Dziś są imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
Dzisiaj odwiedziło nas 42 osób   |   Osób online: 9   |   Zaloguj się   Rejestracja

Tomasz Goławski  
dodane: 10-08-2018 09:17   |   wyświetleń: 1317

Poseł pyta o ASF

Do naszej redakcji wpłynęła informacja prasowa od biura poselskiego Krzysztofa Głuchowskiego (PiS). Parlamentarzysta pyta się Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o to, jak Rząd zamierza niwelować gospodarcze skutki Afrykańskiego Pomoru Świń.
Poseł pyta o ASFfoto. Biuro Poselskie Krzysztofa Głuchowskiego 

- W jaki sposób i jakimi środkami finansowymi planuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wspierać rozwój małych i średnich gospodarstw rezygnujących z hodowli trzody chlewnej? - zapytał pod koniec czerwca poseł Głuchowski.

- W wyniku rozprzestrzeniającej się w regionach wschodniej Polski i nie tylko epidemii ASF na polskiej wsi mamy poważną sytuację kryzysową. Likwidowane są masowo stada trzody chlewnej. Gospodarstwa, w których ten rodzaj produkcji stanowił znaczący udział w dochodzie, są na skraju ekonomicznej zapaści - zauważył parlamentarzysta.

Według Głuchowskiego rolnicy ponoszą koszty i karę za niezawinioną przez siebie sytuację. Tam, gdzie wybijana zostawała trzoda chlewna, wypłacane były odszkodowania w znikomej części niwelujące straty rolników.

- Wielomilionowy sektor produkcji funkcjonuje w atmosferze niepewności i pozostawienia samemu sobie. Środowisko wiejskie ma poczucie lekceważenia jego żywotnych potrzeb. (…) Dlatego w trybie pilnym i w przekonujący sposób należy przedstawić rolnikom program, który zaradzi kryzysowi i narastającej na wsi frustracji - stwierdził poseł.

- Środowisko rolnicze chce porozumienia. Nie przedstawia agresywnych żądań. Nie eskaluje oczekiwań. Ale zakaz hodowli świń nie będzie odbierany jako restrykcja jedynie wówczas, gdy pojawi się poważna alternatywa - dodał Krzysztof Głuchowski.

Parlamentarzysta otrzymał odpowiedź w przedmiotowej sprawie 23 lipca. W piśmie skierowanym na ręce Marszałka Sejmu, ministerstwo zauważa, że rolnicy dotknięci problemem ASF mogą liczyć m.in. na szereg form wsparcia związanych z usuwaniem skutków choroby bądź przebranżowienia się. Co kryje się pod tymi pojęciami?

Przede wszystkim producenci rolni mogą ubiegać się o niskooprocentowane pożyczki w wysokości od 50 tys. do 1 mln zł w zależności od wysokości hodowli. Pożyczka udzielana jest na wniosek producenta świń złożony do kierownika biura powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę tego producenta świń, nie później niż w terminie 12 miesięcy od dnia zakończenia obowiązywania ograniczeń w handlu świniami związanych z wyznaczeniem obszarów chronionych przed ASF.

Rolnicy będą mogli też skorzystać z refundacji kosztów zakupu mat dezynfekcyjnych, sprzętu, produktów lub środków oraz wydatków poniesionych na zabezpieczenie budynków, w których są utrzymywane świnie. Będą mogli ubiegać się także o preferencyjny zakup nawozów, środków ochrony roślin, materiału siewnego, nasion, bądź zwierząt w celu odtworzenia produkcji.

- Poza tym, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 pomoc dla producentów rolnych przyznawana jest na inwestycje zabezpieczające gospodarstwo przed przedostaniem się wirusa ASF, zaprzestanie produkcji trzody chlewnej i rozwój innej działalności rolniczej albo pozarolniczej - czytamy w odpowiedzi MRiRW.

Ponadto w celu poszerzenia zakresu i oddziaływania wsparcia wprowadzono w PROW 2014-2020 zmiany polegające na rozszerzeniu dostępu do pomocy tak, by obejmowała ona rolników prowadzących produkcję świń już na poziomie 50 sztuk (dotychczas o pomoc mogli się ubiegać hodowcy posiadający co najmniej 300 sztuk).

Z pełną odpowiedzią Ministerstwa na pytanie posła Krzysztofa Głuchowskiego można zapoznać się na stronie internetowej Sejmu RP.


Komentowane

CVX (2018-08-10 20:12) 8 9   |   zgłoś do usunięcia
W naszym powiecie istnieje możliwość sprzedaży tuczników do zakładów przetwórstwa. Pytam więc gdzie jest powołany sztab kryzysowy powiatu? Kto zajmuje się organizacją skupu w poszczególnych gminach? Panie Starosto co robi Pan w tej sprawie. Czy zamierzacie wybić świnie? Najważniejsza sprawa co zrobicie z korytem?
Cvx (2018-08-10 22:07) 7 8   |   zgłoś do usunięcia
W moście powstaje mieszkania pasz dla drobiu chorować drób trzeba
CVX (2018-08-10 22:30) 7 11   |   zgłoś do usunięcia
Nie podstawiaj się za kogoś ty z drugim komentarzem co zabolało mocno ze jest się bezradnym w prostej sprawie. Nawet swojego tekstu nie rozumiesz co napisałeś pewnie ci dali dopiero komputer.
do CVX (2018-08-10 23:12) 9 10   |   zgłoś do usunięcia
Ty go nie pytaj czy rozumie. Ty go lepiej zapytaj co ćpał bo po tych literkach widzę, że go mocno w dekiel walnęło
Ss (2018-08-11 08:56) 8 8   |   zgłoś do usunięcia
Człowiek co nigdy się niczym nie interesował zadał pytanie co i tak nic nie zmieniło. Pytać to mało
Ds (2018-08-11 11:57) 7 9   |   zgłoś do usunięcia
Pytania nie są trudne zeby nanie odpowiedzieć asf już na naszym terenie jest od ok paru miesiecy i co zostalo zrobione? Dobrz że jeszcz są tacy ludzie co zadają pytania a dzieki właśnie taki artykolom jak łuków 24.
Er (2018-08-11 15:33) 7 7   |   zgłoś do usunięcia
Do ds pytać to o godzinę na ulicy można a tutaj trzeba działać co człowiek na górze nie wie co zrobić?
Kuraś (2018-08-13 10:20) 7 7   |   zgłoś do usunięcia
Musztarda po obiedzie !
co to za farmazony?? (2018-08-20 22:07) 8 7   |   zgłoś do usunięcia
tu macie wasz asf :DDD https://www.lublin112.pl/tag/dzik-na-drzewie/
do rozumnych :DD (2018-08-20 22:10) 6 7   |   zgłoś do usunięcia
teraz dzik na drzewie wczesniej zamarzniete dziki w lipcu :DDDDDD trzeba jeszcze cos dodawac? czy wyjasnic ?:DDD
do rozumnych :DD (2018-08-20 22:15) 6 7   |   zgłoś do usunięcia
teraz dzik na drzewie wczesniej zamarzniete dziki w lipcu :DDDDDD trzeba jeszcze cos dodawac? czy wyjasnic ?:DDD
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

"Seby" nie zobaczymy w Orlętach
Dziewięć sezonów i "stop". Najbardziej doświadczony zawodnik Orląt Łuków postanowił zakończyć przygodę z piłką nożną na czwartoligowym poziomie. Sebastian Matuszewski wiosną nie nałoży ukochanych żółto-czerwonych barw.
Dariusz Szustek w Zarządzie Związku Powiatów Polskich ...
Dariusz Szustek w Zarządzie Związku Powiatów Polskich Starosta Łukowski Dariusz Szustek został wybrany na Członka Zarządu Związku Powiatów Polskich. Wyboru dokonali 17 stycznia członkowie Zgromadzenia Ogólnego ZPP.
Wzywa do pomocy chrześcijanom z Syrii
Wzywa do pomocy chrześcijanom z Syrii Pochodzący ze Stanina w powiecie łukowskim Kazimierz Gajowy od ponad 30 lat mieszka w Libanie. Kilkanaście dni temu przyjechał do Polski, by zachęcić do udziału w programie "Dach nad głową", który prowadzi Caritas Diecezji Siedleckiej.
Pływacki maraton już za dwa miesiące
Pływacki maraton już za dwa miesiące Na noc z 16 na 17 marca wyznaczono termin VI Ogólnopolskiego Nocnego Maratonu Pływackiego "Otyliada". Zapisy na to wydarzenie Ośrodek Sportu i Rekreacji prowadzi do 20 lutego.
Sukcesy reprezentantów ŁOK
Sukcesy reprezentantów ŁOK Emilka Szcześniak z Fabryki Piosenki ŁOK wygrała ogólnopolski konkurs kolęd w Łodzi. Natomiast recytatorzy z domu kultury triumfowali w konkursie w Woli Osowińskiej.
"Rolnik" z certyfikatem
Zespół Szkół nr 3 im. Wł. St. Reymonta w Łukowie otrzymał certyfikat "Szkoła Młodych Patriotów". To wyróżnienie za organizowanie przez placówkę szeregu akcji upamiętniających 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Dyrektorzy szkół zarobią mniej
Dyrektorzy szkół zarobią mniej Burmistrz Piotr Płudowski zmienił wysokość wynagrodzeń części dyrektorów szkół podstawowych i przedszkoli funkcjonujących na terenie miasta. Mniej zarobi m.in. Karol Ciołek ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Iwona Kmieć z łukowskiej "Piątki".
"Człowiek Roku 2018" - oni walczą o głosy!
Ruszyła VI edycja plebiscytu na Człowieka Roku tygodnika Wspólnota Łukowska, i portalu Łuków24.pl. Na tytuł i statuetkę za 2018 rok czeka 10 ciekawych osobistości z powiatu łukowskiego!
Stara szkoła w nowych murach
Stara szkoła w nowych murach Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Łukowie oficjalnie zainaugurowała swoją działalność pod nowym adresem. W poniedziałek 14 stycznia odbył się koncert noworoczny w wykonaniu utalentowanych uczniów placówki, połączony z przecinaniem wstęgi i zwiedzaniem nowego - choć używanego już od września - obiektu.
Ponad 70 tysięcy na stypendia
Ponad 70 tysięcy na stypendia 50 osób otrzymywać będzie stypendia sportowe nadane przez burmistrza Piotra Płudowskiego. Na stronie internetowej Urzędu Miasta pojawiła się informacja, kto dostanie ile pieniędzy.
DAF lepszy od Sokołowa
DAF lepszy od Sokołowa 7 zespołów wzięło udział kolejnej odsłonie V Noworocznego Turniej Piłki Nożnej Dziecięcej Akademii Futbolu. Tym razem o Puchar Burmistrza rywalizowały dzieci z rocznika 2011.
Karnawałowy bal dla niepełnosprawnych
Karnawałowy bal dla niepełnosprawnych Łukowski Ośrodek Kultury zaprosił podopiecznych czterech placówek z powiatu łukowskiego na karnawałowy bal. Zabawa miała miejsce w środę 16 stycznia.
Nowa Rada Sportu w Łukowie
Nowa Rada Sportu w Łukowie 9 osób będzie zasiadać w Radzie Sportu - organie doradczym i opiniodawczym burmistrza, poświęconym tej dziedzinie życia. Osoby te swoją pracę będą wykonywać społecznie.
Nie żyje 53-letni mężczyzna
Nie żyje 53-letni mężczyzna Tragiczny pożar domu w Woli Bystrzyckiej w gminie Wojcieszków. Dziś w nocy zginął w nim 53-letni mężczyzna.
Noworoczny koncert szkoły muzycznej
Noworoczny koncert szkoły muzycznej Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. M. Karłowicza w Łukowie zaprezentowali swoje umiejętności szerszemu odbiorcy. W poniedziałek 14 stycznia odbył się noworoczny koncert połączony z oficjalnym otwarciem nowej siedziby placówki.
Chcą uczcić Pawła Adamowicza
Chcą uczcić Pawła Adamowicza Grupa mieszkańców Łukowa chce uczcić Pawła Adamowicza, zaatakowanego przez nożownika prezydenta Gdańska. "To wyraz solidarności między miastami i sprzeciw wobec przemocy" - mówią.
125 tysięcy dla Orkiestry!
125 tysięcy dla Orkiestry! Ponad 125 tysięcy złotych udało się zebrać w Łukowie podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kwota ta może ulec jednak zmianie i wzrosnąć.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Stara szkoła w nowych murachDAF lepszy od SokołowaKarnawałowy bal dla niepełnosprawnychNie żyje 53-letni mężczyznaNoworoczny koncert szkoły muzycznejAnielskie śpiewanie w Woli GułowskiejKrew dla OrkiestryPonad 80 tysięcy dla OrkiestryCzas tylko dla kobietPożar w GołaszynieMuzeum podsumowało rok

Obejrzyj

Noworoczny koncert szkoły muzycznejCeltyckie walentynki w ŁOKPonad 80 tysięcy dla OrkiestryWywieźli 24-latka za miasto. Chcieli odzyskać Ruszyły studniówki. Zobacz wyjątkowy walc uczniów I LO!Budżetowa sesja w powiecieJest nowy radny„JAK” zagra w ŁukowieKolejne potrącenie!Pracownia biologiczna w zamian za filmWe trzech bili 35-latka. Jeden z napastników uderzał siekierąPotrącił rowerzystkę po pijaku. Uciekł z miejsca zdarzenia

Wydarzenia dodajwszystkie

Styczeń 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
31010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
01
02
03
Sukcesy reprezentantów ŁOK
Sukcesy reprezentantów ŁOK
Emilka Szcześniak z Fabryki Piosenki ŁOK wygrała ogólnopolski konkurs kolęd w Łodzi. Natomiast recytatorzy z domu kultury triumfowali w konkursie w Woli Osowińskiej.
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja
Pływacki maraton już za dwa miesiące
Pływacki maraton już za dwa miesiące
Na noc z 16 na 17 marca wyznaczono termin VI Ogólnopolskiego Nocnego Maratonu Pływackiego "Otyliada". Zapisy na to wydarzenie Ośrodek Sportu i Rekreacji prowadzi do 20 lutego.

Prognoza pogody

"Seby" nie zobaczymy w Orlętach
Dziewięć sezonów i "stop". Najbardziej doświadczony zawodnik Orląt Łuków postanowił zakończyć przygodę z piłką nożną na czwartoligowym poziomie. Sebastian Matuszewski wiosną nie nałoży ukochanych żółto-czerwonych barw.

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

pozostałe: Dezynfekcja po zmarłych śmierci
Zajmujemy się sprzątaniem i dezynfekcją miejsc,pojazdów w których znaleziono ciało po czasie w stanie rozkładu oraz doszło do samobójstwa, zabójstwa lub usiłowania, wypadku losowego oraz ...
pozostałe: Ocieplanie poddaszy i inne pianą natryskową
Skutecznie ocieplamy : - poddasza - stropy - hale - ściany - fundamenty Zalety pianki poliuretanowej : - doskonałe parametry izolacyjne - koszty ogrzewania niższe - skuteczne uszczelnienie brak mostków termicznych - wyjątkowa żywotność - właściwości ...
Inne: POZABANKOWE POŻYCZKI BEZ BIK POD ZASTAW NIERUCHOMOŚCI DLA FIRM LUB ...
POZABANKOWE POŻYCZKI BEZ BIK POD ZASTAW NIERUCHOMOŚCI DLA FIRM LUB OSÓB FIZYCZNYCH! Z nami uzyskasz tanią i bezpieczną pozabankową pożyczkę pod zastaw swojej nieruchomości na ...
pozostałe: Super Finansowanie Bez BIK Pod Zastaw Lub na Zakup Maszyn ...
Super Finansowanie Bez BIK Pod Zastaw Lub na Zakup Maszyn i Pojazdów! Z nami uzyskasz bez Banku pożyczkę lub leasing na zakup lub pod zastaw wszelkich ...
Inne: Pozabankowe Pożyczki Pod Zastaw Ziemi Rolnej BEZ BAZ Dla Rolników! ...
Pozabankowe Pożyczki Pod Zastaw Ziemi Rolnej BEZ BAZ Dla Rolników! • Tanie i bezpieczne pożyczki pod zastaw ziemi rolnej dla rolników. • Pożyczka na dowolny cel ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Redaktor Naczelny Łuków24.pl
Tomasz Goławski
tel. +48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje