Dziś są imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

Tomasz Goławski  
dodane: 10-09-2018 10:35   |   wyświetleń: 2881

Szczygły Górne: 110 lat straży pożarnej

Ochotnicza Straż Pożarna w Szczygłach Górnych w gminie Łuków kończy 110 lat. 2 września w miejscowości tej zorganizowane zostały uroczystości jubileuszowe, na których poświęcono okolicznościową tablicę i nowy samochód ratowniczy.
Szczygły Górne: 110 lat straży pożarnejfoto. Tomasz Goławski 
Świętowanie 110-lecia funkcjonowania straży pożarnej w Szczygłach Górnych rozpoczęto od mszy świętej, w której uczestniczyli mieszkańcy miejscowości, strażacy i oficjele. Obecny był m.in. Robert Gmitruczuk, wicewojewoda lubelski.

- 110 lat to cztery pokolenia ludzi, którzy w myśl dewizy „Bogu na chwałę - ludziom na pożytek” ratują ludzi i mienie. Strażakom życzę standardowego: „wielu powrotów ilu wyjazdów”. Życzę też spokoju, aby strażacy częściej mogli świętować, niż wyjeżdżać do pożarów czy wypadków - mówił R. Gmitruczuk.

Uroczystości połączono z poświęceniem okolicznościowej tablicy i poświęceniem samochodu ratowniczego marki Ford. Auto trafiło do OSP już listopadzie zeszłego roku i sfinansowane zostało głównie ze środków zewnętrznych. 150 tysięcy złotych strażacy ochotnicy otrzymali od MSWiA, 110 tysięcy od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a 23 tysiące od Gminy Łuków. Wyposażenie sfinansowane zostało natomiast przez Bank Spółdzielczy w Łukowie.

- Samochód brał udział w kilku akcjach - niektórych bardzo poważnych - jako samochód oświetleniowy, bo ma na wyposażeniu takie oświetlenie. Nie wyjeżdżaliśmy nim do pożaru, ale „obstawialiśmy” m.in. wypadek drogowy - mówił jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości Jakub Kożuchowski, przedstawiciel OSP.

Strażak pytany o historię jednostki, powtarzał że łączy ona pokolenia w miejscowości.

- OSP w Szczygłach Górnych ma długą historię. W straży służyli nasi pradziadowie, dziadowie i ojcowie, a teraz my chcemy to „ciągnąć” i uczcić. Jesteśmy jedną z najstarszych jednostek OSP w gminie Łuków, na dzień dzisiejszy mamy 38 strażaków czynnych i 3 członków honorowych. Mamy też dzieci i młodzież. Najmłodszy ze „strażaków” ma 15 miesięcy. Dopiero co zaczął chodzić, a już ma mundur - mówił z humorem J. Kożuchowski.

Jubileusz oprócz składania życzeń był też okazją do wręczenia strażackich odznaczeń i wyróżnień. „Brązowe Krzyże Zasługi” nadane decyzją Prezydenta RP otrzymali druhowie Józef Płodowski i Jakub Kożuchowski. Złotym Znakiem ZOSP RP odznaczony został Adam Jurkowski. Wręczone zostały też Złote, Srebrne i Brązowe Medale „Za zasługi dla Pożarnictwa”. Otrzymali je: Leszek Krasnodębski, Walenty Krasnodębski, Augustyn Polkowski i Wojciech Polkowski (złote medale), Paweł Świderski, Piotr Świderski, Adam Dudziński i Waldemar Sosnowski (brązowe odznaczenia). Srebrnym medalem oznaczono natomiast Jarosława Kożuchowskiego.

Inne wyróżnienia - odznakę „Strażaka Wzorowego” otrzymali Izabela Świderska i Mariusz Popławski. Z kolei Wojciech Polkowski, Kazimierz Zarzycki i Walenty Krasnodębski zostali uhonorowani dyplomami za „50-letnią społeczną i ofiarną działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej w ratowaniu mienia i życia ludzi oraz podtrzymaniu strażackich tradycji”. Druh Jakub Kożuchowski otrzymał ponadto Oznakę Honorową „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego” i medal przyznawany na 100-lecie niepodległości od Marszałka Województwa Lubelskiego. Identyczne wyróżnienie powędrowało także do Józefa Płodowskiego, natomiast cała jednostka OSP w Szczygłach Górnych uhonorowana została dyplomem i medalem Wojewody Lubelskiego.

Święto w Szczygłach Górnych było najprawdopodobniej ostatnim w dotychczasowej siedzibie jednostki. Jak zapowiedział wójt Gminy Łuków Mariusz Osiak, w przyszłym roku rozpocząć ma się budowa świetlicy wiejskiej, będącej jednocześnie nową siedzibą strażaków ochotników. Zdaniem Osiaka dalej mają być także prowadzone inwestycje doposażające funkcjonujące w gminie Ochotnicze Straże Pożarne.

- W ostatnim czasie było wiele okazji do spotkań i świętowania strażaków. OSP w Szczygłach Górnych wzbogaciła się o nowy samochód, podobnie jak jednostki w Gręzówce czy Turzych Rogach. Ponadto Gmina Łuków uzyskała około 130 tys. zł dofinansowania z tzw. Funduszu Sprawiedliwości na zakup sprzętu do ratownictwa - głównie medycznego - dla jednostek OSP. Oprócz dobrego poziomu wyszkolenia, jesteśmy i będziemy więc dodatkowo wzmocnieni sprzętowo - mówił wójt.

Galeria zdjęć

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Rusza przetarg na dalsze prace nad zalewem
Rusza przetarg na dalsze prace nad zalewem 18 kwietnia ogłoszony został przetarg na wykonanie kolejnych prac nad zalewem Zimna Woda w Łukowie. Termin składania ofert mija 7 maja.
Budowniczy Muzeum odszedł na wieczną wartę
Budowniczy Muzeum odszedł na wieczną wartę Żył dla innych ludzi i słusznych spraw. Nigdy nie mijał mieszkańców gminy bez słowa, ale słuchał ich, zamiast opowiadać tylko o sobie - tak wspominają zmarłego Daniela Biadunia przyjaciele i znajomi.
"Dedykacja dla Patrona" w Klubie Kamena
We wtorek 16 kwietnia w Galerii PROwizorium Łukowskiego Ośrodka Kultury odbyło się kolejne spotkanie w Klubie Kamena. Tym razem było to spotkanie z muzyką i poezją św. Jana Pawła II - Patrona IV Liceum Ogólnokształcącego w Łukowie.
Bieg kolarski o Puchar Henryka Sienkiewicza: prezentujemy najlepszych
Bieg kolarski o Puchar Henryka Sienkiewicza: prezentujemy najlepszych Dużymi krokami zbliża się II edycja Biegu Kolarskiego o Puchar Henryka Sienkiewicza. Swój udział w tej imprezie potwierdziło wiele znakomitych zawodniczek i zawodników.
Uczyli wielkanocnych tradycji
Uczyli wielkanocnych tradycji Prawie 800 osób wzięło udział w wielkanocnych warsztatach przygotowanych przez Muzeum Regionalne w Łukowie. Na zajęciach uczono się między innymi, jak tradycyjnymi metodami tworzyć pisanki.
Strajk nauczycieli traci na sile
Strajk nauczycieli traci na sile Kolejne szkoły zawieszają akcję protestacyjną. Do obowiązków wrócą m.in. nauczyciele wszystkich szkół średnich w Łukowie.
Zderzenie z sarną i nocny wypadek
Zderzenie z sarną i nocny wypadek Dwa samochody uczestniczyły w kolizji z sarną. Do zdarzenia doszło w środę 17 kwietnia w Starej Wróblinie w gminie Stanin.
Nie zapłacą za strajkowanie
Nie zapłacą za strajkowanie Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Łukowskiego radni zarówno z koalicji, jak i opozycji pytali o protest nauczycieli.
Wielkanocny korowód z palmami
Wielkanocny korowód z palmami Widowiskowo wyglądały obchody Niedzieli Palmowej w Hordzieżce w gminie Adamów. W miejscowości tej przeszedł barwny pochód z palmami.
Gaj najlepszy i w reprezentacji
Gaj najlepszy i w reprezentacji Znakomity start w Skórcu zanotował Piotr Gaj. Łukowianin zwyciężył w Mistrzostwach Polski XPC w trójboju siłowym.
Miłosz w kadrze
Miłosz w kadrze Wychowanek AR-TIG-u Huta Dąbrowa zagrał z orzełkiem na piersi. Miłosz Pacek wystąpił w meczu Polski z Turcją w ramach zmagań UEFA U-16 Development Tournament.
Wędkarze otworzyli sezon
Wędkarze otworzyli sezon Wędkarze koła PZW Łuków Miasto oficjalnie rozpoczęli nowy sezon. Ostatniego dnia marca rozegrali zawody o puchar Prezesa koła na Żwirowni Dudziński w Domaszkach.
Trzy strażackie wyjazdy
Trzy strażackie wyjazdy Trzy wyjazdy zanotowali strażacy we wtorek 16 kwietnia. Dwukrotnie wyjeżdżano do pożaru traw, a raz do zdarzenia drogowego
Kreatywne Targi już po raz trzeci
Kreatywne Targi już po raz trzeci Już po raz trzeci w Łukowie zorganizowane zostały Targi Kreatywnych Kobiet. Tym razem panie ze stowarzyszenia o tej samej nazwie przygotowały dla mieszkańców ponad 40 stoisk głównie z wyrobami, produktami, lub usługami.
Pechowa porażka Orląt Łuków
Pechowa porażka Orląt Łuków Mogło być 1:1, a skończyło się 0:2. To wynik ostatniego spotkania czwartoligowej drużyny Orląt Łuków z Tomasovią Tomaszów Lubelski. Sytuacja łukowian w tabeli zaczyna robić się nieciekawa.
Nowy lek daje Mai nadzieję na polepszenie zdrowia
Nowy lek daje Mai nadzieję na polepszenie zdrowia "Moim marzeniem jest, żeby zobaczyć, jak Maja porusza samodzielnie nogami bez wysiłku" - mówi Magdalena Przegalińska, mama 11-letniej Mai, która od urodzenia choruje na SMA. Teraz dziewczynka czeka na kwalifikację do przyjęcia innowacyjnego leku, który może zatrzymać postęp choroby.
ZS nr 2 na podium
ZS nr 2 na podium W Parczewie odbył się finał rejonu w piłce nożnej chłopców. Najlepsi okazali się uczniowie ZSP z Radzynia Podlaskiego, a trzecie miejsce zajęła reprezentacja ZS nr 2 w Łukowie.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Uczyli wielkanocnych tradycjiZderzenie z sarną i nocny wypadekWielkanocny korowód z palmamiKreatywne Targi już po raz trzeciPechowa porażka Orląt ŁukówNiedziela Palmowa z JarmarkiemZapasy: brąz Jolanty Gromek z łukowskich OrlątSztuka i kuchnia żydowska w ŁOKZarzycka, Pawlikowska i Mościcki Mistrzami Polski. KSW Łuków triumfuje w SwarzędzuOstatnia wędrówka JezusaCiężarowy memoriał niedaleko Lublina. Są medale

Obejrzyj

Wiozła dwoje dzieci. Miała ponad 3 promilePotrącił 4 osoby!Kampania przeciw dopalaczomMnóstwo głosowań na sesjiPo nieboskłonie - wiosenny przebój!Medialne warszaty z uczelnią z ToruniaWjechała na czerwonym świetle. Zobacz filmAuto na dachu na środku ulicy. Zobacz filmAleż wykonanie!3 miesiące aresztu dla 27-latkaCeltyckie walentynki w ŁOKDużo głosowań na powiatowej sesji

Wydarzenia dodajwszystkie

Kwiecień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
2930
01
02
03
04
05
"Dedykacja dla Patrona" w Klubie Kamena
We wtorek 16 kwietnia w Galerii PROwizorium Łukowskiego Ośrodka Kultury odbyło się kolejne spotkanie w Klubie Kamena. Tym razem było to spotkanie z muzyką i poezją św. Jana Pawła II - Patrona IV Liceum Ogólnokształcącego w Łukowie.
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja
Jest gwiazda Dni Łukowa 2019
Jest gwiazda Dni Łukowa 2019
Łukowski Ośrodek Kultury nie czekał do zapowiedzianej przez siebie konferencji prasowej na temat Dni Łukowa i opublikował informację, kto zagra na tegorocznym święcie miasta. Gwiazdą imprezy będzie zespół "Sound'n'Grace".

Prognoza pogody

Bieg kolarski o Puchar Henryka Sienkiewicza: prezentujemy najlepszych
Bieg kolarski o Puchar Henryka Sienkiewicza: prezentujemy najlepszych
Dużymi krokami zbliża się II edycja Biegu Kolarskiego o Puchar Henryka Sienkiewicza. Swój udział w tej imprezie potwierdziło wiele znakomitych zawodniczek i zawodników.

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Inne: Uslugi malowania
Wykonujemy uslugi malowania: - wnetrza - elewacje - dachy - inne
Kupię: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Inne: KUPIE WOJSKOWE STARE SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
pozostałe: KUPIE WOJSKOWE STARE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Kupię: KUPIE STARE DREWNIANE ŚMIGŁO OD SAMOLOTU TELEFON 694-972-047
kupie stare przedwojenne śmigło drewniane do starego samolotu, polskiego niemieckiego, czeskiego, angielskiego lub innego,do kolekcji.telefon 694972047
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Redaktor Naczelny Łuków24.pl
Tomasz Goławski
tel. +48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje