Dziś są imieniny: Janusza, Marii, Reginy

 
dodane: 22-03-2019 12:25   |   wyświetleń: 6151

Jedyny taki jubileusz. "Trójka" kończy sto lat!

Co roku 19 marca Szkoła Podstawowa nr 3 w Łukowie obchodzi swoje święto. Tym razem ten dzień był wyjątkowy, ponieważ placówka świętowała sto lat funkcjonowania. "To jedyny taki jubileusz" - przekonywano.
Jedyny taki jubileusz. foto. Tomasz Goławski 

Jest jedną z najstarszych placówek oświatowych w naszym mieście. Powstała w październiku 1919 roku z inicjatywy łukowskiego Koła Związku Kolejarzy i przy pomocy Wydziału Szkolnego Warszawskiej Dyrekcji Kolei Państwowych. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Józefa Piłsudskiego kończy w tym roku 100 lat. Z okazji święta patrona, 19 marca w siedzibie placówki przy ul. Konarskiego zorganizowana została specjalna uroczystość. Gościli na niej obecni i emerytowani pracownicy „Trójki”, uczniowie i zaproszeni goście.

- Jesteśmy dumni, że mury tej szkoły przygotowały do życia wielu absolwentów, którzy dzisiaj z uśmiechem wspominają szkolne lata. „Trójka” jest źródłem dobrej energii, dobrych emocji i dobrych wartości. Wartości, które uosabia osoba patrona marszałka Józefa Piłsudskiego są dla nas drogowskazem. Kultywujemy pamiątki, tradycje szkolne, przechowujemy szkolne kroniki by nie zaginęła historia o mieście, o szkole - mówiła Agnieszka Oleśkiewicz, wicedyrektor SP nr 3.

Podczas akademii nie brakowało wzajemnych życzeń oraz upominków. Wyjątkową, rodzinną pamiątkę przekazali państwo Maria i Ryszard Pszczółkowscy, od trzech pokoleń absolwenci „Trójki”. Na ręce dyrektora szkoły Sławomira Różalskiego złożyli pochodzącą z 1936 roku plakietę z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego, uwiecznionego na tle Orła Białego. Na pamiątce, która zawiśnie przy szkolnym sekretariacie znajduje się też wstęga z napisem dotyczącym wskrzeszycieli państwa polskiego. Podziękowania za pracę oraz życzenia jubileuszowe kierowali też przedstawiciele Rady Rodziców oraz Lubelski Kurator Oświaty.

- Proces obudowywania wolnej, niepodległej ojczyzny wiązał się z zakładaniem szkół. Dziś, kiedy spotykamy się na 100-leciu szkoły, wyrażamy wdzięczność osobom, którzy przed laty podjęli trud jej założenia, a później tym wszystkim, którzy te dzieło kontynuowali. To ogrom ludzi: dyrektorów, nauczycieli, pracowników, absolwentów i rodziców - powiedziała kurator Teresa Misiuk.

Życzenia złożył też burmistrz Łukowa Piotr Płudowski i starosta łukowski Dariusz Szustek, prywatnie absolwent SP nr 3 z rocznika 1980. Były uczeń cieszył się, że może spotkać swoich byłych nauczycieli.

- Półtora roku z tych stu były z moim udziałem. To były dobre chwile. Życzę, abyście byli Państwo jak najlepszy jubiler, który szlifuje najlepsze diamenty - zwrócił się w kierunku obecnych na uroczystości starosta.

- Na uroczystości 95-lecia tej szkoły mówiłem, że wśród absolwentów Trójki jest policjant z Nowego Jorku i burmistrz miasta. Nie wiem czy ten policjant jeszcze pracuje, burmistrz jest nowy, ale za to można natomiast powiedzieć, że wśród absolwentów tej szkoły jest też starosta - dodał D. Szustek.

Jubileusz był też okazją do zaprezentowania repliki pochodzącej z 1927 roku tablicy z autografem Józefa Piłsudskiego i jego dedykacją dla szkoły. Jak mówiła wicedyrektor Agnieszka Oleśkiewicz, z pozyskaniem przed laty dzisiejszej pamiątki wiąże się pewna anegdota.

- Staraniem aptekarza Teodozjusza Nowińskiego, zadeklarowanego piłsudczyka, szkoła pozyskała taki autograf. Aptekarz wyjechał do Sulejówka, gdzie czekał trzy dni na zdobycie podpisu marszałka. W końcu udało się zdobyć dedykację - mówiła wicedyrektor.

- Zapisane przez marszałka słowa miały symbolizować idealną szkołę polską, w której nauczyciele i dzieci podążaliby w jednym kierunku. Miałoby to być przeciwwagą dla szkoły carskiej, którą Piłsudski znał z autopsji - dodała A. Oleśkiewicz.

Szkoła Podstawowa nr 3, która przez ostatnie 20 lat funkcjonowała jako Gimnazjum nr 3, zyskała też nowy sztandar. Natomiast w części artystycznej wydarzenia zaprezentowali się obecni uczniowie oraz absolwentka tej szkoły Paulina Grochowska. Utalentowana łukowianka wykonała m.in. utwór „Nie wystarczy mi” („Never Enough”) z filmu „Król rozrywki” („The Greatest Showman”). Po zakończeniu akademii, był czas na rozmowy i spotkanie po latach. Przed salą gimnastyczną wyłożono natomiast archiwalne zdjęcia i kroniki szkolne. Byli uczniowie chętnie odnajdowali się na fotografiach i wspominali czasy nauki w zlokalizowanej przy dworcu kolejowym szkole.


Galeria zdjęć

Komentowane

anka (2019-03-23 13:49) 14 15   |   zgłoś do usunięcia
p pludowki kiepski z pana gospodarz nawet rocznicy nie potrafisz dobrze zrobić fe
Baska (2019-03-23 16:25) 14 22   |   zgłoś do usunięcia
Lepszy ten co z żoną się nie mógł dogadać
witek (2019-03-23 17:11) 17 25   |   zgłoś do usunięcia
ty pilnuj swojej bo ludzie róznie gadają
Baska (2019-03-23 18:11) 12 10   |   zgłoś do usunięcia
Ja mam męża i mnie nie bije.
Tak mówią (2019-03-23 18:46) 14 9   |   zgłoś do usunięcia
A kto na kogo krzyczał pod cmentarzem?
gość (2019-03-23 21:43) 14 11   |   zgłoś do usunięcia
wracamy do imprezy w urzędzie po sankach była lepsza
Do. Gosc (2019-03-24 05:30) 16 11   |   zgłoś do usunięcia
Może wróćmy do pinokia co pijany w czasie pracy był i chciał bić pewnego Pana. Podobno nawet nagrania są jak się chwial. Może spytaj się naszej władzy w Warszawie dlaczego kancelarie wydają po kilkaset tysięcy na alkohol? Co w Warszawie władzy można pić w czasie pracy za nasze pieniądze w Łukowie Pinokio w czasie pracy może pić i pijany chodzić a ty z stycznia klepiesz w kółko jakąś imprezę alkohowa której nikt nie widział oprócz ciebie? Wykaz się inteligencja i wytłumacz bo jakoś po tym jak o tym ktoś wspomnial to już nie klepiesz o imprezie 20razy na dzień w komentarzach tylko raz na kilka dni. Jaki powód? Brak argumentów? Nie umiesz podjąć merytorycznej dyskusji? Guru nie powiedział co mówić? Ja nie jestem po niczyjej stronie tylko dla mnie ważne żeby każda władza była wobec nas uczciwa bo w końcu my im płacimy. Szkoda że wyborcy zamiast oceniać władze obiektywnie to między sobą się kłócą. Łuków od dawna jest w stagnacji z brakiem perspektyw rozwoju dla młodych a wyborcy się kłócą o głupoty zamiast rozliczać urzedujacych. Zrobię ie paru ulic czy kilku przybytkow przynoszacycj rozrywkę nie zatrzyma młodych w Łukowie. Żeby Łuków się rozwijal najważniejsze jest żeby była praca z dobrymi zarobkami i uczciwym warunkami pracy. Jaki w Łukowie przedsiębiorca zatrudnia uczciwie? Wszędzie najniższa krajowa reszta pod stołem. Później ktoś się dziwi że do Warszawy uciekają ludzie czy na zachód. Następna sprawa kup mieszkanie w Łukowie cena wyższa niż w Siedlcach a koszt wynajmu wyższy często niż w Warszawie. Jaki burmistrz zrobił coś w tym kierunku? Kto z mieszkańców o to się martwi? Zajmujecie się głupotami i w swej głupocie nie patrzcie na ważne sprawy.
@ Do Gość (2019-03-24 09:36) 30 25   |   zgłoś do usunięcia
Jeżeli dla niektórych nie jest ważne jak rządzi, ale z jakiego ugrupowania jest gospodarz lub jego zastępca, to o czym to świadczy? . Wszędzie muszą być "swoi" , bo wtedy jest większe pole do " działania "? . Władza jest gospodarzem wszystkich mieszkańców i mi jest obojętne z jakiej opcji się wywodzi, ale czy myśli o polepszeniu życia zwykłych mieszkańców, a nie tylko o " kolegach ". Kiedy w Łukowie było widać rozwój miasta? Kiedy budowano zakłady pracy, osiedla? Na mieszkanie czekałeś, ale miałeś za rozsądną cenę. Ciężko będzie to powtórzyć. Miasto powinno sie powiększać, a nie na każdym skrawku budować nowe bloki ,na ziemi kupionej za grosze od miasta przez .... . Szkoda słów.
Xy (2019-03-24 10:43) 13 11   |   zgłoś do usunięcia
Jak z danej partii szeregowi widzą jak władza baluje i ma profity to ci szeregowi jak fanatycy atakują przeciwników bo sami liczą na szybki awans. 80%wynorcow nie wie co tak naprawdę się dzieje wokół nich a głosują bo każą iść głosować a nie wiadomo na kogo głosuje na tych bo źle nie jest może się już nakradli nowi przyjdą będzie gorzej. Tak słyszę od zawsze. Tacy są nasi wyborcy to co się dziwić że władza robi co chce.
Polecam Marka Hłaskę (2019-03-24 11:08) 14 11   |   zgłoś do usunięcia
Ot, takie skojarzenie odnośnie komentarzy pojawiających się w związku z ważnymi wydarzeniami w Łukowie i okolicach. Marek Hłasko "Piękni dwudziestoletni": Szkoła. Nauczyciel bada stopień inteligencji swoich uczniów. Wyjmuje z kieszeni białą chusteczkę. Nauczyciel: - Kowalski - z czym ci się ta chusteczka kojarzy? Kowalski: - Z dymem ognisk i mgłami. Nauczyciel: - Dlaczego? Kowalski: - Bo jesienią mam zawsze katar, a mgły i dymy z pastuszych ognisk widzimy najczęściej jesienią. Nauczyciel: - Doskonale, Kowalski. Masz przed sobą przyszłość. Siadaj. (do następnego) Rappaport. Z czym ci się ta chusteczka kojarzy? Rappaport: - Z wakacjami. Nauczyciel: - Dlaczego? Rappaport: - Bo kiedy wyjeżdżam na obóz młodzieży katolickiej, to mama zawsze stoi na peronie i powiewa mi chusteczką. Nauczyciel: - Doskonale, Rappaport. Masz przed sobą przyszłość. (do następnego) Sierzputowski - z czym ci się ta chusteczka kojarzy? Z ostatniej ławki podnosi się ponury olbrzym. Pryszczaty. Widać, że mimo najszczerszych wysiłków woli nie udaje mu się przerobić jednej klasy w terminie krótszym jak trzy lata. Kamera najeżdża na twarz Sierzputowski. Close up. Widać olbrzymi wysiłek myśli, malujący się na twarzy nieszczęsnego olbrzyma. Sierzputowski: (bełkoce ku ogólnemu zadowoleniu) - Z dupą, panie profesorze. Close up to the teacher. Nauczyciel: - Z dupą? Chusteczka? Dlaczego? Close up to Sierzputowski. Sierzputwowski: (zwycięsko) - Bo mnie się wszystko z dupą kojarzy. Pozdrawiam wszystkich, których komentarze, obojętnie jakiego artykułu dotyczą, zawsze brzmią tak samo i poruszają te same plotkarskie kwestie. Bo ten artykuł na przykład dotyczył ważnego jubileuszu szkoły. Wszystkiego najlepszego Trójko!
do stetryczałego ubeka (2019-03-24 12:19) 14 23   |   zgłoś do usunięcia
Mogłeś sobie ubecka kanalio pod innym tematem swoje wypociny pisać. Jubileusz szkoły zostaw w spokoju!!!
czytelnik (2019-03-24 17:47) 14 11   |   zgłoś do usunięcia
Piękne i prawdziwe skojarzenie ,te komentarze są do d....Zamiast to jest artykuł o pięknym jubileuszu szkoły powspominać swoje czasy z tej szkoły to zajmują się politycznymi bzdetami.Jak moja babcia mówiła co to jest polityka.
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Możesz mieć wpływ na bezpieczeństwo
Możesz mieć wpływ na bezpieczeństwo Łukowscy policjanci zapraszają jutro (21.11.2019r.) o godz. 11.00 do Urzędu Gminy Łuków na debatę ewaluacyjną.
Obrobili Tesco. Uciekli z m.in z wódką
Obrobili Tesco. Uciekli z m.in z wódką Policja szuka złodziei, którzy w środę po popołudniu okradli łukowski supermarket
Inauguracja Roku Kulturalnego w Gminie Łuków 2019/2020
Inauguracja Roku Kulturalnego w Gminie Łuków 2019/2020 GMINA ŁUKÓW Gala wręczenia dorocznej nagrody Kulturalniak 2019 zacznie się w niedzielę, 24 listopada, o godz. 16:00 w Szkole Podstawowej w Aleksandrowie (sala gimnastyczna).
Sukces Kacpra Sadło w konkursie "Dziedzictwo zamknięte w ...
Sukces Kacpra Sadło w konkursie Jury wyłonione wybrało te prace, które oddały charakter historii i tradycji Warmii i Mazur.
Pośmiertny awans dla chor. Wincentego Tomasiewicza
Pośmiertny awans dla chor. Wincentego Tomasiewicza Awans na stopień podporucznika odebrała wnuczka Iwona Kubik.
KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ W SIEDLCACH "Patriota 2019’’
KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ W SIEDLCACH  W Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach po raz pierwszy uczniowie ZS nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie wzięli udział w Konkursie Pieśni Patriotycznej ,,Patriota 2019", zorganizowanym przez Caritas Diecezji Siedleckiej.
Przedsiębiorco to propozycja dla Ciebie
Przedsiębiorco to propozycja dla Ciebie Łuków może być kolejnym miastem, w którym będzie działało Towarzystwo Biznesowe. Pierwsze spotkanie informacyjne zaplanowano na 10 grudnia w Pałacyku Fantazja w Sięciaszce
KTO GO ROZPOZNAJE?
 KTO GO ROZPOZNAJE? OSZUST NA BLIK NAGRANY PRZEZ KAMERY.
Sportowcy docenieni za osiągnięcia
Sportowcy docenieni za osiągnięcia GMINA STANIN 10 zapaśników, jedna piłkarka nożna, jedna kickboxerka i jeden siatkarz - otrzymali nagrody za ciężkie treningi i wyniki.
III miejsce Niezapominajek z Dminina na festiwalu w Warszawie
III miejsce Niezapominajek z Dminina na festiwalu w Warszawie  Zespół Niezapominajki z Dminina , działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łukowie uczestniczył w VII Festiwalu Pieśni Żołnierskich i Patriotycznych - Jak długo w sercach naszych - i uzyskał III miejsce i nagrodę pieniężną w kategorii zespołów instrumentalno-wokalnych .
Święto Seniora Senioriada w Gminie Łuków
Święto  Seniora  Senioriada  w Gminie Łuków Po raz szósty z kolei w Strzyżewie 17 listopada w ramach Ogólnopolskiego Dnia Seniora zorganizowane zostało spotkanie seniorów Senioriada 2019.
Sukces Kacpra Sadło z ALEJ w konkursie rzeźbiarskim ...
Sukces Kacpra Sadło z ALEJ w konkursie rzeźbiarskim Kacper Sadło, uczeń klasy 3 technikum mechanicznego, został laureatem ogólnopolskiego konkursu - Dziedzictwo zamknięte w drewnie - zajmując III miejsce za wykonanie płaskorzeźby ryby.
Potrącił 20-latkę przechodzącą przez jezdnię
Potrącił 20-latkę przechodzącą przez jezdnię Zakaz prowadzenia pojazdów, wysoka grzywna a nawet kara pozbawienia wolności. To konsekwencje jakie może ponieść 19-latek z gminy Łuków.
CHCIAŁ ZAROBIĆ NA INWESTYCJACH GIEŁDOWYCH - STRACIŁ 65 TYS. ...
CHCIAŁ ZAROBIĆ NA INWESTYCJACH GIEŁDOWYCH - STRACIŁ 65 TYS. ZŁ 70-latek chcąc szybko i łatwo zarobić na inwestycjach giełdowych przekazał swoje dane osobowe, dane konta bankowego i karty kredytowej rzekomemu konsultantowi.
Wiem, jak żyć na 100%
Wiem, jak żyć na 100% Rozmowa z Łukaszem Jakóbiakiem, mówcą motywacyjnym, twórcą programy 20m2
Sąd w Łukowie zmienia podległość
Sąd w Łukowie zmienia podległość Już nie będzie to Sąd Okręgowy w Lublinie, a Sąd Okręgowy w Siedlcach.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Tłumy na roztańczonym jubileuszuHarcerze opanowali Wolę OkrzejskąRuszył gruntowny remont pomieszczeń sanitarnych w łukowskim szpitaluLata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieDni Łukowa 2019: Przedszkoliada nad KrznąDni Łukowa 2019: Bieg i biesiada na inauguracjęMuzyczne warsztaty w BieszczadachFotografia abstrakcyjna w ŁOKTurniej Szkół Sienkiewiczowskich: wygrana SiedlecPrawybory w Alejach„Czyste Powietrze”: zgłoś się do programu

Obejrzyj

Lata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieSzóstka kandydatów starła się podczas Wielkiej Debaty WspólnotyMuzyczne warsztaty w BieszczadachNauczycielski protest songWiozła dwoje dzieci. Miała ponad 3 promilePotrącił 4 osoby!Kampania przeciw dopalaczomMnóstwo głosowań na sesjiPo nieboskłonie - wiosenny przebój!Medialne warszaty z uczelnią z ToruniaWjechała na czerwonym świetle. Zobacz film

Wydarzenia dodajwszystkie

Listopad 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
28293031010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
252627282930
01
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja

Prognoza pogody

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Dam pracę: Pracownik ogólnobudowlany
Firma budowlana zatrudni pracowników ogólnobudowlanych do pracy przy remontach. Praca w Warszawie z zakwaterowaniem. Wysokie stawki wynagrodzenia. Praca od poniedziałku do piątku. Więcej informacji tel: ...
Dam pracę: Majster robót drogowych
Firma zajmująca się m. in. utrzymaniem dróg i autostrad, zatrudni pracownika na stanowisko Majster robót drogowych Miejsce pracy: Międzyrzec Podlaski Oczekiwania wobec Kandydatów: - umiejętność czytania dokumentacji technicznej, - samodzielność ...
Kupię: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Inne: KUPIE WOJSKOWE STARE SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Sprzedam: KUPIE WOJSKOWE STARE KOLEKCJE,ZBIORY TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje