Dziś są imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Redakcja  
dodane: 03-02-2020 15:50   |   wyświetleń: 1882

Zlecił kradzież swojego samochodu, żeby wyłudzić odszkodowanie z AC

ŁUKÓW 40-letni Zdzisław R. jeździł mazdą 6. Chciał ją sprzedać, ale kupca nie było. Namówił więc znajomego, żeby "ukradł" jego auto i zarobił na częściach. Sam liczył na kasę z AC.
Zlecił kradzież swojego samochodu, żeby wyłudzić odszkodowanie z AC 
Zdzisław R. jest kolejarzem. Jeździł do pracy do Warszawy. Auto zostawiał na parkingu przy dworcu PKP w Łukowie i dojeżdżał do stolicy pociągiem. 
 
Udawał pokrzywdzonego 
23 grudnia 2018 r. pojechał jak zwykle do pracy. Kiedy następnego dnia wrócił do Łukowa  około godz. 10:00, stwierdził, że na parkingu nie ma jego samochodu. Zadzwonił na policję i zgłosił kradzież auta. Opowiedział policjantom, że poprzedniego dnia zaparkował swoją mazdę 6 na parkingu niestrzeżonym przy ulicy Dworcowej, naprzeciwko hurtowni elektrycznej. Zabrał kluczyki i zamknął auto "z pilota".Wyjaśniał policjantom, że czerwoną mazdę 6, rocznik 2015, silnik 2,5 benzyna, kupił w 2017 r. od mieszkańca Wiśniewa. Auto sprowadzone z USA miało 35 000 mil przebiegu oraz ubezpieczenia OC i AC. Zdzisław jeździł nim na zmianę z żoną, mieli jeden kluczyk. Na pytania policjantów, czy zauważył coś podejrzanego, np. że ktoś szczególnie interesował się jego samochodem, śledził go wcześniej lub w dniu kradzieży, odpowiadał przecząco. 

Pomocny monitoring  
Policja ustaliła, że na okolicznych budynkach jest monitoring, który jednak nie obejmuje  wskazanego przez Zdzisława parkingu, ale pokazuje ulicę Dworcową. Policjanci zauważyli na nagraniu mazdę jadącą ul. Dworcową w dniu kradzieży, około godziny 17:09. Dzięki miejskiemu monitoringowi  widać było, że auto pojechało alejami Kościuszki, Jana Pawła II, Wojska Polskiego w kierunku Stoczka Łukowskiego/Garwolina.  W trakcie dalszych czynności policjanci wpadli na trop nissana navara. Monitoring nagrał go w rejonie ul. Dworcowej tego dnia i w tym czasie, kiedy ukradziono mazdę. Nissan należał do 26- letniego Karola L., mieszkańca Garwolina. Policja ustaliła, że jego telefon logował się w czasie kradzieży na ul. Dworcowej w Łukowie.  

Sprawdzili billingi
W trakcie rutynowych czynności sprawdzono także bilingi okradzionego Zdzisława. I co się okazało? Zdzisław R. i Karol L. byli ze sobą w stałym kontakcie telefonicznym. W ciągu poprzednich dwóch dni rozmawiali ze sobą 10 razy.  Bliskie kontakty poszkodowanego i podejrzanego pozwoliły przypuszczać, że Zdzisław złożył fałszywe zawiadomienie o kradzieży w celu wyłudzenia odszkodowania z polisy autocasco. Zdzisław jednak temu zaprzeczył. Tłumaczył, że ma kontakt z Karolem, bo ten sprzedaje części samochodowe, a on potrzebował części do mercedesa, swojego drugiego auta.  Policjanci odwiedzili  Karola L. w Garwolinie. Ten dość szybko przyznał się, że dogadał się ze Zdzisławem i zabrał mazdę z parkingu w Łukowie. 
  Żale Zdzisława
Panowie zawarli znajomość, gdy Karol L. dłuższy czas  przebywał w szpitalu w Łukowie. W szpitalu pracowała żona Zdzisława, która znała Karola jako pacjenta. Kiedy mąż odbierał ją z pracy, także poznał Karola. Młody mężczyzna przedstawił się jako handlarz częściami samochodowymi, czym zainteresowany był Zdzisław. Wymienili się telefonami i umówili na spotkanie, kiedy Karol wyjdzie z odwyku. Kiedy to się stało, Zdzisław odwiedził go w Garwolinie. Skarżył się młodszemu znajomemu, że nie może sprzedać mazdy.
  - Najlepiej by było, jakby ktoś mi ją ukradł, a ja bym wziął pieniądze z ubezpieczenia – marzył Zdzisław. 
Karol szybko podłapał  temat: - Chcesz, żebym ja to zrobił? - zapytał Zdzisława. 
– On się zgodził i ja też. Powiedział, że oddaje mi auto, nie chce nic z jego sprzedaży i weźmie sobie AC, a dla mnie będzie kasa z części - zeznawał potem Karol.    

Plan działania 
Ostateczny plan powstał w grudniu 2018 r. Wspólnicy ustalili co i jak. Zdzisław zapowiedział Karolowi, żeby się nie wygadał jego żonie. 
– Zabije mnie, jak się o wszystkim dowie!  - obawiał się Zdzisław.
 Jednak to go nie powstrzymało. Panowie umówili się, że 23 grudnia Zdzisław jadąc do pracy zaparkuje mazdę na parkingu przy dworcu, ale w miejscu, gdzie nie sięga monitoring. Zabierze kluczyki. Zostawi samochód z włączonym silnikiem. Reszta należy do Karola.  
Karola do Łukowa podwiózł nissanem pracownik z firmy brukarskiej jego rodziców. 
26- latek wysiadł w okolicy PKP, a pracownik wrócił nissanem do Garwolina. Karol zobaczył, że na parking podjechał mazdą Zdzisław. Kiedy kolejarz odszedł w stronę peronów, fałszywy "złodziej" odczekał chwilę, po czym wsiadł do zostawionej "na chodzie" mazdy i odjechał. 
Mazda w częściach 
Karol "kradzionym" wozem bez problemu dotarł do Garwolina. Zaparkował w garażu - warsztacie na terenie firmy rodziców. Jeszcze tej samej nocy z 23 na 24 grudnia 2018 r. rozebrał mazdę na części przy pomocy znajomych. Tablice rejestracyjne pociął na drobne kawałki i spalił w piecu, oderwał z części tabliczki znamionowe. Większość części z mazdy szybko sprzedał znajomemu Ukraińcowi.  
Policjanci podczas oględzin wspomnianego garażu znaleźli jeszcze elementy karoserii mazdy, plastiki, zderzak z grillem i logo mazdy, drzwi, tylny most. 
 "Chciałem wziąć odszkodowanie"  
- Nikt oprócz mnie nie odpowiada za to całe zajście. Karol nie ma z tym nic wspólnego, poza tym, że oddałem do jego dyspozycji samochód po to, żebym mógł wziąć odszkodowanie z AC. Nie miał się ze mną dzielić pieniędzmi ze sprzedaży samochodu czy części. 
Po prostu ja chciałem wziąć odszkodowanie, a Karol miał mi tylko pomóc pozbyć się samochodu. Bardzo proszę o łagodną karę -  mówił podczas policyjnego dochodzenia Zdzisław. Mężczyzna przepraszał za swoje zachowanie.
Karol także żałował swojego czynu. 
  - Wiem, że źle zrobiłem, ale chęć zarobienia łatwych pieniędzy skłoniła mnie do tej sytuacji  - tłumaczył.
Obaj przyznali się do winy i chcieli skorzystać z możliwości ukarania wyrokiem sądu bez przeprowadzania rozprawy.
Pół roku w zawieszeniu 
Prokurator zarzucił Zdzisławowi R., że zawiadomił Komendę Policji w Łukowie o kradzieży samochodu mazda 6 o wartości 85 tys. zł wiedząc, że przestępstwa nie popełniono, a także wspólnie i w porozumieniu z ustaloną osobą w celu osiągnięcia korzyści majątkowej dla siebie w postaci odszkodowania autocasco w kwocie 84 tys. 900 zł oraz dla Karola L. w postaci dochodu ze sprzedanych części, upozorował kradzież samochodu. 
Sąd Rejonowy w Łukowie uznał go winnym i skazał na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata, obowiązek informowania sądu o przebiegu okresy próby oraz 5 tys. zł grzywny. 
Karol L. otrzymał zarzut upozorowania kradzieży mazdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej dla siebie i Zdzisława R. 
Jadąc mazdą w dniu "kradzieży" złamał także obowiązujący go zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, który na 4 lata orzekł wobec niego Sąd w Garwolinie.  
 Łukowski sąd skazał Karola L. na pół roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata, obowiązek informowania sądu o przebiegu okresy próby, zakaz prowadzenia przez rok pojazdów mechanicznych oraz 4 tys. zł grzywny.  

Komentowane

Czytelnick (2020-02-12 10:01) 2 1   |   zgłoś do usunięcia
Pomysłowy Dobromił...
Ok (2020-02-12 12:33) 3 2   |   zgłoś do usunięcia
Jak scenariusz z nisko budżetowego filmu. Tylko słabi aktorzy bmskoro policja tak szybko rozgryzla temat.
Wot technika (2020-02-12 14:27) 3 3   |   zgłoś do usunięcia
Heheh tego z logowaniem telefonu nie przewidział jeden z drugim, gang Olsena heheh a wystarczy żyć zgodnie z prawem i uczciwie zarabiać.
Ja handlarz (2020-02-12 16:19) 2 5   |   zgłoś do usunięcia
A chciałem dać 60 to nie chciał.
mieszkaniec (2020-02-12 16:20) 5 2   |   zgłoś do usunięcia
Odgrzewacie stare kotlety?
To ja (2020-02-12 18:02) 4 3   |   zgłoś do usunięcia
Hm ale pomysły ma ten R
Pi (2020-02-13 06:32) 4 2   |   zgłoś do usunięcia
Niema ludzi sterylnych,każdemu jakby dobrze w d...ie pogrzebać to by g...no znalazł.
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Uczniowie z Zespołu Szkół w Staninie podglądali pracę policjantów ...
Uczniowie z Zespołu Szkół w Staninie podglądali pracę policjantów Trzecioklasiści obejrzeli radiowozy oraz inny sprzęt używany przez policjantów w służbie.
Zakochani pomagali Julii
Zakochani pomagali Julii Walentynki w Szkole Podstawowej nr 1 w Łukowie
Oni dostali kasę na rozwój sportu
Oni dostali kasę na rozwój sportu Burmistrz Piotr Płudowski informuje, iż w środę 18 lutego w wyniku przeprowadzonego konkursu wybrani zostali oferenci, którzy realizować będą w 2020 roku zadania miasta o charakterze pożytku publicznego w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu. W sumie pomiędzy 13 oferentów rozdysponowane zostało 455 tys. zł.
Miasto z promesą na żłobek
Miasto z promesą na żłobek Burmistrz Łukowa Piotr Płudowski odebrał w poniedziałek 17 lutego promesę na kwotę 1 584 000 zł na utworzenie żłobka.
Dorabiałeś do renty lub emerytury? Rozlicz się z ZUS ...
Dorabiałeś do renty lub emerytury? Rozlicz się z ZUS Dorabiałeś w ubiegłym roku do wcześniejszej emerytury lub do renty? Do 2 marca masz czas na poinformowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o dodatkowych przychodach.
ZMIANA NUMERÓW NA POLICJĘ
ZMIANA NUMERÓW NA POLICJĘ Od 24 lutego zmieni się sposób wybierania numerów resortowej sieci telefonicznej. Aby dodzwonić się do lubelskich jednostek Policji zamiast numeru kierunkowego 81, będzie trzeba wybrać wyróżnik MSWiA - 47. Zmianie nie ulega numer alarmowy.
Walentynki z Gwiazdą, czyli Kolory Miłości w ŁOK ...
Walentynki z Gwiazdą, czyli Kolory Miłości w ŁOK W piątek 14 lutego w Łukowskim Ośrodku Kultury wystąpiła polska gwiazda największych światowych scen operowych Alicja Węgorzewska w koncercie ?Walentynki z Gwiazdą, czyli Kolory Miłości".
Pogrzeb Lecha Dębczaka
Pogrzeb Lecha Dębczaka Msza św. rozpocznie się w czwartek 20 lutego o godz. 12.00 w Kościele Przemienienia Pańskiego w Łukowie. Pól godziny wcześniej rozpocznie się różaniec.
Miasto zmienia plan zagospodarowania. Masz działkę w tym rejonie? ...
Miasto zmienia plan zagospodarowania. Masz działkę w tym rejonie? Trwają prace nad opracowaniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla południowo-wschodniej części Łukowa. Urząd Miasta zachęca mieszkańców do aktywnego uczestniczenia w procedurze uchwalania tego dokumentu.
Dachowanie w Kamieniu. Ranna 18-latka (AKTUALIZACJA)
Dachowanie w Kamieniu. Ranna 18-latka (AKTUALIZACJA) Wypadek na drodze wojewódzkiej 808
Mają „Tysiąc powodów by czytać”
Mają „Tysiąc powodów by czytać” Szkoła Podstawowa w Krzówce (gmina Serokomla) w październiku 2019 r. wystartowała w konkursie zatytułowanym ?Tysiąc powodów by czytać?, organizowanym przez Empik
Są jeszcze bilety na ...
Są jeszcze bilety na ... Zostały ostatnie bilety na spektakl marionetkowy ?Tygrys Pietrek" w ŁOK 19 lutego. Są już tylko wolne miejsca dla grup zorganizowanych i klientów indywidualnych na godzinę 11:30.
Wernisaż wystawy Magdaleny Dylak „Poza formą" w ŁOK
Wernisaż wystawy Magdaleny Dylak „Poza formą W walentynkowy wieczór 14 lutego w Galerii PROwizorium ŁOK odbyło się otwarcie wystawy Magdaleny Dylak zatytułowanej ?Poza formą".
Jak wyglądało niepodległościowe podziemie w powiecie łukowskim? ...
Jak wyglądało niepodległościowe podziemie w powiecie łukowskim? To temat jednego z wystąpień w ramach organizowanej w niedzielę 1 marca konferencji popularno-naukowej pt. ?Żołnierze Wyklęci. Etos i prawda?.
Bawili się na balu
Bawili się na balu W środę 5 lutego w Łukowskim Ośrodku Kultury odbył się bal karnawałowy dla uczniów Zespołu Placówek w Łukowie.
Andżelika Młynarczyk i Oliwia Markiewicz z nowymi rekordami życiowymi ...
Andżelika Młynarczyk i Oliwia Markiewicz z nowymi rekordami życiowymi Zawodniczki ŁKS Orlęta Łuków zajęły kolejno 1 i 2 miejsce w Otwartych Mistrzostwach Województwa Lubelskiego Rady Wojewódzkiej Ludowych Zespołów Sportowych w podnoszeniu ciężarów. Zmagania miały miejsce w Biłgoraju 7 i 8 lutego.
Uczniowie z Rolnika zawalczą o indeksy
Uczniowie z Rolnika zawalczą o indeksy Bartłomiej Szewczyk i Kamil Lasota z Technikum Agrobiznesu awansowali do etapu centralnego IV Ogólnopolskiego Konkursu ?Bliżej pszczół? organizowanego przez Katolicki Uniwersytet Lubelski.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Tłumy na roztańczonym jubileuszuHarcerze opanowali Wolę OkrzejskąRuszył gruntowny remont pomieszczeń sanitarnych w łukowskim szpitaluLata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieDni Łukowa 2019: Przedszkoliada nad KrznąDni Łukowa 2019: Bieg i biesiada na inauguracjęMuzyczne warsztaty w BieszczadachFotografia abstrakcyjna w ŁOKTurniej Szkół Sienkiewiczowskich: wygrana SiedlecPrawybory w Alejach„Czyste Powietrze”: zgłoś się do programu

Obejrzyj

Wywieźli odpady do lasuLata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieSzóstka kandydatów starła się podczas Wielkiej Debaty WspólnotyMuzyczne warsztaty w BieszczadachNauczycielski protest songWiozła dwoje dzieci. Miała ponad 3 promilePotrącił 4 osoby!Kampania przeciw dopalaczomMnóstwo głosowań na sesjiPo nieboskłonie - wiosenny przebój!Medialne warszaty z uczelnią z Torunia

Wydarzenia dodajwszystkie

Luty 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
27282930310102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
242526272829
01
Najbliższe wydarzenia
O prawie spadkowym na UTW
O prawie spadkowym na UTW
W poniedziałek 25 listopada Galerii PROwizorium ŁOK słuchacze Łukowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyli w spotkaniu, poświęconym podstawowym zagadnieniom z prawa spadkowego
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja

Prognoza pogody

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Dam pracę: Praca przy remontach
Zatrudnię do pracy przy remontach malarzy, szpachlarzy, glazurników. Praca w Warszawie z zakwaterowaniem. Wysokie stawki wynagrodzenia. Wymagane doświadczenie. W przypadku pytań tel: 519583163
Kupię: KUPIE STARE DREWNIANE ŚMIGŁO OD SAMOLOTU TELEFON 694-972-047
kupie stare przedwojenne śmigło drewniane do starego samolotu, polskiego niemieckiego, czeskiego, angielskiego lub innego,do kolekcji.telefon 694972047
Kupię: KUPIE WOJSKOWE STARE DOKUMENTY,ZDJĘCIA,LEGITYMACJE TELEFON 694972047
Kupie dokumenty z drugiej wojny światowej i starsze listy z obozów koncentracyjnych,legitymacje, stare pisma, dyplomy, dokumenty wojskowe, zdjęcia, widokówki, obrazki,obrazy,mundury,szable,bagnety,kordziki,odznaki,odznaczenia,medale,ordery za ciekawe dobrze zapłacę telefon ...
Inne: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Sprzedam: KUPIE WOJSKOWE STARE SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje