Dziś są imieniny: Emila, Laury, Rogera
Dzisiaj odwiedziło nas 64 osób   |   Osób online: 5   |   Zaloguj się   Rejestracja

Bartosz Szumowski  
dodane: 08-10-2018 08:21   |   wyświetleń: 4083

Z "królem" czy bez "króla"?

Na koniec kadencji miejscy radni pokłócili się o nazwę nowej ulicy - odcinka obwodnicy. Żeby było ciekawej, obie grupy uważały, że powinna ona nosić imię Władysława Jagiełły.
Z foto. Tomasz Goławski 
Podczas ostatniej sesji Rada Miasta nazwała nowo powstającą ulicę, stanowiącą odcinek tzw. małej obwodnicy Łukowa biegnącej od ul. Świderskiej do ul. Radzyńskiej.

Wyeliminować dwójkę

W przygotowanym przez Klub Radnych PiS projekcie zaproponowano, by ulica, która wchłonie część ul. Domaszewskiej i Gospodarskiej, nosiła nazwę: "Al. Króla Władysława Jagiełły". Jeszcze przed sesją Komisja Edukacji, Kultury i Sportu wnioskowała jednak, by nazwa brzmiała: "Al. Władysława II Jagiełły".

Podczas obrad do tego zagadnienia odniósł się dr Marek Okoń, historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, autor uzasadnienia uchwały.

- Przeprowadziłem test, w ramach którego zapytałem zawodowego historyka, kto to był Władysław II. Nie umiał odpowiedzieć. W związku z tym tę "dwójkę" bym wyeliminował, bo z nią nazwa tej ulicy będzie dziwolągiem - przekonywał.

"Nie róbmy precedensów”

Specjalista z KUL-u dodał też, że dużo podróżuje po Polsce i nie widział nazw ulic w rodzaju "Bolesława I Chrobrego".

- Poprzestaje się na nazwie "Bolesława Chrobrego", nawet nie dodając: "króla", bo to jednoznaczne - skomentował.

Poparł go radny Krzysztof Okliński, który zauważył, że łukowska ul. Piłsudskiego nie jest ulicą marszałka ani naczelnika Piłsudskiego, a ul. Kościuszki ulicą naczelnika Kościuszki.

- Takich przypadków jest więcej - stwierdził z przekonaniem. - Nie twórzmy czegoś, czego nie ma. Zgłaszam poprawkę, abyśmy nadali nazwę "Al. Władysława Jagiełły".

Radny Mariusz Chudek zgodził się, że zwykle nadawane są skrócone formy nazw ulic.

- Ale poziom wiedzy historycznej młodego pokolenia tak bardzo leci na głowę, że niedługo łukowianie mogą się zastanawiać, czy Jagiełło to przypadkiem nie był znany wynalazca z XIX wieku - dodał z przekąsem.

Podobne stanowisko zajął Ryszard Smolarz. Jak podkreślił, w Łukowie nazwy ulic upamiętniających władców nie zawierają określeń typu "król" czy "książę":

- Jeśli pozostaniemy przy brzmieniu z projektu, to powinniśmy też dopisać to słowo do wszystkich tych nazw. Nie róbmy precedensów.

- Jeśli mogę coś podpowiedzieć: kompromisowa będzie nazwa "Władysława Jagiełły" - zaproponował natomiast burmistrz Dariusz Szustek.

- Boję się, że gdybyśmy zaczęli dodawać tych "królów", zrobiłby się bałagan z meldunkami. Na szczęście przy tej ulicy jeszcze nikt nie mieszka, ale kto wie?

Bo władca był zacny

Odmienne zdanie miała Agnieszka Pawlik.

- Ja bym się jednak upierała, żeby zostawić tego "króla" - oznajmiła.

- Skoro ta ulica była tak długo wyczekiwana, a władca jest tak zacny, to dlaczego mielibyśmy nie zrobić wielkiej królewskiej drogi? Przecież nie musimy dodawać tego słowa w innych nazwach.

Z radną zgodził się wiceprzewodniczący Leonard Baranowski:

- Nie popełniajmy cudzych błędów, nie bądźmy jak rady, które zapomniały o dodaniu słowa "król". Uważam, że ulice ważne należy nazywać nazwiskami zasłużonych osób. Dlatego, moim zdaniem, ul. Jana Pawła II znajduje się w złym miejscu. Jest zaniedbana.

Radnym Pawlik i Baranowskiemu odpowiedział radny Smolarz:

- Nie można mówić, że jeden król jest lepszy, a drugi gorszy. Jeśli tak robimy, zawnioskuję, żeby do nazwy "ul. Jana Pawła II" dopisać "świętego".

Obie strony próbował pogodzić radny Chudek, który zauważył, że:

- Czy nazwa będzie z królem, czy bez - grunt, że Jagiełło.

- Bardzo się cieszę, że ostatni etap wielkiej inwestycji, jaką jest obwodnica, dostanie imię akurat Władysława Jagiełły. Chociaż nasze miasto ma ogromny dług wdzięczności wobec tego władcy, jest on trochę zapomniany. Tymczasem był to król wybitny, dzięki któremu takie grody jak Łuków mogły się rozwijać. Mnie bardziej zależałoby jednak na tym, żeby w niedługim czasie te aleje rzeczywiście wyglądały po królewsku i kończyły się porządnym rondem - podkreślił.

W odpowiedzi burmistrz Szustek poinformował go, że ma odbyć spotkanie w tej sprawie z dyrektorem ds. inwestycji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie. (Spotkanie odbyło się 2 października - przyp. red).

Człowiek i historyk

W pewnym momencie Krzysztof Jodełko, przewodniczący Rada Miasta, poprosił o rozstrzygnięcie problemu dr. Okonia.

- Jako zwykły człowiek byłbym na nazwą "Władysława Jagiełły", ale jako historyk za formą ze słowem "król" - odpowiedział naukowiec, wzbudzając wesołość uczestników obrad.

- Państwo rozstrzygniecie - dodał, zwracając się do radnych.

Ostatnie słowo należało jednak do burmistrza Szustka.

- Bez względu na to, jaką decyzję państwo podejmiecie, w Łukowie i tak będzie się mówić: "na Jagiełły" - stwierdził.

Po dyskusji radni zagłosowali najpierw w sprawie wniosku Krzysztofa Oklińskiego, by nazwa nie zawierała słowa "króla" Za było 8 radnych, a przeciw - 11.

Z kolei za przyjęciem nazwy w brzmieniu "Al. króla Władysława Jagiełły" głosowało 14 osób, a 5 się wstrzymało. Wynik ten został nagrodzony brawami przez członków Klubu Radnych PiS.


Komentowane

Widz (2018-10-08 08:24) 12 8   |   zgłoś do usunięcia
Nie pokłócili się tylko prowadzili merytoryczną dyskusję na argumenty popartą opinią wykładowcy uniwersyteckiego.
Mieszkaniec (2018-10-08 09:32) 10 7   |   zgłoś do usunięcia
Lepiej bez króla. Co do artykułu to chyba inna radę oglądaliśmy
LLU (2018-10-08 12:41) 10 9   |   zgłoś do usunięcia
Czy to jest istotne? Najważniejsze to kiedy przejezdny będzie ten odcinek. Zające biegają się ganiają. Pieniądze wydane a jezdzic nie można...
Kibic (2018-10-08 15:01) 10 10   |   zgłoś do usunięcia
Królewska droga z mało królewskim zakonczeniem przy ul. Radzyńskiej... waskie gardelko wylali takie ze soryy ale cieżarowki tam nie widze :)
wyborca (2018-10-08 17:07) 11 7   |   zgłoś do usunięcia
To żenujące jak wybrańcy ludu, sami mundrzy umni i niełomylni - zakręcili się z tym królem czy bez króla jak i z bulwarem 100 lat niepodległości czy rocznicy odzyskania niepodległości. A chodziło tylko o nadanie nazwy w języku polskim, nie w szwedzkim, tureckim czy suahili. Oto jakich bystrzaków mamy za radnych. I oni rozdysponowują budżet miasta czyli ponad 100 milionów! Dobrze wiedziec na koniec kadencji. I pamietać przy urnie wyborczej...
Wiwat ! (2018-10-08 21:04) 11 8   |   zgłoś do usunięcia
Król , wiwat nasi radni.Wpisujemy się tą nazwą w polską politykę Jagiellońską , politykę podmiotowości Polski i Polaków .Powoli Łuków włącza się swoją strategią rozwoju , tradycją, historią i kulturą w proces radykalnych zmian odchodzących od postaw uległości,przedmiotowości i mentalności poddania i podporządkowania a buduje poczucie samostanowienia ,nieustępliwości wobec zagrożeń ,bezpieczeństwa i pomyślności swoich obywateli.Stajemy się liderem Europy , podziwiają nas , chętnie się z nami układają w ideę Międzymorza.Jesteśmy niezależni i skorzy do zmian , które unaocznią światu , że dając wolność , suwerenności , równowagę władzy Polakom , potrafimy się o siebie zatroszczyć.Sybolem zmian jest Król Władysław II Jagiełło , prekursor dynastii Jagiellonów i ich polityki , która doprowadziła do potęgi Polskę o którą sześćset lat temu zabiegali możni tego świata.Do rangi symbolu urasta to łukowskie wydarzenie zwłaszcza ,że przeżywamy rok stulecia Niepodległości. Viwat burmistrz z PiSu, wiwat jego radni z PiSu !!!!!
haha (2018-10-08 21:43) 7 8   |   zgłoś do usunięcia
wiwat radni z Pisu którzy uczczili 100 lat niepodległości, w tym czasy PRLu
poeta (2018-10-09 13:40) 9 8   |   zgłoś do usunięcia
jak to dobrze ze powiat buduje w miescie drogi. Jest gdzie sie fotografowac i o nazwach dyskutowac. Taka to rada miasta
w szalenstwie jest regula (2018-10-09 13:42) 7 7   |   zgłoś do usunięcia
im bardziej zasłużony tym ma krótszą ulicę:D
czytelnik (2018-10-09 14:31) 6 9   |   zgłoś do usunięcia
GDYBY NIE MIASTO NIE WIEM CZY POWIAT WYBUDOWAŁBY TE DROGI POETO NIE MIAŁBYS GDZIE SIĘ SFOTOGRAFOWAC JAK PISZESZ.
Hahaho..... (2018-10-09 18:33) 8 7   |   zgłoś do usunięcia
......nie uzewnętrzniaj publicznie swej ignorancji i nieuctwa.Wszyscy wiedzą ,że rok 2018 jest rokiem niepodległości, bo 11 listopada 1918 odzyskaliśmy niepodległość . Czcimy stulecie tej niepodległości , tego wydarzenia tego zrywu niepodległościowego.Stulecie logiczny faszysto. Data ta jest warta uczczenia bez względu na to jak dalej naród cierpiał. Wszyscy wiedzą tylko nie ty. No cóż żyj sobie w swoim wyimaginowanym świecie , żeby nie napisać alternatywnym.
Pff (2018-10-09 20:57) 8 7   |   zgłoś do usunięcia
Pff wmawiaj sobie co chcesz - ludzie na ulicy się z was śmieją, a radykalni prawicowcy są oburzeni zachowaniem radnych Pisu. Nie zdobyliscie tym ANI JEDNEGO dodatkowego głosu, a zniechęciliscie do siebie całe grono popaprańców. I bardzo dobrze.
llu (2018-10-09 21:22) 7 8   |   zgłoś do usunięcia
,,Te Andrzej" pisze się jagielllońską i nie słowa cyt. SYBOLEM bowiem- cyt.,,Sybolem zmian jest Król Władysław II Jagiełło,, czytaj argumencję p. Okonia i ostatnie zdanie ,,..Władysław Jagiełło " BEZ KRÓL!! Czytaj ze zrozumieniem - wiem, że to to boli, ale spróbuj.I pamiętaj o ortografii -wszak jesteś także polonistą (po PAN).
Ds (2018-10-09 22:57) 11 13   |   zgłoś do usunięcia
Ja bym nazwał Roberta Lewandowski to może by do Łukowa przyjechał.
Jaroo (2018-10-10 09:15) 8 6   |   zgłoś do usunięcia
Niesamowity problem do dywagacji. Jakby nie było ważniejszych. Jacy politycy takie problemy. Darmozjady, ważniejsze jest uruchomienie odcinka niźli banialuki o nazwie.
phi (2018-10-10 13:43) 7 7   |   zgłoś do usunięcia
skoro nie potrafi sie dokonczyc inwestycji i oddać ją ludziom do użytkowania - to robi sie zaslonę dymna w postaci nazwenictwa
Luu tłumoku.... (2018-10-11 18:10) 7 6   |   zgłoś do usunięcia
.....aby kogoś pouczać , należy samemu coś sobą reprezentować i po prostu nie robić byków , ortograficzno-logiczno-gramatyczny faszysto po koledziu.
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Ul. Zapowiednik: wypadek na przejeździe kolejowym
Ul. Zapowiednik: wypadek na przejeździe kolejowym Kierująca dostawczym mercedesem kobieta została poszkodowana w wypadku drogowym, do którego doszło na przejeździe kolejowym na ul. Zapowiednik w Łukowie. Na miejscu wciąż pracują służby.
Rockowy koncert i gala dla Niepodległej
Rockowy koncert i gala dla Niepodległej Jednym z wydarzeń towarzyszących łukowskim obchodom 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości była zorganizowana w piątek 9 listopada Gala Łukowskiej Mocy Kultury "Wolność jest w nas". Co takiego działo się w auli I LO?
Patriotyczny piknik dla Eugeniusza Kwiatkowskiego
Patriotyczny piknik dla Eugeniusza Kwiatkowskiego Kilkuset mieszkańców miasta zebrało się 11 listopada w parku miejskim by oddać cześć Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu. Osoba ta sto lat temu przebywała w Łukowie w czasie odzyskiwania przez Polskę niepodległości.
999 biegaczy na 11 listopada
999 biegaczy na 11 listopada Tradycją w Łukowie są organizowane 11 listopada Uliczne Biegi Niepodległości. W tym roku na starcie pojawiło się aż 999 biegaczy!
Święto niepodległości: część oficjalna
Święto niepodległości: część oficjalna Msza w intencji ojczyzny i składanie kwiatów pod tablicą Polskiej Organizacji Wojskowej. Tak wyglądała oficjalna część łukowskich obchodów święta 11 listopada.
Świętujmy Niepodległą!
Świętujmy Niepodległą! Dziś, 11 listopada przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak możemy spędzić ten dzień?
Motoryzacyjny piknik niepodległości
Motoryzacyjny piknik niepodległości Jednym z wydarzeń towarzyszących świętu 11 listopada w Łukowie będzie motoryzacyjny piknik w parku miejskim, na którym odsłonięty zostanie "Mówiący kamień". Upamiętniać on będzie sylwetkę Eugeniusza Kwiatkowskiego, jednego z budowniczych II RP.
Świętowały przedszkolaki
Świętowały przedszkolaki Maluchy z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Nazaretanek w Łukowie już zdążyły uczcić 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Na apelu odśpiewały m.in. hymn narodowy.
Łukowska Moc Kultury: konkurs wokalny
Łukowska Moc Kultury: konkurs wokalny 14 osób śpiewało patriotyczne piosenki podczas Łukowskiej Mocy Kultury, by uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Konkurs wokalny "Wolność jest w nas" zorganizowano w piątek 9 listopada.
11 listopada: świętuje Serokomla
11 listopada: świętuje Serokomla Wójt Gminy Serokomla zaprasza na obchody święta 11 listopada. Zachęca też do odśpiewania hymnu państwowego w samo południe tego dnia.
Łukowska Moc Kultury: konkurs recytatorski
Łukowska Moc Kultury: konkurs recytatorski 33 recytatorów wystartowało w konkursie "Wolność jest w nas" - jednym z wydarzeń towarzyszących 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Recytatorskie zmagania odbyły się w czwartek 8 listopada w Łukowskim Ośrodku Kultury.
Dzień niepodległości w Stoczku Łukowskim
Dzień niepodległości w Stoczku Łukowskim Wyjątkową, bo setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości będą też świętowały samorządy: miejski i gminny w Stoczku Łukowskim. Jakie atrakcje przygotowano dla mieszkańców?
Łukowska Moc Kultury: konkurs plastyczny
Łukowska Moc Kultury: konkurs plastyczny Łukowski Ośrodek Kultury przygotował cykl wydarzeń upamiętniających 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z nich był konkurs plastyczny, który rozstrzygnięto w środę 7 listopada.
Wieczór z teatrem
Wieczór z teatrem Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza 10 listopada na "Teatralną Noc Listopadową" w ramach "Łukowskiej Mocy Kultury - Wolność jest w nas". Wpisuje się ona w łukowskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Cztery interwencje do piątku
Cztery interwencje do piątku Spokojny tydzień łukowskich strażaków. Od poniedziałku 5 listopada do dziś odnotowali oni - na szczęście - jedynie cztery interwencje. Jedną z nich był fałszywy alarm.
Uczniowie ZS 3 pamiętali o zmarłych
Uczniowie ZS 3 pamiętali o zmarłych Uczniowie Zespołu Szkół nr 3 im. W. Reymonta w Łukowie co roku na przełomie października i listopada odwiedzają okoliczne cmentarze. Zapalając symboliczny znicz, pamiętają o zasłużonych, niekiedy już zapomnianych zmarłych.
100 kilometrów na stulecie
100 kilometrów na stulecie Rowerowy Łuków zachęca do aktywnego świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Rowerzyści planują 11 listopada przebyć dystans 100 kilometrów "dla Niepodległej".
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Ul. Zapowiednik: wypadek na przejeździe kolejowym Rockowy koncert i gala dla NiepodległejPatriotyczny piknik dla Eugeniusza Kwiatkowskiego999 biegaczy na 11 listopadaŚwięto niepodległości: część oficjalnaŚwiętowały przedszkolakiŁukowska Moc Kultury: konkurs wokalnyŁukowska Moc Kultury: konkurs recytatorskiŁukowska Moc Kultury: konkurs plastycznyUczniowie ZS 3 pamiętali o zmarłychW Serokomli na ludowo...  tradycyjnie, kolorowoMiecznikowski zagrał w kościele

Obejrzyj

Marek z „M jak Miłość” zawita do ŁukowaGmina Trzebieszów usuwa azbestWpadła wprost pod samochód [WIDEO]Kolizja na Wyszyńskiego. Policja publikuje nagranie z monitoringuMieszkańcy powiatu w zorganizowanej grupie przestępczejZbierają środki na film wojennyCztery porażki OrlątTragiczna śmierć łukowianina we WłoszechRuszają zapisy na półmaraton w JacieKolejne śmiertelne potrąceniePatriotyczne pieśni i wojsko w parkuPonad 20 interwencji strażaków

Wydarzenia dodajwszystkie

Listopad 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
29303101020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
2627282930
01
02
Rockowy koncert i gala dla Niepodległej
Rockowy koncert i gala dla Niepodległej
Jednym z wydarzeń towarzyszących łukowskim obchodom 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości była zorganizowana w piątek 9 listopada Gala Łukowskiej Mocy Kultury "Wolność jest w nas". Co takiego działo się w auli I LO?
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja

Prognoza pogody

999 biegaczy na 11 listopada
999 biegaczy na 11 listopada
Tradycją w Łukowie są organizowane 11 listopada Uliczne Biegi Niepodległości. W tym roku na starcie pojawiło się aż 999 biegaczy!

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

pozostałe: pożyczki bez zabezpieczenia. szybka aprobata
pożyczki od 10 000 EUR do 500 000 EUR bez zabezpieczenia (niezabezpieczone pożyczki) szybkie zatwierdzenie w ciągu 24-48 godzin 3% odsetek rocznie pożyczki na cele biznesowe, inwestycyjne i osobiste uprzejmie ...
Sprzedam: pożyczyć do 500 000 EUR
Czy banki odmówiły Ci pożyczki? szukaj więcej. możesz uzyskać pomoc finansową od nas. uzyskać kwotę 10.000 EUR do 500.000 EUR bez zabezpieczenia. szybkie zatwierdzenie oprocentowanie wynosi 3% rocznie email: [email protected] Viber: ...
Inne: KUPIĘ WOJSKOWE STARE SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE TELEFON 694-972-047 ...
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Kupię: KUPIĘ ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
pozostałe: KUPIĘ STARE DREWNIANE ŚMIGŁO OD SAMOLOTU TELEFON 694-972-047
kupie stare przedwojenne śmigło drewniane do starego samolotu, polskiego niemieckiego, czeskiego, angielskiego lub innego,do kolekcji.telefon 694972047
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Redaktor Naczelny Łuków24.pl
Tomasz Goławski
tel. +48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje