Dziś są imieniny: Borysławy, makarego, Michała

dodane: 07-10-2019 15:48   |   wyświetleń: 1166

Obchody 80 rocznicy ostatniej bitwy

Tegorocznym uroczystościom nadano tytuł "Bitwa o honor".
Obchody 80 rocznicy ostatniej bitwy 
Capstrzyk w Kalinowym Dole 

Obchody zostały zainaugurowane odsłonięciem pomnika w Kalinowym Dole- małej wiosce, gdzie nad ranem 6 października śmierć ponieśli, żołnierze Pułku 3 Strzelców Konnych ostatni polegli w tej kampanii. Przebudowany pomnik powstał w miejscu istniejącego od początku lat 80-tych krzyża upamiętniającego tamto wydarzenie. Jego odsłonięcie połączone było z tradycyjnym capstrzykiem kawaleryjskim. Warto dodać, że uroczystość miała bardzo podniosły charakter, na co złożyły się elementy dekoracji drogi noszącej imię rotmistrza Wasiutyńskiego w biało czerwone znicze, co było inicjatywą mieszkańców Kalinowego Dołu. W okolicznościowych przemówieniach posłowie Skwarek i Głuchowski, generał Gromadziński i rotmistrz Waligórski zgodnie podkreślali rangę i konieczność powstania nowego pomnika. Wójt Karol Ponikowski nawiązał do historii i osoby pułkownika Makowieckiego, który był spoiwem między gminą Adamów a kawalerią. Odsłonięcia pomnika dokonali: posłowie Sławomir Skwarek i Krzysztof Głuchowski, generał Jarosław Gromadziński, dowódca batalionu dowodzenia 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej pułkownik Wojciech Łączyński, potomkowie żołnierzy 3 PSK, wójt Karol Ponikowski i przedstawiciele społeczności lokalnej sołtys Magdalena Kucińska i radny Andrzej Cąkała. Capstrzyk zakończyło złożenie wieńców. 


 Premiera filmu „Ostatni Bój” 

W sobotę 5 października w Woli Gułowskiej od godzin rannych zobaczyć było można obozowisko współczesnych ułanów. O godzinie 17 na cmentarzu w Turzystwie odbył się apel poległych wraz z salwą honorową. Od godziny 18 na błoniach przyklasztornych w Woli Gułowskiej można było wysłuchać koncertów patriotycznych w wykonaniu orkiestry wojskowej z Siedlec . Po paśmie koncertowym niemałą atrakcja była premiera filmu „Ostatni bój”, nad którym prace rozpoczęto w 2017 r. Film produkcji TVP jest dokumentem fabularyzowanym w reżyserii Grzegorza Gajewskiego. Opowiada on o losach wspomnianego Pułku 3 Strzelców Konnych- jednego z oddziałów SGO „Polesie”, podczas kampanii 1939 r., zaczynając od Wołkowyska, gdzie rozpoczął swój szlak bojowy, a kończąc na Woli Gułowskiej i Kalinowym Dole. Premiera była okazją do spotkania z twórcami i aktorami. Zainteresowanie projekcją było bardzo duże, gdyż na premierze w Sanktuarium zgromadziło się ponad tysiąc osób. Sam film niewątpliwie jest ciekawy i podkreśla rolę naszych ziem w historii II Wojny światowej. Jak informują producenci w najbliższym czasie będzie on kilkukrotnie emitowany w TVP.


 Święto 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej 

Finał i główne uroczystości odbyły się w niedzielę 6 października. Rozpoczęła je Msza Święta w Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września w Woli Gułowskiej. Eucharystii przewodniczył biskup polowy wojska polskiego Józef Guzdek, który w homilii nawiązał do konieczności obrony prawdy historycznej, która w dzisiejszym świecie jest mocno naciągana i przekłamywana. Po nabożeństwie na przyklasztornych błoniach odbył się ceremoniał nadania imienia generała Franciszka Kleeberga 19 Brygadzie Zmechanizowanej z Lublina, która jednocześnie przyjmie tradycje SGO „Polesie”. W ostatniej chwili swój udział w uroczystościach musiał odwołać minister Mariusz Błaszczak, którego zastąpił sekretarz stanu MON Marek Łapiński. Ciekawostką ale i bardzo symbolicznym jest fakt, że dowódcą 19 BZ od lipca tego roku jest płk Michał Rohde- prawnuk generała Kleeberga. Podczas uroczystości medalami i odznaczeniami państwowymi zostali uhonorowani weterani ostatniej bitwy ppłk rez. Mieczysław Żygłowicz i por. rez. Franciszek Skrzypczyk, obaj panowie przekroczyli już setne urodziny. Poseł Sławomir Skwarek odczytał list z podziękowaniami dla organizatorów wystosowany przez prezesa partii Prawo i Sprawiedliwość Jarosława Kaczyńskiego. Niewątpliwą atrakcją była uroczysta defilada podczas której zaprezentowali się żołnierze, kawalerzyści ale także ponad stu harcerzy. Po uroczystościach rozpoczął się piknik militarny. A było co oglądać. Do Woli Gułowskiej przybyły m.in. współczesne transportery Rosomaki, czy potężne ważące ponad 50 ton czołgi Leopardy, ale również historyczny sprzęt wojskowy. Można było spróbować swoich możliwości w strzelaniu ale również oddać krew w specjalnie sprowadzonej stacji poboru. Ponadto tradycyjnie już swoje nieprzeciętne umiejętności zaprezentowali kawalerzyści. Warto dodać, że realizacja zadań, które mają na celu kultywacje wydarzeń sprzed 80 lat już trwała ponad miesiąc. Od 3 września śladami swoich poprzedników wyruszyli na tzw „Wrześniowym szlaku”, współcześni ułani z 3 PSK, którzy przemieszczają tereny województw podlaskiego i lubelskiego, a w pierwszych dniach października dotarli na teren gminy Adamów. Szczególną popularnością cieszyła się wojskowa grochówka i specjalnie na tę okazję wypiekany chleb ze smalcem. Jak widać kilkudniowe uroczystości zaplanowane były z ogromną skalą i rozmachem i były doskonałą promocją naszej gminy. Głównymi organizatorami przedsięwzięcia są gmina Adamów, Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej, 18 Dywizja Zmechanizowana w Siedlcach, 19 Lubelska Brygada Zmechanizowana, 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana i Pułki zrzeszone w Federacji Kawalerii Ochotniczej. Obchody patronatem narodowym objął Prezydent RP Andrzej Duda. 


Żródło: Urząd Gminy w Adamowie

Komentowane

? (2019-10-07 18:00) 27 31   |   zgłoś do usunięcia
jaki był koszt tej uroczystości?
??? (2019-10-07 18:35) 24 38   |   zgłoś do usunięcia
Dobre pytanie. Jaki był koszt i czy gminę na to stać
Odp. (2019-10-08 08:44) 25 36   |   zgłoś do usunięcia
Taak. gminę stać na każdy wydatek bo jest kampania wyborcza. A czy wiecie ile będzie kosztowało gminę zatrudnienie kandydata z Adamowa gdy przegra wybory?.
Zorientowany (2019-10-08 10:45) 22 25   |   zgłoś do usunięcia
Oczywiście, że gminę stać bo potrafi skutecznie pisać projekty np do FIO, co zabezpieczyło gros wydatków. Pozostałe koszty poniosło wojsko bo to uroczystość wojskowa. Nadanie imienia i utworzenie święta 19 Brygady Zmechanizowanej.
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

KORONAWIRUS. Mieszkanka Łukowa udostępnia dom na potrzeby Izolatorium
KORONAWIRUS. Mieszkanka Łukowa udostępnia dom na potrzeby Izolatorium Z redakcją Łuków24 skontaktowała się pani Anna prowadząca Hotel Gościnna Prowansja
Na zakupy do Wojcieszkowa
Na  zakupy do Wojcieszkowa Trzecie targowisko w powiecie wznawia działalność.
ŁUKÓW: "500 plus"i i nie tylko przyniesie listonosz. Sprawdź ...
ŁUKÓW: Urząd Miasta informuje o nowych zasadach wypłaty świadczeń
WYBORY PREZYDENCKIE Nie ma chętnych do prac w komisjach ...
WYBORY PREZYDENCKIE Nie ma chętnych do prac w komisjach Łuków24.pl sprawdził jak komitetom wyborczym idzie proces zgłaszania kandydatów do prac w obwodowych komisjach. Termin rejestracji upływa 10 kwietnia o północy.
Zmarł związany z Łukowem ks Lucjan Chojniak
Zmarł związany z Łukowem ks Lucjan Chojniak  Emerytowany kapłan służył Panu Bogu 62 lata. Urodził się w Łazach
Starosta Dariusz Szustek i radny Ryszard Szczygieł odebrali ...
Starosta Dariusz Szustek  i radny Ryszard Szczygieł odebrali tablety, które trafią do szkół Radny wojewódzki poinformował o tym fakcie w mediach społecznościowych
Zmiany w dodatkowym zasiłku opiekuńczym
Zmiany w dodatkowym zasiłku opiekuńczym Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą już korzystać rodzice dzieci z niepełnosprawnościami, które mają więcej niż siedem lat i rodzice dorosłych niepełnosprawnych. Zmiany wprowadziła tzw. tarcza antykryzysowa. W samym kwietniu do ZUS w woj. lubelskim wpłynęło ponad 3,5 tys. wniosków w sprawie zasiłku.
KORONAWIRUS. Izolatoria dla zakażonych i czekających na wynik badań. ...
KORONAWIRUS. Izolatoria dla zakażonych i czekających na wynik badań.  Dwa są w Łukowie W województwie lubelskim powstało już 16 miejsc - tzw izolatoriów. Mogą pomieścić około 1000 osób.
Urząd Marszałkowski kupił płyn do dezynfekcji
Urząd Marszałkowski kupił płyn do dezynfekcji Zarząd Województwa Lubelskiego zdecydował się zakupić piętnaście tysięcy litrów płynu dezynfekcyjnego produkowanego przez Polski Koncern Naftowy Orlen.
Gmina Wojcieszków zaprasza na wirtualny spacer
Gmina Wojcieszków zaprasza na wirtualny spacer W tym tak trudnym czasie, kiedy obowiązują ograniczenia w związku z pandemią zapraszamy Państwa do wirtualnego spaceru zrealizowanego w ramach projektu współpracy ?Promocja i Turystyka? - zachęcają urzędnicy w mediach społecznościowych.
Obwodnica Łukowa to "ściema". W co gra GDDKiA?
Obwodnica Łukowa to Do 10 kwietnia trwają konsultacje ws. programu budowy 100 obwodnicy w Polsce.
Stał pod sklepem, ale nie zamierzał robić zakupów. Poszedł ...
Stał pod sklepem, ale nie zamierzał robić zakupów. Poszedł kraść Wysoka grzywna grozi 27-latkowi, który mimo upomnień policjantów nie poszedł do domu. Zamiast tego poszedł do innego sklepu i ukradł 44 tabliczki czekolady.
155 laptopów dla uczniów i nauczycieli
155 laptopów dla uczniów i nauczycieli 155 uczniów i nauczycieli szkół powiatu łukowskiego zostanie wyposażonych w nowy sprzęt
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Tłumy na roztańczonym jubileuszuHarcerze opanowali Wolę OkrzejskąRuszył gruntowny remont pomieszczeń sanitarnych w łukowskim szpitaluLata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieDni Łukowa 2019: Przedszkoliada nad KrznąDni Łukowa 2019: Bieg i biesiada na inauguracjęMuzyczne warsztaty w BieszczadachFotografia abstrakcyjna w ŁOKTurniej Szkół Sienkiewiczowskich: wygrana SiedlecPrawybory w Alejach„Czyste Powietrze”: zgłoś się do programu

Obejrzyj

Wywieźli odpady do lasuLata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieSzóstka kandydatów starła się podczas Wielkiej Debaty WspólnotyMuzyczne warsztaty w BieszczadachNauczycielski protest songWiozła dwoje dzieci. Miała ponad 3 promilePotrącił 4 osoby!Kampania przeciw dopalaczomMnóstwo głosowań na sesjiPo nieboskłonie - wiosenny przebój!Medialne warszaty z uczelnią z Torunia

Wydarzenia dodajwszystkie

Kwiecień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
30310102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930
01
02
03
Najbliższe wydarzenia
O prawie spadkowym na UTW
O prawie spadkowym na UTW
W poniedziałek 25 listopada Galerii PROwizorium ŁOK słuchacze Łukowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyli w spotkaniu, poświęconym podstawowym zagadnieniom z prawa spadkowego
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja

Prognoza pogody

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Dam pracę: Praca przy remontach
Zatrudnię do pracy przy remontach malarzy, szpachlarzy, glazurników. Praca w Warszawie z zakwaterowaniem. Wysokie stawki wynagrodzenia. Wymagane doświadczenie. W przypadku pytań tel: 519583163
Kupię: KUPIE STARE DREWNIANE ŚMIGŁO OD SAMOLOTU TELEFON 694-972-047
kupie stare przedwojenne śmigło drewniane do starego samolotu, polskiego niemieckiego, czeskiego, angielskiego lub innego,do kolekcji.telefon 694972047
Kupię: KUPIE WOJSKOWE STARE DOKUMENTY,ZDJĘCIA,LEGITYMACJE TELEFON 694972047
Kupie dokumenty z drugiej wojny światowej i starsze listy z obozów koncentracyjnych,legitymacje, stare pisma, dyplomy, dokumenty wojskowe, zdjęcia, widokówki, obrazki,obrazy,mundury,szable,bagnety,kordziki,odznaki,odznaczenia,medale,ordery za ciekawe dobrze zapłacę telefon ...
Inne: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Sprzedam: KUPIE WOJSKOWE STARE SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje