Dziś są imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

Tomasz Goławski  
dodane: 14-03-2019 09:35   |   wyświetleń: 1322

Poseł pyta o odszkodowania

Poseł Krzysztof Głuchowski zainteresował się odszkodowaniami dla nieletnich ofiar terroru niemieckiego i stalinowskiego na ziemiach polskich. "Istnieją różne formy wspierania ofiar wojny i okupacji, jednak nie ma dedykowanych bezpośrednio 'dzieciom wojny'" - argumentuje.
Poseł pyta o odszkodowaniafoto. Nadesłane do Redakcji 

Poseł Krzysztof Głuchowski zwrócił się do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z zapytaniem, czy państwo polskie planuje rozszerzyć pomoc dla niepełnoletnich ofiar wojny i terroru, który towarzyszył działaniom wojennym oraz w latach po konflikcie. Informacją na ten temat podzielił się też z lokalnymi redakcjami.

- Ogrom cierpienia najmłodszych Polaków w okresie terroru dość późno został dostrzeżony, bo ofiary - zanim wyraziły oskarżenia - musiały wpierw zrozumieć swą sytuację, pojąć to, co i dla dorosłego było trudne do pojęcia. Dziś coraz więcej mówi się na temat tego rodzaju strat, jakie Polska poniosła w trakcie okupacji niemieckiej i sowieckiej - zauważa K. Głuchowski.

-
Obozy koncentracyjne dla dzieci, sieroctwo, trauma ludobójstwa i inne stały się przyczyną chorób, złego startu życiowego i dożywotnich psychicznych urazów. Tych krzywd nie można naprawić. Dlatego jako społeczeństwo winni jesteśmy dbać o możliwie najlepszą opiekę dla „Polskich Dzieci Wojny”, które obecnie są seniorami i wymagają szczególnej troski - dodaje poseł z powiatu łukowskiego.

Pytanie w powyższej sprawie Krzysztof Głuchowski złożył pod koniec stycznia. Miesiąc później otrzymał odpowiedź ministerstwa, w której czytamy m.in., że państwo polskie wspiera w różnych formach uczestników działań wojennych oraz kombatantów. Zasady wsparcia regulowane są przede wszystkim przez ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, czy też ustawy z dnia 31 maja 1996 r. o osobach deportowanych do pracy przymusowej oraz osadzonych w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.

- Uprawnienia te przysługują osobom, które brały udział w wojnach, działaniach zbrojnych i powstaniach narodowych, wchodząc w skład formacji wojskowych oraz organizacji walczących o suwerenność i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej – pisze w odpowiedzi Marcin Zieleniecki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- Uprawnieniami (…) objęte są także osoby, które podlegały represjom wojennym i okresu powojennego, jak przykładowo z tytułu przebywania w hitlerowskich więzieniach, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady, gettach, na przymusowych zesłaniach i deportacji w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Status ofiary represji przysługuje także osobom, które z przyczyn politycznych, narodowościowych, religijnych i rasowych przebywały w miejscach odosobnienia, w których pobyt dzieci do lat 14 miał charakter eksterminacyjny, a osoby tam osadzone pozostawały w dyspozycji hitlerowskich władz bezpieczeństwa – dodaje.

Poseł Krzysztof Głuchowski zauważa jednak, że kwestia odszkodowań dla „dzieci wojny” jest do tej pory nieuregulowana. Temat podejmowany był przez parlamentarzystów wielu kadencji, jednak bez powodzenia.

- Widzę potrzebę zaangażowania do prac nad taką ustawą specjalistów: historyków, psychologów, socjologów, by stworzyć jednoznaczne kryteria przyznawania takiej pomocy. Sądzę, że jest to jedyna droga dla tej inicjatywy ustawodawczej. Wprawdzie wiele „dzieci wojny” korzysta z pomocy wynikającej z innych form rekompensowania strat wojennych, niemniej uważam, że zapisana w ustawie pomoc dla tej kategorii pokrzywdzonych powinna mieć miejsce – przekonuje poseł.

Niestety droga do uregulowania kwestii odszkodowań dla poszkodowanych osób może okazać się zdecydowanie bardziej odległa, aniżeli mogłoby się to wydawać. W odpowiedzi Ministerstwa czytamy m.in.:

- Należy jednak zaznaczyć, że małoletnie ofiary wojny to nie jedyna grupa, która oczekuje od państwa różnych form wsparcia. Wśród nich wymienia się chociażby cywilne ofiary wojny, osoby przymusowo zatrudniane w miejscach zamieszkania, a także szereg innych osób, na których życiu tragiczne doświadczenia wojenne odcisnęły trwałe piętno – czytamy w odpowiedzi udzielonej posłowi.

- Mając na względzie powyższe (…) ustawodawca dał wyraz swojej trosce poprzez otoczenie opieką przede wszystkim ofiar najcięższych represji – na znak solidaryzmu z nimi. Mimo to pełne zrekompensowanie krzywd doznanych przez obywateli polskich w okresie II wojny światowej nie jest możliwe, głównie ze względu na skalę represji, jakich doświadczyło polskie społeczeństwo od obu okupantów – odpowiada Krzysztofowi Głuchowskiemu przedstawiciel ministerstwa.


Komentowane

ala (2019-03-14 10:00) 10 8   |   zgłoś do usunięcia
Czy to nie za póżno. Dzieci to jedna katygoria, którym należałoby się odszkodowanie, a rodziny? Po wojnie nie miały wiadomości o najbliższych. Czy żyją? Czy wrócą do rodzin? Często wszystkie problemy spadały na najbliższych. Niepewność, co dalej? Siadała psychika. To też są ofiary wojny i terroru stalinowskiego. Obecnie , po katastrofie rządowego samolotu odszkodowania ,często bardzo wysokie dostali nie tylko najbliżsi.
uuu (2019-03-14 10:25) 12 8   |   zgłoś do usunięcia
niemozliwe! łukowski poseł o coś zapytał ! czyzby jakies wybory sie zblizały?
Marek (2019-03-14 11:10) 10 5   |   zgłoś do usunięcia
Wow na mownice wszedł o coś zapytał
1 (2019-03-14 12:33) 7 4   |   zgłoś do usunięcia
Czas zająć się odszkodowaniami za zniszczenia wojenne od Niemiec które z powodu komuny były zaniedbane. Raz zrobić porządek zamknąć temat i odsunąć do historii a nie przed każdym wyborami poruszać wszystko i nic nie robić.
aaaa. (2019-03-14 17:25) 5 4   |   zgłoś do usunięcia
Wielki szacunek za to zapytanie kwestie teki typu nie są nośne lecz mają wielką wagę sprawiedliwości społecznej aby tak dalej
Andrzej. (2019-03-15 07:34) 5 4   |   zgłoś do usunięcia
Takie sprawy powinny być od razu załatwione po 89 a nie każda partia krzyczy przed wyborami a później cisza i nic nikt nie robi.
Cwaniak (2019-03-15 09:54) 9 4   |   zgłoś do usunięcia
Niemowa się odezwał, wybory niebawem. Na pewno na pana już nie zagłosuję.
Wyborca (2019-03-16 22:05) 6 5   |   zgłoś do usunięcia
Oj będzie się działo, Krzycho się przebudził.
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Dni Łukowa 2019: Bieg i biesiada na inaugurację
Dni Łukowa 2019: Bieg i biesiada na inaugurację Za nami inauguracja Dni Łukowa 2019. Tegoroczne święto miasta tradycyjnie rozpoczął bieg z pochodniami.
Ruszają Dni Łukowa
Ruszają Dni Łukowa Do niedzieli wieczorem będą trwały Dni Łukowa - tradycyjnie organizowane w maju święto naszego miasta. Na początek bieg z pochodniami i biesiada dla mieszkańców miasta.
Szóstka kandydatów starła się podczas Wielkiej Debaty Wspólnoty ...
Szóstka kandydatów starła się podczas Wielkiej Debaty Wspólnoty Ostatnie godziny kampanii do Parlamentu Europejskiego. W niedzielę 26 maja mieszkańcy powiatu łukowskiego udadzą się do lokali wyborczych, by oddać swój głos.
Dni Łukowa: Sonia M.
Dni Łukowa: Sonia M. Sonia M. to kolejna wokalistka, która wystąpi podczas Dni Łukowa. Artystce będzie towarzyszył pochodzący z naszego miasta Mateusz Babiak.
Muzyczne warsztaty w Bieszczadach
Muzyczne warsztaty w Bieszczadach Działająca przy łukowskim Towarzystwie Muzycznym im. Antoniego Próchniewicza orkiestra dęta kształciła swoje umiejętności na muzycznych warsztatach w Bieszczadach. Nie zabrakło też czasu na podziwianie polskich gór.
Rzucił się z siekierą na policjantów. Teraz posiedzi w ...
Rzucił się z siekierą na policjantów. Teraz posiedzi w areszcie 3 miesiące tymczasowego aresztu to środek zapobiegawczy, jaki zastosował Sąd wobec 23-latka z gminy Łuków. Młody mężczyzna podczas interwencji policyjnej rzucił się z siekierą na mundurowych. Teraz grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.
Książka o Okrzei i okolicach. Muzeum zachęca do kupna ...
Książka o Okrzei i okolicach. Muzeum zachęca do kupna Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej zachęca do nabywania książki, w której wiele miejsca poświęcono miejscu urodzin noblisty. W publikacji nie brakuje też informacji historycznych na temat okolic.
Fotografia abstrakcyjna w ŁOK
Fotografia abstrakcyjna w ŁOK Do 7 czerwca można oglądać wystawę zdjęć Jerzego Majka, zatytułowaną "Struktury". Łukowski artysta swój wernisaż miał we wtorek 21 maja.
Turniej Szkół Sienkiewiczowskich: wygrana Siedlec
Turniej Szkół Sienkiewiczowskich: wygrana Siedlec Szkoła Podstawowa nr 9 w Siedlcach została triumfatorem tegorocznego Turnieju Szkół Sienkiewiczowskich w Adamowie Wydarzenie pod patronatem wójta gminy zorganizowano już po raz dziewiąty.
Znęcał się nad żoną. 3 miesiące dla 54-latka
Znęcał się nad żoną. 3 miesiące dla 54-latka Do 5 lat pozbawienia wolności grozi 54-latkowi z Łukowa, który od kilku miesięcy fizycznie i psychicznie znęcał się nad żoną. Mężczyzna póki co trafił do aresztu tymczasowego. Spędzi w nim 3 miesiące.
Będzie nowy wóz dla strażaków
Będzie nowy wóz dla strażaków To dobre wieści dla mieszkańców gminy Stanin. Strażacy ochotnicy ze Stanina jeszcze w tym roku otrzymają nowy, średni samochód ratowniczo-gaśniczy. We wtorek 21 maja w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego wójt Krzysztof Kazana odebrał promesę na ten cel.
Szkoła z Radoryża z certyfikatem
Szkoła z Radoryża z certyfikatem Zespół Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym otrzymał certyfikat "Szkoła Innowacji 2019". To nagroda m.in. za realizowanie nowatorskich rozwiązań w placówce.
Prawybory w Alejach
Prawybory w Alejach Wzorem lat ubiegłych uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. H. Sienkiewicza w Łukowie zorganizowali w swojej szkole prawybory. Oddawali głosy na komitety ubiegające się o miejsca w Europarlamencie.
„Czyste Powietrze”: zgłoś się do programu
„Czyste Powietrze”: zgłoś się do programu W Łukowie działa już oficjalnie biuro rządowego programu "Czyste Powietrze". Wkrótce jego pracownicy będą przyjmować wnioski o refundację kosztów poniesionych na wymianę źródeł ciepła lub na termomodernizację budynków. We wtorek 21 maja na konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym mówiono o programie oraz o dostępnych środkach dla mieszkańców powiatu łukowskiego.
Zderzenie na drodze w kierunku Gręzówki
Zderzenie na drodze w kierunku Gręzówki Zablokowana jest droga powiatowa w kierunku Gręzówki. Około godz. 17 niedaleko skrzyżowania z drogą do Klimek zderzyły się dwa samochody osobowe.
Bursztyn i dawni policjanci w Muzeum
Bursztyn i dawni policjanci w Muzeum Kilkaset osób odwiedziło Muzeum Regionalne w Łukowie podczas Nocy Muzeów 18 maja. Placówka specjalnie na tą okazję przygotowała wystawę m.in. bursztynu i dawnego policyjnego umundurowania.
Harlem na Dni Łukowa
Harlem na Dni Łukowa Czas na prezentację kolejnego zespołu, który pojawi się na tegorocznych Dniach Łukowa. Dla miłośników rockowych rytmów przygotowano koncert grupy Harlem.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Dni Łukowa 2019: Bieg i biesiada na inauguracjęMuzyczne warsztaty w BieszczadachFotografia abstrakcyjna w ŁOKTurniej Szkół Sienkiewiczowskich: wygrana SiedlecPrawybory w Alejach„Czyste Powietrze”: zgłoś się do programuZderzenie na drodze w kierunku GręzówkiBursztyn i dawni policjanci w MuzeumWola Okrzejska: Obronił zwycięstwo sprzed roku!Ścigali się z wózkamiSzkoła z Zalesia druga w krajuZuzanna mistrzynią województwa!

Obejrzyj

Szóstka kandydatów starła się podczas Wielkiej Debaty WspólnotyMuzyczne warsztaty w BieszczadachNauczycielski protest songWiozła dwoje dzieci. Miała ponad 3 promilePotrącił 4 osoby!Kampania przeciw dopalaczomMnóstwo głosowań na sesjiPo nieboskłonie - wiosenny przebój!Medialne warszaty z uczelnią z ToruniaWjechała na czerwonym świetle. Zobacz filmAuto na dachu na środku ulicy. Zobacz filmAleż wykonanie!

Wydarzenia dodajwszystkie

Maj 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
29300102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
01
02
Dni Łukowa: Sonia M.
Dni Łukowa: Sonia M.
Sonia M. to kolejna wokalistka, która wystąpi podczas Dni Łukowa. Artystce będzie towarzyszył pochodzący z naszego miasta Mateusz Babiak.
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja
IV Pieszy Rajd Śladami kpt. "Ostoi"
IV Pieszy Rajd Śladami kpt.
Na 15 i 16 czerwca zaplanowano kolejną wędrówkę ścieżkami rezerwatu Jata. Do wzięcia udziału w wydarzeniu zapraszają m.in. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków i Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne "Orlik".

Prognoza pogody

Wola Okrzejska: Obronił zwycięstwo sprzed roku!
Wola Okrzejska: Obronił zwycięstwo sprzed roku!
Paweł Teter, zwycięzca pierwszej edycji Biegu Kolarskiego o Puchar Henryka Sienkiewicza, obronił tytuł podczas drugiej edycji wydarzenia w Woli Okrzejskiej. Za nami tegoroczny bieg kolarski zorganizowany przez Rowerowy Łuków.

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Dam pracę: Zatrudnię pracowników budowlanych
Zatrudnię pracowników ogólnobudowlanych do pracy na budowie w Warszawie. Wykonujemy remonty, roboty brukarskie itp. Możliwość dojazdów, zakwaterowanie. Wysokie stawki wynagrodzenia. ...
nieruchomości: Olchowiec nad Jeziorem Solińskim (235.239)
Olchowiec nad Jeziorem Solińskim (235.239) Do sprzedania działki o powierzchni od 600 m2 do 1800 m2 z dostępem do wody (numery działek przeznaczonych do sprzedaży zaznaczono) Działki położone ...
Dam pracę: Zatrudnię pracowników budowlanych
Zatrudnię pracowników ogólnobudowlanych do pracy na budowie w Warszawie. Wykonujemy remonty elewacji, roboty brukarskie, remonty klatek schodowych, remonty dachów itp. Zakwaterowanie, możliwość dojazdu. Wysokie stawki ...
Sprzedam: Olchowiec nad Jeziorem Solińskim (234.238)
Do sprzedania działki o powierzchni od 600 m2 do 1800 m2 (numery działek przeznaczonych do sprzedaży zaznaczono) Działki położone nad Zalewem Solińskim w miejscowości Olchowiec w gminie ...
Inne: Uslugi malowania
Wykonujemy uslugi malowania: - wnetrza - elewacje - dachy - inne
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Redaktor Naczelny Łuków24.pl
Tomasz Goławski
tel. +48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje