Dziś są imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha

Magda Oknińska  
dodane: 08-08-2018 08:08   |   wyświetleń: 1360

To warto zobaczyć w moich stronach...

Jakie ciekawe miejsca są godne polecenia turystom odwiedzającym moją gminę? Co warto zwiedzić w mojej okolicy? - takie pytanie zadaliśmy znanym osobom z powiatu łukowskiego.
To warto zobaczyć w moich stronach...foto. Redakcja 

Maria Chromińska, sołtys wsi Wólka Konopna w gminie Trzebieszów:

To, co w okolicy niewątpliwie jest godne uwagi, to kapliczka z 1890 r., znajdująca się we wsi Mikłusy w gminie Trzebieszów. Warte obejrzenia są również miejsca związane z walką o wolność: w Gołowierzchach pomnik straconego w czasach powstania styczniowego Antoniego Ławeckiego. Między Gołowierzchami, a Wólką Konopną można zobaczyć miejsce, gdzie żołnierze z WiN stoczyli walkę z NKWD, a w Zembrach pomnik poświęcony mieszkańcom owej parafii zamordowanych właśnie przez NKWD.

Ciekawym obiektem jest także drewniany kościółek w Zembrach, który ma wartość jako zabytek architektury sakralnej. Dla przyjemności można także udać się na przejażdżkę rowerową jedną ze ścieżek biegnących pomiędzy polami i lasami.


Zofia Czubek, przewodnicząca Rady Gminy Stanin

Niewątpliwie miejscem w naszej najbliższej okolicy znanym na całą Polskę jest Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Natomiast gmina Stanin jest to dobre miejsce na organizowanie wycieczek rowerowych. Warto przejechać się po okolicy, aby podziwiać nie tylko piękne obiekty sakralne- kościół w Tuchowiczu, Staninie, Jeleńcu, przydrożne kapliczki, ale także walory przyrodnicze gminy, która jest nie tylko bardzo piękna, ale także i czysta.

Władysław Mika, wójt gminy Wola Mysłowska

Nasza gmina, mimo że jest gminą typowo rolniczą, ma ciekawe dwa zespoły dworsko – parkowe w Jarczewie i Wilczyskach. Ten pierwszy niestety jest w trakcie zmiany właściciela i jest zupełnie niedostępny, chociaż w dobrym stanie technicznym. Drugi jest na etapie modernizacji. Niedaleko gminy Wola Mysłowska znajduje się bardzo ciekawy ośrodek Eko Farma Żelechów. Jest tam około 80 miejsc noclegowych, plaża, bezpieczne kąpieliska, możliwość wypożyczenia rowerów wodnych i kajaków. Jeżeli ktoś chce zaprzyjaźnić się z przyrodą, to warto odwiedzić naszą okolicę.

Barbara Kot, zastępca wójta gminy Krzywda

Na terenie gminy Krzywda jest bardzo dużo ciekawych miejsc. Sztandarowym przykładem jest Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej i kopiec Sienkiewicza w Okrzei. Pomiędzy Okrzeją a Lipinami, w lesie znajduje się mogiła powstańców styczniowych. W naszej gminie bierze początek rzeka Wilga. Miejsce to na starych mapach oznaczone jest dwiema strzałkami odchodzącymi w przeciwnych kierunkach - w prawo, gdzie płynie większa część źródła, przeistaczając się w Wilgę i w lewo przechodząc w niewielką rzeczkę Bystrzycę Małą.

Możemy także poszczycić się dwiema hutami szkła, gdzie produkcja odbywa się na takich samych zasadach, jak około 200 lat temu-bańka szklana jest dmuchana ustami. Kiedy odbywa się Noc Muzeów i nasza huta bierze w niej udział, można ją po prostu zwiedzić. W Szczałbie jest miejsce kultu religijnego - niedaleko kościoła znajduje się cudowne źródełko, które ponoć przywróciło wzrok córce właściciela dóbr wojcieszkowskich.

Natomiast w Radoryżu Smolanym, w miejscu, gdzie dzisiaj znajduje się szkoła średnia, kiedyś swoje dzieło napisał polski filozof, Władysław Tatarkiewicz, który spędzał tam bardzo dużo czasu, gdyż ożenił się z córką Potworowskich, do których należał majątek Radoryż. Sama Krzywda w tym roku obchodzi 430 lat. Pierwsze wzmianki o samej miejscowości pojawiły się w 1588 r. Jako mieszkańcy nie dostrzegamy i nie doceniamy tego rodzimego piękna, ale przyjezdni twierdzą, że okolica ta jest niezwykle ciekawa, czysta i naprawdę godna uwagi.


Mariusz Osiak, wójt gminy Łuków

Obowiązkowym punktem wycieczki, po okolicach Łukowa, dla miłośnika przyrody jest rezerwat Jata oraz mniejszy i nieco mniej znany rezerwat Las Wagramski. Niewątpliwą atrakcją będzie także rezerwat przyrody nieożywionej Kra Jurajska na terenie Gołaszyna. Jeśli chodzi o aspekty historyczne to oczywiście miejsca i pomniki upamiętniające walki z okresu powstania styczniowego oraz II wojny światowej m.in. pomnik ks. Brzózki czy pomnik żołnierzy AK w rezerwacie Jata.

Ciekawą rzeczą związaną z historią średniowieczną są pozostałości po wczesnośredniowiecznym grodzie obronnym, w okolicach Strzyżewa - dla miłośnika historii to nie lada gratka. Oprócz tego oczywiście warte zobaczenia są zabytki architektury sakralnej, czyli różnego rodzaju kapliczki i krzyże przydrożne, z których każde niesie ze sobą jakąś historię. Jako gmina zauważamy coraz większe zainteresowanie lokalnej społeczności wycieczkami rowerowymi, wychodzimy więc ludziom naprzeciw i w ciągu najbliższych 2 miesięcy planujemy stworzyć miejsca przyjazne rowerzystom. Będą to wiaty porozstawiane w kilku miejscowościach na terenie szlaków rowerowych, w których znajdować się będą stojaki na rowery, stoliki, ławki, tak aby turyści mogli odpocząć. Przy tych miejscach chcemy umieścić także lapidaria, czyli zbiorowiska głazów narzutowych, które utworzymy sztucznie. Każdy z tych obiektów będzie opatrzony tabliczką opisującą geologię regionu. Chcemy zaznajomić ludzi z ważnym elementem naszego środowiska i łączyć przyjemne z pożytecznym.


Karol Ponikowski, dyrektor Domu Kultury w Woli Gułowskiej

Gmina Adamów jest ciekawa przede wszystkim ze względu na swe walory historyczne i przyrodnicze. Miejscami, które powinien zobaczyć miłośnik przeszłości są: Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września w Woli Gułowskiej i Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków. Świątynia z cudownym wizerunkiem Matki Bożej jest piękną barokową budowlą o bogatej historii związanej z bitwą SGO "Polesie", ale również powstaniami narodowymi, czy unitami podlaskimi. Muzeum, które od 2014 r. istnieje w multimedialnej formule, przyciąga ciekawym i przedstawionym w atrakcyjny sposób przekazem o żołnierzach ostatniej bitwy kampanii 1939 r. W placówce znajduje się również ekspozycja etnograficzna, galeria rzeźby ludowej i sala myśliwska. W ciągu najbliższych tygodni uruchomiona zostanie tam również historyczna gra w paintball oraz przystań rowerowa z jednośladami, z pomocą których będzie można zwiedzić okolicę. A tu jest wiele do zobaczenia: miejsca związane z historią: mogiły żołnierzy SGO "Polesie" w Turzystwie, Adamowie i Helenowie, położona w lesie na skraju gminy w Kobylczyku mogiła powstańców styczniowych. 22 lutego 1863 r. spoczęli tam Antoni Trzaskowski i czternastu towarzyszy, którzy zginęli w potyczce z oddziałem carskim.

W gminie i w jej najbliższym sąsiedztwie znajdują się także liczne pomniki poświęcone ofiarom II wojny światowej: akcji pacyfikacji ludności w Józefowie, Budziskach i Krzówce, czy poległym i pomordowanym mieszkańcom Adamowa. W Kalinowym Dole znajduje się miejsce, które upamiętnia ostatnich żołnierzy poległych w kampanii 1939 r., kawalerzystów z Pułku 3 Strzelców Konnych, z kolei w Hordzieżce punkt, gdzie generał Kleeberg wydał swój ostatni rozkaz. Gmina Adamów to także przyroda. Znajdują się tu duże kompleksy leśne z piękną i bogatą fauną oraz florą. Szlaki i wyznaczone ścieżki piesze i rowerowe sprzyjają aktywnym formom spędzania wolnego czasu.


Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Wesołego Alleluja!
Wesołego Alleluja! Najserdeczniejsze życzenia wesołych i pełnych ciepła Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Pogody ducha i wzajemnej życzliwości życzą pracownicy i wydawca portalu Łuków24.pl.
"Jestem feministką, ale katolicką"
Ja nie widzę jakiegoś poważnego programu Koalicji Europejskiej, również dla naszego regionu. I myślę, że mieszkańcy województwa lubelskiego też to dostrzegają - mówi Elżbieta Kruk.
Tir w rowie. Kierowca zabrany śmigłowcem
Tir w rowie. Kierowca zabrany śmigłowcem Do groźnie wyglądającego wypadku drogowego doszło w sobotę 20 kwietnia około godziny 4:30 rano. W Szczygłach Górnych w gminie Łuków do rowu wjechał tir. Kierowca został zabrany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala.
6 pożarów w jeden dzień
6 pożarów w jeden dzień 6 razy do palących się traw i nieużytków rolnych wyjeżdżała w Wielki Piątek straż pożarna. Trzy pożary odnotowano w gminie Wola Mysłowska.
Nauczycielski protest song
Nauczycielski protest song "Strajkują uczciwie przedszkola i szkoły. Chcą godnie zarabiać, a nie jak matoły" - to słowa piosenki, którą wykonują nauczyciele Zespołu Szkół w Strzyżewie w gminie Łuków. Nagraniem w serwisie YouTube podzielili się z naszą redakcją Czytelnicy.
Rusza przetarg na dalsze prace nad zalewem
Rusza przetarg na dalsze prace nad zalewem 18 kwietnia ogłoszony został przetarg na wykonanie kolejnych prac nad zalewem Zimna Woda w Łukowie. Termin składania ofert mija 7 maja.
Budowniczy Muzeum odszedł na wieczną wartę
Budowniczy Muzeum odszedł na wieczną wartę Żył dla innych ludzi i słusznych spraw. Nigdy nie mijał mieszkańców gminy bez słowa, ale słuchał ich, zamiast opowiadać tylko o sobie - tak wspominają zmarłego Daniela Biadunia przyjaciele i znajomi.
"Dedykacja dla Patrona" w Klubie Kamena
We wtorek 16 kwietnia w Galerii PROwizorium Łukowskiego Ośrodka Kultury odbyło się kolejne spotkanie w Klubie Kamena. Tym razem było to spotkanie z muzyką i poezją św. Jana Pawła II - Patrona IV Liceum Ogólnokształcącego w Łukowie.
Bieg kolarski o Puchar Henryka Sienkiewicza: prezentujemy najlepszych
Bieg kolarski o Puchar Henryka Sienkiewicza: prezentujemy najlepszych Dużymi krokami zbliża się II edycja Biegu Kolarskiego o Puchar Henryka Sienkiewicza. Swój udział w tej imprezie potwierdziło wiele znakomitych zawodniczek i zawodników.
Uczyli wielkanocnych tradycji
Uczyli wielkanocnych tradycji Prawie 800 osób wzięło udział w wielkanocnych warsztatach przygotowanych przez Muzeum Regionalne w Łukowie. Na zajęciach uczono się między innymi, jak tradycyjnymi metodami tworzyć pisanki.
Strajk nauczycieli traci na sile
Strajk nauczycieli traci na sile Kolejne szkoły zawieszają akcję protestacyjną. Do obowiązków wrócą m.in. nauczyciele wszystkich szkół średnich w Łukowie.
Zderzenie z sarną i nocny wypadek
Zderzenie z sarną i nocny wypadek Dwa samochody uczestniczyły w kolizji z sarną. Do zdarzenia doszło w środę 17 kwietnia w Starej Wróblinie w gminie Stanin.
Nie zapłacą za strajkowanie
Nie zapłacą za strajkowanie Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Łukowskiego radni zarówno z koalicji, jak i opozycji pytali o protest nauczycieli.
Wielkanocny korowód z palmami
Wielkanocny korowód z palmami Widowiskowo wyglądały obchody Niedzieli Palmowej w Hordzieżce w gminie Adamów. W miejscowości tej przeszedł barwny pochód z palmami.
Gaj najlepszy i w reprezentacji
Gaj najlepszy i w reprezentacji Znakomity start w Skórcu zanotował Piotr Gaj. Łukowianin zwyciężył w Mistrzostwach Polski XPC w trójboju siłowym.
Miłosz w kadrze
Miłosz w kadrze Wychowanek AR-TIG-u Huta Dąbrowa zagrał z orzełkiem na piersi. Miłosz Pacek wystąpił w meczu Polski z Turcją w ramach zmagań UEFA U-16 Development Tournament.
Wędkarze otworzyli sezon
Wędkarze otworzyli sezon Wędkarze koła PZW Łuków Miasto oficjalnie rozpoczęli nowy sezon. Ostatniego dnia marca rozegrali zawody o puchar Prezesa koła na Żwirowni Dudziński w Domaszkach.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

6 pożarów w jeden dzieńUczyli wielkanocnych tradycjiZderzenie z sarną i nocny wypadekWielkanocny korowód z palmamiKreatywne Targi już po raz trzeciPechowa porażka Orląt ŁukówNiedziela Palmowa z JarmarkiemZapasy: brąz Jolanty Gromek z łukowskich OrlątSztuka i kuchnia żydowska w ŁOKZarzycka, Pawlikowska i Mościcki Mistrzami Polski. KSW Łuków triumfuje w SwarzędzuOstatnia wędrówka Jezusa

Obejrzyj

Nauczycielski protest songWiozła dwoje dzieci. Miała ponad 3 promilePotrącił 4 osoby!Kampania przeciw dopalaczomMnóstwo głosowań na sesjiPo nieboskłonie - wiosenny przebój!Medialne warszaty z uczelnią z ToruniaWjechała na czerwonym świetle. Zobacz filmAuto na dachu na środku ulicy. Zobacz filmAleż wykonanie!3 miesiące aresztu dla 27-latkaCeltyckie walentynki w ŁOK

Wydarzenia dodajwszystkie

Kwiecień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
2930
01
02
03
04
05
"Dedykacja dla Patrona" w Klubie Kamena
We wtorek 16 kwietnia w Galerii PROwizorium Łukowskiego Ośrodka Kultury odbyło się kolejne spotkanie w Klubie Kamena. Tym razem było to spotkanie z muzyką i poezją św. Jana Pawła II - Patrona IV Liceum Ogólnokształcącego w Łukowie.
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja
Jest gwiazda Dni Łukowa 2019
Jest gwiazda Dni Łukowa 2019
Łukowski Ośrodek Kultury nie czekał do zapowiedzianej przez siebie konferencji prasowej na temat Dni Łukowa i opublikował informację, kto zagra na tegorocznym święcie miasta. Gwiazdą imprezy będzie zespół "Sound'n'Grace".

Prognoza pogody

Bieg kolarski o Puchar Henryka Sienkiewicza: prezentujemy najlepszych
Bieg kolarski o Puchar Henryka Sienkiewicza: prezentujemy najlepszych
Dużymi krokami zbliża się II edycja Biegu Kolarskiego o Puchar Henryka Sienkiewicza. Swój udział w tej imprezie potwierdziło wiele znakomitych zawodniczek i zawodników.

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Inne: Uslugi malowania
Wykonujemy uslugi malowania: - wnetrza - elewacje - dachy - inne
Kupię: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Inne: KUPIE WOJSKOWE STARE SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
pozostałe: KUPIE WOJSKOWE STARE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Kupię: KUPIE STARE DREWNIANE ŚMIGŁO OD SAMOLOTU TELEFON 694-972-047
kupie stare przedwojenne śmigło drewniane do starego samolotu, polskiego niemieckiego, czeskiego, angielskiego lub innego,do kolekcji.telefon 694972047
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Redaktor Naczelny Łuków24.pl
Tomasz Goławski
tel. +48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje