Dziś są imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza
Dzisiaj odwiedziło nas 177 osób   |   Osób online: 69   |   Zaloguj się   Rejestracja

Jagoda Różycka
dodane: 02-10-2018 09:53   |   wyświetleń: 993

Książki, fitness, taniec - i to wszystko w bibliotece!

Książki, komputery, gry planszowe, zajęcia fitness, sala konferencyjna i różnego rodzaju szkolenia. Już od roku nowa Gminna Biblioteka Publiczna w Staninie, z siedzibą w Kosutach, ma bogatą ofertę dla mieszkańców gminy.
Książki, fitness, taniec - i to wszystko w bibliotece!foto. Gmina Stanin 
Wcześniej biblioteka mieściła się w Zespole Szkół w Staninie - była to jedna ciasna klasa, dlatego aby zorganizować spotkanie autorskie,  konkursy itp. trzeba było korzystać ze świetlic wiejskich lub sal szkolnych. Budowę nowej  biblioteki zainicjował wójt,  Krzysztof  Kazana.

Prawie 2 mln dofinansowania

Władze gminy  postanowiły powalczyć o zewnętrzne fundusze na  nową siedzibę biblioteki i złożyły wniosek  o dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa z  programu "Infrastruktura bibliotek". Celem tego programu jest wzmocnienie roli bibliotek publicznych i przekształcenie bibliotek gminnych w nowoczesne centra kultury. Wartość całej inwestycji wyniosła 2 mln 658 tys. 900 zł. Gmina otrzymała ze wspomnianego programu dofinansowanie w wysokości 1 mln 993 tys., resztę dołożyła sama, w tym ponad 300 tysięcy  złotych w postaci gruntu, na którym stanęła biblioteka. 

Uroczyste otwarcie nowej siedziby biblioteki odbyło się  2 września 2017 r. Na parterze budynku znajdują się: wypożyczalnia, kącik dla najmłodszych, sala multimedialna wyposażona w tablicę multimedialną, stanowiska komputerowe, Xboxa One oraz różnego rodzaju gry planszowe. Na piętrze natomiast zlokalizowane są sale konferencyjne. Jedna przeznaczona na szkolenia i konferencje oraz druga, służąca jako  świetlica, którą można wynająć na różne  uroczystości.

Otwarci na młodzież

Obok biblioteki jest boisko Orlik, które skupia dużo młodzieży, zwłaszcza latem.

- Z treningów dzieci i młodzież często przychodzą do nas. Okoliczne szkoły także chętnie nas odwiedzają. Prowadziliśmy lekcje biblioteczne, podczas których młodzi czytelnicy dowiadywali się z czego i jak mogą u nas korzystać - mówi Aneta Rosa, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Staninie. 

Wypożyczalnia internetowa

Pracownicy biblioteki przekonują, że  każdy może czytać.

- Aby ułatwić korzystanie z biblioteki, mamy wypożyczalnię internetową, dzięki której można  zobaczyć, co mamy w naszym zbiorze. Aby skorzystać z internetowej wypożyczalni należy wejść na stronę internetową gminnej biblioteki w Staninie (www.bpstanin.pl), a następnie skorzystać z zakładki Katalog-MAK+, by sprawdzić, czy interesujący nas tytuł jest dostępny – mówi Aneta Rosa.

Dowiozą książkę

- Prowadzimy również akcję "Książka na telefon". Jeżeli  osoby chore czy niepełnosprawne nie są w stanie same przyjechać do biblioteki, mogą do nas zadzwonić i my zamówioną książkę dowieziemy pod wskazany adres (tel. 025 798 11 03) – dodaje dyrektor biblioteki.

Dużo się dzieje

Kadra biblioteki stara się cały czas organizować nowe atrakcje, wprowadzając w życie swoje pomysły.

- Była u nas Noc Bibliotek – chcieliśmy  przyciągnąć młodych mieszkańców, aby poczuli  się u nas jak u siebie. Prowadzone są zajęcia fitnessu na trampolinach. Niedawno organizowane były także zajęcia taneczne dla młodszych dzieci, które mogły miło u nas spędzić czas. Jesienią zapraszamy na kurs tańca dla dzieci i młodzieży z terenu naszej gminy. Staramy się włączać w ogólnopolskie akcje tj. Odjazdowy Bibliotekarz, Cala Polska Czyta Dzieciom czy Noc bibliotek. Przez cały lipiec prowadzone były zajęcia w ramach "Wakacyjnej przygody z biblioteką", podczas których zorganizowaliśmy: piknik z książką, turniej siatkówki, zajęcia plastyczne oraz różnego rodzaju gry i zabawy dla dzieci i młodzieży - wylicza Aneta Rosa.

Imprezy i zespół

Biblioteka prowadzi  również akcję "Oddaj książkę bibliotece", która polega na tym, że każdy może przynieść do biblioteki książkę zalegająca u niego na półce.

- W październiku w jednej z sal konferencyjnych odbędzie się szkolenie z KRUS-u dla rolników, poza tym w salach konferencyjnych prowadzone są także  inne szkolenia.  Kolejno w kalendarzu mamy obchody Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości  11 listopada, Andrzejki. Chcemy założyć zespół muzyczny dla dzieci  - dodaje Rosa.

Biblioteka zakwalifikowała  się również do projektu "Mała książka-wielki człowiek-trzylatki".  

– Chcemy, aby dzieci już od najmłodszych lat  zaczynały swoją przygodę z książką i jednocześnie z nami. Staramy się, aby było miło, fajnie i przyjemnie i żeby czytanie nie kojarzyło się tylko z lekturami i z tym że MUSZĘ coś przeczytać, ale z tym że: CHCĘ czytać – dodaje dyrektor biblioteki.


Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Kandydaci odpowiadają na pytania
Kandydaci odpowiadają na pytania W ubiegłym tygodniu na łamach Wspólnoty Łukowskiej kandydaci na burmistrza Łukowa zadawali pytania swoim kontrkandydatom. Na kilka godzin przed ciszą wyborczą publikujemy odpowiedzi Henryka Lipca, Macieja Nurzyńskiego, Piotra Płudowskiego i Dariusza Szustka.
"Szustek poniżej średniej" - głos mieszkańca przed wyborami ...
Na kilkadziesiąt godzin przed wyborami, głos na temat jednego z kandydatów postanowił zabrać jeden z mieszkańców miasta. Poniżej publikujemy w całości jego przemyślenia dotyczące sytuacji w mieście.
Wybory 2018: Obwodowe komisje wyborcze
Wybory 2018: Obwodowe komisje wyborcze Mimo iż Łuków podzielony został na trzy okręgi wyborcze w wyborach 21 października, bez zmian pozostają siedziby obwodowych komisji wyborczych. Gdzie będziemy mogli oddać swój głos w najbliższą niedzielę?
Wybory 2018: Okręgi wyborcze w Łukowie
Wybory 2018: Okręgi wyborcze w Łukowie Na trzy okręgi wyborcze został podzielony Łuków w wyborach samorządowych 21 października. Jak wygląda wyborcza geografia w naszym mieście?
Wybory 2018: Jak głosować?
Wybory 2018: Jak głosować? Dobiega końca kampania wyborcza w wyborach samorządowych, planowanych na 21 października. Jakie karty do głosowania otrzymają w niedzielę mieszkańcy miasta?
Wybory 2018: Kandydaci do Rady Powiatu
Wybory 2018: Kandydaci do Rady Powiatu 123 osoby będą walczyły o mandat radnego Rady Powiatu Łukowskiego. Osoby te będą reprezentowały cztery komitety wyborcze: KW Prawo i Sprawiedliwość, KWW Kukiz?15, KW Przymierze dla Ziemie Łukowskiej i KW Polskie Stronnictwo Ludowe.
Wybory 2018: Kandydaci do Rady Miasta
Wybory 2018: Kandydaci do Rady Miasta Ponad 100 osób powalczy o mandat radnego Rady Miasta w Łukowie. Na kilkadziesiąt godzin przed głosowaniem publikujemy ściągawkę z nazwiskami kandydatów w wyborach 21 października.
„Pudełko życia” i zdrowe produkty
„Pudełko życia” i zdrowe produkty Stowarzyszenie Kreatywne Kobiety zaprosiło mieszkańców na kolejne Targi Zdrowia i Urody. Tym razem do inicjatywy zaproszona została Łukowska Rada Seniorów.
Biegi Niepodległości już wkrótce
Biegi Niepodległości już wkrótce Do 31 października można zapisywać się na biegi uliczne 11 listopada. W tym roku impreza ma mieć szczególny charakter.
Muzeum Sienkiewicza zaprasza na spektakl
Muzeum Sienkiewicza zaprasza na spektakl Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej zaprasza na wyjątkowy spektakl. Okazją jest 45. rocznica premiery filmu "W Pustyni i w Puszczy" w reżyserii Władysława Ślesickiego.
Wystawa na 100-lecie „Kościuszki”
Wystawa na 100-lecie „Kościuszki” Pod koniec września świętowaliśmy 100. urodziny I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie. Natomiast wczoraj odsłonięta została wystawa poświęcona placówce.
„Święto Pieczonego Ziemniaka” klas II w Żdżarach
„Święto Pieczonego Ziemniaka” klas II w Żdżarach Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Łukowie udali się na nietypową wycieczkę. W Żdżarach w gminie Łuków obchodzili "Święto Pieczonego Ziemniaka".
Gmina Trzebieszów usuwa azbest
Gmina Trzebieszów usuwa azbest Urząd Gminy Trzebieszów informuje o przyjmowaniu deklaracji na usuwanie azbestu z budynków na terenie gminy. Mieszkańcy mogą do 30 listopada składać stosowne wnioski w tej sprawie.
Wjechał w pijanego traktorzystę
Wjechał w pijanego traktorzystę Pijany traktorzysta, trzy uszkodzone pojazdy i dwie ranne osoby. To bilans wczorajszego zdarzenia drogowego w Sięciaszce, na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 76 z drogą w kierunku Zalesia.
Trzy wyjazdy w dwa dni
Trzy wyjazdy w dwa dni Trzy wyjazdy zanotowali w dwa dni strażacy w powiecie łukowskim. Najpoważniejszą interwencją był wyjazd do wypadku w Sięciaszce.
Ślubowanie kadetów w Radoryżu Smolanym
Ślubowanie kadetów w Radoryżu Smolanym Zespół Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym obchodził Dzień Edukacji Narodowej. 17 października w szkole odbyła się uroczystość ślubowania kadetów z pierwszych klas o profilu mundurowym.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

„Pudełko życia” i zdrowe produktyWystawa na 100-lecie „Kościuszki”„Święto Pieczonego Ziemniaka” klas II w ŻdżarachŚlubowanie kadetów w Radoryżu Smolanym Rada zakończyła pracęNowa nazwa po trzech tygodniach?Ulica Popiełuszki już poświęconaNagrody na dzień nauczycielaWycieczka śladami państwowościZłoto i brąz w finale województwaNowi dawcy szpikuObwodnica otwarta, ale nie dla wszystkich

Obejrzyj

Gmina Trzebieszów usuwa azbestWpadła wprost pod samochód [WIDEO]Kolizja na Wyszyńskiego. Policja publikuje nagranie z monitoringuMieszkańcy powiatu w zorganizowanej grupie przestępczejZbierają środki na film wojennyCztery porażki OrlątTragiczna śmierć łukowianina we WłoszechRuszają zapisy na półmaraton w JacieKolejne śmiertelne potrąceniePatriotyczne pieśni i wojsko w parkuPonad 20 interwencji strażakówPielgrzymi idą mimo upału [WIDEO]

Wydarzenia dodajwszystkie

Październik 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031
01
02
03
04
Muzeum Sienkiewicza zaprasza na spektakl
Muzeum Sienkiewicza zaprasza na spektakl
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej zaprasza na wyjątkowy spektakl. Okazją jest 45. rocznica premiery filmu "W Pustyni i w Puszczy" w reżyserii Władysława Ślesickiego.
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja

Prognoza pogody

Biegi Niepodległości już wkrótce
Biegi Niepodległości już wkrótce
Do 31 października można zapisywać się na biegi uliczne 11 listopada. W tym roku impreza ma mieć szczególny charakter.

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Dam pracę: Lektor j. angielskiego
Nauczamy języków od 25 lat. Specjalizujemy się w szkoleniach przygotowujących do certyfikatów językowych Cambridge. Już 2 tys. naszych słuchaczy zdobyło certyfikaty FCE i CAE. Mamy ...
Inne: Ocieplanie poddaszy i inne pianą natryskową
Skutecznie ocieplamy : - poddasza - stropy - hale - ściany - fundamenty Zalety pianki poliuretanowej : - doskonałe parametry izolacyjne - koszty ogrzewania niższe - skuteczne uszczelnienie brak mostków termicznych - wyjątkowa żywotność - właściwości ...
Kupię: skup spółek
Skupiamy się na ochronie członków Zarządów Spółek z o.o. oraz ich majątku prywatnego. Skupujemy spółki, które nie udźwignęły ciężaru problemów finansowych, w tym kredytów i podatków i ...
Sprzedam: Wysłodki Buraczane Świeże Mokre prosto z Cukrowni Krasnystaw
Świeże Wysłodki buraczane mokre, cukrownia Krasnystaw kampania 2018/20189 + transport 25/26 ton wysłodki Woj. Lubelskie, Małopolskie,Świętokrzyskie,podkarpackie,mazowieckie ,podlaskie cena uzależniona od ilości km od Cukrowni poczatek ...
Dam pracę: kierowca międzynarodowy C+E
Firma z Sanoka poszukuje kierowcy z kategorią prawa jazdy C+E na trasy międzynarodowe. Praca w kółkach. Bardzo dobre warunki finansowe. W celu uzyskania informacji proszę ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Redaktor Naczelny Łuków24.pl
Tomasz Goławski
tel. +48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje