Dziś są imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

Bartosz Szumowski  
dodane: 02-10-2018 10:56   |   wyświetleń: 6481

Opolscy chcą zwrotu gruntu. Działkowcy boją się straty ogródków

Ponad 40 lat temu państwo przejęło w Łukowie 1,5 hektara pod planowany park. Ostatecznie Park Miejski jest gdzie indziej, a w tym miejscu są nieużytki i ogródki działkowe. Naprzeciw spadkobierców, którzy chcą odzyskać te grunty, stoją działkowcy i miasto, które chce tu postawić obiekty sportowe.
Opolscy chcą zwrotu gruntu. Działkowcy boją się straty ogródkówfoto. Bartosz Szumowski 

Ta wieść obiegła Łuków lotem błyskawicy. Właściciele sali weselnej przy ul. Parkowej będą zabierać ogródki działkowe! Mieszkańcy miasta nie kryją oburzenia.

- Od 30 lat jestem na działce prawie codziennie. To miłość mojego życia - mówi starsza pani, którą spotykamy na terenie ROD "Promyk". - Kiedy usłyszałam, co planują ci ludzie, poczułam się, jakby ktoś chciał mi wyrwać kawałek serca.

- A jeśli rzeczywiście będziemy musieli oddać swoje działki, to kto nam zwróci pieniądze, które włożyliśmy w ich kupienie i dbanie? - włącza się do rozmowy druga, młodsza pani.

Miał być park

Stanisław Grabias, radca prawny będący pełnomocnikiem Jarosława Opolskiego wyjaśnia, że nie chodzi o zabieranie, a o odzyskanie zabranej nieruchomości.

- W grudniu 1976 r. państwo wywłaszczyło ponad 1,5 ha gruntu w tym miejscu Tadeuszowi Opolskiemu. Otrzymał on wówczas odszkodowanie w kwocie 235.815 ówczesnych złotych. W uzasadnieniu decyzji wywłaszczeniowej znalazł się zapis, że na tym terenie ma być zlokalizowana część parku. Tyle że, jak wiemy, Park Miejski w Łukowie znajduje się gdzie indziej. Celu wywłaszczenia nie zrealizowano więc od ponad 40 lat - wyjaśnia.

Dlatego w grudniu 2015 r. Jarosław Maciej Opolski, działający przez pełnomocnika, złożył wniosek o zwrot wywłaszczonej nieruchomości. Starosta wszczął postępowanie administracyjne, a pozostali spadkobiercy Tadeusza Opolskiego przyłączyli się do wniosku.

- Wnioskodawca ma świadomość, że zwrot nieruchomości skutkować będzie koniecznością zwrotu zwaloryzowanego odszkodowania - podkreśla prawnik. - Wnoszący o zwrot nie otrzymają nic za darmo. Zgodnie z prawem, zwrócona kwota nie może być jednak wyższa niż 50% aktualnej wartości nieruchomości.

Co na to miasto?

W 2016 r. odbyła się rozprawa administracyjna z udziałem przedstawicieli Urzędu Miasta, do którego dziś należy sporny teren. Później miały miejsce oględziny, podczas których stwierdzono, że roszczenie w pewnej części dotyczy ogródków działkowych.

Piotr Pawlikowski, naczelnik Wydziału Prawnego łukowskiego magistratu mówi, że jego zdaniem Opolscy stoją na straconej pozycji:

- Wywłaszczenie przeprowadzono na określony cel, czyli tereny rekreacyjne. W dokumentach, które podpisał w 1976 r. Tadeusz Opolski, mówi się zarówno o parku, jak i o terenach rekreacyjnych. A tymi mogą nim być także wydzielone powierzchnie, na których ludzie wypoczywają przy uprawianiu warzyw. W związku z tym od początku uważamy, że brak podstaw prawnych do zwrotu działek.

Wojewoda: zwrócić

W listopadzie 2016 r. starosta zdecydował o odmowie zwrotu wywłaszczonych gruntów.

- Uzasadnienie nie było stricte merytoryczne. Myślę, że przyjęto założenie, iż niezależnie od tego, jaki będzie wynik postępowania dowodowego, decyzja musi być odmowna - komentuje prawnik.

Dlatego złożył odwołanie do wojewody lubelskiego. Ten bardzo szybko, bo już w lutym 2017 r., uchylił decyzję starosty, przekazując sprawę do ponownego rozpatrzenia. Potwierdził przy tym pogląd, że ogródki działkowe to nie park, dodając: "zwrot tego terenu zdaje się być uzasadniony". Zalecił też szczegółowe zbadanie, czy część dawnych działek Tadeusza Opolskiego, która znajduje się poza ogrodami działkowymi, była po 1976 r. parkiem.

- Jeszcze w postępowaniu przed starostą miasto przedstawiało dowody na istnienie parku. Ale nie podważały one w jakikolwiek sposób zasadności roszczenia - mówi Stanisław Grabias.

Stadion albo lądowisko?

W decyzji uchylającej stanowisko starosty wojewoda lubelski nakazał postępowanie geodezyjne i oszacowanie wartości nieruchomości, o których zwrot stara się rodzina Opolskich. Z planu sporządzonego przez geodetę wynika, że roszczenie dotyczy ogródków 24 działkowiczów z ROD "Promyk" i 7 z ROD "Strumyk", a poza tym obejmuje małe wycinki ziemi na powstającym właśnie bulwarze nad Krzną i na zadrzewionych nieużytkach za rzeką. Sporą część wywłaszczonej w 1976 r. ziemi stanowi też niezagospodarowana działka naprzeciwko sali weselnej.

24 sierpnia 32 działkowców otrzymało zawiadomienie o wszczęciu postępowania. Jak się dowiedzieliśmy, starostwo obecnie zawiera umowę z rzeczoznawcą, mającym wycenić grunty, których dotyczy roszczenie.

Działkowcy wstrzymują oddech, ale też nie przestają spekulować. Jak mówi nam młodsza kobieta spotkana na terenie "Promyka", w całej sprawie chodzi głównie o ostatnią działkę, czyli tę naprzeciwko sali weselnej.

- Podobno spadkobiercy proponowali, że kiedy ją odzyskają i wybudują tam parking, to poza dniami, gdy odbywają się imprezy, będą z niego mogli korzystać wszyscy mieszkańcy Łukowa. Pan burmistrz jednak się z nimi nie dogadał, bo ma inne plany co do tej działki. Słyszałam, że chodzi o przeniesienie stadionu albo lądowisko dla helikoptera pogotowia ratunkowego - powtarza plotkę.

Czy to prawda, zapytaliśmy Anitę Wojtal, naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Planowania Przestrzennego.

- Miasto ma plany, jeśli chodzi o inwestycje komunalne w tym miejscu - potwierdza. - Obowiązujące studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego mówi, że mają tu być zlokalizowane przede wszystkim inwestycje sportowe, takie jak hala sportowa, boisko albo infrastruktura towarzysząca uprawianiu różnych sportów. Można to więc łączyć z innymi funkcjami. Na przykład z lądowiskiem dla helikopterów.

Jak dodaje urzędniczka, dla tego terenu jest opracowywany również miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jego projekt znajduje się obecnie na etapie uzgodnień i opiniowania.

Burmistrz pomoże?

Co dalej w sprawie roszczeń Opolskich?

- Jeśli rzeczywiście miasto nie wywiązało się z obietnicy zrobienia tu parku, burmistrz powinien wybrać mniejsze zło, na przykład oddać tym ludziom inną działkę miejską, gdzie dziś rosną chwasty, zamiast zabierać działki, na których jesteśmy już od tylu lat. Trzeba się dogadać, a nie krzywdzić mieszkańców - uważa jeden z działkowców.

Ale są też inne poglądy w tej sprawie.

- Będziemy walczyć. Nie oddamy nikomu naszych działek - zapowiada starsza działkowiczka. - Burmistrz nie pozwoli tego zabrać i będzie nas bronił. Podobno niektórzy słyszeli w Urzędzie Miasta, że mogą spać spokojnie, bo sprawa będzie się ciągnąć latami - dodaje.

To potrwa

Stanisław Grabias uważa, że na razie miasto zachowuje postawę co najmniej zachowawczą.

- Być może takiemu stanowisku towarzyszy też idea, że prawo w tym zakresie ulegnie zmianie i dla ochrony interesów państwa czy samorządu tego typu roszczenia będą znoszone lub ograniczone - podejrzewa.

Jak uważa prawnik, także stosowana w takich przypadkach procedura nie sprzyja szybkiemu rozwiązaniu problemu.

- Starostwo po przeprowadzeniu dowodów, w tym dokonaniu wyceny, zawiadomi strony o zakończeniu postępowania dowodowego, wyznaczając im czas na wypowiedzenie się. Od decyzji wydanej przez starostę każda ze stron będzie mogła złożyć odwołanie do wojewody, a w dalszej kolejności do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - wylicza. - Trwać może to zatem lata.

Zdaniem Stanisława Grabiasa, gdyby strony, w tym miasto Łuków, respektowały fakt, że roszczenie o zwrot jest zasadne, sprawa mogłaby być zakończona szybciej. Ale, jak podkreśla, do tego wymagana jest większa otwartość.

Piotr Pawlikowski odpowiada krótko: nie będzie dogadywania się.

- Nasze stanowisko w tej sprawie jest zdecydowane. Poza tym nie możemy zawrzeć jakiejkolwiek ugody, jeśli decyzja wywłaszczeniowa jest ciągle prawomocna. Przecież nie można 2 razy zapłacić za to samo - podkreśla.

Odpowiada też na pytanie, czy Urząd Miasta będzie musiał zwrócić działki, których domagają się Opolscy.

- Jest za wcześnie, żeby o tym mówić, ale myślę, że do tego nie dojdzie. Polecam lekturę innych orzeczeń w podobnych sprawach - kończy.

Komentowane

Dd (2018-10-02 11:13) 22 12   |   zgłoś do usunięcia
Na Pana Wlodarza niech nie liczą obiadki u wnioskodawcy zjada to kto tam wie co i jak. Prawo w Polsce jest specjalnie w takich sprawach nie uregulowane żeby spekulanci mogli wyrywać od państwa kasę. Powinno być coś takiego jak przedawnienie. 30 lat to już zasiedzenie.
z boku (2018-10-02 13:17) 16 20   |   zgłoś do usunięcia
MOŻE PANI STARSZA ODKUPIŁA DZIAŁKE I CHCE ZWROTU.Jeżeli to jej własnośc to powinna mieć akt notarialny.Te działki ludzie podostawali za friko,a teraz domagają się za nie odszkodowania.Rekreacja to skromny domek,ławeczka i kwiatuszki,a nie uprawy.To ,że ktoś się upomina o zwrot swojej własności to nie ma się czego dziwićDziwię sie tym ,którzy dostali te kawałki ziemi za nic i uważaja że im sie należy .A kty notarialne są dokumentem własności ,a nie przez zasiedzenie.Moi sąsiedzi też uwazali ,że po kilkunastu latach dzierżawienia przez nich pola powinni je otrzymać na własnośc przez zasiedzenie.Najlepiej dostać za darmo ,a potem domagać sie odszkodowania.
Stefanoglu (2018-10-02 13:48) 14 22   |   zgłoś do usunięcia
Wysiedlić działkowców - zrobić park z funkcją sportową np, boiskiem ze sztuczną nawierzchnią wraz z zapleczem lekkoatletycznym - spełnić podstawę wywłaszczenia. Za żadną cenę nie wolno dopuścić do budowy stadionu na tych terenach - to są tereny zalewowe - koszty nawiezienia ziemi i umocnienia terenu tzw palowania będą ogromne. Chociaż podobno aktualny jeszcze ustępujący burmistrz już "obiecał" pewnemu przedsiębiorcy , że na terenie stadionu pobuduje osiedle mieszkaniowe a ten robi już plany i wizualizacje - nie można do tego dopuścić.
Dd (2018-10-02 14:12) 15 12   |   zgłoś do usunięcia
Sto lat teraz będzie w Polsce gra na teczki i sto lat będzie walka bo mój dziadek miał to i tamto Niemiec zabrał albo komuna. Mniej żyjących właścicieli i spadkobierców a coraz więcej roszczeń bo handel i korupcja kwitnie i spekulanci baluja. Komuna upadła w 89 roku to jest zaraz 30lat i przez te lata poszkodowani spadkobiercy nie mogli dochodzić swoich praw? Czy po prostu czekali aż sprzyjająca wkładza rząd a korupcji dojdzie do władzy i pomoże?
Monika (2018-10-02 14:30) 14 14   |   zgłoś do usunięcia
Stop korupcji. Zmienia się władza to i od razu ludzie jakies roszczenia mają. Działka to rekreacja.. a Wy chcecie tam rezydencje stawiac. Zabrac i dac fige z makiem.
jjj (2018-10-02 15:25) 15 16   |   zgłoś do usunięcia
Mam nadzieję że nowy burmistrz po wyborach zrobi porządek z tymi terenami i je w końcu zagospodaruje zgodnie z przeznaczeniem i że na Warszawskiej w miejscu Orląt nie powstanie kolejne osiedle mieszkaniowe 5 piętrowych bloków z windami z niedostateczną ilością miejsc parkingowych - Stop korupcji.
Już robi... (2018-10-02 16:20) 20 18   |   zgłoś do usunięcia
Burmistrz nowej 5-letniej kadencji zrobi porządek... Już robi... Spełniając w ten sposób obietnice wyborcze sprzed 4 i 8 lat... Burmistrz Dariusz Szustek burmistrzem 21 października.
Kibic (2018-10-02 16:38) 15 12   |   zgłoś do usunięcia
Ladowisko powinno być koło szpitala na pustym terenie z ktorego wycięto drzewa. Jak to inwestycja? Betonowa płyta odpowiednio oznaczona, rowny chodnik dojazdowy dla noszy, oswietlenie, wiatromierz. Tyle. Zadnej filozofii a helikopter to nie airbus i sie tam zmiesci z wielka łatwoscią. A odnosnie wywlaszczenia. Wiadomo ze ludzie chca rozwijac biznes i zarabiac na dzialkach. Moze szklarnie lub ciirt wie co. Czy slusznie chcą zwrotu? Każda strona ma swoje racje. Nie chce komentować bo nie wiem jak bym się zachował bedąc na miejscu tych państwa. Ale chyba mozna dojsć do jakiegoś porozumienia. A nie brnać w wyimahinowne boisko.. zwlaszcza ze miejsce boiska jest gdzieś indziej.... mniejszym kosztem mozna cos wybudowac w miejscu istniejacego boiska niz na tych łąkach...
Ff (2018-10-02 16:39) 12 13   |   zgłoś do usunięcia
Haha ciemny narodzie średniowiecze dosłownie średniowiecze. Ciekawe skąd ma mieszkania w nowych blokach od monopolisty budownictwa w Łukowie
krysia (2018-10-02 17:48) 16 32   |   zgłoś do usunięcia
W Łukowie rzeczywiście potrzebna jest nowa władza - co chwila wypływają dziwne sprawy, podejrzane układy, nie dokończone słowa, nie racjonalne inwestycje , kontrole panów w czarnych garniturach. Nowy burmistrz będzie miał sporo sprzątania i rozplątywania patologicznych układów.
Krysia czy jak ci tam (2018-10-02 18:53) 13 29   |   zgłoś do usunięcia
Ty dawaj donos jak coś wiesz o patologii albo zamknij gębę żeby tobą się nie zajęli panowie w czarnych garniturach
Krysia czy jak ci tam (2018-10-02 18:53) 13 14   |   zgłoś do usunięcia
Ty dawaj donos jak coś wiesz o patologii albo zamknij gębę żeby tobą się nie zajęli panowie w czarnych garniturach
Czy to uczciwe panie Płudowski? (2018-10-02 18:59) 16 13   |   zgłoś do usunięcia
Czy Pana samochód z napisami szkoły jazdy na Laskowskiego 4 powinien stać na trawniku przy płocie pana K. szefa pana kampanii na ulicy Kilińskiego?
Czy to uczciwe panie Płudowski? (2018-10-02 19:17) 18 16   |   zgłoś do usunięcia
Czy Pana samochód z napisami szkoły jazdy na Laskowskiego 4 powinien stać na trawniku przy płocie pana K. szefa pana kampanii na ulicy Kilińskiego?
Mieszkaniec (2018-10-02 19:31) 15 12   |   zgłoś do usunięcia
I prawidłowo po co to ma tak stać i na co komu ogródki w centrum miasta prawie
też mieszkaniec (2018-10-02 20:21) 12 16   |   zgłoś do usunięcia
W większości miast ogródki działkowe są parę kilometrów za miastem,a nie prawie w centrum miasta.Kiedy palą te swoje śmici to nie można okna otworzyc bo smierdzi na odległośc.Zgadzam się ,że to jest miejsce do zagospodarowania jako rekreacji dla wszystkich mieszkańców miast ,a nie wybrańców.Kto chce mieć działkę może sobie kupic ,na pewno blisko Lukowa jest takich duzo na sprzedaż.Pani krysia niech napisze dokładniej jakie to dziwne sprawy wypływają w mieście ,a nie insynuuje że coś tam coś tam jest podejrzanego.Mamy gospodarnego burmistrza i mylę,że wiekszośc mieszkańców to docenia.Nowi jak do tej pory to nie maja konkretnych pomysłów na rozwój miasta,to są pomysły wirtualne.
(2018-10-02 20:39) 15 11   |   zgłoś do usunięcia
Też mieszkańcu ty tylko chyba w Łukowie siedzisz w Warszawie też są działki prawie w centrum choćby przy Waszyngtona czy na Żwirki albo R.Żaba na przeciwko cmentarza a z tego co czytam to Opolscy już dostali pieniądze za pole .Czy teraz wiszący będą chcieli dopłatę bo ziemia podrożała
Lol (2018-10-02 20:53) 17 14   |   zgłoś do usunięcia
Pan burmistrz niech sobie stadion na os.Klimeckiego wybuduje Jest tam sporo miejsca.
Czy to uczciwe panie Płudowski? (2018-10-02 21:28) 14 13   |   zgłoś do usunięcia
Czy Pana samochód z napisami szkoły jazdy na Laskowskiego 4 powinien stać na trawniku przy płocie pana K. szefa pana kampanii na ulicy Kilińskiego?
XY (2018-10-02 21:46) 11 13   |   zgłoś do usunięcia
. Czarne garnitury nie były dwa raz w Puik? Sprawy w sądzie nie było co to ja nie jechałem tyle nie mi zabierającie prawka. Wszystko w mediach było podawane a wy wyskakujecie z zaparkowanym samochodem. Ja w życiu nie byłem za jakąś partia ale zawsze patrzyłem co jakąś partia zrobi. Czy coś chcą zrobić bo o uczciwości jakiejś parti w Polsce to lepiej nie mówić bo to dno i 2 metry mułu. Zachowanie wobec ludzi jest dla mnie ważne bo nie nawidze fałszu i arogancji u polityków. Rozmawiałem z posłami senatorami czy naszymi lokalnymi politykami i z przykrością stwierdzam że porażka co sobą reprezentują mało jest normalnych . Nie będę mówił o naszych politykach jacy są bo wiem jacy byli jacy są. Ja jestem bezstronny bo polityka to szambo w którym dobrze się maja politycy i im to nie śmierdzi bo mają kasę legalna i nie legalna a wyborcy żyją w świecie fikcji która im politycy funduja i mówią co chcą usłyszeć. Pozdrawiam ciemnogrod czyli wyborców którzy dali się politykom zmanipulowac
do z boku (2018-10-02 22:56) 20 13   |   zgłoś do usunięcia
Z te działki ludzie płacili a nie dostali za darmo i nie wypisuj tutaj bzdur opolscy dostali 235.815 ówczesnych zł to na tamte czasy było sporo a teraz cwaniaki doczytali się że moga oddać najwyżej 50 % zwaloryzowanej tamtej kwoty i tak się robi interesy
Kk (2018-10-03 03:17) 14 14   |   zgłoś do usunięcia
235.815 ówczesnych złotych to tak jak dzisiejsze 200tys zł. Biegli ocenia wyszacuja a zawsze to dużo mniej niż cena rynkowa i cena będzie 140tys zł zapłacą 70tys bo nie więcej niż 50%. I dlatego w Polsce rząd nie chce zamknąć tego tematu czyli zwroty działek kamienic budynków bo na tym są mega przekręty. Każdy słyszał na jakie mln np w Warszawie były afery z kamienicami. 235 tys na tamte czasy to sporo kasy dom można było wybudować. Dzisiaj odzyskać teren za 70tys co wart pewnie z 400tys to czysty biznes po raz drugi. Działki tam po około 15tys chodzą to licząc już średnio po 13000x32=426000zl a jeszcze nasz monopolista budujący bloki z chęcią by tam teren kupił i z czasem coś odkupił i już kilka bloków postawił cena za metr oczywiście większą niż w Sdl haha.
Kk (2018-10-03 03:21) 13 14   |   zgłoś do usunięcia
416000 źle mi się wklepalo a hejt wielki zaraz wysypie się
tak (2018-10-03 07:13) 14 12   |   zgłoś do usunięcia
Jeśli za działki zapłacili działkowcy to powinni miec akty notarialneale o tym nikt nie piszeWidocznie to były grosze .
K (2018-10-03 07:29) 13 13   |   zgłoś do usunięcia
Własność działek to dziwna własność to nie jest taka jak sobie kupisz działkę pod budowę domu i masz akt własności. Tam niby jesteś właścicielem ale Zarząd może zabrać działkę np gdy nie jest użytkowania zgodnie z przeznaczeniem albo w przypadkach innych coś takiego w skrócie to brzmiało. Własność jest na zasadzie użytkowania czy dzierżawy. Żaden działkowiec się nie odezwie bo przeważnie to starsi ludzie i oni siedzą na działkach a nie na internecie.
Pan (2018-10-03 08:25) 11 13   |   zgłoś do usunięcia
Poczekajmy na wyrok sądu. Ale moim zdaniem zainteresowani Państwo zwrotem swoich nieruchomości jak najbardziej powinni walczyć. A takie gadanie że działki to teren rekreacyjny to bzdura. W takim razie działkowcy powinni otworzyć działki dla mieszkańców Łukowa, niech sobie każdy przyjdzie z leżakiem i odpoczywa. Czyż nie tak? Kto ma akt notarialny? Jak wygląda sprawa ksiąg wieczystych?
Kasę dostali (2018-10-03 09:06) 15 14   |   zgłoś do usunięcia
Pieniądze dostali a teraz kręcą wałki. Najlepiej by dopłacili jeszcze i działki oddali. Ludzie są zalosni
Do. Pan (2018-10-03 09:16) 18 14   |   zgłoś do usunięcia
Człowieku głupoty piszesz nie umiesz przeczytać artykułu nie wiesz nawet jaka jest procedura w takiej sytuacji i nie wiesz jak wygląda własność w tym przypadku. Sąd tego nie rozstrzyga tylko na tym etapie starostwo później odwołanie do wojewody a sąd później. Przeczytaj sobie regulamin nabycia działek i zasadę własności tych działek a nie pieprzysz o księgach. Wogole po co się wypowiadasz jak nie masz pojęcia o niczym?
do XY (2018-10-03 16:49) 14 12   |   zgłoś do usunięcia
Nie trzęś się tak przy pisaniu komentarza. To stał samochód pana, który uczy innych jak i gdzie prawidłowo parkować. Hipokryzja czystej wody. Uważasz, że to uczciwe?
sąsiad z działki (2018-10-04 08:34) 13 11   |   zgłoś do usunięcia
To znaczy, że bulwar też jest budowany na prywatnej działce. Ale heca.
Xxx (2018-10-04 12:33) 19 12   |   zgłoś do usunięcia
Raz się nabrali kasy za kawalek bagna i by chcieli znowu się nachapac - mało im!
klik (2018-10-04 13:10) 16 30   |   zgłoś do usunięcia
bulwar i bez spornych działek jest wybudowany na prywatnej działce , sprawą wkrótce ma zając się CBA , jak skończą w PUIKu
ABC (2018-10-04 14:33) 12 12   |   zgłoś do usunięcia
W PUIKu już dawno skończyli. Twój donos na nic się nie przydał.
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Dni Łukowa 2019: Bieg i biesiada na inaugurację
Dni Łukowa 2019: Bieg i biesiada na inaugurację Za nami inauguracja Dni Łukowa 2019. Tegoroczne święto miasta tradycyjnie rozpoczął bieg z pochodniami.
Ruszają Dni Łukowa
Ruszają Dni Łukowa Do niedzieli wieczorem będą trwały Dni Łukowa - tradycyjnie organizowane w maju święto naszego miasta. Na początek bieg z pochodniami i biesiada dla mieszkańców miasta.
Szóstka kandydatów starła się podczas Wielkiej Debaty Wspólnoty ...
Szóstka kandydatów starła się podczas Wielkiej Debaty Wspólnoty Ostatnie godziny kampanii do Parlamentu Europejskiego. W niedzielę 26 maja mieszkańcy powiatu łukowskiego udadzą się do lokali wyborczych, by oddać swój głos.
Dni Łukowa: Sonia M.
Dni Łukowa: Sonia M. Sonia M. to kolejna wokalistka, która wystąpi podczas Dni Łukowa. Artystce będzie towarzyszył pochodzący z naszego miasta Mateusz Babiak.
Muzyczne warsztaty w Bieszczadach
Muzyczne warsztaty w Bieszczadach Działająca przy łukowskim Towarzystwie Muzycznym im. Antoniego Próchniewicza orkiestra dęta kształciła swoje umiejętności na muzycznych warsztatach w Bieszczadach. Nie zabrakło też czasu na podziwianie polskich gór.
Rzucił się z siekierą na policjantów. Teraz posiedzi w ...
Rzucił się z siekierą na policjantów. Teraz posiedzi w areszcie 3 miesiące tymczasowego aresztu to środek zapobiegawczy, jaki zastosował Sąd wobec 23-latka z gminy Łuków. Młody mężczyzna podczas interwencji policyjnej rzucił się z siekierą na mundurowych. Teraz grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.
Książka o Okrzei i okolicach. Muzeum zachęca do kupna ...
Książka o Okrzei i okolicach. Muzeum zachęca do kupna Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej zachęca do nabywania książki, w której wiele miejsca poświęcono miejscu urodzin noblisty. W publikacji nie brakuje też informacji historycznych na temat okolic.
Fotografia abstrakcyjna w ŁOK
Fotografia abstrakcyjna w ŁOK Do 7 czerwca można oglądać wystawę zdjęć Jerzego Majka, zatytułowaną "Struktury". Łukowski artysta swój wernisaż miał we wtorek 21 maja.
Turniej Szkół Sienkiewiczowskich: wygrana Siedlec
Turniej Szkół Sienkiewiczowskich: wygrana Siedlec Szkoła Podstawowa nr 9 w Siedlcach została triumfatorem tegorocznego Turnieju Szkół Sienkiewiczowskich w Adamowie Wydarzenie pod patronatem wójta gminy zorganizowano już po raz dziewiąty.
Znęcał się nad żoną. 3 miesiące dla 54-latka
Znęcał się nad żoną. 3 miesiące dla 54-latka Do 5 lat pozbawienia wolności grozi 54-latkowi z Łukowa, który od kilku miesięcy fizycznie i psychicznie znęcał się nad żoną. Mężczyzna póki co trafił do aresztu tymczasowego. Spędzi w nim 3 miesiące.
Będzie nowy wóz dla strażaków
Będzie nowy wóz dla strażaków To dobre wieści dla mieszkańców gminy Stanin. Strażacy ochotnicy ze Stanina jeszcze w tym roku otrzymają nowy, średni samochód ratowniczo-gaśniczy. We wtorek 21 maja w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego wójt Krzysztof Kazana odebrał promesę na ten cel.
Szkoła z Radoryża z certyfikatem
Szkoła z Radoryża z certyfikatem Zespół Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym otrzymał certyfikat "Szkoła Innowacji 2019". To nagroda m.in. za realizowanie nowatorskich rozwiązań w placówce.
Prawybory w Alejach
Prawybory w Alejach Wzorem lat ubiegłych uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. H. Sienkiewicza w Łukowie zorganizowali w swojej szkole prawybory. Oddawali głosy na komitety ubiegające się o miejsca w Europarlamencie.
„Czyste Powietrze”: zgłoś się do programu
„Czyste Powietrze”: zgłoś się do programu W Łukowie działa już oficjalnie biuro rządowego programu "Czyste Powietrze". Wkrótce jego pracownicy będą przyjmować wnioski o refundację kosztów poniesionych na wymianę źródeł ciepła lub na termomodernizację budynków. We wtorek 21 maja na konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym mówiono o programie oraz o dostępnych środkach dla mieszkańców powiatu łukowskiego.
Zderzenie na drodze w kierunku Gręzówki
Zderzenie na drodze w kierunku Gręzówki Zablokowana jest droga powiatowa w kierunku Gręzówki. Około godz. 17 niedaleko skrzyżowania z drogą do Klimek zderzyły się dwa samochody osobowe.
Bursztyn i dawni policjanci w Muzeum
Bursztyn i dawni policjanci w Muzeum Kilkaset osób odwiedziło Muzeum Regionalne w Łukowie podczas Nocy Muzeów 18 maja. Placówka specjalnie na tą okazję przygotowała wystawę m.in. bursztynu i dawnego policyjnego umundurowania.
Harlem na Dni Łukowa
Harlem na Dni Łukowa Czas na prezentację kolejnego zespołu, który pojawi się na tegorocznych Dniach Łukowa. Dla miłośników rockowych rytmów przygotowano koncert grupy Harlem.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Dni Łukowa 2019: Bieg i biesiada na inauguracjęMuzyczne warsztaty w BieszczadachFotografia abstrakcyjna w ŁOKTurniej Szkół Sienkiewiczowskich: wygrana SiedlecPrawybory w Alejach„Czyste Powietrze”: zgłoś się do programuZderzenie na drodze w kierunku GręzówkiBursztyn i dawni policjanci w MuzeumWola Okrzejska: Obronił zwycięstwo sprzed roku!Ścigali się z wózkamiSzkoła z Zalesia druga w krajuZuzanna mistrzynią województwa!

Obejrzyj

Szóstka kandydatów starła się podczas Wielkiej Debaty WspólnotyMuzyczne warsztaty w BieszczadachNauczycielski protest songWiozła dwoje dzieci. Miała ponad 3 promilePotrącił 4 osoby!Kampania przeciw dopalaczomMnóstwo głosowań na sesjiPo nieboskłonie - wiosenny przebój!Medialne warszaty z uczelnią z ToruniaWjechała na czerwonym świetle. Zobacz filmAuto na dachu na środku ulicy. Zobacz filmAleż wykonanie!

Wydarzenia dodajwszystkie

Maj 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
29300102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
01
02
Dni Łukowa: Sonia M.
Dni Łukowa: Sonia M.
Sonia M. to kolejna wokalistka, która wystąpi podczas Dni Łukowa. Artystce będzie towarzyszył pochodzący z naszego miasta Mateusz Babiak.
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja
IV Pieszy Rajd Śladami kpt. "Ostoi"
IV Pieszy Rajd Śladami kpt.
Na 15 i 16 czerwca zaplanowano kolejną wędrówkę ścieżkami rezerwatu Jata. Do wzięcia udziału w wydarzeniu zapraszają m.in. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków i Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne "Orlik".

Prognoza pogody

Wola Okrzejska: Obronił zwycięstwo sprzed roku!
Wola Okrzejska: Obronił zwycięstwo sprzed roku!
Paweł Teter, zwycięzca pierwszej edycji Biegu Kolarskiego o Puchar Henryka Sienkiewicza, obronił tytuł podczas drugiej edycji wydarzenia w Woli Okrzejskiej. Za nami tegoroczny bieg kolarski zorganizowany przez Rowerowy Łuków.

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Dam pracę: Zatrudnię pracowników budowlanych
Zatrudnię pracowników ogólnobudowlanych do pracy na budowie w Warszawie. Wykonujemy remonty, roboty brukarskie itp. Możliwość dojazdów, zakwaterowanie. Wysokie stawki wynagrodzenia. ...
nieruchomości: Olchowiec nad Jeziorem Solińskim (235.239)
Olchowiec nad Jeziorem Solińskim (235.239) Do sprzedania działki o powierzchni od 600 m2 do 1800 m2 z dostępem do wody (numery działek przeznaczonych do sprzedaży zaznaczono) Działki położone ...
Dam pracę: Zatrudnię pracowników budowlanych
Zatrudnię pracowników ogólnobudowlanych do pracy na budowie w Warszawie. Wykonujemy remonty elewacji, roboty brukarskie, remonty klatek schodowych, remonty dachów itp. Zakwaterowanie, możliwość dojazdu. Wysokie stawki ...
Sprzedam: Olchowiec nad Jeziorem Solińskim (234.238)
Do sprzedania działki o powierzchni od 600 m2 do 1800 m2 (numery działek przeznaczonych do sprzedaży zaznaczono) Działki położone nad Zalewem Solińskim w miejscowości Olchowiec w gminie ...
Inne: Uslugi malowania
Wykonujemy uslugi malowania: - wnetrza - elewacje - dachy - inne
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Redaktor Naczelny Łuków24.pl
Tomasz Goławski
tel. +48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje