Dziś są imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha

Tomasz Goławski  
dodane: 10-08-2018 09:17   |   wyświetleń: 1360

Poseł pyta o ASF

Do naszej redakcji wpłynęła informacja prasowa od biura poselskiego Krzysztofa Głuchowskiego (PiS). Parlamentarzysta pyta się Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o to, jak Rząd zamierza niwelować gospodarcze skutki Afrykańskiego Pomoru Świń.
Poseł pyta o ASFfoto. Biuro Poselskie Krzysztofa Głuchowskiego 

- W jaki sposób i jakimi środkami finansowymi planuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wspierać rozwój małych i średnich gospodarstw rezygnujących z hodowli trzody chlewnej? - zapytał pod koniec czerwca poseł Głuchowski.

- W wyniku rozprzestrzeniającej się w regionach wschodniej Polski i nie tylko epidemii ASF na polskiej wsi mamy poważną sytuację kryzysową. Likwidowane są masowo stada trzody chlewnej. Gospodarstwa, w których ten rodzaj produkcji stanowił znaczący udział w dochodzie, są na skraju ekonomicznej zapaści - zauważył parlamentarzysta.

Według Głuchowskiego rolnicy ponoszą koszty i karę za niezawinioną przez siebie sytuację. Tam, gdzie wybijana zostawała trzoda chlewna, wypłacane były odszkodowania w znikomej części niwelujące straty rolników.

- Wielomilionowy sektor produkcji funkcjonuje w atmosferze niepewności i pozostawienia samemu sobie. Środowisko wiejskie ma poczucie lekceważenia jego żywotnych potrzeb. (…) Dlatego w trybie pilnym i w przekonujący sposób należy przedstawić rolnikom program, który zaradzi kryzysowi i narastającej na wsi frustracji - stwierdził poseł.

- Środowisko rolnicze chce porozumienia. Nie przedstawia agresywnych żądań. Nie eskaluje oczekiwań. Ale zakaz hodowli świń nie będzie odbierany jako restrykcja jedynie wówczas, gdy pojawi się poważna alternatywa - dodał Krzysztof Głuchowski.

Parlamentarzysta otrzymał odpowiedź w przedmiotowej sprawie 23 lipca. W piśmie skierowanym na ręce Marszałka Sejmu, ministerstwo zauważa, że rolnicy dotknięci problemem ASF mogą liczyć m.in. na szereg form wsparcia związanych z usuwaniem skutków choroby bądź przebranżowienia się. Co kryje się pod tymi pojęciami?

Przede wszystkim producenci rolni mogą ubiegać się o niskooprocentowane pożyczki w wysokości od 50 tys. do 1 mln zł w zależności od wysokości hodowli. Pożyczka udzielana jest na wniosek producenta świń złożony do kierownika biura powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę tego producenta świń, nie później niż w terminie 12 miesięcy od dnia zakończenia obowiązywania ograniczeń w handlu świniami związanych z wyznaczeniem obszarów chronionych przed ASF.

Rolnicy będą mogli też skorzystać z refundacji kosztów zakupu mat dezynfekcyjnych, sprzętu, produktów lub środków oraz wydatków poniesionych na zabezpieczenie budynków, w których są utrzymywane świnie. Będą mogli ubiegać się także o preferencyjny zakup nawozów, środków ochrony roślin, materiału siewnego, nasion, bądź zwierząt w celu odtworzenia produkcji.

- Poza tym, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 pomoc dla producentów rolnych przyznawana jest na inwestycje zabezpieczające gospodarstwo przed przedostaniem się wirusa ASF, zaprzestanie produkcji trzody chlewnej i rozwój innej działalności rolniczej albo pozarolniczej - czytamy w odpowiedzi MRiRW.

Ponadto w celu poszerzenia zakresu i oddziaływania wsparcia wprowadzono w PROW 2014-2020 zmiany polegające na rozszerzeniu dostępu do pomocy tak, by obejmowała ona rolników prowadzących produkcję świń już na poziomie 50 sztuk (dotychczas o pomoc mogli się ubiegać hodowcy posiadający co najmniej 300 sztuk).

Z pełną odpowiedzią Ministerstwa na pytanie posła Krzysztofa Głuchowskiego można zapoznać się na stronie internetowej Sejmu RP.


Komentowane

CVX (2018-08-10 20:12) 9 12   |   zgłoś do usunięcia
W naszym powiecie istnieje możliwość sprzedaży tuczników do zakładów przetwórstwa. Pytam więc gdzie jest powołany sztab kryzysowy powiatu? Kto zajmuje się organizacją skupu w poszczególnych gminach? Panie Starosto co robi Pan w tej sprawie. Czy zamierzacie wybić świnie? Najważniejsza sprawa co zrobicie z korytem?
Cvx (2018-08-10 22:07) 9 11   |   zgłoś do usunięcia
W moście powstaje mieszkania pasz dla drobiu chorować drób trzeba
CVX (2018-08-10 22:30) 9 13   |   zgłoś do usunięcia
Nie podstawiaj się za kogoś ty z drugim komentarzem co zabolało mocno ze jest się bezradnym w prostej sprawie. Nawet swojego tekstu nie rozumiesz co napisałeś pewnie ci dali dopiero komputer.
do CVX (2018-08-10 23:12) 12 13   |   zgłoś do usunięcia
Ty go nie pytaj czy rozumie. Ty go lepiej zapytaj co ćpał bo po tych literkach widzę, że go mocno w dekiel walnęło
Ss (2018-08-11 08:56) 9 10   |   zgłoś do usunięcia
Człowiek co nigdy się niczym nie interesował zadał pytanie co i tak nic nie zmieniło. Pytać to mało
Ds (2018-08-11 11:57) 9 9   |   zgłoś do usunięcia
Pytania nie są trudne zeby nanie odpowiedzieć asf już na naszym terenie jest od ok paru miesiecy i co zostalo zrobione? Dobrz że jeszcz są tacy ludzie co zadają pytania a dzieki właśnie taki artykolom jak łuków 24.
Er (2018-08-11 15:33) 9 8   |   zgłoś do usunięcia
Do ds pytać to o godzinę na ulicy można a tutaj trzeba działać co człowiek na górze nie wie co zrobić?
Kuraś (2018-08-13 10:20) 9 9   |   zgłoś do usunięcia
Musztarda po obiedzie !
co to za farmazony?? (2018-08-20 22:07) 10 8   |   zgłoś do usunięcia
tu macie wasz asf :DDD https://www.lublin112.pl/tag/dzik-na-drzewie/
do rozumnych :DD (2018-08-20 22:10) 8 8   |   zgłoś do usunięcia
teraz dzik na drzewie wczesniej zamarzniete dziki w lipcu :DDDDDD trzeba jeszcze cos dodawac? czy wyjasnic ?:DDD
do rozumnych :DD (2018-08-20 22:15) 7 8   |   zgłoś do usunięcia
teraz dzik na drzewie wczesniej zamarzniete dziki w lipcu :DDDDDD trzeba jeszcze cos dodawac? czy wyjasnic ?:DDD
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Wesołego Alleluja!
Wesołego Alleluja! Najserdeczniejsze życzenia wesołych i pełnych ciepła Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Pogody ducha i wzajemnej życzliwości życzą pracownicy i wydawca portalu Łuków24.pl.
"Jestem feministką, ale katolicką"
Ja nie widzę jakiegoś poważnego programu Koalicji Europejskiej, również dla naszego regionu. I myślę, że mieszkańcy województwa lubelskiego też to dostrzegają - mówi Elżbieta Kruk.
Tir w rowie. Kierowca zabrany śmigłowcem
Tir w rowie. Kierowca zabrany śmigłowcem Do groźnie wyglądającego wypadku drogowego doszło w sobotę 20 kwietnia około godziny 4:30 rano. W Szczygłach Górnych w gminie Łuków do rowu wjechał tir. Kierowca został zabrany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala.
6 pożarów w jeden dzień
6 pożarów w jeden dzień 6 razy do palących się traw i nieużytków rolnych wyjeżdżała w Wielki Piątek straż pożarna. Trzy pożary odnotowano w gminie Wola Mysłowska.
Nauczycielski protest song
Nauczycielski protest song "Strajkują uczciwie przedszkola i szkoły. Chcą godnie zarabiać, a nie jak matoły" - to słowa piosenki, którą wykonują nauczyciele Zespołu Szkół w Strzyżewie w gminie Łuków. Nagraniem w serwisie YouTube podzielili się z naszą redakcją Czytelnicy.
Rusza przetarg na dalsze prace nad zalewem
Rusza przetarg na dalsze prace nad zalewem 18 kwietnia ogłoszony został przetarg na wykonanie kolejnych prac nad zalewem Zimna Woda w Łukowie. Termin składania ofert mija 7 maja.
Budowniczy Muzeum odszedł na wieczną wartę
Budowniczy Muzeum odszedł na wieczną wartę Żył dla innych ludzi i słusznych spraw. Nigdy nie mijał mieszkańców gminy bez słowa, ale słuchał ich, zamiast opowiadać tylko o sobie - tak wspominają zmarłego Daniela Biadunia przyjaciele i znajomi.
"Dedykacja dla Patrona" w Klubie Kamena
We wtorek 16 kwietnia w Galerii PROwizorium Łukowskiego Ośrodka Kultury odbyło się kolejne spotkanie w Klubie Kamena. Tym razem było to spotkanie z muzyką i poezją św. Jana Pawła II - Patrona IV Liceum Ogólnokształcącego w Łukowie.
Bieg kolarski o Puchar Henryka Sienkiewicza: prezentujemy najlepszych
Bieg kolarski o Puchar Henryka Sienkiewicza: prezentujemy najlepszych Dużymi krokami zbliża się II edycja Biegu Kolarskiego o Puchar Henryka Sienkiewicza. Swój udział w tej imprezie potwierdziło wiele znakomitych zawodniczek i zawodników.
Uczyli wielkanocnych tradycji
Uczyli wielkanocnych tradycji Prawie 800 osób wzięło udział w wielkanocnych warsztatach przygotowanych przez Muzeum Regionalne w Łukowie. Na zajęciach uczono się między innymi, jak tradycyjnymi metodami tworzyć pisanki.
Strajk nauczycieli traci na sile
Strajk nauczycieli traci na sile Kolejne szkoły zawieszają akcję protestacyjną. Do obowiązków wrócą m.in. nauczyciele wszystkich szkół średnich w Łukowie.
Zderzenie z sarną i nocny wypadek
Zderzenie z sarną i nocny wypadek Dwa samochody uczestniczyły w kolizji z sarną. Do zdarzenia doszło w środę 17 kwietnia w Starej Wróblinie w gminie Stanin.
Nie zapłacą za strajkowanie
Nie zapłacą za strajkowanie Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Łukowskiego radni zarówno z koalicji, jak i opozycji pytali o protest nauczycieli.
Wielkanocny korowód z palmami
Wielkanocny korowód z palmami Widowiskowo wyglądały obchody Niedzieli Palmowej w Hordzieżce w gminie Adamów. W miejscowości tej przeszedł barwny pochód z palmami.
Gaj najlepszy i w reprezentacji
Gaj najlepszy i w reprezentacji Znakomity start w Skórcu zanotował Piotr Gaj. Łukowianin zwyciężył w Mistrzostwach Polski XPC w trójboju siłowym.
Miłosz w kadrze
Miłosz w kadrze Wychowanek AR-TIG-u Huta Dąbrowa zagrał z orzełkiem na piersi. Miłosz Pacek wystąpił w meczu Polski z Turcją w ramach zmagań UEFA U-16 Development Tournament.
Wędkarze otworzyli sezon
Wędkarze otworzyli sezon Wędkarze koła PZW Łuków Miasto oficjalnie rozpoczęli nowy sezon. Ostatniego dnia marca rozegrali zawody o puchar Prezesa koła na Żwirowni Dudziński w Domaszkach.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

6 pożarów w jeden dzieńUczyli wielkanocnych tradycjiZderzenie z sarną i nocny wypadekWielkanocny korowód z palmamiKreatywne Targi już po raz trzeciPechowa porażka Orląt ŁukówNiedziela Palmowa z JarmarkiemZapasy: brąz Jolanty Gromek z łukowskich OrlątSztuka i kuchnia żydowska w ŁOKZarzycka, Pawlikowska i Mościcki Mistrzami Polski. KSW Łuków triumfuje w SwarzędzuOstatnia wędrówka Jezusa

Obejrzyj

Nauczycielski protest songWiozła dwoje dzieci. Miała ponad 3 promilePotrącił 4 osoby!Kampania przeciw dopalaczomMnóstwo głosowań na sesjiPo nieboskłonie - wiosenny przebój!Medialne warszaty z uczelnią z ToruniaWjechała na czerwonym świetle. Zobacz filmAuto na dachu na środku ulicy. Zobacz filmAleż wykonanie!3 miesiące aresztu dla 27-latkaCeltyckie walentynki w ŁOK

Wydarzenia dodajwszystkie

Kwiecień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
2930
01
02
03
04
05
"Dedykacja dla Patrona" w Klubie Kamena
We wtorek 16 kwietnia w Galerii PROwizorium Łukowskiego Ośrodka Kultury odbyło się kolejne spotkanie w Klubie Kamena. Tym razem było to spotkanie z muzyką i poezją św. Jana Pawła II - Patrona IV Liceum Ogólnokształcącego w Łukowie.
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja
Jest gwiazda Dni Łukowa 2019
Jest gwiazda Dni Łukowa 2019
Łukowski Ośrodek Kultury nie czekał do zapowiedzianej przez siebie konferencji prasowej na temat Dni Łukowa i opublikował informację, kto zagra na tegorocznym święcie miasta. Gwiazdą imprezy będzie zespół "Sound'n'Grace".

Prognoza pogody

Bieg kolarski o Puchar Henryka Sienkiewicza: prezentujemy najlepszych
Bieg kolarski o Puchar Henryka Sienkiewicza: prezentujemy najlepszych
Dużymi krokami zbliża się II edycja Biegu Kolarskiego o Puchar Henryka Sienkiewicza. Swój udział w tej imprezie potwierdziło wiele znakomitych zawodniczek i zawodników.

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Inne: Uslugi malowania
Wykonujemy uslugi malowania: - wnetrza - elewacje - dachy - inne
Kupię: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Inne: KUPIE WOJSKOWE STARE SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
pozostałe: KUPIE WOJSKOWE STARE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Kupię: KUPIE STARE DREWNIANE ŚMIGŁO OD SAMOLOTU TELEFON 694-972-047
kupie stare przedwojenne śmigło drewniane do starego samolotu, polskiego niemieckiego, czeskiego, angielskiego lub innego,do kolekcji.telefon 694972047
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Redaktor Naczelny Łuków24.pl
Tomasz Goławski
tel. +48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje