Dziś są imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
Dzisiaj odwiedziło nas 43 osób   |   Osób online: 12   |   Zaloguj się   Rejestracja

Magda Oknińska  
dodane: 08-08-2018 08:08   |   wyświetleń: 1282

To warto zobaczyć w moich stronach...

Jakie ciekawe miejsca są godne polecenia turystom odwiedzającym moją gminę? Co warto zwiedzić w mojej okolicy? - takie pytanie zadaliśmy znanym osobom z powiatu łukowskiego.
To warto zobaczyć w moich stronach...foto. Redakcja 

Maria Chromińska, sołtys wsi Wólka Konopna w gminie Trzebieszów:

To, co w okolicy niewątpliwie jest godne uwagi, to kapliczka z 1890 r., znajdująca się we wsi Mikłusy w gminie Trzebieszów. Warte obejrzenia są również miejsca związane z walką o wolność: w Gołowierzchach pomnik straconego w czasach powstania styczniowego Antoniego Ławeckiego. Między Gołowierzchami, a Wólką Konopną można zobaczyć miejsce, gdzie żołnierze z WiN stoczyli walkę z NKWD, a w Zembrach pomnik poświęcony mieszkańcom owej parafii zamordowanych właśnie przez NKWD.

Ciekawym obiektem jest także drewniany kościółek w Zembrach, który ma wartość jako zabytek architektury sakralnej. Dla przyjemności można także udać się na przejażdżkę rowerową jedną ze ścieżek biegnących pomiędzy polami i lasami.


Zofia Czubek, przewodnicząca Rady Gminy Stanin

Niewątpliwie miejscem w naszej najbliższej okolicy znanym na całą Polskę jest Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Natomiast gmina Stanin jest to dobre miejsce na organizowanie wycieczek rowerowych. Warto przejechać się po okolicy, aby podziwiać nie tylko piękne obiekty sakralne- kościół w Tuchowiczu, Staninie, Jeleńcu, przydrożne kapliczki, ale także walory przyrodnicze gminy, która jest nie tylko bardzo piękna, ale także i czysta.

Władysław Mika, wójt gminy Wola Mysłowska

Nasza gmina, mimo że jest gminą typowo rolniczą, ma ciekawe dwa zespoły dworsko – parkowe w Jarczewie i Wilczyskach. Ten pierwszy niestety jest w trakcie zmiany właściciela i jest zupełnie niedostępny, chociaż w dobrym stanie technicznym. Drugi jest na etapie modernizacji. Niedaleko gminy Wola Mysłowska znajduje się bardzo ciekawy ośrodek Eko Farma Żelechów. Jest tam około 80 miejsc noclegowych, plaża, bezpieczne kąpieliska, możliwość wypożyczenia rowerów wodnych i kajaków. Jeżeli ktoś chce zaprzyjaźnić się z przyrodą, to warto odwiedzić naszą okolicę.

Barbara Kot, zastępca wójta gminy Krzywda

Na terenie gminy Krzywda jest bardzo dużo ciekawych miejsc. Sztandarowym przykładem jest Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej i kopiec Sienkiewicza w Okrzei. Pomiędzy Okrzeją a Lipinami, w lesie znajduje się mogiła powstańców styczniowych. W naszej gminie bierze początek rzeka Wilga. Miejsce to na starych mapach oznaczone jest dwiema strzałkami odchodzącymi w przeciwnych kierunkach - w prawo, gdzie płynie większa część źródła, przeistaczając się w Wilgę i w lewo przechodząc w niewielką rzeczkę Bystrzycę Małą.

Możemy także poszczycić się dwiema hutami szkła, gdzie produkcja odbywa się na takich samych zasadach, jak około 200 lat temu-bańka szklana jest dmuchana ustami. Kiedy odbywa się Noc Muzeów i nasza huta bierze w niej udział, można ją po prostu zwiedzić. W Szczałbie jest miejsce kultu religijnego - niedaleko kościoła znajduje się cudowne źródełko, które ponoć przywróciło wzrok córce właściciela dóbr wojcieszkowskich.

Natomiast w Radoryżu Smolanym, w miejscu, gdzie dzisiaj znajduje się szkoła średnia, kiedyś swoje dzieło napisał polski filozof, Władysław Tatarkiewicz, który spędzał tam bardzo dużo czasu, gdyż ożenił się z córką Potworowskich, do których należał majątek Radoryż. Sama Krzywda w tym roku obchodzi 430 lat. Pierwsze wzmianki o samej miejscowości pojawiły się w 1588 r. Jako mieszkańcy nie dostrzegamy i nie doceniamy tego rodzimego piękna, ale przyjezdni twierdzą, że okolica ta jest niezwykle ciekawa, czysta i naprawdę godna uwagi.


Mariusz Osiak, wójt gminy Łuków

Obowiązkowym punktem wycieczki, po okolicach Łukowa, dla miłośnika przyrody jest rezerwat Jata oraz mniejszy i nieco mniej znany rezerwat Las Wagramski. Niewątpliwą atrakcją będzie także rezerwat przyrody nieożywionej Kra Jurajska na terenie Gołaszyna. Jeśli chodzi o aspekty historyczne to oczywiście miejsca i pomniki upamiętniające walki z okresu powstania styczniowego oraz II wojny światowej m.in. pomnik ks. Brzózki czy pomnik żołnierzy AK w rezerwacie Jata.

Ciekawą rzeczą związaną z historią średniowieczną są pozostałości po wczesnośredniowiecznym grodzie obronnym, w okolicach Strzyżewa - dla miłośnika historii to nie lada gratka. Oprócz tego oczywiście warte zobaczenia są zabytki architektury sakralnej, czyli różnego rodzaju kapliczki i krzyże przydrożne, z których każde niesie ze sobą jakąś historię. Jako gmina zauważamy coraz większe zainteresowanie lokalnej społeczności wycieczkami rowerowymi, wychodzimy więc ludziom naprzeciw i w ciągu najbliższych 2 miesięcy planujemy stworzyć miejsca przyjazne rowerzystom. Będą to wiaty porozstawiane w kilku miejscowościach na terenie szlaków rowerowych, w których znajdować się będą stojaki na rowery, stoliki, ławki, tak aby turyści mogli odpocząć. Przy tych miejscach chcemy umieścić także lapidaria, czyli zbiorowiska głazów narzutowych, które utworzymy sztucznie. Każdy z tych obiektów będzie opatrzony tabliczką opisującą geologię regionu. Chcemy zaznajomić ludzi z ważnym elementem naszego środowiska i łączyć przyjemne z pożytecznym.


Karol Ponikowski, dyrektor Domu Kultury w Woli Gułowskiej

Gmina Adamów jest ciekawa przede wszystkim ze względu na swe walory historyczne i przyrodnicze. Miejscami, które powinien zobaczyć miłośnik przeszłości są: Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września w Woli Gułowskiej i Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków. Świątynia z cudownym wizerunkiem Matki Bożej jest piękną barokową budowlą o bogatej historii związanej z bitwą SGO "Polesie", ale również powstaniami narodowymi, czy unitami podlaskimi. Muzeum, które od 2014 r. istnieje w multimedialnej formule, przyciąga ciekawym i przedstawionym w atrakcyjny sposób przekazem o żołnierzach ostatniej bitwy kampanii 1939 r. W placówce znajduje się również ekspozycja etnograficzna, galeria rzeźby ludowej i sala myśliwska. W ciągu najbliższych tygodni uruchomiona zostanie tam również historyczna gra w paintball oraz przystań rowerowa z jednośladami, z pomocą których będzie można zwiedzić okolicę. A tu jest wiele do zobaczenia: miejsca związane z historią: mogiły żołnierzy SGO "Polesie" w Turzystwie, Adamowie i Helenowie, położona w lesie na skraju gminy w Kobylczyku mogiła powstańców styczniowych. 22 lutego 1863 r. spoczęli tam Antoni Trzaskowski i czternastu towarzyszy, którzy zginęli w potyczce z oddziałem carskim.

W gminie i w jej najbliższym sąsiedztwie znajdują się także liczne pomniki poświęcone ofiarom II wojny światowej: akcji pacyfikacji ludności w Józefowie, Budziskach i Krzówce, czy poległym i pomordowanym mieszkańcom Adamowa. W Kalinowym Dole znajduje się miejsce, które upamiętnia ostatnich żołnierzy poległych w kampanii 1939 r., kawalerzystów z Pułku 3 Strzelców Konnych, z kolei w Hordzieżce punkt, gdzie generał Kleeberg wydał swój ostatni rozkaz. Gmina Adamów to także przyroda. Znajdują się tu duże kompleksy leśne z piękną i bogatą fauną oraz florą. Szlaki i wyznaczone ścieżki piesze i rowerowe sprzyjają aktywnym formom spędzania wolnego czasu.


Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

"Seby" nie zobaczymy w Orlętach
Dziewięć sezonów i "stop". Najbardziej doświadczony zawodnik Orląt Łuków postanowił zakończyć przygodę z piłką nożną na czwartoligowym poziomie. Sebastian Matuszewski wiosną nie nałoży ukochanych żółto-czerwonych barw.
Dariusz Szustek w Zarządzie Związku Powiatów Polskich ...
Dariusz Szustek w Zarządzie Związku Powiatów Polskich Starosta Łukowski Dariusz Szustek został wybrany na Członka Zarządu Związku Powiatów Polskich. Wyboru dokonali 17 stycznia członkowie Zgromadzenia Ogólnego ZPP.
Wzywa do pomocy chrześcijanom z Syrii
Wzywa do pomocy chrześcijanom z Syrii Pochodzący ze Stanina w powiecie łukowskim Kazimierz Gajowy od ponad 30 lat mieszka w Libanie. Kilkanaście dni temu przyjechał do Polski, by zachęcić do udziału w programie "Dach nad głową", który prowadzi Caritas Diecezji Siedleckiej.
Pływacki maraton już za dwa miesiące
Pływacki maraton już za dwa miesiące Na noc z 16 na 17 marca wyznaczono termin VI Ogólnopolskiego Nocnego Maratonu Pływackiego "Otyliada". Zapisy na to wydarzenie Ośrodek Sportu i Rekreacji prowadzi do 20 lutego.
Sukcesy reprezentantów ŁOK
Sukcesy reprezentantów ŁOK Emilka Szcześniak z Fabryki Piosenki ŁOK wygrała ogólnopolski konkurs kolęd w Łodzi. Natomiast recytatorzy z domu kultury triumfowali w konkursie w Woli Osowińskiej.
"Rolnik" z certyfikatem
Zespół Szkół nr 3 im. Wł. St. Reymonta w Łukowie otrzymał certyfikat "Szkoła Młodych Patriotów". To wyróżnienie za organizowanie przez placówkę szeregu akcji upamiętniających 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Dyrektorzy szkół zarobią mniej
Dyrektorzy szkół zarobią mniej Burmistrz Piotr Płudowski zmienił wysokość wynagrodzeń części dyrektorów szkół podstawowych i przedszkoli funkcjonujących na terenie miasta. Mniej zarobi m.in. Karol Ciołek ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Iwona Kmieć z łukowskiej "Piątki".
"Człowiek Roku 2018" - oni walczą o głosy!
Ruszyła VI edycja plebiscytu na Człowieka Roku tygodnika Wspólnota Łukowska, i portalu Łuków24.pl. Na tytuł i statuetkę za 2018 rok czeka 10 ciekawych osobistości z powiatu łukowskiego!
Stara szkoła w nowych murach
Stara szkoła w nowych murach Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Łukowie oficjalnie zainaugurowała swoją działalność pod nowym adresem. W poniedziałek 14 stycznia odbył się koncert noworoczny w wykonaniu utalentowanych uczniów placówki, połączony z przecinaniem wstęgi i zwiedzaniem nowego - choć używanego już od września - obiektu.
Ponad 70 tysięcy na stypendia
Ponad 70 tysięcy na stypendia 50 osób otrzymywać będzie stypendia sportowe nadane przez burmistrza Piotra Płudowskiego. Na stronie internetowej Urzędu Miasta pojawiła się informacja, kto dostanie ile pieniędzy.
DAF lepszy od Sokołowa
DAF lepszy od Sokołowa 7 zespołów wzięło udział kolejnej odsłonie V Noworocznego Turniej Piłki Nożnej Dziecięcej Akademii Futbolu. Tym razem o Puchar Burmistrza rywalizowały dzieci z rocznika 2011.
Karnawałowy bal dla niepełnosprawnych
Karnawałowy bal dla niepełnosprawnych Łukowski Ośrodek Kultury zaprosił podopiecznych czterech placówek z powiatu łukowskiego na karnawałowy bal. Zabawa miała miejsce w środę 16 stycznia.
Nowa Rada Sportu w Łukowie
Nowa Rada Sportu w Łukowie 9 osób będzie zasiadać w Radzie Sportu - organie doradczym i opiniodawczym burmistrza, poświęconym tej dziedzinie życia. Osoby te swoją pracę będą wykonywać społecznie.
Nie żyje 53-letni mężczyzna
Nie żyje 53-letni mężczyzna Tragiczny pożar domu w Woli Bystrzyckiej w gminie Wojcieszków. Dziś w nocy zginął w nim 53-letni mężczyzna.
Noworoczny koncert szkoły muzycznej
Noworoczny koncert szkoły muzycznej Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. M. Karłowicza w Łukowie zaprezentowali swoje umiejętności szerszemu odbiorcy. W poniedziałek 14 stycznia odbył się noworoczny koncert połączony z oficjalnym otwarciem nowej siedziby placówki.
Chcą uczcić Pawła Adamowicza
Chcą uczcić Pawła Adamowicza Grupa mieszkańców Łukowa chce uczcić Pawła Adamowicza, zaatakowanego przez nożownika prezydenta Gdańska. "To wyraz solidarności między miastami i sprzeciw wobec przemocy" - mówią.
125 tysięcy dla Orkiestry!
125 tysięcy dla Orkiestry! Ponad 125 tysięcy złotych udało się zebrać w Łukowie podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kwota ta może ulec jednak zmianie i wzrosnąć.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Stara szkoła w nowych murachDAF lepszy od SokołowaKarnawałowy bal dla niepełnosprawnychNie żyje 53-letni mężczyznaNoworoczny koncert szkoły muzycznejAnielskie śpiewanie w Woli GułowskiejKrew dla OrkiestryPonad 80 tysięcy dla OrkiestryCzas tylko dla kobietPożar w GołaszynieMuzeum podsumowało rok

Obejrzyj

Noworoczny koncert szkoły muzycznejCeltyckie walentynki w ŁOKPonad 80 tysięcy dla OrkiestryWywieźli 24-latka za miasto. Chcieli odzyskać Ruszyły studniówki. Zobacz wyjątkowy walc uczniów I LO!Budżetowa sesja w powiecieJest nowy radny„JAK” zagra w ŁukowieKolejne potrącenie!Pracownia biologiczna w zamian za filmWe trzech bili 35-latka. Jeden z napastników uderzał siekierąPotrącił rowerzystkę po pijaku. Uciekł z miejsca zdarzenia

Wydarzenia dodajwszystkie

Styczeń 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
31010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
01
02
03
Sukcesy reprezentantów ŁOK
Sukcesy reprezentantów ŁOK
Emilka Szcześniak z Fabryki Piosenki ŁOK wygrała ogólnopolski konkurs kolęd w Łodzi. Natomiast recytatorzy z domu kultury triumfowali w konkursie w Woli Osowińskiej.
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja
Pływacki maraton już za dwa miesiące
Pływacki maraton już za dwa miesiące
Na noc z 16 na 17 marca wyznaczono termin VI Ogólnopolskiego Nocnego Maratonu Pływackiego "Otyliada". Zapisy na to wydarzenie Ośrodek Sportu i Rekreacji prowadzi do 20 lutego.

Prognoza pogody

"Seby" nie zobaczymy w Orlętach
Dziewięć sezonów i "stop". Najbardziej doświadczony zawodnik Orląt Łuków postanowił zakończyć przygodę z piłką nożną na czwartoligowym poziomie. Sebastian Matuszewski wiosną nie nałoży ukochanych żółto-czerwonych barw.

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

pozostałe: Dezynfekcja po zmarłych śmierci
Zajmujemy się sprzątaniem i dezynfekcją miejsc,pojazdów w których znaleziono ciało po czasie w stanie rozkładu oraz doszło do samobójstwa, zabójstwa lub usiłowania, wypadku losowego oraz ...
pozostałe: Ocieplanie poddaszy i inne pianą natryskową
Skutecznie ocieplamy : - poddasza - stropy - hale - ściany - fundamenty Zalety pianki poliuretanowej : - doskonałe parametry izolacyjne - koszty ogrzewania niższe - skuteczne uszczelnienie brak mostków termicznych - wyjątkowa żywotność - właściwości ...
Inne: POZABANKOWE POŻYCZKI BEZ BIK POD ZASTAW NIERUCHOMOŚCI DLA FIRM LUB ...
POZABANKOWE POŻYCZKI BEZ BIK POD ZASTAW NIERUCHOMOŚCI DLA FIRM LUB OSÓB FIZYCZNYCH! Z nami uzyskasz tanią i bezpieczną pozabankową pożyczkę pod zastaw swojej nieruchomości na ...
pozostałe: Super Finansowanie Bez BIK Pod Zastaw Lub na Zakup Maszyn ...
Super Finansowanie Bez BIK Pod Zastaw Lub na Zakup Maszyn i Pojazdów! Z nami uzyskasz bez Banku pożyczkę lub leasing na zakup lub pod zastaw wszelkich ...
Inne: Pozabankowe Pożyczki Pod Zastaw Ziemi Rolnej BEZ BAZ Dla Rolników! ...
Pozabankowe Pożyczki Pod Zastaw Ziemi Rolnej BEZ BAZ Dla Rolników! • Tanie i bezpieczne pożyczki pod zastaw ziemi rolnej dla rolników. • Pożyczka na dowolny cel ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Redaktor Naczelny Łuków24.pl
Tomasz Goławski
tel. +48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje