Dziś są imieniny: Edmunda, Marii, Marka
Dzisiaj odwiedziło nas 41 osób   |   Osób online: 7   |   Zaloguj się   Rejestracja

Tomasz Goławski  
dodane: 10-09-2018 10:35   |   wyświetleń: 2389

Szczygły Górne: 110 lat straży pożarnej

Ochotnicza Straż Pożarna w Szczygłach Górnych w gminie Łuków kończy 110 lat. 2 września w miejscowości tej zorganizowane zostały uroczystości jubileuszowe, na których poświęcono okolicznościową tablicę i nowy samochód ratowniczy.
Szczygły Górne: 110 lat straży pożarnejfoto. Tomasz Goławski 
Świętowanie 110-lecia funkcjonowania straży pożarnej w Szczygłach Górnych rozpoczęto od mszy świętej, w której uczestniczyli mieszkańcy miejscowości, strażacy i oficjele. Obecny był m.in. Robert Gmitruczuk, wicewojewoda lubelski.

- 110 lat to cztery pokolenia ludzi, którzy w myśl dewizy „Bogu na chwałę - ludziom na pożytek” ratują ludzi i mienie. Strażakom życzę standardowego: „wielu powrotów ilu wyjazdów”. Życzę też spokoju, aby strażacy częściej mogli świętować, niż wyjeżdżać do pożarów czy wypadków - mówił R. Gmitruczuk.

Uroczystości połączono z poświęceniem okolicznościowej tablicy i poświęceniem samochodu ratowniczego marki Ford. Auto trafiło do OSP już listopadzie zeszłego roku i sfinansowane zostało głównie ze środków zewnętrznych. 150 tysięcy złotych strażacy ochotnicy otrzymali od MSWiA, 110 tysięcy od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a 23 tysiące od Gminy Łuków. Wyposażenie sfinansowane zostało natomiast przez Bank Spółdzielczy w Łukowie.

- Samochód brał udział w kilku akcjach - niektórych bardzo poważnych - jako samochód oświetleniowy, bo ma na wyposażeniu takie oświetlenie. Nie wyjeżdżaliśmy nim do pożaru, ale „obstawialiśmy” m.in. wypadek drogowy - mówił jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości Jakub Kożuchowski, przedstawiciel OSP.

Strażak pytany o historię jednostki, powtarzał że łączy ona pokolenia w miejscowości.

- OSP w Szczygłach Górnych ma długą historię. W straży służyli nasi pradziadowie, dziadowie i ojcowie, a teraz my chcemy to „ciągnąć” i uczcić. Jesteśmy jedną z najstarszych jednostek OSP w gminie Łuków, na dzień dzisiejszy mamy 38 strażaków czynnych i 3 członków honorowych. Mamy też dzieci i młodzież. Najmłodszy ze „strażaków” ma 15 miesięcy. Dopiero co zaczął chodzić, a już ma mundur - mówił z humorem J. Kożuchowski.

Jubileusz oprócz składania życzeń był też okazją do wręczenia strażackich odznaczeń i wyróżnień. „Brązowe Krzyże Zasługi” nadane decyzją Prezydenta RP otrzymali druhowie Józef Płodowski i Jakub Kożuchowski. Złotym Znakiem ZOSP RP odznaczony został Adam Jurkowski. Wręczone zostały też Złote, Srebrne i Brązowe Medale „Za zasługi dla Pożarnictwa”. Otrzymali je: Leszek Krasnodębski, Walenty Krasnodębski, Augustyn Polkowski i Wojciech Polkowski (złote medale), Paweł Świderski, Piotr Świderski, Adam Dudziński i Waldemar Sosnowski (brązowe odznaczenia). Srebrnym medalem oznaczono natomiast Jarosława Kożuchowskiego.

Inne wyróżnienia - odznakę „Strażaka Wzorowego” otrzymali Izabela Świderska i Mariusz Popławski. Z kolei Wojciech Polkowski, Kazimierz Zarzycki i Walenty Krasnodębski zostali uhonorowani dyplomami za „50-letnią społeczną i ofiarną działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej w ratowaniu mienia i życia ludzi oraz podtrzymaniu strażackich tradycji”. Druh Jakub Kożuchowski otrzymał ponadto Oznakę Honorową „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego” i medal przyznawany na 100-lecie niepodległości od Marszałka Województwa Lubelskiego. Identyczne wyróżnienie powędrowało także do Józefa Płodowskiego, natomiast cała jednostka OSP w Szczygłach Górnych uhonorowana została dyplomem i medalem Wojewody Lubelskiego.

Święto w Szczygłach Górnych było najprawdopodobniej ostatnim w dotychczasowej siedzibie jednostki. Jak zapowiedział wójt Gminy Łuków Mariusz Osiak, w przyszłym roku rozpocząć ma się budowa świetlicy wiejskiej, będącej jednocześnie nową siedzibą strażaków ochotników. Zdaniem Osiaka dalej mają być także prowadzone inwestycje doposażające funkcjonujące w gminie Ochotnicze Straże Pożarne.

- W ostatnim czasie było wiele okazji do spotkań i świętowania strażaków. OSP w Szczygłach Górnych wzbogaciła się o nowy samochód, podobnie jak jednostki w Gręzówce czy Turzych Rogach. Ponadto Gmina Łuków uzyskała około 130 tys. zł dofinansowania z tzw. Funduszu Sprawiedliwości na zakup sprzętu do ratownictwa - głównie medycznego - dla jednostek OSP. Oprócz dobrego poziomu wyszkolenia, jesteśmy i będziemy więc dodatkowo wzmocnieni sprzętowo - mówił wójt.

Galeria zdjęć

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Projekt budżetu 2019: Jakie inwestycje powstaną w Łukowie?
Projekt budżetu 2019: Jakie inwestycje powstaną w Łukowie? 8 122 475 zł zostało zaplanowanych do wydania na miejskie inwestycje w 2019 roku. Na co konkretnie zostaną wydane te pieniądze?
Jest projekt budżetu na 2019 rok. Mniejszy niż na ...
Jest projekt budżetu na 2019 rok. Mniejszy niż na rok bieżący 116,6 mln zł po stronie dochodów, 113,7 zł po stronie wydatków i inwestycje w wysokości 8,1 mln złotych to najważniejsze liczby projektu uchwały budżetowej, która trafiła na skrzynki mailowe miejskich radnych. Projekt Budżetu Miasta na 2019 rok będzie ostatnim autorskim burmistrza Dariusza Szustka. Będzie on mniejszym, niż budżet uchwalany 12 miesięcy temu na rok 2018.
Nietrzeźwy kierowca - włamywacz recydywista
Nietrzeźwy kierowca - włamywacz recydywista Już nie 2, ale 15 lat pozbawienia wolności grozi 26-letniemu mieszkańcowi Łukowa. Mężczyzna, który w stanie nietrzeźwości kierował samochodem i spowodował stłuczkę w centrum miasta, kilka dni temu włamał się do sklepu spożywczego, skąd ukradł alkohol i wyroby tytoniowe. Kilka miesięcy temu wyszedł z zakładu karnego, więc za swoje czyny będzie odpowiadał jako recydywista.
5 interwencji do czwartku
5 interwencji do czwartku Pięć interwencji odnotowali strażacy do godz. 11 w czwartek 15 listopada. W poniedziałek po święcie niepodległości mieli żadnych zdarzeń.
Zderzenie w Trzebieszowie
Zderzenie w Trzebieszowie Dwie kobiety zostały zabrane do szpitala po zdarzeniu drogowym, do którego doszło dziś przed godz. 11. w Trzebieszowie. Na drodze wojewódzkiej w pobliżu kościoła zderzyły się Opel Corsa i Skoda Fabia.
Flagi od strażaków
Flagi od strażaków Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Turzych Rogach odwiedzili mieszkańców ich miejscowości. Rozdawali flagi, by w biało-czerwonych barwach móc świętować 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Rzuć palenie, nawet dziś!
Rzuć palenie, nawet dziś! 15 listopada przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia. Z tej okazji łukowski sanepid zachęca do rozstania się z niebezpiecznym nałogiem.
Przestraszył się konsekwencji stłuczki. Nie miał prawa jazdy, ani ...
Przestraszył się konsekwencji stłuczki. Nie miał prawa jazdy, ani ubezpieczenia Zakaz prowadzenia pojazdów, kara pozbawienia wolności i grzywna grożą 26-latkowi z Łukowa, który jadąc Toyotą bez ubezpieczenia OC uderzył na ul. Browarnej w zaparkowaną Skodę. Mężczyzna uciekł z miejsca zdarzenia i zostawił auto na pobliskiej posesji. Był nietrzeźwy.
Prokuratura sprawdzi byłego prezesa spółki komunalnej
Prokuratura sprawdzi byłego prezesa spółki komunalnej Prokuratura Rejonowa w Łukowie wszczyna śledztwo w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez byłego prezesa Przedsiębiorstwa Usług i Inżynierii Komunalnej. Zawiadomienie w tej sprawie złożone zostało przez lubelską delegaturę CBA.
Będą recytować Twardowskiego
Będą recytować Twardowskiego Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w konkursie recytatorskim poświęconym ks. Janowi Twardowskiemu. Odbędzie się on 4 grudnia.
Konkurs na bożonarodzeniową kartkę
Konkurs na bożonarodzeniową kartkę Do 30 listopada można nadsyłać prace w konkursie plastycznym na kartkę bożonarodzeniową, który organizuje Łukowski Ośrodek Kultury. Najlepsza z nich zostanie wydana przez placówkę jako prawdziwa kartka świąteczna.
Ominęła zapory i uderzyła w pociąg
Ominęła zapory i uderzyła w pociąg Nie potwierdziły się wstępne, nieoficjalne doniesienia z miejsca wczorajszego wypadku drogowego na przejeździe kolejowym na ul. Zapowiednik w Łukowie. Około godz. 15. na przejeżdżający pociąg towarowy wpadł Mercedes Sprinter. Kierująca nim 30-letnia kobieta nie doznała na szczęście obrażeń ciała.
„Rekord dla Niepodległej” w Radoryżu Smolanym
„Rekord dla Niepodległej” w Radoryżu Smolanym Uczniowie Zespołu Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym włączyli się w ogólnopolską akcję "Rekord dla Niepodległej".
„Co będzie jutro...” - ŁOK zaprasza na wernisaż
„Co będzie jutro...” - ŁOK zaprasza na wernisaż Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na wernisaż prac Doroty Panasiuk "Co będzie jutro...". Wydarzenie zaplanowano na piątek 23 listopada o godz. 18:00 w Galerii PROwizorium.
Wieczornica patriotyczna w ZS nr 3
Wieczornica patriotyczna w ZS nr 3 Uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Łukowie uczcili 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Oprócz wystawienia reprezentacji na oficjalnej części obchodów 11 listopada i na biegach ulicznych, kilka dni wcześniej zorganizowali wieczór z historią w tle.
Ślubowanie w „Czwórce”
Ślubowanie w „Czwórce” 69 pierwszaków złożyło ślubowanie i zostało oficjalnie włączonych w poczet społeczności Szkoły Podstawowej nr 4 w Łukowie. Teraz placówka chwali się tym ważnym wydarzeniem.
Tym razem bez medalu
Tym razem bez medalu Bez zdobyczy medalowej wracają zapaśniczki GKS Armaty Stoczek Łukowski z Mistrzostw Polski młodziczek w tej dyscyplinie sportu. Zawody rozgrywano między 9, a 11 listopada w Bielawie w województwie dolnośląskim.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Flagi od strażakówPrzestraszył się konsekwencji stłuczki. Nie miał prawa jazdy, ani ubezpieczenia„Rekord dla Niepodległej” w Radoryżu SmolanymWieczornica patriotyczna w ZS nr 3Ślubowanie w „Czwórce”Tym razem bez medaluUl. Zapowiednik: wypadek na przejeździe kolejowym Rockowy koncert i gala dla NiepodległejPatriotyczny piknik dla Eugeniusza Kwiatkowskiego999 biegaczy na 11 listopadaŚwięto niepodległości: część oficjalnaŚwiętowały przedszkolaki

Obejrzyj

Marek z „M jak Miłość” zawita do ŁukowaGmina Trzebieszów usuwa azbestWpadła wprost pod samochód [WIDEO]Kolizja na Wyszyńskiego. Policja publikuje nagranie z monitoringuMieszkańcy powiatu w zorganizowanej grupie przestępczejZbierają środki na film wojennyCztery porażki OrlątTragiczna śmierć łukowianina we WłoszechRuszają zapisy na półmaraton w JacieKolejne śmiertelne potrąceniePatriotyczne pieśni i wojsko w parkuPonad 20 interwencji strażaków

Wydarzenia dodajwszystkie

Listopad 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
29303101020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
2627282930
01
02
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja
Będą recytować Twardowskiego
Będą recytować Twardowskiego
Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w konkursie recytatorskim poświęconym ks. Janowi Twardowskiemu. Odbędzie się on 4 grudnia.

Prognoza pogody

Tym razem bez medalu
Tym razem bez medalu
Bez zdobyczy medalowej wracają zapaśniczki GKS Armaty Stoczek Łukowski z Mistrzostw Polski młodziczek w tej dyscyplinie sportu. Zawody rozgrywano między 9, a 11 listopada w Bielawie w województwie dolnośląskim.

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Dam pracę: Zatrudnię kierowcę kat.B
Poszukuję kierowcy kat.B na trasy po Unii Europejskiej. Auto - plandeka/firanka 10ep. Praca w systemie minimum 3/1. Oferujemy stabilne zatrudnienie, płatność w momencie zjazdu na bazę. Więcej informacji udzielę ...
pozostałe: pożyczki bez zabezpieczenia. szybka aprobata
pożyczki od 10 000 EUR do 500 000 EUR bez zabezpieczenia (niezabezpieczone pożyczki) szybkie zatwierdzenie w ciągu 24-48 godzin 3% odsetek rocznie pożyczki na cele biznesowe, inwestycyjne i osobiste uprzejmie ...
Sprzedam: pożyczyć do 500 000 EUR
Czy banki odmówiły Ci pożyczki? szukaj więcej. możesz uzyskać pomoc finansową od nas. uzyskać kwotę 10.000 EUR do 500.000 EUR bez zabezpieczenia. szybkie zatwierdzenie oprocentowanie wynosi 3% rocznie email: [email protected] Viber: ...
Inne: KUPIĘ WOJSKOWE STARE SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE TELEFON 694-972-047 ...
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Kupię: KUPIĘ ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Redaktor Naczelny Łuków24.pl
Tomasz Goławski
tel. +48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje