Dziś są imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
Dzisiaj odwiedziło nas 141 osób   |   Osób online: 36   |   Zaloguj się   Rejestracja

Bartosz Szumowski  
dodane: 08-10-2018 08:21   |   wyświetleń: 4139

Z "królem" czy bez "króla"?

Na koniec kadencji miejscy radni pokłócili się o nazwę nowej ulicy - odcinka obwodnicy. Żeby było ciekawej, obie grupy uważały, że powinna ona nosić imię Władysława Jagiełły.
Z foto. Tomasz Goławski 
Podczas ostatniej sesji Rada Miasta nazwała nowo powstającą ulicę, stanowiącą odcinek tzw. małej obwodnicy Łukowa biegnącej od ul. Świderskiej do ul. Radzyńskiej.

Wyeliminować dwójkę

W przygotowanym przez Klub Radnych PiS projekcie zaproponowano, by ulica, która wchłonie część ul. Domaszewskiej i Gospodarskiej, nosiła nazwę: "Al. Króla Władysława Jagiełły". Jeszcze przed sesją Komisja Edukacji, Kultury i Sportu wnioskowała jednak, by nazwa brzmiała: "Al. Władysława II Jagiełły".

Podczas obrad do tego zagadnienia odniósł się dr Marek Okoń, historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, autor uzasadnienia uchwały.

- Przeprowadziłem test, w ramach którego zapytałem zawodowego historyka, kto to był Władysław II. Nie umiał odpowiedzieć. W związku z tym tę "dwójkę" bym wyeliminował, bo z nią nazwa tej ulicy będzie dziwolągiem - przekonywał.

"Nie róbmy precedensów”

Specjalista z KUL-u dodał też, że dużo podróżuje po Polsce i nie widział nazw ulic w rodzaju "Bolesława I Chrobrego".

- Poprzestaje się na nazwie "Bolesława Chrobrego", nawet nie dodając: "króla", bo to jednoznaczne - skomentował.

Poparł go radny Krzysztof Okliński, który zauważył, że łukowska ul. Piłsudskiego nie jest ulicą marszałka ani naczelnika Piłsudskiego, a ul. Kościuszki ulicą naczelnika Kościuszki.

- Takich przypadków jest więcej - stwierdził z przekonaniem. - Nie twórzmy czegoś, czego nie ma. Zgłaszam poprawkę, abyśmy nadali nazwę "Al. Władysława Jagiełły".

Radny Mariusz Chudek zgodził się, że zwykle nadawane są skrócone formy nazw ulic.

- Ale poziom wiedzy historycznej młodego pokolenia tak bardzo leci na głowę, że niedługo łukowianie mogą się zastanawiać, czy Jagiełło to przypadkiem nie był znany wynalazca z XIX wieku - dodał z przekąsem.

Podobne stanowisko zajął Ryszard Smolarz. Jak podkreślił, w Łukowie nazwy ulic upamiętniających władców nie zawierają określeń typu "król" czy "książę":

- Jeśli pozostaniemy przy brzmieniu z projektu, to powinniśmy też dopisać to słowo do wszystkich tych nazw. Nie róbmy precedensów.

- Jeśli mogę coś podpowiedzieć: kompromisowa będzie nazwa "Władysława Jagiełły" - zaproponował natomiast burmistrz Dariusz Szustek.

- Boję się, że gdybyśmy zaczęli dodawać tych "królów", zrobiłby się bałagan z meldunkami. Na szczęście przy tej ulicy jeszcze nikt nie mieszka, ale kto wie?

Bo władca był zacny

Odmienne zdanie miała Agnieszka Pawlik.

- Ja bym się jednak upierała, żeby zostawić tego "króla" - oznajmiła.

- Skoro ta ulica była tak długo wyczekiwana, a władca jest tak zacny, to dlaczego mielibyśmy nie zrobić wielkiej królewskiej drogi? Przecież nie musimy dodawać tego słowa w innych nazwach.

Z radną zgodził się wiceprzewodniczący Leonard Baranowski:

- Nie popełniajmy cudzych błędów, nie bądźmy jak rady, które zapomniały o dodaniu słowa "król". Uważam, że ulice ważne należy nazywać nazwiskami zasłużonych osób. Dlatego, moim zdaniem, ul. Jana Pawła II znajduje się w złym miejscu. Jest zaniedbana.

Radnym Pawlik i Baranowskiemu odpowiedział radny Smolarz:

- Nie można mówić, że jeden król jest lepszy, a drugi gorszy. Jeśli tak robimy, zawnioskuję, żeby do nazwy "ul. Jana Pawła II" dopisać "świętego".

Obie strony próbował pogodzić radny Chudek, który zauważył, że:

- Czy nazwa będzie z królem, czy bez - grunt, że Jagiełło.

- Bardzo się cieszę, że ostatni etap wielkiej inwestycji, jaką jest obwodnica, dostanie imię akurat Władysława Jagiełły. Chociaż nasze miasto ma ogromny dług wdzięczności wobec tego władcy, jest on trochę zapomniany. Tymczasem był to król wybitny, dzięki któremu takie grody jak Łuków mogły się rozwijać. Mnie bardziej zależałoby jednak na tym, żeby w niedługim czasie te aleje rzeczywiście wyglądały po królewsku i kończyły się porządnym rondem - podkreślił.

W odpowiedzi burmistrz Szustek poinformował go, że ma odbyć spotkanie w tej sprawie z dyrektorem ds. inwestycji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie. (Spotkanie odbyło się 2 października - przyp. red).

Człowiek i historyk

W pewnym momencie Krzysztof Jodełko, przewodniczący Rada Miasta, poprosił o rozstrzygnięcie problemu dr. Okonia.

- Jako zwykły człowiek byłbym na nazwą "Władysława Jagiełły", ale jako historyk za formą ze słowem "król" - odpowiedział naukowiec, wzbudzając wesołość uczestników obrad.

- Państwo rozstrzygniecie - dodał, zwracając się do radnych.

Ostatnie słowo należało jednak do burmistrza Szustka.

- Bez względu na to, jaką decyzję państwo podejmiecie, w Łukowie i tak będzie się mówić: "na Jagiełły" - stwierdził.

Po dyskusji radni zagłosowali najpierw w sprawie wniosku Krzysztofa Oklińskiego, by nazwa nie zawierała słowa "króla" Za było 8 radnych, a przeciw - 11.

Z kolei za przyjęciem nazwy w brzmieniu "Al. króla Władysława Jagiełły" głosowało 14 osób, a 5 się wstrzymało. Wynik ten został nagrodzony brawami przez członków Klubu Radnych PiS.


Komentowane

Widz (2018-10-08 08:24) 13 8   |   zgłoś do usunięcia
Nie pokłócili się tylko prowadzili merytoryczną dyskusję na argumenty popartą opinią wykładowcy uniwersyteckiego.
Mieszkaniec (2018-10-08 09:32) 11 7   |   zgłoś do usunięcia
Lepiej bez króla. Co do artykułu to chyba inna radę oglądaliśmy
LLU (2018-10-08 12:41) 11 9   |   zgłoś do usunięcia
Czy to jest istotne? Najważniejsze to kiedy przejezdny będzie ten odcinek. Zające biegają się ganiają. Pieniądze wydane a jezdzic nie można...
Kibic (2018-10-08 15:01) 11 10   |   zgłoś do usunięcia
Królewska droga z mało królewskim zakonczeniem przy ul. Radzyńskiej... waskie gardelko wylali takie ze soryy ale cieżarowki tam nie widze :)
wyborca (2018-10-08 17:07) 12 7   |   zgłoś do usunięcia
To żenujące jak wybrańcy ludu, sami mundrzy umni i niełomylni - zakręcili się z tym królem czy bez króla jak i z bulwarem 100 lat niepodległości czy rocznicy odzyskania niepodległości. A chodziło tylko o nadanie nazwy w języku polskim, nie w szwedzkim, tureckim czy suahili. Oto jakich bystrzaków mamy za radnych. I oni rozdysponowują budżet miasta czyli ponad 100 milionów! Dobrze wiedziec na koniec kadencji. I pamietać przy urnie wyborczej...
Wiwat ! (2018-10-08 21:04) 12 8   |   zgłoś do usunięcia
Król , wiwat nasi radni.Wpisujemy się tą nazwą w polską politykę Jagiellońską , politykę podmiotowości Polski i Polaków .Powoli Łuków włącza się swoją strategią rozwoju , tradycją, historią i kulturą w proces radykalnych zmian odchodzących od postaw uległości,przedmiotowości i mentalności poddania i podporządkowania a buduje poczucie samostanowienia ,nieustępliwości wobec zagrożeń ,bezpieczeństwa i pomyślności swoich obywateli.Stajemy się liderem Europy , podziwiają nas , chętnie się z nami układają w ideę Międzymorza.Jesteśmy niezależni i skorzy do zmian , które unaocznią światu , że dając wolność , suwerenności , równowagę władzy Polakom , potrafimy się o siebie zatroszczyć.Sybolem zmian jest Król Władysław II Jagiełło , prekursor dynastii Jagiellonów i ich polityki , która doprowadziła do potęgi Polskę o którą sześćset lat temu zabiegali możni tego świata.Do rangi symbolu urasta to łukowskie wydarzenie zwłaszcza ,że przeżywamy rok stulecia Niepodległości. Viwat burmistrz z PiSu, wiwat jego radni z PiSu !!!!!
haha (2018-10-08 21:43) 8 9   |   zgłoś do usunięcia
wiwat radni z Pisu którzy uczczili 100 lat niepodległości, w tym czasy PRLu
poeta (2018-10-09 13:40) 10 8   |   zgłoś do usunięcia
jak to dobrze ze powiat buduje w miescie drogi. Jest gdzie sie fotografowac i o nazwach dyskutowac. Taka to rada miasta
w szalenstwie jest regula (2018-10-09 13:42) 8 7   |   zgłoś do usunięcia
im bardziej zasłużony tym ma krótszą ulicę:D
czytelnik (2018-10-09 14:31) 7 10   |   zgłoś do usunięcia
GDYBY NIE MIASTO NIE WIEM CZY POWIAT WYBUDOWAŁBY TE DROGI POETO NIE MIAŁBYS GDZIE SIĘ SFOTOGRAFOWAC JAK PISZESZ.
Hahaho..... (2018-10-09 18:33) 9 7   |   zgłoś do usunięcia
......nie uzewnętrzniaj publicznie swej ignorancji i nieuctwa.Wszyscy wiedzą ,że rok 2018 jest rokiem niepodległości, bo 11 listopada 1918 odzyskaliśmy niepodległość . Czcimy stulecie tej niepodległości , tego wydarzenia tego zrywu niepodległościowego.Stulecie logiczny faszysto. Data ta jest warta uczczenia bez względu na to jak dalej naród cierpiał. Wszyscy wiedzą tylko nie ty. No cóż żyj sobie w swoim wyimaginowanym świecie , żeby nie napisać alternatywnym.
Pff (2018-10-09 20:57) 9 7   |   zgłoś do usunięcia
Pff wmawiaj sobie co chcesz - ludzie na ulicy się z was śmieją, a radykalni prawicowcy są oburzeni zachowaniem radnych Pisu. Nie zdobyliscie tym ANI JEDNEGO dodatkowego głosu, a zniechęciliscie do siebie całe grono popaprańców. I bardzo dobrze.
llu (2018-10-09 21:22) 8 9   |   zgłoś do usunięcia
,,Te Andrzej" pisze się jagielllońską i nie słowa cyt. SYBOLEM bowiem- cyt.,,Sybolem zmian jest Król Władysław II Jagiełło,, czytaj argumencję p. Okonia i ostatnie zdanie ,,..Władysław Jagiełło " BEZ KRÓL!! Czytaj ze zrozumieniem - wiem, że to to boli, ale spróbuj.I pamiętaj o ortografii -wszak jesteś także polonistą (po PAN).
Ds (2018-10-09 22:57) 12 14   |   zgłoś do usunięcia
Ja bym nazwał Roberta Lewandowski to może by do Łukowa przyjechał.
Jaroo (2018-10-10 09:15) 9 6   |   zgłoś do usunięcia
Niesamowity problem do dywagacji. Jakby nie było ważniejszych. Jacy politycy takie problemy. Darmozjady, ważniejsze jest uruchomienie odcinka niźli banialuki o nazwie.
phi (2018-10-10 13:43) 8 7   |   zgłoś do usunięcia
skoro nie potrafi sie dokonczyc inwestycji i oddać ją ludziom do użytkowania - to robi sie zaslonę dymna w postaci nazwenictwa
Luu tłumoku.... (2018-10-11 18:10) 8 6   |   zgłoś do usunięcia
.....aby kogoś pouczać , należy samemu coś sobą reprezentować i po prostu nie robić byków , ortograficzno-logiczno-gramatyczny faszysto po koledziu.
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Chcą uczcić Pawła Adamowicza
Chcą uczcić Pawła Adamowicza Grupa mieszkańców Łukowa chce uczcić Pawła Adamowicza, zaatakowanego przez nożownika prezydenta Gdańska. "To wyraz solidarności między miastami i sprzeciw wobec przemocy" - mówią.
125 tysięcy dla Orkiestry!
125 tysięcy dla Orkiestry! Ponad 125 tysięcy złotych udało się zebrać w Łukowie podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kwota ta może ulec jednak zmianie i wzrosnąć.
Anielskie śpiewanie w Woli Gułowskiej
Anielskie śpiewanie w Woli Gułowskiej 240 osób wzięło udział w jubileuszowej, 10. edycji Powiatowego Konkursu Kolęd i Pastorałek "Anielskie Śpiewanie" w Woli Gułowskiej. Poniżej publikujemy listę laureatów z zorganizowanego w niedzielę 13 stycznia konkursu.
6 medali dla KMSW Łuków
6 medali dla KMSW Łuków 6 medali przywieźli z Mińska Mazowieckiego przedstawiciele KMSW Łuków. W sobotę 12 stycznia w tym mieście zorganizowane zostały Otwarte Mistrzostwa Polski Federacji WKSF.
Celtyckie walentynki w ŁOK
Celtyckie walentynki w ŁOK Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza do wspólnego spędzenia walentynek. W tym roku odbędą się one pod znakiem muzyki i tańca z Wysp Brytyjskich.
"Ambasador Województwa Lubelskiego" za 2018 rok - ruszył nabór ...
Do 15 lutego można składać nominacje w plebiscycie "Ambasador Województwa Lubelskiego" za 2018 rok. Tytuł przyznawany jest w trzech kategoriach - osobie, instytucji i firmie za istotny wkład w promocję regionu lubelskiego w kraju i poza jego granicami.
Ranking szkół. Gdzie są nasi?
Ranking szkół. Gdzie są nasi? Miesięcznik "Perspektywy" ogłosił ranking szkół ponadgimnazjalnych na 2019 roku. Na którym miejscu w kraju i województwie uplasowały się szkoły średnie z powiatu łukowskiego?
600 tys. zł strat i włamanie do przedszkola
600 tys. zł strat i włamanie do przedszkola Pożar, który strawił mienie o znacznej wartości, kradzież z włamaniem do w przedszkola i narkotykowe wpadki. Łukowska policja prezentuje kolejną kronikę, w której odnotowuje poważniejsze zdarzenia z ostatniego tygodnia.
Pawlikowski z wyróżnieniem
Pawlikowski z wyróżnieniem Łukowski trener Zenon Pawlikowski odebrał wyróżnienie od Polskiego Związku Kickboxingu za osiągnięcia sportowe w kickboxingu. Wyróżnienie wręczono 11 stycznia w Węgrowie podczas Balu Mistrzów Kickboxingu.
Wyśpiewały sukces
Wyśpiewały sukces Łukowianki Gabriela Łukasik i Emilia Szcześniak zostały laureatkami Międzywojewódzkiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek we Włodawie. Sukces dziewczęta wyśpiewały w piątek 11 stycznia. Natomiast w niedzielę 13 stycznia w innym konkursie triumfowała Zuzanna Bochman.
Trzeci w Mistrzostwach Polski
Trzeci w Mistrzostwach Polski Szymon Suska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łukowie zdobył III miejsce na Szkolnych Indywidualnych Mistrzostw Polski w szachach. Zawody rozegrano między 6 i 12 stycznia w Pokrzywnej (woj. opolskie).
Dominowały pożary
Dominowały pożary Pożary sadzy oraz pożar budynku garażowego to część interwencji, które odnotowała w zeszłym tygodniu straż pożarna. Poniżej prezentujemy informacje udostępnione przez dyżurnych PSP w Łukowie.
Krew dla Orkiestry
Krew dla Orkiestry Nieodłącznym elementem wielkoorkiestrowych finałów w Łukowie jest zbiórka krwi dla potrzebujących. W niedzielę 13 stycznia udało się zebrać 30 jednostek krwi. To około 13,5 litra.
Ponad 80 tysięcy dla Orkiestry
Ponad 80 tysięcy dla Orkiestry Ponad 80 tys. złotych udało się zebrać w Łukowie podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podana kwota nie jest ostateczną.
Czas tylko dla kobiet
Czas tylko dla kobiet Czas na zmiany. Tak codziennie postanawiamy. My kobiety. Czujemy się niepewnie, wymagamy od siebie wiele, widzimy dużo niedoskonałości w sobie. Zatem postanawiamy: Zmiany!
Pożar w Gołaszynie
Pożar w Gołaszynie Do groźnie wyglądającego zdarzenia doszło dziś po południu w Gołaszynie w gminie Łuków. Na terenie jednej z posesji wybuchł pożar w pomieszczeniu garażowym. Informację otrzymaliśmy od Czytelnika.
Miszta na zagranicznym zgrupowaniu Legii
Miszta na zagranicznym zgrupowaniu Legii Cezary Miszta - pochodzący z Łukowa bramkarz Legii Warszawa po raz kolejny wyjechał z pierwszą drużyną "Wojskowych" na zagraniczny obóz. Tym razem trener drużyny Ricardo Sa Pinto zadecydował, że na obozie w Portugalii były bramkarz AMPlusa i Orląt Łuków zastąpi weterana Legii Arkadiusza Malarza.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Anielskie śpiewanie w Woli GułowskiejKrew dla OrkiestryPonad 80 tysięcy dla OrkiestryCzas tylko dla kobietPożar w GołaszynieMuzeum podsumowało rokŚwiąteczny Orszak przeszedł ulicami miastaNowe radiowozy dla policjiZapaśniczy turniej w ZalesiuSą uwagi do remontu „krajówki”. Jak będzie wyglądała droga do Biard?Bożonarodzeniowa wystawa w MuzeumCukierki i świąteczna muzyka w Wojcieszkowie

Obejrzyj

Celtyckie walentynki w ŁOKPonad 80 tysięcy dla OrkiestryWywieźli 24-latka za miasto. Chcieli odzyskać Ruszyły studniówki. Zobacz wyjątkowy walc uczniów I LO!Budżetowa sesja w powiecieJest nowy radny„JAK” zagra w ŁukowieKolejne potrącenie!Pracownia biologiczna w zamian za filmWe trzech bili 35-latka. Jeden z napastników uderzał siekierąPotrącił rowerzystkę po pijaku. Uciekł z miejsca zdarzeniaSukcesy uczniów „Reymonta”

Wydarzenia dodajwszystkie

Styczeń 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
31010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
01
02
03
Anielskie śpiewanie w Woli Gułowskiej
Anielskie śpiewanie w Woli Gułowskiej
240 osób wzięło udział w jubileuszowej, 10. edycji Powiatowego Konkursu Kolęd i Pastorałek "Anielskie Śpiewanie" w Woli Gułowskiej. Poniżej publikujemy listę laureatów z zorganizowanego w niedzielę 13 stycznia konkursu.
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja
Celtyckie walentynki w ŁOK
Celtyckie walentynki w ŁOK
Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza do wspólnego spędzenia walentynek. W tym roku odbędą się one pod znakiem muzyki i tańca z Wysp Brytyjskich.

Prognoza pogody

Ponad 70 tysięcy na stypendia
Ponad 70 tysięcy na stypendia
50 osób otrzymywać będzie stypendia sportowe nadane przez burmistrza Piotra Płudowskiego. Na stronie internetowej Urzędu Miasta pojawiła się informacja, kto dostanie ile pieniędzy.

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

pozostałe: Dezynfekcja po zmarłych śmierci
Zajmujemy się sprzątaniem i dezynfekcją miejsc,pojazdów w których znaleziono ciało po czasie w stanie rozkładu oraz doszło do samobójstwa, zabójstwa lub usiłowania, wypadku losowego oraz ...
pozostałe: Ocieplanie poddaszy i inne pianą natryskową
Skutecznie ocieplamy : - poddasza - stropy - hale - ściany - fundamenty Zalety pianki poliuretanowej : - doskonałe parametry izolacyjne - koszty ogrzewania niższe - skuteczne uszczelnienie brak mostków termicznych - wyjątkowa żywotność - właściwości ...
Inne: POZABANKOWE POŻYCZKI BEZ BIK POD ZASTAW NIERUCHOMOŚCI DLA FIRM LUB ...
POZABANKOWE POŻYCZKI BEZ BIK POD ZASTAW NIERUCHOMOŚCI DLA FIRM LUB OSÓB FIZYCZNYCH! Z nami uzyskasz tanią i bezpieczną pozabankową pożyczkę pod zastaw swojej nieruchomości na ...
pozostałe: Super Finansowanie Bez BIK Pod Zastaw Lub na Zakup Maszyn ...
Super Finansowanie Bez BIK Pod Zastaw Lub na Zakup Maszyn i Pojazdów! Z nami uzyskasz bez Banku pożyczkę lub leasing na zakup lub pod zastaw wszelkich ...
Inne: Pozabankowe Pożyczki Pod Zastaw Ziemi Rolnej BEZ BAZ Dla Rolników! ...
Pozabankowe Pożyczki Pod Zastaw Ziemi Rolnej BEZ BAZ Dla Rolników! • Tanie i bezpieczne pożyczki pod zastaw ziemi rolnej dla rolników. • Pożyczka na dowolny cel ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Redaktor Naczelny Łuków24.pl
Tomasz Goławski
tel. +48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected]l Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje