Dziś są imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira

Tomasz Goławski  
dodane: 14-03-2019 09:35   |   wyświetleń: 1180

Poseł pyta o odszkodowania

Poseł Krzysztof Głuchowski zainteresował się odszkodowaniami dla nieletnich ofiar terroru niemieckiego i stalinowskiego na ziemiach polskich. "Istnieją różne formy wspierania ofiar wojny i okupacji, jednak nie ma dedykowanych bezpośrednio 'dzieciom wojny'" - argumentuje.
Poseł pyta o odszkodowaniafoto. Nadesłane do Redakcji 

Poseł Krzysztof Głuchowski zwrócił się do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z zapytaniem, czy państwo polskie planuje rozszerzyć pomoc dla niepełnoletnich ofiar wojny i terroru, który towarzyszył działaniom wojennym oraz w latach po konflikcie. Informacją na ten temat podzielił się też z lokalnymi redakcjami.

- Ogrom cierpienia najmłodszych Polaków w okresie terroru dość późno został dostrzeżony, bo ofiary - zanim wyraziły oskarżenia - musiały wpierw zrozumieć swą sytuację, pojąć to, co i dla dorosłego było trudne do pojęcia. Dziś coraz więcej mówi się na temat tego rodzaju strat, jakie Polska poniosła w trakcie okupacji niemieckiej i sowieckiej - zauważa K. Głuchowski.

-
Obozy koncentracyjne dla dzieci, sieroctwo, trauma ludobójstwa i inne stały się przyczyną chorób, złego startu życiowego i dożywotnich psychicznych urazów. Tych krzywd nie można naprawić. Dlatego jako społeczeństwo winni jesteśmy dbać o możliwie najlepszą opiekę dla „Polskich Dzieci Wojny”, które obecnie są seniorami i wymagają szczególnej troski - dodaje poseł z powiatu łukowskiego.

Pytanie w powyższej sprawie Krzysztof Głuchowski złożył pod koniec stycznia. Miesiąc później otrzymał odpowiedź ministerstwa, w której czytamy m.in., że państwo polskie wspiera w różnych formach uczestników działań wojennych oraz kombatantów. Zasady wsparcia regulowane są przede wszystkim przez ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, czy też ustawy z dnia 31 maja 1996 r. o osobach deportowanych do pracy przymusowej oraz osadzonych w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.

- Uprawnienia te przysługują osobom, które brały udział w wojnach, działaniach zbrojnych i powstaniach narodowych, wchodząc w skład formacji wojskowych oraz organizacji walczących o suwerenność i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej – pisze w odpowiedzi Marcin Zieleniecki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- Uprawnieniami (…) objęte są także osoby, które podlegały represjom wojennym i okresu powojennego, jak przykładowo z tytułu przebywania w hitlerowskich więzieniach, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady, gettach, na przymusowych zesłaniach i deportacji w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Status ofiary represji przysługuje także osobom, które z przyczyn politycznych, narodowościowych, religijnych i rasowych przebywały w miejscach odosobnienia, w których pobyt dzieci do lat 14 miał charakter eksterminacyjny, a osoby tam osadzone pozostawały w dyspozycji hitlerowskich władz bezpieczeństwa – dodaje.

Poseł Krzysztof Głuchowski zauważa jednak, że kwestia odszkodowań dla „dzieci wojny” jest do tej pory nieuregulowana. Temat podejmowany był przez parlamentarzystów wielu kadencji, jednak bez powodzenia.

- Widzę potrzebę zaangażowania do prac nad taką ustawą specjalistów: historyków, psychologów, socjologów, by stworzyć jednoznaczne kryteria przyznawania takiej pomocy. Sądzę, że jest to jedyna droga dla tej inicjatywy ustawodawczej. Wprawdzie wiele „dzieci wojny” korzysta z pomocy wynikającej z innych form rekompensowania strat wojennych, niemniej uważam, że zapisana w ustawie pomoc dla tej kategorii pokrzywdzonych powinna mieć miejsce – przekonuje poseł.

Niestety droga do uregulowania kwestii odszkodowań dla poszkodowanych osób może okazać się zdecydowanie bardziej odległa, aniżeli mogłoby się to wydawać. W odpowiedzi Ministerstwa czytamy m.in.:

- Należy jednak zaznaczyć, że małoletnie ofiary wojny to nie jedyna grupa, która oczekuje od państwa różnych form wsparcia. Wśród nich wymienia się chociażby cywilne ofiary wojny, osoby przymusowo zatrudniane w miejscach zamieszkania, a także szereg innych osób, na których życiu tragiczne doświadczenia wojenne odcisnęły trwałe piętno – czytamy w odpowiedzi udzielonej posłowi.

- Mając na względzie powyższe (…) ustawodawca dał wyraz swojej trosce poprzez otoczenie opieką przede wszystkim ofiar najcięższych represji – na znak solidaryzmu z nimi. Mimo to pełne zrekompensowanie krzywd doznanych przez obywateli polskich w okresie II wojny światowej nie jest możliwe, głównie ze względu na skalę represji, jakich doświadczyło polskie społeczeństwo od obu okupantów – odpowiada Krzysztofowi Głuchowskiemu przedstawiciel ministerstwa.


Komentowane

ala (2019-03-14 10:00) 8 3   |   zgłoś do usunięcia
Czy to nie za póżno. Dzieci to jedna katygoria, którym należałoby się odszkodowanie, a rodziny? Po wojnie nie miały wiadomości o najbliższych. Czy żyją? Czy wrócą do rodzin? Często wszystkie problemy spadały na najbliższych. Niepewność, co dalej? Siadała psychika. To też są ofiary wojny i terroru stalinowskiego. Obecnie , po katastrofie rządowego samolotu odszkodowania ,często bardzo wysokie dostali nie tylko najbliżsi.
uuu (2019-03-14 10:25) 9 3   |   zgłoś do usunięcia
niemozliwe! łukowski poseł o coś zapytał ! czyzby jakies wybory sie zblizały?
Marek (2019-03-14 11:10) 8 3   |   zgłoś do usunięcia
Wow na mownice wszedł o coś zapytał
1 (2019-03-14 12:33) 4 2   |   zgłoś do usunięcia
Czas zająć się odszkodowaniami za zniszczenia wojenne od Niemiec które z powodu komuny były zaniedbane. Raz zrobić porządek zamknąć temat i odsunąć do historii a nie przed każdym wyborami poruszać wszystko i nic nie robić.
aaaa. (2019-03-14 17:25) 3 2   |   zgłoś do usunięcia
Wielki szacunek za to zapytanie kwestie teki typu nie są nośne lecz mają wielką wagę sprawiedliwości społecznej aby tak dalej
Andrzej. (2019-03-15 07:34) 3 2   |   zgłoś do usunięcia
Takie sprawy powinny być od razu załatwione po 89 a nie każda partia krzyczy przed wyborami a później cisza i nic nikt nie robi.
Cwaniak (2019-03-15 09:54) 7 2   |   zgłoś do usunięcia
Niemowa się odezwał, wybory niebawem. Na pewno na pana już nie zagłosuję.
Wyborca (2019-03-16 22:05) 3 1   |   zgłoś do usunięcia
Oj będzie się działo, Krzycho się przebudził.
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Rosomaki w Radoryżu
Rosomaki w Radoryżu Kołowe transportery opancerzone "Rosomak", wóz ewakuacji medycznej i wojskowy moździerz "Rak" przyjechały w środę 20 marca do Radoryża Smolanego w gminie Krzywda. Do miejscowego Zespołu Szkół zawitali żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina.
Ponad 350 miejsc dla bezrobotnych i szukających szkoły
Ponad 350 miejsc dla bezrobotnych i szukających szkoły Hala Sportowa Zespołu Szkół nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie zapełniła się we wtorek 19 marca zwiedzającymi. W miejscu tym tradycyjnie odbywały się Targi Pracy i Edukacji. Była to już ósma edycja tego wydarzenia.
Reprezentacja Polski U-19. Łukowianin Cezary Miszta uratował remis z ...
Reprezentacja Polski U-19. Łukowianin Cezary Miszta uratował remis z Francją Piłkarze reprezentacji Polski U-19 walczą o występ w juniorskich Mistrzostwach Europy. W rozgrywanym we Francji turnieju Elite Round zremisowali z drużyną gospodarzy 0-0. Duża zasługa w tym pochodzącego z Łukowa bramkarza Cezarego Miszty.
44-kilometrowy marsz
44-kilometrowy marsz Trwają zapisy na nocny marsz w ramach Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. W tym roku wydarzenie zaplanowano w nocy z 12 na 13 kwietnia.
Czipowanie psów? Nieprędko
Czipowanie psów? Nieprędko Rada Miasta nie przychyliła się do petycji "zwierzolubnego" stowarzyszenia. Zwierzęta mieszkające w Łukowie nie będą w najbliższym czasie czipowane ze środków z miejskiego budżetu.
Brodzą w błocie na Gospodarskiej
Brodzą w błocie na Gospodarskiej "Wystarczy deszcz, a ul. Gospodarska rozpuszcza się jak masło, a butów z tej brei nie da się wyciągnąć" - mieszkańcy ulicy nie kryją oburzenia. Urząd Miasta prosi o cierpliwość.
Franciszek Salezy Jezierski urodził się w Gołąbkach
Franciszek Salezy Jezierski urodził się w Gołąbkach Pochodzący z Ziemi Łukowskiej Franciszek Salezy Jezierski był urzędnikiem, kaznodzieją, powieściopisarzem i publicystą oraz działaczem Komisji Edukacji Narodowej.
ŁOK: Najbliższe wydarzenia
ŁOK: Najbliższe wydarzenia Konkursy recytatorskie, przeglądy teatralne i koncert grupy, która występowała na największych scenach w kraju. Co w najbliższym czasie będzie się działo w Łukowskim Ośrodku Kultury?
Sukces Emilki, wyróżnienia dla innych
Sukces Emilki, wyróżnienia dla innych Emilia Szcześniak tryumfuje na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki "Rozśpiewany Wawer" w Warszawie. Pozostałe wokalistki Fabryki Piosenki ŁOK zostały laureatkami tego konkursu.
Zaginiony wciąż poszukiwany. Udostępnij wiadomość!
Zaginiony wciąż poszukiwany. Udostępnij wiadomość! Łukowscy policjanci ponownie informują o zaginionym Adrianie Kurowskim, 22-latku zamieszkałym w Aleksandrowie w gminie Łuków. Mężczyzna wyszedł z domu 10 stycznia i do dziś nie nawiązał kontaktu z rodziną.
„NIE” dla kas biletowych na dworcu PKP!
„NIE” dla kas biletowych na dworcu PKP! Przewoźnicy, którzy wożą pociągami mieszkańców Łukowa do innych miejsc w kraju, nie są zainteresowani otwarciem kas biletowych na dworcu kolejowym w naszym mieście. Czy to, co jest standardem w innych miejscach w kraju, w Łukowie nie jest w ogóle możliwe do zrealizowania?
100 meczów na 100-lecie PZPN
100 meczów na 100-lecie PZPN Szymon Tomasik to przedstawiciel PZPN, który przemierza cały kraj wszerz i wzdłuż i ogląda mecze piłki nożnej w niższych ligach. W niedzielę 17 marca zawitał do Łukowa na mecz Orląt z Włodawianką. Co mu się najbardziej podobało w naszym mieście?
Radny Sych pyta o szczegóły konkursu
Radny Sych pyta o szczegóły konkursu Powiatowy radny Tomasz Sych pyta o szczegóły zatrudnienia Władysława Karasia w Zarządzie Dróg Powiatowych w Łukowie. To reakcja m.in. na informacje, które pojawiły się na naszym portalu.
Po nieboskłonie - wiosenny przebój!
Po nieboskłonie - wiosenny przebój! Na polski rynek muzyczny szturmem "wdarł" się najnowszy singiel utalentowanej wokalistki Bronki - "Po nieboskłonie". Utwór promuje debiutancką płytę "Bronka_wczoraj_i_dziś" i jest zapowiedzią niezwykle oryginalnej, dynamicznej i zarazem nostalgicznej płyty. Czy wiecie, że wokalistka pochodzi z Wojcieszkowa w powiecie łukowskim?
Nowe władze Klubu Olimpijczyka
Nowe władze Klubu Olimpijczyka Klub Olimpijczyka Ziemi Łukowskiej zwołał pod koniec lutego Walne Sprawozdawczo-Wyborcze Zebranie Członków Klubu. Oprócz wyboru władz stowarzyszenia, zadecydowano w którą stronę będzie zmierzał klub zrzeszający m.in. sztangistów i adeptów sztuk walki.
Biegacze po stanowisko w ZGL
Biegacze po stanowisko w ZGL Sebastian Ignaciuk, Marek Czernecki i Jarosław Piekarki ubiegają się o stanowisko dyrektora Zakładu Gospodarki Lokalowej w Łukowie. Kandydatury tych panów - prywatnie miłośników biegania - zostały otwarte w konkursie w poniedziałek 18 marca.
Prawie 400 km w basenie
Prawie 400 km w basenie Prawie 400 kilometrów przepłynęli uczestnicy nocnego maratonu pływackiego "Otyliada". Nocne pływanie odbywało się w Łukowie w sobotę i niedzielę 16-17 marca.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Rosomaki w RadoryżuPonad 350 miejsc dla bezrobotnych i szukających szkołyPrawie 400 km w basenie Zimowy mecz na wiosnę. Orlęta - Włodawianka 1:1Harcerskie pamiątki w Muzeum. Są unikaty!Odznaki za wyniki w nauceWystawa na stulecie szkołyWygrana zespołu z Białorusi. Niedzielny pożarSpotkanie w Kamenie z Piotrem WróblemWielkopostny Dzień SkupieniaNowe książki w muzeum Sienkiewicza

Obejrzyj

Po nieboskłonie - wiosenny przebój!Medialne warszaty z uczelnią z ToruniaWjechała na czerwonym świetle. Zobacz filmAuto na dachu na środku ulicy. Zobacz filmAleż wykonanie!3 miesiące aresztu dla 27-latkaCeltyckie walentynki w ŁOKDużo głosowań na powiatowej sesjiKastracja zwierząt i Noworoczny koncert szkoły muzycznejPonad 80 tysięcy dla OrkiestryWywieźli 24-latka za miasto. Chcieli odzyskać

Wydarzenia dodajwszystkie

Marzec 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
25262728010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Edit Piaf w ŁOK
Edit Piaf w ŁOK
Łukowski Ośrodek Kultury zaprosił mieszkańców na koncert muzyki francuskojęzycznej. 13 marca w Łukowie zagrał duet Lucy&Tom z Koszalina. Artyści wykonywali przeboje Edith Piaf.
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja
Będzie drugi Bieg Kolarski o Puchar Henryka Sienkiewicza
Będzie drugi Bieg Kolarski o Puchar Henryka Sienkiewicza
Start i meta biegu kolarskiego będą przy muzeum noblisty w Woli Okrzejskiej. Podczas spotkania organizatorzy ustalili datę kolejnej imprezy na niedzielę, 19 maja.

Prognoza pogody

Szachowy turniej dla Wyklętych
Szachowy turniej dla Wyklętych
Klub szachowy "Hetman" Krynka zaprasza na Turniej Szachowy Pamięci Łukowskich Żołnierzy Wyklętych. Celem wydarzenia jest uczczenie walczących na ziemi łukowskiej żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Dam pracę: PRACA NA BUDOWIE
Zatrudnię pracowników do pracy na budowie w Warszawie przy dociepleniach, remontach. Zatrudnimy fachowców, dekarzy, pomocników. WYsokie stawki wynagrodzenia. Zakwaterowanie, możliwość dojazdu. Tel 519583163. ...
Kupię: KUPIE WOJSKOWE STARE DOKUMENTY,ZDJĘCIA,LEGITYMACJE TELEFON 694972047
Kupie dokumenty z drugiej wojny światowej i starsze listy z obozów koncentracyjnych,legitymacje, stare pisma, dyplomy, dokumenty wojskowe, zdjęcia, widokówki, obrazki,obrazy,mundury,szable,bagnety,kordziki,odznaki,odznaczenia,medale,ordery za ciekawe dobrze zapłacę telefon ...
Sprzedam: szamba betonowe z atestem transportem montażem i gwarancją
Oferuję zbiorniki betonowe, ekologiczne z przeznaczeniem na: - szambo, - szambo ekologiczne -ścieki, -gnojówkę, -gnojownicę, -deszczówkę, -ziemianki itp. Zbiorniki o wielkości 2,4,6,8,10,12,13 tysięcy litrów. Sprzedajemy szamba kompletne z KOMINKIEM, PŁYTĄ I WŁAZEM BETONOWYM. Każdy zbiornik ...
Kupię: KUPIE WOJSKOWE STARE SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE TELEFON 694972047
Kupię stare wojskowe odznaki, odznaczenia, medale, ordery,szable,bagnety,kordziki,mundury polskie, niemieckie, rosyjskie i inne, wojskowe oraz cywilne, orzełki z nakryć głowy, zaświadczenia i legitymacje związane z nadaniem ...
Inne: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Kupię stare wojskowe odznaki, odznaczenia, medale, ordery,szable,bagnety,kordziki,mundury polskie, niemieckie, rosyjskie i inne, wojskowe oraz cywilne, orzełki z nakryć głowy, zaświadczenia i legitymacje związane z nadaniem ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Redaktor Naczelny Łuków24.pl
Tomasz Goławski
tel. +48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje