Dziś są imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Redakcja  / Łukasz Prusak
dodane: 27-07-2019 08:30   |   wyświetleń: 4312

Matka z córką potrzebują pomocy. Budują dom po tragicznym pożarze

Mury nowego domu zatrzymały się na wysokość stropu. Kończą się pieniądze, ale nadzieja nie gaśnie.
Matka z córką potrzebują pomocy. Budują dom po tragicznym pożarze 

Janina Chilińska i jej córka Aneta straciły dom w pożarze. Mieszkały przy ul. Poważe w Łukowie. Stary dom spłonął w nocy z 27 na 28 marca.  Aneta i jej mama cudem uniknęły śmierci w płomieniach.


Po czterech miesiącach od tej tragedii w miejscu starego wznoszą się już mury nowego domu. Według projektu ma on mieć 70 metrów kwadratowych. - To dom parterowy - wyjaśnia Aneta Chylińska. Za pieniądze ze zbiórek i dzięki pomocy rodziny pani Anecie udało się rozpocząć budowę. - Mój brat Marek i szwagier Mariusz sami zrobili fundamenty i wylewkę. Murarz pracował po kosztach - mówi. Dzięki pomocy ludzi dobrej woli pani Aneta otrzymała stemple i deski szalunkowe. - Wcześniej za darmo projekt wykonał mi pan Sławomir Krasuski  - opowiada.

Kątem u rodziny

Budowa nowego domu, która ruszyła w czerwcu, zatrzymała się. Powodów jest kilka. Po pierwsze kończą się pieniądze ze zbiórek. Po drugie pani Aneta czeka na odpowiedzi z kilku firm budowlanych, do których zwróciła się z prośbą o pomoc. - Na przykład w sprawie drutu na zbrojenie do zalania stropu - wyjaśnia. Pozytywna informacja jest taka, że Chylińska ma zapewnienie, iż otrzyma drewno na konstrukcję dachu. 

Póki co pani Aneta i jej mama mieszają kątem u rodziny. - Nie narzekamy, ale wiadomo, dobrze byłoby być na swoim - mówi Chylińska.

Palimy się!

Chwilę po godzinie 23 starsza z kobiet usłyszała głośne stukanie w okno. To sąsiedzi alarmowali, że dom się pali.

 - Usłyszałam krzyk mamy "Aneta, palimy się!". Wyskoczyłam z pokoju, zobaczyłam ogień od strony kotłowni. Płomienie wydobywały się przez pękniętą szybkę w drzwiach. Pobiegłam do kuchni, złapałam miski, nalewałam wodę i próbowałam gasić. Mama w tym czasie dzwoniła na straż - opowiada  pani Aneta.

  Po chwili kobieta zorientowała się, że jej próby ugaszenia płomieni nic nie dają. Ogień zaczynał się przenosić na sufit w przedpokoju. Zablokowała dojście do drzwi. W tym czasie sąsiedzi pomogli wydostać się przez okno pani Janinie.

  - Cofnęłam się do pokoju, otworzyłam okno, wypchnęłam siatkę na komary. Uciekałam w koszuli nocnej i skarpetkach. "Pani wychodzi, bo pani spłonie" – wołał syn sąsiadki, który pomagał mi się wydostać. Wtedy pomyślałam o swoich  psach, że je tam zostawiłam, że one wcale nie szczekały. Chciałam wejść po nie, ale ten młody sąsiad nie pozwolił mi wrócić. Płomienie ogarnęły cały dom - wspomina z żalem pani Aneta.

Stracony dobytek życia


Na miejsce przyjechały policja, straż i karetka. Dom całkowicie spłonął. Na szczęście kobiety nie odniosły obrażeń, oprócz siniaków i zadrapań.

Najgorszy jest szok, że przepadł cały dobytek ich życia. 

- W ciągu 20 minut straciłyśmy wszystko. Dom, meble, dokumenty, pamiątki, ubrania – mówią. 

 Pani Aneta nie może także pogodzić się z tym, że w ogniu zginęły jej dwa małe pieski. 

- To byli domownicy, nasze pupilki, tak mi smutno, że nie mogłam im pomóc  – mówi ze łzami w oczach. 

Drewniany dom był ocieplony styropianem, w środku wybity płytami gipsowymi. Kobiety w ostatnich latach sukcesywnie go remontowały. Miał centralne ogrzewanie i około pięcioletni piec, stojący w dobudowanej kotłowni. Według strażaków tam właśnie zaczął się pożar. Być może jego przyczyną były płonące sadze w kominie. Pożar gasiły dwie jednostki zawodowych strażaków z Łukowa oraz strażacy ochotnicy z Dąbia i Gręzówki.

Pragną wrócić do siebie


Pani Aneta pracuje w Wydziale Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łuków. Jej mama jest emerytką. Obecnie obie mieszkają u siostry pani Anety. Jednak bardzo chcą odzyskać swoje miejsce na ziemi.

 - W pierwszych chwilach pomogła nam rodzina i przyjaciele. Ale nie chcemy cały czas komuś siedzieć na głowie. Każdy ma swoje życie. Mama w obejściu ma swoje kurki, kaczki, mamy koty, psa, ogródek. Chcemy być samodzielne, nikomu nie sprawiać kłopotów. Straciłyśmy nasz azyl, naszą ostoję, gdzie zjeżdżali się bliscy. To było biedne, ale nasze. Nam to wystarczało. Moja mama jest osobą, która zawsze umiała się podzielić, zawsze coś było w garnku dla gości. Bardzo chcemy wrócić do siebie – mówi pani Aneta.

Konieczne wsparcie


Kobieta dodaje, że zawsze starały się same sobie radzić. Jednak teraz sytuacja je przerosła.

 - Z racji tego, że całe życie byłam samodzielna, tym bardziej jest mi trudno, teraz kiedy jestem bezsilna i to wszystko przekracza nasze możliwości finansowe i fizyczne. Bardzo proszę o pomoc, o każdą złotówkę wsparcia, bo wiem, że same sobie nie damy rady  – wyznaje pani Aneta.

  Przyjaciele pomogli i pomagają  pani Anecie oraz jej mamie. Znalazło się dużo osób, które podarowały im najważniejsze rzeczy, ubrania, środki czystości. Współpracownicy z Urzędu Miasta i Wydziału Spraw Społecznych zorganizowali pierwsze zbiórki pieniędzy.

- Dziękujemy wszystkim, którzy do tej pory okazali nam wsparcie, dziękujemy choćby nawet za dobre słowo – mówią kobiety.

Wciąż można pomóc odbudować ich dom. Liczy się każdy grosz.


CO JEST POTRZEBNE?

Kobiety potrzebują przede wszystkim wsparcia finansowego, materiałów budowlanych i wykończeniowych.

JAK POMÓC POGORZELCOM

Pieniądze można wpłacać na specjalnie utworzone konto:

Numer konta: 87 1240 2698 1111 0010 8940 0329

Bank Pekao I O/Łuków

Aneta Chilińska


Komentowane

Smak Gumy (2019-07-27 12:15) 35 39   |   zgłoś do usunięcia
Podoba mi się ta Pani Anetka, taka wysoka, ładna.
Przypadek (2019-07-27 12:45) 30 28   |   zgłoś do usunięcia
Mało jest osób co straciło dobytek całego życia w pożarze czy innym nie szczęściu a ciągle walkuje sie temat tej pani ? Bez przesady wszędzie jej pełno przez znajomości temat odkopywany co chwilę zaraz może znów w masterze będzie. Szanujmy się nie tylko ona jedna jest a wtyki robią z tego akcje orkiestry
lol (2019-07-27 15:04) 36 42   |   zgłoś do usunięcia
Żaden chapal nie zrozumie człowieka w potrzebie,sam nie da a mordą będzie kłapał,postaw się ośle jeden z drugim w sytuacji tych ludzi i ciekawe czy będzie ci wesoło
pomagier (2019-07-28 01:15) 32 31   |   zgłoś do usunięcia
czy to jest prywatne konto czy jakiejś fundacji, która tylko w jakimś procencie przekaże Pani pieniążki?
Na (2019-07-29 00:10) 28 43   |   zgłoś do usunięcia
Oprócz pytania powyżej dobrze by było wiedziec ile jest potrzeba kasy i ile już wplynelo.
mieszkaniec (2019-07-29 16:47) 29 33   |   zgłoś do usunięcia
Są ludzie naprawdę biedni nie maja nic ani działek i często traca swój dobytek.Na pewno to jest tragedia ale nie az tak że trzeba od podstaw do końca wybudowac dom,może jest gdzies jakasdsziałeczka do sprzedania ludzie chętnie kupią a i przybędzie grosza na budowe.
Władek (2019-07-30 17:35) 28 41   |   zgłoś do usunięcia
Co miesiąc coś o niej... Jaki % z finansowej pomocy macie, że o niej ciągle piszecie? Zmieńcie repertuar
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Potrącenie 17-latki. Kierująca pojazdem w ostatniej chwili zauważyła pieszą. ...
Potrącenie 17-latki. Kierująca pojazdem w ostatniej chwili zauważyła pieszą. Łukowscy policjanci ustalają okoliczności wypadku, do którego doszło wczoraj wieczorem w Ryżkach. 17-latka została potrącona przez samochód marki Peugeot.
Walentynki z Gwiazdą, czyli Kolory Miłości w wykonaniu Alicji ...
Walentynki z Gwiazdą, czyli Kolory Miłości w wykonaniu Alicji Węgorzewskiej Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza 14 lutego o godzinie 19:30 na niezwykły walentynkowy wieczór z gwiazdą światowych scen operowych, dyrektor opery, producentką, aktorką i jednym z najlepszych, niepowtarzalnych mezzosopranów ? Alicją Węgorzewską. Gwiazda znana jest także z udziału w jury popularnego programu BITWA NA GŁOSY.
Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej. Szansa na indeks
Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej. Szansa na indeks Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana już po raz 24. podjęło się organizacji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, który daje młodym ludziom z całego kraju możliwość dostania się na wybrane uczelnie.
(Aktualizacja) W Ryżkach spłonął samochód
(Aktualizacja) W Ryżkach spłonął samochód  Pożar auta w Ryżkach.. Materiał udostępnił "Stanisław Pogotowie"
Szef Krajowej Administracji Skarbowej gościł w łukowskiej skarbówce. Obiecał ...
Szef Krajowej Administracji Skarbowej gościł w łukowskiej skarbówce. Obiecał urzędnikom podwyżki Nadinspektor Piotr Walczak na spotkaniu 15 stycznia podkreślił, że inwestycja w ludzi zatrudnionych w KAS, odpowiedzialnych za wpływy do budżetu i ochronę polskiego rynku, to priorytet Ministerstwa Finansów.
Tysiące niesamodzielnych otrzymuje 500 plus
Tysiące niesamodzielnych otrzymuje 500 plus Od początku października Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Do ZUS w województwie lubelskim wpłynęło prawie 35,4 tys. wniosków w sprawie nowego świadczenia.
Spektakl teatralny dla dzieci „Zimowe przygody Kubusia" w ŁOK
Spektakl teatralny dla dzieci „Zimowe przygody Kubusia Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na kolejny spektakl z cyklu "Niedziela z teatrem".
Zderzenie w Radoryżu Kościelnym. Busem podróżowało 15 osób ...
Zderzenie w Radoryżu Kościelnym. Busem podróżowało 15 osób Do zdarzenia doszło tuż przed godz. 8 na skrzyżowaniu
Kto zrobił taki "syf"?
Kto zrobił taki - Cala kostka jest w petach. Walają się puste butelki po piwie i plastikowe sztućce. Jest też opona, która nie długo "puści korzenie" w trawnik - pisze nasza Czytelniczka.
Zainwestują w przedszkole ponad pół mln zł
Zainwestują w przedszkole ponad pół mln zł Zespół Szkół w Gołąbkach realizuje projekt pn. "Przedszkolaki w Gołąbkach". W ramach zadania powstał plac zabaw. Przedszkole zyskało nowe wyposażenie, a dzieci dodatkowe zajęcia.
Studniówka Zespołu Szkół w Adamowie
Studniówka Zespołu Szkół w Adamowie Maturzyści bawili się na pierwszym balu w dorosłym życiu.
Obchody 157. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego
Obchody 157. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego Spotkanie i przemarsz do miejsc pamięci zaplanowano w środę 22 stycznia o godz. 16:00 pod pomnikiem Powstańców Styczniowych na Placu Narutowicza.
Gminy Stanin i Krzywda dostały dofinansowanie na termomodernizację szkół ...
Gminy Stanin i Krzywda dostały dofinansowanie na termomodernizację szkół Szkoła Podstawowa w Sarnowie i Zagoździu oraz Zespół Szkół w Radoryżu Smolanym zyskają nowe oblicze.
Wypadek w Starych Kobiałkach
Wypadek w Starych Kobiałkach Kierowca osobówki uderzył w przepust drogowy i został uwięziony w samochodzie.
Czy w Łukowie powstanie nowy Klub Biznesowy?
Czy w Łukowie powstanie nowy Klub Biznesowy? Na spotkanie w Pałacyku Fantazja, 28 stycznia przyjedzie sam założyciel i Prezes Towarzystw Biznesowych- Maciej Gnyszka.
XX Ogólnopolski Bieg Uliczny "Grzmią pod Stoczkiem armaty"
XX Ogólnopolski Bieg Uliczny Zawodnicy pobiegną 15 lutego. Bieg główny to dystans 10 km.
Fundusze Norweskie nie dla Łukowa
Fundusze Norweskie nie dla Łukowa Co dalej z finansowaniem komunikacji?
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Tłumy na roztańczonym jubileuszuHarcerze opanowali Wolę OkrzejskąRuszył gruntowny remont pomieszczeń sanitarnych w łukowskim szpitaluLata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieDni Łukowa 2019: Przedszkoliada nad KrznąDni Łukowa 2019: Bieg i biesiada na inauguracjęMuzyczne warsztaty w BieszczadachFotografia abstrakcyjna w ŁOKTurniej Szkół Sienkiewiczowskich: wygrana SiedlecPrawybory w Alejach„Czyste Powietrze”: zgłoś się do programu

Obejrzyj

Lata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieSzóstka kandydatów starła się podczas Wielkiej Debaty WspólnotyMuzyczne warsztaty w BieszczadachNauczycielski protest songWiozła dwoje dzieci. Miała ponad 3 promilePotrącił 4 osoby!Kampania przeciw dopalaczomMnóstwo głosowań na sesjiPo nieboskłonie - wiosenny przebój!Medialne warszaty z uczelnią z ToruniaWjechała na czerwonym świetle. Zobacz film

Wydarzenia dodajwszystkie

Styczeń 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
30310102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
01
02
Najbliższe wydarzenia
O prawie spadkowym na UTW
O prawie spadkowym na UTW
W poniedziałek 25 listopada Galerii PROwizorium ŁOK słuchacze Łukowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyli w spotkaniu, poświęconym podstawowym zagadnieniom z prawa spadkowego
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja

Prognoza pogody

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

pozostałe: TRUDNE FINANSOWANIE BEZ BIK!
TRUDNE FINANSOWANIE BEZ BIK DLA KAŻDEGO! ( przedsiębiorcy, rolnicy oraz pozostałe osoby ) Z nami uzyskasz tanie i bezpieczne pozabankowe finansowanie ; -hipoteczne, -samochodowe, ( wszystkie pojazdy ,maszyny ...
Dam pracę: Praca kierowca międzynarodowy C+E
Firma z Sanoka zatrudni kierowcę z kategorią C+E na trasy międzynarodowe. System pracy do ustalenia. Przyjazna atmosfera oraz atrakcyjne wynagrodzenie. Ciągnik siodłowy Volvo FH 500. ...
pozostałe: Świąteczna Pożyczka
Rodzina przyjeżdża na Święta, a Ty nie masz gotówki ? Pomożemy ! Zadzwoń i skorzystaj z naszej oferty Pożyczki Świątecznej ! Szybko i bezpiecznie, Wysokie kwoty od 1000zł ...
Kupię: KUPIE WOJSKOWE STARE KOLEKCJE,ZBIORY TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Sprzedam: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje