Dziś są imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława

 
dodane: 22-03-2019 12:25   |   wyświetleń: 7296

Jedyny taki jubileusz. "Trójka" kończy sto lat!

Co roku 19 marca Szkoła Podstawowa nr 3 w Łukowie obchodzi swoje święto. Tym razem ten dzień był wyjątkowy, ponieważ placówka świętowała sto lat funkcjonowania. "To jedyny taki jubileusz" - przekonywano.
Jedyny taki jubileusz. foto. Tomasz Goławski 

Jest jedną z najstarszych placówek oświatowych w naszym mieście. Powstała w październiku 1919 roku z inicjatywy łukowskiego Koła Związku Kolejarzy i przy pomocy Wydziału Szkolnego Warszawskiej Dyrekcji Kolei Państwowych. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Józefa Piłsudskiego kończy w tym roku 100 lat. Z okazji święta patrona, 19 marca w siedzibie placówki przy ul. Konarskiego zorganizowana została specjalna uroczystość. Gościli na niej obecni i emerytowani pracownicy „Trójki”, uczniowie i zaproszeni goście.

- Jesteśmy dumni, że mury tej szkoły przygotowały do życia wielu absolwentów, którzy dzisiaj z uśmiechem wspominają szkolne lata. „Trójka” jest źródłem dobrej energii, dobrych emocji i dobrych wartości. Wartości, które uosabia osoba patrona marszałka Józefa Piłsudskiego są dla nas drogowskazem. Kultywujemy pamiątki, tradycje szkolne, przechowujemy szkolne kroniki by nie zaginęła historia o mieście, o szkole - mówiła Agnieszka Oleśkiewicz, wicedyrektor SP nr 3.

Podczas akademii nie brakowało wzajemnych życzeń oraz upominków. Wyjątkową, rodzinną pamiątkę przekazali państwo Maria i Ryszard Pszczółkowscy, od trzech pokoleń absolwenci „Trójki”. Na ręce dyrektora szkoły Sławomira Różalskiego złożyli pochodzącą z 1936 roku plakietę z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego, uwiecznionego na tle Orła Białego. Na pamiątce, która zawiśnie przy szkolnym sekretariacie znajduje się też wstęga z napisem dotyczącym wskrzeszycieli państwa polskiego. Podziękowania za pracę oraz życzenia jubileuszowe kierowali też przedstawiciele Rady Rodziców oraz Lubelski Kurator Oświaty.

- Proces obudowywania wolnej, niepodległej ojczyzny wiązał się z zakładaniem szkół. Dziś, kiedy spotykamy się na 100-leciu szkoły, wyrażamy wdzięczność osobom, którzy przed laty podjęli trud jej założenia, a później tym wszystkim, którzy te dzieło kontynuowali. To ogrom ludzi: dyrektorów, nauczycieli, pracowników, absolwentów i rodziców - powiedziała kurator Teresa Misiuk.

Życzenia złożył też burmistrz Łukowa Piotr Płudowski i starosta łukowski Dariusz Szustek, prywatnie absolwent SP nr 3 z rocznika 1980. Były uczeń cieszył się, że może spotkać swoich byłych nauczycieli.

- Półtora roku z tych stu były z moim udziałem. To były dobre chwile. Życzę, abyście byli Państwo jak najlepszy jubiler, który szlifuje najlepsze diamenty - zwrócił się w kierunku obecnych na uroczystości starosta.

- Na uroczystości 95-lecia tej szkoły mówiłem, że wśród absolwentów Trójki jest policjant z Nowego Jorku i burmistrz miasta. Nie wiem czy ten policjant jeszcze pracuje, burmistrz jest nowy, ale za to można natomiast powiedzieć, że wśród absolwentów tej szkoły jest też starosta - dodał D. Szustek.

Jubileusz był też okazją do zaprezentowania repliki pochodzącej z 1927 roku tablicy z autografem Józefa Piłsudskiego i jego dedykacją dla szkoły. Jak mówiła wicedyrektor Agnieszka Oleśkiewicz, z pozyskaniem przed laty dzisiejszej pamiątki wiąże się pewna anegdota.

- Staraniem aptekarza Teodozjusza Nowińskiego, zadeklarowanego piłsudczyka, szkoła pozyskała taki autograf. Aptekarz wyjechał do Sulejówka, gdzie czekał trzy dni na zdobycie podpisu marszałka. W końcu udało się zdobyć dedykację - mówiła wicedyrektor.

- Zapisane przez marszałka słowa miały symbolizować idealną szkołę polską, w której nauczyciele i dzieci podążaliby w jednym kierunku. Miałoby to być przeciwwagą dla szkoły carskiej, którą Piłsudski znał z autopsji - dodała A. Oleśkiewicz.

Szkoła Podstawowa nr 3, która przez ostatnie 20 lat funkcjonowała jako Gimnazjum nr 3, zyskała też nowy sztandar. Natomiast w części artystycznej wydarzenia zaprezentowali się obecni uczniowie oraz absolwentka tej szkoły Paulina Grochowska. Utalentowana łukowianka wykonała m.in. utwór „Nie wystarczy mi” („Never Enough”) z filmu „Król rozrywki” („The Greatest Showman”). Po zakończeniu akademii, był czas na rozmowy i spotkanie po latach. Przed salą gimnastyczną wyłożono natomiast archiwalne zdjęcia i kroniki szkolne. Byli uczniowie chętnie odnajdowali się na fotografiach i wspominali czasy nauki w zlokalizowanej przy dworcu kolejowym szkole.


Galeria zdjęć

Komentowane

anka (2019-03-23 13:49) 19 20   |   zgłoś do usunięcia
p pludowki kiepski z pana gospodarz nawet rocznicy nie potrafisz dobrze zrobić fe
Baska (2019-03-23 16:25) 20 43   |   zgłoś do usunięcia
Lepszy ten co z żoną się nie mógł dogadać
witek (2019-03-23 17:11) 21 41   |   zgłoś do usunięcia
ty pilnuj swojej bo ludzie róznie gadają
Baska (2019-03-23 18:11) 17 15   |   zgłoś do usunięcia
Ja mam męża i mnie nie bije.
Tak mówią (2019-03-23 18:46) 18 13   |   zgłoś do usunięcia
A kto na kogo krzyczał pod cmentarzem?
gość (2019-03-23 21:43) 18 16   |   zgłoś do usunięcia
wracamy do imprezy w urzędzie po sankach była lepsza
Do. Gosc (2019-03-24 05:30) 20 15   |   zgłoś do usunięcia
Może wróćmy do pinokia co pijany w czasie pracy był i chciał bić pewnego Pana. Podobno nawet nagrania są jak się chwial. Może spytaj się naszej władzy w Warszawie dlaczego kancelarie wydają po kilkaset tysięcy na alkohol? Co w Warszawie władzy można pić w czasie pracy za nasze pieniądze w Łukowie Pinokio w czasie pracy może pić i pijany chodzić a ty z stycznia klepiesz w kółko jakąś imprezę alkohowa której nikt nie widział oprócz ciebie? Wykaz się inteligencja i wytłumacz bo jakoś po tym jak o tym ktoś wspomnial to już nie klepiesz o imprezie 20razy na dzień w komentarzach tylko raz na kilka dni. Jaki powód? Brak argumentów? Nie umiesz podjąć merytorycznej dyskusji? Guru nie powiedział co mówić? Ja nie jestem po niczyjej stronie tylko dla mnie ważne żeby każda władza była wobec nas uczciwa bo w końcu my im płacimy. Szkoda że wyborcy zamiast oceniać władze obiektywnie to między sobą się kłócą. Łuków od dawna jest w stagnacji z brakiem perspektyw rozwoju dla młodych a wyborcy się kłócą o głupoty zamiast rozliczać urzedujacych. Zrobię ie paru ulic czy kilku przybytkow przynoszacycj rozrywkę nie zatrzyma młodych w Łukowie. Żeby Łuków się rozwijal najważniejsze jest żeby była praca z dobrymi zarobkami i uczciwym warunkami pracy. Jaki w Łukowie przedsiębiorca zatrudnia uczciwie? Wszędzie najniższa krajowa reszta pod stołem. Później ktoś się dziwi że do Warszawy uciekają ludzie czy na zachód. Następna sprawa kup mieszkanie w Łukowie cena wyższa niż w Siedlcach a koszt wynajmu wyższy często niż w Warszawie. Jaki burmistrz zrobił coś w tym kierunku? Kto z mieszkańców o to się martwi? Zajmujecie się głupotami i w swej głupocie nie patrzcie na ważne sprawy.
@ Do Gość (2019-03-24 09:36) 39 34   |   zgłoś do usunięcia
Jeżeli dla niektórych nie jest ważne jak rządzi, ale z jakiego ugrupowania jest gospodarz lub jego zastępca, to o czym to świadczy? . Wszędzie muszą być "swoi" , bo wtedy jest większe pole do " działania "? . Władza jest gospodarzem wszystkich mieszkańców i mi jest obojętne z jakiej opcji się wywodzi, ale czy myśli o polepszeniu życia zwykłych mieszkańców, a nie tylko o " kolegach ". Kiedy w Łukowie było widać rozwój miasta? Kiedy budowano zakłady pracy, osiedla? Na mieszkanie czekałeś, ale miałeś za rozsądną cenę. Ciężko będzie to powtórzyć. Miasto powinno sie powiększać, a nie na każdym skrawku budować nowe bloki ,na ziemi kupionej za grosze od miasta przez .... . Szkoda słów.
Xy (2019-03-24 10:43) 17 15   |   zgłoś do usunięcia
Jak z danej partii szeregowi widzą jak władza baluje i ma profity to ci szeregowi jak fanatycy atakują przeciwników bo sami liczą na szybki awans. 80%wynorcow nie wie co tak naprawdę się dzieje wokół nich a głosują bo każą iść głosować a nie wiadomo na kogo głosuje na tych bo źle nie jest może się już nakradli nowi przyjdą będzie gorzej. Tak słyszę od zawsze. Tacy są nasi wyborcy to co się dziwić że władza robi co chce.
Polecam Marka Hłaskę (2019-03-24 11:08) 19 15   |   zgłoś do usunięcia
Ot, takie skojarzenie odnośnie komentarzy pojawiających się w związku z ważnymi wydarzeniami w Łukowie i okolicach. Marek Hłasko "Piękni dwudziestoletni": Szkoła. Nauczyciel bada stopień inteligencji swoich uczniów. Wyjmuje z kieszeni białą chusteczkę. Nauczyciel: - Kowalski - z czym ci się ta chusteczka kojarzy? Kowalski: - Z dymem ognisk i mgłami. Nauczyciel: - Dlaczego? Kowalski: - Bo jesienią mam zawsze katar, a mgły i dymy z pastuszych ognisk widzimy najczęściej jesienią. Nauczyciel: - Doskonale, Kowalski. Masz przed sobą przyszłość. Siadaj. (do następnego) Rappaport. Z czym ci się ta chusteczka kojarzy? Rappaport: - Z wakacjami. Nauczyciel: - Dlaczego? Rappaport: - Bo kiedy wyjeżdżam na obóz młodzieży katolickiej, to mama zawsze stoi na peronie i powiewa mi chusteczką. Nauczyciel: - Doskonale, Rappaport. Masz przed sobą przyszłość. (do następnego) Sierzputowski - z czym ci się ta chusteczka kojarzy? Z ostatniej ławki podnosi się ponury olbrzym. Pryszczaty. Widać, że mimo najszczerszych wysiłków woli nie udaje mu się przerobić jednej klasy w terminie krótszym jak trzy lata. Kamera najeżdża na twarz Sierzputowski. Close up. Widać olbrzymi wysiłek myśli, malujący się na twarzy nieszczęsnego olbrzyma. Sierzputowski: (bełkoce ku ogólnemu zadowoleniu) - Z dupą, panie profesorze. Close up to the teacher. Nauczyciel: - Z dupą? Chusteczka? Dlaczego? Close up to Sierzputowski. Sierzputwowski: (zwycięsko) - Bo mnie się wszystko z dupą kojarzy. Pozdrawiam wszystkich, których komentarze, obojętnie jakiego artykułu dotyczą, zawsze brzmią tak samo i poruszają te same plotkarskie kwestie. Bo ten artykuł na przykład dotyczył ważnego jubileuszu szkoły. Wszystkiego najlepszego Trójko!
do stetryczałego ubeka (2019-03-24 12:19) 19 39   |   zgłoś do usunięcia
Mogłeś sobie ubecka kanalio pod innym tematem swoje wypociny pisać. Jubileusz szkoły zostaw w spokoju!!!
czytelnik (2019-03-24 17:47) 18 16   |   zgłoś do usunięcia
Piękne i prawdziwe skojarzenie ,te komentarze są do d....Zamiast to jest artykuł o pięknym jubileuszu szkoły powspominać swoje czasy z tej szkoły to zajmują się politycznymi bzdetami.Jak moja babcia mówiła co to jest polityka.
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Dla kogo tytuł "Kobiety Roku"
Dla kogo tytuł Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie kończy przyjmowanie kandydatur do tytułu "Kobiety Roku". Propozycje można składać do wtorku 25 lutego, a wyniki zostaną ogłoszone podczas gali 8 marca, której gwiazdą będzie zespół "Partita".
Szkoła w Krynce będzie miała patrona
Szkoła w Krynce będzie miała patrona Kończy się procedura, związana z nadaniem imienia Szkole Podstawowej w Krynce. Społeczność szkolna zadecydowała, że patronem placówki będą Powstańcy Styczniowi, ale ostateczna decyzja należy do Rady Gminy Łuków.
Dzień Myśli Braterskiej w Hufcu ZHP Łuków
Dzień Myśli Braterskiej w Hufcu ZHP Łuków Dzień Myśli Braterskiej to święto skautów na całym świecie, upamiętniające datę urodzin twórców ruchu ? Roberta i Olave Baden-Powellów.
Audi A4 dachowało w Krzywdzie. Kierowcy nic się nie ...
Audi A4 dachowało w Krzywdzie. Kierowcy nic się nie stało Młody kierowca wpadł w poślizg i wypadł z drogi.
Grypa nie taka straszna. Ale najgorsze przed nami
Grypa nie taka straszna. Ale najgorsze przed nami W powiecie łukowskim choruje mniej osób niż w latach poprzednich. Absencja w szkołach sięga 20 proc.
W czwartek sesja rady miasta. "Na tapecie" temat alkoholu
W czwartek sesja rady miasta. Będzie też rozpatrzenie skargi na burmistrza
Spektakl taneczny „Cztery królestwa" w ŁOK
Spektakl taneczny „Cztery królestwa W piątek 21 lutego w Łukowskim Ośrodku Kultury odbyły się dwa spektakle taneczne ?Cztery królestwa".
Na pomoc pokrzywdzonym przestępstwem
Na pomoc pokrzywdzonym przestępstwem W dniach 21-28 lutego 2020 r. Caritas Diecezji Siedleckiej włącza się w obchody ?Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem".
ROLNIK ponownie bliżej pszczół. Sukces Bartłomieja i Kamila ...
ROLNIK ponownie bliżej pszczół. Sukces Bartłomieja i Kamila Uczniowie Technikum nr 3 kształcący się w zawodzie technik agrobiznesu: Bartłomiej Szewczyk i Kamil Lasota awansowali do etapu centralnego IV Ogólnopolskiego Konkursu ?Bliżej pszczół? organizowanego przez Katolicki Uniwersytet Lubelski.
Odnowiony most w Sarnowie
Odnowiony most w Sarnowie GMINA STANIN Zakończyły się prace przy przebudowie mostu na rzece Bystrzyca w Sarnowie w ciągu drogi powiatowej Szczygły Górne ? Samów ? Siedliska ? Burzec.
Badania mammograficzne przy Kauflandzie
Badania mammograficzne przy Kauflandzie ŁUKÓW Przychodnia LUX MED Diagnostyka zaprasza panie na bezpłatne badania mammograficzne, które odbędą się 3 marca w godzinach od 9.00 do 16.00 przy markecie Kaufland, ul. Przemysłowa 22 w Łukowie.
IV Rajd Pamięci Żołnierzy Wyklętych
IV Rajd Pamięci Żołnierzy Wyklętych Rajd wyruszy 29 lutego z Trzebieszowa. Zanim to nastąpi GOKiW przygotował kilka innych tematycznych atrakcji.
Uczniowie z Zespołu Szkół w Staninie podglądali pracę policjantów ...
Uczniowie z Zespołu Szkół w Staninie podglądali pracę policjantów Trzecioklasiści obejrzeli radiowozy oraz inny sprzęt używany przez policjantów w służbie.
Zakochani pomagali Julii
Zakochani pomagali Julii Walentynki w Szkole Podstawowej nr 1 w Łukowie
Oni dostali kasę na rozwój sportu
Oni dostali kasę na rozwój sportu Burmistrz Piotr Płudowski informuje, iż w środę 18 lutego w wyniku przeprowadzonego konkursu wybrani zostali oferenci, którzy realizować będą w 2020 roku zadania miasta o charakterze pożytku publicznego w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu. W sumie pomiędzy 13 oferentów rozdysponowane zostało 455 tys. zł.
Miasto z promesą na żłobek
Miasto z promesą na żłobek Burmistrz Łukowa Piotr Płudowski odebrał w poniedziałek 17 lutego promesę na kwotę 1 584 000 zł na utworzenie żłobka.
Dorabiałeś do renty lub emerytury? Rozlicz się z ZUS ...
Dorabiałeś do renty lub emerytury? Rozlicz się z ZUS Dorabiałeś w ubiegłym roku do wcześniejszej emerytury lub do renty? Do 2 marca masz czas na poinformowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o dodatkowych przychodach.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Tłumy na roztańczonym jubileuszuHarcerze opanowali Wolę OkrzejskąRuszył gruntowny remont pomieszczeń sanitarnych w łukowskim szpitaluLata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieDni Łukowa 2019: Przedszkoliada nad KrznąDni Łukowa 2019: Bieg i biesiada na inauguracjęMuzyczne warsztaty w BieszczadachFotografia abstrakcyjna w ŁOKTurniej Szkół Sienkiewiczowskich: wygrana SiedlecPrawybory w Alejach„Czyste Powietrze”: zgłoś się do programu

Obejrzyj

Wywieźli odpady do lasuLata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieSzóstka kandydatów starła się podczas Wielkiej Debaty WspólnotyMuzyczne warsztaty w BieszczadachNauczycielski protest songWiozła dwoje dzieci. Miała ponad 3 promilePotrącił 4 osoby!Kampania przeciw dopalaczomMnóstwo głosowań na sesjiPo nieboskłonie - wiosenny przebój!Medialne warszaty z uczelnią z Torunia

Wydarzenia dodajwszystkie

Luty 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
27282930310102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
242526272829
01
Najbliższe wydarzenia
O prawie spadkowym na UTW
O prawie spadkowym na UTW
W poniedziałek 25 listopada Galerii PROwizorium ŁOK słuchacze Łukowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyli w spotkaniu, poświęconym podstawowym zagadnieniom z prawa spadkowego
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja

Prognoza pogody

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Dam pracę: Praca przy remontach
Zatrudnię do pracy przy remontach malarzy, szpachlarzy, glazurników. Praca w Warszawie z zakwaterowaniem. Wysokie stawki wynagrodzenia. Wymagane doświadczenie. W przypadku pytań tel: 519583163
Kupię: KUPIE STARE DREWNIANE ŚMIGŁO OD SAMOLOTU TELEFON 694-972-047
kupie stare przedwojenne śmigło drewniane do starego samolotu, polskiego niemieckiego, czeskiego, angielskiego lub innego,do kolekcji.telefon 694972047
Kupię: KUPIE WOJSKOWE STARE DOKUMENTY,ZDJĘCIA,LEGITYMACJE TELEFON 694972047
Kupie dokumenty z drugiej wojny światowej i starsze listy z obozów koncentracyjnych,legitymacje, stare pisma, dyplomy, dokumenty wojskowe, zdjęcia, widokówki, obrazki,obrazy,mundury,szable,bagnety,kordziki,odznaki,odznaczenia,medale,ordery za ciekawe dobrze zapłacę telefon ...
Inne: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Sprzedam: KUPIE WOJSKOWE STARE SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
re[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje