Dziś są imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy

Bartosz Szumowski  
dodane: 08-10-2018 08:21   |   wyświetleń: 4210

Z "królem" czy bez "króla"?

Na koniec kadencji miejscy radni pokłócili się o nazwę nowej ulicy - odcinka obwodnicy. Żeby było ciekawej, obie grupy uważały, że powinna ona nosić imię Władysława Jagiełły.
Z foto. Tomasz Goławski 
Podczas ostatniej sesji Rada Miasta nazwała nowo powstającą ulicę, stanowiącą odcinek tzw. małej obwodnicy Łukowa biegnącej od ul. Świderskiej do ul. Radzyńskiej.

Wyeliminować dwójkę

W przygotowanym przez Klub Radnych PiS projekcie zaproponowano, by ulica, która wchłonie część ul. Domaszewskiej i Gospodarskiej, nosiła nazwę: "Al. Króla Władysława Jagiełły". Jeszcze przed sesją Komisja Edukacji, Kultury i Sportu wnioskowała jednak, by nazwa brzmiała: "Al. Władysława II Jagiełły".

Podczas obrad do tego zagadnienia odniósł się dr Marek Okoń, historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, autor uzasadnienia uchwały.

- Przeprowadziłem test, w ramach którego zapytałem zawodowego historyka, kto to był Władysław II. Nie umiał odpowiedzieć. W związku z tym tę "dwójkę" bym wyeliminował, bo z nią nazwa tej ulicy będzie dziwolągiem - przekonywał.

"Nie róbmy precedensów”

Specjalista z KUL-u dodał też, że dużo podróżuje po Polsce i nie widział nazw ulic w rodzaju "Bolesława I Chrobrego".

- Poprzestaje się na nazwie "Bolesława Chrobrego", nawet nie dodając: "króla", bo to jednoznaczne - skomentował.

Poparł go radny Krzysztof Okliński, który zauważył, że łukowska ul. Piłsudskiego nie jest ulicą marszałka ani naczelnika Piłsudskiego, a ul. Kościuszki ulicą naczelnika Kościuszki.

- Takich przypadków jest więcej - stwierdził z przekonaniem. - Nie twórzmy czegoś, czego nie ma. Zgłaszam poprawkę, abyśmy nadali nazwę "Al. Władysława Jagiełły".

Radny Mariusz Chudek zgodził się, że zwykle nadawane są skrócone formy nazw ulic.

- Ale poziom wiedzy historycznej młodego pokolenia tak bardzo leci na głowę, że niedługo łukowianie mogą się zastanawiać, czy Jagiełło to przypadkiem nie był znany wynalazca z XIX wieku - dodał z przekąsem.

Podobne stanowisko zajął Ryszard Smolarz. Jak podkreślił, w Łukowie nazwy ulic upamiętniających władców nie zawierają określeń typu "król" czy "książę":

- Jeśli pozostaniemy przy brzmieniu z projektu, to powinniśmy też dopisać to słowo do wszystkich tych nazw. Nie róbmy precedensów.

- Jeśli mogę coś podpowiedzieć: kompromisowa będzie nazwa "Władysława Jagiełły" - zaproponował natomiast burmistrz Dariusz Szustek.

- Boję się, że gdybyśmy zaczęli dodawać tych "królów", zrobiłby się bałagan z meldunkami. Na szczęście przy tej ulicy jeszcze nikt nie mieszka, ale kto wie?

Bo władca był zacny

Odmienne zdanie miała Agnieszka Pawlik.

- Ja bym się jednak upierała, żeby zostawić tego "króla" - oznajmiła.

- Skoro ta ulica była tak długo wyczekiwana, a władca jest tak zacny, to dlaczego mielibyśmy nie zrobić wielkiej królewskiej drogi? Przecież nie musimy dodawać tego słowa w innych nazwach.

Z radną zgodził się wiceprzewodniczący Leonard Baranowski:

- Nie popełniajmy cudzych błędów, nie bądźmy jak rady, które zapomniały o dodaniu słowa "król". Uważam, że ulice ważne należy nazywać nazwiskami zasłużonych osób. Dlatego, moim zdaniem, ul. Jana Pawła II znajduje się w złym miejscu. Jest zaniedbana.

Radnym Pawlik i Baranowskiemu odpowiedział radny Smolarz:

- Nie można mówić, że jeden król jest lepszy, a drugi gorszy. Jeśli tak robimy, zawnioskuję, żeby do nazwy "ul. Jana Pawła II" dopisać "świętego".

Obie strony próbował pogodzić radny Chudek, który zauważył, że:

- Czy nazwa będzie z królem, czy bez - grunt, że Jagiełło.

- Bardzo się cieszę, że ostatni etap wielkiej inwestycji, jaką jest obwodnica, dostanie imię akurat Władysława Jagiełły. Chociaż nasze miasto ma ogromny dług wdzięczności wobec tego władcy, jest on trochę zapomniany. Tymczasem był to król wybitny, dzięki któremu takie grody jak Łuków mogły się rozwijać. Mnie bardziej zależałoby jednak na tym, żeby w niedługim czasie te aleje rzeczywiście wyglądały po królewsku i kończyły się porządnym rondem - podkreślił.

W odpowiedzi burmistrz Szustek poinformował go, że ma odbyć spotkanie w tej sprawie z dyrektorem ds. inwestycji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie. (Spotkanie odbyło się 2 października - przyp. red).

Człowiek i historyk

W pewnym momencie Krzysztof Jodełko, przewodniczący Rada Miasta, poprosił o rozstrzygnięcie problemu dr. Okonia.

- Jako zwykły człowiek byłbym na nazwą "Władysława Jagiełły", ale jako historyk za formą ze słowem "król" - odpowiedział naukowiec, wzbudzając wesołość uczestników obrad.

- Państwo rozstrzygniecie - dodał, zwracając się do radnych.

Ostatnie słowo należało jednak do burmistrza Szustka.

- Bez względu na to, jaką decyzję państwo podejmiecie, w Łukowie i tak będzie się mówić: "na Jagiełły" - stwierdził.

Po dyskusji radni zagłosowali najpierw w sprawie wniosku Krzysztofa Oklińskiego, by nazwa nie zawierała słowa "króla" Za było 8 radnych, a przeciw - 11.

Z kolei za przyjęciem nazwy w brzmieniu "Al. króla Władysława Jagiełły" głosowało 14 osób, a 5 się wstrzymało. Wynik ten został nagrodzony brawami przez członków Klubu Radnych PiS.


Komentowane

Widz (2018-10-08 08:24) 16 11   |   zgłoś do usunięcia
Nie pokłócili się tylko prowadzili merytoryczną dyskusję na argumenty popartą opinią wykładowcy uniwersyteckiego.
Mieszkaniec (2018-10-08 09:32) 13 11   |   zgłoś do usunięcia
Lepiej bez króla. Co do artykułu to chyba inna radę oglądaliśmy
LLU (2018-10-08 12:41) 13 12   |   zgłoś do usunięcia
Czy to jest istotne? Najważniejsze to kiedy przejezdny będzie ten odcinek. Zające biegają się ganiają. Pieniądze wydane a jezdzic nie można...
Kibic (2018-10-08 15:01) 12 12   |   zgłoś do usunięcia
Królewska droga z mało królewskim zakonczeniem przy ul. Radzyńskiej... waskie gardelko wylali takie ze soryy ale cieżarowki tam nie widze :)
wyborca (2018-10-08 17:07) 15 11   |   zgłoś do usunięcia
To żenujące jak wybrańcy ludu, sami mundrzy umni i niełomylni - zakręcili się z tym królem czy bez króla jak i z bulwarem 100 lat niepodległości czy rocznicy odzyskania niepodległości. A chodziło tylko o nadanie nazwy w języku polskim, nie w szwedzkim, tureckim czy suahili. Oto jakich bystrzaków mamy za radnych. I oni rozdysponowują budżet miasta czyli ponad 100 milionów! Dobrze wiedziec na koniec kadencji. I pamietać przy urnie wyborczej...
Wiwat ! (2018-10-08 21:04) 14 11   |   zgłoś do usunięcia
Król , wiwat nasi radni.Wpisujemy się tą nazwą w polską politykę Jagiellońską , politykę podmiotowości Polski i Polaków .Powoli Łuków włącza się swoją strategią rozwoju , tradycją, historią i kulturą w proces radykalnych zmian odchodzących od postaw uległości,przedmiotowości i mentalności poddania i podporządkowania a buduje poczucie samostanowienia ,nieustępliwości wobec zagrożeń ,bezpieczeństwa i pomyślności swoich obywateli.Stajemy się liderem Europy , podziwiają nas , chętnie się z nami układają w ideę Międzymorza.Jesteśmy niezależni i skorzy do zmian , które unaocznią światu , że dając wolność , suwerenności , równowagę władzy Polakom , potrafimy się o siebie zatroszczyć.Sybolem zmian jest Król Władysław II Jagiełło , prekursor dynastii Jagiellonów i ich polityki , która doprowadziła do potęgi Polskę o którą sześćset lat temu zabiegali możni tego świata.Do rangi symbolu urasta to łukowskie wydarzenie zwłaszcza ,że przeżywamy rok stulecia Niepodległości. Viwat burmistrz z PiSu, wiwat jego radni z PiSu !!!!!
haha (2018-10-08 21:43) 10 11   |   zgłoś do usunięcia
wiwat radni z Pisu którzy uczczili 100 lat niepodległości, w tym czasy PRLu
poeta (2018-10-09 13:40) 12 10   |   zgłoś do usunięcia
jak to dobrze ze powiat buduje w miescie drogi. Jest gdzie sie fotografowac i o nazwach dyskutowac. Taka to rada miasta
w szalenstwie jest regula (2018-10-09 13:42) 9 10   |   zgłoś do usunięcia
im bardziej zasłużony tym ma krótszą ulicę:D
czytelnik (2018-10-09 14:31) 11 13   |   zgłoś do usunięcia
GDYBY NIE MIASTO NIE WIEM CZY POWIAT WYBUDOWAŁBY TE DROGI POETO NIE MIAŁBYS GDZIE SIĘ SFOTOGRAFOWAC JAK PISZESZ.
Hahaho..... (2018-10-09 18:33) 13 9   |   zgłoś do usunięcia
......nie uzewnętrzniaj publicznie swej ignorancji i nieuctwa.Wszyscy wiedzą ,że rok 2018 jest rokiem niepodległości, bo 11 listopada 1918 odzyskaliśmy niepodległość . Czcimy stulecie tej niepodległości , tego wydarzenia tego zrywu niepodległościowego.Stulecie logiczny faszysto. Data ta jest warta uczczenia bez względu na to jak dalej naród cierpiał. Wszyscy wiedzą tylko nie ty. No cóż żyj sobie w swoim wyimaginowanym świecie , żeby nie napisać alternatywnym.
Pff (2018-10-09 20:57) 11 10   |   zgłoś do usunięcia
Pff wmawiaj sobie co chcesz - ludzie na ulicy się z was śmieją, a radykalni prawicowcy są oburzeni zachowaniem radnych Pisu. Nie zdobyliscie tym ANI JEDNEGO dodatkowego głosu, a zniechęciliscie do siebie całe grono popaprańców. I bardzo dobrze.
llu (2018-10-09 21:22) 12 12   |   zgłoś do usunięcia
,,Te Andrzej" pisze się jagielllońską i nie słowa cyt. SYBOLEM bowiem- cyt.,,Sybolem zmian jest Król Władysław II Jagiełło,, czytaj argumencję p. Okonia i ostatnie zdanie ,,..Władysław Jagiełło " BEZ KRÓL!! Czytaj ze zrozumieniem - wiem, że to to boli, ale spróbuj.I pamiętaj o ortografii -wszak jesteś także polonistą (po PAN).
Ds (2018-10-09 22:57) 13 16   |   zgłoś do usunięcia
Ja bym nazwał Roberta Lewandowski to może by do Łukowa przyjechał.
Jaroo (2018-10-10 09:15) 12 9   |   zgłoś do usunięcia
Niesamowity problem do dywagacji. Jakby nie było ważniejszych. Jacy politycy takie problemy. Darmozjady, ważniejsze jest uruchomienie odcinka niźli banialuki o nazwie.
phi (2018-10-10 13:43) 10 10   |   zgłoś do usunięcia
skoro nie potrafi sie dokonczyc inwestycji i oddać ją ludziom do użytkowania - to robi sie zaslonę dymna w postaci nazwenictwa
Luu tłumoku.... (2018-10-11 18:10) 11 8   |   zgłoś do usunięcia
.....aby kogoś pouczać , należy samemu coś sobą reprezentować i po prostu nie robić byków , ortograficzno-logiczno-gramatyczny faszysto po koledziu.
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Wesołego Alleluja!
Wesołego Alleluja! Najserdeczniejsze życzenia wesołych i pełnych ciepła Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Pogody ducha i wzajemnej życzliwości życzą pracownicy i wydawca portalu Łuków24.pl.
"Jestem feministką, ale katolicką"
Ja nie widzę jakiegoś poważnego programu Koalicji Europejskiej, również dla naszego regionu. I myślę, że mieszkańcy województwa lubelskiego też to dostrzegają - mówi Elżbieta Kruk.
Tir w rowie. Kierowca zabrany śmigłowcem
Tir w rowie. Kierowca zabrany śmigłowcem Do groźnie wyglądającego wypadku drogowego doszło w sobotę 20 kwietnia około godziny 4:30 rano. W Szczygłach Górnych w gminie Łuków do rowu wjechał tir. Kierowca został zabrany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala.
6 pożarów w jeden dzień
6 pożarów w jeden dzień 6 razy do palących się traw i nieużytków rolnych wyjeżdżała w Wielki Piątek straż pożarna. Trzy pożary odnotowano w gminie Wola Mysłowska.
Nauczycielski protest song
Nauczycielski protest song "Strajkują uczciwie przedszkola i szkoły. Chcą godnie zarabiać, a nie jak matoły" - to słowa piosenki, którą wykonują nauczyciele Zespołu Szkół w Strzyżewie w gminie Łuków. Nagraniem w serwisie YouTube podzielili się z naszą redakcją Czytelnicy.
Rusza przetarg na dalsze prace nad zalewem
Rusza przetarg na dalsze prace nad zalewem 18 kwietnia ogłoszony został przetarg na wykonanie kolejnych prac nad zalewem Zimna Woda w Łukowie. Termin składania ofert mija 7 maja.
Budowniczy Muzeum odszedł na wieczną wartę
Budowniczy Muzeum odszedł na wieczną wartę Żył dla innych ludzi i słusznych spraw. Nigdy nie mijał mieszkańców gminy bez słowa, ale słuchał ich, zamiast opowiadać tylko o sobie - tak wspominają zmarłego Daniela Biadunia przyjaciele i znajomi.
"Dedykacja dla Patrona" w Klubie Kamena
We wtorek 16 kwietnia w Galerii PROwizorium Łukowskiego Ośrodka Kultury odbyło się kolejne spotkanie w Klubie Kamena. Tym razem było to spotkanie z muzyką i poezją św. Jana Pawła II - Patrona IV Liceum Ogólnokształcącego w Łukowie.
Bieg kolarski o Puchar Henryka Sienkiewicza: prezentujemy najlepszych
Bieg kolarski o Puchar Henryka Sienkiewicza: prezentujemy najlepszych Dużymi krokami zbliża się II edycja Biegu Kolarskiego o Puchar Henryka Sienkiewicza. Swój udział w tej imprezie potwierdziło wiele znakomitych zawodniczek i zawodników.
Uczyli wielkanocnych tradycji
Uczyli wielkanocnych tradycji Prawie 800 osób wzięło udział w wielkanocnych warsztatach przygotowanych przez Muzeum Regionalne w Łukowie. Na zajęciach uczono się między innymi, jak tradycyjnymi metodami tworzyć pisanki.
Strajk nauczycieli traci na sile
Strajk nauczycieli traci na sile Kolejne szkoły zawieszają akcję protestacyjną. Do obowiązków wrócą m.in. nauczyciele wszystkich szkół średnich w Łukowie.
Zderzenie z sarną i nocny wypadek
Zderzenie z sarną i nocny wypadek Dwa samochody uczestniczyły w kolizji z sarną. Do zdarzenia doszło w środę 17 kwietnia w Starej Wróblinie w gminie Stanin.
Nie zapłacą za strajkowanie
Nie zapłacą za strajkowanie Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Łukowskiego radni zarówno z koalicji, jak i opozycji pytali o protest nauczycieli.
Wielkanocny korowód z palmami
Wielkanocny korowód z palmami Widowiskowo wyglądały obchody Niedzieli Palmowej w Hordzieżce w gminie Adamów. W miejscowości tej przeszedł barwny pochód z palmami.
Gaj najlepszy i w reprezentacji
Gaj najlepszy i w reprezentacji Znakomity start w Skórcu zanotował Piotr Gaj. Łukowianin zwyciężył w Mistrzostwach Polski XPC w trójboju siłowym.
Miłosz w kadrze
Miłosz w kadrze Wychowanek AR-TIG-u Huta Dąbrowa zagrał z orzełkiem na piersi. Miłosz Pacek wystąpił w meczu Polski z Turcją w ramach zmagań UEFA U-16 Development Tournament.
Wędkarze otworzyli sezon
Wędkarze otworzyli sezon Wędkarze koła PZW Łuków Miasto oficjalnie rozpoczęli nowy sezon. Ostatniego dnia marca rozegrali zawody o puchar Prezesa koła na Żwirowni Dudziński w Domaszkach.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

6 pożarów w jeden dzieńUczyli wielkanocnych tradycjiZderzenie z sarną i nocny wypadekWielkanocny korowód z palmamiKreatywne Targi już po raz trzeciPechowa porażka Orląt ŁukówNiedziela Palmowa z JarmarkiemZapasy: brąz Jolanty Gromek z łukowskich OrlątSztuka i kuchnia żydowska w ŁOKZarzycka, Pawlikowska i Mościcki Mistrzami Polski. KSW Łuków triumfuje w SwarzędzuOstatnia wędrówka Jezusa

Obejrzyj

Nauczycielski protest songWiozła dwoje dzieci. Miała ponad 3 promilePotrącił 4 osoby!Kampania przeciw dopalaczomMnóstwo głosowań na sesjiPo nieboskłonie - wiosenny przebój!Medialne warszaty z uczelnią z ToruniaWjechała na czerwonym świetle. Zobacz filmAuto na dachu na środku ulicy. Zobacz filmAleż wykonanie!3 miesiące aresztu dla 27-latkaCeltyckie walentynki w ŁOK

Wydarzenia dodajwszystkie

Kwiecień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
2930
01
02
03
04
05
"Dedykacja dla Patrona" w Klubie Kamena
We wtorek 16 kwietnia w Galerii PROwizorium Łukowskiego Ośrodka Kultury odbyło się kolejne spotkanie w Klubie Kamena. Tym razem było to spotkanie z muzyką i poezją św. Jana Pawła II - Patrona IV Liceum Ogólnokształcącego w Łukowie.
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja
Jest gwiazda Dni Łukowa 2019
Jest gwiazda Dni Łukowa 2019
Łukowski Ośrodek Kultury nie czekał do zapowiedzianej przez siebie konferencji prasowej na temat Dni Łukowa i opublikował informację, kto zagra na tegorocznym święcie miasta. Gwiazdą imprezy będzie zespół "Sound'n'Grace".

Prognoza pogody

Bieg kolarski o Puchar Henryka Sienkiewicza: prezentujemy najlepszych
Bieg kolarski o Puchar Henryka Sienkiewicza: prezentujemy najlepszych
Dużymi krokami zbliża się II edycja Biegu Kolarskiego o Puchar Henryka Sienkiewicza. Swój udział w tej imprezie potwierdziło wiele znakomitych zawodniczek i zawodników.

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Inne: Uslugi malowania
Wykonujemy uslugi malowania: - wnetrza - elewacje - dachy - inne
Kupię: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Inne: KUPIE WOJSKOWE STARE SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
pozostałe: KUPIE WOJSKOWE STARE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Kupię: KUPIE STARE DREWNIANE ŚMIGŁO OD SAMOLOTU TELEFON 694-972-047
kupie stare przedwojenne śmigło drewniane do starego samolotu, polskiego niemieckiego, czeskiego, angielskiego lub innego,do kolekcji.telefon 694972047
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Redaktor Naczelny Łuków24.pl
Tomasz Goławski
tel. +48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje