Dziś są imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława

 
dodane: 18-03-2019 15:03   |   wyświetleń: 2167

Harcerskie pamiątki w Muzeum. Są unikaty!

Muzeum Regionalne w Łukowie wspólnie z przedstawicielami Związku Harcerstwa Polskiego zorganizowali wystawę poświęconą stuleciu funkcjonowania tejże organizacji. Jednym z eksponatów udostępnionych do oglądania jest zabytkowy sztandar pamiętający czasy II wojny światowej.
Harcerskie pamiątki w Muzeum. Są unikaty!foto. Tomasz Goławski 
"Niepodległość harcerstwem znaczona. 100 rocznica powstania Związku Harcerstwa Polskiego" to tytuł wystawy, którą oficjalnie odsłonięto w piątek 15 marca w Muzeum Regionalnym w Łukowie. Na wernisażu spotkali się m.in. harcerze - obecni i byli - a także miłośnicy lokalnej historii i władze samorządowe. Wystawa składa się z 27 plansz informacyjnych, licznych pamiątek, zdjęć, kronik, rękopisów, pocztówek i znaczków harcerskich, oryginalnych eksponatów z epoki oraz dokumentów opowiadających o historii ZHP na przestrzeni 100 lat, a także pozwalających zaakcentować ważne dokonania jej członków w trudnych dla Ojczyzny czasach.

- Plansze odwołują się zwłaszcza do Zjazdu Zjednoczeniowego w Lublinie 1-2 listopada 1918 r., kiedy stowarzyszenia z trzech zaborów stworzyły jednolity Związek Harcerstwa Polskiego – mówił o wystawie hm. Michał Mojski, Komendant Hufca ZHP Łuków.

Pomysłodawcami i autorami wystawy są Muzeum Harcerstwa w Warszawie, Chorągiew Lubelska ZHP w Lublinie oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Natomiast „łukowską część” przygotowali harcerze Hufca ZHP Łuków wspólnie z pracownikami muzeum.

- Do najcenniejszych obiektów do oglądania należy przedwojenna kronika II Męskiej Drużyny Harcerzy im. Stefana Czarnieckiego, działającej w Szkole Powszechnej nr 3 w Łukowie, gdzie opisana została ręką Jana Dębskiego akcja rozładowania przez oddział Szarych Szeregów wagonu z amunicją w 1943 r. Warto też zwrócić również uwagę na najstarszy sztandar Hufca ZHP Łuków ukrywany przed Niemcami w czasie okupacji - mówił na wernisażu hm. Michał Mojski.

Wystawa jest częścią jubileuszu 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100-lecia powstania Związku Harcerstwa Polskiego. Oba wydarzenia zostały objęte specjalnym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Ekspozycję będzie można oglądać do 15 maja br.


Galeria zdjęć

Komentowane

llu (2019-03-18 16:50) 22 20   |   zgłoś do usunięcia
Fajna wystawa, tylko co w muzeum po raz kolejny robi ten SB-ek !!!
przyszedł... (2019-03-18 21:14) 25 20   |   zgłoś do usunięcia
...po prostu obejrzeć wystawę. Czy mamy jakiś ustawowy zakaz chodzenia na wydarzenia, bo nie wiem?
dalej łapka w dół (2019-03-19 05:56) 21 19   |   zgłoś do usunięcia
https://katalog.bip.ipn.gov.pl/informacje/99488?katalog=5
Iwo (2019-03-19 08:19) 20 18   |   zgłoś do usunięcia
Każda praca nie hańbi, w latach komuny każdy urzędnik musiał być członkiem partii lub aparatu. Nie oznacza to, że każdy członek partii lub aparatu pałował niewinnych i bezbronnych ludzi. W tamtych czasach nawet pani sprzątająca kible, czy pan Wiesio zamiatający plac albo pan Zdzisio ,,ciągle palący" w kotłowni budynku sb musieli mieć legitymację partyjną i być tzw. członkiem. Nie oznacza to, że byli złymi ludźmi bo posiadali legitymację.
fff (2019-03-19 08:21) 19 16   |   zgłoś do usunięcia
co racja to racja...
do "Iwo" (2019-03-19 12:15) 21 22   |   zgłoś do usunięcia
Jeśli uważasz, że porządny człowiek szedł do SB to zapewne masz rodzinne tradycje z tym związane. Twoim zdaniem porządny człowiek "W okresie stanu wojennego, będąc słuchaczem WSO MSW w Legionowie, brał udział w pacyfikacji strajków i demonstracji na terenie Warszawy." Porządny esbek i obiekt Lotnisko w Łukowie " Mieszkanka Łukowa. Pochodzenie chłopskie. Rencistka. Bezpartyjna. 11 czerwca 1986 roku zawarła umowę na użyczanie swojego mieszkania we wtorki, środy i czwartki w godzinach od 8 do 15 na potrzeby SB w charakterze Lokalu Kontaktowego o kryptonimie „Lotnisko” w zamian za wynagrodzenie. Wynagradzana była kwartalnie. Łącznie 12 razy na ogólną sumę 43 tys. zł. Z ramienia SB prowadził ją ppor. Cezary Miazek st. insp. SB RUSW w Łukowie. W Lokalu Kontaktowym krypt. „Lotnisko” łukowska SB spotykała się z tajnymi współpracownikami jak np.; TW „Muzyk” nr. rej. 7059, TW „Tadeusz I” nr. rej. 7141, TW „Elka” nr rej. 7185. 19.01.90 r. wystawiono wniosek o wyeliminowanie LK „Lotnisko” z sieci lokali kontaktowych w związku z tym, że właścicielka wypowiedziała 14.01.1990 r. umowę z powodu tego, że w jej mieszkaniu zamieszkał jej wnuczek.
Harcerz (2019-03-19 19:12) 21 15   |   zgłoś do usunięcia
Gratulacje, wszystkie komentarze na temat wystawy ??
Ooo (2019-03-20 10:13) 19 16   |   zgłoś do usunięcia
A co tam robi budowniczy łukowskiego parku?, czyżby w ZDP brakowało dla niego roboty?, a i pan dyrektor znalazł czas na promowanie się w godzinach pracy.
Oj (2019-03-20 19:58) 19 17   |   zgłoś do usunięcia
Paskudna jest ta Wasza zawiść i nienawiść. Jacy Wy jesteście biedni. Żadnego merytorycznego komentarza, tylko szczucie... Ten z SB, ten z parku, a ten w godzinach pracy. Akurat otwarcie wystawy było o 16.00, a więc raczej po godzinach pracy... Więcej życzliwości, że komuś się w ogóle chce...
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Dla kogo tytuł "Kobiety Roku"
Dla kogo tytuł Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie kończy przyjmowanie kandydatur do tytułu "Kobiety Roku". Propozycje można składać do wtorku 25 lutego, a wyniki zostaną ogłoszone podczas gali 8 marca, której gwiazdą będzie zespół "Partita".
Szkoła w Krynce będzie miała patrona
Szkoła w Krynce będzie miała patrona Kończy się procedura, związana z nadaniem imienia Szkole Podstawowej w Krynce. Społeczność szkolna zadecydowała, że patronem placówki będą Powstańcy Styczniowi, ale ostateczna decyzja należy do Rady Gminy Łuków.
Dzień Myśli Braterskiej w Hufcu ZHP Łuków
Dzień Myśli Braterskiej w Hufcu ZHP Łuków Dzień Myśli Braterskiej to święto skautów na całym świecie, upamiętniające datę urodzin twórców ruchu ? Roberta i Olave Baden-Powellów.
Audi A4 dachowało w Krzywdzie. Kierowcy nic się nie ...
Audi A4 dachowało w Krzywdzie. Kierowcy nic się nie stało Młody kierowca wpadł w poślizg i wypadł z drogi.
Grypa nie taka straszna. Ale najgorsze przed nami
Grypa nie taka straszna. Ale najgorsze przed nami W powiecie łukowskim choruje mniej osób niż w latach poprzednich. Absencja w szkołach sięga 20 proc.
W czwartek sesja rady miasta. "Na tapecie" temat alkoholu
W czwartek sesja rady miasta. Będzie też rozpatrzenie skargi na burmistrza
Spektakl taneczny „Cztery królestwa" w ŁOK
Spektakl taneczny „Cztery królestwa W piątek 21 lutego w Łukowskim Ośrodku Kultury odbyły się dwa spektakle taneczne ?Cztery królestwa".
Na pomoc pokrzywdzonym przestępstwem
Na pomoc pokrzywdzonym przestępstwem W dniach 21-28 lutego 2020 r. Caritas Diecezji Siedleckiej włącza się w obchody ?Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem".
ROLNIK ponownie bliżej pszczół. Sukces Bartłomieja i Kamila ...
ROLNIK ponownie bliżej pszczół. Sukces Bartłomieja i Kamila Uczniowie Technikum nr 3 kształcący się w zawodzie technik agrobiznesu: Bartłomiej Szewczyk i Kamil Lasota awansowali do etapu centralnego IV Ogólnopolskiego Konkursu ?Bliżej pszczół? organizowanego przez Katolicki Uniwersytet Lubelski.
Odnowiony most w Sarnowie
Odnowiony most w Sarnowie GMINA STANIN Zakończyły się prace przy przebudowie mostu na rzece Bystrzyca w Sarnowie w ciągu drogi powiatowej Szczygły Górne ? Samów ? Siedliska ? Burzec.
Badania mammograficzne przy Kauflandzie
Badania mammograficzne przy Kauflandzie ŁUKÓW Przychodnia LUX MED Diagnostyka zaprasza panie na bezpłatne badania mammograficzne, które odbędą się 3 marca w godzinach od 9.00 do 16.00 przy markecie Kaufland, ul. Przemysłowa 22 w Łukowie.
IV Rajd Pamięci Żołnierzy Wyklętych
IV Rajd Pamięci Żołnierzy Wyklętych Rajd wyruszy 29 lutego z Trzebieszowa. Zanim to nastąpi GOKiW przygotował kilka innych tematycznych atrakcji.
Uczniowie z Zespołu Szkół w Staninie podglądali pracę policjantów ...
Uczniowie z Zespołu Szkół w Staninie podglądali pracę policjantów Trzecioklasiści obejrzeli radiowozy oraz inny sprzęt używany przez policjantów w służbie.
Zakochani pomagali Julii
Zakochani pomagali Julii Walentynki w Szkole Podstawowej nr 1 w Łukowie
Oni dostali kasę na rozwój sportu
Oni dostali kasę na rozwój sportu Burmistrz Piotr Płudowski informuje, iż w środę 18 lutego w wyniku przeprowadzonego konkursu wybrani zostali oferenci, którzy realizować będą w 2020 roku zadania miasta o charakterze pożytku publicznego w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu. W sumie pomiędzy 13 oferentów rozdysponowane zostało 455 tys. zł.
Miasto z promesą na żłobek
Miasto z promesą na żłobek Burmistrz Łukowa Piotr Płudowski odebrał w poniedziałek 17 lutego promesę na kwotę 1 584 000 zł na utworzenie żłobka.
Dorabiałeś do renty lub emerytury? Rozlicz się z ZUS ...
Dorabiałeś do renty lub emerytury? Rozlicz się z ZUS Dorabiałeś w ubiegłym roku do wcześniejszej emerytury lub do renty? Do 2 marca masz czas na poinformowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o dodatkowych przychodach.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Tłumy na roztańczonym jubileuszuHarcerze opanowali Wolę OkrzejskąRuszył gruntowny remont pomieszczeń sanitarnych w łukowskim szpitaluLata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieDni Łukowa 2019: Przedszkoliada nad KrznąDni Łukowa 2019: Bieg i biesiada na inauguracjęMuzyczne warsztaty w BieszczadachFotografia abstrakcyjna w ŁOKTurniej Szkół Sienkiewiczowskich: wygrana SiedlecPrawybory w Alejach„Czyste Powietrze”: zgłoś się do programu

Obejrzyj

Wywieźli odpady do lasuLata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieSzóstka kandydatów starła się podczas Wielkiej Debaty WspólnotyMuzyczne warsztaty w BieszczadachNauczycielski protest songWiozła dwoje dzieci. Miała ponad 3 promilePotrącił 4 osoby!Kampania przeciw dopalaczomMnóstwo głosowań na sesjiPo nieboskłonie - wiosenny przebój!Medialne warszaty z uczelnią z Torunia

Wydarzenia dodajwszystkie

Luty 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
27282930310102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
242526272829
01
Najbliższe wydarzenia
O prawie spadkowym na UTW
O prawie spadkowym na UTW
W poniedziałek 25 listopada Galerii PROwizorium ŁOK słuchacze Łukowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyli w spotkaniu, poświęconym podstawowym zagadnieniom z prawa spadkowego
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja

Prognoza pogody

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Dam pracę: Praca przy remontach
Zatrudnię do pracy przy remontach malarzy, szpachlarzy, glazurników. Praca w Warszawie z zakwaterowaniem. Wysokie stawki wynagrodzenia. Wymagane doświadczenie. W przypadku pytań tel: 519583163
Kupię: KUPIE STARE DREWNIANE ŚMIGŁO OD SAMOLOTU TELEFON 694-972-047
kupie stare przedwojenne śmigło drewniane do starego samolotu, polskiego niemieckiego, czeskiego, angielskiego lub innego,do kolekcji.telefon 694972047
Kupię: KUPIE WOJSKOWE STARE DOKUMENTY,ZDJĘCIA,LEGITYMACJE TELEFON 694972047
Kupie dokumenty z drugiej wojny światowej i starsze listy z obozów koncentracyjnych,legitymacje, stare pisma, dyplomy, dokumenty wojskowe, zdjęcia, widokówki, obrazki,obrazy,mundury,szable,bagnety,kordziki,odznaki,odznaczenia,medale,ordery za ciekawe dobrze zapłacę telefon ...
Inne: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Sprzedam: KUPIE WOJSKOWE STARE SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje