Dziś są imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda
Dzisiaj odwiedziło nas 194 osób   |   Osób online: 44   |   Zaloguj się   Rejestracja

Tomasz Goławski  
dodane: 10-09-2018 10:35   |   wyświetleń: 1956

Szczygły Górne: 110 lat straży pożarnej

Ochotnicza Straż Pożarna w Szczygłach Górnych w gminie Łuków kończy 110 lat. 2 września w miejscowości tej zorganizowane zostały uroczystości jubileuszowe, na których poświęcono okolicznościową tablicę i nowy samochód ratowniczy.
Szczygły Górne: 110 lat straży pożarnejfoto. Tomasz Goławski 
Świętowanie 110-lecia funkcjonowania straży pożarnej w Szczygłach Górnych rozpoczęto od mszy świętej, w której uczestniczyli mieszkańcy miejscowości, strażacy i oficjele. Obecny był m.in. Robert Gmitruczuk, wicewojewoda lubelski.

- 110 lat to cztery pokolenia ludzi, którzy w myśl dewizy „Bogu na chwałę - ludziom na pożytek” ratują ludzi i mienie. Strażakom życzę standardowego: „wielu powrotów ilu wyjazdów”. Życzę też spokoju, aby strażacy częściej mogli świętować, niż wyjeżdżać do pożarów czy wypadków - mówił R. Gmitruczuk.

Uroczystości połączono z poświęceniem okolicznościowej tablicy i poświęceniem samochodu ratowniczego marki Ford. Auto trafiło do OSP już listopadzie zeszłego roku i sfinansowane zostało głównie ze środków zewnętrznych. 150 tysięcy złotych strażacy ochotnicy otrzymali od MSWiA, 110 tysięcy od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a 23 tysiące od Gminy Łuków. Wyposażenie sfinansowane zostało natomiast przez Bank Spółdzielczy w Łukowie.

- Samochód brał udział w kilku akcjach - niektórych bardzo poważnych - jako samochód oświetleniowy, bo ma na wyposażeniu takie oświetlenie. Nie wyjeżdżaliśmy nim do pożaru, ale „obstawialiśmy” m.in. wypadek drogowy - mówił jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości Jakub Kożuchowski, przedstawiciel OSP.

Strażak pytany o historię jednostki, powtarzał że łączy ona pokolenia w miejscowości.

- OSP w Szczygłach Górnych ma długą historię. W straży służyli nasi pradziadowie, dziadowie i ojcowie, a teraz my chcemy to „ciągnąć” i uczcić. Jesteśmy jedną z najstarszych jednostek OSP w gminie Łuków, na dzień dzisiejszy mamy 38 strażaków czynnych i 3 członków honorowych. Mamy też dzieci i młodzież. Najmłodszy ze „strażaków” ma 15 miesięcy. Dopiero co zaczął chodzić, a już ma mundur - mówił z humorem J. Kożuchowski.

Jubileusz oprócz składania życzeń był też okazją do wręczenia strażackich odznaczeń i wyróżnień. „Brązowe Krzyże Zasługi” nadane decyzją Prezydenta RP otrzymali druhowie Józef Płodowski i Jakub Kożuchowski. Złotym Znakiem ZOSP RP odznaczony został Adam Jurkowski. Wręczone zostały też Złote, Srebrne i Brązowe Medale „Za zasługi dla Pożarnictwa”. Otrzymali je: Leszek Krasnodębski, Walenty Krasnodębski, Augustyn Polkowski i Wojciech Polkowski (złote medale), Paweł Świderski, Piotr Świderski, Adam Dudziński i Waldemar Sosnowski (brązowe odznaczenia). Srebrnym medalem oznaczono natomiast Jarosława Kożuchowskiego.

Inne wyróżnienia - odznakę „Strażaka Wzorowego” otrzymali Izabela Świderska i Mariusz Popławski. Z kolei Wojciech Polkowski, Kazimierz Zarzycki i Walenty Krasnodębski zostali uhonorowani dyplomami za „50-letnią społeczną i ofiarną działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej w ratowaniu mienia i życia ludzi oraz podtrzymaniu strażackich tradycji”. Druh Jakub Kożuchowski otrzymał ponadto Oznakę Honorową „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego” i medal przyznawany na 100-lecie niepodległości od Marszałka Województwa Lubelskiego. Identyczne wyróżnienie powędrowało także do Józefa Płodowskiego, natomiast cała jednostka OSP w Szczygłach Górnych uhonorowana została dyplomem i medalem Wojewody Lubelskiego.

Święto w Szczygłach Górnych było najprawdopodobniej ostatnim w dotychczasowej siedzibie jednostki. Jak zapowiedział wójt Gminy Łuków Mariusz Osiak, w przyszłym roku rozpocząć ma się budowa świetlicy wiejskiej, będącej jednocześnie nową siedzibą strażaków ochotników. Zdaniem Osiaka dalej mają być także prowadzone inwestycje doposażające funkcjonujące w gminie Ochotnicze Straże Pożarne.

- W ostatnim czasie było wiele okazji do spotkań i świętowania strażaków. OSP w Szczygłach Górnych wzbogaciła się o nowy samochód, podobnie jak jednostki w Gręzówce czy Turzych Rogach. Ponadto Gmina Łuków uzyskała około 130 tys. zł dofinansowania z tzw. Funduszu Sprawiedliwości na zakup sprzętu do ratownictwa - głównie medycznego - dla jednostek OSP. Oprócz dobrego poziomu wyszkolenia, jesteśmy i będziemy więc dodatkowo wzmocnieni sprzętowo - mówił wójt.

Galeria zdjęć

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Oni powalczą o mandat radnych powiatowych
Oni powalczą o mandat radnych powiatowych Znamy kandydatów do Rady Miasta w Łukowie, znamy też osoby ubiegające się o mandat radnego powiatowego. Poniżej publikujemy nazwiska wszystkich osób startujących w wyborach do tego organu.
80 tysięcy wypoczywających na basenach!
80 tysięcy wypoczywających na basenach! Aż 80 tysięcy osób skorzystało z oferty letniej pływalni "Delfin" przy ulicy Browarnej w Łukowie. Tegorocznemu wynikowi nie zagroziło nawet otwarcie kąpieliska nad zalewem Zimna Woda.
Koniec festiwalu organowego
Koniec festiwalu organowego Dobiegł końca "VI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie". W koncercie wieńczącym tegoroczną edycję wydarzenia wystąpili chór parafialny z Białej Podlaskiej oraz Andres Uibo z Tallina w Estonii na organach.
Potrącenia pieszych i 110 litrów spirytusu
Potrącenia pieszych i 110 litrów spirytusu Dwa potrącenia pieszych odnotowali w ostatnim tygodniu łukowscy policjanci. Mundurowi zabezpieczyli też aparaturę do nielegalnego wyrobu alkoholu.
Rzeźby dla Niepodległej
Rzeźby dla Niepodległej Muzeum Regionalne w Łukowie zorganizowało plener rzeźbiarski związany tematycznie z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Co rzeźbili artyści?
Uczniowie z łukowskiej „Piątki” na obozie w Kołobrzegu ...
Uczniowie z łukowskiej „Piątki” na obozie w Kołobrzegu Uczniowie klas sportowych z łukowskiej "Piątki" uczestniczyli w obozie sportowym w nadmorskim Kołobrzegu. Odbywał się on między 10 a 19 sierpnia.
Pożar domu na ul. Cieszkowizna
Pożar domu na ul. Cieszkowizna Kilkanaście minut przed godziną 1 w nocy na ul. Cieszkowizna w Łukowie wybuchł pożar drewnianego pustostanu. Akcja gaszenia ognia trwała aż cztery godziny.
Oni powalczą o mandaty radnych
Oni powalczą o mandaty radnych 107 osób będzie ubiegać się o mandat radnego miejskiego w tegorocznych wyborach samorządowych. Na kogo będziemy mogli oddać głos 21 października?
Ilu uczniów liczą szkoły?
Ilu uczniów liczą szkoły? Dwa tygodnie temu uczniowie łukowskich podstawówek i szkół średnich wrócili w szkolne mury. Ile osób uczyć się w poszczególnych szkołach?
Weekendowe interwencje strażaków
Weekendowe interwencje strażaków Zderzenie z łosiem, zabezpieczenie lądowania śmigłowca ratunkowego oraz interwencja w Czerśli. Gdzie wzywano strażaków w ostatni weekend?
Festyn na zakończenie lata
Festyn na zakończenie lata Była impreza na rozpoczęcie wakacji, była też na ich zakończenie. W niedzielę 16 września nad zalewem Zimna Woda zorganizowany został festyn dla mieszkańców Łukowa.
Kto wygra plebiscyt? Ostatnie godziny głosowania!
Kto wygra plebiscyt? Ostatnie godziny głosowania! Który dzielnicowy cieszy się największym zaufaniem mieszkańców? O tym zadecydują mieszkańcy powiatu łukowskiego, którzy wezmą udział w plebiscycie Komendy Powiatowej Policji w Łukowie, Wspólnoty Łukowskiej i portalu Łuków24.pl. Głosowanie trwa tylko do 20 września!
Rusza program „Kobieta Bezpieczna”
Rusza program „Kobieta Bezpieczna” Do piątku 21 września można zapisywać się na zajęcia w ramach programu "Kobieta Bezpieczna".
Mikołaj Gajowy w „Kwietniku” w Kutnie
Mikołaj Gajowy w „Kwietniku” w Kutnie Mikołaj Gajowy, wokalista z działającego przy łukowskiej "Jedynce" Szkolnego Studia Piosenki zdobył III miejsce na ogólnopolskim festiwalu "Kwietnik" w Kutnie.
Święty Krzysztof w PKS-ie
Święty Krzysztof w PKS-ie Przy bazie PKS w Łukowie stanęła rzeźba, mająca chronić pracujących w przedsiębiorstwie kierowców i wszystkich podróżujących. W piątek 14 września dokonano poświęcenia tej figury.
Podziękowania dla wolontariusza
Podziękowania dla wolontariusza Gdy pod koniec czerwca doszło do wypadku cysterny na ul. Radzyńskiej, on do godziny 2 w nocy pomagał kierowcom objechać miejsce zdarzenia. Teraz otrzymał podziękowania od policjantów za swoją pracę.
Kasznia idzie na burmistrza... ale nie teraz
Kasznia idzie na burmistrza... ale nie teraz Koniec inżynierii politycznej w wykonaniu Arkadiusza Kaszni. Były radny i poseł, który trzy miesiące temu wyraził chęć kandydowania na stanowisko następcy Dariusza Szustka, wystartuje w wyborach... ale za pięć lat. Co jednak radzi obecnym kandydatom?
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Koniec festiwalu organowegoRzeźby dla NiepodległejUczniowie z łukowskiej „Piątki” na obozie w KołobrzeguPożar domu na ul. CieszkowiznaFestyn na zakończenie lataMikołaj Gajowy w „Kwietniku” w KutnieŚwięty Krzysztof w PKS-iePodziękowania dla wolontariuszaNowa biblioteka w SerokomliMieszkańcy powiatu w zorganizowanej grupie przestępczejSztandar Ruszył festiwal szachowy. Za nami zmagania młodzików

Obejrzyj

Mieszkańcy powiatu w zorganizowanej grupie przestępczejZbierają środki na film wojennyCztery porażki OrlątTragiczna śmierć łukowianina we WłoszechRuszają zapisy na półmaraton w JacieKolejne śmiertelne potrąceniePatriotyczne pieśni i wojsko w parkuPonad 20 interwencji strażakówPielgrzymi idą mimo upału [WIDEO]Pielgrzymi wyruszyli na pątniczy szlakPółtora tysiąca osób na Igrzyskach w Krzywdzie74 lata po Powstaniu. Patriotyczne obchody w Łukowie

Wydarzenia dodajwszystkie

Wrzesień 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
27282930310102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Koniec festiwalu organowego
Koniec festiwalu organowego
Dobiegł końca "VI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie". W koncercie wieńczącym tegoroczną edycję wydarzenia wystąpili chór parafialny z Białej Podlaskiej oraz Andres Uibo z Tallina w Estonii na organach.
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja
Muzeum na dużym ekranie
Muzeum na dużym ekranie
Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na cykl kinowych spektakli, w których oglądać będzie można... znane na całym świecie muzea. Najbliższą tego typu projekcję zaplanowano na 18 listopada.

Prognoza pogody

Ruszył festiwal szachowy. Za nami zmagania młodzików
Ruszył festiwal szachowy. Za nami zmagania młodzików
50 zawodników z województwa podlaskiego i lubelskiego rywalizowało w zeszły weekend w szachowych zawodach w Łukowie. Impreza zainaugurowała V Międzynarodowy Festiwal Ziemi Łukowskiej w szachach.

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Sprzedam: Wysłodki Buraczane Świeże Mokre prosto z Cukrowni Krasnystaw
Świeże Wysłodki buraczane mokre, cukrownia Krasnystaw kampania 2018/20189 + transport 25/26 ton wysłodki Woj. Lubelskie, Małopolskie,Świętokrzyskie,podkarpackie,mazowieckie ,podlaskie cena uzależniona od ilości km od Cukrowni poczatek ...
Dam pracę: kierowca międzynarodowy C+E
Firma z Sanoka poszukuje kierowcy z kategorią prawa jazdy C+E na trasy międzynarodowe. Praca w kółkach. Bardzo dobre warunki finansowe. W celu uzyskania informacji proszę ...
Kupię: KUPIĘ ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694-972-047
Kupię stare wojskowe odznaki, odznaczenia, medale, ordery,szable,bagnety,kordziki,mundury polskie, niemieckie, rosyjskie i inne, wojskowe oraz cywilne, orzełki z nakryć głowy, zaświadczenia i legitymacje związane z nadaniem ...
Kupię: KUPIĘ STARE DREWNIANE ŚMIGŁO OD SAMOLOTU TELEFON 694-972-047
kupie stare przedwojenne śmigło drewniane do starego samolotu, polskiego niemieckiego, czeskiego, angielskiego lub innego,do kolekcji.telefon 694972047
Kupię: KUPIĘ SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,MEDALE STARE WOJSKOWE TELEFON 694-972-047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Redaktor Naczelny Łuków24.pl
Tomasz Goławski
tel. +48 515 895 342
[email protected] Reklama
[email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje