Dziś są imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa

dodane: 07-10-2019 15:48   |   wyświetleń: 782

Obchody 80 rocznicy ostatniej bitwy

Tegorocznym uroczystościom nadano tytuł "Bitwa o honor".
Obchody 80 rocznicy ostatniej bitwy 
Capstrzyk w Kalinowym Dole 

Obchody zostały zainaugurowane odsłonięciem pomnika w Kalinowym Dole- małej wiosce, gdzie nad ranem 6 października śmierć ponieśli, żołnierze Pułku 3 Strzelców Konnych ostatni polegli w tej kampanii. Przebudowany pomnik powstał w miejscu istniejącego od początku lat 80-tych krzyża upamiętniającego tamto wydarzenie. Jego odsłonięcie połączone było z tradycyjnym capstrzykiem kawaleryjskim. Warto dodać, że uroczystość miała bardzo podniosły charakter, na co złożyły się elementy dekoracji drogi noszącej imię rotmistrza Wasiutyńskiego w biało czerwone znicze, co było inicjatywą mieszkańców Kalinowego Dołu. W okolicznościowych przemówieniach posłowie Skwarek i Głuchowski, generał Gromadziński i rotmistrz Waligórski zgodnie podkreślali rangę i konieczność powstania nowego pomnika. Wójt Karol Ponikowski nawiązał do historii i osoby pułkownika Makowieckiego, który był spoiwem między gminą Adamów a kawalerią. Odsłonięcia pomnika dokonali: posłowie Sławomir Skwarek i Krzysztof Głuchowski, generał Jarosław Gromadziński, dowódca batalionu dowodzenia 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej pułkownik Wojciech Łączyński, potomkowie żołnierzy 3 PSK, wójt Karol Ponikowski i przedstawiciele społeczności lokalnej sołtys Magdalena Kucińska i radny Andrzej Cąkała. Capstrzyk zakończyło złożenie wieńców. 


 Premiera filmu „Ostatni Bój” 

W sobotę 5 października w Woli Gułowskiej od godzin rannych zobaczyć było można obozowisko współczesnych ułanów. O godzinie 17 na cmentarzu w Turzystwie odbył się apel poległych wraz z salwą honorową. Od godziny 18 na błoniach przyklasztornych w Woli Gułowskiej można było wysłuchać koncertów patriotycznych w wykonaniu orkiestry wojskowej z Siedlec . Po paśmie koncertowym niemałą atrakcja była premiera filmu „Ostatni bój”, nad którym prace rozpoczęto w 2017 r. Film produkcji TVP jest dokumentem fabularyzowanym w reżyserii Grzegorza Gajewskiego. Opowiada on o losach wspomnianego Pułku 3 Strzelców Konnych- jednego z oddziałów SGO „Polesie”, podczas kampanii 1939 r., zaczynając od Wołkowyska, gdzie rozpoczął swój szlak bojowy, a kończąc na Woli Gułowskiej i Kalinowym Dole. Premiera była okazją do spotkania z twórcami i aktorami. Zainteresowanie projekcją było bardzo duże, gdyż na premierze w Sanktuarium zgromadziło się ponad tysiąc osób. Sam film niewątpliwie jest ciekawy i podkreśla rolę naszych ziem w historii II Wojny światowej. Jak informują producenci w najbliższym czasie będzie on kilkukrotnie emitowany w TVP.


 Święto 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej 

Finał i główne uroczystości odbyły się w niedzielę 6 października. Rozpoczęła je Msza Święta w Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września w Woli Gułowskiej. Eucharystii przewodniczył biskup polowy wojska polskiego Józef Guzdek, który w homilii nawiązał do konieczności obrony prawdy historycznej, która w dzisiejszym świecie jest mocno naciągana i przekłamywana. Po nabożeństwie na przyklasztornych błoniach odbył się ceremoniał nadania imienia generała Franciszka Kleeberga 19 Brygadzie Zmechanizowanej z Lublina, która jednocześnie przyjmie tradycje SGO „Polesie”. W ostatniej chwili swój udział w uroczystościach musiał odwołać minister Mariusz Błaszczak, którego zastąpił sekretarz stanu MON Marek Łapiński. Ciekawostką ale i bardzo symbolicznym jest fakt, że dowódcą 19 BZ od lipca tego roku jest płk Michał Rohde- prawnuk generała Kleeberga. Podczas uroczystości medalami i odznaczeniami państwowymi zostali uhonorowani weterani ostatniej bitwy ppłk rez. Mieczysław Żygłowicz i por. rez. Franciszek Skrzypczyk, obaj panowie przekroczyli już setne urodziny. Poseł Sławomir Skwarek odczytał list z podziękowaniami dla organizatorów wystosowany przez prezesa partii Prawo i Sprawiedliwość Jarosława Kaczyńskiego. Niewątpliwą atrakcją była uroczysta defilada podczas której zaprezentowali się żołnierze, kawalerzyści ale także ponad stu harcerzy. Po uroczystościach rozpoczął się piknik militarny. A było co oglądać. Do Woli Gułowskiej przybyły m.in. współczesne transportery Rosomaki, czy potężne ważące ponad 50 ton czołgi Leopardy, ale również historyczny sprzęt wojskowy. Można było spróbować swoich możliwości w strzelaniu ale również oddać krew w specjalnie sprowadzonej stacji poboru. Ponadto tradycyjnie już swoje nieprzeciętne umiejętności zaprezentowali kawalerzyści. Warto dodać, że realizacja zadań, które mają na celu kultywacje wydarzeń sprzed 80 lat już trwała ponad miesiąc. Od 3 września śladami swoich poprzedników wyruszyli na tzw „Wrześniowym szlaku”, współcześni ułani z 3 PSK, którzy przemieszczają tereny województw podlaskiego i lubelskiego, a w pierwszych dniach października dotarli na teren gminy Adamów. Szczególną popularnością cieszyła się wojskowa grochówka i specjalnie na tę okazję wypiekany chleb ze smalcem. Jak widać kilkudniowe uroczystości zaplanowane były z ogromną skalą i rozmachem i były doskonałą promocją naszej gminy. Głównymi organizatorami przedsięwzięcia są gmina Adamów, Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej, 18 Dywizja Zmechanizowana w Siedlcach, 19 Lubelska Brygada Zmechanizowana, 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana i Pułki zrzeszone w Federacji Kawalerii Ochotniczej. Obchody patronatem narodowym objął Prezydent RP Andrzej Duda. 


Żródło: Urząd Gminy w Adamowie

Komentowane

? (2019-10-07 18:00) 3 5   |   zgłoś do usunięcia
jaki był koszt tej uroczystości?
??? (2019-10-07 18:35) 4 6   |   zgłoś do usunięcia
Dobre pytanie. Jaki był koszt i czy gminę na to stać
Odp. (2019-10-08 08:44) 3 4   |   zgłoś do usunięcia
Taak. gminę stać na każdy wydatek bo jest kampania wyborcza. A czy wiecie ile będzie kosztowało gminę zatrudnienie kandydata z Adamowa gdy przegra wybory?.
Zorientowany (2019-10-08 10:45) 3 4   |   zgłoś do usunięcia
Oczywiście, że gminę stać bo potrafi skutecznie pisać projekty np do FIO, co zabezpieczyło gros wydatków. Pozostałe koszty poniosło wojsko bo to uroczystość wojskowa. Nadanie imienia i utworzenie święta 19 Brygady Zmechanizowanej.
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Śmierć 83-letniego rowerzysty
Śmierć 83-letniego rowerzysty GMINA ŁUKÓW Policjanci wyjaśniają okoliczności śmiertelnego wypadku drogowego, do którego doszło w sobotę w Łazach.
Wernisaż wystawy fotografii Marka Króla
Wernisaż wystawy fotografii Marka Króla Ten, kto żyje, widzi dużo. Ten, kto podróżuje, widzi więcej.
Parisel Palace zaprasza na konferencję "Być kobietą On Tour"
 Parisel Palace zaprasza na konferencję Wydarzenie zostało zaplanowane na 25 października. Start o 18.
Księgowa skazana: musi zwrócić przywłaszczone pieniądze ...
Księgowa skazana: musi zwrócić przywłaszczone pieniądze WOLA MYSŁOWSKA Ewa K., była księgowa Urzędu Gminy w Woli Mysłowskiej, oskarżona o przywłaszczenie ponad 220 tys. zł, dostała 2 lata więzienia w zawieszeniu. Musi także zwrócić pokrzywdzonym ukradzione pieniądze.
Policjanci z owczarkami odwiedzili "Czwórkę"
Policjanci z owczarkami odwiedzili ŁUKÓW Uczniów z SP nr 4 odwiedzili przewodnicy psów policyjnych: Artur Miszta i Grzegorz Patyński z czworonożnymi podopiecznymi Margot i Heliosem. Policjanci zademonstrowali jak postępować, gdy dochodzi do ataku ze strony zwierząt.
Porady dla podopiecznych GOPS w Krzywdzie za darmo
Porady dla podopiecznych GOPS w Krzywdzie za darmo Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krzywdzie przypomina mieszkańcom, że mogą korzystać z porad specjalistów różnych dziedzin i terapeutów. Konsultacje są bezpłatne, ponieważ odbywają się w ramach projektu, na który ośrodek pozyskał pieniądze z Unii Europejskiej.
Programowali roboty w Krynce
Programowali roboty w Krynce GMINA ŁUKÓW W szkole w Krynce uczniowie klas IV-VIII mieli zajęcia z robotyki. Zabawka JIMU Robot umożliwiła im naukę programowania poprzez zabawę.
Szkoła z Zarzecza Łukowskiego wygrała 16 laptopów
Szkoła z Zarzecza Łukowskiego wygrała 16 laptopów GMINA ŁUKÓW Zespół Szkolno -Przedszkolny w Zarzeczu wygrał mobilną pracownię multimedialną składającą się z 16 laptopów z dostępem do bezpiecznego, szybkiego i bezpłatnego Internetu.
21-letni Ukrainiec wbiegł na tory i zginął
21-letni Ukrainiec wbiegł na tory i zginął Do tragicznego wypadku doszło dzisiaj w nocy Łukowie w rejonie ul. Żelechowskiej. Pociąg towarowy relacji Świerże Górne - Jaszczów potrącił młodego mężczyznę. Jak wstępnie ustalono 21-letni obywatel Ukrainy minął opuszczone szlabany i wbiegł wprost pod nadjeżdżający pociąg. Pieszy poniósł śmierć na miejscu.
Kolejny sukces podopiecznych Zenona Pawlikowskiego
Kolejny sukces podopiecznych Zenona Pawlikowskiego Reprezentanci KSW Łuków walczyli w Mazowieckiej Lidze Kickboxingu. Zawody rozegrano na obiektach FC Legia- sekcji sztuk walki klubu Legia Warszawa.
"Ach! Co to był za ślub..."
W Muzeum Regionalnym w Łukowie można będzie zobaczyć fotografie ślubne z okresu dwudziestolecia międzywojennego, przez okres powojenny aż do lat 80-tych.
Wpadł 28-Latek, który miał okraść łukowskiego przedsiębiorcę WIDEO) ...
Wpadł 28-Latek, który miał okraść łukowskiego przedsiębiorcę WIDEO) Łukowscy kryminalni przy współpracy z policjantami z KWP w Lublinie i KSP zatrzymali wczoraj w Warszawie 28-letniego mężczyznę. Funkcjonariusze typowali go do sprawy kradzieży 340 tys. zł. z konta łukowskiego przedsiębiorcy.
Kiedy dzwonisz na policję może odebrać najlepszy dyżurny regionu ...
Kiedy dzwonisz na policję może odebrać najlepszy dyżurny regionu Podkom. Jarosław Metkowski z KPP w Łukowie najlepszym dyżurnym na Lubelszczyźnie
Jeśli masz możliwości, nie wahaj się! Dlaczego warto wybrać ...
Jeśli masz możliwości, nie wahaj się! Dlaczego warto wybrać projekt domu z piwnicą? Nieraz słyszymy od starszego pokolenia - kiedyś to były czasy? żyło się spokojniej, inaczej i domy budowało się inaczej! To absolutna prawda ? domy budowało się inaczej, choć to oczywiście wcale nie znaczy, że lepiej. Co się zmieniło?
Wielkie remonty u strażaków w Wojcieszkowie
Wielkie remonty u strażaków w Wojcieszkowie Druhowie zakasali rękawy i zmodernizowali strażnicę.
Łukasz Jakóbiak będzie motywował w Sięciaszce. KONKURS DLA CZYTELNIKÓW ...
Łukasz Jakóbiak będzie motywował w Sięciaszce. KONKURS DLA CZYTELNIKÓW Zdradź nam swój sposób na jesienne "nic mi się nie chce". Wygraj jedną podwójną wejściówkę na wykład motywacyjny Łukasza Jakóbiaka.
Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na koncert „Przeboje XX wieku". ...
Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na koncert „Przeboje XX wieku Wydarzenie odbędzie się w piątek 25 października o godz. 18:00 w sali widowiskowej ŁOK.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Tłumy na roztańczonym jubileuszuHarcerze opanowali Wolę OkrzejskąRuszył gruntowny remont pomieszczeń sanitarnych w łukowskim szpitaluLata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieDni Łukowa 2019: Przedszkoliada nad KrznąDni Łukowa 2019: Bieg i biesiada na inauguracjęMuzyczne warsztaty w BieszczadachFotografia abstrakcyjna w ŁOKTurniej Szkół Sienkiewiczowskich: wygrana SiedlecPrawybory w Alejach„Czyste Powietrze”: zgłoś się do programu

Obejrzyj

Lata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieSzóstka kandydatów starła się podczas Wielkiej Debaty WspólnotyMuzyczne warsztaty w BieszczadachNauczycielski protest songWiozła dwoje dzieci. Miała ponad 3 promilePotrącił 4 osoby!Kampania przeciw dopalaczomMnóstwo głosowań na sesjiPo nieboskłonie - wiosenny przebój!Medialne warszaty z uczelnią z ToruniaWjechała na czerwonym świetle. Zobacz film

Wydarzenia dodajwszystkie

Październik 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
30010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
01
02
03
Najbliższe wydarzenia
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja
XVI Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół w Gręzówce
XVI Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół w Gręzówce
W sobotę 5 października o godz. 10.00 w Zespole Szkół w Gręzówce odbędzie się XVI Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół w Gręzówce. Prawo startu w turnieju mają uczniowie wszystkich typów szkół oraz inni miłośnicy gry w szachy.

Prognoza pogody

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Dam pracę: Majster robót drogowych
Firma zajmująca się m. in. utrzymaniem dróg i autostrad, zatrudni pracownika na stanowisko Majster robót drogowych Miejsce pracy: Międzyrzec Podlaski Oczekiwania wobec Kandydatów: - umiejętność czytania dokumentacji technicznej, - samodzielność ...
Kupię: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Inne: KUPIE WOJSKOWE STARE SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Sprzedam: KUPIE WOJSKOWE STARE KOLEKCJE,ZBIORY TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
pozostałe: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje