Dziś są imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili

Bartosz Szumowski  / Tomasz Goławski
dodane: 18-04-2019 10:16   |   wyświetleń: 6241

Nie zapłacą za strajkowanie

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Łukowskiego radni zarówno z koalicji, jak i opozycji pytali o protest nauczycieli.
Nie zapłacą za strajkowaniefoto. Tomasz Goławski 

Jak poinformował Krzysztof Konstanty, dyrektor Powiatowego Zespołu Oświatowego w Łukowie, choć placówki z terenu powiatu (oprócz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej) od 8 kwietnia uczestniczą w akcji protestacyjnej, nie nastręcza to większych problemów.

- Nauczyciele, którzy przystąpili do pracy, wspólnie z kadrą kierowniczą zapewniają opiekę uczniom przychodzącym do szkoły. Podobna sytuacja ma miejsce w internacie Zespołu Szkół w Radoryżu Smolanym. W internacie I LO nie pojawili się wychowankowie - mówił.

Dyrektor dodał też, że egzaminy gimnazjalne w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Baczkowie i Zespole Placówek w Łukowie przebiegają bez zakłóceń. PZO nie ma też sygnałów, żeby miały nastąpić problemy, jeśli chodzi o egzaminy w podstawówkach.

Może posłowie?

Radny Zbigniew Zemło (Przymierze dla Ziemi Łukowskiej) zapytał, czy Zarząd Powiatu bierze pod uwagę rozwiązania prawne, które spowodowałyby, że nauczyciele szkół średnich otrzymają wynagrodzenie za czas strajku.

Starosta Dariusz Szustek odpowiedział, że z takim pytaniem zgłosił się prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Stoczku Łukowskim:

- Odpowiedzieliśmy, że niestety nie, ponieważ, według naszej wiedzy Regionalna Izba Obrachunkowa kwestionuje możliwość wypłacania nauczycielom wynagrodzenia za czas strajku - powiedział.

- Czy jednak w związku z tym Zarząd Powiatu wnioskował do resortu o zmianę ustawy w tej sprawie? Polski parlamentaryzm zna przykłady, że takie inicjatywy wpływają na zmianę prawa. Jeśli Zarząd tego nie uczynił, wnioskuję, żeby jak najszybciej podjął taką decyzję - zareagował Leszek Świętochowski (PSL)

- Eksponowanie, że nie będzie tych wynagrodzeń, wpływa raczej na eskalację protestu niż jego łagodzenie. Powinniśmy zmierzać w kierunku łagodzenia emocji, żeby jak najszybciej zakończyć strajk - dodał.

Starosta odparł, że przekaże te uwagi posłom reprezentującym powiat łukowski, by rozważyli wystąpienie z interpelacją w sprawie ustawowej zmiany zapisu w tej sprawie.

Tak mówi ustawa

Dariusz Szusek powołał się też na odpowiedź, jaką RIO przedstawiła burmistrzowi Myślenic. Napisano tam, że, zgodnie z art. 23 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, udział pracownika w strajku zorganizowanym zgodnie z przepisami ustawy nie stanowi naruszenia obowiązków pracowniczych, a w okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami przywołanej ustawy pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. (...) pracownicy, którzy decydują się na udział w strajku, muszą liczyć się z konsekwencjami w postaci utraty prawa do wynagrodzenia za czas strajku.

Izba zauważyła też, że samorząd, który wypłaci takie wynagrodzenie, albo będzie chciał w jakiś sposób obejść przepisy, naruszy dyscyplinę finansów publicznych, za co wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

- Wypłacenie wynagrodzenia za czas strajku jest niemożliwe. Jeśli parlament w trybie nadzwyczajnym zmieni ustawę, dostosujemy się - skomentował starosta.

Nagród nie będzie

Polemikę z nim podjęli radni PSL. Krzysztof Fornal zasugerował, że zacytowana opinia RIO dotyczyła tylko danego samorządu:

- Może, żeby przeciąć te wątpliwości, warto by było wystąpić z zapytaniem do Izby w Lublinie? - zapytał

- Wszystkie RIO muszą się opierać na tych samych ustawach. Małopolska Izba przywołała ustawę, która póki co się nie zmieniła, więc interpretacja Izby z Lublina nie będzie konieczna - tłumaczył starosta.

Radny Świętochowski miał inne zdanie:

- Istnieje możliwość wynagradzania nauczycieli poprzez dodatki służbowe lub motywacyjne. Czy Zarząd przewiduje możliwość, że środki, które zostaną zaoszczędzone w wyniku niezapłacenia za czas strajku, będą wypłacone w formie, któregoś z tych dwóch instrumentów? To byłby sygnał, że pochylamy się nad problemami i nie chcemy ich biologicznego unicestwienia - skwitował.

W odpowiedzi Dariusz Szustek poinformował, że Zarząd będzie się zajmował wyłącznie prawnymi możliwościami rozwiązania problemu.

- Zdecydowanie odrzucimy pomysł, żeby strajkującym nauczycielom wypłacić nagrody - zakończył starosta.

A jak w mieście?

Podobna kwestia została też poruszona na sesji Rady Miasta Łuków dwa dni wcześniej. O pieniądze dla strajkujących nauczycieli pytał radny Maciej Nurzyński.

- Czy zastanawiał się Pan nad rekompensatą dla strajkujących nauczycieli? Wiemy że osoby które strajkują, nie dostaną wynagrodzenia. Wiemy też, że nie jest pan pracodawcą natomiast jest pan wieloletnim nauczycielem i - mówiąc kolokwialnie
- ma pan pod swoimi „skrzydłami” oświatę - zwrócił się w kierunku burmistrza Łukowa Piotra Płudowskiego radny Maciej Nurzyński.

- Tak jak pan zaznaczył, nie jestem pracodawcą nauczycieli i zostawiam to dyrektorom. Ze swej strony mogę powiedzieć, że plan finansowy dla szkół w mieście nie został zmniejszony - odpowiedział burmistrz miasta.

- Proszę aby prowadzić dialog z dyrektorami szkół. Jest pan członkiem Zarządu Związku Miast Polskich, więc warto podpytać bardziej doświadczonych kolegów, ponieważ mają oni ciekawe pomysły - dodał radny Nurzyński.

Miasto - w nawiązaniu do pojawiających się już informacji małopolskiej Regionalnej Izby Obrachunkowej - ma wystąpić o dodatkową ekspertyzę RIO z Lubelszczyzny. Tym czasem strajk nauczycieli wciąż trwa.


Komentowane

masakra... (2019-04-18 11:41) 21 17   |   zgłoś do usunięcia
umywają ręce...
Kaśka (2019-04-18 12:36) 34 33   |   zgłoś do usunięcia
jestem pracownikiem burmistrza Płudowskiego i zaczynam bezterminowy strajk. chcę 1000 zł podwyżki, należy mi się, a teraz strajkuję do skutku. oczywiście życzę sobie, aby za czas strajku burmistrz mi zapłacił i premię też bo będę stratny.
do Kaśka (2019-04-18 13:01) 30 16   |   zgłoś do usunięcia
Darek pomyliłeś się w ostatnim wyrazie i wyszło że ty to ty.
wyborca (2019-04-18 13:17) 23 19   |   zgłoś do usunięcia
Czego pan radny Świętochowski tak nie troszczył się o nauczycieli jak rządziła koalicja PO-PSL.CZY WTEDY NAUCZYCIELOM DANO TAKIE PODWYŻKI,ŻE NIE MUSIELI STRAJKOWAC? MOŻE PAN RADNY ODPOWIE JAK TO BYŁO ZA ICH RZĄDÓW.
q (2019-04-18 13:31) 28 46   |   zgłoś do usunięcia
Kasa za strajk się nie należy i jeśli darmozjady dostaną choć grosz będzie to co najmniej nie na miejscu.
3/4 (2019-04-18 13:32) 20 24   |   zgłoś do usunięcia
wiele akapitów o starostwie i kilka o mieście, ale trolle nie ustępują w swoich działaniach. tak jak Judasz wydał za 30 srebrników Jezusa, tak niektórzy wydali za krowa+ i świnia+ walczących o swoje nauczycieli. teraz jest kolejna próba rozmydlenia tematu, atakowania personaliami i odwracania kota ogonem. na szczęscie mieszkańcy nie sa głupi.
haha (2019-04-18 14:23) 17 17   |   zgłoś do usunięcia
Durny komentarz
@ wyborca (2019-04-18 16:08) 18 14   |   zgłoś do usunięcia
W latach 2007 - 2012 pensje nauczycieli wzrosły o 44% - mało, ale znacznie więcej niż obecnie... Warto znać dane... Link: https://oko.press/images/2019/04/20190414-podwyzki-nauczyciele.png
haha (2019-04-18 16:13) 19 15   |   zgłoś do usunięcia
Śmiechu warte,chyba wirtualnie.
LLU (2019-04-18 16:59) 24 19   |   zgłoś do usunięcia
Jaki trzeba mieć tupet i jakim trzeba być beszczelnym, że by w ogóle domagać się zapłaty za to że odmawia się pracy.To jakaś farsa. A pro po nauczycieli z Niemiec na których tak często powołują się polscy nauczyciele i związkowcy PZN : niemiecki nauczyciel nie ma prawa strajku, ma urlop pracowniczy jak wszyscy, nie wie co to karta nauczyciela...itd. A tu coś na temat z yt. https://youtu.be/0mF-qSlLraU
Brawo (2019-04-18 17:02) 18 20   |   zgłoś do usunięcia
Brawo Szustek popieram
Mirek (2019-04-18 17:06) 21 36   |   zgłoś do usunięcia
dzieci, nasze dzieci są żywymi tarczami dla nauczycieli to barbarzyństwo i obłuda z ich strony , że martwią się o nie liczy się tylko kasa i kasa
@@wyborca (2019-04-18 18:13) 16 14   |   zgłoś do usunięcia
Dane prosto na zamówienie Wyborczej,nie wciskaj kitu ,myślisz,że ktoś ci uwierzy
Logika nauczycieli (2019-04-18 18:26) 18 13   |   zgłoś do usunięcia
Za brak pracy należy się tyle samo co za pracę- może niech wszyscy pójdą strajkować...
@ (2019-04-18 18:53) 18 31   |   zgłoś do usunięcia
https://www.money.pl/gospodarka/strajk-nauczycieli-2019-zarobki-nauczycieli-od-lat-daleko-za-gospodarka-ani-pis-ani-po-tego-nie-zmienily-6367515150383233a.html Dane z innego źródła.
księgowa (2019-04-18 19:10) 21 11   |   zgłoś do usunięcia
nauczyciele pokażcie swoje pity :)
Realista (2019-04-18 23:09) 26 16   |   zgłoś do usunięcia
Po co wogule taka dyskusja? Przeciez dla kazdego nawet srednio rozgarnietego czlowieka powinno byc oczywiste ze za brak pracy nie powinno byc zaplaty. Broniarz jest hamulcowym komuszym aparatczykiem i nie powinni rzadzacy juz z nim rozmawiac. Kto chce niech dalej strajkuje ale wara od publicznych pieniedzy
do llu i q (2019-04-19 06:45) 18 20   |   zgłoś do usunięcia
Właśnie dlatego "żeby" nauczyć ludzi podstaw ortografii " że by" domyślam się iż "q" to "qrwa"
do llu (2019-04-19 06:50) 18 16   |   zgłoś do usunięcia
Naucz się podstaw ortografii imbecylu, trolu jeden: żeby nie że by, a propos nie a pro po normalnie żenada wróć do szkoły, oj sory strajk jest hahaha
Ma. (2019-04-19 08:36) 22 20   |   zgłoś do usunięcia
Biedne dzieci śmiać mi się chce. Jakoś te dzieci nie płaczą tylko rodzice płaczą bo nie mogą wytrzymać z swoimi dziećmi w domu. Żłobki przedszkola pękają w szwach bo matka siedząca w domu i nie pracująca nie może wytrzymać i nie może wychować swojego małego dziecka. Bo dwulatek nią rządzi. Tak samo z starszymi dziecmi większością rządzą. Dwa tygodnie dzieci siedziały w domu ile wam pomogło przy sprzątaniu? Zapewne połowa leżała z smartfonem a matka zapieorzala sprzatala. Ciekawe czy tak wychowane dziecko wam szklanke wody na starość poda. Wylądujecie w domu starców i kochane dziecko nawet nie zajrzy.
Aop (2019-04-19 09:02) 20 22   |   zgłoś do usunięcia
Najbardziej placzo nauczyciele bo pieniędzy chcą dla siebie bez względu na koszta. Dyscyplinarnie jednego czy drugiego zwolnić. Zabrać pieniądze za nieobecność. Nie może być równych u rowniejszych.
łukowiak (2019-04-19 11:37) 17 20   |   zgłoś do usunięcia
Najwięcej krytykują pracownicy firm prywatnych gdzie inaczej na papierku a inaczej do ręki (budowlanka, spawacze, kierowcy.....). Te grupy maja wszelkie zasiłki, dodatki, stypendia dla dzieci dopłaty do mieszkania itd... My z tzw. budżetówki mamy wszystko na papierze więc łatwo nas sprawdzić. Pensje stoją od lat w miejscu. Większe pity wynikają z pracy w nadgodzinach, które są też wykazywane a nie dawane pod stołem. Czysta pensja NETTO urzędnika to często tygodniówka na CZARNO BRUTTO bo bez odliczania podatków.
ciekawe (2019-04-19 13:54) 19 17   |   zgłoś do usunięcia
Prezes Broniarz każe strajkowac i w świeta.Ciekawe czy prasa napisz i pokaże nam zdjęcia tych siedzących w szkole nauczycieli,bo już prawdopodobnie częśc poszła na zwolnienia.Jak wybierają się z dwójki i z Kościuszki na marsz do Warszawy to powinni siedzieć w szkole i w święta
aw (2019-04-19 15:26) 15 14   |   zgłoś do usunięcia
Wprowadzić zakaz strajku dla każdego pracownika budżetówki i koniec problemów. Politycy obsadzą wszystkie etaty sami bo nikt nie bedzie chciał pracować w budżetówce i tyle. Póki co mogli strajkować pielegniarki rezydenci górnicy pracownicy sądów itp to uważam że zgodnie z konstytucją mogą i strajkować nauczyciele. Czy popieram ich żądania po częsci tak po części nie ale nie wypowiadam się bo ja w tym zawodzie nie pracuje to nie wiem do końca jak jest a z boku patrząc to sobie można pogadać o pogodzie patrząc na niebo a nie o zawodzie co większość nie ma nawet pojęcia. Nauczyciel człowiek jak i inne grupy zawodowe co strajkowały i ma prawo do strajku. Powinni się wszyscy zwolnić i zobaczyliby wszyscy jak to jest . Krzyżykami podpisywaliby sie w Polsce i rząd tańcowałby z radości haha
Ciekawostka (2019-04-19 17:43) 18 16   |   zgłoś do usunięcia
Ilu w radzie powiatu jest nauczycieli, pedagogów? 5 czy 6? Zapomnieli politykierzy jak to miło przy tablicy. W Sejmie jeszcze więcej belfrów, ale przecież nieładnie prezesowi podpadać :(
hh (2019-04-19 22:04) 18 16   |   zgłoś do usunięcia
haha połowa tych nauczycieli co jest w radzie miasta czy powiatu to nauczyciele tacy co na nich się wszyscy skarżą że nie potrafią uczyć i nic nie robią. Dlatego uciekli z zawodu nauczyciela bo w polityce robią to co lubią czyli nic a jedynie wymądrzają sie i gadają głupoty .
Mirek (2019-04-20 18:57) 15 16   |   zgłoś do usunięcia
dzieci, nasze dzieci są żywymi tarczami dla nauczycieli to barbarzyństwo i obłuda z ich strony , że martwią się o nie liczy się tylko kasa i kasa
Oj (2019-04-20 20:40) 16 14   |   zgłoś do usunięcia
No niestety płace w budżetówce były dobre jak w gospodarce było słabo teraz gdy gospodarka się szybko rozwija i nie ma kto pracować ( inaczej nie było by żadnych podwyżek ) wynagrodzenia szybko rosną . W budżetówce na pewno tak nie będzie . Z resztą w całym kapitalistycznym świecie tak jest w budżetówce zarabia się mniej .
do.Mirek (2019-04-20 23:37) 15 16   |   zgłoś do usunięcia
Co nie wiesz jak dzieckiem w domu się zająć ? Nie możesz już wytrzymać? Dziecko mówi pomóż lekcje odrobić a Ty drogi Mirku aż bladniesz bo nic nie umiesz hahahah
Snk (2019-04-23 12:59) 26 21   |   zgłoś do usunięcia
Grosza im nie powinni dac za strajk a wręcz powinna się zainteresować prokuratura bo przecież do 18 lat nauka jest obowiązkowa a te Matoły ja utrudniaja
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Geocaching – poszukiwanie skarbów dla całych rodzin. Teraz w ...
Geocaching – poszukiwanie skarbów dla całych rodzin. Teraz w naszym powiecie POWIAT Stowarzyszenie Inkubator Kreatywności Społecznej ze Stoczka Łukowskiego dzięki dofinansowaniu pozyskanemu za pośrednictwem LGD Razem realizowało projekt Geocachingowy szlak walki i oręża. W ostatnim czasie w naszym powiecie powstało pięć tras geokeszingowych.
Kolizja w Sięciaszce. Wjechał w dom (FOTO)
Kolizja w Sięciaszce. Wjechał w dom (FOTO) W Sieciaszce Drugiej auto osobowe wjechało w ogrodzenie i uderzyło w dom. Nikomu nic się nie stało
Najładniejsze okładki książek wybrane
Najładniejsze okładki książek wybrane GMINA KRZYWDA Czytelnicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzywdzie nie tylko lubią czytać, ale również mają zdolności plastyczne. Udowodnili to zgłaszając swoje propozycje do konkursu ?Okładka mojej ulubionej książki?, który właśnie został rozstrzygnięty.
Możesz oddać folię rolniczą i worki po nawozach
Możesz oddać folię rolniczą i worki po nawozach GMINA KRZYWDA Gmina otrzymała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w wysokości 58,5 tys. zł na usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej.
Kacper Borkowski w czasie pandemii stworzył "Czarne dziury ...
Kacper Borkowski w czasie  pandemii stworzył ŁUKÓW Jako uczeń liceum zaczął zgłębiać wiedzę o wszechświecie. Jako student postanowił przybliżać innym bezmiar naszej galaktyki i zachodzących w niej zjawisk. Zaglądajcie na jego stronę na fb, czytajcie, lajkujcie. Naprawdę fajnie pisze.
Zgłoszenia do Szkoły Muzycznej
Zgłoszenia do Szkoły Muzycznej Szkoła Muzyczna w Łukowie wydłużyła do 7 czerwca termin zgłaszania kandydatów do klas I na rok szk. 2020/2021.
Kasa dla DPS-u w Ryżkach. Wiemy ile otrzyma ośrodek ...
Kasa dla DPS-u w Ryżkach. Wiemy ile otrzyma ośrodek W Urzędzie Marszałkowskim została podpisana umowa na dofinansowanie robót budowlanych dotyczących obiektów służących rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
20-LATEK NAPADŁ NA SKLEP PÓŹNIEJ SKRADZIONYMI PIENIĘDZMI ZAPŁACIŁ ZA ...
20-LATEK NAPADŁ NA SKLEP PÓŹNIEJ SKRADZIONYMI PIENIĘDZMI ZAPŁACIŁ ZA NARKOTYKI Mundurowi z Adamowa i łukowscy kryminalni ustalili i zatrzymali 20-latka, który zastraszając ekspedientkę w sklepie ukradł z kasy kilkaset złotych
Przetarg na 308 zestawów paneli fotowoltaicznych
 Przetarg na 308 zestawów paneli fotowoltaicznych Dzięki wsparciu Unii Europejskiej Gmina Łuków kończy kolejny projekt zakupu i montażu instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii.
Cyknij fotkę i opowiedz o sporcie. Nowy konkurs OSiR
Cyknij fotkę i opowiedz o sporcie. Nowy konkurs OSiR Rozpoczynamy konkurs "Moja ulubiona dyscyplina sportu" w ramach "Dnia Dziecka na sportowo z OSiR"
Nabór do łukowskiej orkiestry dętej
Nabór do łukowskiej orkiestry dętej Towarzystwo Muzyczne im. Antoniego Próchniewicza w Łukowie działające w Łukowskim Ośrodku Kultury prowadzi ponownie nabór do łukowskiej orkiestry dętej.
Zuzia Bochman i Emilia Szcześniak wyśpiewały nagrody ...
Zuzia Bochman i Emilia Szcześniak wyśpiewały nagrody Sukcesy wokalistek Fabryki Piosenki ŁOK.
Godz. 10.00: Koronawirus nie odpuszcza
Godz. 10.00:  Koronawirus nie odpuszcza Potwierdzone wyniki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w województwie lubelskim dotyczą:
Lubelskie ma nowego wicewojewodę. Kim jest Bolesław Gzik?
Lubelskie ma nowego wicewojewodę. Kim jest  Bolesław Gzik? Na stanowisko II wicewojewody lubelskiego został powołany Bolesław Gzik, były starosta powiatu janowskiego.
Pijany jechał motorowerem. Był poszukiwany
Pijany jechał motorowerem. Był poszukiwany Do zakładu karnego trafi 48-latek z gminy Łuków, który kierował wczoraj motorowerem. Okazało się, że miał m.in. sądowy zakaz kierowania pojazdami i był poszukiwany
Odmrażanie gospodarki. Wesela do 150 osób. Koniec z maseczkami ...
Odmrażanie gospodarki. Wesela do 150 osób. Koniec z maseczkami w otwartej przestrzeni Od 30 maja zostaną zniesione wszelkie obostrzenia w handlu .
Zmarła Janina Antoniak pracownik Urzędu Gminy w Staninie ...
Zmarła Janina Antoniak pracownik Urzędu Gminy w Staninie - Z ogromnym bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Janiny Antoniak. Do wieczności odeszła w wieku 63 lat - informuje Urząd Gminy w Staninie.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Tłumy na roztańczonym jubileuszuHarcerze opanowali Wolę OkrzejskąRuszył gruntowny remont pomieszczeń sanitarnych w łukowskim szpitaluLata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieDni Łukowa 2019: Przedszkoliada nad KrznąDni Łukowa 2019: Bieg i biesiada na inauguracjęMuzyczne warsztaty w BieszczadachFotografia abstrakcyjna w ŁOKTurniej Szkół Sienkiewiczowskich: wygrana SiedlecPrawybory w Alejach„Czyste Powietrze”: zgłoś się do programu

Obejrzyj

Wywieźli odpady do lasuLata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieSzóstka kandydatów starła się podczas Wielkiej Debaty WspólnotyMuzyczne warsztaty w BieszczadachNauczycielski protest songWiozła dwoje dzieci. Miała ponad 3 promilePotrącił 4 osoby!Kampania przeciw dopalaczomMnóstwo głosowań na sesjiPo nieboskłonie - wiosenny przebój!Medialne warszaty z uczelnią z Torunia

Wydarzenia dodajwszystkie

Maj 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
27282930010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Najbliższe wydarzenia
O prawie spadkowym na UTW
O prawie spadkowym na UTW
W poniedziałek 25 listopada Galerii PROwizorium ŁOK słuchacze Łukowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyli w spotkaniu, poświęconym podstawowym zagadnieniom z prawa spadkowego
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja

Prognoza pogody

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Kupię: KUPIE WOJSKOWE STARE KOLEKCJE,ZBIORY TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Kupię: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Inne: KUPIE WOJSKOWE STARE SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE TELEFON 694-972-047 ...
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Sprzedam: KUPIE WOJSKOWE STARE DOKUMENTY,ZDJĘCIA,LEGITYMACJE TELEFON 694972047
Kupie dokumenty z drugiej wojny światowej i starsze listy z obozów koncentracyjnych,legitymacje, stare pisma, dyplomy, dokumenty wojskowe, zdjęcia, widokówki, obrazki,obrazy,mundury,szable,bagnety,kordziki,odznaki,odznaczenia,medale,ordery za ciekawe dobrze zapłacę telefon ...
pozostałe: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
redakcja@lukow24.pl Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 reklama@lukow24.pl
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
lukow@24wspolnota.pl Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
okninska@24wspolnota.pl Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
marta.karwowska@24wspolnota.pl Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
szumowski@24wspolnota.pl Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
wielgosz@24wspolnota.pl
Siedlce Się Dzieje