Gdzie pójdą do wyborów? - Lukow24.pl - Jesteśmy dla Ciebie, mówimy o Tobie!
Dziś są imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy
Dzisiaj odwiedziło nas 90 osób   |   Osób online: 60   |   Zaloguj się   Rejestracja

Bartosz Szumowski  
dodane: 06-08-2018 10:26   |   wyświetleń: 1407

Gdzie pójdą do wyborów?

Ciąg dalszy przedwyborczego zamieszania w gminie Wojcieszków. Radna, której zdaniem wójt narzuca mieszkańcom własny podział na okręgi wyborcze, zaskarżyła już drugą uchwałę w tej sprawie.
Gdzie pójdą do wyborów?foto. Redakcja 
Przypomnijmy: 23 marca wojcieszkowska Rada Gminy podjęła uchwałę dzielącą gminę na okręgi wyborcze oraz ustalającą ich granice, numery i liczbę wybieranych radnych.

"Bez żadnej konsultacji"

Radnej Agnieszce Cieślak nie spodobały się przede wszystkim stworzone w uchwale okręgi nr 14 (Bystrzyca: 1-50, 88-263) i 15 (Bystrzyca: 51-87, 264-335A, Helenów, Otylin). Dlatego 17 maja wystosowała pismo do komisarza wyborczego w Lublinie. Napisała w nim, że granice tych okręgów zmieniono "bez żadnej konsultacji z mieszkańcami, wyborcy tego samego sołectwa są podzieleni, a sąsiedzi przy jednej ulicy mają dwóch różnych radnych". Poprosiła też o przywrócenie dotychczasowego podziału Bystrzycy na okręgi, w którym granicą była droga wojewódzka.

22 maja komisarz wyborczy Krzysztof Niezgoda postanowił nie rozpatrywać skargi w tej sprawie. Radna odwołała się jednak do Państwowej Komisji Wyborczej. 25 czerwca zastępca przewodniczącego PKW Sylwester Marciniak wydał uchwałę, w której potwierdził, że okręg nr 15 wyznaczono niezgodnie z obowiązującym prawem. Zasugerował też inne zmiany w podziale z 23 marca.

Nie chcieli dopracować

9 lipca na sesji Rady Gminy wójt Janusz Wylotek przedstawił radnym nowy podział na okręgi, stworzony w porozumieniu z komisarzem wyborczym. Radna Cieślak jednak wciąż miała zastrzeżenia. Jak mówiła, ważnych dla całej gminy dokumentów nie powinno się tworzyć w pośpiechu i bez konsultacji ze społeczeństwem.

- Wypadałoby się poważniej zastanowić, bo propozycja, którą nam dziś przedstawiono, nie ma racji bytu. Tekst nowej uchwały dostaliśmy dzisiaj, bez możliwości wcześniejszego ustosunkowania się do niej. Dziś jest czas na dopracowanie. Jeśli ktoś ma inną propozycję, niech ją przedstawi - apelowała.

Radni nie poparli jej stanowiska. Andrzej Mazurek skrytykował je w ostrych słowach:

- Wszystko by było O.K., gdyby pani się nie zaczęła odwoływać. Okręgów wyborczych nie tworzy się pod jedną osobę. Może pani chcieć inaczej, ale nas jest większość. A to większość ustala, jak ma być.

Ostatecznie za przyjęciem uchwały było 10 radnych, przeciw - 1, a 3 wstrzymało się od głosu.

Skarga i warianty

17 lipca Agnieszka Cieślak, po zebraniu podpisów mieszkańców, wystosowała kolejne pismo do komisarza Niezgody. Zaskarżyła w niej 2 uchwały rady Gminy z 9 lipca - w sprawie okręgów wyborczych i obwodowych komisji wyborczych. Jak napisała, zmieniają one granice okręgów wyborczych bez konsultacji z mieszkańcami, a nawet radnymi, a to podważa istotę Kodeksu Wyborczego. Dodała też, że okręg nr 4 (Zofibór, Kolonia Bystrzycka, Helenów, Otylin) "w obecnym kształcie nie może istnieć, ponieważ mieszkańcy nie mają ze sobą nic wspólnego oprócz tego, że mieszkają w Gminie Wojcieszków".

Radna zaproponowała więc 2 warianty nowego, popartego przez mieszkańców podziału. W pierwszym z nich Wólka Domaszewska i Zofibór są w tym samym okręgu, bo, co podkreślają autorzy skargi, te miejscowości są ze sobą mocno scalone terytorialnie, a do 2000 r. były jednym sołectwem.

Jak napisała Agnieszka Cieślak: "odłączenie sołectwa Zofibór od Wólki Domaszewskiej znacząco osłabi pozycję mieszkańców i obniży frekwencję wyborczą, ponieważ do komisji wyborczej w Hermanowie mieszkańcy muszą przejechać drogą asfaltową ok. 15 km, bliższa droga jest polna i leśna, a w porze deszczowej nieprzejezdna".

Podobne uzasadnienie dotyczy w pierwszym wariancie Otylina i Helenowa. Według radnej, powinny być w tym samym okręgu, co Bystrzyca Wschodnia, bo do SP w Hermanowie trzeba jechać 12 km, podczas gdy do Wojcieszkowa to tylko 3 km. Z kolei Zofijówka powinna znów tworzyć okręg z Oszczepalinem Pierwszym (mieszkańcom bliżej do SP w Oszczepalinie), a Kolonia Bystrzycka - do okręgu nr 4, czyli do Hermanowa i Ciężkiego.

W wariancie drugim nacisk położono na okręgi nr 2 i 3, które są "mocno scalone, z łatwym dostępem do komisji wyborczej w SP w Wólce Domaszewskiej, co zagwarantuje wysoką frekwencję wyborczą". Natomiast okręg nr 8 w tym wariancie "stanowią trzy sołectwa mocno przylegające do siebie terytorialnie a mieszkańcy działają we wspólnym interesie z łatwym dostępem do obwodowej komisji w Wojcieszkowie".

Do sprawy wrócimy po decyzji komisarza wyborczego.

Komentowane

K (2018-08-06 13:59) 0 3   |   zgłoś do usunięcia
Państwo w państwie a ręka rękę myje. Jakimś cudem w większości przypadków w pierwszej instancji odwolawczej ciężko wygrać dopiero druga coś daje
z gminy (2018-08-07 14:44) 3 1   |   zgłoś do usunięcia
Tej pani radnej to nic nigdy nie będzie pasowało, bo startuje w wyborach na wójta gminy Wojcieszków i chce zaistnieć w końcówce kadencji.
Kol (2018-08-07 21:42) 0 2   |   zgłoś do usunięcia
Niech spada do Chin
Wspolna gmina (2018-08-08 16:44) 2 2   |   zgłoś do usunięcia
P.Agnieszko z całego serca powodzenia :) wygra pani :)
Wola (2018-08-09 07:39) 2 0   |   zgłoś do usunięcia
Każdy w życiu coś może wygrać, nawet wybory, ale mina tej pani pokazuje, że nie tym razem.
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Przymierze ogłasza start w wyborach
Przymierze ogłasza start w wyborach Przymierze dla Ziemi Łukowskiej oficjalnie ogłosiło tegoroczny start w jesiennych wyborach samorządowych. Stowarzyszenie przedstawiło też kandydatów na wójtów gmin oraz kandydata na burmistrza Łukowa.
Kradzieże telefonów i nietrzeźwi kierowcy
Kradzieże telefonów i nietrzeźwi kierowcy Kilkadziesiąt interwencji odnotowali łukowscy policjanci w ciągu ostatniego tygodnia. Poniżej prezentujemy wybrane z nich, przesłane w ramach kroniki policyjnej.
Odzyskali auto za 70 tysięcy
Odzyskali auto za 70 tysięcy Nawet do 5 lat pozbawienia wolności grozi 30-latkowi z gminy Łuków, który przywłaszczył sobie warte 70 tys. zł Audi Q7. Mężczyzna nie spłacał rat leasingowych za pojazd i korzystał z niego z przyczepionymi innymi tablicami rejestracyjnymi. Próbował też oszukać policjantów mówiąc, że leasingowe auto spłonęło poza granicami kraju.
Maciej Nurzyński kandydatem na burmistrza
Maciej Nurzyński kandydatem na burmistrza Maciej Nurzyński, związany z Fundacją Cegiełkowo Pasja i Pomoc jest oficjalnym kandydatem na stanowisko burmistrza Łukowa. Za nami konferencja prasowa Przymierza dla Ziemi Łukowskiej, na której potwierdzono start Nurzyńskiego na stanowisko, które dziś zajmuje Dariusz Szustek.
Koncert organowy już w niedzielę
Koncert organowy już w niedzielę Przed nami kolejny koncert w ramach "VI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie". Tym razem w niedzielę 19 sierpnia zagra polsko-niemiecki duet: Ewa Iżykowska i Tobias Aehlig.
Niemy film, ale z muzyką
Niemy film, ale z muzyką Nietypowy koncert i projekcja filmu w Łukowie. Z okazji Święta Wojska Polskiego w miejskim amfiteatrze odbędzie się projekcja niespełna godzinnego filmu "Ponad Śnieg" z 1929 roku. Niememu filmowi towarzyszyć będzie jednak koncert muzyki na żywo.
„Hip-hop Ewangelii”
„Hip-hop Ewangelii” Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na "Hip-hop Ewangelii". Wydarzenie zaplanowano w niedzielę 19 sierpnia w miejskim amfiteatrze.
Łukowscy harcerze w Bieszczadach
Łukowscy harcerze w Bieszczadach Harcerskie obozy to okazja do nabycia nowych doświadczeń i nauczenia się wielu umiejętności. Między 30 lipca, a 9 sierpnia harcerze z Hufca ZHP Łuków wypoczywali w Dwerniku w Bieszczadach.
Ponad 20 interwencji strażaków
Ponad 20 interwencji strażaków W piątkowe popołudnie i wieczór nad Łukowem oraz powiatem łukowskim przeszła burza, której towarzyszyły obfite opady deszczu. Do pomocy często wzywana była straż pożarna.
Zalane piwnice. Strażacy usuwają skutki ulewy
Zalane piwnice. Strażacy usuwają skutki ulewy Nad Łukowem przechodzi zapowiadana dziś rano burza. Gwałtowne opady deszczu spowodowały podtopienia na ulicach oraz na posesjach. Państwowa Straż Pożarna i jednostki OSP mają ręce pełne roboty.
Kuchnia pełna papierosów
Kuchnia pełna papierosów 900 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy zabezpieczyli we wtorek łukowscy policjanci. Wyroby te posiadał 37-letni mieszkaniec Stoczka Łukowskiego, który trzymał "lewe fajki" między innymi pod kuchennymi szafkami.
Artystyczny plener w Klimkach
Artystyczny plener w Klimkach Stowarzyszenie Artystów i Twórców Gminy Łuków oraz Gmina Łuków zapraszają na plener rzeźbiarsko-malarski w Klimkach. Trwać on będzie od 13 do 17 sierpnia.
Obrywał lusterka w samochodach, bo „poniosły go nerwy”
Obrywał lusterka w samochodach, bo „poniosły go nerwy” Do pięciu lat pozbawienia wolności grozi 33-latkowi z Łukowa, który uszkodził elementy kilku pojazdów. Wandala zatrzymali młodzi mężczyźni, którzy zareagowali na jego zachowanie. Łukowianin uszkodził też osiedlowe ławki, śmietniczki i stojak na rowery.
Pijacka recydywa za kółkiem
Pijacka recydywa za kółkiem Ponad 3 promile alkoholu w organizmie miał 26-latek z gminy Trzebieszów, który w stanie nietrzeźwości kierował autem, przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym i nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Co ciekawe, mężczyzna stracił już w przeszłości prawo jazdy za podobne przewinienie.
Uwaga na burze! Ostrzeżenie IMGW dla powiatu łukowskiego
Uwaga na burze! Ostrzeżenie IMGW dla powiatu łukowskiego Ostrzeżenie dla mieszkańców powiatu łukowskiego. W piątek w naszym regionie pojawić się mogą burze z gradem. Zabezpieczmy więc swój dobytek.
Poseł pyta o ASF
Poseł pyta o ASF Do naszej redakcji wpłynęła informacja prasowa od biura poselskiego Krzysztofa Głuchowskiego (PiS). Parlamentarzysta pyta się Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o to, jak Rząd zamierza niwelować gospodarcze skutki Afrykańskiego Pomoru Świń.
Wakacyjny turniej za nami
Wakacyjny turniej za nami Drużyny "Lwów", "Orłów Łukowa" i "Ekipy Benego" zwyciężyły w wakacyjnym turnieju piłki nożnej, który zorganizował OSiR w Łukowie. Sportowe zmagania miały miejsce we wtorek 7 sierpnia na Orliku przy Szkole Podstawowej nr 4.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Łukowscy harcerze w BieszczadachWakacyjny turniej za namiNowy wóz dla OSP w OkrzeiPszczelarskie święto w ŁawkachAntyaborcyjne hasła w centrum miastaWyróżnienia dla działaczy LZSPielgrzymi wyruszyli na pątniczy szlakPółtora tysiąca osób na Igrzyskach w Krzywdzie74 lata po Powstaniu. Patriotyczne obchody w ŁukowieSerokomla: wojewódzkie obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi PolskiejKolorowe szaleństwo. Holi Festival w ŁukowieReprezentacja kickboxerów ćwiczyła w Łukowie

Obejrzyj

Ponad 20 interwencji strażakówPielgrzymi idą mimo upału [WIDEO]Pielgrzymi wyruszyli na pątniczy szlakPółtora tysiąca osób na Igrzyskach w Krzywdzie74 lata po Powstaniu. Patriotyczne obchody w ŁukowieKolorowe szaleństwo. Holi Festival w ŁukowieZłodziej roweru nagrał się na monitoringu15 godzin w akcjiZenek zaśpiewał nad zalewemPożar cysterny na Radzyńskiej. Zobacz film z miejsca zdarzenia!Kto rozpoznaje złodzieja?

Wydarzenia dodajwszystkie

Sierpień 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
30310102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
01
02
Artystyczny plener w Klimkach
Artystyczny plener w Klimkach
Stowarzyszenie Artystów i Twórców Gminy Łuków oraz Gmina Łuków zapraszają na plener rzeźbiarsko-malarski w Klimkach. Trwać on będzie od 13 do 17 sierpnia.
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja
Zapisz się na biegi ks. Brzóski
Zapisz się na biegi ks. Brzóski
Do 3 września trwają zapisy na XXIV Ogólnopolskie Biegi im. Ks. Stanisława Brzóski pod patronatem Rady i Burmistrza Miasta Łuków. Zapisy przyjmuje Ośrodek Sportu i Rekreacji, zaś samo wydarzenie zaplanowano na 9 września.

Prognoza pogody

Wakacyjny turniej za nami
Wakacyjny turniej za nami
Drużyny "Lwów", "Orłów Łukowa" i "Ekipy Benego" zwyciężyły w wakacyjnym turnieju piłki nożnej, który zorganizował OSiR w Łukowie. Sportowe zmagania miały miejsce we wtorek 7 sierpnia na Orliku przy Szkole Podstawowej nr 4.

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

nieruchomości: mieszkanie trzypokojowe Łuków oś.Chącińskiego
Wynajmę trzypokojowe mieszkanie zlokalizowane w rejonie skrzyżowania ul. Międzyrzeckiej i ul. Dmocha. Mieszkanie znajduje się na pierwszym piętrze, jest widne i ciche. Na wyposażeniu meble ...
Sprzedam: Sprzedam aronię
Sprzedam aronię, recznie rwaną na zamówienie.
Kupię: Skup Spółek oraz JDG - Pomoc JPK/KAS 299/586 KSH
Kupujemy Zadłużone Spółki oraz Jednoosobowe Działalności Gospodarcze, Pomagamy Przekształcamy - Rozwiążemy każdy nawet najbardziej skomplikowany problem finansowy. Nasza wiedza, wspólna pasja i chęć wykonywania usług na najwyższym ...
Dam pracę: Zatrudnię pracowników ogólnobudowlanych
Zatrudnię pracowników ogólnobudowlanych do pracy na budowie. Praca w Warszawie z zakwaterowaniem, umowa o pracę. Wysokie stawki wynagrodzenia. Tel: 519583163
Sprzedam: Schody Rintal – Projekt, Pomiar, Wizualizacja Gratis!
Skorzystaj z darmowych usług wiodącego producenta schodów Rintal Polska! Pomiar, projekt oraz wizualizacja schodów w Twoim wnętrzu GRATIS! Odwiedź naszą stronę internetową i umów się ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Redaktor Naczelny Łuków24.pl
Tomasz Goławski
tel. +48 515 895 342
[email protected] Reklama
[email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje