Dziś są imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira

Redakcja  
dodane: 14-03-2019 16:16   |   wyświetleń: 2223

Kuria: Biskup nie był bierny w sprawie księdza skazanego za molestowanie

"Biskup Siedlecki ukarał księdza upomnieniem, pozbawił go upoważnienia do spowiadania przez rok i sukcesywnie odsunął od bezpośredniej pracy duszpasterskiej z zakazem publicznego sprawowania sakramentów" - wylicza kuria siedlecka. Chodzi o kapelana skazanego za molestowanie pacjenta w szpitalu w Łukowie.
Kuria: Biskup nie był bierny w sprawie księdza skazanego za molestowaniefoto. Internet (zdjęcie poglądowe) 

Sprawa ujrzała światło dzienne po tym, jak Łuków został oznaczony na "Mapie kościelnej pedofilii w Polsce". Po publikacjach m.in. Wspólnoty Łukowskiej oraz portalu Łuków24.pl, liczne media regionalne i ogólnokrajowe powoływały się na nasz tekst. Temat podjęły też inne lokalne.

Wyrok po ośmiu latach od przestępstwa

Przypomnijmy: ponad 60-letni dziś ks. Stanisław B. był do 2010 r. kapelanem szpitala w Łukowie. W tym samym roku władze kościelne przeniosły go z Łukowa na stanowisko kapelana w szpitalu w Radzyniu Podlaskim, gdzie pracował do 2016 r. Stamtąd został przeniesiony do domu księży emerytów, kiedy władze kościelne dowiedziały się o stawianych mu zarzutach.

Jego sprawą zajmowała się Prokuratura w Łukowie, która skierowała do tamtejszego sądu akt oskarżenia. Ksiądz był oskarżony o to, że: „w dniu bliżej nieustalonym okresu od 10 stycznia 2010 r. do 10 lutego 2010 r. doprowadził (mężczyznę) do poddania się innej czynności seksualnej w postaci masturbacji przy wykorzystaniu bezradności pokrzywdzonego, hospitalizowanego w SP ZOZ w Łukowie pod wpływem leków sedatywnych, w stanie częściowego unieruchomienia kończyn i z założonymi drenami".

Łukowski Sąd Rejonowy uznał ks. Stanisława B. winnym i skazał go w grudniu 2017 r. na karę dwóch lat pozbawienia wolności i 15 tys. zł nawiązki na rzecz ofiary. Ksiądz odwołał się od wyroku. 29 marca 2018 r. Sąd Okręgowy zawiesił karę dwóch lat więzienia na 5-letni okres próby, pozostawiając bez zmiany karę finansową na rzecz ofiary.

Przed napisaniem artykułu skontaktowaliśmy się także z ks. Jackiem Świątkiem, rzecznikiem prasowym Kurii Siedleckiej, który poinformował nas, że ksiądz Stanisław B. przebywa obecnie w Domu Księży Emerytów w Siedlcach, gdzie czeka na decyzję biskupa w swojej sprawie.

To nie pedofilia

Na skutek wielu publikacji w różnych mediach na temat ks. Stanisława B., Kuria Siedlecka wydała specjalne oświadczenie, które dotarło także do redakcji Łuków24.pl oraz Wspólnoty Łukowskiej. Instytucja wyraża w nim uwagi dot. przekazów medialnych, jednak – co należy zaznaczyć – nie dotyczą one artykułów, które ukazały się w naszym wydawnictwie. W dodatkowej rozmowie z rzecznikiem ks. Jackiem Świątkiem, rzecznikiem kurii usłyszeliśmy, że uwagi dotyczące nierzetelności dziennikarskiej nie odnoszą się do naszych artykułów. Poniżej publikujemy jednak najważniejsze fragmenty oświadczenia.

- W związku z pojawianiem się w prasie informacji związanych z osobą byłego kapelana Szpitala św. Tadeusza w Łukowie Biuro Prasowe Diecezji Siedleckiej informuje, że w części publikowanych w mediach informacji znalazły się elementy niezgodne z prawdą, których celem nie było rzeczowe i rzetelne zrelacjonowanie zaistniałych faktów - czytamy w oświadczeniu.

- Szczególnym elementem tej nierzetelności była próba pośredniego powiązania osoby Biskupa Siedleckiego i samej Diecezji Siedleckiej z wyżej wymienioną sprawą. Ponadto umiejscowienie wyżej wspomnianego czynu karalnego w ramach tzw. "mapy pedofilii" sporządzonej przez fundację "Nie lękajcie" się również stanowi pewną formę nadużycia - napisano

Biuro Prasowe Diecezji Siedleckiej przedstawiło chronologię wydarzeń, dotyczących sprawy skazanego księdza. Rzecznik Kurii ks. Jacek Świątek informuje, że z aktu oskarżenia oraz zapadłych wyroków sądów I i II instancji wynika, że czyn ks. Stanisława B. miał miejsce pomiędzy 10 stycznia a 10 lutego 2010 r., a sprawa został wniesiona przez poszkodowanego do prokuratury dużo później, bo dopiero pod koniec 2016 r.

W tym samym czasie Biskup Siedlecki odsunął ks. Stanisława B. od sprawowania bezpośredniej posługi duszpasterskiej i skierował go w grudniu 2016 r. do zamieszkania w Domu Księży Emerytów w Siedlcach.

- Prokuratura wniosła akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Łukowie 31 marca 2017 r. Podstawą oskarżenia był art. 198 Kodeksu karnego, a czyny pedofilii objęte są art. 200 wspomnianego Kodeksu. Sąd Rejonowy w Łukowie wydał wyrok 11 grudnia 2017 (...). Dopiero od tego więc momentu o tym kapłanie można pisać jako skazanym - informuje rzecznik Kurii.

Biskup podjął kroki kanoniczne

W oświadczeniu Kurii Siedleckiej czytamy także, że niezależnie od procedur stosowanych przez sądownictwo powszechne Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda podjął kroki kanoniczne. 24 maja 2017 r., po wcześniejszym zbadaniu sprawy, skierował pismo do Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie, przedstawiając sytuację. 2 października 2017 r. Dykasteria Stolicy Apostolskiej odpowiedziała, iż przypadek księdza nie podlega jej jurysdykcji, ponieważ czyn odnosi się do osoby pełnoletniej i pozostawiła sprawę do decyzji Biskupa Siedleckiego.

- Dykasteria Stolicy Apostolskiej zaleciła Biskupowi Siedleckiemu ukaranie kapłana zgodnie z normami prawa kanonicznego. W celu doprecyzowania zaleceń Kongregacji Biskup Siedlecki w ponownym piśmie zwrócił się o wydanie odpowiednich wskazówek. W odpowiedzi na to pismo Kongregacja Nauki Wiary pismem z 24 kwietnia 2018 r. zasugerowała odebranie księdzu upoważnienia do spowiadania na okres jednego roku. Biskup Siedlecki ukarał księdza upomnieniem, pozbawił go upoważnienia do spowiadania na okres jednego roku i sukcesywnie odsunął od bezpośredniej pracy duszpasterskiej z zakazem publicznego sprawowania sakramentów, w tym Eucharystii, z dozorem dyrektora Domu Księży Emerytów. Ksiądz wyraził również zgodę na okresowe poddawanie się superwizji psychoterapeuty. Niezależnie od tego wspomniany ksiądz podlega postanowieniom zawartym w zapadłym wyroku sądowym II instancji – wyjaśnia ks. Jacek Świątek.

- Diecezja Siedlecka bezpośrednio po otrzymaniu informacji o toczącym się śledztwie podjęła kroki mające na celu odsunięcie wspomnianego księdza od pracy duszpasterskiej. Nieuprawomocnione jest więc twierdzenie, iż działania władz kościelnych były opieszałe. Od momentu powzięcia informacji o zaistniałej sprawie Biskup Siedlecki podjął współpracę z odpowiednimi władzami w celu rzetelnego jej zbadania i osądzenia wspomnianego księdza - dodaje.

- Nieprawdziwe jest więc sugerowanie, iż władze kościelne pozostały bierne wobec zaistniałego zdarzenia. Biskup Siedlecki równocześnie z toczącym się postępowaniem podjął działania w ramach Kodeksu Prawa Kanonicznego w celu ukarania wspomnianego kapłana, zanim jeszcze nawet zapadł wyrok w I instancji – wylicza rzecznik Kurii Siedleckiej.

W oświadczeniu czytamy też, że według Kurii umiejscowienie sprawy byłego kapelana szpitala w Łukowie na tzw. "mapie pedofilii" jest samo w sobie nadużyciem, gdyż jak wskazują jej autorzy winna dotyczyć ona przestępstw przeciwko osobom niepełnoletnim.

Zero tolerancji

- Diecezja Siedlecka wyraża ubolewanie z powodu zaistniałych nagannych czynów popełnionych przez kapłana. Działania Biskupa Siedleckiego potwierdzają przyjętą zasadę "zero tolerancji" dla nadużyć o charakterze seksualnym popełnionych przez jakiegokolwiek księdza posługującego na terenie Diecezji Siedleckiej – deklaruje Kuria.


Komentowane

zdanie (2019-03-14 19:07) 8 7   |   zgłoś do usunięcia
SPOWIEDŻ POWINNA BYĆ POWSZECHNA,CHĘTNI PROSZĘ BARDZO.
. (2019-03-14 19:08) 8 5   |   zgłoś do usunięcia
zero tolerancji powinno być na początku gdy się pojawiały takie przypadki to by skończyło się na jednym czy dwóch i tyle a tak bezkarność zachęcała
Ccc (2019-03-14 20:57) 11 15   |   zgłoś do usunięcia
Chodzi o Tygodnik siedlecki-tani, zenujacy i postczerwony szmatlawiec. Moim zdaniem redakcja tygodnika powinna za to beknac. Dziwię się że kuria nie wytoczy pozwu
. (2019-03-15 07:32) 10 7   |   zgłoś do usunięcia
Widze że minusy się pojawiają czyli są osoby popierające przestępstwa i ich ukrywanie. Jeśli złodziej kradnie a ktoś stoi i patrzy i nic nie robi to staje się winny bo zgrzeszyl zaniedbaniem. Tak samo jest w tym przypadku
Mysłacy (2019-03-15 22:38) 5 3   |   zgłoś do usunięcia
W domu emeryta będą mieli z nim wygodę uczynny ksiądz! A miejsce w domu emeryta to w nagrodę bezdomni umierają z głodu a zboczeniec ma wszystko podane na tacy gratuluję super nagroda za zachowanie!
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Rosomaki w Radoryżu
Rosomaki w Radoryżu Kołowe transportery opancerzone "Rosomak", wóz ewakuacji medycznej i wojskowy moździerz "Rak" przyjechały w środę 20 marca do Radoryża Smolanego w gminie Krzywda. Do miejscowego Zespołu Szkół zawitali żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina.
Ponad 350 miejsc dla bezrobotnych i szukających szkoły
Ponad 350 miejsc dla bezrobotnych i szukających szkoły Hala Sportowa Zespołu Szkół nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie zapełniła się we wtorek 19 marca zwiedzającymi. W miejscu tym tradycyjnie odbywały się Targi Pracy i Edukacji. Była to już ósma edycja tego wydarzenia.
Reprezentacja Polski U-19. Łukowianin Cezary Miszta uratował remis z ...
Reprezentacja Polski U-19. Łukowianin Cezary Miszta uratował remis z Francją Piłkarze reprezentacji Polski U-19 walczą o występ w juniorskich Mistrzostwach Europy. W rozgrywanym we Francji turnieju Elite Round zremisowali z drużyną gospodarzy 0-0. Duża zasługa w tym pochodzącego z Łukowa bramkarza Cezarego Miszty.
44-kilometrowy marsz
44-kilometrowy marsz Trwają zapisy na nocny marsz w ramach Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. W tym roku wydarzenie zaplanowano w nocy z 12 na 13 kwietnia.
Czipowanie psów? Nieprędko
Czipowanie psów? Nieprędko Rada Miasta nie przychyliła się do petycji "zwierzolubnego" stowarzyszenia. Zwierzęta mieszkające w Łukowie nie będą w najbliższym czasie czipowane ze środków z miejskiego budżetu.
Brodzą w błocie na Gospodarskiej
Brodzą w błocie na Gospodarskiej "Wystarczy deszcz, a ul. Gospodarska rozpuszcza się jak masło, a butów z tej brei nie da się wyciągnąć" - mieszkańcy ulicy nie kryją oburzenia. Urząd Miasta prosi o cierpliwość.
Franciszek Salezy Jezierski urodził się w Gołąbkach
Franciszek Salezy Jezierski urodził się w Gołąbkach Pochodzący z Ziemi Łukowskiej Franciszek Salezy Jezierski był urzędnikiem, kaznodzieją, powieściopisarzem i publicystą oraz działaczem Komisji Edukacji Narodowej.
ŁOK: Najbliższe wydarzenia
ŁOK: Najbliższe wydarzenia Konkursy recytatorskie, przeglądy teatralne i koncert grupy, która występowała na największych scenach w kraju. Co w najbliższym czasie będzie się działo w Łukowskim Ośrodku Kultury?
Sukces Emilki, wyróżnienia dla innych
Sukces Emilki, wyróżnienia dla innych Emilia Szcześniak tryumfuje na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki "Rozśpiewany Wawer" w Warszawie. Pozostałe wokalistki Fabryki Piosenki ŁOK zostały laureatkami tego konkursu.
Zaginiony wciąż poszukiwany. Udostępnij wiadomość!
Zaginiony wciąż poszukiwany. Udostępnij wiadomość! Łukowscy policjanci ponownie informują o zaginionym Adrianie Kurowskim, 22-latku zamieszkałym w Aleksandrowie w gminie Łuków. Mężczyzna wyszedł z domu 10 stycznia i do dziś nie nawiązał kontaktu z rodziną.
„NIE” dla kas biletowych na dworcu PKP!
„NIE” dla kas biletowych na dworcu PKP! Przewoźnicy, którzy wożą pociągami mieszkańców Łukowa do innych miejsc w kraju, nie są zainteresowani otwarciem kas biletowych na dworcu kolejowym w naszym mieście. Czy to, co jest standardem w innych miejscach w kraju, w Łukowie nie jest w ogóle możliwe do zrealizowania?
100 meczów na 100-lecie PZPN
100 meczów na 100-lecie PZPN Szymon Tomasik to przedstawiciel PZPN, który przemierza cały kraj wszerz i wzdłuż i ogląda mecze piłki nożnej w niższych ligach. W niedzielę 17 marca zawitał do Łukowa na mecz Orląt z Włodawianką. Co mu się najbardziej podobało w naszym mieście?
Radny Sych pyta o szczegóły konkursu
Radny Sych pyta o szczegóły konkursu Powiatowy radny Tomasz Sych pyta o szczegóły zatrudnienia Władysława Karasia w Zarządzie Dróg Powiatowych w Łukowie. To reakcja m.in. na informacje, które pojawiły się na naszym portalu.
Po nieboskłonie - wiosenny przebój!
Po nieboskłonie - wiosenny przebój! Na polski rynek muzyczny szturmem "wdarł" się najnowszy singiel utalentowanej wokalistki Bronki - "Po nieboskłonie". Utwór promuje debiutancką płytę "Bronka_wczoraj_i_dziś" i jest zapowiedzią niezwykle oryginalnej, dynamicznej i zarazem nostalgicznej płyty. Czy wiecie, że wokalistka pochodzi z Wojcieszkowa w powiecie łukowskim?
Nowe władze Klubu Olimpijczyka
Nowe władze Klubu Olimpijczyka Klub Olimpijczyka Ziemi Łukowskiej zwołał pod koniec lutego Walne Sprawozdawczo-Wyborcze Zebranie Członków Klubu. Oprócz wyboru władz stowarzyszenia, zadecydowano w którą stronę będzie zmierzał klub zrzeszający m.in. sztangistów i adeptów sztuk walki.
Biegacze po stanowisko w ZGL
Biegacze po stanowisko w ZGL Sebastian Ignaciuk, Marek Czernecki i Jarosław Piekarki ubiegają się o stanowisko dyrektora Zakładu Gospodarki Lokalowej w Łukowie. Kandydatury tych panów - prywatnie miłośników biegania - zostały otwarte w konkursie w poniedziałek 18 marca.
Prawie 400 km w basenie
Prawie 400 km w basenie Prawie 400 kilometrów przepłynęli uczestnicy nocnego maratonu pływackiego "Otyliada". Nocne pływanie odbywało się w Łukowie w sobotę i niedzielę 16-17 marca.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Rosomaki w RadoryżuPonad 350 miejsc dla bezrobotnych i szukających szkołyPrawie 400 km w basenie Zimowy mecz na wiosnę. Orlęta - Włodawianka 1:1Harcerskie pamiątki w Muzeum. Są unikaty!Odznaki za wyniki w nauceWystawa na stulecie szkołyWygrana zespołu z Białorusi. Niedzielny pożarSpotkanie w Kamenie z Piotrem WróblemWielkopostny Dzień SkupieniaNowe książki w muzeum Sienkiewicza

Obejrzyj

Po nieboskłonie - wiosenny przebój!Medialne warszaty z uczelnią z ToruniaWjechała na czerwonym świetle. Zobacz filmAuto na dachu na środku ulicy. Zobacz filmAleż wykonanie!3 miesiące aresztu dla 27-latkaCeltyckie walentynki w ŁOKDużo głosowań na powiatowej sesjiKastracja zwierząt i Noworoczny koncert szkoły muzycznejPonad 80 tysięcy dla OrkiestryWywieźli 24-latka za miasto. Chcieli odzyskać

Wydarzenia dodajwszystkie

Marzec 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
25262728010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Edit Piaf w ŁOK
Edit Piaf w ŁOK
Łukowski Ośrodek Kultury zaprosił mieszkańców na koncert muzyki francuskojęzycznej. 13 marca w Łukowie zagrał duet Lucy&Tom z Koszalina. Artyści wykonywali przeboje Edith Piaf.
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja
Będzie drugi Bieg Kolarski o Puchar Henryka Sienkiewicza
Będzie drugi Bieg Kolarski o Puchar Henryka Sienkiewicza
Start i meta biegu kolarskiego będą przy muzeum noblisty w Woli Okrzejskiej. Podczas spotkania organizatorzy ustalili datę kolejnej imprezy na niedzielę, 19 maja.

Prognoza pogody

Szachowy turniej dla Wyklętych
Szachowy turniej dla Wyklętych
Klub szachowy "Hetman" Krynka zaprasza na Turniej Szachowy Pamięci Łukowskich Żołnierzy Wyklętych. Celem wydarzenia jest uczczenie walczących na ziemi łukowskiej żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Dam pracę: PRACA NA BUDOWIE
Zatrudnię pracowników do pracy na budowie w Warszawie przy dociepleniach, remontach. Zatrudnimy fachowców, dekarzy, pomocników. WYsokie stawki wynagrodzenia. Zakwaterowanie, możliwość dojazdu. Tel 519583163. ...
Kupię: KUPIE WOJSKOWE STARE DOKUMENTY,ZDJĘCIA,LEGITYMACJE TELEFON 694972047
Kupie dokumenty z drugiej wojny światowej i starsze listy z obozów koncentracyjnych,legitymacje, stare pisma, dyplomy, dokumenty wojskowe, zdjęcia, widokówki, obrazki,obrazy,mundury,szable,bagnety,kordziki,odznaki,odznaczenia,medale,ordery za ciekawe dobrze zapłacę telefon ...
Sprzedam: szamba betonowe z atestem transportem montażem i gwarancją
Oferuję zbiorniki betonowe, ekologiczne z przeznaczeniem na: - szambo, - szambo ekologiczne -ścieki, -gnojówkę, -gnojownicę, -deszczówkę, -ziemianki itp. Zbiorniki o wielkości 2,4,6,8,10,12,13 tysięcy litrów. Sprzedajemy szamba kompletne z KOMINKIEM, PŁYTĄ I WŁAZEM BETONOWYM. Każdy zbiornik ...
Kupię: KUPIE WOJSKOWE STARE SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE TELEFON 694972047
Kupię stare wojskowe odznaki, odznaczenia, medale, ordery,szable,bagnety,kordziki,mundury polskie, niemieckie, rosyjskie i inne, wojskowe oraz cywilne, orzełki z nakryć głowy, zaświadczenia i legitymacje związane z nadaniem ...
Inne: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Kupię stare wojskowe odznaki, odznaczenia, medale, ordery,szable,bagnety,kordziki,mundury polskie, niemieckie, rosyjskie i inne, wojskowe oraz cywilne, orzełki z nakryć głowy, zaświadczenia i legitymacje związane z nadaniem ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Redaktor Naczelny Łuków24.pl
Tomasz Goławski
tel. +48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje