Dziś są imieniny: Jana, Moniki, Wiktora

Dariusz Jędryszka
dodane: 20-04-2019 11:07   |   wyświetleń: 1600

"Jestem feministką, ale katolicką"

Ja nie widzę jakiegoś poważnego programu Koalicji Europejskiej, również dla naszego regionu. I myślę, że mieszkańcy województwa lubelskiego też to dostrzegają - mówi Elżbieta Kruk.
foto. Facebook 
Dariusz Jędryszka (wydawnictwo Wspólnota): Jest Pani liderką listy Zjednoczonej Prawicy w wyborach do europarlamentu.  Co oznacza dla Pani ta propozycja prezesa Jarosława Kaczyńskiego?

Elżbieta Kruk, posłanka PiS: To ogromny zaszczyt i zobowiązanie. Z panem premierem Jarosławem Kaczyńskim współpracuję od wielu lat. Przez lata współpracowałam też ze śp. panem prezydentem Lechem Kaczyńskim. To był piękny i owocny czas wspólnej pracy dla Polski. Dlatego potraktowałam propozycję pana premiera jako szansę na kontynuację tej misji. Dziś we wspólnej Europie musimy dbać o wartości stanowiące fundament naszej cywilizacji, o których często się zapomina na brukselskich salonach, a jednocześnie mocno stać na straży polskich interesów, o czym często zapominają politycy opozycji. Dzisiejsza Unia Europejska potrzebuje przywrócenia zasad, które były podstawą jej sukcesu. To Europa ojczyzn, Europa solidarna, Europa rodzin, która nie wstydzi się chrześcijańskich korzeni.

Jest Pani doświadczonym posłem. Obecna VIII kadencja Sejmu jest Pani piątą kadencją. Co Pani uznałaby za największy sukces w swej pracy na rzecz naszego regionu?

Zawsze uważałam, że najważniejsze o co powinniśmy zabiegać, jako przedstawiciele Lubelszczyzny, to rozwój infrastruktury komunikacyjnej. Bez połączenia z Polską i światem nasz region się nie będzie się rozwijał. W tym zakresie pierwszym moim osiągnięciem było uzyskanie środków z budżetu na wykupienie od banku PKO S.A. gruntów koniecznych do budowy lotniska i to był pierwszy krok do powstania Portu Lotniczego Lublin, naszego okna na świat. To spowodowało też przebicie takiego balonu niemożności w tym zakresie i ruszyła, dziś na ukończeniu, modernizacja drogi i kolei Warszawa-Lublin. Mamy już decyzję rządu o modernizacji dalszych odcinków drogi S17 do Zamościa i dalej do granicy oraz S12 do Chełma i granicy z Ukrainą. W 2024 roku zrealizowana będzie autostrada A2 z Siedlec do Białej Podlaski. Przypomnę, że do końca roku zakończy się modernizacja linii kolejowej łączącej Białą Podlaską z Warszawą, przybliżając i ten region Lubelszczyzny do centrum.

I w końcu nasz sztandarowy projekt - Via Carpatia, kluczowa inwestycja drogowa dla Polski Wschodniej. Ta trasa ma połączyć Kłajpedę na Litwie z greckimi Salonikami. To z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego droga S19 włączona została w ten międzynarodowy szlak. Nasze zaangażowanie w projekt Via Carpatia pokazuje, że PiS w przeciwieństwie do poprzednich ekip, poważnie myśli o Polsce Wschodniej i jej zrównoważonym rozwoju. Ale nie zapominamy też o drogach lokalnych. Dziś już wiemy, że w konsekwencji Piątki Morawieckiego ogłoszonej w tamtym roku, Lubelszczyzna dostanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych ok. 430 mln zł na modernizację i budowę dróg gminnych i powiatowych. To 2. miejsce w kraju, więcej otrzymało tylko Mazowsze. Dla porównania za poprzedników było to siedemdziesiąt kilka mln rocznie, a więc przeznaczymy na drogi lokalne 6 razy więcej środków. No i rozgadałam się o infrastrukturze, a choć to najważniejsze to jednak nie wszystko.

A jak w tym kontekście widzi Pani swoją rolę w europarlamencie, jeśli wyborcy obdarzą Panią swym zaufaniem?

Praca w europarlamencie to inne pole działania, ale nie można stracić lokalnej perspektywy. Reprezentując Polskę nie przestaje się być posłem z województwa lubelskiego. W naszym regionie, który nie należy do najbogatszych, a w wielu wymiarach, można powiedzieć, że należy wprost do zapóźnionych, jest nadal wiele rzeczy do zrobienia. Dobrze skierowane środki unijne przy naszym potencjale społecznym i intelektualnym mogą pomóc w szybkim i skutecznym wyrównaniu szans. O tym rozmawialiśmy w marcu podczas konwencji PiS w Jasionce pod Rzeszowem. Przyjęta przez nas Deklaracja Europejska będzie dla mnie punktem odniesienia w mojej ewentualnej pracy w europarlamencie. Nie ma nic ważniejszego niż zagwarantowanie rodzicom prawa do wychowania własnych dzieci. A dziś jesteśmy świadkami prób, także w Polsce, kwestionowania tych praw. Dla nas w Lubelskiem istotne są postulaty polskiej wsi. Nie możemy też zapominać o nierównym traktowaniu polskich firm na rynku europejskim. Europarlamentarzyści PiS będą walczyć o równe traktowanie naszych rolników i przedsiębiorców. Dlatego tak ważny jest, aby nowy budżet Unii Europejskiej był dobry dla Polski i województwa lubelskiego.

Opozycja idzie do wyborów w ramach Koalicji Europejskiej. Jak Pani ocenia szanse wspólnego bloku, który skupia polityków Platformy Obywatelskiej, SLD, Nowoczesnej i PSL w naszym regionie?

To dość egzotyczna koalicja. W naszym regionie wyborca PSL może mieć problem w akceptacji obyczajowych postulatów Nowoczesnej. Tak naprawdę nie bardzo wiemy, jakie wartości europejskie reprezentuje koalicja. Być może jest to jedynie rewolucja obyczajowa, która sprowadza się do promocji LGBT. Ja nie widzę jakiegoś poważnego programu, również dla naszego regionu. I myślę, ze mieszkańcy województwa lubelskiego też to dostrzegają. Dla nas drogą do Europy jest droga do dobrobytu Polaków. PiS udowodnił już, i cały czas udowadnia, że dotrzymuje słowa. Jesteśmy wiarygodni.

Przez wiele lat była Pani jednym z najbliższych współpracowników pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jak Pani wspomina ten czas pracy i przyjaźni z panem prezydentem?

Miałam dużo szczęścia, że mogłam współpracować z Lechem Kaczyńskim. Każdemu życzę takiego szefa i przyjaciela. Był wyjątkowym człowiekiem i politykiem. Był politykiem odważnym i myślącym o sprawach polskich w perspektywie, a to dziś niestety rzadkie. U podstaw jego działań zawsze leżał patriotyzm. Państwo polskie widział jako silne wobec silnych, a nie wobec słabych. Idea sprawiedliwego i solidarnego państwa była dla niego fundamentalna. Jego działania zmierzały do przywrócenia wiary w patriotyzm i w to, że warto być Polakiem.

Z Pani inicjatywy powstało Lubelskie Forum Kobiet PiS. To pierwsza taka inicjatywa po prawej stronie sceny politycznej. Czy to oznacza, że Elżbieta Kruk jest feministką?

(śmiech - przy. red.) Tak, jestem feministką, ale katolicką. Tak naprawdę feminizm, to nie aborcja i walka o dominację w świecie mężczyzn. Zamiast walczyć z mężczyznami o kwoty i parytety, wolę promować kobiety, aby zmieniały naszą rzeczywistość. Chodzi o autentyczne równouprawnienie - wspieranie kobiet zaangażowanych w działania w swoich środowiskach i  zachęcanie ich do aktywności w życiu politycznym i społecznym, ale też tych, które realizują się w rodzinie. Temu już teraz służą programy rządu Prawa i Sprawiedliwości. Lubelskie Forum Kobiet PiS ma być miejscem współpracy kobiet i wypracowywania służących kobietom projektów.

A jaka jest Elżbieta Kruk prywatnie?

Polityka nie zostawia za wiele czasu na prywatność. Bardzo więc cenię te chwile, które mogę poświęcić na dobrą lekturę, czy dobry film. Uwielbiam spędzać czas w naturze, albo z moimi kotami. Najsłynniejszy jest oczywiście kot prezesa, ale mój Buzek i Balbinka są równie urocze.

Kiedy wszedłem do Pani gabinetu, zauważyłem dużą, mosiężną figurę Piłsudskiego. Czy to tylko sentyment, czy coś więcej?

Sentyment także i to rodzinny. Mój dziadek Jan był legionistą. Wychowałam się w tradycji kultu Marszałka. Zawsze byłam pod wrażeniem jego oddania Polsce, miłości do Ojczyzny. Ta jego siła woli, konsekwencja stały się dla mnie wzorem i inspiracją do zaangażowania w życiu publicznym. Dzisiaj bycie piłsudczykiem to bycie wiernym tej tradycji. W praktyce to budowanie dobrobytu Polaków, poszerzanie ich sfery wolności i wzmocnienie pozycji Polski w Europie.

***

Elżbieta Kruk - Poseł na Sejm RP IV, V, VI oraz VII kadencji. W 2015 roku objęła funkcję Przewodniczącej Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Jest również członkiem Rady Mediów Narodowych. Przewodnicząca Społecznego Komitetu Budowy Masztu Niepodległości - symbolu wdzięczności i hołdu mieszkańców Lublina i Ziemi Lubelskiej wszystkim Polakom, którzy przyczynili się do odzyskania i zachowania niepodległości i suwerenności naszej Ojczyzny. Maszt został odsłonięty 11 listopada 2018 r. w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Absolwentka historii na Wydziale Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Ukończyła również studia podyplomowe w zakresie administracji publicznej na Uniwersytecie Warszawskim oraz na University of Wisconsin w La Crosse (USA). Karierę zawodową rozpoczynała jako nauczyciel historii. Pracowała m.in. w Muzeum Historii Miasta Lublina. Od 1991 r. bliski współpracownik prof. Lecha Kaczyńskiego. Współpracowała z nim w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, Najwyższej Izby Kontroli oraz w Ministerstwie Sprawiedliwości jako Szef Gabinetu Politycznego. W 2006 roku powołana przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, której została przewodniczącą.

W latach 2012-2013 należała do założycieli Prawa i Sprawiedliwości, zbudowała struktury tej partii na Lubelszczyźnie i kierowała nimi do momentu objęcia funkcji Przewodniczącej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Prywatnie miłośnik przyrody i zwierząt. Ma dwa koty - Buzka i Balbinkę.


Komentowane

Nie dla PiS (2019-04-20 15:21) 17 5   |   zgłoś do usunięcia
Moglibyście choć w święta takich wypocin politycznych nie wrzucać. A to w ogóle nie jest artykuł sponsorowany?
Coś tam coś tam (2019-04-20 15:29) 5 3   |   zgłoś do usunięcia
https://www.youtube.com/watch?v=dExwqGqzCPA
Krowa+ (2019-04-20 19:09) 9 3   |   zgłoś do usunięcia
Pani coś tam, coś tam
Ala (2019-04-21 09:04) 8 3   |   zgłoś do usunięcia
Ilekroć alkoholu by ta pani nie przyjęła to wraz ją ludzie wybiorą na euroemeryturę. Jakie społeczeństwo, tacy politycy. Wstyd Łuków.
Do Ali (2019-04-21 11:34) 5 4   |   zgłoś do usunięcia
Niestety masz wiele racji. Może kiedyś społeczeństwo dorosnie i zacznie przygotowywwc się do wyborów. Czas na zmiany
feministka to nie kobieta (2019-04-22 00:08) 7 4   |   zgłoś do usunięcia
Nie ma takiego zwierzęcia jak feministka katolicka! Albo jest się feministką albo katoliczką to tj za komuny pisali doktoraty z centralizmu demokratycznego a czegoś takiego w ogóle nie było.
Partia Interesów Syjonistycznych PIS (2019-04-22 00:12) 3 5   |   zgłoś do usunięcia
PiS=PZPRbis
Jajko (2019-04-22 09:59) 2 5   |   zgłoś do usunięcia
W PZPR było ponad 3 mln ludzi
Lubelska lista PiS (2019-04-22 19:06) 4 4   |   zgłoś do usunięcia
Kandydaci z tej listy do Europarlamentu ogólnie nie zachwycają. Jednak w lubelskiem to nie rozum a stan świadomości rządzi i pewnie pani Kruk albo pani Mazurek pojadą na emeryturę polityczna za 10 tysi euro miesięcznie. Nam nic z tego nie przybędzie. Ale głosujcie, żeby żyło się lepiej.. Swoim
Oksymoron (2019-04-23 10:40) 1 2   |   zgłoś do usunięcia
"Jestem feministką, ale katolicką"
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Narkotykowe wpadki w Łukowie
Narkotykowe wpadki w Łukowie Łukowscy policjanci przygotowali kolejną kronikę kryminalną. W ostatnim tygodniu funkcjonariusze odnotowali m.in. narkotykowe wpadki. Środki odurzające trzykrotnie były odnajdowane na terenie miasta.
Darowizny od Janusza Wylotka nie będzie
Darowizny od Janusza Wylotka nie będzie Były wójt gminy Wojcieszków chce przekazać za darmo działkę pod budowę ośrodka zdrowia. Ale stawia warunki, których jego następczyni nie chce przyjąć.
„Polska Moja Ojczyzna”
„Polska Moja Ojczyzna” Łukowski Ośrodek Kultury oraz Tesco w Łukowie zapraszają do wzięcia udziału w akcji "Polska Moja Ojczyzna".
O śmieciach na sesji Rady Miasta
O śmieciach na sesji Rady Miasta Na godz. 11 zaplanowano VIII sesję Rady Miasta Łuków. Jednym z tematów poruszanych przez radnych będzie dyskusja na temat gospodarki odpadami na terenie miasta.
Komunikat: utrudnienia w ruchu!
Komunikat: utrudnienia w ruchu! Uwaga kierowcy! W związku z organizowaną imprezą - Biegiem Kolarskim o Puchar Henryka Sienkiewicza - w czasie trwania wyścigu będą obowiązywały ograniczenia ruchu na drogach publicznych. Organizatorzy proszą o stosowanie się do poleceń policji i służby porządkowej!
Cygańskie rytmy w Dni Łukowa
Cygańskie rytmy w Dni Łukowa Łukowski Ośrodek Kultury przybliża sylwetki artystów, którzy wystąpią na tegorocznych Dniach Łukowa. Moc wizualnych wrażeń zapewnią Gwiazdy Cygańskie z synem Don Vasyla - Dzianim.
Sukces Emilki
Sukces Emilki Emilia Szcześniak z Fabryki Piosenki ŁOK znalazła się w gronie laureatów ogólnopolskiego festiwalu w Iłży. To kolejny sukces dziewczynki.
Ponad 1,7 kg narkotyków u 26-latki
Ponad 1,7 kg narkotyków u 26-latki Ponad 1700 gramów haszyszu i prawie 60 gramów amfetaminy zabezpieczyli łukowscy kryminalni u mieszkającej na terenie gminy Trzebieszów 26-latki. Policjanci sprawdzają teraz, skąd pochodzą te substancje i dla kogo były przeznaczone.
Weekend z atrakcjami
Weekend z atrakcjami Wyścig wózków, przełajowy bieg, organowy koncert i wyścig kolarski. Noc Muzeów, zlot food trucków i spotkanie upamiętniające rocznice bitwy pod Monte Cassino. W sobotę oraz niedzielę w powiecie łukowskim zaplanowano wiele wydarzeń.
Zlot foodtrucków w Łukowie!
Zlot foodtrucków w Łukowie! Mobilna gastronomia dociera także do Łukowa. W weekend 18-19 maja na Placu Solidarności i Wolności w Łukowie stacjonować będą food trucki. Serwować będą m.in. orientalną kuchnię.
Będzie audyt w PUiIK-u. Kto jest winien niedociągnięć? ...
Będzie audyt w PUiIK-u. Kto jest winien niedociągnięć? Niezgodne z prawem finansowanie spółki, brak legalizacji liczników wodociągowych, fatalny stan techniczny pojazdów i niskie pensje pracowników. Takie argumenty padały na konferencji prasowej poświęconej m.in. sytuacji w Przedsiębiorstwie Usług i Inżynierii Komunalnej w Łukowie. Burmistrz miasta zapowiada audyt w firmie i szukanie winnych zaistniałej sytuacji.
Ćwierć tysiąca kolarzy na starcie!
Ćwierć tysiąca kolarzy na starcie! 250 osób stanie na stracie Biegu Kolarskiego o Puchar Henryka Sienkiewicza. Ściganie na dystansie 46 i 92 kilometrów zaplanowano w najbliższą niedzielę 19 maja.
Cztery kolizje w 2,5 dnia
Cztery kolizje w 2,5 dnia Wyjazdy do czterech kolizji drogowych odnotowali w ostatnich kilkudziesięciu godzinach łukowscy strażacy. Do zdarzeń z udziałem samochodów osobowych chodziło w Konorzatce, Starym Jamielniku oraz w Łukowie.
Dni Łukowa 2019: Mała Orkiestra Dni Naszych
Dni Łukowa 2019: Mała Orkiestra Dni Naszych Łukowski Ośrodek Kultury przybliża sylwetki artystów, którzy wystąpią na tegorocznych Dniach Łukowa. Dużo wrażeń dla dzieci szykuje m.in. Mała Orkiestra Dni Naszych.
Utrudnienia niedaleko Ławeckiej
Utrudnienia niedaleko Ławeckiej Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu ul. Siedlecką z ul. Ławecką w Łukowie. Jedna osoba została przewieziona do szpitala.
Ponar Remo: spotkanie po latach
Ponar Remo: spotkanie po latach Na 15 czerwca zaplanowano spotkanie byłych pracowników Zakładu Remontowego Obrabiarek w Łukowie "Ponar Remo".
Rolnikowi zakazują orać własną ziemię, bo w planach biegnie ...
Rolnikowi zakazują orać własną ziemię, bo w planach biegnie po niej droga Rolnik zaorał pole od pokoleń należące do jego rodziny. Gmina dwukrotnie pozwała go za to do sądu, argumentując, że od ponad pół wieku prowadzi tędy droga, która jest jedynym dojazdem do pobliskich zabudowań. "Panie wójcie, zapraszam na miejsce. Chętnie udowodnię, że jest inaczej" - odpowiada mężczyzna.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Ponad 200 osób na memorialePrzystanek Kuchnia czeka na mieszkańców ŁukowaStrażackie święto za namiMajówka z wędkąSukces w CzemiernikachKonna impreza w rocznicę urodzin pisarzaPodbili serca PoloniiŚwięto bibliotekarzyProśby o patrole. Debata za namiDr Sitarek: ryby do zalewu zostały wpuszczone zbyt wcześnieTurniej i licytacje dla Alicji

Obejrzyj

Nauczycielski protest songWiozła dwoje dzieci. Miała ponad 3 promilePotrącił 4 osoby!Kampania przeciw dopalaczomMnóstwo głosowań na sesjiPo nieboskłonie - wiosenny przebój!Medialne warszaty z uczelnią z ToruniaWjechała na czerwonym świetle. Zobacz filmAuto na dachu na środku ulicy. Zobacz filmAleż wykonanie!3 miesiące aresztu dla 27-latkaCeltyckie walentynki w ŁOK

Wydarzenia dodajwszystkie

Maj 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
29300102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
01
02
Darowizny od Janusza Wylotka nie będzie
Darowizny od Janusza Wylotka nie będzie
Były wójt gminy Wojcieszków chce przekazać za darmo działkę pod budowę ośrodka zdrowia. Ale stawia warunki, których jego następczyni nie chce przyjąć.
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja
IV Pieszy Rajd Śladami kpt. "Ostoi"
IV Pieszy Rajd Śladami kpt.
Na 15 i 16 czerwca zaplanowano kolejną wędrówkę ścieżkami rezerwatu Jata. Do wzięcia udziału w wydarzeniu zapraszają m.in. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków i Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne "Orlik".

Prognoza pogody

Ćwierć tysiąca kolarzy na starcie!
Ćwierć tysiąca kolarzy na starcie!
250 osób stanie na stracie Biegu Kolarskiego o Puchar Henryka Sienkiewicza. Ściganie na dystansie 46 i 92 kilometrów zaplanowano w najbliższą niedzielę 19 maja.

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

nieruchomości: Olchowiec nad Jeziorem Solińskim (235.239)
Olchowiec nad Jeziorem Solińskim (235.239) Do sprzedania działki o powierzchni od 600 m2 do 1800 m2 z dostępem do wody (numery działek przeznaczonych do sprzedaży zaznaczono) Działki położone ...
Dam pracę: Zatrudnię pracowników budowlanych
Zatrudnię pracowników ogólnobudowlanych do pracy na budowie w Warszawie. Wykonujemy remonty elewacji, roboty brukarskie, remonty klatek schodowych, remonty dachów itp. Zakwaterowanie, możliwość dojazdu. Wysokie stawki ...
Sprzedam: Olchowiec nad Jeziorem Solińskim (234.238)
Do sprzedania działki o powierzchni od 600 m2 do 1800 m2 (numery działek przeznaczonych do sprzedaży zaznaczono) Działki położone nad Zalewem Solińskim w miejscowości Olchowiec w gminie ...
Inne: Uslugi malowania
Wykonujemy uslugi malowania: - wnetrza - elewacje - dachy - inne
Kupię: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Redaktor Naczelny Łuków24.pl
Tomasz Goławski
tel. +48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje