Dziś są imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana

 
dodane: 18-03-2019 15:03   |   wyświetleń: 2048

Harcerskie pamiątki w Muzeum. Są unikaty!

Muzeum Regionalne w Łukowie wspólnie z przedstawicielami Związku Harcerstwa Polskiego zorganizowali wystawę poświęconą stuleciu funkcjonowania tejże organizacji. Jednym z eksponatów udostępnionych do oglądania jest zabytkowy sztandar pamiętający czasy II wojny światowej.
Harcerskie pamiątki w Muzeum. Są unikaty!foto. Tomasz Goławski 
"Niepodległość harcerstwem znaczona. 100 rocznica powstania Związku Harcerstwa Polskiego" to tytuł wystawy, którą oficjalnie odsłonięto w piątek 15 marca w Muzeum Regionalnym w Łukowie. Na wernisażu spotkali się m.in. harcerze - obecni i byli - a także miłośnicy lokalnej historii i władze samorządowe. Wystawa składa się z 27 plansz informacyjnych, licznych pamiątek, zdjęć, kronik, rękopisów, pocztówek i znaczków harcerskich, oryginalnych eksponatów z epoki oraz dokumentów opowiadających o historii ZHP na przestrzeni 100 lat, a także pozwalających zaakcentować ważne dokonania jej członków w trudnych dla Ojczyzny czasach.

- Plansze odwołują się zwłaszcza do Zjazdu Zjednoczeniowego w Lublinie 1-2 listopada 1918 r., kiedy stowarzyszenia z trzech zaborów stworzyły jednolity Związek Harcerstwa Polskiego – mówił o wystawie hm. Michał Mojski, Komendant Hufca ZHP Łuków.

Pomysłodawcami i autorami wystawy są Muzeum Harcerstwa w Warszawie, Chorągiew Lubelska ZHP w Lublinie oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Natomiast „łukowską część” przygotowali harcerze Hufca ZHP Łuków wspólnie z pracownikami muzeum.

- Do najcenniejszych obiektów do oglądania należy przedwojenna kronika II Męskiej Drużyny Harcerzy im. Stefana Czarnieckiego, działającej w Szkole Powszechnej nr 3 w Łukowie, gdzie opisana została ręką Jana Dębskiego akcja rozładowania przez oddział Szarych Szeregów wagonu z amunicją w 1943 r. Warto też zwrócić również uwagę na najstarszy sztandar Hufca ZHP Łuków ukrywany przed Niemcami w czasie okupacji - mówił na wernisażu hm. Michał Mojski.

Wystawa jest częścią jubileuszu 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100-lecia powstania Związku Harcerstwa Polskiego. Oba wydarzenia zostały objęte specjalnym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Ekspozycję będzie można oglądać do 15 maja br.


Galeria zdjęć

Komentowane

llu (2019-03-18 16:50) 20 18   |   zgłoś do usunięcia
Fajna wystawa, tylko co w muzeum po raz kolejny robi ten SB-ek !!!
przyszedł... (2019-03-18 21:14) 24 17   |   zgłoś do usunięcia
...po prostu obejrzeć wystawę. Czy mamy jakiś ustawowy zakaz chodzenia na wydarzenia, bo nie wiem?
dalej łapka w dół (2019-03-19 05:56) 20 16   |   zgłoś do usunięcia
https://katalog.bip.ipn.gov.pl/informacje/99488?katalog=5
Iwo (2019-03-19 08:19) 19 15   |   zgłoś do usunięcia
Każda praca nie hańbi, w latach komuny każdy urzędnik musiał być członkiem partii lub aparatu. Nie oznacza to, że każdy członek partii lub aparatu pałował niewinnych i bezbronnych ludzi. W tamtych czasach nawet pani sprzątająca kible, czy pan Wiesio zamiatający plac albo pan Zdzisio ,,ciągle palący" w kotłowni budynku sb musieli mieć legitymację partyjną i być tzw. członkiem. Nie oznacza to, że byli złymi ludźmi bo posiadali legitymację.
fff (2019-03-19 08:21) 17 13   |   zgłoś do usunięcia
co racja to racja...
do "Iwo" (2019-03-19 12:15) 20 19   |   zgłoś do usunięcia
Jeśli uważasz, że porządny człowiek szedł do SB to zapewne masz rodzinne tradycje z tym związane. Twoim zdaniem porządny człowiek "W okresie stanu wojennego, będąc słuchaczem WSO MSW w Legionowie, brał udział w pacyfikacji strajków i demonstracji na terenie Warszawy." Porządny esbek i obiekt Lotnisko w Łukowie " Mieszkanka Łukowa. Pochodzenie chłopskie. Rencistka. Bezpartyjna. 11 czerwca 1986 roku zawarła umowę na użyczanie swojego mieszkania we wtorki, środy i czwartki w godzinach od 8 do 15 na potrzeby SB w charakterze Lokalu Kontaktowego o kryptonimie „Lotnisko” w zamian za wynagrodzenie. Wynagradzana była kwartalnie. Łącznie 12 razy na ogólną sumę 43 tys. zł. Z ramienia SB prowadził ją ppor. Cezary Miazek st. insp. SB RUSW w Łukowie. W Lokalu Kontaktowym krypt. „Lotnisko” łukowska SB spotykała się z tajnymi współpracownikami jak np.; TW „Muzyk” nr. rej. 7059, TW „Tadeusz I” nr. rej. 7141, TW „Elka” nr rej. 7185. 19.01.90 r. wystawiono wniosek o wyeliminowanie LK „Lotnisko” z sieci lokali kontaktowych w związku z tym, że właścicielka wypowiedziała 14.01.1990 r. umowę z powodu tego, że w jej mieszkaniu zamieszkał jej wnuczek.
Harcerz (2019-03-19 19:12) 20 12   |   zgłoś do usunięcia
Gratulacje, wszystkie komentarze na temat wystawy ??
Ooo (2019-03-20 10:13) 15 14   |   zgłoś do usunięcia
A co tam robi budowniczy łukowskiego parku?, czyżby w ZDP brakowało dla niego roboty?, a i pan dyrektor znalazł czas na promowanie się w godzinach pracy.
Oj (2019-03-20 19:58) 17 14   |   zgłoś do usunięcia
Paskudna jest ta Wasza zawiść i nienawiść. Jacy Wy jesteście biedni. Żadnego merytorycznego komentarza, tylko szczucie... Ten z SB, ten z parku, a ten w godzinach pracy. Akurat otwarcie wystawy było o 16.00, a więc raczej po godzinach pracy... Więcej życzliwości, że komuś się w ogóle chce...
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

(Aktualizacja) W Ryżkach spłonął samochód
(Aktualizacja) W Ryżkach spłonął samochód  Pożar auta w Ryżkach.. Materiał udostępnił "Stanisław Pogotowie"
Szef Krajowej Administracji Skarbowej gościł w łukowskiej skarbówce. Obiecał ...
Szef Krajowej Administracji Skarbowej gościł w łukowskiej skarbówce. Obiecał urzędnikom podwyżki Nadinspektor Piotr Walczak na spotkaniu 15 stycznia podkreślił, że inwestycja w ludzi zatrudnionych w KAS, odpowiedzialnych za wpływy do budżetu i ochronę polskiego rynku, to priorytet Ministerstwa Finansów.
Tysiące niesamodzielnych otrzymuje 500 plus
Tysiące niesamodzielnych otrzymuje 500 plus Od początku października Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Do ZUS w województwie lubelskim wpłynęło prawie 35,4 tys. wniosków w sprawie nowego świadczenia.
Spektakl teatralny dla dzieci „Zimowe przygody Kubusia" w ŁOK
Spektakl teatralny dla dzieci „Zimowe przygody Kubusia Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na kolejny spektakl z cyklu "Niedziela z teatrem".
Zderzenie w Radoryżu Kościelnym. Busem podróżowało 15 osób ...
Zderzenie w Radoryżu Kościelnym. Busem podróżowało 15 osób Do zdarzenia doszło tuż przed godz. 8 na skrzyżowaniu
Kto zrobił taki "syf"?
Kto zrobił taki - Cala kostka jest w petach. Walają się puste butelki po piwie i plastikowe sztućce. Jest też opona, która nie długo "puści korzenie" w trawnik - pisze nasza Czytelniczka.
Zainwestują w przedszkole ponad pół mln zł
Zainwestują w przedszkole ponad pół mln zł Zespół Szkół w Gołąbkach realizuje projekt pn. "Przedszkolaki w Gołąbkach". W ramach zadania powstał plac zabaw. Przedszkole zyskało nowe wyposażenie, a dzieci dodatkowe zajęcia.
Studniówka Zespołu Szkół w Adamowie
Studniówka Zespołu Szkół w Adamowie Maturzyści bawili się na pierwszym balu w dorosłym życiu.
Obchody 157. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego
Obchody 157. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego Spotkanie i przemarsz do miejsc pamięci zaplanowano w środę 22 stycznia o godz. 16:00 pod pomnikiem Powstańców Styczniowych na Placu Narutowicza.
Gminy Stanin i Krzywda dostały dofinansowanie na termomodernizację szkół ...
Gminy Stanin i Krzywda dostały dofinansowanie na termomodernizację szkół Szkoła Podstawowa w Sarnowie i Zagoździu oraz Zespół Szkół w Radoryżu Smolanym zyskają nowe oblicze.
Wypadek w Starych Kobiałkach
Wypadek w Starych Kobiałkach Kierowca osobówki uderzył w przepust drogowy i został uwięziony w samochodzie.
Czy w Łukowie powstanie nowy Klub Biznesowy?
Czy w Łukowie powstanie nowy Klub Biznesowy? Na spotkanie w Pałacyku Fantazja, 28 stycznia przyjedzie sam założyciel i Prezes Towarzystw Biznesowych- Maciej Gnyszka.
XX Ogólnopolski Bieg Uliczny "Grzmią pod Stoczkiem armaty"
XX Ogólnopolski Bieg Uliczny Zawodnicy pobiegną 15 lutego. Bieg główny to dystans 10 km.
Fundusze Norweskie nie dla Łukowa
Fundusze Norweskie nie dla Łukowa Co dalej z finansowaniem komunikacji?
Zaginiony Sebastian M. nie żyje
Zaginiony Sebastian M. nie żyje Policjanci z Łukowa dziś rano zostali powiadomieni, że poszukiwany przez nich 22- latek został odnaleziony martwy.
Autostrada coraz bliżej Siedlec i Łukowa
Autostrada coraz bliżej Siedlec i Łukowa Dziewięć ofert wpłynęło w przetargu na budowę autostrady A2 na odcinku od węzła Groszki do Siedlec.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Tłumy na roztańczonym jubileuszuHarcerze opanowali Wolę OkrzejskąRuszył gruntowny remont pomieszczeń sanitarnych w łukowskim szpitaluLata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieDni Łukowa 2019: Przedszkoliada nad KrznąDni Łukowa 2019: Bieg i biesiada na inauguracjęMuzyczne warsztaty w BieszczadachFotografia abstrakcyjna w ŁOKTurniej Szkół Sienkiewiczowskich: wygrana SiedlecPrawybory w Alejach„Czyste Powietrze”: zgłoś się do programu

Obejrzyj

Lata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieSzóstka kandydatów starła się podczas Wielkiej Debaty WspólnotyMuzyczne warsztaty w BieszczadachNauczycielski protest songWiozła dwoje dzieci. Miała ponad 3 promilePotrącił 4 osoby!Kampania przeciw dopalaczomMnóstwo głosowań na sesjiPo nieboskłonie - wiosenny przebój!Medialne warszaty z uczelnią z ToruniaWjechała na czerwonym świetle. Zobacz film

Wydarzenia dodajwszystkie

Styczeń 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
30310102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
01
02
Najbliższe wydarzenia
O prawie spadkowym na UTW
O prawie spadkowym na UTW
W poniedziałek 25 listopada Galerii PROwizorium ŁOK słuchacze Łukowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyli w spotkaniu, poświęconym podstawowym zagadnieniom z prawa spadkowego
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja

Prognoza pogody

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

pozostałe: TRUDNE FINANSOWANIE BEZ BIK!
TRUDNE FINANSOWANIE BEZ BIK DLA KAŻDEGO! ( przedsiębiorcy, rolnicy oraz pozostałe osoby ) Z nami uzyskasz tanie i bezpieczne pozabankowe finansowanie ; -hipoteczne, -samochodowe, ( wszystkie pojazdy ,maszyny ...
Dam pracę: Praca kierowca międzynarodowy C+E
Firma z Sanoka zatrudni kierowcę z kategorią C+E na trasy międzynarodowe. System pracy do ustalenia. Przyjazna atmosfera oraz atrakcyjne wynagrodzenie. Ciągnik siodłowy Volvo FH 500. ...
pozostałe: Świąteczna Pożyczka
Rodzina przyjeżdża na Święta, a Ty nie masz gotówki ? Pomożemy ! Zadzwoń i skorzystaj z naszej oferty Pożyczki Świątecznej ! Szybko i bezpiecznie, Wysokie kwoty od 1000zł ...
Kupię: KUPIE WOJSKOWE STARE KOLEKCJE,ZBIORY TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Sprzedam: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje