Dziś są imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana

dodane: 07-10-2019 15:48   |   wyświetleń: 1041

Obchody 80 rocznicy ostatniej bitwy

Tegorocznym uroczystościom nadano tytuł "Bitwa o honor".
Obchody 80 rocznicy ostatniej bitwy 
Capstrzyk w Kalinowym Dole 

Obchody zostały zainaugurowane odsłonięciem pomnika w Kalinowym Dole- małej wiosce, gdzie nad ranem 6 października śmierć ponieśli, żołnierze Pułku 3 Strzelców Konnych ostatni polegli w tej kampanii. Przebudowany pomnik powstał w miejscu istniejącego od początku lat 80-tych krzyża upamiętniającego tamto wydarzenie. Jego odsłonięcie połączone było z tradycyjnym capstrzykiem kawaleryjskim. Warto dodać, że uroczystość miała bardzo podniosły charakter, na co złożyły się elementy dekoracji drogi noszącej imię rotmistrza Wasiutyńskiego w biało czerwone znicze, co było inicjatywą mieszkańców Kalinowego Dołu. W okolicznościowych przemówieniach posłowie Skwarek i Głuchowski, generał Gromadziński i rotmistrz Waligórski zgodnie podkreślali rangę i konieczność powstania nowego pomnika. Wójt Karol Ponikowski nawiązał do historii i osoby pułkownika Makowieckiego, który był spoiwem między gminą Adamów a kawalerią. Odsłonięcia pomnika dokonali: posłowie Sławomir Skwarek i Krzysztof Głuchowski, generał Jarosław Gromadziński, dowódca batalionu dowodzenia 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej pułkownik Wojciech Łączyński, potomkowie żołnierzy 3 PSK, wójt Karol Ponikowski i przedstawiciele społeczności lokalnej sołtys Magdalena Kucińska i radny Andrzej Cąkała. Capstrzyk zakończyło złożenie wieńców. 


 Premiera filmu „Ostatni Bój” 

W sobotę 5 października w Woli Gułowskiej od godzin rannych zobaczyć było można obozowisko współczesnych ułanów. O godzinie 17 na cmentarzu w Turzystwie odbył się apel poległych wraz z salwą honorową. Od godziny 18 na błoniach przyklasztornych w Woli Gułowskiej można było wysłuchać koncertów patriotycznych w wykonaniu orkiestry wojskowej z Siedlec . Po paśmie koncertowym niemałą atrakcja była premiera filmu „Ostatni bój”, nad którym prace rozpoczęto w 2017 r. Film produkcji TVP jest dokumentem fabularyzowanym w reżyserii Grzegorza Gajewskiego. Opowiada on o losach wspomnianego Pułku 3 Strzelców Konnych- jednego z oddziałów SGO „Polesie”, podczas kampanii 1939 r., zaczynając od Wołkowyska, gdzie rozpoczął swój szlak bojowy, a kończąc na Woli Gułowskiej i Kalinowym Dole. Premiera była okazją do spotkania z twórcami i aktorami. Zainteresowanie projekcją było bardzo duże, gdyż na premierze w Sanktuarium zgromadziło się ponad tysiąc osób. Sam film niewątpliwie jest ciekawy i podkreśla rolę naszych ziem w historii II Wojny światowej. Jak informują producenci w najbliższym czasie będzie on kilkukrotnie emitowany w TVP.


 Święto 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej 

Finał i główne uroczystości odbyły się w niedzielę 6 października. Rozpoczęła je Msza Święta w Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września w Woli Gułowskiej. Eucharystii przewodniczył biskup polowy wojska polskiego Józef Guzdek, który w homilii nawiązał do konieczności obrony prawdy historycznej, która w dzisiejszym świecie jest mocno naciągana i przekłamywana. Po nabożeństwie na przyklasztornych błoniach odbył się ceremoniał nadania imienia generała Franciszka Kleeberga 19 Brygadzie Zmechanizowanej z Lublina, która jednocześnie przyjmie tradycje SGO „Polesie”. W ostatniej chwili swój udział w uroczystościach musiał odwołać minister Mariusz Błaszczak, którego zastąpił sekretarz stanu MON Marek Łapiński. Ciekawostką ale i bardzo symbolicznym jest fakt, że dowódcą 19 BZ od lipca tego roku jest płk Michał Rohde- prawnuk generała Kleeberga. Podczas uroczystości medalami i odznaczeniami państwowymi zostali uhonorowani weterani ostatniej bitwy ppłk rez. Mieczysław Żygłowicz i por. rez. Franciszek Skrzypczyk, obaj panowie przekroczyli już setne urodziny. Poseł Sławomir Skwarek odczytał list z podziękowaniami dla organizatorów wystosowany przez prezesa partii Prawo i Sprawiedliwość Jarosława Kaczyńskiego. Niewątpliwą atrakcją była uroczysta defilada podczas której zaprezentowali się żołnierze, kawalerzyści ale także ponad stu harcerzy. Po uroczystościach rozpoczął się piknik militarny. A było co oglądać. Do Woli Gułowskiej przybyły m.in. współczesne transportery Rosomaki, czy potężne ważące ponad 50 ton czołgi Leopardy, ale również historyczny sprzęt wojskowy. Można było spróbować swoich możliwości w strzelaniu ale również oddać krew w specjalnie sprowadzonej stacji poboru. Ponadto tradycyjnie już swoje nieprzeciętne umiejętności zaprezentowali kawalerzyści. Warto dodać, że realizacja zadań, które mają na celu kultywacje wydarzeń sprzed 80 lat już trwała ponad miesiąc. Od 3 września śladami swoich poprzedników wyruszyli na tzw „Wrześniowym szlaku”, współcześni ułani z 3 PSK, którzy przemieszczają tereny województw podlaskiego i lubelskiego, a w pierwszych dniach października dotarli na teren gminy Adamów. Szczególną popularnością cieszyła się wojskowa grochówka i specjalnie na tę okazję wypiekany chleb ze smalcem. Jak widać kilkudniowe uroczystości zaplanowane były z ogromną skalą i rozmachem i były doskonałą promocją naszej gminy. Głównymi organizatorami przedsięwzięcia są gmina Adamów, Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej, 18 Dywizja Zmechanizowana w Siedlcach, 19 Lubelska Brygada Zmechanizowana, 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana i Pułki zrzeszone w Federacji Kawalerii Ochotniczej. Obchody patronatem narodowym objął Prezydent RP Andrzej Duda. 


Żródło: Urząd Gminy w Adamowie

Komentowane

? (2019-10-07 18:00) 21 25   |   zgłoś do usunięcia
jaki był koszt tej uroczystości?
??? (2019-10-07 18:35) 19 32   |   zgłoś do usunięcia
Dobre pytanie. Jaki był koszt i czy gminę na to stać
Odp. (2019-10-08 08:44) 17 27   |   zgłoś do usunięcia
Taak. gminę stać na każdy wydatek bo jest kampania wyborcza. A czy wiecie ile będzie kosztowało gminę zatrudnienie kandydata z Adamowa gdy przegra wybory?.
Zorientowany (2019-10-08 10:45) 15 19   |   zgłoś do usunięcia
Oczywiście, że gminę stać bo potrafi skutecznie pisać projekty np do FIO, co zabezpieczyło gros wydatków. Pozostałe koszty poniosło wojsko bo to uroczystość wojskowa. Nadanie imienia i utworzenie święta 19 Brygady Zmechanizowanej.
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Łuków ma coraz mniej mieszkańców
Łuków ma coraz mniej mieszkańców 28 875 mieszkańców liczył Łuków na koniec 2019 roku. Ze statystykami dotyczącymi m.in. ilości urodzin, ślubów, a także zgonów w mieście podzielił się z mieszkańcami Urząd Stanu Cywilnego.
Pamiętają o bohaterach. Łukowskiej obchody rocznicy Powstania Styczniowego
Pamiętają o bohaterach. Łukowskiej obchody rocznicy Powstania Styczniowego Łukowski Ośrodek Kultury, Miasto Łuków, Motoweterani Łuków oraz Towarzystwo Fruwającej Muchy zapraszają na Łukowskie Obchody Wybuchu Powstania Styczniowego.
Potrącenie 17-latki. Kierująca pojazdem w ostatniej chwili zauważyła pieszą. ...
Potrącenie 17-latki. Kierująca pojazdem w ostatniej chwili zauważyła pieszą. Łukowscy policjanci ustalają okoliczności wypadku, do którego doszło wczoraj wieczorem w Ryżkach. 17-latka została potrącona przez samochód marki Peugeot.
Walentynki z Gwiazdą, czyli Kolory Miłości w wykonaniu Alicji ...
Walentynki z Gwiazdą, czyli Kolory Miłości w wykonaniu Alicji Węgorzewskiej Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza 14 lutego o godzinie 19:30 na niezwykły walentynkowy wieczór z gwiazdą światowych scen operowych, dyrektor opery, producentką, aktorką i jednym z najlepszych, niepowtarzalnych mezzosopranów ? Alicją Węgorzewską. Gwiazda znana jest także z udziału w jury popularnego programu BITWA NA GŁOSY.
Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej. Szansa na indeks
Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej. Szansa na indeks Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana już po raz 24. podjęło się organizacji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, który daje młodym ludziom z całego kraju możliwość dostania się na wybrane uczelnie.
(Aktualizacja) W Ryżkach spłonął samochód
(Aktualizacja) W Ryżkach spłonął samochód  Pożar auta w Ryżkach.. Materiał udostępnił "Stanisław Pogotowie"
Szef Krajowej Administracji Skarbowej gościł w łukowskiej skarbówce. Obiecał ...
Szef Krajowej Administracji Skarbowej gościł w łukowskiej skarbówce. Obiecał urzędnikom podwyżki Nadinspektor Piotr Walczak na spotkaniu 15 stycznia podkreślił, że inwestycja w ludzi zatrudnionych w KAS, odpowiedzialnych za wpływy do budżetu i ochronę polskiego rynku, to priorytet Ministerstwa Finansów.
Tysiące niesamodzielnych otrzymuje 500 plus
Tysiące niesamodzielnych otrzymuje 500 plus Od początku października Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Do ZUS w województwie lubelskim wpłynęło prawie 35,4 tys. wniosków w sprawie nowego świadczenia.
Spektakl teatralny dla dzieci „Zimowe przygody Kubusia" w ŁOK
Spektakl teatralny dla dzieci „Zimowe przygody Kubusia Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na kolejny spektakl z cyklu "Niedziela z teatrem".
Zderzenie w Radoryżu Kościelnym. Busem podróżowało 15 osób ...
Zderzenie w Radoryżu Kościelnym. Busem podróżowało 15 osób Do zdarzenia doszło tuż przed godz. 8 na skrzyżowaniu
Kto zrobił taki "syf"?
Kto zrobił taki - Cala kostka jest w petach. Walają się puste butelki po piwie i plastikowe sztućce. Jest też opona, która nie długo "puści korzenie" w trawnik - pisze nasza Czytelniczka.
Zainwestują w przedszkole ponad pół mln zł
Zainwestują w przedszkole ponad pół mln zł Zespół Szkół w Gołąbkach realizuje projekt pn. "Przedszkolaki w Gołąbkach". W ramach zadania powstał plac zabaw. Przedszkole zyskało nowe wyposażenie, a dzieci dodatkowe zajęcia.
Studniówka Zespołu Szkół w Adamowie
Studniówka Zespołu Szkół w Adamowie Maturzyści bawili się na pierwszym balu w dorosłym życiu.
Obchody 157. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego
Obchody 157. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego Spotkanie i przemarsz do miejsc pamięci zaplanowano w środę 22 stycznia o godz. 16:00 pod pomnikiem Powstańców Styczniowych na Placu Narutowicza.
Gminy Stanin i Krzywda dostały dofinansowanie na termomodernizację szkół ...
Gminy Stanin i Krzywda dostały dofinansowanie na termomodernizację szkół Szkoła Podstawowa w Sarnowie i Zagoździu oraz Zespół Szkół w Radoryżu Smolanym zyskają nowe oblicze.
Wypadek w Starych Kobiałkach
Wypadek w Starych Kobiałkach Kierowca osobówki uderzył w przepust drogowy i został uwięziony w samochodzie.
Czy w Łukowie powstanie nowy Klub Biznesowy?
Czy w Łukowie powstanie nowy Klub Biznesowy? Na spotkanie w Pałacyku Fantazja, 28 stycznia przyjedzie sam założyciel i Prezes Towarzystw Biznesowych- Maciej Gnyszka.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Tłumy na roztańczonym jubileuszuHarcerze opanowali Wolę OkrzejskąRuszył gruntowny remont pomieszczeń sanitarnych w łukowskim szpitaluLata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieDni Łukowa 2019: Przedszkoliada nad KrznąDni Łukowa 2019: Bieg i biesiada na inauguracjęMuzyczne warsztaty w BieszczadachFotografia abstrakcyjna w ŁOKTurniej Szkół Sienkiewiczowskich: wygrana SiedlecPrawybory w Alejach„Czyste Powietrze”: zgłoś się do programu

Obejrzyj

Lata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieSzóstka kandydatów starła się podczas Wielkiej Debaty WspólnotyMuzyczne warsztaty w BieszczadachNauczycielski protest songWiozła dwoje dzieci. Miała ponad 3 promilePotrącił 4 osoby!Kampania przeciw dopalaczomMnóstwo głosowań na sesjiPo nieboskłonie - wiosenny przebój!Medialne warszaty z uczelnią z ToruniaWjechała na czerwonym świetle. Zobacz film

Wydarzenia dodajwszystkie

Styczeń 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
30310102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
01
02
Najbliższe wydarzenia
O prawie spadkowym na UTW
O prawie spadkowym na UTW
W poniedziałek 25 listopada Galerii PROwizorium ŁOK słuchacze Łukowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyli w spotkaniu, poświęconym podstawowym zagadnieniom z prawa spadkowego
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja

Prognoza pogody

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

pozostałe: TRUDNE FINANSOWANIE BEZ BIK!
TRUDNE FINANSOWANIE BEZ BIK DLA KAŻDEGO! ( przedsiębiorcy, rolnicy oraz pozostałe osoby ) Z nami uzyskasz tanie i bezpieczne pozabankowe finansowanie ; -hipoteczne, -samochodowe, ( wszystkie pojazdy ,maszyny ...
Dam pracę: Praca kierowca międzynarodowy C+E
Firma z Sanoka zatrudni kierowcę z kategorią C+E na trasy międzynarodowe. System pracy do ustalenia. Przyjazna atmosfera oraz atrakcyjne wynagrodzenie. Ciągnik siodłowy Volvo FH 500. ...
pozostałe: Świąteczna Pożyczka
Rodzina przyjeżdża na Święta, a Ty nie masz gotówki ? Pomożemy ! Zadzwoń i skorzystaj z naszej oferty Pożyczki Świątecznej ! Szybko i bezpiecznie, Wysokie kwoty od 1000zł ...
Kupię: KUPIE WOJSKOWE STARE KOLEKCJE,ZBIORY TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Sprzedam: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje