Dziś są imieniny: Danuty, Jana, Janiny

Tomasz Goławski  
dodane: 12-04-2019 18:03   |   wyświetleń: 3225

Strajk nauczycieli również na sesji powiatu

Strajk nauczycieli trwa już pięć dni. W poniedziałek w powiecie łukowskim przystąpiło do niego ponad półtora tysiąca nauczycieli i pracowników oświaty. W piątek otrzymaliśmy informację, że część placówek zawiesiło protest. O strajku rozmawiano też na sesji Rady Powiatu Łukowskiego.
Strajk nauczycieli również na sesji powiatufoto. Tomasz Goławski 

23 strajkujące placówki i 16 miejsc, w których zawieszono akcję protestacyjną. Tak wyglądał w piątek 12 kwietnia strajk nauczycieli w części powiatu łukowskiego - tej wchodzącej w struktury Oddziału Łuków Związku Nauczycielstwa Polskiego. Do powyższych zaliczają się wszystkie miejskie placówki oświatowe, szkoły i jednostki edukacyjne prowadzone przez Powiat Łukowski, a także szkoły z gmin Adamów, Serokomla, Stanin i Wojcieszków. W pozostałych gminach funkcjonują oddzielne oddziały ZNP, a w przypadku gminy Trzebieszów tych struktur po prostu nie ma.

W Łukowie w piątek 12 kwietnia w strajku uczestniczyły wszystkie miejskie szkoły i prawie wszystkie przedszkola. Nie strajkowali pracownicy Szkoły Policealnej - Medycznego Studium Zawodowego im. J. Korczaka oraz niebiorące od początku udziału w akcji protestacyjnej Przedszkole Miejskie nr 7. Ponadto jak udało się ustalić, strajk zawieszono w piątek we wszystkich placówkach oświatowych na terenie gminy Adamów oraz w większości w gminie Wojcieszków. W tym drugim przypadku strajkowali jedynie nauczyciele Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Wojcieszkowie. Akcji protestacyjnej nie podjęli też w piątek uczniowie szkoły w Zagoździu w gminie Stanin.

Temat strajku nauczycieli podejmowany był też na zorganizowanej w piątek 12 kwietnia sesji Rady Powiatu Łukowskiego. O poszerzenie porządku obrad i przedstawienie dodatkowej informacji w tej sprawie poprosił radny Leszek Świętochowski. Jego pomysł nie zyskał jednak uznania m.in. starosty Dariusza Szustka, który stwierdził że informacja o sytuacji w oświacie i tak zostałaby przedstawiona w jednym z kolejnych punktów.

- Czemu ma to służyć? Jak Rada Powiatu ma pomóc szkołom? Organem który może pomóc w tej sytuacji jest Zarząd. Sytuacja w placówkach podległych powiatowi jest opanowana - zwrócił się w kierunku Świętochowskiego starosta łukowski.

- Uszczupla Pan „radzenie” Radzie Powiatu. Odmawia Pan funkcji kontroli Zarządu Powiatu przez Radę - bronił swojego pomysłu Leszek Świętochowski.

- To niedorzeczność. Zarząd nie ogranicza działań Rady. Jest m.in. powołana Komisja Skarg i Wniosków, działa też Komisja Rewizyjna. Wydzielanie dodatkowego punktu obrad niczemu nie służy - odpowiedział Dariusz Szustek.

Ostatecznie opozycyjny radny wycofał swój wniosek, a w późniejszej części obrad o sytuacji w szkołach mówił dyrektor Powiatowego Zespołu Oświatowego w Łukowie Krzysztof Konstanty. W swoim wystąpieniu poinformował on, że do strajku nie przystąpiła m.in. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Łukowie, w której nie odbyło się też referendum strajkowe. Konstanty zapewniał także, że bez przeszkód odbyły się egzaminy gimnazjalne w dwóch specjalnych placówkach, których organem prowadzącym jest Powiat: Zespole Placówek w Łukowie i Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Baczkowie. Po przedstawieniu informacji szefa PZO, głos zabrał m.in. radny Zbigniew Zemło, który zapytał czy istnieje możliwość wypłacania nauczycielom pieniędzy w czasie trwania protestu.

- Zastanawialiśmy się nad tym - odpowiedział starosta Dariusz Szustek.

- Z takim pismem zwrócił się do nas Prezes ZNP w Stoczku Łukowskim, otrzymując jednak negatywną informację, ponieważ Regionalna Izba Obrachunkowa kwestionuje możliwość wypłacania nauczycielom wynagrodzenia za czas strajku. Gdy będzie taka możliwość prawna, Zarząd Powiatu pochyli się nad tym - dodał.

Z tym stanowiskiem nie zgodzili się radni opozycyjni. Głos ponownie zabrał Leszek Świętochowski, który zaapelował o wystosowanie przez Zarząd Powiatu apelu do Ministerstwa Edukacji Narodowej z prośbą o wygospodarowanie dodatkowych środków na edukację i na pensje dla nauczycieli.

- Mówienie, że wynagrodzeń nie będzie, służy jedynie eskalacji konfliktu, a nie jego łagodzeniu - stwierdził.

Tematy związane ze strajkiem nauczycieli i pracowników pedagogicznych pojawiły się jeszcze kilkukrotnie na powiatowej sesji. Krzysztof Fornal poprosił, aby nie sugerować się opinią RIO z Krakowa w kontekście wynagrodzeń dla protestujących, lecz zwrócić z zapytaniem do Izby z Lublina. Oryginalnie dyskusję podsumował natomiast Leszek Świętochowski prosząc, by działania prowadzone przez Powiat nie skończyły się - tu cytat - „unicestwieniem biologicznym nauczycieli”.

Strajk nauczycieli wciąż trwa. Kolejne liczby i statystyki z nim związane będą znane w poniedziałek. Wtedy też rozpoczną się egzaminy ośmioklasistów. W samym tylko Łukowie pisać je będzie 300 osób.


Komentowane

czytelnik (2019-04-12 18:16) 16 5   |   zgłoś do usunięcia
Jacy troskliwi peeselowcy,jak troszcza się o nauczycieli,a przez osiem lat siedzieli cichutko,place zamrozili i mieli spokój.Czy to nie jest hipokryzja.
aaaa. (2019-04-12 21:39) 10 3   |   zgłoś do usunięcia
Niech zapłaci ZNP to logiczne
izba (2019-04-12 23:21) 11 3   |   zgłoś do usunięcia
Krakowska Regionalna Izba Obrachunkowa odpowiedziała w ten sposób na pytanie burmistrza miasta i gminy Myślenice Jarosława Szlachetki. Jak czytamy na portalu wp.pl, zgodnie ze stanowiskiem Izby: "protestujący w całej Polsce nauczyciele oraz personel szkolny nie mogą otrzymać wynagrodzenia z kasy samorządowej za dni, w których wstrzymują się od pracy".
Nn (2019-04-13 09:42) 6 8   |   zgłoś do usunięcia
Uważam że Zarząd powinien przychylić się do prośby związku , przecież Panowie Starostowie to czynni nauczyciele.
Janusz (2019-04-13 09:45) 15 9   |   zgłoś do usunięcia
Nauczyciele nie macie honoru.
Jj (2019-04-13 10:11) 9 10   |   zgłoś do usunięcia
Każdy strajk to porażka rządzących nie zależnie kto władze sprawuje.
zuza (2019-04-13 12:13) 12 17   |   zgłoś do usunięcia
Zmienić zupełnie system .Niech pracują 8 godzin dziennie w szkole sprawdzają klasówki sprawdziany,zeszyty. Niech bardziej się przyłożą do nauki dzieci żeby rodzice nie musieli płacić za korepetycje,bo to co się teraz dzieje to woła o pomstę.Rok urlopu na poratowanie zdrowia??????????Dlaczego inne zawody nie mogą z tego skorzystać? Tylko panie nauczycielki takie przemęczone? Po 4 godzinach dziennie?
Marek (2019-04-13 12:47) 12 20   |   zgłoś do usunięcia
Co co najbardziej nie lubią nauczycieli i na nich narzekają to są po prostu tumany gląby co w szkole nie uczyli się i zbierali same zle oceny przez to mieli problemy w domu itp i dlatego taka nienawiść do nauczycieli. No cóż głąbami całe byliście i będziecie. Haha
nauczycielka (2019-04-13 13:26) 12 16   |   zgłoś do usunięcia
związki nasze zmusiły nas do strajku a teraz kto nam zapłaci. chodziło o blokadę egzaminów i co nic.
qwerty (2019-04-13 14:08) 7 7   |   zgłoś do usunięcia
Tacy "nauczyciele" jak nauczycielka nie powinni być nauczycielami. Czy zastanowiła się ta nauczycielka nad tym co pisze?
mieszkaniec- (2019-04-13 15:41) 10 3   |   zgłoś do usunięcia
Dobrze napisała,bo ma sumienie i gryzie ja ,że odeszła od dzieci.Tak jak w piosence -dzis prawdziwych cyganów już nie ma,a nauczycieli,może ,że nie ma- są prawdziwi ,ale ich mało.Widać to gołym okiem jak uciekaja do polityki,nie trzeba daleko szukac.Tu się za nic nie odpowiada,mało robi ,a kasa owszem owszem.
Triki (2019-04-13 15:55) 7 5   |   zgłoś do usunięcia
Ja nie rozumiem jak można domagać się podwyżki grupowo, przecież to są różni ludzie i pewnie są tacy którzy zasługują ale i tacy którzy są słabi i nie zasługują. Jeżeli ja chcę podwyżkę to kieruje wniosek do przełożonego i odpowiedni ludzie analizują czy mi się nalezy i czy na to zasluguję a tu wszyscy chcą zaczerpnąć z koryta. Przypominam, to my zwykli ludzie się na to składamy w podatkach.
Psl (2019-04-13 15:57) 6 18   |   zgłoś do usunięcia
Były 4 podwyżki dla nauczycieli w 1 kadencji popsl. Łącznie ponad 30% wzrosły wtedy pensje. Teraz ile wzrosły? 5 czy 7 procent? Tyle co prawie inflacja czyli realnie? Była podwyżka czy nie? Koszty koszty
tak (2019-04-13 17:56) 12 3   |   zgłoś do usunięcia
Chyba ,że peeselowcy i peowcy dostali,bo nauczyciele to nie.Oszukiwac to możesz,ale nie nas.Widzieliscie tylko swoje kieszenie ,a nie społeczenstwa.
Do: nauczycielka (2019-04-13 18:24) 6 8   |   zgłoś do usunięcia
Co za bzdury Pani pisze... Nikt nikogo nie zmusza, to świadoma decyzja każdego z nas. Co więcej niektórzy n-le zrzeszeni w ZNP nie strajkują... wstyd...
nauczycielka (2019-04-13 20:38) 6 7   |   zgłoś do usunięcia
ten co mnie poucza niech ma trochę pokory bo wpuściliście nas w maliny . miało być szybko i po krzyku, a co wychodzi ?
Jj (2019-04-14 07:31) 6 7   |   zgłoś do usunięcia
Strajk jest do odwołania i każdy ma tę świadomość. Nikt nie jest jasnowidzem ile potrwa. Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą.
Pan starszy z peeselu (2019-04-14 09:25) 9 4   |   zgłoś do usunięcia
to może i na gnoju się zna ale na edukacji to niekoniecznie. Właśnie nie płacenie za strajk spowoduje wygaszanie się automatycznie strajku.Można kozaczyć a rachunki płacić trzeba. Pozdrawiają pana starszego rolnicy z zachodnio pomorskiego , tam było się wyżywać intelektualnie od oświaty łukowskiej wara peeselowski zaprzańcu.
izba (2019-04-14 11:24) 7 3   |   zgłoś do usunięcia
Krakowska Regionalna Izba Obrachunkowa odpowiedziała w ten sposób na pytanie burmistrza miasta i gminy Myślenice Jarosława Szlachetki. Jak czytamy na portalu wp.pl, zgodnie ze stanowiskiem Izby: "protestujący w całej Polsce nauczyciele oraz personel szkolny nie mogą otrzymać wynagrodzenia z kasy samorządowej za dni, w których wstrzymują się od pracy".
Kiki (2019-04-14 11:41) 10 5   |   zgłoś do usunięcia
Za robotę się brać nieroby a nie strajkować .Jak mało płacą to zawsze moźna na zachóď pojechać zarobić sezon szparagów właśnie się rozpoczoł
zuza (2019-04-14 12:34) 7 4   |   zgłoś do usunięcia
Co niektórzy to nawet nie potrafią korepetycji udzielić z przedmiotu którego uczą w szkole. Przekonałam się o tym sama. To co oni nauczą w szkole?????????Szkoda gadać .Dzisiej to żadni nauczyciele
ogórek (2019-04-14 14:29) 6 3   |   zgłoś do usunięcia
dużo dzieci jeździ na korepetycje do Siedlec i Lublina. niestety są duże braki w naszym nauczaniu. i to dopiero daje wyniki. taka jest prawda!
rodzic (2019-04-14 18:01) 12 7   |   zgłoś do usunięcia
Brać się do pracy to bedzie najlepszy wybór,a nie popierac tych co jatrza i nic nie robią tylko slizgają się na dużej kasie ze składek nauczycielskich i podatnika pieniędzy.Niech nasze dzieci zdobywaja wiedze,a nie siedza w domach bo takie widzimisie maja prezesi ZNP i ich lewackie zaplecze polityczne.SZCZEGOLNIE MŁODZI NAUCZYCIELE POWKAZAC,ŻE ZALEŻY IM NA PRACY Z DZIEĆMI I MŁODZIEŻĄ,NIE DAJCIE SIE PROWOKOWAC NA DALSZE STRAJKI BO DOSTALIŚCIE JUZ DUŻĄ CZĘSC TEGO CZEGO CHCIELIŚCIE, wIĘKSZOŚĆ RODZICÓW NA PEWNO JUŻ MA DOSYĆ TEGO LEWACKIEGO BAŁAGANU.
Voldemort (2019-04-14 20:39) 6 7   |   zgłoś do usunięcia
Jeśli chodzi o struktury ZNP w gm. Trzebieszów, to są, ale raczkujące po dewastacji. Strajk jest krzykiem środowiskami i walką o godność oraz honor. Nauczyciele mają dosyć takiego traktowania przez rząd, samorząd, rodziców i dyrektorów. Dosyć! Nie myślcie trolle, że chodzi tylko o pieniądze.
Kaśka (2019-04-14 20:41) 8 3   |   zgłoś do usunięcia
kiepski ten strajk kosztem dzieci one są zakładnikami - żywe tarcze działaczy ZNP
Łukowianin (2019-04-15 06:47) 9 3   |   zgłoś do usunięcia
Jestem ojcem 8 klasisty w związku ze strajkiem dzieci nie miały okazji dobrze przygotować się do egzaminu, niestety winą trzeba obarczyć nauczycieli! Można strajkować w inny sposób!
matka (2019-04-15 07:40) 9 4   |   zgłoś do usunięcia
dzieci -żywe tarcze działaczy ZNP to jest smutne!
z zapisków strajkującej nauczycielki (2019-04-15 07:53) 4 5   |   zgłoś do usunięcia
Jestem przekonana, że egzaminy nie powinny się teraz odbyć: jest za duży stres dla dzieci, chaos i zamieszanie. Naprawdę rozumiem tych, którzy będą egzaminować, ale przez nich tracimy. Żeby strajk miał sens, to egzaminów nie powinno być. Strajk powinien być uciążliwy. A tak idzie jasny sygnał: nie jesteśmy tacy groźni, jak straszymy. Przystajemy na warunki rządu. Teraz jest czas na nauczycielską lojalność. Może zamiast egzaminów, lepszy byłby konkurs świadectw?
emeryt (2019-04-15 08:30) 8 4   |   zgłoś do usunięcia
W latach osiemdziesiątych za Solidarności jak ktoś chciał pracować to nie wpuszczono go do zakładu ale płacono wszystkim za czs strajku także. No tak, ale tamte strajki były słuszne.