Dziś są imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
Dzisiaj odwiedziło nas 72 osób   |   Osób online: 25   |   Zaloguj się   Rejestracja

Tomasz Goławski  
dodane: 10-09-2018 10:35   |   wyświetleń: 2567

Szczygły Górne: 110 lat straży pożarnej

Ochotnicza Straż Pożarna w Szczygłach Górnych w gminie Łuków kończy 110 lat. 2 września w miejscowości tej zorganizowane zostały uroczystości jubileuszowe, na których poświęcono okolicznościową tablicę i nowy samochód ratowniczy.
Szczygły Górne: 110 lat straży pożarnejfoto. Tomasz Goławski 
Świętowanie 110-lecia funkcjonowania straży pożarnej w Szczygłach Górnych rozpoczęto od mszy świętej, w której uczestniczyli mieszkańcy miejscowości, strażacy i oficjele. Obecny był m.in. Robert Gmitruczuk, wicewojewoda lubelski.

- 110 lat to cztery pokolenia ludzi, którzy w myśl dewizy „Bogu na chwałę - ludziom na pożytek” ratują ludzi i mienie. Strażakom życzę standardowego: „wielu powrotów ilu wyjazdów”. Życzę też spokoju, aby strażacy częściej mogli świętować, niż wyjeżdżać do pożarów czy wypadków - mówił R. Gmitruczuk.

Uroczystości połączono z poświęceniem okolicznościowej tablicy i poświęceniem samochodu ratowniczego marki Ford. Auto trafiło do OSP już listopadzie zeszłego roku i sfinansowane zostało głównie ze środków zewnętrznych. 150 tysięcy złotych strażacy ochotnicy otrzymali od MSWiA, 110 tysięcy od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a 23 tysiące od Gminy Łuków. Wyposażenie sfinansowane zostało natomiast przez Bank Spółdzielczy w Łukowie.

- Samochód brał udział w kilku akcjach - niektórych bardzo poważnych - jako samochód oświetleniowy, bo ma na wyposażeniu takie oświetlenie. Nie wyjeżdżaliśmy nim do pożaru, ale „obstawialiśmy” m.in. wypadek drogowy - mówił jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości Jakub Kożuchowski, przedstawiciel OSP.

Strażak pytany o historię jednostki, powtarzał że łączy ona pokolenia w miejscowości.

- OSP w Szczygłach Górnych ma długą historię. W straży służyli nasi pradziadowie, dziadowie i ojcowie, a teraz my chcemy to „ciągnąć” i uczcić. Jesteśmy jedną z najstarszych jednostek OSP w gminie Łuków, na dzień dzisiejszy mamy 38 strażaków czynnych i 3 członków honorowych. Mamy też dzieci i młodzież. Najmłodszy ze „strażaków” ma 15 miesięcy. Dopiero co zaczął chodzić, a już ma mundur - mówił z humorem J. Kożuchowski.

Jubileusz oprócz składania życzeń był też okazją do wręczenia strażackich odznaczeń i wyróżnień. „Brązowe Krzyże Zasługi” nadane decyzją Prezydenta RP otrzymali druhowie Józef Płodowski i Jakub Kożuchowski. Złotym Znakiem ZOSP RP odznaczony został Adam Jurkowski. Wręczone zostały też Złote, Srebrne i Brązowe Medale „Za zasługi dla Pożarnictwa”. Otrzymali je: Leszek Krasnodębski, Walenty Krasnodębski, Augustyn Polkowski i Wojciech Polkowski (złote medale), Paweł Świderski, Piotr Świderski, Adam Dudziński i Waldemar Sosnowski (brązowe odznaczenia). Srebrnym medalem oznaczono natomiast Jarosława Kożuchowskiego.

Inne wyróżnienia - odznakę „Strażaka Wzorowego” otrzymali Izabela Świderska i Mariusz Popławski. Z kolei Wojciech Polkowski, Kazimierz Zarzycki i Walenty Krasnodębski zostali uhonorowani dyplomami za „50-letnią społeczną i ofiarną działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej w ratowaniu mienia i życia ludzi oraz podtrzymaniu strażackich tradycji”. Druh Jakub Kożuchowski otrzymał ponadto Oznakę Honorową „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego” i medal przyznawany na 100-lecie niepodległości od Marszałka Województwa Lubelskiego. Identyczne wyróżnienie powędrowało także do Józefa Płodowskiego, natomiast cała jednostka OSP w Szczygłach Górnych uhonorowana została dyplomem i medalem Wojewody Lubelskiego.

Święto w Szczygłach Górnych było najprawdopodobniej ostatnim w dotychczasowej siedzibie jednostki. Jak zapowiedział wójt Gminy Łuków Mariusz Osiak, w przyszłym roku rozpocząć ma się budowa świetlicy wiejskiej, będącej jednocześnie nową siedzibą strażaków ochotników. Zdaniem Osiaka dalej mają być także prowadzone inwestycje doposażające funkcjonujące w gminie Ochotnicze Straże Pożarne.

- W ostatnim czasie było wiele okazji do spotkań i świętowania strażaków. OSP w Szczygłach Górnych wzbogaciła się o nowy samochód, podobnie jak jednostki w Gręzówce czy Turzych Rogach. Ponadto Gmina Łuków uzyskała około 130 tys. zł dofinansowania z tzw. Funduszu Sprawiedliwości na zakup sprzętu do ratownictwa - głównie medycznego - dla jednostek OSP. Oprócz dobrego poziomu wyszkolenia, jesteśmy i będziemy więc dodatkowo wzmocnieni sprzętowo - mówił wójt.

Galeria zdjęć

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

"Człowiek Roku 2018" - oni walczą o głosy!
Ruszyła VI edycja plebiscytu na Człowieka Roku tygodnika Wspólnota Łukowska, i portalu Łuków24.pl. Na tytuł i statuetkę za 2018 rok czeka 10 ciekawych osobistości z powiatu łukowskiego!
Szczeniaki z Huty Dąbrowy zagrały w filmie
Szczeniaki z Huty Dąbrowy zagrały w filmie To historia z happy endem. Szóstka psich małolatów trafiła z wiejskiego podwórka na plan filmowy w stolicy. Zagrały, zachwyciły reżysera i aktorów i... znalazły nowe domy.
Tysiące osób spędza czas przy grach stworzonych przez nastolatka ...
Tysiące osób spędza czas przy grach stworzonych przez nastolatka 14-letni Bartek Lenk od prawie dwóch lat tworzy trójwymiarowe gry komputerowe, nagrywa filmiki i jest ambasadorem kanału telewizyjnego dla dzieci Cartoon Network.
Uczczą powstańców styczniowych
Uczczą powstańców styczniowych Spotkania przy pomniku na skwerze niedaleko placu Narutowicza, w parku i na łukowskim cmentarzu parafialnym to scenariusz miejskich obchodów 156. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.
„Remont dworca się opóźnia, a kas dalej nie ma” ...
„Remont dworca się opóźnia, a kas dalej nie ma” Planowane w latach 2018-2020 prace remontowe na dworcu kolejowym w Łukowie opóźnią się. Pomimo tej informacji nieustannie pojawiają się komentarze mieszkańców o braku kas biletowych, czy też o uciążliwych windach i kładce.
Mecenas z Łukowa obronił Mistrzostwo Polski Prawników w Szachach ...
Mecenas z Łukowa obronił Mistrzostwo Polski Prawników w Szachach Ponad 100 osób wystartowało w V Ogólnopolskich Mistrzostwach Lekarzy i Prawników w Szachach. Zawody toczyły się w weekend, 11-13 stycznia w Kazimierzu Dolnym. Sukces odniósł na nich łukowski mecenas Piotr Piwowarczyk.
Nasi w kadrze narodowej
Nasi w kadrze narodowej Z początkiem roku Polski Związek Zapaśniczy opublikował wykaz kadr narodowych. Powiat łukowski może się pochwalić silną reprezentacją wśród pań.
Wystawa nie tylko dla filmowców
Wystawa nie tylko dla filmowców Do 22 lutego można oglądać wystawę "Krzysztof Kieślowski. Ślady i pamięć" poświęconą jednemu z najwybitniejszych polskich scenarzystów i reżyserów. Do zapoznania się z plakatami, fotografiami i dokumentami związanymi z Kieślowskim zachęca Łukowski Ośrodek Kultury.
Złapali przedszkolnego włamywacza
Złapali przedszkolnego włamywacza 27-letni mieszkaniec Łukowa wpadł w ręce policji po tym, jak dokonał kradzieży z włamaniem do sklepu i przedszkola mieszczącego się na terenie miasta. Mężczyzna próbował dostać się także do magazynu przy ul. Prusa.
Sprzęt medyczny za kalendarze
Sprzęt medyczny za kalendarze Aparat EKG, inhalatory i ciśnieniomierze to prezenty, które trafiły niedawno do SP ZOZ w Łukowie. Sprzęty kupione zostały ze środków ofiarowanych za kupno charytatywnego kalendarza na 2019 rok. "Modelami" na zdjęciach ilustrujących poszczególne miesiące byli policjanci.
Czołowe zderzenie na łuku drogi
Czołowe zderzenie na łuku drogi Dwóch mieszkańców powiatu łukowskiego uczestniczyło w wypadku drogowym, do którego doszło w sobotni wieczór w Grabowie Szlacheckim w powiecie ryckim. Obaj trafili do szpitala.
Kawałek Bieszczad w Łukowie
Kawałek Bieszczad w Łukowie W minioną sobotę w Łukowskim Ośrodku Kultury słychać było poezję Bolesława Leśmiana i Edwarda Stachury. W sali widowiskowej wystąpił Zespół Piosenki Poetyckiej "JAK".
Oblodzone drogi przyczyną wypadków?
Oblodzone drogi przyczyną wypadków? Pożar ze skutkiem śmiertelnym oraz zniszczone samochody. W zeszłym tygodniu straż pożarna nie narzekała na brak zajęć. Część interwencji dotyczyło zdarzeń drogowych, do których przyczyniły się śliskie drogi.
Solidarni z Pawłem Adamowiczem
Solidarni z Pawłem Adamowiczem Około setka mieszkańców Łukowa spotkała się w niedzielny wieczór 20 stycznia pod budynkiem magistratu, by zademonstrować swoją solidarność z bliskimi zmarłego tragicznie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
Czas tylko dla kobiet
Czas tylko dla kobiet Czas na zmiany. Tak codziennie postanawiamy. My kobiety. Czujemy się niepewnie, wymagamy od siebie wiele, widzimy dużo niedoskonałości w sobie. Zatem postanawiamy: Zmiany!
Prawie 500 stron o Muzeum Sienkiewicza
Prawie 500 stron o Muzeum Sienkiewicza Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej wydało w formie książki bogato ilustrowany katalog zbiorów, a także informacje dotyczące najważniejszych dat funkcjonowania placówki. Książka składa się z dwóch części merytorycznych. Liczy 466 stron.
Spędź ferie w muzeum
Spędź ferie w muzeum Muzeum Regionalne w Łukowie zaprasza wszystkich uczniów do wspólnego spędzania ferii zimowych. W programie m.in. warsztaty rzeźbiarskie, fotograficzne oraz zwiedzanie muzealnych zakątków i ekspozycji.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Mecenas z Łukowa obronił Mistrzostwo Polski Prawników w SzachachWystawa nie tylko dla filmowcówKawałek Bieszczad w ŁukowieSolidarni z Pawłem AdamowiczemCzas tylko dla kobietPrawie 500 stron o Muzeum SienkiewiczaStara szkoła w nowych murachDAF lepszy od SokołowaKarnawałowy bal dla niepełnosprawnychNie żyje 53-letni mężczyznaNoworoczny koncert szkoły muzycznej

Obejrzyj

Noworoczny koncert szkoły muzycznejCeltyckie walentynki w ŁOKPonad 80 tysięcy dla OrkiestryWywieźli 24-latka za miasto. Chcieli odzyskać Ruszyły studniówki. Zobacz wyjątkowy walc uczniów I LO!Budżetowa sesja w powiecieJest nowy radny„JAK” zagra w ŁukowieKolejne potrącenie!Pracownia biologiczna w zamian za filmWe trzech bili 35-latka. Jeden z napastników uderzał siekierąPotrącił rowerzystkę po pijaku. Uciekł z miejsca zdarzenia

Wydarzenia dodajwszystkie

Styczeń 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
31010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
01
02
03
Wystawa nie tylko dla filmowców
Wystawa nie tylko dla filmowców
Do 22 lutego można oglądać wystawę "Krzysztof Kieślowski. Ślady i pamięć" poświęconą jednemu z najwybitniejszych polskich scenarzystów i reżyserów. Do zapoznania się z plakatami, fotografiami i dokumentami związanymi z Kieślowskim zachęca Łukowski Ośrodek Kultury.
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja
Pływacki maraton już za dwa miesiące
Pływacki maraton już za dwa miesiące
Na noc z 16 na 17 marca wyznaczono termin VI Ogólnopolskiego Nocnego Maratonu Pływackiego "Otyliada". Zapisy na to wydarzenie Ośrodek Sportu i Rekreacji prowadzi do 20 lutego.

Prognoza pogody

Mecenas z Łukowa obronił Mistrzostwo Polski Prawników w Szachach
Mecenas z Łukowa obronił Mistrzostwo Polski Prawników w Szachach
Ponad 100 osób wystartowało w V Ogólnopolskich Mistrzostwach Lekarzy i Prawników w Szachach. Zawody toczyły się w weekend, 11-13 stycznia w Kazimierzu Dolnym. Sukces odniósł na nich łukowski mecenas Piotr Piwowarczyk.

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

pozostałe: Dezynfekcja po zmarłych śmierci
Zajmujemy się sprzątaniem i dezynfekcją miejsc,pojazdów w których znaleziono ciało po czasie w stanie rozkładu oraz doszło do samobójstwa, zabójstwa lub usiłowania, wypadku losowego oraz ...
pozostałe: Ocieplanie poddaszy i inne pianą natryskową
Skutecznie ocieplamy : - poddasza - stropy - hale - ściany - fundamenty Zalety pianki poliuretanowej : - doskonałe parametry izolacyjne - koszty ogrzewania niższe - skuteczne uszczelnienie brak mostków termicznych - wyjątkowa żywotność - właściwości ...
Inne: POZABANKOWE POŻYCZKI BEZ BIK POD ZASTAW NIERUCHOMOŚCI DLA FIRM LUB ...
POZABANKOWE POŻYCZKI BEZ BIK POD ZASTAW NIERUCHOMOŚCI DLA FIRM LUB OSÓB FIZYCZNYCH! Z nami uzyskasz tanią i bezpieczną pozabankową pożyczkę pod zastaw swojej nieruchomości na ...
pozostałe: Super Finansowanie Bez BIK Pod Zastaw Lub na Zakup Maszyn ...
Super Finansowanie Bez BIK Pod Zastaw Lub na Zakup Maszyn i Pojazdów! Z nami uzyskasz bez Banku pożyczkę lub leasing na zakup lub pod zastaw wszelkich ...
Inne: Pozabankowe Pożyczki Pod Zastaw Ziemi Rolnej BEZ BAZ Dla Rolników! ...
Pozabankowe Pożyczki Pod Zastaw Ziemi Rolnej BEZ BAZ Dla Rolników! • Tanie i bezpieczne pożyczki pod zastaw ziemi rolnej dla rolników. • Pożyczka na dowolny cel ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Redaktor Naczelny Łuków24.pl
Tomasz Goławski
tel. +48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje