Dziś są imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
Dzisiaj odwiedziło nas 156 osób   |   Osób online: 62   |   Zaloguj się   Rejestracja

Magda Oknińska  
dodane: 08-08-2018 08:08   |   wyświetleń: 1207

To warto zobaczyć w moich stronach...

Jakie ciekawe miejsca są godne polecenia turystom odwiedzającym moją gminę? Co warto zwiedzić w mojej okolicy? - takie pytanie zadaliśmy znanym osobom z powiatu łukowskiego.
To warto zobaczyć w moich stronach...foto. Redakcja 

Maria Chromińska, sołtys wsi Wólka Konopna w gminie Trzebieszów:

To, co w okolicy niewątpliwie jest godne uwagi, to kapliczka z 1890 r., znajdująca się we wsi Mikłusy w gminie Trzebieszów. Warte obejrzenia są również miejsca związane z walką o wolność: w Gołowierzchach pomnik straconego w czasach powstania styczniowego Antoniego Ławeckiego. Między Gołowierzchami, a Wólką Konopną można zobaczyć miejsce, gdzie żołnierze z WiN stoczyli walkę z NKWD, a w Zembrach pomnik poświęcony mieszkańcom owej parafii zamordowanych właśnie przez NKWD.

Ciekawym obiektem jest także drewniany kościółek w Zembrach, który ma wartość jako zabytek architektury sakralnej. Dla przyjemności można także udać się na przejażdżkę rowerową jedną ze ścieżek biegnących pomiędzy polami i lasami.


Zofia Czubek, przewodnicząca Rady Gminy Stanin

Niewątpliwie miejscem w naszej najbliższej okolicy znanym na całą Polskę jest Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Natomiast gmina Stanin jest to dobre miejsce na organizowanie wycieczek rowerowych. Warto przejechać się po okolicy, aby podziwiać nie tylko piękne obiekty sakralne- kościół w Tuchowiczu, Staninie, Jeleńcu, przydrożne kapliczki, ale także walory przyrodnicze gminy, która jest nie tylko bardzo piękna, ale także i czysta.

Władysław Mika, wójt gminy Wola Mysłowska

Nasza gmina, mimo że jest gminą typowo rolniczą, ma ciekawe dwa zespoły dworsko – parkowe w Jarczewie i Wilczyskach. Ten pierwszy niestety jest w trakcie zmiany właściciela i jest zupełnie niedostępny, chociaż w dobrym stanie technicznym. Drugi jest na etapie modernizacji. Niedaleko gminy Wola Mysłowska znajduje się bardzo ciekawy ośrodek Eko Farma Żelechów. Jest tam około 80 miejsc noclegowych, plaża, bezpieczne kąpieliska, możliwość wypożyczenia rowerów wodnych i kajaków. Jeżeli ktoś chce zaprzyjaźnić się z przyrodą, to warto odwiedzić naszą okolicę.

Barbara Kot, zastępca wójta gminy Krzywda

Na terenie gminy Krzywda jest bardzo dużo ciekawych miejsc. Sztandarowym przykładem jest Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej i kopiec Sienkiewicza w Okrzei. Pomiędzy Okrzeją a Lipinami, w lesie znajduje się mogiła powstańców styczniowych. W naszej gminie bierze początek rzeka Wilga. Miejsce to na starych mapach oznaczone jest dwiema strzałkami odchodzącymi w przeciwnych kierunkach - w prawo, gdzie płynie większa część źródła, przeistaczając się w Wilgę i w lewo przechodząc w niewielką rzeczkę Bystrzycę Małą.

Możemy także poszczycić się dwiema hutami szkła, gdzie produkcja odbywa się na takich samych zasadach, jak około 200 lat temu-bańka szklana jest dmuchana ustami. Kiedy odbywa się Noc Muzeów i nasza huta bierze w niej udział, można ją po prostu zwiedzić. W Szczałbie jest miejsce kultu religijnego - niedaleko kościoła znajduje się cudowne źródełko, które ponoć przywróciło wzrok córce właściciela dóbr wojcieszkowskich.

Natomiast w Radoryżu Smolanym, w miejscu, gdzie dzisiaj znajduje się szkoła średnia, kiedyś swoje dzieło napisał polski filozof, Władysław Tatarkiewicz, który spędzał tam bardzo dużo czasu, gdyż ożenił się z córką Potworowskich, do których należał majątek Radoryż. Sama Krzywda w tym roku obchodzi 430 lat. Pierwsze wzmianki o samej miejscowości pojawiły się w 1588 r. Jako mieszkańcy nie dostrzegamy i nie doceniamy tego rodzimego piękna, ale przyjezdni twierdzą, że okolica ta jest niezwykle ciekawa, czysta i naprawdę godna uwagi.


Mariusz Osiak, wójt gminy Łuków

Obowiązkowym punktem wycieczki, po okolicach Łukowa, dla miłośnika przyrody jest rezerwat Jata oraz mniejszy i nieco mniej znany rezerwat Las Wagramski. Niewątpliwą atrakcją będzie także rezerwat przyrody nieożywionej Kra Jurajska na terenie Gołaszyna. Jeśli chodzi o aspekty historyczne to oczywiście miejsca i pomniki upamiętniające walki z okresu powstania styczniowego oraz II wojny światowej m.in. pomnik ks. Brzózki czy pomnik żołnierzy AK w rezerwacie Jata.

Ciekawą rzeczą związaną z historią średniowieczną są pozostałości po wczesnośredniowiecznym grodzie obronnym, w okolicach Strzyżewa - dla miłośnika historii to nie lada gratka. Oprócz tego oczywiście warte zobaczenia są zabytki architektury sakralnej, czyli różnego rodzaju kapliczki i krzyże przydrożne, z których każde niesie ze sobą jakąś historię. Jako gmina zauważamy coraz większe zainteresowanie lokalnej społeczności wycieczkami rowerowymi, wychodzimy więc ludziom naprzeciw i w ciągu najbliższych 2 miesięcy planujemy stworzyć miejsca przyjazne rowerzystom. Będą to wiaty porozstawiane w kilku miejscowościach na terenie szlaków rowerowych, w których znajdować się będą stojaki na rowery, stoliki, ławki, tak aby turyści mogli odpocząć. Przy tych miejscach chcemy umieścić także lapidaria, czyli zbiorowiska głazów narzutowych, które utworzymy sztucznie. Każdy z tych obiektów będzie opatrzony tabliczką opisującą geologię regionu. Chcemy zaznajomić ludzi z ważnym elementem naszego środowiska i łączyć przyjemne z pożytecznym.


Karol Ponikowski, dyrektor Domu Kultury w Woli Gułowskiej

Gmina Adamów jest ciekawa przede wszystkim ze względu na swe walory historyczne i przyrodnicze. Miejscami, które powinien zobaczyć miłośnik przeszłości są: Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września w Woli Gułowskiej i Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków. Świątynia z cudownym wizerunkiem Matki Bożej jest piękną barokową budowlą o bogatej historii związanej z bitwą SGO "Polesie", ale również powstaniami narodowymi, czy unitami podlaskimi. Muzeum, które od 2014 r. istnieje w multimedialnej formule, przyciąga ciekawym i przedstawionym w atrakcyjny sposób przekazem o żołnierzach ostatniej bitwy kampanii 1939 r. W placówce znajduje się również ekspozycja etnograficzna, galeria rzeźby ludowej i sala myśliwska. W ciągu najbliższych tygodni uruchomiona zostanie tam również historyczna gra w paintball oraz przystań rowerowa z jednośladami, z pomocą których będzie można zwiedzić okolicę. A tu jest wiele do zobaczenia: miejsca związane z historią: mogiły żołnierzy SGO "Polesie" w Turzystwie, Adamowie i Helenowie, położona w lesie na skraju gminy w Kobylczyku mogiła powstańców styczniowych. 22 lutego 1863 r. spoczęli tam Antoni Trzaskowski i czternastu towarzyszy, którzy zginęli w potyczce z oddziałem carskim.

W gminie i w jej najbliższym sąsiedztwie znajdują się także liczne pomniki poświęcone ofiarom II wojny światowej: akcji pacyfikacji ludności w Józefowie, Budziskach i Krzówce, czy poległym i pomordowanym mieszkańcom Adamowa. W Kalinowym Dole znajduje się miejsce, które upamiętnia ostatnich żołnierzy poległych w kampanii 1939 r., kawalerzystów z Pułku 3 Strzelców Konnych, z kolei w Hordzieżce punkt, gdzie generał Kleeberg wydał swój ostatni rozkaz. Gmina Adamów to także przyroda. Znajdują się tu duże kompleksy leśne z piękną i bogatą fauną oraz florą. Szlaki i wyznaczone ścieżki piesze i rowerowe sprzyjają aktywnym formom spędzania wolnego czasu.


Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Powyborcze statystyki
Powyborcze statystyki 3789 głosów na radnych Prawa i Sprawiedliwości, 1183 głosy na reprezentantów komitetu Razem Ponad Podziałami, 1088 głosów na Przymierze dla Ziemi Łukowskiej oraz 1165 głosów na Alternatywę dla Łukowa pozwoliło reprezentantom tych komitetów zasiąść w Radzie Miasta w Łukowie.
Oficjalne wyniki wyborów na burmistrza
Oficjalne wyniki wyborów na burmistrza 6150 głosów na Dariusza Szustka i 3996 głosów dla Piotra Płudowskiego. To oficjalne wyniki wyborów na burmistrza Łukowa podczas pierwszej tury 21 października.
Nowa Rada Miasta. Kto będzie reprezentował mieszkańców? ...
Nowa Rada Miasta. Kto będzie reprezentował mieszkańców? 3 kobiety i 18 mężczyzn będzie liczyć nowa Rada Miasta Łuków. Tak zdecydowali mieszkańcy Łukowa w wyborach samorządowych 21 października
Szustek i Płudowski w drugiej turze
Szustek i Płudowski w drugiej turze Piotr Płudowski i Dariusz Szustek powalczą w II turze wyborów na burmistrza Łukowa. Obaj uzyskali najlepsze wyniki w wyborach 21 października.
Nieoficjalnie: jest nowa Rada Miasta
Nieoficjalnie: jest nowa Rada Miasta 10 mandatów dla Prawa i Sprawiedliwości, po 4 mandaty dla Przymierza dla Ziemi Łukowskiej oraz dla Razem Ponad Podziałami i 3 miejsca w Radzie Miasta dla Alternatywy dla Łukowa. Jacy kandydaci zyskali zaufanie wyborców w wyborach samorządowych 21 października?
Nieoficjalnie: będzie druga tura!
Nieoficjalnie: będzie druga tura! Piotr Płudowski i Dariusz Szustek zmierza się ze sobą w drugiej turze wyborów na burmistrza Łukowa. Tak wynika z nieoficjalnych wyników wyborów samorządowych 21 października.
Zagłosowało ponad 40% uprawnionych
Zagłosowało ponad 40% uprawnionych Ponad 40% uprawnionych do głosowania mieszkańców Łukowa zdążyło oddać swój głos w wyborach samorządowych. To dane na godzinę 17.
Frekwencja w powiecie. Kto głosował, a kto nie?
Frekwencja w powiecie. Kto głosował, a kto nie? Informowaliśmy o frekwencji wyborczej w Łukowie, teraz przyszedł czas inne gminy w powiecie łukowskim. Jak dużo wyborców poszło do urn do godziny 12?
Łuków: frekwencja w wyborach
Łuków: frekwencja w wyborach Trwa głosowanie w lokalach wyborczych. Mieszkańcy Łukowa wybierają swoich przedstawicieli na stanowisko burmistrza, radnych miejskich, powiatowych i wybierają przedstawiciela w Sejmiku Województwa Lubelskiego. Frekwencja na godzinę 12. wyniosła w dzisiejszych wyborach 17,56%.
101-latek z Łukowa spowodował kolizję w Warszawie
101-latek z Łukowa spowodował kolizję w Warszawie 101-letni łukowianin nie będzie miło wspominał piątkowego wieczoru w Warszawie. Mężczyzna jadący oplem Trasą Siekierkowską wjechał w pewnym momencie w bariery energochłonne. O nietypowej kolizji informują największe serwisy informacyjne w kraju.
Kandydaci odpowiadają na pytania
Kandydaci odpowiadają na pytania W ubiegłym tygodniu na łamach Wspólnoty Łukowskiej kandydaci na burmistrza Łukowa zadawali pytania swoim kontrkandydatom. Na kilka godzin przed ciszą wyborczą publikujemy odpowiedzi Henryka Lipca, Macieja Nurzyńskiego, Piotra Płudowskiego i Dariusza Szustka.
"Szustek poniżej średniej" - głos mieszkańca przed wyborami ...
Na kilkadziesiąt godzin przed wyborami, głos na temat jednego z kandydatów postanowił zabrać jeden z mieszkańców miasta. Poniżej publikujemy w całości jego przemyślenia dotyczące sytuacji w mieście.
Wybory 2018: Obwodowe komisje wyborcze
Wybory 2018: Obwodowe komisje wyborcze Mimo iż Łuków podzielony został na trzy okręgi wyborcze w wyborach 21 października, bez zmian pozostają siedziby obwodowych komisji wyborczych. Gdzie będziemy mogli oddać swój głos w najbliższą niedzielę?
Wybory 2018: Okręgi wyborcze w Łukowie
Wybory 2018: Okręgi wyborcze w Łukowie Na trzy okręgi wyborcze został podzielony Łuków w wyborach samorządowych 21 października. Jak wygląda wyborcza geografia w naszym mieście?
Wybory 2018: Jak głosować?
Wybory 2018: Jak głosować? Dobiega końca kampania wyborcza w wyborach samorządowych, planowanych na 21 października. Jakie karty do głosowania otrzymają w niedzielę mieszkańcy miasta?
Wybory 2018: Kandydaci do Rady Powiatu
Wybory 2018: Kandydaci do Rady Powiatu 123 osoby będą walczyły o mandat radnego Rady Powiatu Łukowskiego. Osoby te będą reprezentowały cztery komitety wyborcze: KW Prawo i Sprawiedliwość, KWW Kukiz?15, KW Przymierze dla Ziemie Łukowskiej i KW Polskie Stronnictwo Ludowe.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

„Pudełko życia” i zdrowe produktyWystawa na 100-lecie „Kościuszki”„Święto Pieczonego Ziemniaka” klas II w ŻdżarachŚlubowanie kadetów w Radoryżu Smolanym Rada zakończyła pracęNowa nazwa po trzech tygodniach?Ulica Popiełuszki już poświęconaNagrody na dzień nauczycielaWycieczka śladami państwowościZłoto i brąz w finale województwaNowi dawcy szpikuObwodnica otwarta, ale nie dla wszystkich

Obejrzyj

Gmina Trzebieszów usuwa azbestWpadła wprost pod samochód [WIDEO]Kolizja na Wyszyńskiego. Policja publikuje nagranie z monitoringuMieszkańcy powiatu w zorganizowanej grupie przestępczejZbierają środki na film wojennyCztery porażki OrlątTragiczna śmierć łukowianina we WłoszechRuszają zapisy na półmaraton w JacieKolejne śmiertelne potrąceniePatriotyczne pieśni i wojsko w parkuPonad 20 interwencji strażakówPielgrzymi idą mimo upału [WIDEO]

Wydarzenia dodajwszystkie

Październik 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031
01
02
03
04
Joanna Różewska w Woli Okrzejskiej
Joanna Różewska w Woli Okrzejskiej
Jedna z najlepszych polskich pianistek przyjedzie w najbliższą niedzielę do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Na koncert Joanny Różewskiej zaprasza dyrektor placówki, Maciej Cybulski.
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja

Prognoza pogody

Dwa medale podopiecznych trenera Wałachowskiego
Dwa medale podopiecznych trenera Wałachowskiego
Jolanta Świeczak z GKS Armaty Stoczek Łukowski wywalczyła srebrny medal na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w zapasach kobiet. Zawody rozegrano 20 października w Chełmie.

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Dam pracę: Lektor j. angielskiego
Nauczamy języków od 25 lat. Specjalizujemy się w szkoleniach przygotowujących do certyfikatów językowych Cambridge. Już 2 tys. naszych słuchaczy zdobyło certyfikaty FCE i CAE. Mamy ...
Inne: Ocieplanie poddaszy i inne pianą natryskową
Skutecznie ocieplamy : - poddasza - stropy - hale - ściany - fundamenty Zalety pianki poliuretanowej : - doskonałe parametry izolacyjne - koszty ogrzewania niższe - skuteczne uszczelnienie brak mostków termicznych - wyjątkowa żywotność - właściwości ...
Kupię: skup spółek
Skupiamy się na ochronie członków Zarządów Spółek z o.o. oraz ich majątku prywatnego. Skupujemy spółki, które nie udźwignęły ciężaru problemów finansowych, w tym kredytów i podatków i ...
Sprzedam: Wysłodki Buraczane Świeże Mokre prosto z Cukrowni Krasnystaw
Świeże Wysłodki buraczane mokre, cukrownia Krasnystaw kampania 2018/20189 + transport 25/26 ton wysłodki Woj. Lubelskie, Małopolskie,Świętokrzyskie,podkarpackie,mazowieckie ,podlaskie cena uzależniona od ilości km od Cukrowni poczatek ...
Dam pracę: kierowca międzynarodowy C+E
Firma z Sanoka poszukuje kierowcy z kategorią prawa jazdy C+E na trasy międzynarodowe. Praca w kółkach. Bardzo dobre warunki finansowe. W celu uzyskania informacji proszę ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Redaktor Naczelny Łuków24.pl
Tomasz Goławski
tel. +48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje