Dziś są imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

Redakcja  
dodane: 23-04-2019 12:48   |   wyświetleń: 5242

Radny PiS ofiarą dobrej zmiany

Redukcja 19 etatów nauczycielskich i wypowiedzenie 11 umów o pracę to konsekwencje reformy edukacji w Łukowie, która przywraca 8-klasowe szkoły podstawowe. Pracę może stracić m.in. będący nauczycielem w miejskiej "Dwójce" radny Robert Dołęga.
Radny PiS ofiarą dobrej zmianyfoto. Tomasz Goławski 
Od pierwszego września w Łukowie funkcjonować będą już jedynie ośmioklasowe szkoły podstawowe, zaś klasy gimnazjalne staną się jedynie historią. Nauka nie będzie się więc odbywała w dziewięciu klasach, ale w ośmiu, więc w szkołach będzie mniej uczniów. Na kilka miesięcy przed „finałem” reformy edukacji wiadomo, że w przypadku miejskich szkół część nauczycieli najprawdopodobniej straci pracę. O liczby i konkrety pytał na początku marca radny Mateusz Popławski.

- W przestrzeni medialnej oraz w rozmowach ze społecznościami pedagogicznymi placówek gimnazjalnych z naszego miasta pojawiają się obawy co do „bezproblemowego” według Minister Edukacji Anny Zalewskiej przeprowadzenia tej reformy. Nauczyciele obawiają się o swoje miejsca pracy, zaś rodzice, czy zmiany te nie wpłyną w sposób niekorzystny na jakość oraz komfort nauki swoich dzieci - czytamy w zapytaniu radnego, opublikowanego w Biuletynie Informacji Publicznej.

Zobacz też: Zapytanie w sprawie skutków rządowej reformy edukacji w Łukowie w 2019 r.

W odpowiedzi na pytania radnego Mateusza Popławskiego dowiadujemy się, że w związku z zakończeniem funkcjonowania gimnazjów w Łukowie planowane jest wypowiedzenie 11 umów o pracę nauczycielom pracującym w klasach gimnazjalnych szkół podstawowych. Zmiany te odczuje miejska „Trójka” gdzie wypowiedziane zostaną 3 umowy, a także Szkoła Podstawowa nr 2, gdzie wypowiedzenie umowy sięgnie 7 osób. Jedną z nich będzie radny Rady Miasta Robert Dołęga. W odpowiedzi na zapytanie M. Popławskiego czytamy też, że w mieście planowana jest redukcja 19 etatów nauczycielskich, w tym 12 etatów w SP nr 2, 6 etatów w SP nr 3 i jeden etat w Szkole Podstawowej nr 5. Szkoły planują też przeprowadzić inne ruchy kadrowe, ale już niekoniecznie związane z reformą edukacji.

Zobacz też: Odpowiedź na zapytanie radnego Mateusza Popławskiego

Wspomniany Robert Dołęga to przykład - jak zdążył już publicznie zauważyć autor zapytania Mateusz Popławski - że „dobra zmiana” dosięga także osoby związane z Prawem i Sprawiedliwością. Na sesji Rady Miasta 10 kwietnia radni podejmowali uchwałę w sprawie zaopiniowania planowanego rozwiązania umowy o pracę z radnym PiS. Takie głosowanie - choć niewiążące dla pracodawcy - jest następstwem przepisów prawa. Wcześniej do radnych trafiło pismo dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Doroty Puzio, w którym wyjaśnia ona, dlaczego akurat ten problem dosięgnie nauczyciela, radnego i trenera podnoszenia ciężarów.

- Liczba uczniów szkoły zmaleje z 592 w roku szkolnym 2016/2017 (ostatni rok przed reformą) do planowanych 380 w roku szkolnym 2019/2020. Z powodu likwidacji oddziałów gimnazjalnych nastąpi zmniejszenie ilości godzin wychowania fizycznego, które w klasach IV-VIII w roku szkolnym 2019/2020 planuje się w ilości 32. Obecnie w szkole zatrudnionych jest ośmiu nauczycieli wychowania fizycznego, których obowiązuje 18-godzinne pensum dydaktyczne. W związku z wyżej wskazanymi okolicznościami, w przyszłym roku będzie możliwe zatrudnienie jedynie dwóch nauczycieli wychowania fizycznego - czytamy w dokumencie datowanym na 29 marca.

Jak zauważono na wstępie, reforma edukacji będzie miała swoje konsekwencje także w innych miejskich placówkach. W piśmie dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 odnajdujemy kryteria rozwiązywania umów o pracę, które najprawdopodobniej będą też stosowane w innych szkołach.

- Podstawą przenoszenia nauczycieli nauczycieli w stan nieczynny i wypowiadania im stosunków pracy w tym roku, będą następujące kryteria: stopień awansu zawodowego, staż pracy pedagogicznej, ocena pracy, absencja w ostatnich 2 latach pracy, wieloprzedmiotowość – dodatkowe kwalifikacje przydatne dla szkoły, doskonalenie zawodowe, prowadzenie dodatkowych zajęć pozalekcyjnych, możliwość przejścia na emeryturę/świadczenie kompensacyjne. Kryteria te będą miały zastosowanie do wszystkich nauczycieli - czytamy w dokumencie.

Gdy temat był podejmowany na sesji, na sali nie było zainteresowanego radnego. Przewodniczący Rady Krzysztof Okliński poinformował, że Robert Dołęga zrezygnował z możliwości zabrania głosu i że miał z dużym wyprzedzeniem zaplanowane na ten dzień inne zobowiązania. Nad dokumentem debatowała także Komisja Edukacji, Kultury i Sportu, która większością głosów zadecydowała, by sprzeciwić się planom ewentualnego rozwiązania umowy o pracę radnemu-nauczycielowi. Jak zauważył jej przewodniczący Ryszard Smolarz, nie wystąpiły okoliczności które uzasadniałyby wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym.

- W sytuacji konieczności przeprowadzenia zmian organizacyjnych, rozwiązanie stosunku pracy winno być ostatecznym narzędziem stosowanym przez pracodawcę. Istnieją bowiem inne, alternatywne, możliwości rozwiązania problemów organizacyjnych pracodawcy, wśród których tytułem przykładu można wskazać przeniesienie służbowe: wewnętrzne (na inne nauczycielskie stanowisko pracy w tej samej szkole) bądź zewnętrzne (przeniesienie do innej szkoły). Pracodawca winien dołożyć wszelkich starań, aby ze wskazanych metod skorzystać i tym samym wykorzystać umiejętności i duże doświadczenie radnego Roberta Dołęgi w edukacji sportowej dzieci i młodzieży łukowskich szkół - czytamy w uzasadnieniu do uchwały, nad którą głosowali radni, popartej wnioskami komisji Edukacji.

- Radny regularnie pamięta o służebnym charakterze swojej pracy, wykonuje ją rzetelnie i z należytą starannością. Regularnie bierze udział w sesjach Rady oraz posiedzeniach komisji. Nadto utrzymuje stałą więź z mieszkańcami i ich organizacjami, troszczy się o ich sprawy, a w szczególności przyjmuje zgłaszane przez mieszkańców postulaty i przedstawia je do rozpatrzenia Burmistrzowi oraz Radzie. Aby radny w dalszym ciągu mógł wypełniać swą społeczną funkcję, należy zapewnić mu stabilność zatrudnienia – napisano w uzasadnieniu do projektu uchwały.

W dyskusji na ten temat poruszano treść powyższego uzasadnienia, którą w mocnych słowach skrytykował radny Mariusz Chudek. Radna Ewa Rybicka-Sicińska pytała natomiast co oznacza przejście nauczyciela w stan nieczynny. Radny Artur Gałach dopytywał z kolei o szczegóły likwidowania etatów w Szkole Podstawowej nr 2. Ostatecznie radni 14 głosami sprzeciwili się planom zwolnienia Roberta Dołęgi. Głosowali tak Zygmunt Celiński, Urszula Chruściel, Artur Gałach, Grzegorz Gomoła, Krzysztof Jodełko, Henryk Lipiec, Maciej Nurzyński, Jarosław Okliński, Krzysztof Okliński, Maria Pszczółkowska, Ewa Rybicka-Sicińska, Ryszard Smolarz, Przemysław Suchodolski i Przemysław Wereszczyński. Pełne wyniki głosowania oraz uchwała dostępne są POD TYM ADRESEM.


Komentowane

ojojoj (2019-04-23 13:20) 10 12   |   zgłoś do usunięcia
I słusznie, rynek znów zweryfikował jak zakaz handlu w niedzielę.
strajk (2019-04-23 13:40) 14 17   |   zgłoś do usunięcia
Pan Broniarz mówił w mediach,że ZNPbędzie strajkować w święta.Może redakcja pokazałaby zdjęcia z tego świątecznego strajkujak prezes dzieli się ze strajkujacymi tradycyjnym jajeczkiem.
do,strajk (2019-04-23 16:27) 10 13   |   zgłoś do usunięcia
jak Ciebie to interesuję to było sobie pójść i sprawdzić a nie redakcją się wysługiwać chcesz. Co to redakcja to koncert życzeń ?
:D (2019-04-23 16:37) 12 6   |   zgłoś do usunięcia
co mają media łukowskie do osoby pana Broniarza? :D mało to się dzieje lokalnie?
rysiek (2019-04-23 17:28) 23 11   |   zgłoś do usunięcia
Ludzie, którzy załatwiają sobie pracę wykorzystując pełnione stanowiska samorządowe, koneksje rodzinne, lub szemrane układy polityczne powinny być zwalniane z pracy w pierwszej kolejności.
miś (2019-04-23 18:09) 16 16   |   zgłoś do usunięcia
tak bo obecna władza ma swoich i chętnie ich zatrudni
mieszkaniec (2019-04-23 20:55) 14 23   |   zgłoś do usunięcia
radny to mu się k.... należy że wy nie wstydzicie się tego
Mieszkaniec Lukowa (2019-04-23 21:07) 18 12   |   zgłoś do usunięcia
Przeciez to logiczne ze jak jest mniej uczniow to powinno byc mniej etatow. I tak niech sie ciesza ze etat to jest 18 godz, zreszta jeszcze jak p.Broniarz troche postrajkuje to wkoncu zrobia z tym porzadek i bedzie 8-16 w szkole czyli 8godz jak kazdy inny pracujacy. No i w pierwszej kolejnosci powinni byc zwalniani Ci co podostawali prace po znajomosci albo dzieki panujacym ukladom politycznym
Tak (2019-04-23 21:55) 15 10   |   zgłoś do usunięcia
Coś się na pewno znajdzie .
jan (2019-04-23 22:22) 11 25   |   zgłoś do usunięcia
kolejna osoba z PiS którą trzeba poniżyć. to sprawka nowego pana który tylko gada
wara (2019-04-23 23:03) 37 18   |   zgłoś do usunięcia
Zgadzam się z Panią Dyrektor szkoły. To ona najlepiej wie, czy taki nauczyciel jest jej potrzebny. Co za głupota pytać o to radych!!! Jak im tak Dołęga jest potrzebny, to niech go sobie wezmą i płacą mu z własnej kieszeni.
podwójny rocznik w szkołach średnich (2019-04-24 05:44) 15 5   |   zgłoś do usunięcia
Nauczyciele z podstawówek/wygaszanych gimnazjów powinni być przenoszeni do szkół średnich.
Sd (2019-04-24 07:14) 8 7   |   zgłoś do usunięcia
Ten się nie nadaje do nauki w szkole średniej.
senior (2019-04-24 10:52) 13 13   |   zgłoś do usunięcia
Gdzie są zdjecia ze strajku w święta.Jest odwaga pokazywac ,że strajkujcie,pokazcie zdjecia i napiszcie ,że strajk jest ciagły bez przerw.Tak powiedział wasz guru,że powinniście strajkowac i w świeta.Szlag czlowieka trafia jak młodziez siedzi bezczynnie na ławkach zamiast być w szkole,bo rodzice w tym czasie pracuja i nikogo to nie obchodzi.Widocznie tak żle nie jest ,bo o głodowce jak do tej pory nie słychac.
łukowianin.. (2019-04-24 16:29) 22 6   |   zgłoś do usunięcia
Niech idzie do ZM łUKÓW, tam szukają pracowników...wile ludzi maja podobne lub większe problemy...i niech nie płacze...publicznie...a Nasza Szanowna Rada niech zajmie się problemami mieszkańców...a nie jednego PISA!!!
Gość (2019-04-24 20:55) 10 12   |   zgłoś do usunięcia
Do Senior Skoro szlag Pana trafia patrząc na bezczynnie siedzącą młodzież to proszę zająć się nimi. Spełnić obowiązek, wypełnić swoją misję i zaprezentować postawę dobrego obywatela..
do gościa (2019-04-24 21:52) 23 13   |   zgłoś do usunięcia
JA za Was kasy nie biore.Po to zadeklarowałeś/aś sie jeden z drugim czy jedna z drugą do pracy z dziećmi czy młodzieża ,żeby wypełniać swoje powinności-wychowywać i uczyc ,bo za to bierzecie pieniądze.Komu to nie odpowiada powinien odejśc z zawodu nauczycielskiego i nie męczyc siebie dzieci i rodziców.Przede wszystkim to jest strajk polityczny.Mieliście taką sama sytuację w poprzednich latach i siedzieliscie jak mysz pod miotłą.Dlaczego,to na to nie odpowiadacie.Ja już mam spełnioną misję,roszczeniowcom z wygorowanymi ambicjami się nie pomaga
wyborca (2019-04-25 23:25) 10 11   |   zgłoś do usunięcia
Zwalnia się najgorszych, więc o co chodzi, dyrektorka chyba wie co kto umie.Brawo pani dyrektor, niech będzie pani konsekwentna w decyzjach.
uczennica (2019-04-26 14:45) 19 6   |   zgłoś do usunięcia
Mnie się wydaje ,że dobry wuefista powinien być wysportowany,a nie chodzic z brzuchem,.Moja nauczycielka od wychowania fizycznego zawsze pierwsza pokazywala jak ma wyglądac przewrót w tył czy skok przez skrzynię i inne ćwiczenia. Co taki nauczyciel z brzuchem może pokazac. Pan Robert jest człowiekiem wysportowanym,może stażem młodszyWolę tego pana aniżeli tych co do sylwetki nauczyciela gimnastyki jest im daleko.Dzieci i młodziez lubia nauczycieli,którzy razem z nimi ćwicza.
Z dwójki. (2019-04-26 15:03) 16 15   |   zgłoś do usunięcia
Może ktoś poda ile godzin pan radny faktycznie przepracował z uczniami, bo w szkole wszyscy wiedzą kto musiał ciągle zastępować tego pana, a sala podnoszenia ciężarów to miała być tylko dla wybranych nawet nie uczniów szkoły?. Pan radny z PO przeskoczył do PiSu aby mógł dalej lawirować.
nie Robert (2019-04-30 09:55) 20 17   |   zgłoś do usunięcia
do pani dyrektor poniosła pani jak wilka poniosa i panią tylko cierpliwie poczekam.
Mieszkaniec... (2019-05-01 09:23) 19 20   |   zgłoś do usunięcia
Nasza Szanowna Koalalicja...PIS i Przymierze to specjaklisci z zatrudnianiu Ryskow...Wladkow...Bartkow ....sami specjalisci.. Wiec i Roberta gdzies wsadza... Kolesiostwo i nepotyzm pelna geba...
tak (2019-05-01 10:55) 18 19   |   zgłoś do usunięcia
Tez macie człowieka ,jak tu pisza ,od wszystkiego ,tylko nigdzie nie może zagrzac.Może meszkaniec napiszesz dlaczego tak wszedzie jest mu żle
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Miał 2 promile. Pijanego 39-latka zatrzymała policja
Miał 2 promile. Pijanego 39-latka zatrzymała policja Ponad 2 promile alkoholu w organizmie miał 39-latek z gm. Łuków, który jechał osobowym audi.
Szumowski dał na SOR, Morawiecki dorzuci na tomograf
Szumowski dał na SOR, Morawiecki dorzuci na tomograf Sporo się dzieje w szpitalu św. Tadeusza w Łukowie. Miliony złotych płyną szerokim strumieniem.
Przyjechali do Łukowa na wakacje
Przyjechali do Łukowa na wakacje Od 2 do 11 lipca na zaproszenie burmistrza Piotra Płudowskiego w Łukowie gościła 20 osobowa grupa dzieci i młodzieży z miasta partnerskiego Baranówka.
TUCHOWICZ. DZIEJE PARAFII I MIEJSCOWOŚCI
TUCHOWICZ. DZIEJE PARAFII I MIEJSCOWOŚCI Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej serdecznie zaprasza na uroczystą promocję książki autorstwa Magdaleny Bilskiej oraz Michała Świdra "Tuchowicz. Dzieje parafii i miejscowości", która odbędzie się w dniu 20 lipca (sobota) o godzinie 18:30 w Zespole Szkół w Tuchowiczu.
ŚWIĘTO POLICJI W ŁUKOWIE: AWANSE i PODZIĘKOWANIA
ŚWIĘTO POLICJI W ŁUKOWIE: AWANSE i PODZIĘKOWANIA Łukowscy policjaci świętowali w piątek 12 lipca. Mszę św. w parafii Przemienienia Pańskiego w intencji policjantów, pracowników cywilnych i ich rodzin odprawił ks. Antoni Pietruszka. W sali konferencyjnej starostwa odbyła się uroczysta zbiórka.
Posła martwi trudny dostęp do lekarzy
Posła martwi trudny dostęp do lekarzy ŁUKÓW - Jakie są przyczyny problemów z obsadą etatów lekarskich i pielęgniarskich w polskich szpitalach? Czy Ministerstwo Zdrowia zamierza taką informację upublicznić w najbliższym czasie? - pyta w resorcie poseł Krzysztof Głuchowski (PiS)
TVN przeprasza komornika z Łukowa
TVN przeprasza komornika z Łukowa Po czterech latach od emisji programu TVN przeprosił Grzegorza Bartysia, komornika z Łukowa, za naruszenie dóbr osobistych. Tak nakazał sąd. Chodzi o program, w którym była mowa o zajęciu przez komornika wozów strażackich w Biardach.
Otwarcie wystawy zatytułowanej ŁUKOWSKA POLICJA NA PRZESTRZENI 100 LAT
Otwarcie wystawy zatytułowanej ŁUKOWSKA POLICJA NA PRZESTRZENI 100 LAT Komenda Powiatowa Policji oraz Muzeum Regionalne w Łukowie zapraszają na wernisaż wystawy Łukowska policja na przestrzeni 100 lat, który odbędzie się 12 lipca o godz. 10.50 w gmachu muzeum.
KRUS przekazał sprzęt medyczny OSP z gminy Stanin
KRUS przekazał sprzęt medyczny OSP z gminy Stanin Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wspiera Ochotniczą Straż Pożarną z gminy Stanin.
Warsztaty kulinarne uczniów z „Czwórki” w Pizzerii da ...
Warsztaty kulinarne uczniów z „Czwórki”  w Pizzerii da Grasso W czerwcu rodzice dzieci z klas II a i II c zaprosili swoje pociechy na warsztaty kulinarne do Pizzerii Da Grasso na ul. Warszawskiej. Uczniowie po założeniu czapek kucharzy i fartuszków wzięli się do pracy.
Badali zęby w Dentobusie
Badali zęby w Dentobusie Część uczniów z gminy Krzywda pod koniec roku szkolnego przeszła bezpłatne badania stomatologiczne, w mobilnym "dentobusie". Specjalny ambulans wróci po wakacjach, by z usług stomatologicznych mogły skorzystać kolejne grupy dzieci i młodzieży.
Gnał 124 km/h w zabudowanym. Gęsto musiał się tłumaczyć ...
Gnał 124 km/h w zabudowanym. Gęsto musiał się tłumaczyć Wysoka grzywna, zakaz kierowania pojazdami, a nawet do 2 lat pozbawienia wolności to konsekwencje jakie poniesie 25-latek z gminy Stanin.
Szkoły szykują się na pierwszy dzwonek
Szkoły szykują się na pierwszy dzwonek Uczniowie rozpoczęli wakacje. Tymczasem w łukowskich szkołach i przedszkolach prace remontowe wrą.
Letni obóz łukowskich karateków
Letni obóz łukowskich karateków Pod koniec czerwca 91 osób z Łukowskiego Klubu Karate Kyokushin ruszyło na XXXV Letni Obóz Karate w Bukowinie Tatrzańskiej
GMINA ŁUKÓW Od lipca wyższe opłaty za śmieci ...
GMINA ŁUKÓW Od lipca wyższe opłaty za śmieci Mieszkańcy gminy Łuków już od tego miesiąca zapłacą więcej za odbiór odpadów.
W jakie akcesoria ekspozycyjne warto wyposażyć siedzibę swojej firmy ...
W jakie akcesoria ekspozycyjne warto wyposażyć siedzibę swojej firmy bądź punkt usługowy? Skuteczna walka z konkurencją wymaga zadbania o każdy aspekt sposobu, w jaki potencjalni klienci będą mogli skorzystać z naszej oferty. Jednym z kluczowych elementów jest oczywiście łatwy dostęp do wyczerpującej informacji. Wszystkim nam, przyzwyczajonym do wygody i krótkiego czasu dokonywania najrozmaitszych czynności, bardzo często brakuje w tym zakresie cierpliwości. Temu problemowi można jednak w prosty sposób wychodzić naprzeciw.
Policjanci przeprowadzają KASKADOWY POMIAR PRĘDKOŚCI
Policjanci przeprowadzają  KASKADOWY POMIAR PRĘDKOŚCI Dzisiaj we wtorek 9 lipca policjanci ruchu drogowego będą sprawdzać, czy jeździmy bezpiecznie podczas akcji . ?Kaskadowy pomiar prędkości?.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Harcerze opanowali Wolę OkrzejskąRuszył gruntowny remont pomieszczeń sanitarnych w łukowskim szpitaluLata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieDni Łukowa 2019: Przedszkoliada nad KrznąDni Łukowa 2019: Bieg i biesiada na inauguracjęMuzyczne warsztaty w BieszczadachFotografia abstrakcyjna w ŁOKTurniej Szkół Sienkiewiczowskich: wygrana SiedlecPrawybory w Alejach„Czyste Powietrze”: zgłoś się do programuZderzenie na drodze w kierunku Gręzówki

Obejrzyj

Lata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieSzóstka kandydatów starła się podczas Wielkiej Debaty WspólnotyMuzyczne warsztaty w BieszczadachNauczycielski protest songWiozła dwoje dzieci. Miała ponad 3 promilePotrącił 4 osoby!Kampania przeciw dopalaczomMnóstwo głosowań na sesjiPo nieboskłonie - wiosenny przebój!Medialne warszaty z uczelnią z ToruniaWjechała na czerwonym świetle. Zobacz film

Wydarzenia dodajwszystkie

Lipiec 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031
01
02
03
04
Najbliższe wydarzenia
"Król Lew" w Łukowie
Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza od 19 lipca do Kina Łuków na premierowe seanse amerykańskiego filmu przygodowego produkcji Walt Disney Pictures w reżyserii Jona Favreau "Król Lew".
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja
Rajd Odkrywców w Łukowie
Rajd Odkrywców w Łukowie
Blisko 700 harcerzy weźmie udział w organizowanym w Łukowie Rajdzie Odkrywców. Impreza odbędzie się 7 lipca na stadionie Orląt i w parku miejskim

Prognoza pogody

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Dam pracę: Mechanik / Elektromechanik samochodowy 245.249
Firma Emtor zatrudni osoby w zawodzie mechanik / elektromechanik samochodowy Oferujemy stabilną i interesującą pracę w dynamicznie rozwijającej się firmie. Umowa o prace oraz: -dodatkowe ubezpieczenie grupowe -atrakcyjne pakiety ...
Sprzedam: Działka / działki Olchowiec nad Jeziorem Solińskim 240.244
Do sprzedania działki o powierzchni od 600 m2 do 1800 m2 z dostępem do wody Olchowiec nad Jeziorem Solińskim (numery działek przeznaczonych do sprzedaży zaznaczono) Działki położone nad ...
Kupię: KUPIE WOJSKOWE STARE DOKUMENTY,ZDJĘCIA,LEGITYMACJE TELEFON 694972047
Kupie dokumenty z drugiej wojny światowej i starsze listy z obozów koncentracyjnych,legitymacje, stare pisma, dyplomy, dokumenty wojskowe, zdjęcia, widokówki, obrazki,obrazy,mundury,szable,bagnety,kordziki,odznaki,odznaczenia,medale,ordery za ciekawe dobrze zapłacę telefon ...
Kupię: Kupie Wszystko co Stare i Wojskowe Polskie i Zagraniczne
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Inne: KUPIE STARE DREWNIANE ŚMIGŁO OD SAMOLOTU TELEFON 694-972-047
kupie stare przedwojenne śmigło drewniane do starego samolotu, polskiego niemieckiego, czeskiego, angielskiego lub innego,do kolekcji.telefon 694972047
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje