowie.
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja
Jest gwiazda Dni Łukowa 2019
Jest gwiazda Dni Łukowa 2019
Łukowski Ośrodek Kultury nie czekał do zapowiedzianej przez siebie konferencji prasowej na temat Dni Łukowa i opublikował informację, kto zagra na tegorocznym święcie miasta. Gwiazdą imprezy będzie zespół "Sound'n'Grace".

Prognoza pogody

Bieg kolarski o Puchar Henryka Sienkiewicza: prezentujemy najlepszych
Bieg kolarski o Puchar Henryka Sienkiewicza: prezentujemy najlepszych
Dużymi krokami zbliża się II edycja Biegu Kolarskiego o Puchar Henryka Sienkiewicza. Swój udział w tej imprezie potwierdziło wiele znakomitych zawodniczek i zawodników.

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Inne: Uslugi malowania
Wykonujemy uslugi malowania: - wnetrza - elewacje - dachy - inne
Kupię: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Inne: KUPIE WOJSKOWE STARE SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
pozostałe: KUPIE WOJSKOWE STARE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Kupię: KUPIE STARE DREWNIANE ŚMIGŁO OD SAMOLOTU TELEFON 694-972-047
kupie stare przedwojenne śmigło drewniane do starego samolotu, polskiego niemieckiego, czeskiego, angielskiego lub innego,do kolekcji.telefon 694972047
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Redaktor Naczelny Łuków24.pl
Tomasz Goławski
tel. +48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje