Dziś są imieniny: Danuty, Jana, Janiny

Redakcja  
dodane: 11-04-2019 14:50   |   wyświetleń: 3408

Strajk nauczycieli: radni nie chcą dialogu?

"Rada Miasta Łuków apeluje do Prezesa Rady Ministrów oraz związków zawodowych działających w oświacie o podjęcie rzeczywistego dialogu i rozwiązanie niebezpiecznego sporu społecznego" - taki apel chciała wystosować część radnych Łukowa podczas środowej sesji Rady Miasta. Projekt przygotowany przez Mateusza Popławskiego nie zyskał jednak akceptacji większości Rady, w której zasiadają też nauczyciele.
Strajk nauczycieli: radni nie chcą dialogu?foto. Tomasz Goławski 

Od początku tygodnia w całej Polsce trwa strajk nauczycieli i pracowników oświaty domagających się m.in. wyższych wynagrodzeń za wykonywaną pracę. Protest spowodował odwołanie lekcji w szkołach i zajęć w przedszkolach, także tych prowadzonych przez Miasto.

Reakcją na powyższe wydarzenia jest m.in. stanowisko radnego Rady Miasta w Łukowie Mateusza Popławskiego, który chciał zaapelować na sesji 10 kwietnia o pogodzenie się dwóch zwaśnionych stron. Radny złożył wniosek formalny o rozszerzenie porządku obrad i dostarczył projekt stanowiska Rady Miasta w tej sprawie. W piśmie czytamy m.in., że Rada Miasta z niepokojem obserwuje konflikt pomiędzy nauczycielami, a Rządem RP w sprawie podwyżek płac. Tym bardziej, że obecne zaostrzenie sytuacji dotyka także dzieci i młodzież oraz ich rodziców.

- To neutralne stanowisko, w którym chodzi o zmobilizowanie Rządu i związków, aby jak najszybciej zakończyć ten strajk -
argumentował swój pomysł radny Popławski.

Głos zabrał też Artur Gałach, któremu nie spodobało się, że projekt stanowiska Rady Miasta nie był konsultowany z innymi radnymi.

- Dostaliśmy projekt tego apelu przed chwilą. Pomysł i inicjatywa są jak najbardziej słuszne, ale chcielibyśmy mieć wpływ na treść tego apelu. Przedstawienie nam gotowego pisma uniemożliwia dodanie lub zmianę treści - powiedział Artur Gałach.

- Strajk trwa już kilka dni. Bwięc czas, aby dać nam projekt tego apelu, abyśmy mogli się wypowiedzieć odnośnie jego treści - dodał szef klubu PiS.

W odpowiedzi na uwagi radnego ponownie głos zabrał M. Popławski.

- Wydaje mi się, że będziemy mogli dyskutować na temat treści pisma, po wprowadzeniu tego punktu do porządku obrad - odpowiedział pomysłodawca apelu.

Gdy przewodniczący Rady Krzysztof Okliński zarządził głosowanie w tej sprawie, większość radnych zadecydowała, aby nie zajmować się w czasie sesji przedmiotowym apelem o pojednanie, zaproponowanym przez radnego kubu „Razem Ponad Podziałami”. Przeciwko zagłosowało 10 osób: Zygmunt Celiński, Urszula Chruściel, Artur Gałach, Krzysztof Jodełko, Jarosław Okliński, Maria Pszczółkowska, Ewa Rybicka-Sicińska, Ryszard Smolarz, Przemysław Suchodolski i Przemysław Wereszczyński. Pomysł Mateusza Popławskiego oprócz niego poparło jeszcze 8 radnych: Leonard Baranowski, Łukasz Bober, Mariusz Chudek, Grzegorz Gomoła, Henryk Lipiec, Maciej Nurzyński, Krzysztof Okliński i Arkadiusz Pogonowski.

Nikt w powyższej sprawie nie wstrzymał się od głosu, a natomiast w obradach nie uczestniczyło dwóch radnych: Robert Dołęga i Andrzej Skwarek. Mateusz Popławski ubolewał po sesji, że jego pomysł nie zyskał uznania radnych, z których część jest też pedagogami.

- Jestem zaskoczony, że projekt nie został wniesiony pod obrady sesji tym bardziej, że swój sprzeciw wyrazili również radni pedagodzy. Argument braku czasu na zapoznanie się z uchwałą do mnie nie przemawia, ponieważ uchwała miała tylko 4 paragrafy, a nad zmianą treści można było dyskutować już podczas procedowania - skomentował wynik głosowania radny.

Strajk nauczycieli wciąż trwa. Zdania na jego temat są mocno podzielone. Niedoszłe stanowisko Rady Miasta - jak podkreślał jego inicjator - nie opowiadało się za żadną ze stron, apelowało natomiast o porozumienie. Czy powyższy apel powinien wejść w życie, czy nie?


Komentowane

sarsa (2019-04-11 14:54) 24 16   |   zgłoś do usunięcia
Z nimi nie ma co rozmawiac nieroby jedne
Obserwer (2019-04-11 15:28) 21 11   |   zgłoś do usunięcia
Znam nie jedną panią ,która skamlała 2-3-4 lata temu o pracę w szkole,gotowa pracować niemal za darmo ,byle tylko na dupie w domu nie siedzieć ,a teraz główne postacie strajku. Żenada.
Tryptyk Memlinga (2019-04-11 15:50) 23 6   |   zgłoś do usunięcia
Najlepsze są te z SP4 chwaląc się swoją ignorancją i obojętnością na facebooku. W mojej ,,piatce" niewiele lepiej
Beli (2019-04-11 17:36) 19 16   |   zgłoś do usunięcia
Jak ja bym zaczął strajkowac u siebie w pracy to by mnie szef wyjebał na zbity pysk a te gnidy mają wywalone jaja bo mało "piniendzy". Jak mi było mało kasy to się przebranzowilem i mam więcej a tym "dej". I co k.rwa mamy się znowu składać w coraz wyższych podatkach na tych specjalistów. Co za niewdzięczni ludzie.
hm (2019-04-11 18:45) 7 5   |   zgłoś do usunięcia
znp ich wyprowadzi
Julek (2019-04-11 19:00) 7 6   |   zgłoś do usunięcia
ZNPO
aaaa. (2019-04-11 19:41) 12 9   |   zgłoś do usunięcia
Strajk jest polityczny chodzi o to ażeby budzić niepokój społeczny przed wyborami a nauczyciele to auroryzują dlaczego nie chcą rozmawiać
er (2019-04-11 20:27) 14 10   |   zgłoś do usunięcia
Jak rada mogła głosować przeciw swoim guru na wiejskiej . Przecież rząd woli dać za darmo tym co nie pracują wszelaką kasę a podnieść tym co pracują np zus marże na paliwa która wzrosła o 60%. Taka patologia szybciej pójdzie zagłosować na nich niż nauczyciele.
do aaaa. (2019-04-11 20:43) 6 9   |   zgłoś do usunięcia
A jak za PO strajkowali i Duda podburzał związkowców to wtedy to polityczny strajk nie był tak?
rysiek (2019-04-11 20:56) 16 23   |   zgłoś do usunięcia
Żadnych rozmów z tymi nierobami proszę nie prowadzić. Jest to grypa zawodowa, która posiada największe przywileje zawodowe. Większe od policji, straży, prokuratury i sądownictwa. Za 3 dni pracy w tygodniu, czyli 12 dni w miesiącu zarabiają śrdnio około 4000 zł. netto, a wolnego mają około 4 miesiące w roku. Jak sie nie podoba to zasuwać do pracy w hipermarkecie towar na półki wykładać!!!
Mazi (2019-04-11 21:19) 6 4   |   zgłoś do usunięcia
rysiek szkoda, że tam nie byłeś taki mądry. Zerowcu
Mama (2019-04-11 21:41) 16 12   |   zgłoś do usunięcia
Powinni armatkami wodnymi rozgonić towarzystwo. Myślę że jak sprawa trochę ucichnie to ktoś z tymi nauczycielami wreszcie zrobi porządek.
aaaa. (2019-04-11 21:41) 5 7   |   zgłoś do usunięcia
Rolą dzieci nie jest być zakładnikiem nauczycieli za PO strajki nie były tak radykalnie i bezwzględne
aaaa. (2019-04-11 21:58) 7 11   |   zgłoś do usunięcia
Czy strajk jest polityczny na YOUTUBE wpisz "kochany panie Grzegorzu"
Cebulak (2019-04-11 22:42) 19 24   |   zgłoś do usunięcia
Te komentarze chyba ktoś opłaca bo tylko hejt hejt na nauczycieli. W mediach społecznościowych już takich odważnych nie ma. Przypadek? Nie sądzę. Nauczyciele strajkuja bo zasługują na podwyżki to raz bo walczą o godnosc zawodu a trzy bo takie mamy prawo. Ze po prostu wolno. Jestem po technikum mam zawód i prace. Do dziś mam kontakt ze swoimi nauczycielami rozmawiamy poradzamy a dzieciaki nieźle to motywuje. Hejterom i prawdziwym anonimowym cebulakom stop. Dobranoc
Proszę (2019-04-12 07:49) 12 7   |   zgłoś do usunięcia
Jak obracasz się w gronie nauczycielkim lub anty-pisowskim (cokolwiek aby tylko PiS odsunąć od wladzy) to widzisz co chcesz widzieć. Normalnie rodzice mają Was po dziurki w nosie. Najbardziej kibicują Wam oczywiście dzieci. Dziwicie się? Kto w tym wieku nie cieszył się kiedy mógł nie chodzić do szkoły? Wszyscy i to jest normalne. Ale kiedyś nauczyciel gonil takiego nieuka do roboty. A teraz nieuk się cieszy, nauczyciel jeszcze bardziej bo ,,uczniowie ich wspieraja" i spirala się nakręca. Tracą dzieci. Nikt więcej
Ja (2019-04-12 09:09) 12 9   |   zgłoś do usunięcia
Skoro każdy ma prawo strajkowac i to robili lekarze rolnicy górnicy policjanci i kilkanaście innych zawodów to i mogą nauczyciele. Nauczyciele ostrzegali o strajku i można było do tego się ustosunkować i siąść do rozmów. Tylko po co skoro rząd woli dać 500+ bogatym co dochody maja po 30tys na osobę i patologii co stoi pod sklepem piwo pije. Nie można było wprowadzić ograniczeń na te dwie grupy a dawać tylko tym normalnym co pracują a nie całe życie na pomocy społecznej żerują a podatnicy pracujący ich utrzymują. Dzisiaj pracę nie trudno znaleźć ale po co skoro państwo da. Matka dwójki dzieci z chłopem ślubu nie bierze bo dzięki temu ma 3tys pomocy społecznej to dla samotnie wychowujacej matki to dodatek mieszkaniowy itp itp i 3tys jest. A inni muszą pracować za 2 tys i ich utrzymywać. Patologia dopadła do władzy i patologie wspiera.
Do Cebulak (2019-04-12 09:40) 7 7   |   zgłoś do usunięcia
1.Dlaczego w takim razie nie podpisałeś się z imienia i nazwiska? 2.Ja też zasługuje na podwyżkę ale nie należę do związku 3.Nikt mnie nie opłaca
rodzic 500+ (2019-04-12 10:41) 8 7   |   zgłoś do usunięcia
czy nauczyciele nie dostają 500+ ??? nie mają dzieci??? w imię powołania do zawodu przekazują swoje 500+ na godne dzieci w szkole??? żaden się nawet nie zainteresuje!!! nie tylko bezrobotni dostają 500 +.
obserwator... (2019-04-12 12:19) 15 5   |   zgłoś do usunięcia
Widzę że Nurzyński i Okliński z "Naszej Szanownej Koalicji" zachowali resztkę rozsądku i własnego zdania...reszta nadaję się do prowadzania na sznurku....
gg (2019-04-12 14:32) 7 4   |   zgłoś do usunięcia
Maja biorą ale przynajmniej pracują a nie siedzą w domu i się cieszą że państwo daje z free a inni musza zapieprzać na nich
Do beli i mu podobnym (2019-04-12 15:42) 12 9   |   zgłoś do usunięcia
Musieliście chyba być ogromną porażką dla nauczycieli, którzy was uczyli. Bardzo im współczuję. Popieram strajk!!!A hejty niedouczonych, wulgarnych ludzi niech nie zrażą Nauczycieli do walki o dobro polskiej oświaty. Rodzic - Grażyna Lisiecka
Kamil (2019-04-12 18:10) 5 4   |   zgłoś do usunięcia
Mów że ktoś kogoś hejtuje i w tym samym zdaniu nazwij go niedouczonym.. Oj graża..
z boku (2019-04-12 21:27) 9 4   |   zgłoś do usunięcia
Tak prawdę mówiac to samorządy nie powinny wtykac nosa do nauczycieli.Nauczyciele powinni bezposrednio podlegac pod kuratoria i ministerstwo.To rządzenie nauczycielami przez samorządy przyniosło tylko kość niezgody.Takiego upartyjnienia oświaty chyba za komuny nie było,PRACOWAŁO SIĘ SPOKOJNIE BEZ NADSKAKIWANIA DYREKTOROM ,WÓJTOM,BURMISTRZOM STAROSTOM.RADNYM.
Ii (2019-04-12 22:14) 6 5   |   zgłoś do usunięcia
Za komuny było przjeba..ne ale dużo rzeczy było lepsze i ludzie bardziej na równi byli i nie było takich skrajności
Do redakcji (2019-04-12 23:59) 5 4   |   zgłoś do usunięcia
Jeśli komentarze są moderowane, a są, to redakcja za nie odpowiada w takim samym stopniu co niejaki, niejaka BELA. Komentarz jest modelowy do ścigania z urzędu. Jutro tę sprawę zgłoszę na policji. Z tak nieprawdopodobnym publicznym poniżaniem trzeba skończyć. BELA kimkolwiek jesteś, to Twoje nazwisko i imię będzie publicznie znane.
Kryska (2019-04-13 10:01) 6 5   |   zgłoś do usunięcia
Sprywatyzować szkolnictwo i nie będzie takich cyrków jak strajki. To jest kpina z reszty społeczeństwa.
Pucowata sierotka po PO.... (2019-04-14 09:53) 13 5   |   zgłoś do usunięcia
.....niech zacznie realizować swój program wyborczy bo i toną cukierków nie przysłoni swego nieróbstwa. Niech nie kreuje się na anioła pokoju ten kunktator i intrygant. Co rada może . Papier wszystko wytrzyma. Ile wniosków hipokryto złożyłeś aby podnieść dodatki dla nauczycieli będące w gestii miasta? Na razie tylko tniecie dyrektorom , którzy toną w biurokracji i niedoinwestowany szkołom. Odkomuszyć nadzór , dyrektorskie stołki i komisje oświaty . W połączeniu z znp to mafia czerwona , która żeruje na łukowskiej oświacie.
izba (2019-04-14 11:25) 7 8   |   zgłoś do usunięcia
Krakowska Regionalna Izba Obrachunkowa odpowiedziała w ten sposób na pytanie burmistrza miasta i gminy Myślenice Jarosława Szlachetki. Jak czytamy na portalu wp.pl, zgodnie ze stanowiskiem Izby: "protestujący w całej Polsce nauczyciele oraz personel szkolny nie mogą otrzymać wynagrodzenia z kasy samorządowej za dni, w których wstrzymują się od pracy".
OSA (2019-04-14 23:00) 9 6   |   zgłoś do usunięcia
namówili nas działacze do tego strajku. teraz głupio się wycofać bo będziesz be i jest pat i tracą dzieci