Dziś są imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Redakcja  
dodane: 23-04-2019 12:48   |   wyświetleń: 4956

Radny PiS ofiarą dobrej zmiany

Redukcja 19 etatów nauczycielskich i wypowiedzenie 11 umów o pracę to konsekwencje reformy edukacji w Łukowie, która przywraca 8-klasowe szkoły podstawowe. Pracę może stracić m.in. będący nauczycielem w miejskiej "Dwójce" radny Robert Dołęga.
Radny PiS ofiarą dobrej zmianyfoto. Tomasz Goławski 
Od pierwszego września w Łukowie funkcjonować będą już jedynie ośmioklasowe szkoły podstawowe, zaś klasy gimnazjalne staną się jedynie historią. Nauka nie będzie się więc odbywała w dziewięciu klasach, ale w ośmiu, więc w szkołach będzie mniej uczniów. Na kilka miesięcy przed „finałem” reformy edukacji wiadomo, że w przypadku miejskich szkół część nauczycieli najprawdopodobniej straci pracę. O liczby i konkrety pytał na początku marca radny Mateusz Popławski.

- W przestrzeni medialnej oraz w rozmowach ze społecznościami pedagogicznymi placówek gimnazjalnych z naszego miasta pojawiają się obawy co do „bezproblemowego” według Minister Edukacji Anny Zalewskiej przeprowadzenia tej reformy. Nauczyciele obawiają się o swoje miejsca pracy, zaś rodzice, czy zmiany te nie wpłyną w sposób niekorzystny na jakość oraz komfort nauki swoich dzieci - czytamy w zapytaniu radnego, opublikowanego w Biuletynie Informacji Publicznej.

Zobacz też: Zapytanie w sprawie skutków rządowej reformy edukacji w Łukowie w 2019 r.

W odpowiedzi na pytania radnego Mateusza Popławskiego dowiadujemy się, że w związku z zakończeniem funkcjonowania gimnazjów w Łukowie planowane jest wypowiedzenie 11 umów o pracę nauczycielom pracującym w klasach gimnazjalnych szkół podstawowych. Zmiany te odczuje miejska „Trójka” gdzie wypowiedziane zostaną 3 umowy, a także Szkoła Podstawowa nr 2, gdzie wypowiedzenie umowy sięgnie 7 osób. Jedną z nich będzie radny Rady Miasta Robert Dołęga. W odpowiedzi na zapytanie M. Popławskiego czytamy też, że w mieście planowana jest redukcja 19 etatów nauczycielskich, w tym 12 etatów w SP nr 2, 6 etatów w SP nr 3 i jeden etat w Szkole Podstawowej nr 5. Szkoły planują też przeprowadzić inne ruchy kadrowe, ale już niekoniecznie związane z reformą edukacji.

Zobacz też: Odpowiedź na zapytanie radnego Mateusza Popławskiego

Wspomniany Robert Dołęga to przykład - jak zdążył już publicznie zauważyć autor zapytania Mateusz Popławski - że „dobra zmiana” dosięga także osoby związane z Prawem i Sprawiedliwością. Na sesji Rady Miasta 10 kwietnia radni podejmowali uchwałę w sprawie zaopiniowania planowanego rozwiązania umowy o pracę z radnym PiS. Takie głosowanie - choć niewiążące dla pracodawcy - jest następstwem przepisów prawa. Wcześniej do radnych trafiło pismo dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Doroty Puzio, w którym wyjaśnia ona, dlaczego akurat ten problem dosięgnie nauczyciela, radnego i trenera podnoszenia ciężarów.

- Liczba uczniów szkoły zmaleje z 592 w roku szkolnym 2016/2017 (ostatni rok przed reformą) do planowanych 380 w roku szkolnym 2019/2020. Z powodu likwidacji oddziałów gimnazjalnych nastąpi zmniejszenie ilości godzin wychowania fizycznego, które w klasach IV-VIII w roku szkolnym 2019/2020 planuje się w ilości 32. Obecnie w szkole zatrudnionych jest ośmiu nauczycieli wychowania fizycznego, których obowiązuje 18-godzinne pensum dydaktyczne. W związku z wyżej wskazanymi okolicznościami, w przyszłym roku będzie możliwe zatrudnienie jedynie dwóch nauczycieli wychowania fizycznego - czytamy w dokumencie datowanym na 29 marca.

Jak zauważono na wstępie, reforma edukacji będzie miała swoje konsekwencje także w innych miejskich placówkach. W piśmie dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 odnajdujemy kryteria rozwiązywania umów o pracę, które najprawdopodobniej będą też stosowane w innych szkołach.

- Podstawą przenoszenia nauczycieli nauczycieli w stan nieczynny i wypowiadania im stosunków pracy w tym roku, będą następujące kryteria: stopień awansu zawodowego, staż pracy pedagogicznej, ocena pracy, absencja w ostatnich 2 latach pracy, wieloprzedmiotowość – dodatkowe kwalifikacje przydatne dla szkoły, doskonalenie zawodowe, prowadzenie dodatkowych zajęć pozalekcyjnych, możliwość przejścia na emeryturę/świadczenie kompensacyjne. Kryteria te będą miały zastosowanie do wszystkich nauczycieli - czytamy w dokumencie.

Gdy temat był podejmowany na sesji, na sali nie było zainteresowanego radnego. Przewodniczący Rady Krzysztof Okliński poinformował, że Robert Dołęga zrezygnował z możliwości zabrania głosu i że miał z dużym wyprzedzeniem zaplanowane na ten dzień inne zobowiązania. Nad dokumentem debatowała także Komisja Edukacji, Kultury i Sportu, która większością głosów zadecydowała, by sprzeciwić się planom ewentualnego rozwiązania umowy o pracę radnemu-nauczycielowi. Jak zauważył jej przewodniczący Ryszard Smolarz, nie wystąpiły okoliczności które uzasadniałyby wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym.

- W sytuacji konieczności przeprowadzenia zmian organizacyjnych, rozwiązanie stosunku pracy winno być ostatecznym narzędziem stosowanym przez pracodawcę. Istnieją bowiem inne, alternatywne, możliwości rozwiązania problemów organizacyjnych pracodawcy, wśród których tytułem przykładu można wskazać przeniesienie służbowe: wewnętrzne (na inne nauczycielskie stanowisko pracy w tej samej szkole) bądź zewnętrzne (przeniesienie do innej szkoły). Pracodawca winien dołożyć wszelkich starań, aby ze wskazanych metod skorzystać i tym samym wykorzystać umiejętności i duże doświadczenie radnego Roberta Dołęgi w edukacji sportowej dzieci i młodzieży łukowskich szkół - czytamy w uzasadnieniu do uchwały, nad którą głosowali radni, popartej wnioskami komisji Edukacji.

- Radny regularnie pamięta o służebnym charakterze swojej pracy, wykonuje ją rzetelnie i z należytą starannością. Regularnie bierze udział w sesjach Rady oraz posiedzeniach komisji. Nadto utrzymuje stałą więź z mieszkańcami i ich organizacjami, troszczy się o ich sprawy, a w szczególności przyjmuje zgłaszane przez mieszkańców postulaty i przedstawia je do rozpatrzenia Burmistrzowi oraz Radzie. Aby radny w dalszym ciągu mógł wypełniać swą społeczną funkcję, należy zapewnić mu stabilność zatrudnienia – napisano w uzasadnieniu do projektu uchwały.

W dyskusji na ten temat poruszano treść powyższego uzasadnienia, którą w mocnych słowach skrytykował radny Mariusz Chudek. Radna Ewa Rybicka-Sicińska pytała natomiast co oznacza przejście nauczyciela w stan nieczynny. Radny Artur Gałach dopytywał z kolei o szczegóły likwidowania etatów w Szkole Podstawowej nr 2. Ostatecznie radni 14 głosami sprzeciwili się planom zwolnienia Roberta Dołęgi. Głosowali tak Zygmunt Celiński, Urszula Chruściel, Artur Gałach, Grzegorz Gomoła, Krzysztof Jodełko, Henryk Lipiec, Maciej Nurzyński, Jarosław Okliński, Krzysztof Okliński, Maria Pszczółkowska, Ewa Rybicka-Sicińska, Ryszard Smolarz, Przemysław Suchodolski i Przemysław Wereszczyński. Pełne wyniki głosowania oraz uchwała dostępne są POD TYM ADRESEM.


Komentowane

ojojoj (2019-04-23 13:20) 6 6   |   zgłoś do usunięcia
I słusznie, rynek znów zweryfikował jak zakaz handlu w niedzielę.
strajk (2019-04-23 13:40) 11 9   |   zgłoś do usunięcia
Pan Broniarz mówił w mediach,że ZNPbędzie strajkować w święta.Może redakcja pokazałaby zdjęcia z tego świątecznego strajkujak prezes dzieli się ze strajkujacymi tradycyjnym jajeczkiem.
do,strajk (2019-04-23 16:27) 7 7   |   zgłoś do usunięcia
jak Ciebie to interesuję to było sobie pójść i sprawdzić a nie redakcją się wysługiwać chcesz. Co to redakcja to koncert życzeń ?
:D (2019-04-23 16:37) 9 4   |   zgłoś do usunięcia
co mają media łukowskie do osoby pana Broniarza? :D mało to się dzieje lokalnie?
rysiek (2019-04-23 17:28) 20 4   |   zgłoś do usunięcia
Ludzie, którzy załatwiają sobie pracę wykorzystując pełnione stanowiska samorządowe, koneksje rodzinne, lub szemrane układy polityczne powinny być zwalniane z pracy w pierwszej kolejności.
miś (2019-04-23 18:09) 10 7   |   zgłoś do usunięcia
tak bo obecna władza ma swoich i chętnie ich zatrudni
mieszkaniec (2019-04-23 20:55) 10 10   |   zgłoś do usunięcia
radny to mu się k.... należy że wy nie wstydzicie się tego
Mieszkaniec Lukowa (2019-04-23 21:07) 7 5   |   zgłoś do usunięcia
Przeciez to logiczne ze jak jest mniej uczniow to powinno byc mniej etatow. I tak niech sie ciesza ze etat to jest 18 godz, zreszta jeszcze jak p.Broniarz troche postrajkuje to wkoncu zrobia z tym porzadek i bedzie 8-16 w szkole czyli 8godz jak kazdy inny pracujacy. No i w pierwszej kolejnosci powinni byc zwalniani Ci co podostawali prace po znajomosci albo dzieki panujacym ukladom politycznym
Tak (2019-04-23 21:55) 6 5   |   zgłoś do usunięcia
Coś się na pewno znajdzie .
jan (2019-04-23 22:22) 7 10   |   zgłoś do usunięcia
kolejna osoba z PiS którą trzeba poniżyć. to sprawka nowego pana który tylko gada
wara (2019-04-23 23:03) 26 9   |   zgłoś do usunięcia
Zgadzam się z Panią Dyrektor szkoły. To ona najlepiej wie, czy taki nauczyciel jest jej potrzebny. Co za głupota pytać o to radych!!! Jak im tak Dołęga jest potrzebny, to niech go sobie wezmą i płacą mu z własnej kieszeni.
podwójny rocznik w szkołach średnich (2019-04-24 05:44) 6 3   |   zgłoś do usunięcia
Nauczyciele z podstawówek/wygaszanych gimnazjów powinni być przenoszeni do szkół średnich.
Sd (2019-04-24 07:14) 5 5   |   zgłoś do usunięcia
Ten się nie nadaje do nauki w szkole średniej.
senior (2019-04-24 10:52) 8 6   |   zgłoś do usunięcia
Gdzie są zdjecia ze strajku w święta.Jest odwaga pokazywac ,że strajkujcie,pokazcie zdjecia i napiszcie ,że strajk jest ciagły bez przerw.Tak powiedział wasz guru,że powinniście strajkowac i w świeta.Szlag czlowieka trafia jak młodziez siedzi bezczynnie na ławkach zamiast być w szkole,bo rodzice w tym czasie pracuja i nikogo to nie obchodzi.Widocznie tak żle nie jest ,bo o głodowce jak do tej pory nie słychac.
łukowianin.. (2019-04-24 16:29) 17 4   |   zgłoś do usunięcia
Niech idzie do ZM łUKÓW, tam szukają pracowników...wile ludzi maja podobne lub większe problemy...i niech nie płacze...publicznie...a Nasza Szanowna Rada niech zajmie się problemami mieszkańców...a nie jednego PISA!!!
Gość (2019-04-24 20:55) 5 5   |   zgłoś do usunięcia
Do Senior Skoro szlag Pana trafia patrząc na bezczynnie siedzącą młodzież to proszę zająć się nimi. Spełnić obowiązek, wypełnić swoją misję i zaprezentować postawę dobrego obywatela..
do gościa (2019-04-24 21:52) 13 5   |   zgłoś do usunięcia
JA za Was kasy nie biore.Po to zadeklarowałeś/aś sie jeden z drugim czy jedna z drugą do pracy z dziećmi czy młodzieża ,żeby wypełniać swoje powinności-wychowywać i uczyc ,bo za to bierzecie pieniądze.Komu to nie odpowiada powinien odejśc z zawodu nauczycielskiego i nie męczyc siebie dzieci i rodziców.Przede wszystkim to jest strajk polityczny.Mieliście taką sama sytuację w poprzednich latach i siedzieliscie jak mysz pod miotłą.Dlaczego,to na to nie odpowiadacie.Ja już mam spełnioną misję,roszczeniowcom z wygorowanymi ambicjami się nie pomaga
wyborca (2019-04-25 23:25) 6 9   |   zgłoś do usunięcia
Zwalnia się najgorszych, więc o co chodzi, dyrektorka chyba wie co kto umie.Brawo pani dyrektor, niech będzie pani konsekwentna w decyzjach.
uczennica (2019-04-26 14:45) 10 4   |   zgłoś do usunięcia
Mnie się wydaje ,że dobry wuefista powinien być wysportowany,a nie chodzic z brzuchem,.Moja nauczycielka od wychowania fizycznego zawsze pierwsza pokazywala jak ma wyglądac przewrót w tył czy skok przez skrzynię i inne ćwiczenia. Co taki nauczyciel z brzuchem może pokazac. Pan Robert jest człowiekiem wysportowanym,może stażem młodszyWolę tego pana aniżeli tych co do sylwetki nauczyciela gimnastyki jest im daleko.Dzieci i młodziez lubia nauczycieli,którzy razem z nimi ćwicza.
Z dwójki. (2019-04-26 15:03) 7 8   |   zgłoś do usunięcia
Może ktoś poda ile godzin pan radny faktycznie przepracował z uczniami, bo w szkole wszyscy wiedzą kto musiał ciągle zastępować tego pana, a sala podnoszenia ciężarów to miała być tylko dla wybranych nawet nie uczniów szkoły?. Pan radny z PO przeskoczył do PiSu aby mógł dalej lawirować.
nie Robert (2019-04-30 09:55) 7 8   |   zgłoś do usunięcia
do pani dyrektor poniosła pani jak wilka poniosa i panią tylko cierpliwie poczekam.
Mieszkaniec... (2019-05-01 09:23) 14 12   |   zgłoś do usunięcia
Nasza Szanowna Koalalicja...PIS i Przymierze to specjaklisci z zatrudnianiu Ryskow...Wladkow...Bartkow ....sami specjalisci.. Wiec i Roberta gdzies wsadza... Kolesiostwo i nepotyzm pelna geba...
tak (2019-05-01 10:55) 9 12   |   zgłoś do usunięcia
Tez macie człowieka ,jak tu pisza ,od wszystkiego ,tylko nigdzie nie może zagrzac.Może meszkaniec napiszesz dlaczego tak wszedzie jest mu żle
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Komunikat: utrudnienia w ruchu!
Komunikat: utrudnienia w ruchu! Uwaga kierowcy! W związku z organizowaną imprezą - Biegiem Kolarskim o Puchar Henryka Sienkiewicza - w czasie trwania wyścigu będą obowiązywały ograniczenia ruchu na drogach publicznych. Organizatorzy proszą o stosowanie się do poleceń policji i służby porządkowej!
Cygańskie rytmy w Dni Łukowa
Cygańskie rytmy w Dni Łukowa Łukowski Ośrodek Kultury przybliża sylwetki artystów, którzy wystąpią na tegorocznych Dniach Łukowa. Moc wizualnych wrażeń zapewnią Gwiazdy Cygańskie z synem Don Vasyla - Dzianim.
Sukces Emilki
Sukces Emilki Emilia Szcześniak z Fabryki Piosenki ŁOK znalazła się w gronie laureatów ogólnopolskiego festiwalu w Iłży. To kolejny sukces dziewczynki.
Ponad 1,7 kg narkotyków u 26-latki
Ponad 1,7 kg narkotyków u 26-latki Ponad 1700 gramów haszyszu i prawie 60 gramów amfetaminy zabezpieczyli łukowscy kryminalni u mieszkającej na terenie gminy Trzebieszów 26-latki. Policjanci sprawdzają teraz, skąd pochodzą te substancje i dla kogo były przeznaczone.
Weekend z atrakcjami
Weekend z atrakcjami Wyścig wózków, przełajowy bieg, organowy koncert i wyścig kolarski. Noc Muzeów, zlot food trucków i spotkanie upamiętniające rocznice bitwy pod Monte Cassino. W sobotę oraz niedzielę w powiecie łukowskim zaplanowano wiele wydarzeń.
Zlot foodtrucków w Łukowie!
Zlot foodtrucków w Łukowie! Mobilna gastronomia dociera także do Łukowa. W weekend 18-19 maja na Placu Solidarności i Wolności w Łukowie stacjonować będą food trucki. Serwować będą m.in. orientalną kuchnię.
Będzie audyt w PUiIK-u. Kto jest winien niedociągnięć? ...
Będzie audyt w PUiIK-u. Kto jest winien niedociągnięć? Niezgodne z prawem finansowanie spółki, brak legalizacji liczników wodociągowych, fatalny stan techniczny pojazdów i niskie pensje pracowników. Takie argumenty padały na konferencji prasowej poświęconej m.in. sytuacji w Przedsiębiorstwie Usług i Inżynierii Komunalnej w Łukowie. Burmistrz miasta zapowiada audyt w firmie i szukanie winnych zaistniałej sytuacji.
Ćwierć tysiąca kolarzy na starcie!
Ćwierć tysiąca kolarzy na starcie! 250 osób stanie na stracie Biegu Kolarskiego o Puchar Henryka Sienkiewicza. Ściganie na dystansie 46 i 92 kilometrów zaplanowano w najbliższą niedzielę 19 maja.
Cztery kolizje w 2,5 dnia
Cztery kolizje w 2,5 dnia Wyjazdy do czterech kolizji drogowych odnotowali w ostatnich kilkudziesięciu godzinach łukowscy strażacy. Do zdarzeń z udziałem samochodów osobowych chodziło w Konorzatce, Starym Jamielniku oraz w Łukowie.
Dni Łukowa 2019: Mała Orkiestra Dni Naszych
Dni Łukowa 2019: Mała Orkiestra Dni Naszych Łukowski Ośrodek Kultury przybliża sylwetki artystów, którzy wystąpią na tegorocznych Dniach Łukowa. Dużo wrażeń dla dzieci szykuje m.in. Mała Orkiestra Dni Naszych.
Utrudnienia niedaleko Ławeckiej
Utrudnienia niedaleko Ławeckiej Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu ul. Siedlecką z ul. Ławecką w Łukowie. Jedna osoba została przewieziona do szpitala.
Ponar Remo: spotkanie po latach
Ponar Remo: spotkanie po latach Na 15 czerwca zaplanowano spotkanie byłych pracowników Zakładu Remontowego Obrabiarek w Łukowie "Ponar Remo".
Rolnikowi zakazują orać własną ziemię, bo w planach biegnie ...
Rolnikowi zakazują orać własną ziemię, bo w planach biegnie po niej droga Rolnik zaorał pole od pokoleń należące do jego rodziny. Gmina dwukrotnie pozwała go za to do sądu, argumentując, że od ponad pół wieku prowadzi tędy droga, która jest jedynym dojazdem do pobliskich zabudowań. "Panie wójcie, zapraszam na miejsce. Chętnie udowodnię, że jest inaczej" - odpowiada mężczyzna.
Jetro Cinema Summer: „Był sobie pies”
Jetro Cinema Summer: „Był sobie pies” Kolejna projekcja w ramach kina letniego Jetro Cinema Summer. W piątek 17 maja o godz. 21 w miejskim amfiteatrze ma zostać wyświetlony film "Był sobie pies" w reżyserii Lasse'a Hallströma. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania seansu w przypadku złej pogody.
Sztafetowy bieg do Sokołowa
Sztafetowy bieg do Sokołowa Na czwartek 23 maja zaplanowano sztafetowy bieg śladami ks. gen. Stanisława Brzóski. Trasa tradycyjnie będzie wiodła od Łukowa przez Siedlce do Sokołowa Podlaskiego.
Gość specjalny na kolarskim wyścigu
Gość specjalny na kolarskim wyścigu Ostatnie godziny do startu Biegu Kolarskiego o Puchar Henryka Sienkiewicza. Gościem specjalnym tegorocznego wyścigu będzie Grzegorz Drejgier - medalista Mistrzostw Świata i Europy w kolarstwie torowym! Ściganie zaplanowano w niedzielę 19 maja.
Czujny nos funkcjonariusza
Czujny nos funkcjonariusza Za posiadanie środków odurzających odpowie 23-letnia mieszkanka Chełma, którą zatrzymano w Łukowie w trakcie palenia marihuany. Charakterystyczną woń poczuł przechodzący obok mający wolne w pracy funkcjonariusz policji.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Ponad 200 osób na memorialePrzystanek Kuchnia czeka na mieszkańców ŁukowaStrażackie święto za namiMajówka z wędkąSukces w CzemiernikachKonna impreza w rocznicę urodzin pisarzaPodbili serca PoloniiŚwięto bibliotekarzyProśby o patrole. Debata za namiDr Sitarek: ryby do zalewu zostały wpuszczone zbyt wcześnieTurniej i licytacje dla Alicji

Obejrzyj

Nauczycielski protest songWiozła dwoje dzieci. Miała ponad 3 promilePotrącił 4 osoby!Kampania przeciw dopalaczomMnóstwo głosowań na sesjiPo nieboskłonie - wiosenny przebój!Medialne warszaty z uczelnią z ToruniaWjechała na czerwonym świetle. Zobacz filmAuto na dachu na środku ulicy. Zobacz filmAleż wykonanie!3 miesiące aresztu dla 27-latkaCeltyckie walentynki w ŁOK

Wydarzenia dodajwszystkie

Maj 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
29300102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
01
02
Darowizny od Janusza Wylotka nie będzie
Darowizny od Janusza Wylotka nie będzie
Były wójt gminy Wojcieszków chce przekazać za darmo działkę pod budowę ośrodka zdrowia. Ale stawia warunki, których jego następczyni nie chce przyjąć.
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja
IV Pieszy Rajd Śladami kpt. "Ostoi"
IV Pieszy Rajd Śladami kpt.
Na 15 i 16 czerwca zaplanowano kolejną wędrówkę ścieżkami rezerwatu Jata. Do wzięcia udziału w wydarzeniu zapraszają m.in. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków i Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne "Orlik".

Prognoza pogody

Ćwierć tysiąca kolarzy na starcie!
Ćwierć tysiąca kolarzy na starcie!
250 osób stanie na stracie Biegu Kolarskiego o Puchar Henryka Sienkiewicza. Ściganie na dystansie 46 i 92 kilometrów zaplanowano w najbliższą niedzielę 19 maja.

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

nieruchomości: Olchowiec nad Jeziorem Solińskim (235.239)
Olchowiec nad Jeziorem Solińskim (235.239) Do sprzedania działki o powierzchni od 600 m2 do 1800 m2 z dostępem do wody (numery działek przeznaczonych do sprzedaży zaznaczono) Działki położone ...
Dam pracę: Zatrudnię pracowników budowlanych
Zatrudnię pracowników ogólnobudowlanych do pracy na budowie w Warszawie. Wykonujemy remonty elewacji, roboty brukarskie, remonty klatek schodowych, remonty dachów itp. Zakwaterowanie, możliwość dojazdu. Wysokie stawki ...
Sprzedam: Olchowiec nad Jeziorem Solińskim (234.238)
Do sprzedania działki o powierzchni od 600 m2 do 1800 m2 (numery działek przeznaczonych do sprzedaży zaznaczono) Działki położone nad Zalewem Solińskim w miejscowości Olchowiec w gminie ...
Inne: Uslugi malowania
Wykonujemy uslugi malowania: - wnetrza - elewacje - dachy - inne
Kupię: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Redaktor Naczelny Łuków24.pl
Tomasz Goławski
tel. +48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje