Dziś są imieniny: Danuty, Daniela, Juliany
Dzisiaj odwiedziło nas 94 osób   |   Osób online: 15   |   Zaloguj się   Rejestracja

Bartosz Szumowski  
dodane: 02-10-2018 10:56   |   wyświetleń: 6269

Opolscy chcą zwrotu gruntu. Działkowcy boją się straty ogródków

Ponad 40 lat temu państwo przejęło w Łukowie 1,5 hektara pod planowany park. Ostatecznie Park Miejski jest gdzie indziej, a w tym miejscu są nieużytki i ogródki działkowe. Naprzeciw spadkobierców, którzy chcą odzyskać te grunty, stoją działkowcy i miasto, które chce tu postawić obiekty sportowe.
Opolscy chcą zwrotu gruntu. Działkowcy boją się straty ogródkówfoto. Bartosz Szumowski 

Ta wieść obiegła Łuków lotem błyskawicy. Właściciele sali weselnej przy ul. Parkowej będą zabierać ogródki działkowe! Mieszkańcy miasta nie kryją oburzenia.

- Od 30 lat jestem na działce prawie codziennie. To miłość mojego życia - mówi starsza pani, którą spotykamy na terenie ROD "Promyk". - Kiedy usłyszałam, co planują ci ludzie, poczułam się, jakby ktoś chciał mi wyrwać kawałek serca.

- A jeśli rzeczywiście będziemy musieli oddać swoje działki, to kto nam zwróci pieniądze, które włożyliśmy w ich kupienie i dbanie? - włącza się do rozmowy druga, młodsza pani.

Miał być park

Stanisław Grabias, radca prawny będący pełnomocnikiem Jarosława Opolskiego wyjaśnia, że nie chodzi o zabieranie, a o odzyskanie zabranej nieruchomości.

- W grudniu 1976 r. państwo wywłaszczyło ponad 1,5 ha gruntu w tym miejscu Tadeuszowi Opolskiemu. Otrzymał on wówczas odszkodowanie w kwocie 235.815 ówczesnych złotych. W uzasadnieniu decyzji wywłaszczeniowej znalazł się zapis, że na tym terenie ma być zlokalizowana część parku. Tyle że, jak wiemy, Park Miejski w Łukowie znajduje się gdzie indziej. Celu wywłaszczenia nie zrealizowano więc od ponad 40 lat - wyjaśnia.

Dlatego w grudniu 2015 r. Jarosław Maciej Opolski, działający przez pełnomocnika, złożył wniosek o zwrot wywłaszczonej nieruchomości. Starosta wszczął postępowanie administracyjne, a pozostali spadkobiercy Tadeusza Opolskiego przyłączyli się do wniosku.

- Wnioskodawca ma świadomość, że zwrot nieruchomości skutkować będzie koniecznością zwrotu zwaloryzowanego odszkodowania - podkreśla prawnik. - Wnoszący o zwrot nie otrzymają nic za darmo. Zgodnie z prawem, zwrócona kwota nie może być jednak wyższa niż 50% aktualnej wartości nieruchomości.

Co na to miasto?

W 2016 r. odbyła się rozprawa administracyjna z udziałem przedstawicieli Urzędu Miasta, do którego dziś należy sporny teren. Później miały miejsce oględziny, podczas których stwierdzono, że roszczenie w pewnej części dotyczy ogródków działkowych.

Piotr Pawlikowski, naczelnik Wydziału Prawnego łukowskiego magistratu mówi, że jego zdaniem Opolscy stoją na straconej pozycji:

- Wywłaszczenie przeprowadzono na określony cel, czyli tereny rekreacyjne. W dokumentach, które podpisał w 1976 r. Tadeusz Opolski, mówi się zarówno o parku, jak i o terenach rekreacyjnych. A tymi mogą nim być także wydzielone powierzchnie, na których ludzie wypoczywają przy uprawianiu warzyw. W związku z tym od początku uważamy, że brak podstaw prawnych do zwrotu działek.

Wojewoda: zwrócić

W listopadzie 2016 r. starosta zdecydował o odmowie zwrotu wywłaszczonych gruntów.

- Uzasadnienie nie było stricte merytoryczne. Myślę, że przyjęto założenie, iż niezależnie od tego, jaki będzie wynik postępowania dowodowego, decyzja musi być odmowna - komentuje prawnik.

Dlatego złożył odwołanie do wojewody lubelskiego. Ten bardzo szybko, bo już w lutym 2017 r., uchylił decyzję starosty, przekazując sprawę do ponownego rozpatrzenia. Potwierdził przy tym pogląd, że ogródki działkowe to nie park, dodając: "zwrot tego terenu zdaje się być uzasadniony". Zalecił też szczegółowe zbadanie, czy część dawnych działek Tadeusza Opolskiego, która znajduje się poza ogrodami działkowymi, była po 1976 r. parkiem.

- Jeszcze w postępowaniu przed starostą miasto przedstawiało dowody na istnienie parku. Ale nie podważały one w jakikolwiek sposób zasadności roszczenia - mówi Stanisław Grabias.

Stadion albo lądowisko?

W decyzji uchylającej stanowisko starosty wojewoda lubelski nakazał postępowanie geodezyjne i oszacowanie wartości nieruchomości, o których zwrot stara się rodzina Opolskich. Z planu sporządzonego przez geodetę wynika, że roszczenie dotyczy ogródków 24 działkowiczów z ROD "Promyk" i 7 z ROD "Strumyk", a poza tym obejmuje małe wycinki ziemi na powstającym właśnie bulwarze nad Krzną i na zadrzewionych nieużytkach za rzeką. Sporą część wywłaszczonej w 1976 r. ziemi stanowi też niezagospodarowana działka naprzeciwko sali weselnej.

24 sierpnia 32 działkowców otrzymało zawiadomienie o wszczęciu postępowania. Jak się dowiedzieliśmy, starostwo obecnie zawiera umowę z rzeczoznawcą, mającym wycenić grunty, których dotyczy roszczenie.

Działkowcy wstrzymują oddech, ale też nie przestają spekulować. Jak mówi nam młodsza kobieta spotkana na terenie "Promyka", w całej sprawie chodzi głównie o ostatnią działkę, czyli tę naprzeciwko sali weselnej.

- Podobno spadkobiercy proponowali, że kiedy ją odzyskają i wybudują tam parking, to poza dniami, gdy odbywają się imprezy, będą z niego mogli korzystać wszyscy mieszkańcy Łukowa. Pan burmistrz jednak się z nimi nie dogadał, bo ma inne plany co do tej działki. Słyszałam, że chodzi o przeniesienie stadionu albo lądowisko dla helikoptera pogotowia ratunkowego - powtarza plotkę.

Czy to prawda, zapytaliśmy Anitę Wojtal, naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Planowania Przestrzennego.

- Miasto ma plany, jeśli chodzi o inwestycje komunalne w tym miejscu - potwierdza. - Obowiązujące studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego mówi, że mają tu być zlokalizowane przede wszystkim inwestycje sportowe, takie jak hala sportowa, boisko albo infrastruktura towarzysząca uprawianiu różnych sportów. Można to więc łączyć z innymi funkcjami. Na przykład z lądowiskiem dla helikopterów.

Jak dodaje urzędniczka, dla tego terenu jest opracowywany również miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jego projekt znajduje się obecnie na etapie uzgodnień i opiniowania.

Burmistrz pomoże?

Co dalej w sprawie roszczeń Opolskich?

- Jeśli rzeczywiście miasto nie wywiązało się z obietnicy zrobienia tu parku, burmistrz powinien wybrać mniejsze zło, na przykład oddać tym ludziom inną działkę miejską, gdzie dziś rosną chwasty, zamiast zabierać działki, na których jesteśmy już od tylu lat. Trzeba się dogadać, a nie krzywdzić mieszkańców - uważa jeden z działkowców.

Ale są też inne poglądy w tej sprawie.

- Będziemy walczyć. Nie oddamy nikomu naszych działek - zapowiada starsza działkowiczka. - Burmistrz nie pozwoli tego zabrać i będzie nas bronił. Podobno niektórzy słyszeli w Urzędzie Miasta, że mogą spać spokojnie, bo sprawa będzie się ciągnąć latami - dodaje.

To potrwa

Stanisław Grabias uważa, że na razie miasto zachowuje postawę co najmniej zachowawczą.

- Być może takiemu stanowisku towarzyszy też idea, że prawo w tym zakresie ulegnie zmianie i dla ochrony interesów państwa czy samorządu tego typu roszczenia będą znoszone lub ograniczone - podejrzewa.

Jak uważa prawnik, także stosowana w takich przypadkach procedura nie sprzyja szybkiemu rozwiązaniu problemu.

- Starostwo po przeprowadzeniu dowodów, w tym dokonaniu wyceny, zawiadomi strony o zakończeniu postępowania dowodowego, wyznaczając im czas na wypowiedzenie się. Od decyzji wydanej przez starostę każda ze stron będzie mogła złożyć odwołanie do wojewody, a w dalszej kolejności do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - wylicza. - Trwać może to zatem lata.

Zdaniem Stanisława Grabiasa, gdyby strony, w tym miasto Łuków, respektowały fakt, że roszczenie o zwrot jest zasadne, sprawa mogłaby być zakończona szybciej. Ale, jak podkreśla, do tego wymagana jest większa otwartość.

Piotr Pawlikowski odpowiada krótko: nie będzie dogadywania się.

- Nasze stanowisko w tej sprawie jest zdecydowane. Poza tym nie możemy zawrzeć jakiejkolwiek ugody, jeśli decyzja wywłaszczeniowa jest ciągle prawomocna. Przecież nie można 2 razy zapłacić za to samo - podkreśla.

Odpowiada też na pytanie, czy Urząd Miasta będzie musiał zwrócić działki, których domagają się Opolscy.

- Jest za wcześnie, żeby o tym mówić, ale myślę, że do tego nie dojdzie. Polecam lekturę innych orzeczeń w podobnych sprawach - kończy.

Komentowane

Dd (2018-10-02 11:13) 19 9   |   zgłoś do usunięcia
Na Pana Wlodarza niech nie liczą obiadki u wnioskodawcy zjada to kto tam wie co i jak. Prawo w Polsce jest specjalnie w takich sprawach nie uregulowane żeby spekulanci mogli wyrywać od państwa kasę. Powinno być coś takiego jak przedawnienie. 30 lat to już zasiedzenie.
z boku (2018-10-02 13:17) 13 17   |   zgłoś do usunięcia
MOŻE PANI STARSZA ODKUPIŁA DZIAŁKE I CHCE ZWROTU.Jeżeli to jej własnośc to powinna mieć akt notarialny.Te działki ludzie podostawali za friko,a teraz domagają się za nie odszkodowania.Rekreacja to skromny domek,ławeczka i kwiatuszki,a nie uprawy.To ,że ktoś się upomina o zwrot swojej własności to nie ma się czego dziwićDziwię sie tym ,którzy dostali te kawałki ziemi za nic i uważaja że im sie należy .A kty notarialne są dokumentem własności ,a nie przez zasiedzenie.Moi sąsiedzi też uwazali ,że po kilkunastu latach dzierżawienia przez nich pola powinni je otrzymać na własnośc przez zasiedzenie.Najlepiej dostać za darmo ,a potem domagać sie odszkodowania.
Stefanoglu (2018-10-02 13:48) 13 18   |   zgłoś do usunięcia
Wysiedlić działkowców - zrobić park z funkcją sportową np, boiskiem ze sztuczną nawierzchnią wraz z zapleczem lekkoatletycznym - spełnić podstawę wywłaszczenia. Za żadną cenę nie wolno dopuścić do budowy stadionu na tych terenach - to są tereny zalewowe - koszty nawiezienia ziemi i umocnienia terenu tzw palowania będą ogromne. Chociaż podobno aktualny jeszcze ustępujący burmistrz już "obiecał" pewnemu przedsiębiorcy , że na terenie stadionu pobuduje osiedle mieszkaniowe a ten robi już plany i wizualizacje - nie można do tego dopuścić.
Dd (2018-10-02 14:12) 13 10   |   zgłoś do usunięcia
Sto lat teraz będzie w Polsce gra na teczki i sto lat będzie walka bo mój dziadek miał to i tamto Niemiec zabrał albo komuna. Mniej żyjących właścicieli i spadkobierców a coraz więcej roszczeń bo handel i korupcja kwitnie i spekulanci baluja. Komuna upadła w 89 roku to jest zaraz 30lat i przez te lata poszkodowani spadkobiercy nie mogli dochodzić swoich praw? Czy po prostu czekali aż sprzyjająca wkładza rząd a korupcji dojdzie do władzy i pomoże?
Monika (2018-10-02 14:30) 11 11   |   zgłoś do usunięcia
Stop korupcji. Zmienia się władza to i od razu ludzie jakies roszczenia mają. Działka to rekreacja.. a Wy chcecie tam rezydencje stawiac. Zabrac i dac fige z makiem.
jjj (2018-10-02 15:25) 11 13   |   zgłoś do usunięcia
Mam nadzieję że nowy burmistrz po wyborach zrobi porządek z tymi terenami i je w końcu zagospodaruje zgodnie z przeznaczeniem i że na Warszawskiej w miejscu Orląt nie powstanie kolejne osiedle mieszkaniowe 5 piętrowych bloków z windami z niedostateczną ilością miejsc parkingowych - Stop korupcji.
Już robi... (2018-10-02 16:20) 18 15   |   zgłoś do usunięcia
Burmistrz nowej 5-letniej kadencji zrobi porządek... Już robi... Spełniając w ten sposób obietnice wyborcze sprzed 4 i 8 lat... Burmistrz Dariusz Szustek burmistrzem 21 października.
Kibic (2018-10-02 16:38) 13 9   |   zgłoś do usunięcia
Ladowisko powinno być koło szpitala na pustym terenie z ktorego wycięto drzewa. Jak to inwestycja? Betonowa płyta odpowiednio oznaczona, rowny chodnik dojazdowy dla noszy, oswietlenie, wiatromierz. Tyle. Zadnej filozofii a helikopter to nie airbus i sie tam zmiesci z wielka łatwoscią. A odnosnie wywlaszczenia. Wiadomo ze ludzie chca rozwijac biznes i zarabiac na dzialkach. Moze szklarnie lub ciirt wie co. Czy slusznie chcą zwrotu? Każda strona ma swoje racje. Nie chce komentować bo nie wiem jak bym się zachował bedąc na miejscu tych państwa. Ale chyba mozna dojsć do jakiegoś porozumienia. A nie brnać w wyimahinowne boisko.. zwlaszcza ze miejsce boiska jest gdzieś indziej.... mniejszym kosztem mozna cos wybudowac w miejscu istniejacego boiska niz na tych łąkach...
Ff (2018-10-02 16:39) 10 11   |   zgłoś do usunięcia
Haha ciemny narodzie średniowiecze dosłownie średniowiecze. Ciekawe skąd ma mieszkania w nowych blokach od monopolisty budownictwa w Łukowie
krysia (2018-10-02 17:48) 12 23   |   zgłoś do usunięcia
W Łukowie rzeczywiście potrzebna jest nowa władza - co chwila wypływają dziwne sprawy, podejrzane układy, nie dokończone słowa, nie racjonalne inwestycje , kontrole panów w czarnych garniturach. Nowy burmistrz będzie miał sporo sprzątania i rozplątywania patologicznych układów.
Krysia czy jak ci tam (2018-10-02 18:53) 10 22   |   zgłoś do usunięcia
Ty dawaj donos jak coś wiesz o patologii albo zamknij gębę żeby tobą się nie zajęli panowie w czarnych garniturach
Krysia czy jak ci tam (2018-10-02 18:53) 10 11   |   zgłoś do usunięcia
Ty dawaj donos jak coś wiesz o patologii albo zamknij gębę żeby tobą się nie zajęli panowie w czarnych garniturach
Czy to uczciwe panie Płudowski? (2018-10-02 18:59) 12 11   |   zgłoś do usunięcia
Czy Pana samochód z napisami szkoły jazdy na Laskowskiego 4 powinien stać na trawniku przy płocie pana K. szefa pana kampanii na ulicy Kilińskiego?
Czy to uczciwe panie Płudowski? (2018-10-02 19:17) 14 13   |   zgłoś do usunięcia
Czy Pana samochód z napisami szkoły jazdy na Laskowskiego 4 powinien stać na trawniku przy płocie pana K. szefa pana kampanii na ulicy Kilińskiego?
Mieszkaniec (2018-10-02 19:31) 12 10   |   zgłoś do usunięcia
I prawidłowo po co to ma tak stać i na co komu ogródki w centrum miasta prawie
też mieszkaniec (2018-10-02 20:21) 10 12   |   zgłoś do usunięcia
W większości miast ogródki działkowe są parę kilometrów za miastem,a nie prawie w centrum miasta.Kiedy palą te swoje śmici to nie można okna otworzyc bo smierdzi na odległośc.Zgadzam się ,że to jest miejsce do zagospodarowania jako rekreacji dla wszystkich mieszkańców miast ,a nie wybrańców.Kto chce mieć działkę może sobie kupic ,na pewno blisko Lukowa jest takich duzo na sprzedaż.Pani krysia niech napisze dokładniej jakie to dziwne sprawy wypływają w mieście ,a nie insynuuje że coś tam coś tam jest podejrzanego.Mamy gospodarnego burmistrza i mylę,że wiekszośc mieszkańców to docenia.Nowi jak do tej pory to nie maja konkretnych pomysłów na rozwój miasta,to są pomysły wirtualne.
(2018-10-02 20:39) 12 9   |   zgłoś do usunięcia
Też mieszkańcu ty tylko chyba w Łukowie siedzisz w Warszawie też są działki prawie w centrum choćby przy Waszyngtona czy na Żwirki albo R.Żaba na przeciwko cmentarza a z tego co czytam to Opolscy już dostali pieniądze za pole .Czy teraz wiszący będą chcieli dopłatę bo ziemia podrożała
Lol (2018-10-02 20:53) 13 12   |   zgłoś do usunięcia
Pan burmistrz niech sobie stadion na os.Klimeckiego wybuduje Jest tam sporo miejsca.
Czy to uczciwe panie Płudowski? (2018-10-02 21:28) 11 9   |   zgłoś do usunięcia
Czy Pana samochód z napisami szkoły jazdy na Laskowskiego 4 powinien stać na trawniku przy płocie pana K. szefa pana kampanii na ulicy Kilińskiego?
XY (2018-10-02 21:46) 9 10   |   zgłoś do usunięcia
. Czarne garnitury nie były dwa raz w Puik? Sprawy w sądzie nie było co to ja nie jechałem tyle nie mi zabierającie prawka. Wszystko w mediach było podawane a wy wyskakujecie z zaparkowanym samochodem. Ja w życiu nie byłem za jakąś partia ale zawsze patrzyłem co jakąś partia zrobi. Czy coś chcą zrobić bo o uczciwości jakiejś parti w Polsce to lepiej nie mówić bo to dno i 2 metry mułu. Zachowanie wobec ludzi jest dla mnie ważne bo nie nawidze fałszu i arogancji u polityków. Rozmawiałem z posłami senatorami czy naszymi lokalnymi politykami i z przykrością stwierdzam że porażka co sobą reprezentują mało jest normalnych . Nie będę mówił o naszych politykach jacy są bo wiem jacy byli jacy są. Ja jestem bezstronny bo polityka to szambo w którym dobrze się maja politycy i im to nie śmierdzi bo mają kasę legalna i nie legalna a wyborcy żyją w świecie fikcji która im politycy funduja i mówią co chcą usłyszeć. Pozdrawiam ciemnogrod czyli wyborców którzy dali się politykom zmanipulowac
do z boku (2018-10-02 22:56) 18 9   |   zgłoś do usunięcia
Z te działki ludzie płacili a nie dostali za darmo i nie wypisuj tutaj bzdur opolscy dostali 235.815 ówczesnych zł to na tamte czasy było sporo a teraz cwaniaki doczytali się że moga oddać najwyżej 50 % zwaloryzowanej tamtej kwoty i tak się robi interesy
Kk (2018-10-03 03:17) 12 11   |   zgłoś do usunięcia
235.815 ówczesnych złotych to tak jak dzisiejsze 200tys zł. Biegli ocenia wyszacuja a zawsze to dużo mniej niż cena rynkowa i cena będzie 140tys zł zapłacą 70tys bo nie więcej niż 50%. I dlatego w Polsce rząd nie chce zamknąć tego tematu czyli zwroty działek kamienic budynków bo na tym są mega przekręty. Każdy słyszał na jakie mln np w Warszawie były afery z kamienicami. 235 tys na tamte czasy to sporo kasy dom można było wybudować. Dzisiaj odzyskać teren za 70tys co wart pewnie z 400tys to czysty biznes po raz drugi. Działki tam po około 15tys chodzą to licząc już średnio po 13000x32=426000zl a jeszcze nasz monopolista budujący bloki z chęcią by tam teren kupił i z czasem coś odkupił i już kilka bloków postawił cena za metr oczywiście większą niż w Sdl haha.
Kk (2018-10-03 03:21) 10 11   |   zgłoś do usunięcia
416000 źle mi się wklepalo a hejt wielki zaraz wysypie się
tak (2018-10-03 07:13) 10 11   |   zgłoś do usunięcia
Jeśli za działki zapłacili działkowcy to powinni miec akty notarialneale o tym nikt nie piszeWidocznie to były grosze .
K (2018-10-03 07:29) 10 10   |   zgłoś do usunięcia
Własność działek to dziwna własność to nie jest taka jak sobie kupisz działkę pod budowę domu i masz akt własności. Tam niby jesteś właścicielem ale Zarząd może zabrać działkę np gdy nie jest użytkowania zgodnie z przeznaczeniem albo w przypadkach innych coś takiego w skrócie to brzmiało. Własność jest na zasadzie użytkowania czy dzierżawy. Żaden działkowiec się nie odezwie bo przeważnie to starsi ludzie i oni siedzą na działkach a nie na internecie.
Pan (2018-10-03 08:25) 9 11   |   zgłoś do usunięcia
Poczekajmy na wyrok sądu. Ale moim zdaniem zainteresowani Państwo zwrotem swoich nieruchomości jak najbardziej powinni walczyć. A takie gadanie że działki to teren rekreacyjny to bzdura. W takim razie działkowcy powinni otworzyć działki dla mieszkańców Łukowa, niech sobie każdy przyjdzie z leżakiem i odpoczywa. Czyż nie tak? Kto ma akt notarialny? Jak wygląda sprawa ksiąg wieczystych?
Kasę dostali (2018-10-03 09:06) 12 11   |   zgłoś do usunięcia
Pieniądze dostali a teraz kręcą wałki. Najlepiej by dopłacili jeszcze i działki oddali. Ludzie są zalosni
Do. Pan (2018-10-03 09:16) 15 11   |   zgłoś do usunięcia
Człowieku głupoty piszesz nie umiesz przeczytać artykułu nie wiesz nawet jaka jest procedura w takiej sytuacji i nie wiesz jak wygląda własność w tym przypadku. Sąd tego nie rozstrzyga tylko na tym etapie starostwo później odwołanie do wojewody a sąd później. Przeczytaj sobie regulamin nabycia działek i zasadę własności tych działek a nie pieprzysz o księgach. Wogole po co się wypowiadasz jak nie masz pojęcia o niczym?
do XY (2018-10-03 16:49) 11 9   |   zgłoś do usunięcia
Nie trzęś się tak przy pisaniu komentarza. To stał samochód pana, który uczy innych jak i gdzie prawidłowo parkować. Hipokryzja czystej wody. Uważasz, że to uczciwe?
sąsiad z działki (2018-10-04 08:34) 11 9   |   zgłoś do usunięcia
To znaczy, że bulwar też jest budowany na prywatnej działce. Ale heca.
Xxx (2018-10-04 12:33) 16 10   |   zgłoś do usunięcia
Raz się nabrali kasy za kawalek bagna i by chcieli znowu się nachapac - mało im!
klik (2018-10-04 13:10) 14 23   |   zgłoś do usunięcia
bulwar i bez spornych działek jest wybudowany na prywatnej działce , sprawą wkrótce ma zając się CBA , jak skończą w PUIKu
ABC (2018-10-04 14:33) 11 11   |   zgłoś do usunięcia
W PUIKu już dawno skończyli. Twój donos na nic się nie przydał.
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Historyczna lekcja w Warszawie
Historyczna lekcja w Warszawie Zdecydowali się na pieszy marsz ścieżkami rezerwatu Jata, w nagrodę zwiedzili budynek Parlamentu. Około 50 osób udało się na zaproszenie senatora Stanisława Gogacza do Warszawy.
Spotkanie szkoleniowe w Kosutach
Spotkanie szkoleniowe w Kosutach Zrzeszenie Producentów Ziemniaka "KARTOFELEK" tradycyjnie jak co roku organizuje spotkanie szkoleniowe dla producentów ziemniaków. W imieniu organizatorów zaprasza na nie Wiesław Grudzień.
Wieczorowe stroje zamiast mundurów
Wieczorowe stroje zamiast mundurów Choć na co dzień chodzą w mundurach, na balu byli odświętnie ubrani. W sobotę 9 lutego sto dni do matury świętowali uczniowie Zespołu Szkół w Radoryżu Smolanym.
Wezwani do starszego mężczyzny
Wezwani do starszego mężczyzny Policja, ratownicy medyczni i Ochotnicza Straż Pożarna w Dworni interweniowali w czwartek 14 lutego w Woli Mysłowskiej.
Paliły się śmieci
Paliły się śmieci Dwie jednostki straży pożarnej interweniowały w środę wieczorem na ul. Twardowskiego w Łukowie. Na ulicy tej paliły się śmieci.
Czy będzie pikieta na ul. Łapiguz?
Czy będzie pikieta na ul. Łapiguz? Czy mieszkańcy ulicy Łapiguz wyjdą protestować na ulicę? "Nasz czas czekania na normalną ulicę został już wyczerpany" - informuje jeden z czytelników mieszkających w tej okolicy.
Rodzice przedszkolaków: Chcemy odwołania dyrektor Siedleckiej
Rodzice przedszkolaków: Chcemy odwołania dyrektor Siedleckiej "Piastowanie funkcji dyrektora przez panią Ewę Siedlecką godzi w interes i dobre imię naszej placówki oraz spowoduje dalszą destabilizację w jej funkcjonowaniu" - piszą w liście do burmistrza pracownicy Przedszkola Miejskiego nr 2 w Łukowie. Również rodzice chcą odwołania dyrektor, która pełni tę funkcję od 2017 r.
Będzie drugi Bieg Kolarski o Puchar Henryka Sienkiewicza
Będzie drugi Bieg Kolarski o Puchar Henryka Sienkiewicza Start i meta biegu kolarskiego będą przy muzeum noblisty w Woli Okrzejskiej. Podczas spotkania organizatorzy ustalili datę kolejnej imprezy na niedzielę, 19 maja.
Ponad 524 tys. zł na sołeckie potrzeby
Ponad 524 tys. zł na sołeckie potrzeby Remonty dróg, wyposażenie świetlic wiejskich, nowe place zabaw i siłownie pod chmurką. Takie plany na przyszły rok mają sołectwa z terenu gminy Trzebieszów.
Gdzie jest nasz przystanek?
Gdzie jest nasz przystanek? "Ludzie, którzy w Krzówce czekają na busy i autobusy, muszą za nimi biegać, bo pekaesy zatrzymują się w innym miejscu" - alarmuje mieszkaniec gminy Serokomla. Wójt odpowiada, że zaprasza do Urzędu Gminy i obiecuje zastanowić się nad wiatą przystankową.
Mało pieniędzy na inwestycje
Mało pieniędzy na inwestycje Planowane dochody miasta Stoczek Łukowski w 2019 roku to ponad 10,5 mln zł, a wydatki to 10,2 mln zł. Większość środków zostanie przeznaczona na wydatki bieżące związane z funkcjonowaniem instytucji miejskich, takich jak szkoły, przedszkole, MOPS czy urząd miasta. Część budżetu zostanie przeznaczona na inwestycje.
Trwają ferie w ŁOK
Trwają ferie w ŁOK 45 młodych mieszkańców Łukowa uczestnicy z zimowych zajęciach Łukowskiego Ośrodka Kultury. Jaką ofertę przygotowała placówka na ferie?
Mega wyróżnienie dla młodej piłkarki
Mega wyróżnienie dla młodej piłkarki Weronika Kłoda z Oszczepalina Pierwszego (gm. Wojcieszków) będzie reprezentować biało-czerwone barwy w piłkarskiej kadrze kobiet U-19. Reprezentująca obecnie barwy Górnika Łęczna mieszkanka powiatu łukowskiego powołana została na towarzyski turniej w Turcji.
Plakaty od wszechpolaków
Plakaty od wszechpolaków Członkowie łukowskiej Młodzieży Wszechpolskiej zachęcają do świętowania walentynek, ale w nietypowy sposób. 14 lutego chcąc zamanifestować swoją miłość do Polski, będą rozdawać plakaty z kalendarzem w ramach akcji "Kocham Polskę".
Rodzinna zabawa w ŁOK
Rodzinna zabawa w ŁOK Około 50 dzieci z rodzicami wzięło udział w karnawałowej zabawie przygotowanej przez Łukowski Ośrodek Kultury. To kolejna inicjatywa przygotowana w czasie karnawału przez dom kultury.
Przeżyli traumę. Chcą patrzeć z nadzieją w przyszłość ...
Przeżyli traumę. Chcą patrzeć z nadzieją w przyszłość W naszym mieście od pewnego czasu funkcjonuje wspólnota Rodziców Dzieci Utraconych. Działają w niej osoby, które w przeszłości przeżyły traumatyczne przeżycia związane ze śmiercią swoich synów i córek. Grupa organizuje cykliczne spotkania, na których nie brakuje gestów wsparcia i zrozumienia.
Dzień Japonii w Trzebieszowie
Dzień Japonii w Trzebieszowie Na sobotę 16 lutego w budynku szkoły podstawowej w Trzebieszowie zaplanowano "Dzień Japonii". Do wspólnego poznawania kultury tego kraju zaprasza Paweł Głowacki z klubu karate "Mawashi".
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Historyczna lekcja w WarszawieWieczorowe stroje zamiast mundurówTrwają ferie w ŁOKRodzinna zabawa w ŁOKGalaktyczni „Galaktyczni”Nowoczesne warsztaty w „Alejach”Anielski koncert dla rodzin zastępczychKarnawałowy bal emerytówMisja Robotyka zaprasza na ferie!Nawet 200 milionów w banknotachSzukali młodego mężczyznyChoinka

Obejrzyj

Celtyckie walentynki w ŁOKDużo głosowań na powiatowej sesjiKastracja zwierząt i Noworoczny koncert szkoły muzycznejPonad 80 tysięcy dla OrkiestryWywieźli 24-latka za miasto. Chcieli odzyskać Ruszyły studniówki. Zobacz wyjątkowy walc uczniów I LO!Budżetowa sesja w powiecieJest nowy radny„JAK” zagra w ŁukowieKolejne potrącenie!Pracownia biologiczna w zamian za film

Wydarzenia dodajwszystkie

Luty 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
28293031010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728
01
02
03
Wieczór z Edith Piaf
Wieczór z Edith Piaf
Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na koncert piosenek francuskiej szansonistki Edith Piaf. 13 marca w domu kultury piosenki wykona duet Lucy&Tom z Koszalina.
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja
Będzie drugi Bieg Kolarski o Puchar Henryka Sienkiewicza
Będzie drugi Bieg Kolarski o Puchar Henryka Sienkiewicza
Start i meta biegu kolarskiego będą przy muzeum noblisty w Woli Okrzejskiej. Podczas spotkania organizatorzy ustalili datę kolejnej imprezy na niedzielę, 19 maja.

Prognoza pogody

Poseł zaprasza na turniej
Poseł zaprasza na turniej
Poseł Krzysztof Głuchowski zaprasza na halowy turniej piłki nożnej. Rozgrywki zaplanowano w sobotę 16 lutego w hali sportowej Zespołu Szkół nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie.

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Sprzedam: szamba betonowe z atestem transportem montażem i gwarancją
Oferuję zbiorniki betonowe, ekologiczne z przeznaczeniem na: - szambo, - szambo ekologiczne -ścieki, -gnojówkę, -gnojownicę, -deszczówkę, -ziemianki itp. Zbiorniki o wielkości 2,4,6,8,10,12,13 tysięcy litrów. Sprzedajemy szamba kompletne z KOMINKIEM, PŁYTĄ I WŁAZEM BETONOWYM. Każdy zbiornik ...
Kupię: KUPIE WOJSKOWE STARE SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE TELEFON 694972047
Kupię stare wojskowe odznaki, odznaczenia, medale, ordery,szable,bagnety,kordziki,mundury polskie, niemieckie, rosyjskie i inne, wojskowe oraz cywilne, orzełki z nakryć głowy, zaświadczenia i legitymacje związane z nadaniem ...
Inne: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Kupię stare wojskowe odznaki, odznaczenia, medale, ordery,szable,bagnety,kordziki,mundury polskie, niemieckie, rosyjskie i inne, wojskowe oraz cywilne, orzełki z nakryć głowy, zaświadczenia i legitymacje związane z nadaniem ...
pozostałe: Dezynfekcja po zmarłych śmierci
Zajmujemy się sprzątaniem i dezynfekcją miejsc,pojazdów w których znaleziono ciało po czasie w stanie rozkładu oraz doszło do samobójstwa, zabójstwa lub usiłowania, wypadku losowego oraz ...
pozostałe: Ocieplanie poddaszy i inne pianą natryskową
Skutecznie ocieplamy : - poddasza - stropy - hale - ściany - fundamenty Zalety pianki poliuretanowej : - doskonałe parametry izolacyjne - koszty ogrzewania niższe - skuteczne uszczelnienie brak mostków termicznych - wyjątkowa żywotność - właściwości ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Redaktor Naczelny Łuków24.pl
Tomasz Goławski
tel. +48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje