Dziś są imieniny: Amadeusza, Cezaryny, Juliany

Redakcja  / Łukasz Prusak
dodane: 27-07-2019 08:30   |   wyświetleń: 4863

Matka z córką potrzebują pomocy. Budują dom po tragicznym pożarze

Mury nowego domu zatrzymały się na wysokość stropu. Kończą się pieniądze, ale nadzieja nie gaśnie.
Matka z córką potrzebują pomocy. Budują dom po tragicznym pożarze 

Janina Chilińska i jej córka Aneta straciły dom w pożarze. Mieszkały przy ul. Poważe w Łukowie. Stary dom spłonął w nocy z 27 na 28 marca.  Aneta i jej mama cudem uniknęły śmierci w płomieniach.


Po czterech miesiącach od tej tragedii w miejscu starego wznoszą się już mury nowego domu. Według projektu ma on mieć 70 metrów kwadratowych. - To dom parterowy - wyjaśnia Aneta Chylińska. Za pieniądze ze zbiórek i dzięki pomocy rodziny pani Anecie udało się rozpocząć budowę. - Mój brat Marek i szwagier Mariusz sami zrobili fundamenty i wylewkę. Murarz pracował po kosztach - mówi. Dzięki pomocy ludzi dobrej woli pani Aneta otrzymała stemple i deski szalunkowe. - Wcześniej za darmo projekt wykonał mi pan Sławomir Krasuski  - opowiada.

Kątem u rodziny

Budowa nowego domu, która ruszyła w czerwcu, zatrzymała się. Powodów jest kilka. Po pierwsze kończą się pieniądze ze zbiórek. Po drugie pani Aneta czeka na odpowiedzi z kilku firm budowlanych, do których zwróciła się z prośbą o pomoc. - Na przykład w sprawie drutu na zbrojenie do zalania stropu - wyjaśnia. Pozytywna informacja jest taka, że Chylińska ma zapewnienie, iż otrzyma drewno na konstrukcję dachu. 

Póki co pani Aneta i jej mama mieszają kątem u rodziny. - Nie narzekamy, ale wiadomo, dobrze byłoby być na swoim - mówi Chylińska.

Palimy się!

Chwilę po godzinie 23 starsza z kobiet usłyszała głośne stukanie w okno. To sąsiedzi alarmowali, że dom się pali.

 - Usłyszałam krzyk mamy "Aneta, palimy się!". Wyskoczyłam z pokoju, zobaczyłam ogień od strony kotłowni. Płomienie wydobywały się przez pękniętą szybkę w drzwiach. Pobiegłam do kuchni, złapałam miski, nalewałam wodę i próbowałam gasić. Mama w tym czasie dzwoniła na straż - opowiada  pani Aneta.

  Po chwili kobieta zorientowała się, że jej próby ugaszenia płomieni nic nie dają. Ogień zaczynał się przenosić na sufit w przedpokoju. Zablokowała dojście do drzwi. W tym czasie sąsiedzi pomogli wydostać się przez okno pani Janinie.

  - Cofnęłam się do pokoju, otworzyłam okno, wypchnęłam siatkę na komary. Uciekałam w koszuli nocnej i skarpetkach. "Pani wychodzi, bo pani spłonie" – wołał syn sąsiadki, który pomagał mi się wydostać. Wtedy pomyślałam o swoich  psach, że je tam zostawiłam, że one wcale nie szczekały. Chciałam wejść po nie, ale ten młody sąsiad nie pozwolił mi wrócić. Płomienie ogarnęły cały dom - wspomina z żalem pani Aneta.

Stracony dobytek życia


Na miejsce przyjechały policja, straż i karetka. Dom całkowicie spłonął. Na szczęście kobiety nie odniosły obrażeń, oprócz siniaków i zadrapań.

Najgorszy jest szok, że przepadł cały dobytek ich życia. 

- W ciągu 20 minut straciłyśmy wszystko. Dom, meble, dokumenty, pamiątki, ubrania – mówią. 

 Pani Aneta nie może także pogodzić się z tym, że w ogniu zginęły jej dwa małe pieski. 

- To byli domownicy, nasze pupilki, tak mi smutno, że nie mogłam im pomóc  – mówi ze łzami w oczach. 

Drewniany dom był ocieplony styropianem, w środku wybity płytami gipsowymi. Kobiety w ostatnich latach sukcesywnie go remontowały. Miał centralne ogrzewanie i około pięcioletni piec, stojący w dobudowanej kotłowni. Według strażaków tam właśnie zaczął się pożar. Być może jego przyczyną były płonące sadze w kominie. Pożar gasiły dwie jednostki zawodowych strażaków z Łukowa oraz strażacy ochotnicy z Dąbia i Gręzówki.

Pragną wrócić do siebie


Pani Aneta pracuje w Wydziale Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łuków. Jej mama jest emerytką. Obecnie obie mieszkają u siostry pani Anety. Jednak bardzo chcą odzyskać swoje miejsce na ziemi.

 - W pierwszych chwilach pomogła nam rodzina i przyjaciele. Ale nie chcemy cały czas komuś siedzieć na głowie. Każdy ma swoje życie. Mama w obejściu ma swoje kurki, kaczki, mamy koty, psa, ogródek. Chcemy być samodzielne, nikomu nie sprawiać kłopotów. Straciłyśmy nasz azyl, naszą ostoję, gdzie zjeżdżali się bliscy. To było biedne, ale nasze. Nam to wystarczało. Moja mama jest osobą, która zawsze umiała się podzielić, zawsze coś było w garnku dla gości. Bardzo chcemy wrócić do siebie – mówi pani Aneta.

Konieczne wsparcie


Kobieta dodaje, że zawsze starały się same sobie radzić. Jednak teraz sytuacja je przerosła.

 - Z racji tego, że całe życie byłam samodzielna, tym bardziej jest mi trudno, teraz kiedy jestem bezsilna i to wszystko przekracza nasze możliwości finansowe i fizyczne. Bardzo proszę o pomoc, o każdą złotówkę wsparcia, bo wiem, że same sobie nie damy rady  – wyznaje pani Aneta.

  Przyjaciele pomogli i pomagają  pani Anecie oraz jej mamie. Znalazło się dużo osób, które podarowały im najważniejsze rzeczy, ubrania, środki czystości. Współpracownicy z Urzędu Miasta i Wydziału Spraw Społecznych zorganizowali pierwsze zbiórki pieniędzy.

- Dziękujemy wszystkim, którzy do tej pory okazali nam wsparcie, dziękujemy choćby nawet za dobre słowo – mówią kobiety.

Wciąż można pomóc odbudować ich dom. Liczy się każdy grosz.


CO JEST POTRZEBNE?

Kobiety potrzebują przede wszystkim wsparcia finansowego, materiałów budowlanych i wykończeniowych.

JAK POMÓC POGORZELCOM

Pieniądze można wpłacać na specjalnie utworzone konto:

Numer konta: 87 1240 2698 1111 0010 8940 0329

Bank Pekao I O/Łuków

Aneta Chilińska


Komentowane

Smak Gumy (2019-07-27 12:15) 47 47   |   zgłoś do usunięcia
Podoba mi się ta Pani Anetka, taka wysoka, ładna.
Przypadek (2019-07-27 12:45) 40 36   |   zgłoś do usunięcia
Mało jest osób co straciło dobytek całego życia w pożarze czy innym nie szczęściu a ciągle walkuje sie temat tej pani ? Bez przesady wszędzie jej pełno przez znajomości temat odkopywany co chwilę zaraz może znów w masterze będzie. Szanujmy się nie tylko ona jedna jest a wtyki robią z tego akcje orkiestry
lol (2019-07-27 15:04) 48 58   |   zgłoś do usunięcia
Żaden chapal nie zrozumie człowieka w potrzebie,sam nie da a mordą będzie kłapał,postaw się ośle jeden z drugim w sytuacji tych ludzi i ciekawe czy będzie ci wesoło
pomagier (2019-07-28 01:15) 46 42   |   zgłoś do usunięcia
czy to jest prywatne konto czy jakiejś fundacji, która tylko w jakimś procencie przekaże Pani pieniążki?
Na (2019-07-29 00:10) 42 59   |   zgłoś do usunięcia
Oprócz pytania powyżej dobrze by było wiedziec ile jest potrzeba kasy i ile już wplynelo.
mieszkaniec (2019-07-29 16:47) 43 47   |   zgłoś do usunięcia
Są ludzie naprawdę biedni nie maja nic ani działek i często traca swój dobytek.Na pewno to jest tragedia ale nie az tak że trzeba od podstaw do końca wybudowac dom,może jest gdzies jakasdsziałeczka do sprzedania ludzie chętnie kupią a i przybędzie grosza na budowe.
Władek (2019-07-30 17:35) 38 57   |   zgłoś do usunięcia
Co miesiąc coś o niej... Jaki % z finansowej pomocy macie, że o niej ciągle piszecie? Zmieńcie repertuar
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Urząd Marszałkowski kupił płyn do dezynfekcji
Urząd Marszałkowski kupił płyn do dezynfekcji Zarząd Województwa Lubelskiego zdecydował się zakupić piętnaście tysięcy litrów płynu dezynfekcyjnego produkowanego przez Polski Koncern Naftowy Orlen.
Gmina Wojcieszków zaprasza na wirtualny spacer
Gmina Wojcieszków zaprasza na wirtualny spacer W tym tak trudnym czasie, kiedy obowiązują ograniczenia w związku z pandemią zapraszamy Państwa do wirtualnego spaceru zrealizowanego w ramach projektu współpracy ?Promocja i Turystyka? - zachęcają urzędnicy w mediach społecznościowych.
Obwodnica Łukowa to "ściema". W co gra GDDKiA?
Obwodnica Łukowa to Do 10 kwietnia trwają konsultacje ws. programu budowy 100 obwodnicy w Polsce.
Stał pod sklepem, ale nie zamierzał robić zakupów. Poszedł ...
Stał pod sklepem, ale nie zamierzał robić zakupów. Poszedł kraść Wysoka grzywna grozi 27-latkowi, który mimo upomnień policjantów nie poszedł do domu. Zamiast tego poszedł do innego sklepu i ukradł 44 tabliczki czekolady.
155 laptopów dla uczniów i nauczycieli
155 laptopów dla uczniów i nauczycieli 155 uczniów i nauczycieli szkół powiatu łukowskiego zostanie wyposażonych w nowy sprzęt
Gmina Łuków: Zostań w domu - czytaj z dziećmi ...
Gmina Łuków: Zostań w domu - czytaj z dziećmi książki Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie ma nową propozycję na okres ogólnokrajowej kwarantanny. Od 2 do 13 kwietnia zaprasza do udziału w rodzinnym konkursie czytelniczym.
Śmieci walają się przy torach
Śmieci walają się przy torach - W obecnie ciężkim czasie chce się podzielić refleksją - informuje pani Marzena
Włamanie po wódkę i fajki. Złodziej smartfona ...
Włamanie po wódkę i fajki. Złodziej smartfona Kronika policyjna od 30 marca do 5 kwietnia
Gmina Łuków: Światełko pamięci dla św. Jana Pawła II ...
Gmina Łuków: Światełko pamięci dla św. Jana Pawła II Tegoroczny Papieski Dzień Pamięci Jana Pawła II w gminie Łuków miał szczególny wymiar. Z powodu epidemii tym razem nie było wspólnej uroczystości, ale mieszkańcy pamiętali o rocznicy śmierci papieża Polaka.
TRWA 13. EDYCJA KONKURSU „POLICJANT, KTÓRY MI POMÓGŁ”
TRWA 13. EDYCJA KONKURSU „POLICJANT, KTÓRY MI POMÓGŁ” Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji uczestniczy w organizacji 13. edycji ogólnopolskiego konkursu ?Policjant, który mi pomógł?, którego inicjatorem jest Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
Orzeczenia lekarskie w czasie epidemii zachowują ważność
Orzeczenia lekarskie w czasie epidemii zachowują ważność Osoby, które czekają na przedłużenie renty, świadczenia 500+ dla niesamodzielnych albo świadczenia rehabilitacyjnego, mogą być o nie spokojne. Orzeczenia wydane przez lekarzy orzeczników ZUS, których ważność upływa w czasie epidemii, z automatu wydłużą się o kolejne 3 miesiące.
Czwarty i piąty zakażony w powiecie. Zachorowali młodzi ...
Czwarty i piąty  zakażony w powiecie. Zachorowali młodzi ludzie Kolejne przypadki koronawirusa na Lubelszczyźnie. Wśród zakażonych mężczyźni z powiatów łukowskiego i łęczyńskiego
Mimo kwarantanny pojechała odwiedzić rodziców
 Mimo kwarantanny pojechała odwiedzić rodziców 27- latka dostała od Sanepidu grzywnę. Ma zapłacić 5 tys zł.
Wiemy kiedy kolarze wyruszą na trasę
Wiemy kiedy kolarze wyruszą na trasę Chodzi o trzeci Bieg Kolarski o Puchar Henryka Sienkiewicza
Przyjechali "w celach rozrywkowych"
Przyjechali Akcja "Zostań w domu" nic dla nich nie znaczy
Wspólne patrole policji i wojska
Wspólne patrole policji i wojska Początek kwietnia jest czasem wzmożonej pracy dla łukowskich policjantów. Funkcjonariusze w trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich, razem z żołnierzami WOT patrolują ulice miasta,
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Tłumy na roztańczonym jubileuszuHarcerze opanowali Wolę OkrzejskąRuszył gruntowny remont pomieszczeń sanitarnych w łukowskim szpitaluLata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieDni Łukowa 2019: Przedszkoliada nad KrznąDni Łukowa 2019: Bieg i biesiada na inauguracjęMuzyczne warsztaty w BieszczadachFotografia abstrakcyjna w ŁOKTurniej Szkół Sienkiewiczowskich: wygrana SiedlecPrawybory w Alejach„Czyste Powietrze”: zgłoś się do programu

Obejrzyj

Wywieźli odpady do lasuLata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieSzóstka kandydatów starła się podczas Wielkiej Debaty WspólnotyMuzyczne warsztaty w BieszczadachNauczycielski protest songWiozła dwoje dzieci. Miała ponad 3 promilePotrącił 4 osoby!Kampania przeciw dopalaczomMnóstwo głosowań na sesjiPo nieboskłonie - wiosenny przebój!Medialne warszaty z uczelnią z Torunia

Wydarzenia dodajwszystkie

Kwiecień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
30310102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930
01
02
03
Najbliższe wydarzenia
O prawie spadkowym na UTW
O prawie spadkowym na UTW
W poniedziałek 25 listopada Galerii PROwizorium ŁOK słuchacze Łukowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyli w spotkaniu, poświęconym podstawowym zagadnieniom z prawa spadkowego
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja

Prognoza pogody

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Dam pracę: Praca przy remontach
Zatrudnię do pracy przy remontach malarzy, szpachlarzy, glazurników. Praca w Warszawie z zakwaterowaniem. Wysokie stawki wynagrodzenia. Wymagane doświadczenie. W przypadku pytań tel: 519583163
Kupię: KUPIE STARE DREWNIANE ŚMIGŁO OD SAMOLOTU TELEFON 694-972-047
kupie stare przedwojenne śmigło drewniane do starego samolotu, polskiego niemieckiego, czeskiego, angielskiego lub innego,do kolekcji.telefon 694972047
Kupię: KUPIE WOJSKOWE STARE DOKUMENTY,ZDJĘCIA,LEGITYMACJE TELEFON 694972047
Kupie dokumenty z drugiej wojny światowej i starsze listy z obozów koncentracyjnych,legitymacje, stare pisma, dyplomy, dokumenty wojskowe, zdjęcia, widokówki, obrazki,obrazy,mundury,szable,bagnety,kordziki,odznaki,odznaczenia,medale,ordery za ciekawe dobrze zapłacę telefon ...
Inne: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Sprzedam: KUPIE WOJSKOWE STARE SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje