Dziś są imieniny: Beniaminy, Dariusza, Gabrieli
Dzisiaj odwiedziło nas 44 osób   |   Osób online: 10   |   Zaloguj się   Rejestracja

Jagoda Różycka
dodane: 02-10-2018 09:53   |   wyświetleń: 1053

Książki, fitness, taniec - i to wszystko w bibliotece!

Książki, komputery, gry planszowe, zajęcia fitness, sala konferencyjna i różnego rodzaju szkolenia. Już od roku nowa Gminna Biblioteka Publiczna w Staninie, z siedzibą w Kosutach, ma bogatą ofertę dla mieszkańców gminy.
Książki, fitness, taniec - i to wszystko w bibliotece!foto. Gmina Stanin 
Wcześniej biblioteka mieściła się w Zespole Szkół w Staninie - była to jedna ciasna klasa, dlatego aby zorganizować spotkanie autorskie,  konkursy itp. trzeba było korzystać ze świetlic wiejskich lub sal szkolnych. Budowę nowej  biblioteki zainicjował wójt,  Krzysztof  Kazana.

Prawie 2 mln dofinansowania

Władze gminy  postanowiły powalczyć o zewnętrzne fundusze na  nową siedzibę biblioteki i złożyły wniosek  o dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa z  programu "Infrastruktura bibliotek". Celem tego programu jest wzmocnienie roli bibliotek publicznych i przekształcenie bibliotek gminnych w nowoczesne centra kultury. Wartość całej inwestycji wyniosła 2 mln 658 tys. 900 zł. Gmina otrzymała ze wspomnianego programu dofinansowanie w wysokości 1 mln 993 tys., resztę dołożyła sama, w tym ponad 300 tysięcy  złotych w postaci gruntu, na którym stanęła biblioteka. 

Uroczyste otwarcie nowej siedziby biblioteki odbyło się  2 września 2017 r. Na parterze budynku znajdują się: wypożyczalnia, kącik dla najmłodszych, sala multimedialna wyposażona w tablicę multimedialną, stanowiska komputerowe, Xboxa One oraz różnego rodzaju gry planszowe. Na piętrze natomiast zlokalizowane są sale konferencyjne. Jedna przeznaczona na szkolenia i konferencje oraz druga, służąca jako  świetlica, którą można wynająć na różne  uroczystości.

Otwarci na młodzież

Obok biblioteki jest boisko Orlik, które skupia dużo młodzieży, zwłaszcza latem.

- Z treningów dzieci i młodzież często przychodzą do nas. Okoliczne szkoły także chętnie nas odwiedzają. Prowadziliśmy lekcje biblioteczne, podczas których młodzi czytelnicy dowiadywali się z czego i jak mogą u nas korzystać - mówi Aneta Rosa, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Staninie. 

Wypożyczalnia internetowa

Pracownicy biblioteki przekonują, że  każdy może czytać.

- Aby ułatwić korzystanie z biblioteki, mamy wypożyczalnię internetową, dzięki której można  zobaczyć, co mamy w naszym zbiorze. Aby skorzystać z internetowej wypożyczalni należy wejść na stronę internetową gminnej biblioteki w Staninie (www.bpstanin.pl), a następnie skorzystać z zakładki Katalog-MAK+, by sprawdzić, czy interesujący nas tytuł jest dostępny – mówi Aneta Rosa.

Dowiozą książkę

- Prowadzimy również akcję "Książka na telefon". Jeżeli  osoby chore czy niepełnosprawne nie są w stanie same przyjechać do biblioteki, mogą do nas zadzwonić i my zamówioną książkę dowieziemy pod wskazany adres (tel. 025 798 11 03) – dodaje dyrektor biblioteki.

Dużo się dzieje

Kadra biblioteki stara się cały czas organizować nowe atrakcje, wprowadzając w życie swoje pomysły.

- Była u nas Noc Bibliotek – chcieliśmy  przyciągnąć młodych mieszkańców, aby poczuli  się u nas jak u siebie. Prowadzone są zajęcia fitnessu na trampolinach. Niedawno organizowane były także zajęcia taneczne dla młodszych dzieci, które mogły miło u nas spędzić czas. Jesienią zapraszamy na kurs tańca dla dzieci i młodzieży z terenu naszej gminy. Staramy się włączać w ogólnopolskie akcje tj. Odjazdowy Bibliotekarz, Cala Polska Czyta Dzieciom czy Noc bibliotek. Przez cały lipiec prowadzone były zajęcia w ramach "Wakacyjnej przygody z biblioteką", podczas których zorganizowaliśmy: piknik z książką, turniej siatkówki, zajęcia plastyczne oraz różnego rodzaju gry i zabawy dla dzieci i młodzieży - wylicza Aneta Rosa.

Imprezy i zespół

Biblioteka prowadzi  również akcję "Oddaj książkę bibliotece", która polega na tym, że każdy może przynieść do biblioteki książkę zalegająca u niego na półce.

- W październiku w jednej z sal konferencyjnych odbędzie się szkolenie z KRUS-u dla rolników, poza tym w salach konferencyjnych prowadzone są także  inne szkolenia.  Kolejno w kalendarzu mamy obchody Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości  11 listopada, Andrzejki. Chcemy założyć zespół muzyczny dla dzieci  - dodaje Rosa.

Biblioteka zakwalifikowała  się również do projektu "Mała książka-wielki człowiek-trzylatki".  

– Chcemy, aby dzieci już od najmłodszych lat  zaczynały swoją przygodę z książką i jednocześnie z nami. Staramy się, aby było miło, fajnie i przyjemnie i żeby czytanie nie kojarzyło się tylko z lekturami i z tym że MUSZĘ coś przeczytać, ale z tym że: CHCĘ czytać – dodaje dyrektor biblioteki.


Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Spotkanie opłatkowe dla mieszkańców
Spotkanie opłatkowe dla mieszkańców Łukowski społecznik Andrzej Zdrojewski zaprasza na spotkanie opłatkowe w centrum miasta. Zaplanowano je w sobotę 22 grudnia na Placu Wolności i Solidarności.
Jest 10 milionów na zalew
Jest 10 milionów na zalew Miasto Łuków otrzymało dofinansowanie w wysokości 10 mln złotych na dalsze prace modernizacyjne przy zalewie Zimna Woda. O pieniądzach z Regionalnego Programu Operacyjnego informuje obecna, jak również była władza.
Wypadek na Międzyrzeckiej za torami. Są objazdy
Wypadek na Międzyrzeckiej za torami. Są objazdy Dwa samochody osobowe uczestniczyły w zdarzeniu drogowym, do którego doszło dziś rano na ul. Międzyrzeckiej w Łukowie. Na prostym odcinku drogi za torami doszło do zderzenia Audi A4 oraz Citroena.
Kronika kryminalna
Kronika kryminalna 7 nietrzeźwych osób zatrzymali policjanci w ubiegłym tygodniu. Co jeszcze znajdziemy w policyjnej kronice?
Mikołajkowe prezenty dla dzieci z Domu Dziecka
Mikołajkowe prezenty dla dzieci z Domu Dziecka Grudzień to czas, kiedy otwieramy swoje serca dla innych. Chętnie dzielimy się dobrem z osobami potrzebującymi pomocy.
Piłkarze Orląt triumfują w Warszawie
Piłkarze Orląt triumfują w Warszawie Młodzi piłkarze Orląt Łuków wygrali turniej "Irzyk Cup" w warszawskim Centrum Piłkarskim na Bemowie. Zawodnicy prowadzeni przez Piotra Wałachowskiego i Adriana Świderskiego nie przegrali żadnego ze spotkań.
Spotkanie w sprawie Olimpiady
Spotkanie w sprawie Olimpiady Na początku grudnia w Teresinie (woj. mazowieckie) odbyło się spotkanie przedstawicieli Polskiego Związku Zapaśniczego. Nasz region reprezentował Ryszard Wałachowski, trener zapasów w klubie GKS Armaty Stoczek Łukowski i wiceprezes Lubelskiego Związku Zapaśniczego.
Sukcesy uczniów ZS nr 3
Sukcesy uczniów ZS nr 3 Uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Łukowie odnoszą sukcesy w konkursach i są nagradzani za swoją wiedzę. Co takiego ostatnio osiągnęli?
Kickboxing - seminarium szkoleniowe
Kickboxing - seminarium szkoleniowe Przez dwa dni, 15 i 16 grudnia w Łukowie odbywały się zajęcia dla adeptów sztuk walki. Z inicjatywy Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego "Nasz Region" oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji zorganizowane zostało "Seminarium szkoleniowe w kickboxingu w formule light contact kadetów i juniorów".
Utrudnienia na trasie do Międzyrzeca. Są objazdy
Utrudnienia na trasie do Międzyrzeca. Są objazdy Uwaga kierowcy. Zablokowany jest odcinek drogi wojewódzkiej nr 806 w kierunku Międzyrzeca Podlaskiego. W pobliżu skrzyżowania doszło do zdarzenia drogowego, w którym poszkodowane zostały dwie osoby. Policja wyznaczyła objazdy.
500 paczek dla rodaków
500 paczek dla rodaków Ponad 500 paczek trafi z Łukowa dla potrzebujących Polaków na Ukrainie i Białorusi. W sobotę 15 grudnia odbył się finał akcji senatora Stanisława Gogacza "Polacy Rodakom".
Druga wygrana z rzędu. Test Wiedzy za nami
Druga wygrana z rzędu. Test Wiedzy za nami Krzysztof Koper z IV LO w Łukowie obronił tytuł łukowianina mogącego pochwalić się największą wiedzą o swoim mieście. Za nami III edycja Testu Wiedzy z historii Łukowa "Poznaj Swoje Miasto" przygotowanego przez stowarzyszenie Alternatywa dla Łukowa.
Papierosy w rękach policjantów
Papierosy w rękach policjantów Prawie 1200 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy zabezpieczyli w sobotę łukowscy policjanci i funkcjonariusze Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej. Taką ilość nielegalnych wyrobów tytoniowych posiadali handlujący na lokalnych targowiskach.
Wracają pociągi do Dęblina
Wracają pociągi do Dęblina Podróżni jadący do Dęblina mogą już przemieszczać się do tego miasta pociągami Polregio. Nadal obowiązywać też będą objazdy przez Łuków pociągów relacji Warszawa - Lublin.
Pożary i czad
Pożary i czad Trzy zdarzenia odnotowali w zeszłym tygodniu zawodowi strażacy i jednostki OSP. Dwa wezwania dotyczyły pożarów drewnianych budynków.
„Przystanek dla serca” w Łukowie - bezpłatne badania dla ...
„Przystanek dla serca” w Łukowie - bezpłatne badania dla mieszkańców Już 19 grudnia personel medyczny Fundacji NEUCA dla Zdrowia pojawi się w Łukowie, w ramach akcji "Przystanek dla Serca", którą realizuje w prawie 50 lokalizacjach w całej Polsce. To okazja dla mieszkańców na wykonanie bezpłatnych badań kardiologicznych.
„JAK” zagra w Łukowie
„JAK” zagra w Łukowie Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na koncert Zespołu Piosenki Poetyckiej "JAK", który zaplanowano na sobotę 19 stycznia o godzinie 19:00. Bilety w przedsprzedaży kupić można w kasie Kina Łuków, bądź w internecie.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Wypadek na Międzyrzeckiej za torami. Są objazdy500 paczek dla rodakówPapierosy w rękach policjantówŚwiąteczny koncert w ŁukowieMikołajkowy turniej karatePoranny pożar na FarfakuBajki o MikołajuRekordowy, mikołajowy bieg mimo niepogodyRecytowali ks. Jana TwardowskiegoPrezenty dla dzieci i rozświetlenie choinkiDarmowa, mikołajowa taksówka

Obejrzyj

„JAK” zagra w ŁukowieKolejne potrącenie!Pracownia biologiczna w zamian za filmWe trzech bili 35-latka. Jeden z napastników uderzał siekierąPotrącił rowerzystkę po pijaku. Uciekł z miejsca zdarzeniaSukcesy uczniów „Reymonta”Potrącenie na pasach. Jest nagranie z monitoringuOminęła zapory i uderzyła w pociągUl. Zapowiednik: wypadek na przejeździe kolejowym Marek z „M jak Miłość” zawita do ŁukowaGmina Trzebieszów usuwa azbestWpadła wprost pod samochód [WIDEO]

Wydarzenia dodajwszystkie

Grudzień 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
26272829300102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
01
02
03
04
05
06
„JAK” zagra w Łukowie
„JAK” zagra w Łukowie
Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na koncert Zespołu Piosenki Poetyckiej "JAK", który zaplanowano na sobotę 19 stycznia o godzinie 19:00. Bilety w przedsprzedaży kupić można w kasie Kina Łuków, bądź w internecie.
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja
„JAK” zagra w Łukowie
„JAK” zagra w Łukowie
Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na koncert Zespołu Piosenki Poetyckiej "JAK", który zaplanowano na sobotę 19 stycznia o godzinie 19:00. Bilety w przedsprzedaży kupić można w kasie Kina Łuków, bądź w internecie.

Prognoza pogody

Piłkarze Orląt triumfują w Warszawie
Piłkarze Orląt triumfują w Warszawie
Młodzi piłkarze Orląt Łuków wygrali turniej "Irzyk Cup" w warszawskim Centrum Piłkarskim na Bemowie. Zawodnicy prowadzeni przez Piotra Wałachowskiego i Adriana Świderskiego nie przegrali żadnego ze spotkań.

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Kupię: KUPIE WOJSKOWE STARE KOLEKCJE,ZBIORY TELEFON 694972047
Kupię stare wojskowe odznaki, odznaczenia, medale, ordery,szable,bagnety,kordziki,mundury polskie, niemieckie, rosyjskie i inne, wojskowe oraz cywilne, orzełki z nakryć głowy, zaświadczenia i legitymacje związane z nadaniem ...
Inne: KUPIE WSZYSTKO CO STARE I WOJSKOWE POLSKIE I ZAGRANICZNE TELEFON 694972047
Kupię stare wojskowe odznaki, odznaczenia, medale, ordery,szable,bagnety,kordziki,mundury polskie, niemieckie, rosyjskie i inne, wojskowe oraz cywilne, orzełki z nakryć głowy, zaświadczenia i legitymacje związane z nadaniem ...
pozostałe: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Kupię stare wojskowe odznaki, odznaczenia, medale, ordery,szable,bagnety,kordziki,mundury polskie, niemieckie, rosyjskie i inne, wojskowe oraz cywilne, orzełki z nakryć głowy, zaświadczenia i legitymacje związane z nadaniem ...
Sprzedam: KUPIE WOJSKOWE STARE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY
Kupię stare wojskowe odznaki, odznaczenia, medale, ordery,szable,bagnety,kordziki,mundury polskie, niemieckie, rosyjskie i inne, wojskowe oraz cywilne, orzełki z nakryć głowy, zaświadczenia i legitymacje związane z nadaniem ...
pozostałe: Mechanika Diagnostyka Elektronika
Mechanika Diagnostyka Elektronika: - wymiana płynów i części eksploatacyjnych, - układy hamulcowe, - zawieszenia, - wymiana rozrządu silnika, - wymiana uszczelki pod głowicą, - remonty główne silników, - układy wydechowe, - diagnostyka komputerowa, - ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Redaktor Naczelny Łuków24.pl
Tomasz Goławski
tel. +48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje