Dziś są imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
Dzisiaj odwiedziło nas 153 osób   |   Osób online: 50   |   Zaloguj się   Rejestracja

Tomasz Goławski  
dodane: 10-08-2018 09:17   |   wyświetleń: 1238

Poseł pyta o ASF

Do naszej redakcji wpłynęła informacja prasowa od biura poselskiego Krzysztofa Głuchowskiego (PiS). Parlamentarzysta pyta się Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o to, jak Rząd zamierza niwelować gospodarcze skutki Afrykańskiego Pomoru Świń.
Poseł pyta o ASFfoto. Biuro Poselskie Krzysztofa Głuchowskiego 

- W jaki sposób i jakimi środkami finansowymi planuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wspierać rozwój małych i średnich gospodarstw rezygnujących z hodowli trzody chlewnej? - zapytał pod koniec czerwca poseł Głuchowski.

- W wyniku rozprzestrzeniającej się w regionach wschodniej Polski i nie tylko epidemii ASF na polskiej wsi mamy poważną sytuację kryzysową. Likwidowane są masowo stada trzody chlewnej. Gospodarstwa, w których ten rodzaj produkcji stanowił znaczący udział w dochodzie, są na skraju ekonomicznej zapaści - zauważył parlamentarzysta.

Według Głuchowskiego rolnicy ponoszą koszty i karę za niezawinioną przez siebie sytuację. Tam, gdzie wybijana zostawała trzoda chlewna, wypłacane były odszkodowania w znikomej części niwelujące straty rolników.

- Wielomilionowy sektor produkcji funkcjonuje w atmosferze niepewności i pozostawienia samemu sobie. Środowisko wiejskie ma poczucie lekceważenia jego żywotnych potrzeb. (…) Dlatego w trybie pilnym i w przekonujący sposób należy przedstawić rolnikom program, który zaradzi kryzysowi i narastającej na wsi frustracji - stwierdził poseł.

- Środowisko rolnicze chce porozumienia. Nie przedstawia agresywnych żądań. Nie eskaluje oczekiwań. Ale zakaz hodowli świń nie będzie odbierany jako restrykcja jedynie wówczas, gdy pojawi się poważna alternatywa - dodał Krzysztof Głuchowski.

Parlamentarzysta otrzymał odpowiedź w przedmiotowej sprawie 23 lipca. W piśmie skierowanym na ręce Marszałka Sejmu, ministerstwo zauważa, że rolnicy dotknięci problemem ASF mogą liczyć m.in. na szereg form wsparcia związanych z usuwaniem skutków choroby bądź przebranżowienia się. Co kryje się pod tymi pojęciami?

Przede wszystkim producenci rolni mogą ubiegać się o niskooprocentowane pożyczki w wysokości od 50 tys. do 1 mln zł w zależności od wysokości hodowli. Pożyczka udzielana jest na wniosek producenta świń złożony do kierownika biura powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę tego producenta świń, nie później niż w terminie 12 miesięcy od dnia zakończenia obowiązywania ograniczeń w handlu świniami związanych z wyznaczeniem obszarów chronionych przed ASF.

Rolnicy będą mogli też skorzystać z refundacji kosztów zakupu mat dezynfekcyjnych, sprzętu, produktów lub środków oraz wydatków poniesionych na zabezpieczenie budynków, w których są utrzymywane świnie. Będą mogli ubiegać się także o preferencyjny zakup nawozów, środków ochrony roślin, materiału siewnego, nasion, bądź zwierząt w celu odtworzenia produkcji.

- Poza tym, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 pomoc dla producentów rolnych przyznawana jest na inwestycje zabezpieczające gospodarstwo przed przedostaniem się wirusa ASF, zaprzestanie produkcji trzody chlewnej i rozwój innej działalności rolniczej albo pozarolniczej - czytamy w odpowiedzi MRiRW.

Ponadto w celu poszerzenia zakresu i oddziaływania wsparcia wprowadzono w PROW 2014-2020 zmiany polegające na rozszerzeniu dostępu do pomocy tak, by obejmowała ona rolników prowadzących produkcję świń już na poziomie 50 sztuk (dotychczas o pomoc mogli się ubiegać hodowcy posiadający co najmniej 300 sztuk).

Z pełną odpowiedzią Ministerstwa na pytanie posła Krzysztofa Głuchowskiego można zapoznać się na stronie internetowej Sejmu RP.


Komentowane

CVX (2018-08-10 20:12) 5 6   |   zgłoś do usunięcia
W naszym powiecie istnieje możliwość sprzedaży tuczników do zakładów przetwórstwa. Pytam więc gdzie jest powołany sztab kryzysowy powiatu? Kto zajmuje się organizacją skupu w poszczególnych gminach? Panie Starosto co robi Pan w tej sprawie. Czy zamierzacie wybić świnie? Najważniejsza sprawa co zrobicie z korytem?
Cvx (2018-08-10 22:07) 5 5   |   zgłoś do usunięcia
W moście powstaje mieszkania pasz dla drobiu chorować drób trzeba
CVX (2018-08-10 22:30) 5 9   |   zgłoś do usunięcia
Nie podstawiaj się za kogoś ty z drugim komentarzem co zabolało mocno ze jest się bezradnym w prostej sprawie. Nawet swojego tekstu nie rozumiesz co napisałeś pewnie ci dali dopiero komputer.
do CVX (2018-08-10 23:12) 6 6   |   zgłoś do usunięcia
Ty go nie pytaj czy rozumie. Ty go lepiej zapytaj co ćpał bo po tych literkach widzę, że go mocno w dekiel walnęło
Ss (2018-08-11 08:56) 5 5   |   zgłoś do usunięcia
Człowiek co nigdy się niczym nie interesował zadał pytanie co i tak nic nie zmieniło. Pytać to mało
Ds (2018-08-11 11:57) 4 6   |   zgłoś do usunięcia
Pytania nie są trudne zeby nanie odpowiedzieć asf już na naszym terenie jest od ok paru miesiecy i co zostalo zrobione? Dobrz że jeszcz są tacy ludzie co zadają pytania a dzieki właśnie taki artykolom jak łuków 24.
Er (2018-08-11 15:33) 4 5   |   zgłoś do usunięcia
Do ds pytać to o godzinę na ulicy można a tutaj trzeba działać co człowiek na górze nie wie co zrobić?
Kuraś (2018-08-13 10:20) 4 5   |   zgłoś do usunięcia
Musztarda po obiedzie !
co to za farmazony?? (2018-08-20 22:07) 5 4   |   zgłoś do usunięcia
tu macie wasz asf :DDD https://www.lublin112.pl/tag/dzik-na-drzewie/
do rozumnych :DD (2018-08-20 22:10) 3 4   |   zgłoś do usunięcia
teraz dzik na drzewie wczesniej zamarzniete dziki w lipcu :DDDDDD trzeba jeszcze cos dodawac? czy wyjasnic ?:DDD
do rozumnych :DD (2018-08-20 22:15) 3 4   |   zgłoś do usunięcia
teraz dzik na drzewie wczesniej zamarzniete dziki w lipcu :DDDDDD trzeba jeszcze cos dodawac? czy wyjasnic ?:DDD
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Powyborcze statystyki
Powyborcze statystyki 3789 głosów na radnych Prawa i Sprawiedliwości, 1183 głosy na reprezentantów komitetu Razem Ponad Podziałami, 1088 głosów na Przymierze dla Ziemi Łukowskiej oraz 1165 głosów na Alternatywę dla Łukowa pozwoliło reprezentantom tych komitetów zasiąść w Radzie Miasta w Łukowie.
Oficjalne wyniki wyborów na burmistrza
Oficjalne wyniki wyborów na burmistrza 6150 głosów na Dariusza Szustka i 3996 głosów dla Piotra Płudowskiego. To oficjalne wyniki wyborów na burmistrza Łukowa podczas pierwszej tury 21 października.
Nowa Rada Miasta. Kto będzie reprezentował mieszkańców? ...
Nowa Rada Miasta. Kto będzie reprezentował mieszkańców? 3 kobiety i 18 mężczyzn będzie liczyć nowa Rada Miasta Łuków. Tak zdecydowali mieszkańcy Łukowa w wyborach samorządowych 21 października
Szustek i Płudowski w drugiej turze
Szustek i Płudowski w drugiej turze Piotr Płudowski i Dariusz Szustek powalczą w II turze wyborów na burmistrza Łukowa. Obaj uzyskali najlepsze wyniki w wyborach 21 października.
Nieoficjalnie: jest nowa Rada Miasta
Nieoficjalnie: jest nowa Rada Miasta 10 mandatów dla Prawa i Sprawiedliwości, po 4 mandaty dla Przymierza dla Ziemi Łukowskiej oraz dla Razem Ponad Podziałami i 3 miejsca w Radzie Miasta dla Alternatywy dla Łukowa. Jacy kandydaci zyskali zaufanie wyborców w wyborach samorządowych 21 października?
Nieoficjalnie: będzie druga tura!
Nieoficjalnie: będzie druga tura! Piotr Płudowski i Dariusz Szustek zmierza się ze sobą w drugiej turze wyborów na burmistrza Łukowa. Tak wynika z nieoficjalnych wyników wyborów samorządowych 21 października.
Zagłosowało ponad 40% uprawnionych
Zagłosowało ponad 40% uprawnionych Ponad 40% uprawnionych do głosowania mieszkańców Łukowa zdążyło oddać swój głos w wyborach samorządowych. To dane na godzinę 17.
Frekwencja w powiecie. Kto głosował, a kto nie?
Frekwencja w powiecie. Kto głosował, a kto nie? Informowaliśmy o frekwencji wyborczej w Łukowie, teraz przyszedł czas inne gminy w powiecie łukowskim. Jak dużo wyborców poszło do urn do godziny 12?
Łuków: frekwencja w wyborach
Łuków: frekwencja w wyborach Trwa głosowanie w lokalach wyborczych. Mieszkańcy Łukowa wybierają swoich przedstawicieli na stanowisko burmistrza, radnych miejskich, powiatowych i wybierają przedstawiciela w Sejmiku Województwa Lubelskiego. Frekwencja na godzinę 12. wyniosła w dzisiejszych wyborach 17,56%.
101-latek z Łukowa spowodował kolizję w Warszawie
101-latek z Łukowa spowodował kolizję w Warszawie 101-letni łukowianin nie będzie miło wspominał piątkowego wieczoru w Warszawie. Mężczyzna jadący oplem Trasą Siekierkowską wjechał w pewnym momencie w bariery energochłonne. O nietypowej kolizji informują największe serwisy informacyjne w kraju.
Kandydaci odpowiadają na pytania
Kandydaci odpowiadają na pytania W ubiegłym tygodniu na łamach Wspólnoty Łukowskiej kandydaci na burmistrza Łukowa zadawali pytania swoim kontrkandydatom. Na kilka godzin przed ciszą wyborczą publikujemy odpowiedzi Henryka Lipca, Macieja Nurzyńskiego, Piotra Płudowskiego i Dariusza Szustka.
"Szustek poniżej średniej" - głos mieszkańca przed wyborami ...
Na kilkadziesiąt godzin przed wyborami, głos na temat jednego z kandydatów postanowił zabrać jeden z mieszkańców miasta. Poniżej publikujemy w całości jego przemyślenia dotyczące sytuacji w mieście.
Wybory 2018: Obwodowe komisje wyborcze
Wybory 2018: Obwodowe komisje wyborcze Mimo iż Łuków podzielony został na trzy okręgi wyborcze w wyborach 21 października, bez zmian pozostają siedziby obwodowych komisji wyborczych. Gdzie będziemy mogli oddać swój głos w najbliższą niedzielę?
Wybory 2018: Okręgi wyborcze w Łukowie
Wybory 2018: Okręgi wyborcze w Łukowie Na trzy okręgi wyborcze został podzielony Łuków w wyborach samorządowych 21 października. Jak wygląda wyborcza geografia w naszym mieście?
Wybory 2018: Jak głosować?
Wybory 2018: Jak głosować? Dobiega końca kampania wyborcza w wyborach samorządowych, planowanych na 21 października. Jakie karty do głosowania otrzymają w niedzielę mieszkańcy miasta?
Wybory 2018: Kandydaci do Rady Powiatu
Wybory 2018: Kandydaci do Rady Powiatu 123 osoby będą walczyły o mandat radnego Rady Powiatu Łukowskiego. Osoby te będą reprezentowały cztery komitety wyborcze: KW Prawo i Sprawiedliwość, KWW Kukiz?15, KW Przymierze dla Ziemie Łukowskiej i KW Polskie Stronnictwo Ludowe.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

„Pudełko życia” i zdrowe produktyWystawa na 100-lecie „Kościuszki”„Święto Pieczonego Ziemniaka” klas II w ŻdżarachŚlubowanie kadetów w Radoryżu Smolanym Rada zakończyła pracęNowa nazwa po trzech tygodniach?Ulica Popiełuszki już poświęconaNagrody na dzień nauczycielaWycieczka śladami państwowościZłoto i brąz w finale województwaNowi dawcy szpikuObwodnica otwarta, ale nie dla wszystkich

Obejrzyj

Gmina Trzebieszów usuwa azbestWpadła wprost pod samochód [WIDEO]Kolizja na Wyszyńskiego. Policja publikuje nagranie z monitoringuMieszkańcy powiatu w zorganizowanej grupie przestępczejZbierają środki na film wojennyCztery porażki OrlątTragiczna śmierć łukowianina we WłoszechRuszają zapisy na półmaraton w JacieKolejne śmiertelne potrąceniePatriotyczne pieśni i wojsko w parkuPonad 20 interwencji strażakówPielgrzymi idą mimo upału [WIDEO]

Wydarzenia dodajwszystkie

Październik 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031
01
02
03
04
Joanna Różewska w Woli Okrzejskiej
Joanna Różewska w Woli Okrzejskiej
Jedna z najlepszych polskich pianistek przyjedzie w najbliższą niedzielę do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Na koncert Joanny Różewskiej zaprasza dyrektor placówki, Maciej Cybulski.
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja

Prognoza pogody

Dwa medale podopiecznych trenera Wałachowskiego
Dwa medale podopiecznych trenera Wałachowskiego
Jolanta Świeczak z GKS Armaty Stoczek Łukowski wywalczyła srebrny medal na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w zapasach kobiet. Zawody rozegrano 20 października w Chełmie.

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Dam pracę: Lektor j. angielskiego
Nauczamy języków od 25 lat. Specjalizujemy się w szkoleniach przygotowujących do certyfikatów językowych Cambridge. Już 2 tys. naszych słuchaczy zdobyło certyfikaty FCE i CAE. Mamy ...
Inne: Ocieplanie poddaszy i inne pianą natryskową
Skutecznie ocieplamy : - poddasza - stropy - hale - ściany - fundamenty Zalety pianki poliuretanowej : - doskonałe parametry izolacyjne - koszty ogrzewania niższe - skuteczne uszczelnienie brak mostków termicznych - wyjątkowa żywotność - właściwości ...
Kupię: skup spółek
Skupiamy się na ochronie członków Zarządów Spółek z o.o. oraz ich majątku prywatnego. Skupujemy spółki, które nie udźwignęły ciężaru problemów finansowych, w tym kredytów i podatków i ...
Sprzedam: Wysłodki Buraczane Świeże Mokre prosto z Cukrowni Krasnystaw
Świeże Wysłodki buraczane mokre, cukrownia Krasnystaw kampania 2018/20189 + transport 25/26 ton wysłodki Woj. Lubelskie, Małopolskie,Świętokrzyskie,podkarpackie,mazowieckie ,podlaskie cena uzależniona od ilości km od Cukrowni poczatek ...
Dam pracę: kierowca międzynarodowy C+E
Firma z Sanoka poszukuje kierowcy z kategorią prawa jazdy C+E na trasy międzynarodowe. Praca w kółkach. Bardzo dobre warunki finansowe. W celu uzyskania informacji proszę ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Redaktor Naczelny Łuków24.pl
Tomasz Goławski
tel. +48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje