Dziś są imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

Jagoda Różycka
dodane: 02-10-2018 09:53   |   wyświetleń: 1125

Książki, fitness, taniec - i to wszystko w bibliotece!

Książki, komputery, gry planszowe, zajęcia fitness, sala konferencyjna i różnego rodzaju szkolenia. Już od roku nowa Gminna Biblioteka Publiczna w Staninie, z siedzibą w Kosutach, ma bogatą ofertę dla mieszkańców gminy.
Książki, fitness, taniec - i to wszystko w bibliotece!foto. Gmina Stanin 
Wcześniej biblioteka mieściła się w Zespole Szkół w Staninie - była to jedna ciasna klasa, dlatego aby zorganizować spotkanie autorskie,  konkursy itp. trzeba było korzystać ze świetlic wiejskich lub sal szkolnych. Budowę nowej  biblioteki zainicjował wójt,  Krzysztof  Kazana.

Prawie 2 mln dofinansowania

Władze gminy  postanowiły powalczyć o zewnętrzne fundusze na  nową siedzibę biblioteki i złożyły wniosek  o dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa z  programu "Infrastruktura bibliotek". Celem tego programu jest wzmocnienie roli bibliotek publicznych i przekształcenie bibliotek gminnych w nowoczesne centra kultury. Wartość całej inwestycji wyniosła 2 mln 658 tys. 900 zł. Gmina otrzymała ze wspomnianego programu dofinansowanie w wysokości 1 mln 993 tys., resztę dołożyła sama, w tym ponad 300 tysięcy  złotych w postaci gruntu, na którym stanęła biblioteka. 

Uroczyste otwarcie nowej siedziby biblioteki odbyło się  2 września 2017 r. Na parterze budynku znajdują się: wypożyczalnia, kącik dla najmłodszych, sala multimedialna wyposażona w tablicę multimedialną, stanowiska komputerowe, Xboxa One oraz różnego rodzaju gry planszowe. Na piętrze natomiast zlokalizowane są sale konferencyjne. Jedna przeznaczona na szkolenia i konferencje oraz druga, służąca jako  świetlica, którą można wynająć na różne  uroczystości.

Otwarci na młodzież

Obok biblioteki jest boisko Orlik, które skupia dużo młodzieży, zwłaszcza latem.

- Z treningów dzieci i młodzież często przychodzą do nas. Okoliczne szkoły także chętnie nas odwiedzają. Prowadziliśmy lekcje biblioteczne, podczas których młodzi czytelnicy dowiadywali się z czego i jak mogą u nas korzystać - mówi Aneta Rosa, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Staninie. 

Wypożyczalnia internetowa

Pracownicy biblioteki przekonują, że  każdy może czytać.

- Aby ułatwić korzystanie z biblioteki, mamy wypożyczalnię internetową, dzięki której można  zobaczyć, co mamy w naszym zbiorze. Aby skorzystać z internetowej wypożyczalni należy wejść na stronę internetową gminnej biblioteki w Staninie (www.bpstanin.pl), a następnie skorzystać z zakładki Katalog-MAK+, by sprawdzić, czy interesujący nas tytuł jest dostępny – mówi Aneta Rosa.

Dowiozą książkę

- Prowadzimy również akcję "Książka na telefon". Jeżeli  osoby chore czy niepełnosprawne nie są w stanie same przyjechać do biblioteki, mogą do nas zadzwonić i my zamówioną książkę dowieziemy pod wskazany adres (tel. 025 798 11 03) – dodaje dyrektor biblioteki.

Dużo się dzieje

Kadra biblioteki stara się cały czas organizować nowe atrakcje, wprowadzając w życie swoje pomysły.

- Była u nas Noc Bibliotek – chcieliśmy  przyciągnąć młodych mieszkańców, aby poczuli  się u nas jak u siebie. Prowadzone są zajęcia fitnessu na trampolinach. Niedawno organizowane były także zajęcia taneczne dla młodszych dzieci, które mogły miło u nas spędzić czas. Jesienią zapraszamy na kurs tańca dla dzieci i młodzieży z terenu naszej gminy. Staramy się włączać w ogólnopolskie akcje tj. Odjazdowy Bibliotekarz, Cala Polska Czyta Dzieciom czy Noc bibliotek. Przez cały lipiec prowadzone były zajęcia w ramach "Wakacyjnej przygody z biblioteką", podczas których zorganizowaliśmy: piknik z książką, turniej siatkówki, zajęcia plastyczne oraz różnego rodzaju gry i zabawy dla dzieci i młodzieży - wylicza Aneta Rosa.

Imprezy i zespół

Biblioteka prowadzi  również akcję "Oddaj książkę bibliotece", która polega na tym, że każdy może przynieść do biblioteki książkę zalegająca u niego na półce.

- W październiku w jednej z sal konferencyjnych odbędzie się szkolenie z KRUS-u dla rolników, poza tym w salach konferencyjnych prowadzone są także  inne szkolenia.  Kolejno w kalendarzu mamy obchody Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości  11 listopada, Andrzejki. Chcemy założyć zespół muzyczny dla dzieci  - dodaje Rosa.

Biblioteka zakwalifikowała  się również do projektu "Mała książka-wielki człowiek-trzylatki".  

– Chcemy, aby dzieci już od najmłodszych lat  zaczynały swoją przygodę z książką i jednocześnie z nami. Staramy się, aby było miło, fajnie i przyjemnie i żeby czytanie nie kojarzyło się tylko z lekturami i z tym że MUSZĘ coś przeczytać, ale z tym że: CHCĘ czytać – dodaje dyrektor biblioteki.


Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Dni Łukowa 2019: Bieg i biesiada na inaugurację
Dni Łukowa 2019: Bieg i biesiada na inaugurację Za nami inauguracja Dni Łukowa 2019. Tegoroczne święto miasta tradycyjnie rozpoczął bieg z pochodniami.
Ruszają Dni Łukowa
Ruszają Dni Łukowa Do niedzieli wieczorem będą trwały Dni Łukowa - tradycyjnie organizowane w maju święto naszego miasta. Na początek bieg z pochodniami i biesiada dla mieszkańców miasta.
Szóstka kandydatów starła się podczas Wielkiej Debaty Wspólnoty ...
Szóstka kandydatów starła się podczas Wielkiej Debaty Wspólnoty Ostatnie godziny kampanii do Parlamentu Europejskiego. W niedzielę 26 maja mieszkańcy powiatu łukowskiego udadzą się do lokali wyborczych, by oddać swój głos.
Dni Łukowa: Sonia M.
Dni Łukowa: Sonia M. Sonia M. to kolejna wokalistka, która wystąpi podczas Dni Łukowa. Artystce będzie towarzyszył pochodzący z naszego miasta Mateusz Babiak.
Muzyczne warsztaty w Bieszczadach
Muzyczne warsztaty w Bieszczadach Działająca przy łukowskim Towarzystwie Muzycznym im. Antoniego Próchniewicza orkiestra dęta kształciła swoje umiejętności na muzycznych warsztatach w Bieszczadach. Nie zabrakło też czasu na podziwianie polskich gór.
Rzucił się z siekierą na policjantów. Teraz posiedzi w ...
Rzucił się z siekierą na policjantów. Teraz posiedzi w areszcie 3 miesiące tymczasowego aresztu to środek zapobiegawczy, jaki zastosował Sąd wobec 23-latka z gminy Łuków. Młody mężczyzna podczas interwencji policyjnej rzucił się z siekierą na mundurowych. Teraz grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.
Książka o Okrzei i okolicach. Muzeum zachęca do kupna ...
Książka o Okrzei i okolicach. Muzeum zachęca do kupna Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej zachęca do nabywania książki, w której wiele miejsca poświęcono miejscu urodzin noblisty. W publikacji nie brakuje też informacji historycznych na temat okolic.
Fotografia abstrakcyjna w ŁOK
Fotografia abstrakcyjna w ŁOK Do 7 czerwca można oglądać wystawę zdjęć Jerzego Majka, zatytułowaną "Struktury". Łukowski artysta swój wernisaż miał we wtorek 21 maja.
Turniej Szkół Sienkiewiczowskich: wygrana Siedlec
Turniej Szkół Sienkiewiczowskich: wygrana Siedlec Szkoła Podstawowa nr 9 w Siedlcach została triumfatorem tegorocznego Turnieju Szkół Sienkiewiczowskich w Adamowie Wydarzenie pod patronatem wójta gminy zorganizowano już po raz dziewiąty.
Znęcał się nad żoną. 3 miesiące dla 54-latka
Znęcał się nad żoną. 3 miesiące dla 54-latka Do 5 lat pozbawienia wolności grozi 54-latkowi z Łukowa, który od kilku miesięcy fizycznie i psychicznie znęcał się nad żoną. Mężczyzna póki co trafił do aresztu tymczasowego. Spędzi w nim 3 miesiące.
Będzie nowy wóz dla strażaków
Będzie nowy wóz dla strażaków To dobre wieści dla mieszkańców gminy Stanin. Strażacy ochotnicy ze Stanina jeszcze w tym roku otrzymają nowy, średni samochód ratowniczo-gaśniczy. We wtorek 21 maja w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego wójt Krzysztof Kazana odebrał promesę na ten cel.
Szkoła z Radoryża z certyfikatem
Szkoła z Radoryża z certyfikatem Zespół Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym otrzymał certyfikat "Szkoła Innowacji 2019". To nagroda m.in. za realizowanie nowatorskich rozwiązań w placówce.
Prawybory w Alejach
Prawybory w Alejach Wzorem lat ubiegłych uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. H. Sienkiewicza w Łukowie zorganizowali w swojej szkole prawybory. Oddawali głosy na komitety ubiegające się o miejsca w Europarlamencie.
„Czyste Powietrze”: zgłoś się do programu
„Czyste Powietrze”: zgłoś się do programu W Łukowie działa już oficjalnie biuro rządowego programu "Czyste Powietrze". Wkrótce jego pracownicy będą przyjmować wnioski o refundację kosztów poniesionych na wymianę źródeł ciepła lub na termomodernizację budynków. We wtorek 21 maja na konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym mówiono o programie oraz o dostępnych środkach dla mieszkańców powiatu łukowskiego.
Zderzenie na drodze w kierunku Gręzówki
Zderzenie na drodze w kierunku Gręzówki Zablokowana jest droga powiatowa w kierunku Gręzówki. Około godz. 17 niedaleko skrzyżowania z drogą do Klimek zderzyły się dwa samochody osobowe.
Bursztyn i dawni policjanci w Muzeum
Bursztyn i dawni policjanci w Muzeum Kilkaset osób odwiedziło Muzeum Regionalne w Łukowie podczas Nocy Muzeów 18 maja. Placówka specjalnie na tą okazję przygotowała wystawę m.in. bursztynu i dawnego policyjnego umundurowania.
Harlem na Dni Łukowa
Harlem na Dni Łukowa Czas na prezentację kolejnego zespołu, który pojawi się na tegorocznych Dniach Łukowa. Dla miłośników rockowych rytmów przygotowano koncert grupy Harlem.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Dni Łukowa 2019: Bieg i biesiada na inauguracjęMuzyczne warsztaty w BieszczadachFotografia abstrakcyjna w ŁOKTurniej Szkół Sienkiewiczowskich: wygrana SiedlecPrawybory w Alejach„Czyste Powietrze”: zgłoś się do programuZderzenie na drodze w kierunku GręzówkiBursztyn i dawni policjanci w MuzeumWola Okrzejska: Obronił zwycięstwo sprzed roku!Ścigali się z wózkamiSzkoła z Zalesia druga w krajuZuzanna mistrzynią województwa!

Obejrzyj

Szóstka kandydatów starła się podczas Wielkiej Debaty WspólnotyMuzyczne warsztaty w BieszczadachNauczycielski protest songWiozła dwoje dzieci. Miała ponad 3 promilePotrącił 4 osoby!Kampania przeciw dopalaczomMnóstwo głosowań na sesjiPo nieboskłonie - wiosenny przebój!Medialne warszaty z uczelnią z ToruniaWjechała na czerwonym świetle. Zobacz filmAuto na dachu na środku ulicy. Zobacz filmAleż wykonanie!

Wydarzenia dodajwszystkie

Maj 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
29300102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
01
02
Dni Łukowa: Sonia M.
Dni Łukowa: Sonia M.
Sonia M. to kolejna wokalistka, która wystąpi podczas Dni Łukowa. Artystce będzie towarzyszył pochodzący z naszego miasta Mateusz Babiak.
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja
IV Pieszy Rajd Śladami kpt. "Ostoi"
IV Pieszy Rajd Śladami kpt.
Na 15 i 16 czerwca zaplanowano kolejną wędrówkę ścieżkami rezerwatu Jata. Do wzięcia udziału w wydarzeniu zapraszają m.in. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków i Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne "Orlik".

Prognoza pogody

Wola Okrzejska: Obronił zwycięstwo sprzed roku!
Wola Okrzejska: Obronił zwycięstwo sprzed roku!
Paweł Teter, zwycięzca pierwszej edycji Biegu Kolarskiego o Puchar Henryka Sienkiewicza, obronił tytuł podczas drugiej edycji wydarzenia w Woli Okrzejskiej. Za nami tegoroczny bieg kolarski zorganizowany przez Rowerowy Łuków.

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Dam pracę: Zatrudnię pracowników budowlanych
Zatrudnię pracowników ogólnobudowlanych do pracy na budowie w Warszawie. Wykonujemy remonty, roboty brukarskie itp. Możliwość dojazdów, zakwaterowanie. Wysokie stawki wynagrodzenia. ...
nieruchomości: Olchowiec nad Jeziorem Solińskim (235.239)
Olchowiec nad Jeziorem Solińskim (235.239) Do sprzedania działki o powierzchni od 600 m2 do 1800 m2 z dostępem do wody (numery działek przeznaczonych do sprzedaży zaznaczono) Działki położone ...
Dam pracę: Zatrudnię pracowników budowlanych
Zatrudnię pracowników ogólnobudowlanych do pracy na budowie w Warszawie. Wykonujemy remonty elewacji, roboty brukarskie, remonty klatek schodowych, remonty dachów itp. Zakwaterowanie, możliwość dojazdu. Wysokie stawki ...
Sprzedam: Olchowiec nad Jeziorem Solińskim (234.238)
Do sprzedania działki o powierzchni od 600 m2 do 1800 m2 (numery działek przeznaczonych do sprzedaży zaznaczono) Działki położone nad Zalewem Solińskim w miejscowości Olchowiec w gminie ...
Inne: Uslugi malowania
Wykonujemy uslugi malowania: - wnetrza - elewacje - dachy - inne
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Redaktor Naczelny Łuków24.pl
Tomasz Goławski
tel. +48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje