Dziś są imieniny: Anety, Lehca, Leona
Dzisiaj odwiedziło nas 16 osób   |   Osób online: 16   |   Zaloguj się   Rejestracja

Tomasz Goławski  
dodane: 07-02-2019 08:47   |   wyświetleń: 4302

Powiatowy radny w centrum uwagi

"Uchwala się nie wyrazić zgody na wypowiedzenie warunków pracy i płacy" Władysławowi Karasiowi. Tak brzmi zapis projektu uchwały, nad którym będą debatowali radni podczas najbliższej sesji Rady Powiatu Łukowskiego. O co chodzi?
Powiatowy radny w centrum uwagifoto. Archiwum portalu 

Na czwartek 7 lutego zaplanowano V sesję Rady Powiatu Łukowskiego. Jednym z najbardziej interesujących momentów posiedzenia będzie podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wypowiedzenie warunków pracy i płacy Władysławowi Karasiowi, radnemu powiatowemu zatrudnionemu dziś na stanowisku dyrektora w Przedsiębiorstwie Usług i Inżynierii Komunalnej w Łukowie. Rada musi wyrazić opinię w tej sprawie, gdyż wymagają tego przepisy prawa. Co ciekawe, sama uchwała nie jest wiążąca.

Zmiany w PUiIK-u

By wyjaśnić nieco bardziej potrzebę podjęcia powyższej uchwały, należy cofnąć się w czasie o około pół miesiąca. 17 stycznia na biurko Przewodniczącego Rady Powiatu Karola Ciołka trafiło pismo prezesa PUiIK Marcina Mateńki, który planuje zlikwidować stanowisko dyrektora w zarządzanym przez siebie przedsiębiorstwie. Te zajmuje obecnie radny powiatowy Władysław Karaś, który odpowiada za wdrożenie tzw. megaprojektu obejmującego modernizację oczyszczalni ścieków w Łukowie oraz rozbudowę i modernizację sieci wodno-kanalizacyjnej. Prezes PUiIK proponuje w myśl oszczędności ponownie połączone stanowiska dyrektora z funkcją prezesa, czyli powrót do sytuacji zanim sam objął funkcję szefa spółki komunalnej... zastępując na tym stanowisku właśnie radnego Karasia. Decyzja Mateńki oznacza więc nic innego, jak wypowiedzenie pracy i płacy Władysławowi Karasiowi. Zmiany w PUiIK-u mają się dokonać 11 lutego.

Niechęć radnych

Na kilkadziesiąt godzin przed sesją było wiadomo, że przychylni tej decyzji nie są radni m.in. Prawa i Sprawiedliwości, a więc ugrupowania, które reprezentuje obecny dyrektor PUiIK. Jak udało nam się ustalić, sam Władysław Karaś także nie zgadza się na przesunięcie go na inne stanowisko, gdzie pobierałby niższe wynagrodzenie. Niewykluczone więc, że w takiej sytuacji były prezes być może nawet pożegna się z pracą.

Ciekawie wygląda też uzasadnienie do projektu uchwały wyrażającej negatywną opinię w sprawie wypowiedzenia warunków pracy i płacy byłemu prezesowi spółki komunalnej. Po analizie dokumentu (a także po rozmowie z radnym Tomaszem Sychem, który pracował w Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu zajmującej się przedmiotowym projektem uchwały) dowiadujemy się m.in., że radni rozmawiali z obydwiema stronami na temat roszad kadrowych w PUiIK-u. Podczas gdy prezes Marcin Mateńko argumentował, że zmiany są dyktowane względami finansowymi, jego poprzednik na tym stanowisku przekonywał, że zmiana warunków pracy i płacy motywowana jest względami politycznymi i osobą burmistrza Łukowa, który miałby oczekiwać tego od szefa komunalnej spółki. Jakich argumentów użyto? Poniżej fragment uzasadnienia (pisownia oryginalna):

- Pan Karaś oświadczył, że z tej rozmowy (z Marcinem Mateńką - przyp. red.) sporządził notatkę, by pamiętać szczegóły i datę rozmowy. Pan Karaś przytoczył też treść wywiadu pani Kupińskiej w „TV Master” z burmistrzem elektem z której wynikało, że Prezes PUiIK sp. z o. o. zostaje, natomiast zobaczymy, co stanie się z dyrektorem - panem Karasiem. Poza tym w ubiegłym roku według pana Karasia, utworzono dodatkowy etat, trudno więc mówić o powodach ekonomicznych likwidacji stanowiska dyrektora
- napisano w widniejącym na dzień 6 lutego w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Łukowie uzasadnieniu do uchwały.

Śledztwo w Prokuraturze

Osoba Władysława Karasia wzbudza zainteresowanie nie tylko kolegów i koleżanek z Rady Powiatu. W Prokuraturze Rejonowej w Łukowie toczy się wszczęte 21 grudnia 2018 r. śledztwo dotyczące rzekomego wypełnienia w niewłaściwy sposób oświadczeń majątkowych z lat 2014-2017. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożyła w listopadzie ubiegłego roku lubelska delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Na chwilę obecną trwa analiza materiałów i nie wiadomo, czy Karasiowi zostaną postawione jakiekolwiek zarzuty. Ponadto śledczy sprawdzają też, czy były prezes miejskiej spółki kierował w sposób ukryty przedsiębiorstwem przepisanym na członka rodziny. Były szef PUiIK-u przygotowywał bowiem i podpisywał dokumenty wykonywane na zamówienie Miasta, a więc - w uproszczeniu - na rzecz swojego pracodawcy. Czyny te również miałyby stać w sprzeczności z przepisami prawa.



Komentowane

Kiedy (2019-02-07 08:59) 11 12   |   zgłoś do usunięcia
Może uratują Orlenta.
oooo (2019-02-07 09:14) 6 5   |   zgłoś do usunięcia
będzie dylemat dla pana Marcina jak głosować w tej sprawie
Nn (2019-02-07 09:17) 34 11   |   zgłoś do usunięcia
Łukowski PiS osiągnął dno.
do Nn (2019-02-07 09:30) 12 16   |   zgłoś do usunięcia
Dno to ty ubliżaczu.
wstyd (2019-02-07 10:09) 22 6   |   zgłoś do usunięcia
Karaś jak to ryba jest nie zatapialny. Tym bardziej ,że ma taaakie poparcie. Koledzy dali stołek byłemu, przegranemu w mieście burmistrzowi, wybronią i drugiego. Nie ma innej opcji. Ktoś się zakłada? PIS to ostatnio afera ,za afera. Wszystko wychodzi o ich pazerności i fałszywości. Co innego mówią, co innego robią. Układy ,powiązania, afery . Robią tak jak poprzednicy. Czym się różnią? Nazwą? To nie tylko dno, ale bagno z którego coraz coś wypływa. Wstyd. Dorośli ludzie, jak niemyślące dzieciaki.
Typowe warcholstwo (2019-02-07 10:37) 16 6   |   zgłoś do usunięcia
Każdy racjonalnie myślący i choćby pobieżnie obserwujący lokalną scenę polityczną mieszkaniec Łukowa wie, że ten pan już dawno jest wyjątkowo skompromitowany, więc dziwne, że partyjni koledzy tak zawzięcie go bronią. W imię czego? Przecież to strzał w kolano.
mieszkaniec Łukowa (2019-02-07 10:37) 12 6   |   zgłoś do usunięcia
Ile zarabia Karaś w PUIK-u? Czy to prawda, że kilkanaście tysięcy złotych? Czy jak był prezes to był właścicielem firmy, dlatego CBA 2-krotnie zawitało do Łukowa? Panie Karaś, miej honor i zrezygnuj
Oszczędności (2019-02-07 10:41) 8 4   |   zgłoś do usunięcia
Panie burmistrzu dwóch Matenków braci pracuje w PUIKU więc gdzie tu oszczędności.
Honor (2019-02-07 10:49) 6 4   |   zgłoś do usunięcia
Dobre sobie.
mieszkaniec Łukowa (2019-02-07 10:49) 7 5   |   zgłoś do usunięcia
Ile zarabia Karaś w PUIK-u? Czy to prawda, że kilkanaście tysięcy złotych? Czy jak był prezes to był właścicielem firmy, dlatego CBA 2-krotnie zawitało do Łukowa? Panie Karaś, miej honor i zrezygnuj
Janek (2019-02-07 11:06) 9 5   |   zgłoś do usunięcia
Łukowski PIS w pigułce: Szustek, Gałach, Karaś... i tak długo wymieniać.
Ratujmy Orlęta (2019-02-07 11:12) 7 5   |   zgłoś do usunięcia
Podobno połowa rocznej pensji Pana Karasia pozwoliła by uratować Orlęta od upadku a druga połowa spowodowała by że klub odbił by się od dna. Jeden człowiek może uratować Orlęta.
Kk (2019-02-07 11:28) 9 4   |   zgłoś do usunięcia
Swój swojego w PIS będzie do upadłego trzymał stołek musi mieć do emerytury. Wyborcy patrzą. Afery z CBA teraz stworzenie fikcyjnego stolka. Głosowanie zapewne pokaże jakie to dno. Później premia 30tys i podwyżka a podobno Puik w złej kondycji finansowej. No cóż podniosa ceny za śmieci i za ścieki i Łukowianie zapłacą
Burmistrza (2019-02-07 12:02) 5 3   |   zgłoś do usunięcia
Nie trzeba. Burmistrz sprzedaje toyotę i z tego będzie na uratowanie Orlat
politolog (2019-02-07 12:23) 6 5   |   zgłoś do usunięcia
Radny Leszek Świętochowski na sesji dobrze powiedział, że tak dziwnie się składa , że po zmianie władzy robi się zmiany kadrowe. I nie trzeba czarować rzeczywistości kosztami!!! zmiana polityczna jak nic!
Kaśka (2019-02-07 12:25) 3 6   |   zgłoś do usunięcia
mam pytania do p. Mateńki : 1) kiedy wymyślił zwolnienie w. Karasia przed czy po wyborach samorządowych? 2)czy konsultował tą decyzję z p. Płudowski? 3)jaką p. Mateńko ma pewność , że sam będzie dalej pracował w PUIKu?
spec (2019-02-07 12:27) 6 8   |   zgłoś do usunięcia
za W. Karasia wybudowano kilka kilometrów kanalizacji : Łapiguz, Klleberga, Okrzei, Farfak, rozpoczął budowę Rurowej, Sosnowej, Tartaczne. Załatwił prawie 47 milionów zł dotacji. może to mało dla maluczkich.
czekamy (2019-02-07 12:38) 9 3   |   zgłoś do usunięcia
Premie za... to ,że pracuje, już się skończyły. W tym roku dostał 1% rocznego dochodu czyli 2000.Tak czytałem . 2tys to nie30tys, Już burmistrz zaoszczędził. Jeszcze niech weżmie się za resztę ,,specjalistów,, zatrudnionych przez poprzednika. Należy się podwyżka ale tym ,co na to tałatajstwo pracują ,czyli fizycznym. Kk do emerytury stołek, nie żartuj, dożywotnio!!! Ilu emerytów mogłoby już odejść? .Po co wybieramy ich np do rady miasta?
Jan (2019-02-07 12:43) 7 5   |   zgłoś do usunięcia
To K. łaskę robi ze coś wybuduje? Pomnik mu trzeba stawiać? To chyba jego praca coś robić a nie siedzieć. To że coś zrobił trzeba w nagrodę mu stołek tworzyć od niczego i koszty kilkanaście tysięcy? To że coś zrobił to upoważnia do zabawy z CBA? 4 ulice kanalizację dostały na 8 lat urzędowania ogromny sukces bo jak w Afryce sensacja kanalizacja jest. 42mln dotacji uzyskał i co z tego jak rozeznania nie zrobił ile potrzeba na remont i to nawet na połowę remontu nie starczy. Oferty były o 100% większe niż te 42mln. Teraz co z tymi pieniędzmi? Remontu nie będzie a pieniądze znikną wydadzą je na wypłatę dla nowego stanowiska zajmowanego przez Pana K.
Do. Kaska (2019-02-07 12:47) 4 3   |   zgłoś do usunięcia
Może przestań swoje głupoty pisać bo pojęcia brakuje a jak podam Twoje nazwisko to w pracy będziesz miała obciach i skończy się wazeliniarstwo.
ach ,och (2019-02-07 12:50) 6 4   |   zgłoś do usunięcia
Kaśka czy spec- zadałaś to pytanie na Podlasiu24. Po co? Stań przed Mateńką i zapytaj. Przy okazji powiedz mu, za co brał Karaś pobory, bo dla mnie te niby inwestycje kanalizacja, dotacja- to przecież jego praca. Za siedzenie i pier.... , nie każdemu płacą. Chociaż i tak bywa. Przy takiej ilości prezesów, kierowników zastępców są tacy ,co i za to biorą pieniądze:))
PIS (2019-02-07 13:21) 5 4   |   zgłoś do usunięcia
NAJLEPSZA PARTIA PIS
Kw (2019-02-07 13:50) 6 4   |   zgłoś do usunięcia
Najlepsza partia PiS swojemu zawsze stołek znajdzie a podatnicy zapłacą. Szykujcie się drodzy mieszkańcy na podwyżki cen za śmieci i za ścieki bo ktoś za nowy stołek Pana K musi zaplacic
PanKa (2019-02-07 14:00) 4 4   |   zgłoś do usunięcia
Pan K to najlepszy i idealny kandydat na to stanowisko
O. (2019-02-07 14:06) 8 2   |   zgłoś do usunięcia
To plac mu z swojej kasy wypłatę bo ja nie będę akceptowal tego że z moich podatków jest utrzymywane stanowisko które naprawdę niczemu nie służy a obowiązki do tej pory były pełnione przez prezesa i było ok. To nie jest miasto kilku milionowe a Puik nie zatrudnia tysięcy ludzi żeby prezes nie dał rady.
Oburzony Wyborca (2019-02-07 14:23) 13 3   |   zgłoś do usunięcia
CBA dwa razy wszczyna śledztwo w sprawie tego pana, on za każdym razem się wyślizguję /szpenio/ zmieniając stanowiska pracy w tej samej firmie, oczywiście każde jeszcze lepiej płatne- wiadomo kto mu pomagał. Burmistrz utracił zaufanie to tego pana i na zbity p... ma prawo go zwolnić, nie trzymać dalej w tej samej firmie.
Pracownik szpitala (2019-02-07 14:44) 11 3   |   zgłoś do usunięcia
Panu Karasiowi DZIĘKUJEMY BYŁO MIŁO JESLI PAN ZOSTANIE BEZ PRACY NA ŁAPIGUZIE DO GUMOWYCH BUTÓW BIORĄ NA PŁOCIE JEST OGŁOSZENIE NIE MA CO SIE WSTYDZIĆ ROBOTA JAK KAZDA INNA.
czy nie? (2019-02-07 14:58) 5 3   |   zgłoś do usunięcia
Zanim odejdzie weżmie ,co mu się należy- odprawa, kilkadziesiąt tys+ ekwiwalent za urlop, którego prawdopodobnie ma sporo ,jak każdy zapracowany urzędujący. Nie jeden tyle w ciągu roku ,nie ma dochodu. PIS najlepsza partia- dla swoich:))
Fbi (2019-02-07 15:06) 6 5   |   zgłoś do usunięcia
Przez zabawę z CBA P. Karasia P. Szustek przegrał wybory i nie został burmistrzem. Tak więc może mu podziękować haha
Jj (2019-02-07 15:09) 3 3   |   zgłoś do usunięcia
,,Kruk krukowi oka nie wykole". A w szpitalu nie potrzeba 7 dyrektora?
@Jj (2019-02-07 15:21) 6 4   |   zgłoś do usunięcia
Może i potrzeba. Kolega zaczeka, jak problem trochę przyschnie. Chociaż-kto staroście zabroni? Już B... inspektor do spraw inwestycji pracuje. Dlaczego nie następny? Jeszcze są drogi powiatowe- może tam?
@politolog (2019-02-07 15:29) 8 3   |   zgłoś do usunięcia
politolog ma rację. Po zmianie władzy, zmiana polityczna ŚWIĘTOCHOWSKIEGO hahaha . Co obiecali, bo nie wierzę ,że za nic. W pewnym wieku zostało przyklaskiwanie rządzącym. Juz do większej polityki nie ma szans,trzeba pilnować co ma się tu. Suweren patrzy i widzi. hahaha
jan (2019-02-07 15:32) 2 3   |   zgłoś do usunięcia
Nie uratował Orlent nawet. Moze tam niech idzie na prezesa? to uratuje.
Suweren (2019-02-07 15:33) 6 3   |   zgłoś do usunięcia
Pan Ś lepiej niech się nie odzywa bo zaczniemy pokazywac jego brudy a wtedy będzie wesoło haha.
Do. Jan (2019-02-07 15:47) 4 2   |   zgłoś do usunięcia
W orlentach nie dadzą za nic 30tys premi i podwyżki 1tys to złe stanowisko
@ Do Jan (2019-02-07 16:07) 4 4   |   zgłoś do usunięcia
W orlentach nie dadzą, ale jest jeszcze szpital, ZDP i kilka inny miejsc podległych pod starostę. PIS dba o swoich. Tego nie da się ukryć.
bronek (2019-02-07 16:08) 5 9   |   zgłoś do usunięcia
W. Karaś załatwił ok. 47 milionów dotacji ma modernizacje i rozbudowę urządzeń wodno kanalizacyjnych w Łukowie. Wniosek przeszedł pomyślnie wszystkie procedury i był omawiany przez Radę Miasta Łuków. Była podjęta uchwała akceptująca zakres efekty wniosku. Na to są dokumenty. Dzisiaj ktoś kto mówi coś złego na temat tego projektu to dyletant i niedouczony debil. Wypowiadane przez Płudowskiego słowa w sprawie projektu to są tylko słowa. Najlepiej nic nie robić.
Beli (2019-02-07 16:13) 3 4   |   zgłoś do usunięcia
#Murem za ORLENtami :)
Beli (2019-02-07 16:15) 4 3   |   zgłoś do usunięcia
A no i #murem za Karasiem #do końca świata i o jeden dzień dłużej :)
Beli (2019-02-07 16:26) 4 3   |   zgłoś do usunięcia
Orlentów nie uratują. Tego K zostawia. Za smiecie i kanalizacje bedziecie wiecej placili.
@bronek (2019-02-07 17:02) 8 3   |   zgłoś do usunięcia
bronek ty,czy borys, oj żle z tobą. UWAŻAJ ,rozdwojenie jażni? Ta dotacja ,to kropla w morzu ,na taka inwestycję jaka zaplanowana była. Co specjaliści, a nie zorientowani w kosztach? Za co im płacę z moich i twoich podatków? Kto jest niedouczony debil .to się okazało.
Beli co ty? (2019-02-07 17:07) 3 3   |   zgłoś do usunięcia
Będziemy? Ty nie? Nam swoje śmieci i gów... podrzucisz?
Gaweł (2019-02-07 17:13) 4 4   |   zgłoś do usunięcia
przypominam dziś imieniny ryszarda wielkie plecy.sto lat dla niego. ....niech zasiądzie w Lublinie na dłużej i niech weźmie oszustka karaske i zostaną tam na dłużej. ....a i do sejmu a może w kosmos. ....tak w kosmos i tam zrobią zalew
Gaweł a ty koniom... (2019-02-07 18:13) 6 4   |   zgłoś do usunięcia
....dał? Bo jakieś fałszywe rżenie z Wójtostwa dochodzi.
Olo (2019-02-07 18:18) 6 7   |   zgłoś do usunięcia
Rysiek zlituj się zabierz te cholote K Sz i róbcie na księżycu zalew. Będzie taniej dla Łukowa nie będę musiał za śmieci płacić wiecej
Gaweł (2019-02-07 18:45) 4 6   |   zgłoś do usunięcia
iiiiiihhhhhaaaa tak pase konie na łonie. .....i jeszcze raz sto lat dla rysia misia
Londo (2019-02-07 19:10) 4 4   |   zgłoś do usunięcia
Karaś już dawno powinien polecieć,w ostatnim zeznaniu podatkowym zarobił ponad 190tys,inaczej wydoił z Puiku i jeszcze mu mało...To ile on tam zarabiał miesięcznie jako prezes A później dyrektor pytam się ? Niektórym rządzącym to sie w głowie poprzewracało od tych pieniędzy A przecież jest jeszcze sporo do zrobienia A nie słychać własne kieszenie
lk (2019-02-07 20:40) 2 2   |   zgłoś do usunięcia
Łuków to bogate miasto i jego spółki miejskie.
Benio (2019-02-07 21:53) 11 3   |   zgłoś do usunięcia
Łukowski szpital, PUiK, Zarząd Dróg Powiatowych to przystanie dla bankrutów politycznych. Panie starosto!!!!! już niedługo szpital nie będzie leczył, bo nie będzie pieniędzy dla lekarzy i personelu medycznego, PUiK będzie musiał podnieść ceny za wodę i śmieci bo nie wystarczy mu kasy na opłacenie rozbuchanej administracji, ZDP nie będzie naprawiał dróg powiatowych, bo kadra różnej maści kierowników i specjalistów / od czego!!!!!!? zeżre wszystkie pieniądze przeznaczone na utrzymanie dróg. Tak panie starosto, bankrutów usadza się na ławce rezerwowych lub odsyła na emerytury, a nie przenosi z jednego dołka /szpitala/ do drugiego dając mu dyrektorskie pobory, po to by go schować, bo ZDP ulokował się na peryferiach miasta .
wdq (2019-02-07 22:42) 8 3   |   zgłoś do usunięcia
za 2 kadencje pis łukowski szpital bedzie miał 20 dyrektorów 10 odziałów po 1 łożku na każdym i dwóch lekarzy i 4 pielegniarki i jedna salowa . Puik bedzie miał 5 dyrektorow a zarzadzie drog powiatowych bedzie dyrektor i 5 byłych burmistrzow starostow jako zastepcow .
znajomy (2019-02-10 15:09) 7 4   |   zgłoś do usunięcia
Karaś wybudował kilka kilometrów kanalizacji w bardzo trudnych ulicach: Łapiguz, Kleeberga, Okrzei, Farfak, Polna. Buduje sie Żelechowska, Rurowa, Tartaczna Sosnowa czy to mało. 47 milionów dotacji TO MAŁO? A dołożymy jeszcze rekultywację składowiska odpadów i pozyskany prawie milion złotych. Krytycy piszą dyrdymały bo nic więcej nie potrafią.
do znajomy (2019-02-10 18:37) 8 5   |   zgłoś do usunięcia
Mam okulary, a nie widziałam Karasia z łopata ,układającego rury. 47mln jak ktoś gdzieś napisał na ,,waciki,, . Specjalista , a nie wiedział ile jest potrzebne. Ile to kosztuje. Na co starczy , na połowę zaplanowanego remontu? Puik ma teraz tylko problem, co zrobić, a z czego zrezygnować. Znajomy, nie pisz głupot ,bo każdy ma swój rozum . Myślenie nie kosztuje.
znajomy (2019-02-10 22:06) 7 7   |   zgłoś do usunięcia
a jednak to prawda wtedy za Karasia coś się działo i nie pitol że się samo zrobiło. kto z funduszu wyszarpał kasę na rekultywację składowiska samo się zrobiło. 47 milionów to nie problem tylko trzeba chcieć i umieć wykorzystać.
@znajomy (2019-02-10 23:35) 8 6   |   zgłoś do usunięcia
Karaś zrobił to czy tamto, Szustek zrobił .... . licytacja, kto co zrobił . Za co wszyscy biorą pieniądze co miesiąc? Ty, ja ,nasz sąsiad, mój ,twój itd.-za pracę . Ich zafajdanym obowiązkiem ,jako osób zarzadzających było COŚ robić dla miasta. Samo na pewno się nie zrobiło ,tak jak i nie zrobił tego Karaś. Od tego są pracownicy fizyczni, odpowiednie maszyny... Za Karasia coś się działo. Masz rację. Dwa razy CBA- cwaniak z małymi zdziwionymi oczkami. Sorry jeżeli go uraziłem. Z funduszy, dotacji zbyt wiele nie dostaliśmy w stosunku do innych, nawet mniejszych miast, wiec nie ma się czym chwalić.
Wędkarz (2019-02-11 21:40) 5 4   |   zgłoś do usunięcia
Widać jak na dłoni blade lica naszej rybki, czyżby skończył się okres ochronny na ten gatunek.