Dziś są imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława

Tomasz Goławski  
dodane: 20-05-2019 07:56   |   wyświetleń: 2102

O śmieciach na sesji Rady Miasta

Na godz. 11 zaplanowano VIII sesję Rady Miasta Łuków. Jednym z tematów poruszanych przez radnych będzie dyskusja na temat gospodarki odpadami na terenie miasta.
O śmieciach na sesji Rady Miastafoto. Tomasz Goławski 

Czy w Łukowie będą obowiązywały nowe stawki za wywóz śmieci? Tak zakłada projekt uchwały zmieniającej wysokość opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi - zmieszanymi bądź sortowanymi. Władze miasta konieczność zmian tłumaczą m.in. rosnącymi cenami usług - w tym ze strony Zakładu Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Adamkach, gdzie trafiają śmieci z Łukowa. Natomiast część radnych nie zgadza się na proponowane stawki.

Zgodnie z projektem uchwały ustalającej wysokość opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, koszt zbierania śmieci miałyby wynieść 15 zł miesięcznie od osoby za odbiór i wywóz śmieci sortowanych, bądź 35 zł miesięcznie w przypadku, gdy śmieci nie byłyby sortowane. Aktualnie obowiązujące stawki wynoszą 10 zł dla śmieci sortowanych i 17 zł dla odpadów zmieszanych.

Na kilka godzin przed sesją wiadomo, że propozycje podwyżek nie podobają się części radnych, a przynajmniej nie w takim stopniu, jak proponują władze miasta. Uchwała która ma być procedowana na sesji Rady Miasta została bowiem negatywnie zaopiniowana przez miejskie komisje. Burmistrz z prezesem PUiIK bronią się, że podwyżki dotykają także inne gminy powiatu łukowskiego. W gminie Łuków, Trzebieszów, Wojcieszków, Serokomla, Adamów, a także w mieście i gminie Stoczek Łukowski wzrost cen już się dokonał, natomiast gminy Wola Mysłowska, Stanin i Krzywda przymierzają się do tego ruchu. W niektórych miejscach ceny wzrosły o ponad 50%, a podobna sytuacja jest zresztą w innych miastach w kraju. Jak mówiono na niedawnej konferencji prasowej dotyczącej sytuacji w Przedsiębiorstwie Usług i Inżynierii Komunalnej, informacje na temat konieczności zmian stawek za śmieci zostały przekazane radnym już w kwietniu, zaś w maju odbyło się dodatkowe spotkanie konsultacyjne na ten temat.

Czy proponowane stawki: 15 zł dla śmieci sortowanych i 35 zł dla śmieci niesegregowanych zostaną zaakceptowane na sesji? Nieoficjalnie mówi się, że podwyżki mogą być, ale nie w takim stopniu jak zaproponowano w projekcie uchwały. O tym, czy nieformalne doniesienia potwierdzą się, będzie dopiero wiadomo w momencie głosowania.

Proponowany porządek obrad przedstawia się następująco:

  1. Otwarcie
  2. Przyjęcie porządku obrad VIII sesji Rady Miasta
  3. Przyjęcie protokołu z VII sesji Rady Miasta
  4. Sprawozdanie Burmistrza Miasta z działań podejmowanych w okresie od VII sesji Rady Miasta
  5. Ocena zasobów pomocy społecznej
  6. Sprawozdanie z realizacji programu współpracy Miasta Łuków z organizacjami pozarządowymi w 2018 roku
  7. Informacja o działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie w 2018 roku
  8. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia lokalnych standardów urbanistycznych dla miasta Łuków
  9. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia i mieszkaniach chronionych
  10. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych podmiotów oświatowych oraz trybu przeprowadzania kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystania
  11. Podjęcie uchwały w sprawie sezonu kąpielowego oraz wykazu kąpielisk w Mieście Łuków w 2019 roku
  12. Podjęcie uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości tej opłaty i ustalenia stawki opłaty za pojemnik
  13. Podjęcie uchwały w sprawie stwierdzenia, iż miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Miasta Łuków dla terenu położonego w Łukowie pomiędzy ul. Zimna Woda a terenem PKP nie narusza ustaleń studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Łuków
  14. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Łuków dla terenu położonego w Łukowie pomiędzy ul. Zimna Woda a terenem PKP
  15. Podjęcie uchwały w sprawie stwierdzenia, iż zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Łuków dla terenu położonego w Łukowie pomiędzy granicami administracyjnymi miasta od strony północno-wschodniej a terenem PKP, nie narusza ustaleń studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Łuków
  16. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Łuków dla terenu położonego w Łukowie pomiędzy granicami administracyjnymi miasta od strony północno-wschodniej a terenem PKP
  17. Podjęcie uchwały w sprawie stwierdzenia, iż miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego miasta Łuków dla terenu położonego w Łukowie przy ul. Piłsudskiego nie narusza ustaleń studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Łuków
  18. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Łuków dla terenu położonego w Łukowie przy ul. Piłsudskiego
  19. Podjęcie uchwały w sprawie zaniechania realizacji inwestycji
  20. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Łukowskiemu
  21. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej na rok 2019
  22. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej
  23. Wolne wnioski i informacje
  24. Zamknięcie

Miejscem obrad miejskich radnych będzie tradycyjnie sala konferencyjna przy ul. Piłsudskiego 17. Początek o godz. 11. Sesja transmitowana będzie na żywo w serwisie YouTube.


Komentowane

Żadnych podwyzek...... (2019-05-20 10:11) 11 3   |   zgłoś do usunięcia
......szukać u siebie oszczednosci nie kosztem mieszkańców. Niech zrobia audyt ale teraz stop podwyzkom , stop!!!
500plus (2019-05-20 11:28) 6 8   |   zgłoś do usunięcia
Koszty życia rosną podatki rosną ale pobierający 500 plus myślą że te pieniądze są z nikąd. Jak może być socjal bez wysokich podatków? Takie państwo taka władza.
pjoter (2019-05-20 11:33) 11 5   |   zgłoś do usunięcia
fajna grafika pamietam taka ze zlobkiem w kotlowni, na jakim etapie jest ta inwestycja?
Bp (2019-05-20 14:37) 13 7   |   zgłoś do usunięcia
Czy PUIK mógłby zlecić mycie i odkażanie pojemników na bioodpady ,bo fetor jest straszny, a wkrótce zaczną łazić obrzydliwe robale. W pokrywach powinny być małe otwory ,żeby nie mocować się z ciężkim podnoszeniem.
olo (2019-05-20 14:42) 8 6   |   zgłoś do usunięcia
To jak dyr szpitala już ma zakaz pełnienia funkcji publicznych z powodu wyroku sądu za pobicie ???Podobno pinokio już człowieka CBA ma wsadzić na dyrektora szpitala .
Polak (2019-05-20 17:01) 6 8   |   zgłoś do usunięcia
Karas nie może być dyrektorem szpitala bo jest radnym powiatowym. Pokazujesz jak zerowa wiedzę masz na temat samorządu i takie same orły się tutaj udzielają od dawien dawna co to nic nie wiedzą ale najgłośniej krzyczą
do Polak (2019-05-20 17:52) 15 3   |   zgłoś do usunięcia
Zawsze można zrzec się mandatu, aby przytulić dużą kaskę
Andrzej (2019-05-20 18:53) 10 1   |   zgłoś do usunięcia
Karaś na dyrektora ZOZ za Furlepę, a kto za Zalewskiego? Czyżby wiosna przyniosła zmiany?.
wc (2019-05-20 19:02) 7 3   |   zgłoś do usunięcia
Po obejrzeniu posiedzenia Rady miasta stwierdzam że: -radny Baranowski to nieporozumienie....i ta bezradność "mówisz do radnego 5 kadencji " -Popławski wypunktował oszustka...ale nie było go na sali.... -Zygmunt Celiński był na sali...i to plus za fantazje na temat sali widowiskowej. -Lipiec za brak czasu.
haha (2019-05-20 19:37) 3 1   |   zgłoś do usunięcia
wc pisz o sobie czym czy kim ty jestes,ale sam nick mowi za siebie.
Do kibla (2019-05-20 21:06) 3 3   |   zgłoś do usunięcia
Wc podpisuj się kibel to będzie bardziej adekwatnie do twojego poziomu.
i tyle w temacie (2019-05-20 21:14) 3 5   |   zgłoś do usunięcia
Przegumować i tyle w temacie
asan (2019-05-20 21:54) 7 3   |   zgłoś do usunięcia
Płudowski chce bardzo dużych nie do końca uzasadnionych podwyżek za odbiór odpadów. To smutne że na tym opiera swoje rządzenie a nie szuka innych rozwiązań w tym oszczędności u siebie.
do.Polak (2019-05-20 21:55) 3 6   |   zgłoś do usunięcia
Może zamiast srać się i gadać jak mam zerową wiedzę to byś pustaku pomyślał. Kto powiedział, że K. mandatu się nie zrzeknie, żeby objąć stanowisko dyrektora? Takiej opcji nie ma i jest nie dozwolona, że srasz się i gadasz, że wiedzy nie mam ?
wacek (2019-05-20 22:00) 4 2   |   zgłoś do usunięcia
temat śmieci za trudny dal Burmistrza widać że sobie nie radzi a powiniem bo wszystko miało być leprze i tańsze.
Wc (2019-05-20 22:01) 3 1   |   zgłoś do usunięcia
Szanowne grono.wc czy kibel może być.tylko zwrócę uwagę ja nie chce się kąpać w gownie zarządzanym przez byle kogo i byle jak ale wasz wybór świadczy że wy lubicie.....mam cichą nadzieję że nie byliście ministrantami.
jan (2019-05-20 22:05) 7 2   |   zgłoś do usunięcia
śmieci przerosły burmistrza to jak z innymi tematami. zalew -przetarg nie wyszedł. z motyką na księżyc. A może do L go wysłać i niećh swoich uczniów telepie.
madra (2019-05-20 22:08) 8 5   |   zgłoś do usunięcia
radni mają rację niech burmistrz szuka oszczędności u siebie bo w kampanii było różowo.!!!
inżynier (2019-05-20 22:16) 4 7   |   zgłoś do usunięcia
podwyżki z kapelusza raz 100 potem 50% a jeszcze przed sesją 30% jak tak można drwić z ludzi to są nasze pieniądze i niech pLUDOWSKI SIĘ OD NAS ODCZEPI. W Adamkach Płudowski jestw zarządzie i jak głosował za podwyżkami chyba wiecie na tak.
Baśka (2019-05-20 22:21) 7 7   |   zgłoś do usunięcia
a taki ten obecny Burmistrz był miluśki w kampanii obiecywał złote góry i co całe g..... z tego wychodzi i niezły smród.
po pierwsze uczciwość (2019-05-20 22:22) 3 2   |   zgłoś do usunięcia
Chodził, gadał, że wszystko ma policzone i że jak go wybiorą na burmistrza to będzie ceny obniżał i jak widać obniża bo zaproponował za odpady zmieszane podwyżkę ponad 100% a mógłby 200. Ludzki pan.
bramkarz (2019-05-20 22:39) 4 5   |   zgłoś do usunięcia
chce zrobić uczciwie bo wszystkim zafunduje podwyżkę i to dużą. Dość tej grabieży.
kolejna podwyżka (2019-05-20 23:04) 6 3   |   zgłoś do usunięcia
Podobno Puik wysłał wniosek o podwyżkę cen wody ok 13%, ścieków ok 35 % i opłaty stałej. To kolejna podwyżka jaką chce nam zafundować "uczciwy". ceny ciepła wzrosną a miało być taniej - tak mówił w kampanii. Nieźle nabrał mieszkańców Łukowa. Myślę że końca kadencji nie dotrwa. Tak się nie robi.....po prostu nieuczciwość!!!!!!!
Łukowiak (2019-05-21 06:30) 10 4   |   zgłoś do usunięcia
Prosze nas nie doic Panie Burmistrzu. Nie wszyscy mamy 500+ . Nie drenuj pan nam kieszeni. Udowadnia pan na każdym kroku że wybor pana na Burmistrza to pomyłka . A pana klakierzy tylko nas utwierdzaja w tym mówiąc że za Szustka było tak samo. Uważam ze nic innego nie pozostaje jak przygotować się do referendum. Przynajmniej tak naprawimy się błąd
mir (2019-05-21 06:33) 3 5   |   zgłoś do usunięcia
draństwo moim zdaniem i tyle w wykonaniu burmistrza to skok na kasę mieszkańców.
Stary motur (2019-05-21 07:18) 5 2   |   zgłoś do usunięcia
Pora szukać oszczędności u siebie czyli w urzędzie i jednostkach podległych. Piszecie, że Szustek to, Szustek tamto... A prawda jest taka, że jak obejmował urząd w PEC-u pracowało 60 pracowników. Teraz 45. A wcześniej aż 100! Na wysypisku w administracji teraz pracuje 6 osób, a wcześniej pracowało 3. I jeszcze wtedy funkcjonowało wysypisko śmieci. W powiecie w wydziale finansowym pracuje 10 osób. W UM w takim samym wydziale pracuje 20... Chcecie więcej?! Bierz się do roboty p. bomba, albo kończ waść, wstydu oszczedź!
Kaśka (2019-05-21 07:40) 2 7   |   zgłoś do usunięcia
skok na kasę tak to można nazwać łatwo bierze się i wydaje ludzkie pieniądze. a co do tej pory robił burmistrz Płudowski ile razy rozmawiał z mieszkańcami na temat podwyżki kogo przekonał i jak uzasadniał. cieniutki ten człowiek. miało być lepiej i taniej a on chce drożej i byle jak.
B. Szczygieł (2019-05-21 08:01) 3 7   |   zgłoś do usunięcia
Co robił poprzedni burmistrz z Karasiem żeby firma miała dobrą kondycje i nie było tyle nadużyć ? Nic oprócz dawania podwyżek i premiiza dobrą prace raz 30tys i drugi raz 30tys i podwyżka 1tys. Dzisiaj widać jak ta dobra praca wyglądała. 8 lat rządzenia i wmiatania brudów pod dywan dzisiaj się wylało.
I love kaśka (2019-05-21 08:09) 8 2   |   zgłoś do usunięcia
hejterzy z totalnej koalicji widzę w formie.
Do p.Szczygieła p.Jola (2019-05-21 11:44) 7 6   |   zgłoś do usunięcia
Czego nam udowadniają swoją głupotę. Znowu potwierdzasz że hukowy to był wybor na tego burmistrza Czekamy na audyt a potem tylko referendum . Mialy byc konsultacje społeczne spotkania z mieszkańcami A tu teraz stoi się plecami do ludu.Wstyd ! Będziemy pamiętać przy urnach.
z boku (2019-05-21 13:12) 3 2   |   zgłoś do usunięcia
Ten pan którego mieszkanca uważa za wroga to omija szerokim łukiem,nawet sie takie zachowanie nie godzi zawodu nauczyciela,oczywiście jesli jest sie prawdziwym nauczycielem.