Dziś są imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili

Redakcja  
dodane: 23-04-2019 12:48   |   wyświetleń: 6180

Radny PiS ofiarą dobrej zmiany

Redukcja 19 etatów nauczycielskich i wypowiedzenie 11 umów o pracę to konsekwencje reformy edukacji w Łukowie, która przywraca 8-klasowe szkoły podstawowe. Pracę może stracić m.in. będący nauczycielem w miejskiej "Dwójce" radny Robert Dołęga.
Radny PiS ofiarą dobrej zmianyfoto. Tomasz Goławski 
Od pierwszego września w Łukowie funkcjonować będą już jedynie ośmioklasowe szkoły podstawowe, zaś klasy gimnazjalne staną się jedynie historią. Nauka nie będzie się więc odbywała w dziewięciu klasach, ale w ośmiu, więc w szkołach będzie mniej uczniów. Na kilka miesięcy przed „finałem” reformy edukacji wiadomo, że w przypadku miejskich szkół część nauczycieli najprawdopodobniej straci pracę. O liczby i konkrety pytał na początku marca radny Mateusz Popławski.

- W przestrzeni medialnej oraz w rozmowach ze społecznościami pedagogicznymi placówek gimnazjalnych z naszego miasta pojawiają się obawy co do „bezproblemowego” według Minister Edukacji Anny Zalewskiej przeprowadzenia tej reformy. Nauczyciele obawiają się o swoje miejsca pracy, zaś rodzice, czy zmiany te nie wpłyną w sposób niekorzystny na jakość oraz komfort nauki swoich dzieci - czytamy w zapytaniu radnego, opublikowanego w Biuletynie Informacji Publicznej.

Zobacz też: Zapytanie w sprawie skutków rządowej reformy edukacji w Łukowie w 2019 r.

W odpowiedzi na pytania radnego Mateusza Popławskiego dowiadujemy się, że w związku z zakończeniem funkcjonowania gimnazjów w Łukowie planowane jest wypowiedzenie 11 umów o pracę nauczycielom pracującym w klasach gimnazjalnych szkół podstawowych. Zmiany te odczuje miejska „Trójka” gdzie wypowiedziane zostaną 3 umowy, a także Szkoła Podstawowa nr 2, gdzie wypowiedzenie umowy sięgnie 7 osób. Jedną z nich będzie radny Rady Miasta Robert Dołęga. W odpowiedzi na zapytanie M. Popławskiego czytamy też, że w mieście planowana jest redukcja 19 etatów nauczycielskich, w tym 12 etatów w SP nr 2, 6 etatów w SP nr 3 i jeden etat w Szkole Podstawowej nr 5. Szkoły planują też przeprowadzić inne ruchy kadrowe, ale już niekoniecznie związane z reformą edukacji.

Zobacz też: Odpowiedź na zapytanie radnego Mateusza Popławskiego

Wspomniany Robert Dołęga to przykład - jak zdążył już publicznie zauważyć autor zapytania Mateusz Popławski - że „dobra zmiana” dosięga także osoby związane z Prawem i Sprawiedliwością. Na sesji Rady Miasta 10 kwietnia radni podejmowali uchwałę w sprawie zaopiniowania planowanego rozwiązania umowy o pracę z radnym PiS. Takie głosowanie - choć niewiążące dla pracodawcy - jest następstwem przepisów prawa. Wcześniej do radnych trafiło pismo dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Doroty Puzio, w którym wyjaśnia ona, dlaczego akurat ten problem dosięgnie nauczyciela, radnego i trenera podnoszenia ciężarów.

- Liczba uczniów szkoły zmaleje z 592 w roku szkolnym 2016/2017 (ostatni rok przed reformą) do planowanych 380 w roku szkolnym 2019/2020. Z powodu likwidacji oddziałów gimnazjalnych nastąpi zmniejszenie ilości godzin wychowania fizycznego, które w klasach IV-VIII w roku szkolnym 2019/2020 planuje się w ilości 32. Obecnie w szkole zatrudnionych jest ośmiu nauczycieli wychowania fizycznego, których obowiązuje 18-godzinne pensum dydaktyczne. W związku z wyżej wskazanymi okolicznościami, w przyszłym roku będzie możliwe zatrudnienie jedynie dwóch nauczycieli wychowania fizycznego - czytamy w dokumencie datowanym na 29 marca.

Jak zauważono na wstępie, reforma edukacji będzie miała swoje konsekwencje także w innych miejskich placówkach. W piśmie dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 odnajdujemy kryteria rozwiązywania umów o pracę, które najprawdopodobniej będą też stosowane w innych szkołach.

- Podstawą przenoszenia nauczycieli nauczycieli w stan nieczynny i wypowiadania im stosunków pracy w tym roku, będą następujące kryteria: stopień awansu zawodowego, staż pracy pedagogicznej, ocena pracy, absencja w ostatnich 2 latach pracy, wieloprzedmiotowość – dodatkowe kwalifikacje przydatne dla szkoły, doskonalenie zawodowe, prowadzenie dodatkowych zajęć pozalekcyjnych, możliwość przejścia na emeryturę/świadczenie kompensacyjne. Kryteria te będą miały zastosowanie do wszystkich nauczycieli - czytamy w dokumencie.

Gdy temat był podejmowany na sesji, na sali nie było zainteresowanego radnego. Przewodniczący Rady Krzysztof Okliński poinformował, że Robert Dołęga zrezygnował z możliwości zabrania głosu i że miał z dużym wyprzedzeniem zaplanowane na ten dzień inne zobowiązania. Nad dokumentem debatowała także Komisja Edukacji, Kultury i Sportu, która większością głosów zadecydowała, by sprzeciwić się planom ewentualnego rozwiązania umowy o pracę radnemu-nauczycielowi. Jak zauważył jej przewodniczący Ryszard Smolarz, nie wystąpiły okoliczności które uzasadniałyby wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym.

- W sytuacji konieczności przeprowadzenia zmian organizacyjnych, rozwiązanie stosunku pracy winno być ostatecznym narzędziem stosowanym przez pracodawcę. Istnieją bowiem inne, alternatywne, możliwości rozwiązania problemów organizacyjnych pracodawcy, wśród których tytułem przykładu można wskazać przeniesienie służbowe: wewnętrzne (na inne nauczycielskie stanowisko pracy w tej samej szkole) bądź zewnętrzne (przeniesienie do innej szkoły). Pracodawca winien dołożyć wszelkich starań, aby ze wskazanych metod skorzystać i tym samym wykorzystać umiejętności i duże doświadczenie radnego Roberta Dołęgi w edukacji sportowej dzieci i młodzieży łukowskich szkół - czytamy w uzasadnieniu do uchwały, nad którą głosowali radni, popartej wnioskami komisji Edukacji.

- Radny regularnie pamięta o służebnym charakterze swojej pracy, wykonuje ją rzetelnie i z należytą starannością. Regularnie bierze udział w sesjach Rady oraz posiedzeniach komisji. Nadto utrzymuje stałą więź z mieszkańcami i ich organizacjami, troszczy się o ich sprawy, a w szczególności przyjmuje zgłaszane przez mieszkańców postulaty i przedstawia je do rozpatrzenia Burmistrzowi oraz Radzie. Aby radny w dalszym ciągu mógł wypełniać swą społeczną funkcję, należy zapewnić mu stabilność zatrudnienia – napisano w uzasadnieniu do projektu uchwały.

W dyskusji na ten temat poruszano treść powyższego uzasadnienia, którą w mocnych słowach skrytykował radny Mariusz Chudek. Radna Ewa Rybicka-Sicińska pytała natomiast co oznacza przejście nauczyciela w stan nieczynny. Radny Artur Gałach dopytywał z kolei o szczegóły likwidowania etatów w Szkole Podstawowej nr 2. Ostatecznie radni 14 głosami sprzeciwili się planom zwolnienia Roberta Dołęgi. Głosowali tak Zygmunt Celiński, Urszula Chruściel, Artur Gałach, Grzegorz Gomoła, Krzysztof Jodełko, Henryk Lipiec, Maciej Nurzyński, Jarosław Okliński, Krzysztof Okliński, Maria Pszczółkowska, Ewa Rybicka-Sicińska, Ryszard Smolarz, Przemysław Suchodolski i Przemysław Wereszczyński. Pełne wyniki głosowania oraz uchwała dostępne są POD TYM ADRESEM.


Komentowane

ojojoj (2019-04-23 13:20) 23 36   |   zgłoś do usunięcia
I słusznie, rynek znów zweryfikował jak zakaz handlu w niedzielę.
strajk (2019-04-23 13:40) 23 42   |   zgłoś do usunięcia
Pan Broniarz mówił w mediach,że ZNPbędzie strajkować w święta.Może redakcja pokazałaby zdjęcia z tego świątecznego strajkujak prezes dzieli się ze strajkujacymi tradycyjnym jajeczkiem.
do,strajk (2019-04-23 16:27) 18 55   |   zgłoś do usunięcia
jak Ciebie to interesuję to było sobie pójść i sprawdzić a nie redakcją się wysługiwać chcesz. Co to redakcja to koncert życzeń ?
:D (2019-04-23 16:37) 27 14   |   zgłoś do usunięcia
co mają media łukowskie do osoby pana Broniarza? :D mało to się dzieje lokalnie?
rysiek (2019-04-23 17:28) 30 40   |   zgłoś do usunięcia
Ludzie, którzy załatwiają sobie pracę wykorzystując pełnione stanowiska samorządowe, koneksje rodzinne, lub szemrane układy polityczne powinny być zwalniane z pracy w pierwszej kolejności.
miś (2019-04-23 18:09) 25 42   |   zgłoś do usunięcia
tak bo obecna władza ma swoich i chętnie ich zatrudni
mieszkaniec (2019-04-23 20:55) 23 61   |   zgłoś do usunięcia
radny to mu się k.... należy że wy nie wstydzicie się tego
Mieszkaniec Lukowa (2019-04-23 21:07) 46 37   |   zgłoś do usunięcia
Przeciez to logiczne ze jak jest mniej uczniow to powinno byc mniej etatow. I tak niech sie ciesza ze etat to jest 18 godz, zreszta jeszcze jak p.Broniarz troche postrajkuje to wkoncu zrobia z tym porzadek i bedzie 8-16 w szkole czyli 8godz jak kazdy inny pracujacy. No i w pierwszej kolejnosci powinni byc zwalniani Ci co podostawali prace po znajomosci albo dzieki panujacym ukladom politycznym
Tak (2019-04-23 21:55) 41 36   |   zgłoś do usunięcia
Coś się na pewno znajdzie .
jan (2019-04-23 22:22) 28 66   |   zgłoś do usunięcia
kolejna osoba z PiS którą trzeba poniżyć. to sprawka nowego pana który tylko gada
wara (2019-04-23 23:03) 64 43   |   zgłoś do usunięcia
Zgadzam się z Panią Dyrektor szkoły. To ona najlepiej wie, czy taki nauczyciel jest jej potrzebny. Co za głupota pytać o to radych!!! Jak im tak Dołęga jest potrzebny, to niech go sobie wezmą i płacą mu z własnej kieszeni.
podwójny rocznik w szkołach średnich (2019-04-24 05:44) 38 15   |   zgłoś do usunięcia
Nauczyciele z podstawówek/wygaszanych gimnazjów powinni być przenoszeni do szkół średnich.
Sd (2019-04-24 07:14) 16 15   |   zgłoś do usunięcia
Ten się nie nadaje do nauki w szkole średniej.
senior (2019-04-24 10:52) 22 38   |   zgłoś do usunięcia
Gdzie są zdjecia ze strajku w święta.Jest odwaga pokazywac ,że strajkujcie,pokazcie zdjecia i napiszcie ,że strajk jest ciagły bez przerw.Tak powiedział wasz guru,że powinniście strajkowac i w świeta.Szlag czlowieka trafia jak młodziez siedzi bezczynnie na ławkach zamiast być w szkole,bo rodzice w tym czasie pracuja i nikogo to nie obchodzi.Widocznie tak żle nie jest ,bo o głodowce jak do tej pory nie słychac.
łukowianin.. (2019-04-24 16:29) 31 14   |   zgłoś do usunięcia
Niech idzie do ZM łUKÓW, tam szukają pracowników...wile ludzi maja podobne lub większe problemy...i niech nie płacze...publicznie...a Nasza Szanowna Rada niech zajmie się problemami mieszkańców...a nie jednego PISA!!!
Gość (2019-04-24 20:55) 19 40   |   zgłoś do usunięcia
Do Senior Skoro szlag Pana trafia patrząc na bezczynnie siedzącą młodzież to proszę zająć się nimi. Spełnić obowiązek, wypełnić swoją misję i zaprezentować postawę dobrego obywatela..
do gościa (2019-04-24 21:52) 48 36   |   zgłoś do usunięcia
JA za Was kasy nie biore.Po to zadeklarowałeś/aś sie jeden z drugim czy jedna z drugą do pracy z dziećmi czy młodzieża ,żeby wypełniać swoje powinności-wychowywać i uczyc ,bo za to bierzecie pieniądze.Komu to nie odpowiada powinien odejśc z zawodu nauczycielskiego i nie męczyc siebie dzieci i rodziców.Przede wszystkim to jest strajk polityczny.Mieliście taką sama sytuację w poprzednich latach i siedzieliscie jak mysz pod miotłą.Dlaczego,to na to nie odpowiadacie.Ja już mam spełnioną misję,roszczeniowcom z wygorowanymi ambicjami się nie pomaga
wyborca (2019-04-25 23:25) 19 20   |   zgłoś do usunięcia
Zwalnia się najgorszych, więc o co chodzi, dyrektorka chyba wie co kto umie.Brawo pani dyrektor, niech będzie pani konsekwentna w decyzjach.
uczennica (2019-04-26 14:45) 44 23   |   zgłoś do usunięcia
Mnie się wydaje ,że dobry wuefista powinien być wysportowany,a nie chodzic z brzuchem,.Moja nauczycielka od wychowania fizycznego zawsze pierwsza pokazywala jak ma wyglądac przewrót w tył czy skok przez skrzynię i inne ćwiczenia. Co taki nauczyciel z brzuchem może pokazac. Pan Robert jest człowiekiem wysportowanym,może stażem młodszyWolę tego pana aniżeli tych co do sylwetki nauczyciela gimnastyki jest im daleko.Dzieci i młodziez lubia nauczycieli,którzy razem z nimi ćwicza.
Z dwójki. (2019-04-26 15:03) 45 44   |   zgłoś do usunięcia
Może ktoś poda ile godzin pan radny faktycznie przepracował z uczniami, bo w szkole wszyscy wiedzą kto musiał ciągle zastępować tego pana, a sala podnoszenia ciężarów to miała być tylko dla wybranych nawet nie uczniów szkoły?. Pan radny z PO przeskoczył do PiSu aby mógł dalej lawirować.
nie Robert (2019-04-30 09:55) 48 47   |   zgłoś do usunięcia
do pani dyrektor poniosła pani jak wilka poniosa i panią tylko cierpliwie poczekam.
Mieszkaniec... (2019-05-01 09:23) 30 51   |   zgłoś do usunięcia
Nasza Szanowna Koalalicja...PIS i Przymierze to specjaklisci z zatrudnianiu Ryskow...Wladkow...Bartkow ....sami specjalisci.. Wiec i Roberta gdzies wsadza... Kolesiostwo i nepotyzm pelna geba...
tak (2019-05-01 10:55) 46 43   |   zgłoś do usunięcia
Tez macie człowieka ,jak tu pisza ,od wszystkiego ,tylko nigdzie nie może zagrzac.Może meszkaniec napiszesz dlaczego tak wszedzie jest mu żle
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Geocaching – poszukiwanie skarbów dla całych rodzin. Teraz w ...
Geocaching – poszukiwanie skarbów dla całych rodzin. Teraz w naszym powiecie POWIAT Stowarzyszenie Inkubator Kreatywności Społecznej ze Stoczka Łukowskiego dzięki dofinansowaniu pozyskanemu za pośrednictwem LGD Razem realizowało projekt Geocachingowy szlak walki i oręża. W ostatnim czasie w naszym powiecie powstało pięć tras geokeszingowych.
Kolizja w Sięciaszce. Wjechał w dom (FOTO)
Kolizja w Sięciaszce. Wjechał w dom (FOTO) W Sieciaszce Drugiej auto osobowe wjechało w ogrodzenie i uderzyło w dom. Nikomu nic się nie stało
Najładniejsze okładki książek wybrane
Najładniejsze okładki książek wybrane GMINA KRZYWDA Czytelnicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzywdzie nie tylko lubią czytać, ale również mają zdolności plastyczne. Udowodnili to zgłaszając swoje propozycje do konkursu ?Okładka mojej ulubionej książki?, który właśnie został rozstrzygnięty.
Możesz oddać folię rolniczą i worki po nawozach
Możesz oddać folię rolniczą i worki po nawozach GMINA KRZYWDA Gmina otrzymała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w wysokości 58,5 tys. zł na usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej.
Kacper Borkowski w czasie pandemii stworzył "Czarne dziury ...
Kacper Borkowski w czasie  pandemii stworzył ŁUKÓW Jako uczeń liceum zaczął zgłębiać wiedzę o wszechświecie. Jako student postanowił przybliżać innym bezmiar naszej galaktyki i zachodzących w niej zjawisk. Zaglądajcie na jego stronę na fb, czytajcie, lajkujcie. Naprawdę fajnie pisze.
Zgłoszenia do Szkoły Muzycznej
Zgłoszenia do Szkoły Muzycznej Szkoła Muzyczna w Łukowie wydłużyła do 7 czerwca termin zgłaszania kandydatów do klas I na rok szk. 2020/2021.
Kasa dla DPS-u w Ryżkach. Wiemy ile otrzyma ośrodek ...
Kasa dla DPS-u w Ryżkach. Wiemy ile otrzyma ośrodek W Urzędzie Marszałkowskim została podpisana umowa na dofinansowanie robót budowlanych dotyczących obiektów służących rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
20-LATEK NAPADŁ NA SKLEP PÓŹNIEJ SKRADZIONYMI PIENIĘDZMI ZAPŁACIŁ ZA ...
20-LATEK NAPADŁ NA SKLEP PÓŹNIEJ SKRADZIONYMI PIENIĘDZMI ZAPŁACIŁ ZA NARKOTYKI Mundurowi z Adamowa i łukowscy kryminalni ustalili i zatrzymali 20-latka, który zastraszając ekspedientkę w sklepie ukradł z kasy kilkaset złotych
Przetarg na 308 zestawów paneli fotowoltaicznych
 Przetarg na 308 zestawów paneli fotowoltaicznych Dzięki wsparciu Unii Europejskiej Gmina Łuków kończy kolejny projekt zakupu i montażu instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii.
Cyknij fotkę i opowiedz o sporcie. Nowy konkurs OSiR
Cyknij fotkę i opowiedz o sporcie. Nowy konkurs OSiR Rozpoczynamy konkurs "Moja ulubiona dyscyplina sportu" w ramach "Dnia Dziecka na sportowo z OSiR"
Nabór do łukowskiej orkiestry dętej
Nabór do łukowskiej orkiestry dętej Towarzystwo Muzyczne im. Antoniego Próchniewicza w Łukowie działające w Łukowskim Ośrodku Kultury prowadzi ponownie nabór do łukowskiej orkiestry dętej.
Zuzia Bochman i Emilia Szcześniak wyśpiewały nagrody ...
Zuzia Bochman i Emilia Szcześniak wyśpiewały nagrody Sukcesy wokalistek Fabryki Piosenki ŁOK.
Godz. 10.00: Koronawirus nie odpuszcza
Godz. 10.00:  Koronawirus nie odpuszcza Potwierdzone wyniki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w województwie lubelskim dotyczą:
Lubelskie ma nowego wicewojewodę. Kim jest Bolesław Gzik?
Lubelskie ma nowego wicewojewodę. Kim jest  Bolesław Gzik? Na stanowisko II wicewojewody lubelskiego został powołany Bolesław Gzik, były starosta powiatu janowskiego.
Pijany jechał motorowerem. Był poszukiwany
Pijany jechał motorowerem. Był poszukiwany Do zakładu karnego trafi 48-latek z gminy Łuków, który kierował wczoraj motorowerem. Okazało się, że miał m.in. sądowy zakaz kierowania pojazdami i był poszukiwany
Odmrażanie gospodarki. Wesela do 150 osób. Koniec z maseczkami ...
Odmrażanie gospodarki. Wesela do 150 osób. Koniec z maseczkami w otwartej przestrzeni Od 30 maja zostaną zniesione wszelkie obostrzenia w handlu .
Zmarła Janina Antoniak pracownik Urzędu Gminy w Staninie ...
Zmarła Janina Antoniak pracownik Urzędu Gminy w Staninie - Z ogromnym bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Janiny Antoniak. Do wieczności odeszła w wieku 63 lat - informuje Urząd Gminy w Staninie.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Tłumy na roztańczonym jubileuszuHarcerze opanowali Wolę OkrzejskąRuszył gruntowny remont pomieszczeń sanitarnych w łukowskim szpitaluLata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieDni Łukowa 2019: Przedszkoliada nad KrznąDni Łukowa 2019: Bieg i biesiada na inauguracjęMuzyczne warsztaty w BieszczadachFotografia abstrakcyjna w ŁOKTurniej Szkół Sienkiewiczowskich: wygrana SiedlecPrawybory w Alejach„Czyste Powietrze”: zgłoś się do programu

Obejrzyj

Wywieźli odpady do lasuLata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieSzóstka kandydatów starła się podczas Wielkiej Debaty WspólnotyMuzyczne warsztaty w BieszczadachNauczycielski protest songWiozła dwoje dzieci. Miała ponad 3 promilePotrącił 4 osoby!Kampania przeciw dopalaczomMnóstwo głosowań na sesjiPo nieboskłonie - wiosenny przebój!Medialne warszaty z uczelnią z Torunia

Wydarzenia dodajwszystkie

Maj 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
27282930010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Najbliższe wydarzenia
O prawie spadkowym na UTW
O prawie spadkowym na UTW
W poniedziałek 25 listopada Galerii PROwizorium ŁOK słuchacze Łukowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyli w spotkaniu, poświęconym podstawowym zagadnieniom z prawa spadkowego
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja

Prognoza pogody

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Kupię: KUPIE WOJSKOWE STARE KOLEKCJE,ZBIORY TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Kupię: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Inne: KUPIE WOJSKOWE STARE SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE TELEFON 694-972-047 ...
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Sprzedam: KUPIE WOJSKOWE STARE DOKUMENTY,ZDJĘCIA,LEGITYMACJE TELEFON 694972047
Kupie dokumenty z drugiej wojny światowej i starsze listy z obozów koncentracyjnych,legitymacje, stare pisma, dyplomy, dokumenty wojskowe, zdjęcia, widokówki, obrazki,obrazy,mundury,szable,bagnety,kordziki,odznaki,odznaczenia,medale,ordery za ciekawe dobrze zapłacę telefon ...
pozostałe: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
redakcja@lukow24.pl Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 reklama@lukow24.pl
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
lukow@24wspolnota.pl Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
okninska@24wspolnota.pl Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
marta.karwowska@24wspolnota.pl Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
szumowski@24wspolnota.pl Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
wielgosz@24wspolnota.pl
Siedlce Się Dzieje