Dziś są imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

dodane: 07-04-2020 11:00   |   wyświetleń: 2800

Obwodnica Łukowa to "ściema". W co gra GDDKiA?

Do 10 kwietnia trwają konsultacje ws. programu budowy 100 obwodnicy w Polsce.
Obwodnica Łukowa to  
W Łukowie po informacji, że miasto ma mieć nową drogę w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic, wystrzeliły korku od szampanów. Entuzjazm szybko jednak opadł.
Film zamieszczony na oficjalnym kanale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad  na serwisie You Tube nie pozostawia wątpliwości. Dyrekcja ma ambitny plan budowy w Polsce 100 obwodnic w ciągu najbliższych 10 lat. GDKiA przekonuje, że to największy projekt inwestycyjny, setki kilometrów dróg. Poprawić się ma jakość życie mieszkańców wielu dużych i małych miast, w tym Łukowa. O tym, że w tym prawie 30-tysięcznym mieście obwodnica jest potrzebna, nikogo nie trzeba przekonywać. Gdy rząd Mateusza Morawieckiego przyjął program budowy obwodnic i wpisał w niego Łuków, w mieście nad Krzną wystrzeliły korki od szampanów. Entuzjazm szybko jednak opadł. Dlaczego?  

Przejąć istniejące już ulice  
Lektura załącznika do uchwały rady ministrów ws. programu budowy 100 obwodnic nie pozostawia złudzeń. Widnieje tam zapis, że obwodnica Łukowa ma mieć... 3,7 kilometra. Dziwny zbiegiem okoliczności to tyle samo, co dziś ma tzw. "mała obwodnica" wybudowana etapami przez samorząd powiatowy. O sprawie jako pierwszy publicznie zaczął mówić burmistrz Piotr Płudowski. Gospodarz miasta w rozmowie ze "Wspólnotą" przyznaje, że kiedy dowiedział się o sprawie, od razu wykonał telefon do Ministerstwa Infrastruktur.- Stamtąd odesłano mnie do lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ponieważ to Dyrekcja dostarczała materiały i propozycje resortowi - opowiada Płudowski. W GDDKiA burmistrz przez telefon miał usłyszeć, że proponowane 3,7 km to nie żart.- Potem w  rozmowie z panem Zbigniewem Szepietowskim, zastępcą dyrektora, usłyszałem, że oni planują przejąć tzw. małą obwodnicę  i ją przebudować, aby spełniała odpowiednie parametry (ciąg ulic: Aleje Kaczorowskiego, Aleje Kaczyńskich i Aleje Wojska Polskiego - dod. red.) - tłumaczy Płudowski. Burmistrz odrzuca taki wariant poprowadzenia obwodnicy. Nie jest tajemnicą, że Łuków czeka na obwodnicę z prawdziwego zdarzenia. Taką, która ominie miasto.  


Nie 3,7, a 12 kilometrów proponuje miasto 
Do 10 kwietnia Ministerstwo Infrastruktury przedłużyło konsultacje społeczne programu budowy 100 obwodnic. Władze Łukowa wysłały swoje stanowisko w tej sprawie.  - Nasz samorząd zaproponował m.in. zwiększenie długości odcinka z 3,7 km do co najmniej 12 km - czytamy w komunikacie przygotowanym przez Urząd Miasta. Według władz Łukowa, z uwagi na aktualny układ urbanistyczny miasta i  jego powierzchnię, proponowany do realizacji odcinek będzie się wiązał z przebiegiem drogi przez tereny zagospodarowane i zabudowane. A to ma się nijak do celów programu, czyli upłynnienia ruchu i wyprowadzenia go poza tereny zurbanizowane.W swoim stanowisku burmistrz przypomniał też, że w obowiązującym  miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego obwodnica ma 12 km długości i biegnie poza miastem. Trawa przewidziana jest w ciągu drogi krajowej 63. Zaczynać by się miała na ul. Radzyńskiej, a kończyć w Gołaszynie. Takie jej poprowadzenie rzeczywiście pozwoli wyprowadzić ruch z miasta. Szczególnie tiry, jadące tranzytem ze wschodu na zachód i północ.  

Starosta i burmistrz mówią jednym głosem 
11 marca starosta Dariusz Szustek, radny powiatu łukowskiego Władysław Karaś oraz poseł Przemysław Czarnek spotkali się z Tomaszem Żuchowskim – dyrektorem Generalnym Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie w sprawie budowy i przebiegu planowanej obwodnicy. W wyniku ustaleń starosta  wystąpił z pismem do Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka, przedstawiając planowany przebieg tzw. "dużej obwodnicy Łukowa".W piśmie Dariusz Szustek, tak jak wcześniej Piotr Płudowski, zwraca m.in. uwagę, że w planie zagospodarowania przestrzennego Łukowa i gminy Łuków wydzielony został już teren pod przebieg przyszłej obwodnicy. Według tej koncepcji droga ominęłaby centrum miasta i tereny mieszkaniowe. W tym kształcie łączyłaby podstrefę ekonomiczną na ul. Strzelniczej z DK nr 76 oraz drogami wojewódzkimi 807 i 808. Starosta zaznacza też, że proponowany przez lokalne władze przebieg nie będzie wymagał znaczących nakładów na wykup gruntów i będzie prowadził po terenach rolniczych. W korespondencji mowa jest również o tym, że ruch kołowy w Łukowie utrudniają linie kolejowe przecinające trasy wylotowe z miasta. Szustek podnosi, że w proponowanej przez władze lokalne koncepcji poprowadzenia obwodnicy ta krzyżowałaby się jedynie z trasami Łuków - Dęblin oraz Łuków - Skierniewice. Omijałaby natomiast szlaki kolejowe Warszawa - Terespol oraz Łuków - Lublin.  

GDDKiA: Poczekajmy do końca konsultacji
Łukasz Minkiewicz, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału GDDKiA mówi, że chętnie odpowie na wątpliwości związane z planowaną obwodnicą Łukowa. Prosi o pytania na mejla."Wspólnota" pyta więc, skąd propozycja, aby obwodnica Łukowa miała zaledwie 3,7 km?   Po drugie pytamy o rozmowę burmistrza Płudowskiego ze Zbigniewem Szepietowskim. Chcemy wiedzieć, czy pod czas spotkania padła z ust zastępcy dyrektora GDDKiA  zapowiedź przejęcia przez Dyrekcję "małej obwodnicy". Pytamy w końcu o to, skąd pomysł na taki przebieg i jakie są szacunkowe koszty tego wariantu? W końcu pada pytanie o to, co GDDKiA na pomysł samorządowców z Łukowa, aby pobudować obwodnicę z prawdziwego zdarzenia dwunastokilometrowym szlakiem omijającym miasto. Łukasz  Minkiewicz nie odpowiedział na te pytania. Powiedział jedynie, że szczegóły przyszłej obwodnicy będą znane po zamknięciu konsultacji społecznych. Te potrwają do 10 kwietnia. Według planów przetarg na budowę obwodnicy Łukowa miał zostać ogłoszony w roku 2023, a inwestycja zrealizowana do roku 2025. 

Tekst ukazał się w numerze 13. Wspólnoty Łukowskiej

Komentowane

Krzysztof (2020-04-07 11:12) 22 12   |   zgłoś do usunięcia
Gdzie oni tego karasia ciągają po tych biurach... Chyba nie ma bardziej nielubianego pisiora chyba że agent Tomek. Nie mają normalnych działaczy??
1 (2020-04-07 13:14) 23 16   |   zgłoś do usunięcia
Haha pis z swoimi 100 obwodnicami w huj zrobił was. Łuków i nainwi ludzie się cieszyli a PiS chwalił obwodnica a poplecznicy s czekali dobę i 3.7km nowej drogi. Gdzie te szczekacze są teraz? Jak teraz pochwała się dobre i te 3.7km nowej STAREJ obchwodnicy.? Przyjedzie GDDKiA zmieni 5 znaków i obwodnica wybudowana a w TVP PiS można mówić i pokazywać jaką to ładna drogę GDDKiA w Łukowie wybudowała. Haha rząd w swej propagandzie jest zalosny bardziej niż komuniści w PRL.
Do 1 (2020-04-07 13:31) 18 19   |   zgłoś do usunięcia
Tu nie chodzi o obwodnice bo i tak jej nie bedzie to jest bajka dla naiwnych dzieci sorry wyborców a w łukowie nie brakuje tych wyborców ale przez najblizsze 3 lata bedzie mozna ludziom obiecywwac spotykac sie zdiencia robic i na koniec powiedziec sory to wina TUSKA
Ok (2020-04-07 13:31) 14 9   |   zgłoś do usunięcia
Kogo to teraz obchodzi
Obłuda. (2020-04-07 13:32) 17 17   |   zgłoś do usunięcia
Za komuny były plany budowy np. 3-latki. W tym czasie komuniści cos budowali było widać np. wybudowaną drogę . Dzisiaj rząd wprowadza PiS-latki czyli budowa 100 obwodnic w jeden dzień. Pół roku mówimy o tym wszędzie. Jeden dzien robotnicy zmieniaja znaki na istniejących drogach i zminiają drogi np. z powiatowych na krajowe i przez rok się chwalimy, że są nowe obwodnicę
Pomysl dla wszystkich na + (2020-04-07 15:31) 13 12   |   zgłoś do usunięcia
Panstwo jak chce przejac miejska mala obwodnice to mozna dosc do porozumienia!!!! WARUNEK JEDYNY niech panstwo wybuduje zaklad produkcyjne na 1000 pracownikow!!!!!!! Panstwo Przeciez posiada zaklady panstwowe I posiada inwestorow
Do. Wyzej (2020-04-07 15:46) 12 13   |   zgłoś do usunięcia
Rząd tworzy zakłady i miejsca pracy nie na 1tys miejsc a na kilka tysięcy miejsc pracy. Przecież ich rodziny są duże i każdy chce miejsc po znajomości robotę.
Pomysl jest super wrecz idealny dla obu stron (2020-04-07 16:02) 12 8   |   zgłoś do usunięcia
Panstwo buduje zaklady strategiczne I inne.Musi gdzies je wybudowac wiec jest Obopolna szansa I dal miasta I Polski tzw dwie pieczenie na jednym ogniu
Wyrocznia (2020-04-07 17:26) 15 14   |   zgłoś do usunięcia
Trumny dowiozą czy będzie obwodnica czy nie
2. (2020-04-07 18:34) 14 14   |   zgłoś do usunięcia
Trumny nie są ważne. Ważne żeby były wybory bo Duda przegra później. Tylko Stalin nie liczył się z zdrowiem i życiem obywateli a teraz ci co organizują wybory.
do 2. (2020-04-07 18:43) 15 8   |   zgłoś do usunięcia
a papier toaletowy masz?
Andrzej (2020-04-07 19:47) 14 9   |   zgłoś do usunięcia
Wybory korespondencyjne to bardzo wygodny wariant dla wszystkich
I ja do 2 (2020-04-07 20:09) 10 12   |   zgłoś do usunięcia
Nie bierz koperty bo się zarazisz. Nie odbieraj żadnej korespondencji, nie dotykaj banknotów, papieru toaletowego też nie używaj bo nie wiadomo kto wcześniej oderwał z niego listek
adas (2020-04-07 22:46) 13 12   |   zgłoś do usunięcia
Cyrk haaaaaaaaaa
Do Krzysztofa (2020-04-07 23:31) 16 14   |   zgłoś do usunięcia
Dwóch niedojszłych - Pinokio i Kostropaty są ostatnio bardziej nielubiani, zwłaszcza po tym jak robili w poprzek ważnym pisiorom z Lbn
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Zderzyły się trzy auta
Zderzyły się trzy auta Nieuważny 59 - latek spowodował efekt domina na drodze.
Kolejne przypadki zakażenia koronawirusem, jeden z powiatu łukowskiego
Kolejne przypadki zakażenia koronawirusem, jeden z powiatu łukowskiego Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem. Jest 305 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirus z województw:
Śmierć na torach. Pieszy został potrącony przez pociąg ...
Śmierć na torach. Pieszy został potrącony przez pociąg Bialscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności tragicznego zdarzenia, do którego doszło w sobotę, 23 maja, na ul. Sidorskiej w Białej Podlaskiej.
NIETRZEŹWY I NA ZAKAZIE - ZATRZYMANY DZIĘKI ANONIMOWEJ INFORMACJI ...
NIETRZEŹWY I NA ZAKAZIE - ZATRZYMANY DZIĘKI ANONIMOWEJ INFORMACJI Nawet do 5 lat pozbawienia wolności i dożywotni zakaz kierowania pojazdami grozi 32-latkowi z powiatu parczewskiego.
Burmistrz nie jest leszczem, umie sypnąć wierszem
Burmistrz nie jest leszczem, umie sypnąć wierszem Piotr Płudowski stanął we mgle i wydał z siebie rymy w ramach #hot16Challenge2. Raperską rękawicę burmistrz rzucił m.in. Łukaszowi Prusakowi z naczelnemu Łuków24.pl i Wspólnoty Łukowskiej.
Godz. 10.00: Trzy nowe zakażenia koronawirusem w Lubelskiem
Godz. 10.00: Trzy nowe zakażenia koronawirusem w Lubelskiem Na terenie województwa lubelskiego mamy trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.
ŁOK rozstrzygnął konkurs
ŁOK rozstrzygnął konkurs 20 maja komisja rozstrzygnęła konkurs literacki ?Zatrzymane kolory pamięci?, który został zorganizowany przez Łukowski Ośrodek Kultury.
15 osoba zarażona koronawirusem w powiecie
15 osoba zarażona koronawirusem w powiecie Na terenie województwa lubelskiego mamy dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jeden z nich dotyczy kobiety z powiatu łukowskiego. Jej stan jest dobry.
ŁUKÓW Miasto podpisało umowę na budowę wyciągu nart wodnych ...
ŁUKÓW Miasto podpisało umowę na budowę wyciągu nart wodnych Wykonawcą będzie firma GRIN Budownictwo z Białegostoku.
Nowa lokalizacja Sali Obsługi Klientów NFZ w Lublinie ...
Nowa lokalizacja Sali Obsługi Klientów  NFZ w Lublinie od 25 maja Sala Obsługi Klientów Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Lublinie przenosi się z budynków przy ul. Szkolnej 16 i ul. Marii Koryznowej 2d do lokalizacji przy ul. Nadstawnej 2-4.
JECHAŁ Z PROMILAMI I ZA SZYBKO – „WYLĄDOWAŁ” W ...
JECHAŁ Z PROMILAMI I ZA SZYBKO – „WYLĄDOWAŁ” W LESIE Prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie miał 57-latek kierujący audi. Mężczyzna jadąc z nadmierną prędkością stracił panowanie nad autem i uderzył w drzewa przydrożnego lasu.
Piotr Płudowski dostał nominację do #hot16Challenge2
Piotr Płudowski dostał nominację do #hot16Challenge2 Burmistrz zdradził do czego nawiąże między rymami.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Tłumy na roztańczonym jubileuszuHarcerze opanowali Wolę OkrzejskąRuszył gruntowny remont pomieszczeń sanitarnych w łukowskim szpitaluLata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieDni Łukowa 2019: Przedszkoliada nad KrznąDni Łukowa 2019: Bieg i biesiada na inauguracjęMuzyczne warsztaty w BieszczadachFotografia abstrakcyjna w ŁOKTurniej Szkół Sienkiewiczowskich: wygrana SiedlecPrawybory w Alejach„Czyste Powietrze”: zgłoś się do programu

Obejrzyj

Wywieźli odpady do lasuLata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieSzóstka kandydatów starła się podczas Wielkiej Debaty WspólnotyMuzyczne warsztaty w BieszczadachNauczycielski protest songWiozła dwoje dzieci. Miała ponad 3 promilePotrącił 4 osoby!Kampania przeciw dopalaczomMnóstwo głosowań na sesjiPo nieboskłonie - wiosenny przebój!Medialne warszaty z uczelnią z Torunia

Wydarzenia dodajwszystkie

Maj 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
27282930010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Najbliższe wydarzenia
O prawie spadkowym na UTW
O prawie spadkowym na UTW
W poniedziałek 25 listopada Galerii PROwizorium ŁOK słuchacze Łukowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyli w spotkaniu, poświęconym podstawowym zagadnieniom z prawa spadkowego
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja

Prognoza pogody

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Kupię: KUPIE WOJSKOWE STARE KOLEKCJE,ZBIORY TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Kupię: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Inne: KUPIE WOJSKOWE STARE SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE TELEFON 694-972-047 ...
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Sprzedam: KUPIE WOJSKOWE STARE DOKUMENTY,ZDJĘCIA,LEGITYMACJE TELEFON 694972047
Kupie dokumenty z drugiej wojny światowej i starsze listy z obozów koncentracyjnych,legitymacje, stare pisma, dyplomy, dokumenty wojskowe, zdjęcia, widokówki, obrazki,obrazy,mundury,szable,bagnety,kordziki,odznaki,odznaczenia,medale,ordery za ciekawe dobrze zapłacę telefon ...
pozostałe: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
redakcja@lukow24.pl Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 reklama@lukow24.pl
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
lukow@24wspolnota.pl Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
okninska@24wspolnota.pl Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
marta.karwowska@24wspolnota.pl Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
szumowski@24wspolnota.pl Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
wielgosz@24wspolnota.pl
Siedlce Się Dzieje