Dziś są imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

Redakcja  
dodane: 14-03-2019 16:16   |   wyświetleń: 2502

Kuria: Biskup nie był bierny w sprawie księdza skazanego za molestowanie

"Biskup Siedlecki ukarał księdza upomnieniem, pozbawił go upoważnienia do spowiadania przez rok i sukcesywnie odsunął od bezpośredniej pracy duszpasterskiej z zakazem publicznego sprawowania sakramentów" - wylicza kuria siedlecka. Chodzi o kapelana skazanego za molestowanie pacjenta w szpitalu w Łukowie.
Kuria: Biskup nie był bierny w sprawie księdza skazanego za molestowaniefoto. Internet (zdjęcie poglądowe) 

Sprawa ujrzała światło dzienne po tym, jak Łuków został oznaczony na "Mapie kościelnej pedofilii w Polsce". Po publikacjach m.in. Wspólnoty Łukowskiej oraz portalu Łuków24.pl, liczne media regionalne i ogólnokrajowe powoływały się na nasz tekst. Temat podjęły też inne lokalne.

Wyrok po ośmiu latach od przestępstwa

Przypomnijmy: ponad 60-letni dziś ks. Stanisław B. był do 2010 r. kapelanem szpitala w Łukowie. W tym samym roku władze kościelne przeniosły go z Łukowa na stanowisko kapelana w szpitalu w Radzyniu Podlaskim, gdzie pracował do 2016 r. Stamtąd został przeniesiony do domu księży emerytów, kiedy władze kościelne dowiedziały się o stawianych mu zarzutach.

Jego sprawą zajmowała się Prokuratura w Łukowie, która skierowała do tamtejszego sądu akt oskarżenia. Ksiądz był oskarżony o to, że: „w dniu bliżej nieustalonym okresu od 10 stycznia 2010 r. do 10 lutego 2010 r. doprowadził (mężczyznę) do poddania się innej czynności seksualnej w postaci masturbacji przy wykorzystaniu bezradności pokrzywdzonego, hospitalizowanego w SP ZOZ w Łukowie pod wpływem leków sedatywnych, w stanie częściowego unieruchomienia kończyn i z założonymi drenami".

Łukowski Sąd Rejonowy uznał ks. Stanisława B. winnym i skazał go w grudniu 2017 r. na karę dwóch lat pozbawienia wolności i 15 tys. zł nawiązki na rzecz ofiary. Ksiądz odwołał się od wyroku. 29 marca 2018 r. Sąd Okręgowy zawiesił karę dwóch lat więzienia na 5-letni okres próby, pozostawiając bez zmiany karę finansową na rzecz ofiary.

Przed napisaniem artykułu skontaktowaliśmy się także z ks. Jackiem Świątkiem, rzecznikiem prasowym Kurii Siedleckiej, który poinformował nas, że ksiądz Stanisław B. przebywa obecnie w Domu Księży Emerytów w Siedlcach, gdzie czeka na decyzję biskupa w swojej sprawie.

To nie pedofilia

Na skutek wielu publikacji w różnych mediach na temat ks. Stanisława B., Kuria Siedlecka wydała specjalne oświadczenie, które dotarło także do redakcji Łuków24.pl oraz Wspólnoty Łukowskiej. Instytucja wyraża w nim uwagi dot. przekazów medialnych, jednak – co należy zaznaczyć – nie dotyczą one artykułów, które ukazały się w naszym wydawnictwie. W dodatkowej rozmowie z rzecznikiem ks. Jackiem Świątkiem, rzecznikiem kurii usłyszeliśmy, że uwagi dotyczące nierzetelności dziennikarskiej nie odnoszą się do naszych artykułów. Poniżej publikujemy jednak najważniejsze fragmenty oświadczenia.

- W związku z pojawianiem się w prasie informacji związanych z osobą byłego kapelana Szpitala św. Tadeusza w Łukowie Biuro Prasowe Diecezji Siedleckiej informuje, że w części publikowanych w mediach informacji znalazły się elementy niezgodne z prawdą, których celem nie było rzeczowe i rzetelne zrelacjonowanie zaistniałych faktów - czytamy w oświadczeniu.

- Szczególnym elementem tej nierzetelności była próba pośredniego powiązania osoby Biskupa Siedleckiego i samej Diecezji Siedleckiej z wyżej wymienioną sprawą. Ponadto umiejscowienie wyżej wspomnianego czynu karalnego w ramach tzw. "mapy pedofilii" sporządzonej przez fundację "Nie lękajcie" się również stanowi pewną formę nadużycia - napisano

Biuro Prasowe Diecezji Siedleckiej przedstawiło chronologię wydarzeń, dotyczących sprawy skazanego księdza. Rzecznik Kurii ks. Jacek Świątek informuje, że z aktu oskarżenia oraz zapadłych wyroków sądów I i II instancji wynika, że czyn ks. Stanisława B. miał miejsce pomiędzy 10 stycznia a 10 lutego 2010 r., a sprawa został wniesiona przez poszkodowanego do prokuratury dużo później, bo dopiero pod koniec 2016 r.

W tym samym czasie Biskup Siedlecki odsunął ks. Stanisława B. od sprawowania bezpośredniej posługi duszpasterskiej i skierował go w grudniu 2016 r. do zamieszkania w Domu Księży Emerytów w Siedlcach.

- Prokuratura wniosła akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Łukowie 31 marca 2017 r. Podstawą oskarżenia był art. 198 Kodeksu karnego, a czyny pedofilii objęte są art. 200 wspomnianego Kodeksu. Sąd Rejonowy w Łukowie wydał wyrok 11 grudnia 2017 (...). Dopiero od tego więc momentu o tym kapłanie można pisać jako skazanym - informuje rzecznik Kurii.

Biskup podjął kroki kanoniczne

W oświadczeniu Kurii Siedleckiej czytamy także, że niezależnie od procedur stosowanych przez sądownictwo powszechne Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda podjął kroki kanoniczne. 24 maja 2017 r., po wcześniejszym zbadaniu sprawy, skierował pismo do Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie, przedstawiając sytuację. 2 października 2017 r. Dykasteria Stolicy Apostolskiej odpowiedziała, iż przypadek księdza nie podlega jej jurysdykcji, ponieważ czyn odnosi się do osoby pełnoletniej i pozostawiła sprawę do decyzji Biskupa Siedleckiego.

- Dykasteria Stolicy Apostolskiej zaleciła Biskupowi Siedleckiemu ukaranie kapłana zgodnie z normami prawa kanonicznego. W celu doprecyzowania zaleceń Kongregacji Biskup Siedlecki w ponownym piśmie zwrócił się o wydanie odpowiednich wskazówek. W odpowiedzi na to pismo Kongregacja Nauki Wiary pismem z 24 kwietnia 2018 r. zasugerowała odebranie księdzu upoważnienia do spowiadania na okres jednego roku. Biskup Siedlecki ukarał księdza upomnieniem, pozbawił go upoważnienia do spowiadania na okres jednego roku i sukcesywnie odsunął od bezpośredniej pracy duszpasterskiej z zakazem publicznego sprawowania sakramentów, w tym Eucharystii, z dozorem dyrektora Domu Księży Emerytów. Ksiądz wyraził również zgodę na okresowe poddawanie się superwizji psychoterapeuty. Niezależnie od tego wspomniany ksiądz podlega postanowieniom zawartym w zapadłym wyroku sądowym II instancji – wyjaśnia ks. Jacek Świątek.

- Diecezja Siedlecka bezpośrednio po otrzymaniu informacji o toczącym się śledztwie podjęła kroki mające na celu odsunięcie wspomnianego księdza od pracy duszpasterskiej. Nieuprawomocnione jest więc twierdzenie, iż działania władz kościelnych były opieszałe. Od momentu powzięcia informacji o zaistniałej sprawie Biskup Siedlecki podjął współpracę z odpowiednimi władzami w celu rzetelnego jej zbadania i osądzenia wspomnianego księdza - dodaje.

- Nieprawdziwe jest więc sugerowanie, iż władze kościelne pozostały bierne wobec zaistniałego zdarzenia. Biskup Siedlecki równocześnie z toczącym się postępowaniem podjął działania w ramach Kodeksu Prawa Kanonicznego w celu ukarania wspomnianego kapłana, zanim jeszcze nawet zapadł wyrok w I instancji – wylicza rzecznik Kurii Siedleckiej.

W oświadczeniu czytamy też, że według Kurii umiejscowienie sprawy byłego kapelana szpitala w Łukowie na tzw. "mapie pedofilii" jest samo w sobie nadużyciem, gdyż jak wskazują jej autorzy winna dotyczyć ona przestępstw przeciwko osobom niepełnoletnim.

Zero tolerancji

- Diecezja Siedlecka wyraża ubolewanie z powodu zaistniałych nagannych czynów popełnionych przez kapłana. Działania Biskupa Siedleckiego potwierdzają przyjętą zasadę "zero tolerancji" dla nadużyć o charakterze seksualnym popełnionych przez jakiegokolwiek księdza posługującego na terenie Diecezji Siedleckiej – deklaruje Kuria.


Komentowane

zdanie (2019-03-14 19:07) 11 14   |   zgłoś do usunięcia
SPOWIEDŻ POWINNA BYĆ POWSZECHNA,CHĘTNI PROSZĘ BARDZO.
. (2019-03-14 19:08) 15 19   |   zgłoś do usunięcia
zero tolerancji powinno być na początku gdy się pojawiały takie przypadki to by skończyło się na jednym czy dwóch i tyle a tak bezkarność zachęcała
Ccc (2019-03-14 20:57) 22 17   |   zgłoś do usunięcia
Chodzi o Tygodnik siedlecki-tani, zenujacy i postczerwony szmatlawiec. Moim zdaniem redakcja tygodnika powinna za to beknac. Dziwię się że kuria nie wytoczy pozwu
. (2019-03-15 07:32) 13 15   |   zgłoś do usunięcia
Widze że minusy się pojawiają czyli są osoby popierające przestępstwa i ich ukrywanie. Jeśli złodziej kradnie a ktoś stoi i patrzy i nic nie robi to staje się winny bo zgrzeszyl zaniedbaniem. Tak samo jest w tym przypadku
Mysłacy (2019-03-15 22:38) 13 8   |   zgłoś do usunięcia
W domu emeryta będą mieli z nim wygodę uczynny ksiądz! A miejsce w domu emeryta to w nagrodę bezdomni umierają z głodu a zboczeniec ma wszystko podane na tacy gratuluję super nagroda za zachowanie!
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Dni Łukowa 2019: Bieg i biesiada na inaugurację
Dni Łukowa 2019: Bieg i biesiada na inaugurację Za nami inauguracja Dni Łukowa 2019. Tegoroczne święto miasta tradycyjnie rozpoczął bieg z pochodniami.
Ruszają Dni Łukowa
Ruszają Dni Łukowa Do niedzieli wieczorem będą trwały Dni Łukowa - tradycyjnie organizowane w maju święto naszego miasta. Na początek bieg z pochodniami i biesiada dla mieszkańców miasta.
Szóstka kandydatów starła się podczas Wielkiej Debaty Wspólnoty ...
Szóstka kandydatów starła się podczas Wielkiej Debaty Wspólnoty Ostatnie godziny kampanii do Parlamentu Europejskiego. W niedzielę 26 maja mieszkańcy powiatu łukowskiego udadzą się do lokali wyborczych, by oddać swój głos.
Dni Łukowa: Sonia M.
Dni Łukowa: Sonia M. Sonia M. to kolejna wokalistka, która wystąpi podczas Dni Łukowa. Artystce będzie towarzyszył pochodzący z naszego miasta Mateusz Babiak.
Muzyczne warsztaty w Bieszczadach
Muzyczne warsztaty w Bieszczadach Działająca przy łukowskim Towarzystwie Muzycznym im. Antoniego Próchniewicza orkiestra dęta kształciła swoje umiejętności na muzycznych warsztatach w Bieszczadach. Nie zabrakło też czasu na podziwianie polskich gór.
Rzucił się z siekierą na policjantów. Teraz posiedzi w ...
Rzucił się z siekierą na policjantów. Teraz posiedzi w areszcie 3 miesiące tymczasowego aresztu to środek zapobiegawczy, jaki zastosował Sąd wobec 23-latka z gminy Łuków. Młody mężczyzna podczas interwencji policyjnej rzucił się z siekierą na mundurowych. Teraz grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.
Książka o Okrzei i okolicach. Muzeum zachęca do kupna ...
Książka o Okrzei i okolicach. Muzeum zachęca do kupna Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej zachęca do nabywania książki, w której wiele miejsca poświęcono miejscu urodzin noblisty. W publikacji nie brakuje też informacji historycznych na temat okolic.
Fotografia abstrakcyjna w ŁOK
Fotografia abstrakcyjna w ŁOK Do 7 czerwca można oglądać wystawę zdjęć Jerzego Majka, zatytułowaną "Struktury". Łukowski artysta swój wernisaż miał we wtorek 21 maja.
Turniej Szkół Sienkiewiczowskich: wygrana Siedlec
Turniej Szkół Sienkiewiczowskich: wygrana Siedlec Szkoła Podstawowa nr 9 w Siedlcach została triumfatorem tegorocznego Turnieju Szkół Sienkiewiczowskich w Adamowie Wydarzenie pod patronatem wójta gminy zorganizowano już po raz dziewiąty.
Znęcał się nad żoną. 3 miesiące dla 54-latka
Znęcał się nad żoną. 3 miesiące dla 54-latka Do 5 lat pozbawienia wolności grozi 54-latkowi z Łukowa, który od kilku miesięcy fizycznie i psychicznie znęcał się nad żoną. Mężczyzna póki co trafił do aresztu tymczasowego. Spędzi w nim 3 miesiące.
Będzie nowy wóz dla strażaków
Będzie nowy wóz dla strażaków To dobre wieści dla mieszkańców gminy Stanin. Strażacy ochotnicy ze Stanina jeszcze w tym roku otrzymają nowy, średni samochód ratowniczo-gaśniczy. We wtorek 21 maja w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego wójt Krzysztof Kazana odebrał promesę na ten cel.
Szkoła z Radoryża z certyfikatem
Szkoła z Radoryża z certyfikatem Zespół Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym otrzymał certyfikat "Szkoła Innowacji 2019". To nagroda m.in. za realizowanie nowatorskich rozwiązań w placówce.
Prawybory w Alejach
Prawybory w Alejach Wzorem lat ubiegłych uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. H. Sienkiewicza w Łukowie zorganizowali w swojej szkole prawybory. Oddawali głosy na komitety ubiegające się o miejsca w Europarlamencie.
„Czyste Powietrze”: zgłoś się do programu
„Czyste Powietrze”: zgłoś się do programu W Łukowie działa już oficjalnie biuro rządowego programu "Czyste Powietrze". Wkrótce jego pracownicy będą przyjmować wnioski o refundację kosztów poniesionych na wymianę źródeł ciepła lub na termomodernizację budynków. We wtorek 21 maja na konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym mówiono o programie oraz o dostępnych środkach dla mieszkańców powiatu łukowskiego.
Zderzenie na drodze w kierunku Gręzówki
Zderzenie na drodze w kierunku Gręzówki Zablokowana jest droga powiatowa w kierunku Gręzówki. Około godz. 17 niedaleko skrzyżowania z drogą do Klimek zderzyły się dwa samochody osobowe.
Bursztyn i dawni policjanci w Muzeum
Bursztyn i dawni policjanci w Muzeum Kilkaset osób odwiedziło Muzeum Regionalne w Łukowie podczas Nocy Muzeów 18 maja. Placówka specjalnie na tą okazję przygotowała wystawę m.in. bursztynu i dawnego policyjnego umundurowania.
Harlem na Dni Łukowa
Harlem na Dni Łukowa Czas na prezentację kolejnego zespołu, który pojawi się na tegorocznych Dniach Łukowa. Dla miłośników rockowych rytmów przygotowano koncert grupy Harlem.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Dni Łukowa 2019: Bieg i biesiada na inauguracjęMuzyczne warsztaty w BieszczadachFotografia abstrakcyjna w ŁOKTurniej Szkół Sienkiewiczowskich: wygrana SiedlecPrawybory w Alejach„Czyste Powietrze”: zgłoś się do programuZderzenie na drodze w kierunku GręzówkiBursztyn i dawni policjanci w MuzeumWola Okrzejska: Obronił zwycięstwo sprzed roku!Ścigali się z wózkamiSzkoła z Zalesia druga w krajuZuzanna mistrzynią województwa!

Obejrzyj

Szóstka kandydatów starła się podczas Wielkiej Debaty WspólnotyMuzyczne warsztaty w BieszczadachNauczycielski protest songWiozła dwoje dzieci. Miała ponad 3 promilePotrącił 4 osoby!Kampania przeciw dopalaczomMnóstwo głosowań na sesjiPo nieboskłonie - wiosenny przebój!Medialne warszaty z uczelnią z ToruniaWjechała na czerwonym świetle. Zobacz filmAuto na dachu na środku ulicy. Zobacz filmAleż wykonanie!

Wydarzenia dodajwszystkie

Maj 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
29300102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
01
02
Dni Łukowa: Sonia M.
Dni Łukowa: Sonia M.
Sonia M. to kolejna wokalistka, która wystąpi podczas Dni Łukowa. Artystce będzie towarzyszył pochodzący z naszego miasta Mateusz Babiak.
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja
IV Pieszy Rajd Śladami kpt. "Ostoi"
IV Pieszy Rajd Śladami kpt.
Na 15 i 16 czerwca zaplanowano kolejną wędrówkę ścieżkami rezerwatu Jata. Do wzięcia udziału w wydarzeniu zapraszają m.in. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków i Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne "Orlik".

Prognoza pogody

Wola Okrzejska: Obronił zwycięstwo sprzed roku!
Wola Okrzejska: Obronił zwycięstwo sprzed roku!
Paweł Teter, zwycięzca pierwszej edycji Biegu Kolarskiego o Puchar Henryka Sienkiewicza, obronił tytuł podczas drugiej edycji wydarzenia w Woli Okrzejskiej. Za nami tegoroczny bieg kolarski zorganizowany przez Rowerowy Łuków.

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Dam pracę: Zatrudnię pracowników budowlanych
Zatrudnię pracowników ogólnobudowlanych do pracy na budowie w Warszawie. Wykonujemy remonty, roboty brukarskie itp. Możliwość dojazdów, zakwaterowanie. Wysokie stawki wynagrodzenia. ...
nieruchomości: Olchowiec nad Jeziorem Solińskim (235.239)
Olchowiec nad Jeziorem Solińskim (235.239) Do sprzedania działki o powierzchni od 600 m2 do 1800 m2 z dostępem do wody (numery działek przeznaczonych do sprzedaży zaznaczono) Działki położone ...
Dam pracę: Zatrudnię pracowników budowlanych
Zatrudnię pracowników ogólnobudowlanych do pracy na budowie w Warszawie. Wykonujemy remonty elewacji, roboty brukarskie, remonty klatek schodowych, remonty dachów itp. Zakwaterowanie, możliwość dojazdu. Wysokie stawki ...
Sprzedam: Olchowiec nad Jeziorem Solińskim (234.238)
Do sprzedania działki o powierzchni od 600 m2 do 1800 m2 (numery działek przeznaczonych do sprzedaży zaznaczono) Działki położone nad Zalewem Solińskim w miejscowości Olchowiec w gminie ...
Inne: Uslugi malowania
Wykonujemy uslugi malowania: - wnetrza - elewacje - dachy - inne
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Redaktor Naczelny Łuków24.pl
Tomasz Goławski
tel. +48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje