Dziś są imieniny: Borysławy, makarego, Michała

Redakcja  
dodane: 03-02-2020 15:50   |   wyświetleń: 2102

Zlecił kradzież swojego samochodu, żeby wyłudzić odszkodowanie z AC

ŁUKÓW 40-letni Zdzisław R. jeździł mazdą 6. Chciał ją sprzedać, ale kupca nie było. Namówił więc znajomego, żeby "ukradł" jego auto i zarobił na częściach. Sam liczył na kasę z AC.
Zlecił kradzież swojego samochodu, żeby wyłudzić odszkodowanie z AC 
Zdzisław R. jest kolejarzem. Jeździł do pracy do Warszawy. Auto zostawiał na parkingu przy dworcu PKP w Łukowie i dojeżdżał do stolicy pociągiem. 
 
Udawał pokrzywdzonego 
23 grudnia 2018 r. pojechał jak zwykle do pracy. Kiedy następnego dnia wrócił do Łukowa  około godz. 10:00, stwierdził, że na parkingu nie ma jego samochodu. Zadzwonił na policję i zgłosił kradzież auta. Opowiedział policjantom, że poprzedniego dnia zaparkował swoją mazdę 6 na parkingu niestrzeżonym przy ulicy Dworcowej, naprzeciwko hurtowni elektrycznej. Zabrał kluczyki i zamknął auto "z pilota".Wyjaśniał policjantom, że czerwoną mazdę 6, rocznik 2015, silnik 2,5 benzyna, kupił w 2017 r. od mieszkańca Wiśniewa. Auto sprowadzone z USA miało 35 000 mil przebiegu oraz ubezpieczenia OC i AC. Zdzisław jeździł nim na zmianę z żoną, mieli jeden kluczyk. Na pytania policjantów, czy zauważył coś podejrzanego, np. że ktoś szczególnie interesował się jego samochodem, śledził go wcześniej lub w dniu kradzieży, odpowiadał przecząco. 

Pomocny monitoring  
Policja ustaliła, że na okolicznych budynkach jest monitoring, który jednak nie obejmuje  wskazanego przez Zdzisława parkingu, ale pokazuje ulicę Dworcową. Policjanci zauważyli na nagraniu mazdę jadącą ul. Dworcową w dniu kradzieży, około godziny 17:09. Dzięki miejskiemu monitoringowi  widać było, że auto pojechało alejami Kościuszki, Jana Pawła II, Wojska Polskiego w kierunku Stoczka Łukowskiego/Garwolina.  W trakcie dalszych czynności policjanci wpadli na trop nissana navara. Monitoring nagrał go w rejonie ul. Dworcowej tego dnia i w tym czasie, kiedy ukradziono mazdę. Nissan należał do 26- letniego Karola L., mieszkańca Garwolina. Policja ustaliła, że jego telefon logował się w czasie kradzieży na ul. Dworcowej w Łukowie.  

Sprawdzili billingi
W trakcie rutynowych czynności sprawdzono także bilingi okradzionego Zdzisława. I co się okazało? Zdzisław R. i Karol L. byli ze sobą w stałym kontakcie telefonicznym. W ciągu poprzednich dwóch dni rozmawiali ze sobą 10 razy.  Bliskie kontakty poszkodowanego i podejrzanego pozwoliły przypuszczać, że Zdzisław złożył fałszywe zawiadomienie o kradzieży w celu wyłudzenia odszkodowania z polisy autocasco. Zdzisław jednak temu zaprzeczył. Tłumaczył, że ma kontakt z Karolem, bo ten sprzedaje części samochodowe, a on potrzebował części do mercedesa, swojego drugiego auta.  Policjanci odwiedzili  Karola L. w Garwolinie. Ten dość szybko przyznał się, że dogadał się ze Zdzisławem i zabrał mazdę z parkingu w Łukowie. 
  Żale Zdzisława
Panowie zawarli znajomość, gdy Karol L. dłuższy czas  przebywał w szpitalu w Łukowie. W szpitalu pracowała żona Zdzisława, która znała Karola jako pacjenta. Kiedy mąż odbierał ją z pracy, także poznał Karola. Młody mężczyzna przedstawił się jako handlarz częściami samochodowymi, czym zainteresowany był Zdzisław. Wymienili się telefonami i umówili na spotkanie, kiedy Karol wyjdzie z odwyku. Kiedy to się stało, Zdzisław odwiedził go w Garwolinie. Skarżył się młodszemu znajomemu, że nie może sprzedać mazdy.
  - Najlepiej by było, jakby ktoś mi ją ukradł, a ja bym wziął pieniądze z ubezpieczenia – marzył Zdzisław. 
Karol szybko podłapał  temat: - Chcesz, żebym ja to zrobił? - zapytał Zdzisława. 
– On się zgodził i ja też. Powiedział, że oddaje mi auto, nie chce nic z jego sprzedaży i weźmie sobie AC, a dla mnie będzie kasa z części - zeznawał potem Karol.    

Plan działania 
Ostateczny plan powstał w grudniu 2018 r. Wspólnicy ustalili co i jak. Zdzisław zapowiedział Karolowi, żeby się nie wygadał jego żonie. 
– Zabije mnie, jak się o wszystkim dowie!  - obawiał się Zdzisław.
 Jednak to go nie powstrzymało. Panowie umówili się, że 23 grudnia Zdzisław jadąc do pracy zaparkuje mazdę na parkingu przy dworcu, ale w miejscu, gdzie nie sięga monitoring. Zabierze kluczyki. Zostawi samochód z włączonym silnikiem. Reszta należy do Karola.  
Karola do Łukowa podwiózł nissanem pracownik z firmy brukarskiej jego rodziców. 
26- latek wysiadł w okolicy PKP, a pracownik wrócił nissanem do Garwolina. Karol zobaczył, że na parking podjechał mazdą Zdzisław. Kiedy kolejarz odszedł w stronę peronów, fałszywy "złodziej" odczekał chwilę, po czym wsiadł do zostawionej "na chodzie" mazdy i odjechał. 
Mazda w częściach 
Karol "kradzionym" wozem bez problemu dotarł do Garwolina. Zaparkował w garażu - warsztacie na terenie firmy rodziców. Jeszcze tej samej nocy z 23 na 24 grudnia 2018 r. rozebrał mazdę na części przy pomocy znajomych. Tablice rejestracyjne pociął na drobne kawałki i spalił w piecu, oderwał z części tabliczki znamionowe. Większość części z mazdy szybko sprzedał znajomemu Ukraińcowi.  
Policjanci podczas oględzin wspomnianego garażu znaleźli jeszcze elementy karoserii mazdy, plastiki, zderzak z grillem i logo mazdy, drzwi, tylny most. 
 "Chciałem wziąć odszkodowanie"  
- Nikt oprócz mnie nie odpowiada za to całe zajście. Karol nie ma z tym nic wspólnego, poza tym, że oddałem do jego dyspozycji samochód po to, żebym mógł wziąć odszkodowanie z AC. Nie miał się ze mną dzielić pieniędzmi ze sprzedaży samochodu czy części. 
Po prostu ja chciałem wziąć odszkodowanie, a Karol miał mi tylko pomóc pozbyć się samochodu. Bardzo proszę o łagodną karę -  mówił podczas policyjnego dochodzenia Zdzisław. Mężczyzna przepraszał za swoje zachowanie.
Karol także żałował swojego czynu. 
  - Wiem, że źle zrobiłem, ale chęć zarobienia łatwych pieniędzy skłoniła mnie do tej sytuacji  - tłumaczył.
Obaj przyznali się do winy i chcieli skorzystać z możliwości ukarania wyrokiem sądu bez przeprowadzania rozprawy.
Pół roku w zawieszeniu 
Prokurator zarzucił Zdzisławowi R., że zawiadomił Komendę Policji w Łukowie o kradzieży samochodu mazda 6 o wartości 85 tys. zł wiedząc, że przestępstwa nie popełniono, a także wspólnie i w porozumieniu z ustaloną osobą w celu osiągnięcia korzyści majątkowej dla siebie w postaci odszkodowania autocasco w kwocie 84 tys. 900 zł oraz dla Karola L. w postaci dochodu ze sprzedanych części, upozorował kradzież samochodu. 
Sąd Rejonowy w Łukowie uznał go winnym i skazał na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata, obowiązek informowania sądu o przebiegu okresy próby oraz 5 tys. zł grzywny. 
Karol L. otrzymał zarzut upozorowania kradzieży mazdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej dla siebie i Zdzisława R. 
Jadąc mazdą w dniu "kradzieży" złamał także obowiązujący go zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, który na 4 lata orzekł wobec niego Sąd w Garwolinie.  
 Łukowski sąd skazał Karola L. na pół roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata, obowiązek informowania sądu o przebiegu okresy próby, zakaz prowadzenia przez rok pojazdów mechanicznych oraz 4 tys. zł grzywny.  

Komentowane

Czytelnick (2020-02-12 10:01) 8 6   |   zgłoś do usunięcia
Pomysłowy Dobromił...
Ok (2020-02-12 12:33) 9 8   |   zgłoś do usunięcia
Jak scenariusz z nisko budżetowego filmu. Tylko słabi aktorzy bmskoro policja tak szybko rozgryzla temat.
Wot technika (2020-02-12 14:27) 8 7   |   zgłoś do usunięcia
Heheh tego z logowaniem telefonu nie przewidział jeden z drugim, gang Olsena heheh a wystarczy żyć zgodnie z prawem i uczciwie zarabiać.
Ja handlarz (2020-02-12 16:19) 7 13   |   zgłoś do usunięcia
A chciałem dać 60 to nie chciał.
mieszkaniec (2020-02-12 16:20) 10 10   |   zgłoś do usunięcia
Odgrzewacie stare kotlety?
To ja (2020-02-12 18:02) 7 8   |   zgłoś do usunięcia
Hm ale pomysły ma ten R
Pi (2020-02-13 06:32) 11 7   |   zgłoś do usunięcia
Niema ludzi sterylnych,każdemu jakby dobrze w d...ie pogrzebać to by g...no znalazł.
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

KORONAWIRUS. Mieszkanka Łukowa udostępnia dom na potrzeby Izolatorium
KORONAWIRUS. Mieszkanka Łukowa udostępnia dom na potrzeby Izolatorium Z redakcją Łuków24 skontaktowała się pani Anna prowadząca Hotel Gościnna Prowansja
Na zakupy do Wojcieszkowa
Na  zakupy do Wojcieszkowa Trzecie targowisko w powiecie wznawia działalność.
ŁUKÓW: "500 plus"i i nie tylko przyniesie listonosz. Sprawdź ...
ŁUKÓW: Urząd Miasta informuje o nowych zasadach wypłaty świadczeń
WYBORY PREZYDENCKIE Nie ma chętnych do prac w komisjach ...
WYBORY PREZYDENCKIE Nie ma chętnych do prac w komisjach Łuków24.pl sprawdził jak komitetom wyborczym idzie proces zgłaszania kandydatów do prac w obwodowych komisjach. Termin rejestracji upływa 10 kwietnia o północy.
Zmarł związany z Łukowem ks Lucjan Chojniak
Zmarł związany z Łukowem ks Lucjan Chojniak  Emerytowany kapłan służył Panu Bogu 62 lata. Urodził się w Łazach
Starosta Dariusz Szustek i radny Ryszard Szczygieł odebrali ...
Starosta Dariusz Szustek  i radny Ryszard Szczygieł odebrali tablety, które trafią do szkół Radny wojewódzki poinformował o tym fakcie w mediach społecznościowych
Zmiany w dodatkowym zasiłku opiekuńczym
Zmiany w dodatkowym zasiłku opiekuńczym Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą już korzystać rodzice dzieci z niepełnosprawnościami, które mają więcej niż siedem lat i rodzice dorosłych niepełnosprawnych. Zmiany wprowadziła tzw. tarcza antykryzysowa. W samym kwietniu do ZUS w woj. lubelskim wpłynęło ponad 3,5 tys. wniosków w sprawie zasiłku.
KORONAWIRUS. Izolatoria dla zakażonych i czekających na wynik badań. ...
KORONAWIRUS. Izolatoria dla zakażonych i czekających na wynik badań.  Dwa są w Łukowie W województwie lubelskim powstało już 16 miejsc - tzw izolatoriów. Mogą pomieścić około 1000 osób.
Urząd Marszałkowski kupił płyn do dezynfekcji
Urząd Marszałkowski kupił płyn do dezynfekcji Zarząd Województwa Lubelskiego zdecydował się zakupić piętnaście tysięcy litrów płynu dezynfekcyjnego produkowanego przez Polski Koncern Naftowy Orlen.
Gmina Wojcieszków zaprasza na wirtualny spacer
Gmina Wojcieszków zaprasza na wirtualny spacer W tym tak trudnym czasie, kiedy obowiązują ograniczenia w związku z pandemią zapraszamy Państwa do wirtualnego spaceru zrealizowanego w ramach projektu współpracy ?Promocja i Turystyka? - zachęcają urzędnicy w mediach społecznościowych.
Obwodnica Łukowa to "ściema". W co gra GDDKiA?
Obwodnica Łukowa to Do 10 kwietnia trwają konsultacje ws. programu budowy 100 obwodnicy w Polsce.
Stał pod sklepem, ale nie zamierzał robić zakupów. Poszedł ...
Stał pod sklepem, ale nie zamierzał robić zakupów. Poszedł kraść Wysoka grzywna grozi 27-latkowi, który mimo upomnień policjantów nie poszedł do domu. Zamiast tego poszedł do innego sklepu i ukradł 44 tabliczki czekolady.
155 laptopów dla uczniów i nauczycieli
155 laptopów dla uczniów i nauczycieli 155 uczniów i nauczycieli szkół powiatu łukowskiego zostanie wyposażonych w nowy sprzęt
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Tłumy na roztańczonym jubileuszuHarcerze opanowali Wolę OkrzejskąRuszył gruntowny remont pomieszczeń sanitarnych w łukowskim szpitaluLata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieDni Łukowa 2019: Przedszkoliada nad KrznąDni Łukowa 2019: Bieg i biesiada na inauguracjęMuzyczne warsztaty w BieszczadachFotografia abstrakcyjna w ŁOKTurniej Szkół Sienkiewiczowskich: wygrana SiedlecPrawybory w Alejach„Czyste Powietrze”: zgłoś się do programu

Obejrzyj

Wywieźli odpady do lasuLata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieSzóstka kandydatów starła się podczas Wielkiej Debaty WspólnotyMuzyczne warsztaty w BieszczadachNauczycielski protest songWiozła dwoje dzieci. Miała ponad 3 promilePotrącił 4 osoby!Kampania przeciw dopalaczomMnóstwo głosowań na sesjiPo nieboskłonie - wiosenny przebój!Medialne warszaty z uczelnią z Torunia

Wydarzenia dodajwszystkie

Kwiecień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
30310102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930
01
02
03
Najbliższe wydarzenia
O prawie spadkowym na UTW
O prawie spadkowym na UTW
W poniedziałek 25 listopada Galerii PROwizorium ŁOK słuchacze Łukowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyli w spotkaniu, poświęconym podstawowym zagadnieniom z prawa spadkowego
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja

Prognoza pogody

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Dam pracę: Praca przy remontach
Zatrudnię do pracy przy remontach malarzy, szpachlarzy, glazurników. Praca w Warszawie z zakwaterowaniem. Wysokie stawki wynagrodzenia. Wymagane doświadczenie. W przypadku pytań tel: 519583163
Kupię: KUPIE STARE DREWNIANE ŚMIGŁO OD SAMOLOTU TELEFON 694-972-047
kupie stare przedwojenne śmigło drewniane do starego samolotu, polskiego niemieckiego, czeskiego, angielskiego lub innego,do kolekcji.telefon 694972047
Kupię: KUPIE WOJSKOWE STARE DOKUMENTY,ZDJĘCIA,LEGITYMACJE TELEFON 694972047
Kupie dokumenty z drugiej wojny światowej i starsze listy z obozów koncentracyjnych,legitymacje, stare pisma, dyplomy, dokumenty wojskowe, zdjęcia, widokówki, obrazki,obrazy,mundury,szable,bagnety,kordziki,odznaki,odznaczenia,medale,ordery za ciekawe dobrze zapłacę telefon ...
Inne: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Sprzedam: KUPIE WOJSKOWE STARE SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje