Dziś są imieniny: Danuty, Daniela, Juliany
Dzisiaj odwiedziło nas 94 osób   |   Osób online: 28   |   Zaloguj się   Rejestracja

Jagoda Różycka
dodane: 02-10-2018 09:53   |   wyświetleń: 1085

Książki, fitness, taniec - i to wszystko w bibliotece!

Książki, komputery, gry planszowe, zajęcia fitness, sala konferencyjna i różnego rodzaju szkolenia. Już od roku nowa Gminna Biblioteka Publiczna w Staninie, z siedzibą w Kosutach, ma bogatą ofertę dla mieszkańców gminy.
Książki, fitness, taniec - i to wszystko w bibliotece!foto. Gmina Stanin 
Wcześniej biblioteka mieściła się w Zespole Szkół w Staninie - była to jedna ciasna klasa, dlatego aby zorganizować spotkanie autorskie,  konkursy itp. trzeba było korzystać ze świetlic wiejskich lub sal szkolnych. Budowę nowej  biblioteki zainicjował wójt,  Krzysztof  Kazana.

Prawie 2 mln dofinansowania

Władze gminy  postanowiły powalczyć o zewnętrzne fundusze na  nową siedzibę biblioteki i złożyły wniosek  o dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa z  programu "Infrastruktura bibliotek". Celem tego programu jest wzmocnienie roli bibliotek publicznych i przekształcenie bibliotek gminnych w nowoczesne centra kultury. Wartość całej inwestycji wyniosła 2 mln 658 tys. 900 zł. Gmina otrzymała ze wspomnianego programu dofinansowanie w wysokości 1 mln 993 tys., resztę dołożyła sama, w tym ponad 300 tysięcy  złotych w postaci gruntu, na którym stanęła biblioteka. 

Uroczyste otwarcie nowej siedziby biblioteki odbyło się  2 września 2017 r. Na parterze budynku znajdują się: wypożyczalnia, kącik dla najmłodszych, sala multimedialna wyposażona w tablicę multimedialną, stanowiska komputerowe, Xboxa One oraz różnego rodzaju gry planszowe. Na piętrze natomiast zlokalizowane są sale konferencyjne. Jedna przeznaczona na szkolenia i konferencje oraz druga, służąca jako  świetlica, którą można wynająć na różne  uroczystości.

Otwarci na młodzież

Obok biblioteki jest boisko Orlik, które skupia dużo młodzieży, zwłaszcza latem.

- Z treningów dzieci i młodzież często przychodzą do nas. Okoliczne szkoły także chętnie nas odwiedzają. Prowadziliśmy lekcje biblioteczne, podczas których młodzi czytelnicy dowiadywali się z czego i jak mogą u nas korzystać - mówi Aneta Rosa, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Staninie. 

Wypożyczalnia internetowa

Pracownicy biblioteki przekonują, że  każdy może czytać.

- Aby ułatwić korzystanie z biblioteki, mamy wypożyczalnię internetową, dzięki której można  zobaczyć, co mamy w naszym zbiorze. Aby skorzystać z internetowej wypożyczalni należy wejść na stronę internetową gminnej biblioteki w Staninie (www.bpstanin.pl), a następnie skorzystać z zakładki Katalog-MAK+, by sprawdzić, czy interesujący nas tytuł jest dostępny – mówi Aneta Rosa.

Dowiozą książkę

- Prowadzimy również akcję "Książka na telefon". Jeżeli  osoby chore czy niepełnosprawne nie są w stanie same przyjechać do biblioteki, mogą do nas zadzwonić i my zamówioną książkę dowieziemy pod wskazany adres (tel. 025 798 11 03) – dodaje dyrektor biblioteki.

Dużo się dzieje

Kadra biblioteki stara się cały czas organizować nowe atrakcje, wprowadzając w życie swoje pomysły.

- Była u nas Noc Bibliotek – chcieliśmy  przyciągnąć młodych mieszkańców, aby poczuli  się u nas jak u siebie. Prowadzone są zajęcia fitnessu na trampolinach. Niedawno organizowane były także zajęcia taneczne dla młodszych dzieci, które mogły miło u nas spędzić czas. Jesienią zapraszamy na kurs tańca dla dzieci i młodzieży z terenu naszej gminy. Staramy się włączać w ogólnopolskie akcje tj. Odjazdowy Bibliotekarz, Cala Polska Czyta Dzieciom czy Noc bibliotek. Przez cały lipiec prowadzone były zajęcia w ramach "Wakacyjnej przygody z biblioteką", podczas których zorganizowaliśmy: piknik z książką, turniej siatkówki, zajęcia plastyczne oraz różnego rodzaju gry i zabawy dla dzieci i młodzieży - wylicza Aneta Rosa.

Imprezy i zespół

Biblioteka prowadzi  również akcję "Oddaj książkę bibliotece", która polega na tym, że każdy może przynieść do biblioteki książkę zalegająca u niego na półce.

- W październiku w jednej z sal konferencyjnych odbędzie się szkolenie z KRUS-u dla rolników, poza tym w salach konferencyjnych prowadzone są także  inne szkolenia.  Kolejno w kalendarzu mamy obchody Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości  11 listopada, Andrzejki. Chcemy założyć zespół muzyczny dla dzieci  - dodaje Rosa.

Biblioteka zakwalifikowała  się również do projektu "Mała książka-wielki człowiek-trzylatki".  

– Chcemy, aby dzieci już od najmłodszych lat  zaczynały swoją przygodę z książką i jednocześnie z nami. Staramy się, aby było miło, fajnie i przyjemnie i żeby czytanie nie kojarzyło się tylko z lekturami i z tym że MUSZĘ coś przeczytać, ale z tym że: CHCĘ czytać – dodaje dyrektor biblioteki.


Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Historyczna lekcja w Warszawie
Historyczna lekcja w Warszawie Zdecydowali się na pieszy marsz ścieżkami rezerwatu Jata, w nagrodę zwiedzili budynek Parlamentu. Około 50 osób udało się na zaproszenie senatora Stanisława Gogacza do Warszawy.
Spotkanie szkoleniowe w Kosutach
Spotkanie szkoleniowe w Kosutach Zrzeszenie Producentów Ziemniaka "KARTOFELEK" tradycyjnie jak co roku organizuje spotkanie szkoleniowe dla producentów ziemniaków. W imieniu organizatorów zaprasza na nie Wiesław Grudzień.
Wieczorowe stroje zamiast mundurów
Wieczorowe stroje zamiast mundurów Choć na co dzień chodzą w mundurach, na balu byli odświętnie ubrani. W sobotę 9 lutego sto dni do matury świętowali uczniowie Zespołu Szkół w Radoryżu Smolanym.
Wezwani do starszego mężczyzny
Wezwani do starszego mężczyzny Policja, ratownicy medyczni i Ochotnicza Straż Pożarna w Dworni interweniowali w czwartek 14 lutego w Woli Mysłowskiej.
Paliły się śmieci
Paliły się śmieci Dwie jednostki straży pożarnej interweniowały w środę wieczorem na ul. Twardowskiego w Łukowie. Na ulicy tej paliły się śmieci.
Czy będzie pikieta na ul. Łapiguz?
Czy będzie pikieta na ul. Łapiguz? Czy mieszkańcy ulicy Łapiguz wyjdą protestować na ulicę? "Nasz czas czekania na normalną ulicę został już wyczerpany" - informuje jeden z czytelników mieszkających w tej okolicy.
Rodzice przedszkolaków: Chcemy odwołania dyrektor Siedleckiej
Rodzice przedszkolaków: Chcemy odwołania dyrektor Siedleckiej "Piastowanie funkcji dyrektora przez panią Ewę Siedlecką godzi w interes i dobre imię naszej placówki oraz spowoduje dalszą destabilizację w jej funkcjonowaniu" - piszą w liście do burmistrza pracownicy Przedszkola Miejskiego nr 2 w Łukowie. Również rodzice chcą odwołania dyrektor, która pełni tę funkcję od 2017 r.
Będzie drugi Bieg Kolarski o Puchar Henryka Sienkiewicza
Będzie drugi Bieg Kolarski o Puchar Henryka Sienkiewicza Start i meta biegu kolarskiego będą przy muzeum noblisty w Woli Okrzejskiej. Podczas spotkania organizatorzy ustalili datę kolejnej imprezy na niedzielę, 19 maja.
Ponad 524 tys. zł na sołeckie potrzeby
Ponad 524 tys. zł na sołeckie potrzeby Remonty dróg, wyposażenie świetlic wiejskich, nowe place zabaw i siłownie pod chmurką. Takie plany na przyszły rok mają sołectwa z terenu gminy Trzebieszów.
Gdzie jest nasz przystanek?
Gdzie jest nasz przystanek? "Ludzie, którzy w Krzówce czekają na busy i autobusy, muszą za nimi biegać, bo pekaesy zatrzymują się w innym miejscu" - alarmuje mieszkaniec gminy Serokomla. Wójt odpowiada, że zaprasza do Urzędu Gminy i obiecuje zastanowić się nad wiatą przystankową.
Mało pieniędzy na inwestycje
Mało pieniędzy na inwestycje Planowane dochody miasta Stoczek Łukowski w 2019 roku to ponad 10,5 mln zł, a wydatki to 10,2 mln zł. Większość środków zostanie przeznaczona na wydatki bieżące związane z funkcjonowaniem instytucji miejskich, takich jak szkoły, przedszkole, MOPS czy urząd miasta. Część budżetu zostanie przeznaczona na inwestycje.
Trwają ferie w ŁOK
Trwają ferie w ŁOK 45 młodych mieszkańców Łukowa uczestnicy z zimowych zajęciach Łukowskiego Ośrodka Kultury. Jaką ofertę przygotowała placówka na ferie?
Mega wyróżnienie dla młodej piłkarki
Mega wyróżnienie dla młodej piłkarki Weronika Kłoda z Oszczepalina Pierwszego (gm. Wojcieszków) będzie reprezentować biało-czerwone barwy w piłkarskiej kadrze kobiet U-19. Reprezentująca obecnie barwy Górnika Łęczna mieszkanka powiatu łukowskiego powołana została na towarzyski turniej w Turcji.
Plakaty od wszechpolaków
Plakaty od wszechpolaków Członkowie łukowskiej Młodzieży Wszechpolskiej zachęcają do świętowania walentynek, ale w nietypowy sposób. 14 lutego chcąc zamanifestować swoją miłość do Polski, będą rozdawać plakaty z kalendarzem w ramach akcji "Kocham Polskę".
Rodzinna zabawa w ŁOK
Rodzinna zabawa w ŁOK Około 50 dzieci z rodzicami wzięło udział w karnawałowej zabawie przygotowanej przez Łukowski Ośrodek Kultury. To kolejna inicjatywa przygotowana w czasie karnawału przez dom kultury.
Przeżyli traumę. Chcą patrzeć z nadzieją w przyszłość ...
Przeżyli traumę. Chcą patrzeć z nadzieją w przyszłość W naszym mieście od pewnego czasu funkcjonuje wspólnota Rodziców Dzieci Utraconych. Działają w niej osoby, które w przeszłości przeżyły traumatyczne przeżycia związane ze śmiercią swoich synów i córek. Grupa organizuje cykliczne spotkania, na których nie brakuje gestów wsparcia i zrozumienia.
Dzień Japonii w Trzebieszowie
Dzień Japonii w Trzebieszowie Na sobotę 16 lutego w budynku szkoły podstawowej w Trzebieszowie zaplanowano "Dzień Japonii". Do wspólnego poznawania kultury tego kraju zaprasza Paweł Głowacki z klubu karate "Mawashi".
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Historyczna lekcja w WarszawieWieczorowe stroje zamiast mundurówTrwają ferie w ŁOKRodzinna zabawa w ŁOKGalaktyczni „Galaktyczni”Nowoczesne warsztaty w „Alejach”Anielski koncert dla rodzin zastępczychKarnawałowy bal emerytówMisja Robotyka zaprasza na ferie!Nawet 200 milionów w banknotachSzukali młodego mężczyznyChoinka

Obejrzyj

Celtyckie walentynki w ŁOKDużo głosowań na powiatowej sesjiKastracja zwierząt i Noworoczny koncert szkoły muzycznejPonad 80 tysięcy dla OrkiestryWywieźli 24-latka za miasto. Chcieli odzyskać Ruszyły studniówki. Zobacz wyjątkowy walc uczniów I LO!Budżetowa sesja w powiecieJest nowy radny„JAK” zagra w ŁukowieKolejne potrącenie!Pracownia biologiczna w zamian za film

Wydarzenia dodajwszystkie

Luty 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
28293031010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728
01
02
03
Wieczór z Edith Piaf
Wieczór z Edith Piaf
Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na koncert piosenek francuskiej szansonistki Edith Piaf. 13 marca w domu kultury piosenki wykona duet Lucy&Tom z Koszalina.
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja
Będzie drugi Bieg Kolarski o Puchar Henryka Sienkiewicza
Będzie drugi Bieg Kolarski o Puchar Henryka Sienkiewicza
Start i meta biegu kolarskiego będą przy muzeum noblisty w Woli Okrzejskiej. Podczas spotkania organizatorzy ustalili datę kolejnej imprezy na niedzielę, 19 maja.

Prognoza pogody

Poseł zaprasza na turniej
Poseł zaprasza na turniej
Poseł Krzysztof Głuchowski zaprasza na halowy turniej piłki nożnej. Rozgrywki zaplanowano w sobotę 16 lutego w hali sportowej Zespołu Szkół nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie.

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Sprzedam: szamba betonowe z atestem transportem montażem i gwarancją
Oferuję zbiorniki betonowe, ekologiczne z przeznaczeniem na: - szambo, - szambo ekologiczne -ścieki, -gnojówkę, -gnojownicę, -deszczówkę, -ziemianki itp. Zbiorniki o wielkości 2,4,6,8,10,12,13 tysięcy litrów. Sprzedajemy szamba kompletne z KOMINKIEM, PŁYTĄ I WŁAZEM BETONOWYM. Każdy zbiornik ...
Kupię: KUPIE WOJSKOWE STARE SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE TELEFON 694972047
Kupię stare wojskowe odznaki, odznaczenia, medale, ordery,szable,bagnety,kordziki,mundury polskie, niemieckie, rosyjskie i inne, wojskowe oraz cywilne, orzełki z nakryć głowy, zaświadczenia i legitymacje związane z nadaniem ...
Inne: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Kupię stare wojskowe odznaki, odznaczenia, medale, ordery,szable,bagnety,kordziki,mundury polskie, niemieckie, rosyjskie i inne, wojskowe oraz cywilne, orzełki z nakryć głowy, zaświadczenia i legitymacje związane z nadaniem ...
pozostałe: Dezynfekcja po zmarłych śmierci
Zajmujemy się sprzątaniem i dezynfekcją miejsc,pojazdów w których znaleziono ciało po czasie w stanie rozkładu oraz doszło do samobójstwa, zabójstwa lub usiłowania, wypadku losowego oraz ...
pozostałe: Ocieplanie poddaszy i inne pianą natryskową
Skutecznie ocieplamy : - poddasza - stropy - hale - ściany - fundamenty Zalety pianki poliuretanowej : - doskonałe parametry izolacyjne - koszty ogrzewania niższe - skuteczne uszczelnienie brak mostków termicznych - wyjątkowa żywotność - właściwości ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Redaktor Naczelny Łuków24.pl
Tomasz Goławski
tel. +48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje