To warto zobaczyć w moich stronach... - Lukow24.pl - Jesteśmy dla Ciebie, mówimy o Tobie!
Dziś są imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy
Dzisiaj odwiedziło nas 90 osób   |   Osób online: 60   |   Zaloguj się   Rejestracja

Magda Oknińska  
dodane: 08-08-2018 08:08   |   wyświetleń: 1111

To warto zobaczyć w moich stronach...

Jakie ciekawe miejsca są godne polecenia turystom odwiedzającym moją gminę? Co warto zwiedzić w mojej okolicy? - takie pytanie zadaliśmy znanym osobom z powiatu łukowskiego.
To warto zobaczyć w moich stronach...foto. Redakcja 

Maria Chromińska, sołtys wsi Wólka Konopna w gminie Trzebieszów:

To, co w okolicy niewątpliwie jest godne uwagi, to kapliczka z 1890 r., znajdująca się we wsi Mikłusy w gminie Trzebieszów. Warte obejrzenia są również miejsca związane z walką o wolność: w Gołowierzchach pomnik straconego w czasach powstania styczniowego Antoniego Ławeckiego. Między Gołowierzchami, a Wólką Konopną można zobaczyć miejsce, gdzie żołnierze z WiN stoczyli walkę z NKWD, a w Zembrach pomnik poświęcony mieszkańcom owej parafii zamordowanych właśnie przez NKWD.

Ciekawym obiektem jest także drewniany kościółek w Zembrach, który ma wartość jako zabytek architektury sakralnej. Dla przyjemności można także udać się na przejażdżkę rowerową jedną ze ścieżek biegnących pomiędzy polami i lasami.


Zofia Czubek, przewodnicząca Rady Gminy Stanin

Niewątpliwie miejscem w naszej najbliższej okolicy znanym na całą Polskę jest Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Natomiast gmina Stanin jest to dobre miejsce na organizowanie wycieczek rowerowych. Warto przejechać się po okolicy, aby podziwiać nie tylko piękne obiekty sakralne- kościół w Tuchowiczu, Staninie, Jeleńcu, przydrożne kapliczki, ale także walory przyrodnicze gminy, która jest nie tylko bardzo piękna, ale także i czysta.

Władysław Mika, wójt gminy Wola Mysłowska

Nasza gmina, mimo że jest gminą typowo rolniczą, ma ciekawe dwa zespoły dworsko – parkowe w Jarczewie i Wilczyskach. Ten pierwszy niestety jest w trakcie zmiany właściciela i jest zupełnie niedostępny, chociaż w dobrym stanie technicznym. Drugi jest na etapie modernizacji. Niedaleko gminy Wola Mysłowska znajduje się bardzo ciekawy ośrodek Eko Farma Żelechów. Jest tam około 80 miejsc noclegowych, plaża, bezpieczne kąpieliska, możliwość wypożyczenia rowerów wodnych i kajaków. Jeżeli ktoś chce zaprzyjaźnić się z przyrodą, to warto odwiedzić naszą okolicę.

Barbara Kot, zastępca wójta gminy Krzywda

Na terenie gminy Krzywda jest bardzo dużo ciekawych miejsc. Sztandarowym przykładem jest Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej i kopiec Sienkiewicza w Okrzei. Pomiędzy Okrzeją a Lipinami, w lesie znajduje się mogiła powstańców styczniowych. W naszej gminie bierze początek rzeka Wilga. Miejsce to na starych mapach oznaczone jest dwiema strzałkami odchodzącymi w przeciwnych kierunkach - w prawo, gdzie płynie większa część źródła, przeistaczając się w Wilgę i w lewo przechodząc w niewielką rzeczkę Bystrzycę Małą.

Możemy także poszczycić się dwiema hutami szkła, gdzie produkcja odbywa się na takich samych zasadach, jak około 200 lat temu-bańka szklana jest dmuchana ustami. Kiedy odbywa się Noc Muzeów i nasza huta bierze w niej udział, można ją po prostu zwiedzić. W Szczałbie jest miejsce kultu religijnego - niedaleko kościoła znajduje się cudowne źródełko, które ponoć przywróciło wzrok córce właściciela dóbr wojcieszkowskich.

Natomiast w Radoryżu Smolanym, w miejscu, gdzie dzisiaj znajduje się szkoła średnia, kiedyś swoje dzieło napisał polski filozof, Władysław Tatarkiewicz, który spędzał tam bardzo dużo czasu, gdyż ożenił się z córką Potworowskich, do których należał majątek Radoryż. Sama Krzywda w tym roku obchodzi 430 lat. Pierwsze wzmianki o samej miejscowości pojawiły się w 1588 r. Jako mieszkańcy nie dostrzegamy i nie doceniamy tego rodzimego piękna, ale przyjezdni twierdzą, że okolica ta jest niezwykle ciekawa, czysta i naprawdę godna uwagi.


Mariusz Osiak, wójt gminy Łuków

Obowiązkowym punktem wycieczki, po okolicach Łukowa, dla miłośnika przyrody jest rezerwat Jata oraz mniejszy i nieco mniej znany rezerwat Las Wagramski. Niewątpliwą atrakcją będzie także rezerwat przyrody nieożywionej Kra Jurajska na terenie Gołaszyna. Jeśli chodzi o aspekty historyczne to oczywiście miejsca i pomniki upamiętniające walki z okresu powstania styczniowego oraz II wojny światowej m.in. pomnik ks. Brzózki czy pomnik żołnierzy AK w rezerwacie Jata.

Ciekawą rzeczą związaną z historią średniowieczną są pozostałości po wczesnośredniowiecznym grodzie obronnym, w okolicach Strzyżewa - dla miłośnika historii to nie lada gratka. Oprócz tego oczywiście warte zobaczenia są zabytki architektury sakralnej, czyli różnego rodzaju kapliczki i krzyże przydrożne, z których każde niesie ze sobą jakąś historię. Jako gmina zauważamy coraz większe zainteresowanie lokalnej społeczności wycieczkami rowerowymi, wychodzimy więc ludziom naprzeciw i w ciągu najbliższych 2 miesięcy planujemy stworzyć miejsca przyjazne rowerzystom. Będą to wiaty porozstawiane w kilku miejscowościach na terenie szlaków rowerowych, w których znajdować się będą stojaki na rowery, stoliki, ławki, tak aby turyści mogli odpocząć. Przy tych miejscach chcemy umieścić także lapidaria, czyli zbiorowiska głazów narzutowych, które utworzymy sztucznie. Każdy z tych obiektów będzie opatrzony tabliczką opisującą geologię regionu. Chcemy zaznajomić ludzi z ważnym elementem naszego środowiska i łączyć przyjemne z pożytecznym.


Karol Ponikowski, dyrektor Domu Kultury w Woli Gułowskiej

Gmina Adamów jest ciekawa przede wszystkim ze względu na swe walory historyczne i przyrodnicze. Miejscami, które powinien zobaczyć miłośnik przeszłości są: Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września w Woli Gułowskiej i Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków. Świątynia z cudownym wizerunkiem Matki Bożej jest piękną barokową budowlą o bogatej historii związanej z bitwą SGO "Polesie", ale również powstaniami narodowymi, czy unitami podlaskimi. Muzeum, które od 2014 r. istnieje w multimedialnej formule, przyciąga ciekawym i przedstawionym w atrakcyjny sposób przekazem o żołnierzach ostatniej bitwy kampanii 1939 r. W placówce znajduje się również ekspozycja etnograficzna, galeria rzeźby ludowej i sala myśliwska. W ciągu najbliższych tygodni uruchomiona zostanie tam również historyczna gra w paintball oraz przystań rowerowa z jednośladami, z pomocą których będzie można zwiedzić okolicę. A tu jest wiele do zobaczenia: miejsca związane z historią: mogiły żołnierzy SGO "Polesie" w Turzystwie, Adamowie i Helenowie, położona w lesie na skraju gminy w Kobylczyku mogiła powstańców styczniowych. 22 lutego 1863 r. spoczęli tam Antoni Trzaskowski i czternastu towarzyszy, którzy zginęli w potyczce z oddziałem carskim.

W gminie i w jej najbliższym sąsiedztwie znajdują się także liczne pomniki poświęcone ofiarom II wojny światowej: akcji pacyfikacji ludności w Józefowie, Budziskach i Krzówce, czy poległym i pomordowanym mieszkańcom Adamowa. W Kalinowym Dole znajduje się miejsce, które upamiętnia ostatnich żołnierzy poległych w kampanii 1939 r., kawalerzystów z Pułku 3 Strzelców Konnych, z kolei w Hordzieżce punkt, gdzie generał Kleeberg wydał swój ostatni rozkaz. Gmina Adamów to także przyroda. Znajdują się tu duże kompleksy leśne z piękną i bogatą fauną oraz florą. Szlaki i wyznaczone ścieżki piesze i rowerowe sprzyjają aktywnym formom spędzania wolnego czasu.


Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Przymierze ogłasza start w wyborach
Przymierze ogłasza start w wyborach Przymierze dla Ziemi Łukowskiej oficjalnie ogłosiło tegoroczny start w jesiennych wyborach samorządowych. Stowarzyszenie przedstawiło też kandydatów na wójtów gmin oraz kandydata na burmistrza Łukowa.
Kradzieże telefonów i nietrzeźwi kierowcy
Kradzieże telefonów i nietrzeźwi kierowcy Kilkadziesiąt interwencji odnotowali łukowscy policjanci w ciągu ostatniego tygodnia. Poniżej prezentujemy wybrane z nich, przesłane w ramach kroniki policyjnej.
Odzyskali auto za 70 tysięcy
Odzyskali auto za 70 tysięcy Nawet do 5 lat pozbawienia wolności grozi 30-latkowi z gminy Łuków, który przywłaszczył sobie warte 70 tys. zł Audi Q7. Mężczyzna nie spłacał rat leasingowych za pojazd i korzystał z niego z przyczepionymi innymi tablicami rejestracyjnymi. Próbował też oszukać policjantów mówiąc, że leasingowe auto spłonęło poza granicami kraju.
Maciej Nurzyński kandydatem na burmistrza
Maciej Nurzyński kandydatem na burmistrza Maciej Nurzyński, związany z Fundacją Cegiełkowo Pasja i Pomoc jest oficjalnym kandydatem na stanowisko burmistrza Łukowa. Za nami konferencja prasowa Przymierza dla Ziemi Łukowskiej, na której potwierdzono start Nurzyńskiego na stanowisko, które dziś zajmuje Dariusz Szustek.
Koncert organowy już w niedzielę
Koncert organowy już w niedzielę Przed nami kolejny koncert w ramach "VI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie". Tym razem w niedzielę 19 sierpnia zagra polsko-niemiecki duet: Ewa Iżykowska i Tobias Aehlig.
Niemy film, ale z muzyką
Niemy film, ale z muzyką Nietypowy koncert i projekcja filmu w Łukowie. Z okazji Święta Wojska Polskiego w miejskim amfiteatrze odbędzie się projekcja niespełna godzinnego filmu "Ponad Śnieg" z 1929 roku. Niememu filmowi towarzyszyć będzie jednak koncert muzyki na żywo.
„Hip-hop Ewangelii”
„Hip-hop Ewangelii” Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na "Hip-hop Ewangelii". Wydarzenie zaplanowano w niedzielę 19 sierpnia w miejskim amfiteatrze.
Łukowscy harcerze w Bieszczadach
Łukowscy harcerze w Bieszczadach Harcerskie obozy to okazja do nabycia nowych doświadczeń i nauczenia się wielu umiejętności. Między 30 lipca, a 9 sierpnia harcerze z Hufca ZHP Łuków wypoczywali w Dwerniku w Bieszczadach.
Ponad 20 interwencji strażaków
Ponad 20 interwencji strażaków W piątkowe popołudnie i wieczór nad Łukowem oraz powiatem łukowskim przeszła burza, której towarzyszyły obfite opady deszczu. Do pomocy często wzywana była straż pożarna.
Zalane piwnice. Strażacy usuwają skutki ulewy
Zalane piwnice. Strażacy usuwają skutki ulewy Nad Łukowem przechodzi zapowiadana dziś rano burza. Gwałtowne opady deszczu spowodowały podtopienia na ulicach oraz na posesjach. Państwowa Straż Pożarna i jednostki OSP mają ręce pełne roboty.
Kuchnia pełna papierosów
Kuchnia pełna papierosów 900 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy zabezpieczyli we wtorek łukowscy policjanci. Wyroby te posiadał 37-letni mieszkaniec Stoczka Łukowskiego, który trzymał "lewe fajki" między innymi pod kuchennymi szafkami.
Artystyczny plener w Klimkach
Artystyczny plener w Klimkach Stowarzyszenie Artystów i Twórców Gminy Łuków oraz Gmina Łuków zapraszają na plener rzeźbiarsko-malarski w Klimkach. Trwać on będzie od 13 do 17 sierpnia.
Obrywał lusterka w samochodach, bo „poniosły go nerwy”
Obrywał lusterka w samochodach, bo „poniosły go nerwy” Do pięciu lat pozbawienia wolności grozi 33-latkowi z Łukowa, który uszkodził elementy kilku pojazdów. Wandala zatrzymali młodzi mężczyźni, którzy zareagowali na jego zachowanie. Łukowianin uszkodził też osiedlowe ławki, śmietniczki i stojak na rowery.
Pijacka recydywa za kółkiem
Pijacka recydywa za kółkiem Ponad 3 promile alkoholu w organizmie miał 26-latek z gminy Trzebieszów, który w stanie nietrzeźwości kierował autem, przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym i nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Co ciekawe, mężczyzna stracił już w przeszłości prawo jazdy za podobne przewinienie.
Uwaga na burze! Ostrzeżenie IMGW dla powiatu łukowskiego
Uwaga na burze! Ostrzeżenie IMGW dla powiatu łukowskiego Ostrzeżenie dla mieszkańców powiatu łukowskiego. W piątek w naszym regionie pojawić się mogą burze z gradem. Zabezpieczmy więc swój dobytek.
Poseł pyta o ASF
Poseł pyta o ASF Do naszej redakcji wpłynęła informacja prasowa od biura poselskiego Krzysztofa Głuchowskiego (PiS). Parlamentarzysta pyta się Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o to, jak Rząd zamierza niwelować gospodarcze skutki Afrykańskiego Pomoru Świń.
Wakacyjny turniej za nami
Wakacyjny turniej za nami Drużyny "Lwów", "Orłów Łukowa" i "Ekipy Benego" zwyciężyły w wakacyjnym turnieju piłki nożnej, który zorganizował OSiR w Łukowie. Sportowe zmagania miały miejsce we wtorek 7 sierpnia na Orliku przy Szkole Podstawowej nr 4.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Łukowscy harcerze w BieszczadachWakacyjny turniej za namiNowy wóz dla OSP w OkrzeiPszczelarskie święto w ŁawkachAntyaborcyjne hasła w centrum miastaWyróżnienia dla działaczy LZSPielgrzymi wyruszyli na pątniczy szlakPółtora tysiąca osób na Igrzyskach w Krzywdzie74 lata po Powstaniu. Patriotyczne obchody w ŁukowieSerokomla: wojewódzkie obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi PolskiejKolorowe szaleństwo. Holi Festival w ŁukowieReprezentacja kickboxerów ćwiczyła w Łukowie

Obejrzyj

Ponad 20 interwencji strażakówPielgrzymi idą mimo upału [WIDEO]Pielgrzymi wyruszyli na pątniczy szlakPółtora tysiąca osób na Igrzyskach w Krzywdzie74 lata po Powstaniu. Patriotyczne obchody w ŁukowieKolorowe szaleństwo. Holi Festival w ŁukowieZłodziej roweru nagrał się na monitoringu15 godzin w akcjiZenek zaśpiewał nad zalewemPożar cysterny na Radzyńskiej. Zobacz film z miejsca zdarzenia!Kto rozpoznaje złodzieja?

Wydarzenia dodajwszystkie

Sierpień 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
30310102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
01
02
Artystyczny plener w Klimkach
Artystyczny plener w Klimkach
Stowarzyszenie Artystów i Twórców Gminy Łuków oraz Gmina Łuków zapraszają na plener rzeźbiarsko-malarski w Klimkach. Trwać on będzie od 13 do 17 sierpnia.
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja
Zapisz się na biegi ks. Brzóski
Zapisz się na biegi ks. Brzóski
Do 3 września trwają zapisy na XXIV Ogólnopolskie Biegi im. Ks. Stanisława Brzóski pod patronatem Rady i Burmistrza Miasta Łuków. Zapisy przyjmuje Ośrodek Sportu i Rekreacji, zaś samo wydarzenie zaplanowano na 9 września.

Prognoza pogody

Wakacyjny turniej za nami
Wakacyjny turniej za nami
Drużyny "Lwów", "Orłów Łukowa" i "Ekipy Benego" zwyciężyły w wakacyjnym turnieju piłki nożnej, który zorganizował OSiR w Łukowie. Sportowe zmagania miały miejsce we wtorek 7 sierpnia na Orliku przy Szkole Podstawowej nr 4.

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

nieruchomości: mieszkanie trzypokojowe Łuków oś.Chącińskiego
Wynajmę trzypokojowe mieszkanie zlokalizowane w rejonie skrzyżowania ul. Międzyrzeckiej i ul. Dmocha. Mieszkanie znajduje się na pierwszym piętrze, jest widne i ciche. Na wyposażeniu meble ...
Sprzedam: Sprzedam aronię
Sprzedam aronię, recznie rwaną na zamówienie.
Kupię: Skup Spółek oraz JDG - Pomoc JPK/KAS 299/586 KSH
Kupujemy Zadłużone Spółki oraz Jednoosobowe Działalności Gospodarcze, Pomagamy Przekształcamy - Rozwiążemy każdy nawet najbardziej skomplikowany problem finansowy. Nasza wiedza, wspólna pasja i chęć wykonywania usług na najwyższym ...
Dam pracę: Zatrudnię pracowników ogólnobudowlanych
Zatrudnię pracowników ogólnobudowlanych do pracy na budowie. Praca w Warszawie z zakwaterowaniem, umowa o pracę. Wysokie stawki wynagrodzenia. Tel: 519583163
Sprzedam: Schody Rintal – Projekt, Pomiar, Wizualizacja Gratis!
Skorzystaj z darmowych usług wiodącego producenta schodów Rintal Polska! Pomiar, projekt oraz wizualizacja schodów w Twoim wnętrzu GRATIS! Odwiedź naszą stronę internetową i umów się ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Redaktor Naczelny Łuków24.pl
Tomasz Goławski
tel. +48 515 895 342
[email protected] Reklama
[email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje