Dziś są imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili

Dariusz Jędryszka
dodane: 20-04-2019 11:07   |   wyświetleń: 1856

"Jestem feministką, ale katolicką"

Ja nie widzę jakiegoś poważnego programu Koalicji Europejskiej, również dla naszego regionu. I myślę, że mieszkańcy województwa lubelskiego też to dostrzegają - mówi Elżbieta Kruk.
foto. Facebook 
Dariusz Jędryszka (wydawnictwo Wspólnota): Jest Pani liderką listy Zjednoczonej Prawicy w wyborach do europarlamentu.  Co oznacza dla Pani ta propozycja prezesa Jarosława Kaczyńskiego?

Elżbieta Kruk, posłanka PiS: To ogromny zaszczyt i zobowiązanie. Z panem premierem Jarosławem Kaczyńskim współpracuję od wielu lat. Przez lata współpracowałam też ze śp. panem prezydentem Lechem Kaczyńskim. To był piękny i owocny czas wspólnej pracy dla Polski. Dlatego potraktowałam propozycję pana premiera jako szansę na kontynuację tej misji. Dziś we wspólnej Europie musimy dbać o wartości stanowiące fundament naszej cywilizacji, o których często się zapomina na brukselskich salonach, a jednocześnie mocno stać na straży polskich interesów, o czym często zapominają politycy opozycji. Dzisiejsza Unia Europejska potrzebuje przywrócenia zasad, które były podstawą jej sukcesu. To Europa ojczyzn, Europa solidarna, Europa rodzin, która nie wstydzi się chrześcijańskich korzeni.

Jest Pani doświadczonym posłem. Obecna VIII kadencja Sejmu jest Pani piątą kadencją. Co Pani uznałaby za największy sukces w swej pracy na rzecz naszego regionu?

Zawsze uważałam, że najważniejsze o co powinniśmy zabiegać, jako przedstawiciele Lubelszczyzny, to rozwój infrastruktury komunikacyjnej. Bez połączenia z Polską i światem nasz region się nie będzie się rozwijał. W tym zakresie pierwszym moim osiągnięciem było uzyskanie środków z budżetu na wykupienie od banku PKO S.A. gruntów koniecznych do budowy lotniska i to był pierwszy krok do powstania Portu Lotniczego Lublin, naszego okna na świat. To spowodowało też przebicie takiego balonu niemożności w tym zakresie i ruszyła, dziś na ukończeniu, modernizacja drogi i kolei Warszawa-Lublin. Mamy już decyzję rządu o modernizacji dalszych odcinków drogi S17 do Zamościa i dalej do granicy oraz S12 do Chełma i granicy z Ukrainą. W 2024 roku zrealizowana będzie autostrada A2 z Siedlec do Białej Podlaski. Przypomnę, że do końca roku zakończy się modernizacja linii kolejowej łączącej Białą Podlaską z Warszawą, przybliżając i ten region Lubelszczyzny do centrum.

I w końcu nasz sztandarowy projekt - Via Carpatia, kluczowa inwestycja drogowa dla Polski Wschodniej. Ta trasa ma połączyć Kłajpedę na Litwie z greckimi Salonikami. To z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego droga S19 włączona została w ten międzynarodowy szlak. Nasze zaangażowanie w projekt Via Carpatia pokazuje, że PiS w przeciwieństwie do poprzednich ekip, poważnie myśli o Polsce Wschodniej i jej zrównoważonym rozwoju. Ale nie zapominamy też o drogach lokalnych. Dziś już wiemy, że w konsekwencji Piątki Morawieckiego ogłoszonej w tamtym roku, Lubelszczyzna dostanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych ok. 430 mln zł na modernizację i budowę dróg gminnych i powiatowych. To 2. miejsce w kraju, więcej otrzymało tylko Mazowsze. Dla porównania za poprzedników było to siedemdziesiąt kilka mln rocznie, a więc przeznaczymy na drogi lokalne 6 razy więcej środków. No i rozgadałam się o infrastrukturze, a choć to najważniejsze to jednak nie wszystko.

A jak w tym kontekście widzi Pani swoją rolę w europarlamencie, jeśli wyborcy obdarzą Panią swym zaufaniem?

Praca w europarlamencie to inne pole działania, ale nie można stracić lokalnej perspektywy. Reprezentując Polskę nie przestaje się być posłem z województwa lubelskiego. W naszym regionie, który nie należy do najbogatszych, a w wielu wymiarach, można powiedzieć, że należy wprost do zapóźnionych, jest nadal wiele rzeczy do zrobienia. Dobrze skierowane środki unijne przy naszym potencjale społecznym i intelektualnym mogą pomóc w szybkim i skutecznym wyrównaniu szans. O tym rozmawialiśmy w marcu podczas konwencji PiS w Jasionce pod Rzeszowem. Przyjęta przez nas Deklaracja Europejska będzie dla mnie punktem odniesienia w mojej ewentualnej pracy w europarlamencie. Nie ma nic ważniejszego niż zagwarantowanie rodzicom prawa do wychowania własnych dzieci. A dziś jesteśmy świadkami prób, także w Polsce, kwestionowania tych praw. Dla nas w Lubelskiem istotne są postulaty polskiej wsi. Nie możemy też zapominać o nierównym traktowaniu polskich firm na rynku europejskim. Europarlamentarzyści PiS będą walczyć o równe traktowanie naszych rolników i przedsiębiorców. Dlatego tak ważny jest, aby nowy budżet Unii Europejskiej był dobry dla Polski i województwa lubelskiego.

Opozycja idzie do wyborów w ramach Koalicji Europejskiej. Jak Pani ocenia szanse wspólnego bloku, który skupia polityków Platformy Obywatelskiej, SLD, Nowoczesnej i PSL w naszym regionie?

To dość egzotyczna koalicja. W naszym regionie wyborca PSL może mieć problem w akceptacji obyczajowych postulatów Nowoczesnej. Tak naprawdę nie bardzo wiemy, jakie wartości europejskie reprezentuje koalicja. Być może jest to jedynie rewolucja obyczajowa, która sprowadza się do promocji LGBT. Ja nie widzę jakiegoś poważnego programu, również dla naszego regionu. I myślę, ze mieszkańcy województwa lubelskiego też to dostrzegają. Dla nas drogą do Europy jest droga do dobrobytu Polaków. PiS udowodnił już, i cały czas udowadnia, że dotrzymuje słowa. Jesteśmy wiarygodni.

Przez wiele lat była Pani jednym z najbliższych współpracowników pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jak Pani wspomina ten czas pracy i przyjaźni z panem prezydentem?

Miałam dużo szczęścia, że mogłam współpracować z Lechem Kaczyńskim. Każdemu życzę takiego szefa i przyjaciela. Był wyjątkowym człowiekiem i politykiem. Był politykiem odważnym i myślącym o sprawach polskich w perspektywie, a to dziś niestety rzadkie. U podstaw jego działań zawsze leżał patriotyzm. Państwo polskie widział jako silne wobec silnych, a nie wobec słabych. Idea sprawiedliwego i solidarnego państwa była dla niego fundamentalna. Jego działania zmierzały do przywrócenia wiary w patriotyzm i w to, że warto być Polakiem.

Z Pani inicjatywy powstało Lubelskie Forum Kobiet PiS. To pierwsza taka inicjatywa po prawej stronie sceny politycznej. Czy to oznacza, że Elżbieta Kruk jest feministką?

(śmiech - przy. red.) Tak, jestem feministką, ale katolicką. Tak naprawdę feminizm, to nie aborcja i walka o dominację w świecie mężczyzn. Zamiast walczyć z mężczyznami o kwoty i parytety, wolę promować kobiety, aby zmieniały naszą rzeczywistość. Chodzi o autentyczne równouprawnienie - wspieranie kobiet zaangażowanych w działania w swoich środowiskach i  zachęcanie ich do aktywności w życiu politycznym i społecznym, ale też tych, które realizują się w rodzinie. Temu już teraz służą programy rządu Prawa i Sprawiedliwości. Lubelskie Forum Kobiet PiS ma być miejscem współpracy kobiet i wypracowywania służących kobietom projektów.

A jaka jest Elżbieta Kruk prywatnie?

Polityka nie zostawia za wiele czasu na prywatność. Bardzo więc cenię te chwile, które mogę poświęcić na dobrą lekturę, czy dobry film. Uwielbiam spędzać czas w naturze, albo z moimi kotami. Najsłynniejszy jest oczywiście kot prezesa, ale mój Buzek i Balbinka są równie urocze.

Kiedy wszedłem do Pani gabinetu, zauważyłem dużą, mosiężną figurę Piłsudskiego. Czy to tylko sentyment, czy coś więcej?

Sentyment także i to rodzinny. Mój dziadek Jan był legionistą. Wychowałam się w tradycji kultu Marszałka. Zawsze byłam pod wrażeniem jego oddania Polsce, miłości do Ojczyzny. Ta jego siła woli, konsekwencja stały się dla mnie wzorem i inspiracją do zaangażowania w życiu publicznym. Dzisiaj bycie piłsudczykiem to bycie wiernym tej tradycji. W praktyce to budowanie dobrobytu Polaków, poszerzanie ich sfery wolności i wzmocnienie pozycji Polski w Europie.

***

Elżbieta Kruk - Poseł na Sejm RP IV, V, VI oraz VII kadencji. W 2015 roku objęła funkcję Przewodniczącej Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Jest również członkiem Rady Mediów Narodowych. Przewodnicząca Społecznego Komitetu Budowy Masztu Niepodległości - symbolu wdzięczności i hołdu mieszkańców Lublina i Ziemi Lubelskiej wszystkim Polakom, którzy przyczynili się do odzyskania i zachowania niepodległości i suwerenności naszej Ojczyzny. Maszt został odsłonięty 11 listopada 2018 r. w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Absolwentka historii na Wydziale Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Ukończyła również studia podyplomowe w zakresie administracji publicznej na Uniwersytecie Warszawskim oraz na University of Wisconsin w La Crosse (USA). Karierę zawodową rozpoczynała jako nauczyciel historii. Pracowała m.in. w Muzeum Historii Miasta Lublina. Od 1991 r. bliski współpracownik prof. Lecha Kaczyńskiego. Współpracowała z nim w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, Najwyższej Izby Kontroli oraz w Ministerstwie Sprawiedliwości jako Szef Gabinetu Politycznego. W 2006 roku powołana przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, której została przewodniczącą.

W latach 2012-2013 należała do założycieli Prawa i Sprawiedliwości, zbudowała struktury tej partii na Lubelszczyźnie i kierowała nimi do momentu objęcia funkcji Przewodniczącej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Prywatnie miłośnik przyrody i zwierząt. Ma dwa koty - Buzka i Balbinkę.


Komentowane

Nie dla PiS (2019-04-20 15:21) 28 15   |   zgłoś do usunięcia
Moglibyście choć w święta takich wypocin politycznych nie wrzucać. A to w ogóle nie jest artykuł sponsorowany?
Coś tam coś tam (2019-04-20 15:29) 16 15   |   zgłoś do usunięcia
https://www.youtube.com/watch?v=dExwqGqzCPA
Krowa+ (2019-04-20 19:09) 20 13   |   zgłoś do usunięcia
Pani coś tam, coś tam
Ala (2019-04-21 09:04) 17 16   |   zgłoś do usunięcia
Ilekroć alkoholu by ta pani nie przyjęła to wraz ją ludzie wybiorą na euroemeryturę. Jakie społeczeństwo, tacy politycy. Wstyd Łuków.
Do Ali (2019-04-21 11:34) 13 18   |   zgłoś do usunięcia
Niestety masz wiele racji. Może kiedyś społeczeństwo dorosnie i zacznie przygotowywwc się do wyborów. Czas na zmiany
feministka to nie kobieta (2019-04-22 00:08) 21 25   |   zgłoś do usunięcia
Nie ma takiego zwierzęcia jak feministka katolicka! Albo jest się feministką albo katoliczką to tj za komuny pisali doktoraty z centralizmu demokratycznego a czegoś takiego w ogóle nie było.
Partia Interesów Syjonistycznych PIS (2019-04-22 00:12) 13 18   |   zgłoś do usunięcia
PiS=PZPRbis
Jajko (2019-04-22 09:59) 13 14   |   zgłoś do usunięcia
W PZPR było ponad 3 mln ludzi
Lubelska lista PiS (2019-04-22 19:06) 12 16   |   zgłoś do usunięcia
Kandydaci z tej listy do Europarlamentu ogólnie nie zachwycają. Jednak w lubelskiem to nie rozum a stan świadomości rządzi i pewnie pani Kruk albo pani Mazurek pojadą na emeryturę polityczna za 10 tysi euro miesięcznie. Nam nic z tego nie przybędzie. Ale głosujcie, żeby żyło się lepiej.. Swoim
Oksymoron (2019-04-23 10:40) 8 13   |   zgłoś do usunięcia
"Jestem feministką, ale katolicką"
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Geocaching – poszukiwanie skarbów dla całych rodzin. Teraz w ...
Geocaching – poszukiwanie skarbów dla całych rodzin. Teraz w naszym powiecie POWIAT Stowarzyszenie Inkubator Kreatywności Społecznej ze Stoczka Łukowskiego dzięki dofinansowaniu pozyskanemu za pośrednictwem LGD Razem realizowało projekt Geocachingowy szlak walki i oręża. W ostatnim czasie w naszym powiecie powstało pięć tras geokeszingowych.
Kolizja w Sięciaszce. Wjechał w dom (FOTO)
Kolizja w Sięciaszce. Wjechał w dom (FOTO) W Sieciaszce Drugiej auto osobowe wjechało w ogrodzenie i uderzyło w dom. Nikomu nic się nie stało
Najładniejsze okładki książek wybrane
Najładniejsze okładki książek wybrane GMINA KRZYWDA Czytelnicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzywdzie nie tylko lubią czytać, ale również mają zdolności plastyczne. Udowodnili to zgłaszając swoje propozycje do konkursu ?Okładka mojej ulubionej książki?, który właśnie został rozstrzygnięty.
Możesz oddać folię rolniczą i worki po nawozach
Możesz oddać folię rolniczą i worki po nawozach GMINA KRZYWDA Gmina otrzymała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w wysokości 58,5 tys. zł na usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej.
Kacper Borkowski w czasie pandemii stworzył "Czarne dziury ...
Kacper Borkowski w czasie  pandemii stworzył ŁUKÓW Jako uczeń liceum zaczął zgłębiać wiedzę o wszechświecie. Jako student postanowił przybliżać innym bezmiar naszej galaktyki i zachodzących w niej zjawisk. Zaglądajcie na jego stronę na fb, czytajcie, lajkujcie. Naprawdę fajnie pisze.
Zgłoszenia do Szkoły Muzycznej
Zgłoszenia do Szkoły Muzycznej Szkoła Muzyczna w Łukowie wydłużyła do 7 czerwca termin zgłaszania kandydatów do klas I na rok szk. 2020/2021.
Kasa dla DPS-u w Ryżkach. Wiemy ile otrzyma ośrodek ...
Kasa dla DPS-u w Ryżkach. Wiemy ile otrzyma ośrodek W Urzędzie Marszałkowskim została podpisana umowa na dofinansowanie robót budowlanych dotyczących obiektów służących rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
20-LATEK NAPADŁ NA SKLEP PÓŹNIEJ SKRADZIONYMI PIENIĘDZMI ZAPŁACIŁ ZA ...
20-LATEK NAPADŁ NA SKLEP PÓŹNIEJ SKRADZIONYMI PIENIĘDZMI ZAPŁACIŁ ZA NARKOTYKI Mundurowi z Adamowa i łukowscy kryminalni ustalili i zatrzymali 20-latka, który zastraszając ekspedientkę w sklepie ukradł z kasy kilkaset złotych
Przetarg na 308 zestawów paneli fotowoltaicznych
 Przetarg na 308 zestawów paneli fotowoltaicznych Dzięki wsparciu Unii Europejskiej Gmina Łuków kończy kolejny projekt zakupu i montażu instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii.
Cyknij fotkę i opowiedz o sporcie. Nowy konkurs OSiR
Cyknij fotkę i opowiedz o sporcie. Nowy konkurs OSiR Rozpoczynamy konkurs "Moja ulubiona dyscyplina sportu" w ramach "Dnia Dziecka na sportowo z OSiR"
Nabór do łukowskiej orkiestry dętej
Nabór do łukowskiej orkiestry dętej Towarzystwo Muzyczne im. Antoniego Próchniewicza w Łukowie działające w Łukowskim Ośrodku Kultury prowadzi ponownie nabór do łukowskiej orkiestry dętej.
Zuzia Bochman i Emilia Szcześniak wyśpiewały nagrody ...
Zuzia Bochman i Emilia Szcześniak wyśpiewały nagrody Sukcesy wokalistek Fabryki Piosenki ŁOK.
Godz. 10.00: Koronawirus nie odpuszcza
Godz. 10.00:  Koronawirus nie odpuszcza Potwierdzone wyniki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w województwie lubelskim dotyczą:
Lubelskie ma nowego wicewojewodę. Kim jest Bolesław Gzik?
Lubelskie ma nowego wicewojewodę. Kim jest  Bolesław Gzik? Na stanowisko II wicewojewody lubelskiego został powołany Bolesław Gzik, były starosta powiatu janowskiego.
Pijany jechał motorowerem. Był poszukiwany
Pijany jechał motorowerem. Był poszukiwany Do zakładu karnego trafi 48-latek z gminy Łuków, który kierował wczoraj motorowerem. Okazało się, że miał m.in. sądowy zakaz kierowania pojazdami i był poszukiwany
Odmrażanie gospodarki. Wesela do 150 osób. Koniec z maseczkami ...
Odmrażanie gospodarki. Wesela do 150 osób. Koniec z maseczkami w otwartej przestrzeni Od 30 maja zostaną zniesione wszelkie obostrzenia w handlu .
Zmarła Janina Antoniak pracownik Urzędu Gminy w Staninie ...
Zmarła Janina Antoniak pracownik Urzędu Gminy w Staninie - Z ogromnym bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Janiny Antoniak. Do wieczności odeszła w wieku 63 lat - informuje Urząd Gminy w Staninie.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Tłumy na roztańczonym jubileuszuHarcerze opanowali Wolę OkrzejskąRuszył gruntowny remont pomieszczeń sanitarnych w łukowskim szpitaluLata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieDni Łukowa 2019: Przedszkoliada nad KrznąDni Łukowa 2019: Bieg i biesiada na inauguracjęMuzyczne warsztaty w BieszczadachFotografia abstrakcyjna w ŁOKTurniej Szkół Sienkiewiczowskich: wygrana SiedlecPrawybory w Alejach„Czyste Powietrze”: zgłoś się do programu

Obejrzyj

Wywieźli odpady do lasuLata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieSzóstka kandydatów starła się podczas Wielkiej Debaty WspólnotyMuzyczne warsztaty w BieszczadachNauczycielski protest songWiozła dwoje dzieci. Miała ponad 3 promilePotrącił 4 osoby!Kampania przeciw dopalaczomMnóstwo głosowań na sesjiPo nieboskłonie - wiosenny przebój!Medialne warszaty z uczelnią z Torunia

Wydarzenia dodajwszystkie

Maj 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
27282930010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Najbliższe wydarzenia
O prawie spadkowym na UTW
O prawie spadkowym na UTW
W poniedziałek 25 listopada Galerii PROwizorium ŁOK słuchacze Łukowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyli w spotkaniu, poświęconym podstawowym zagadnieniom z prawa spadkowego
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja

Prognoza pogody

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Kupię: KUPIE WOJSKOWE STARE KOLEKCJE,ZBIORY TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Kupię: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Inne: KUPIE WOJSKOWE STARE SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE TELEFON 694-972-047 ...
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Sprzedam: KUPIE WOJSKOWE STARE DOKUMENTY,ZDJĘCIA,LEGITYMACJE TELEFON 694972047
Kupie dokumenty z drugiej wojny światowej i starsze listy z obozów koncentracyjnych,legitymacje, stare pisma, dyplomy, dokumenty wojskowe, zdjęcia, widokówki, obrazki,obrazy,mundury,szable,bagnety,kordziki,odznaki,odznaczenia,medale,ordery za ciekawe dobrze zapłacę telefon ...
pozostałe: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
redakcja@lukow24.pl Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 reklama@lukow24.pl
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
lukow@24wspolnota.pl Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
okninska@24wspolnota.pl Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
marta.karwowska@24wspolnota.pl Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
szumowski@24wspolnota.pl Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
wielgosz@24wspolnota.pl
Siedlce Się Dzieje