Dziś są imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Redakcja  / Bartosz Szumowski
dodane: 31-07-2019 08:07   |   wyświetleń: 2259

Wyłączyli wszystkie lampy w gminie

GMINA WOJCIESZKÓW: Do 15 sierpnia nie będzie działać oświetlenie uliczne na terenie gminy. - To nie jest oszczędzanie kosztem mieszkańców - tłumaczy zastępca wójta.
Wyłączyli wszystkie lampy w gminie 

Do redakcji "Wspólnoty" zgłosili się mieszkańcy gminy Wojcieszków zaniepokojeni tym, że po zmroku nie świeci się tam ani jedna lampa uliczna.

- Czy to dlatego, że gmina bankrutuje? - chcieli wiedzieć.

To nie nowość

Pytanie to skierowaliśmy do Piotra Goławskiego, zastępcy wójta. Dziwi go, że mieszkańcy zauważyli brak światła w połowie miesiąca.

- Lampy wyłączyliśmy na początku lipca - informuje. - Ale to nie jest nowe rozwiązanie w naszej gminie. Stosowano je tu od lat, prawie zawsze w czerwcu i okresie wakacyjnym. Wyjątek, z tego, co mi wiadomo, stanowił tylko fragment ul. Kościelnej, prowadzący do ośrodka zdrowia, w którym była wtedy świadczona nocna pomoc lekarska.

Jak dodaje, początkowo Urząd Gminy nie planował wyłączania lamp latem.

- Pomysł, by tak zrobić, pojawił się po ostatniej sesji Rady Gminy.

Goławski informuje też, że oświetlenie gminnych ulic zostanie ponownie uruchomione już 15 sierpnia.

- To dlatego, że wtedy dni są znacznie krótsze niż teraz, a mieszkańcy powoli wracają z wakacji i ruch na drogach jest większy - wyjaśnia.

Będzie oszczędność

Jak się okazuje, przez tych kilka tygodni samorząd może zaoszczędzić kilkanaście tysięcy.

- W całym 2018 r. na energię elektryczną do oświetlenia drogowego wydaliśmy ponad 83 tys. zł, czyli prawie 7 tys. miesięcznie. Średnia miesięczna z bieżącego roku sięga już 8 tys., a do tego dochodzą koszty konserwacji w wysokości 10,5 tys. rocznie. Szacujemy, że przez 1,5 miesiąca możemy zaoszczędzić ponad 14,5 tys. zł – wylicza zastępca wójta.

Wymiana i rozbudowa

Urząd Gminy opublikował na swojej stronie oficjalną informację w tej sprawie. Czytamy w niej między innymi: "Jednocześnie informujemy, iż Gmina Wojcieszków podjęła działania w celu uzyskania dofinansowania na kompleksową modernizację oświetlenia ulicznego".

- Obecnie posiadamy ponad 600 opraw, w większości rtęciowe i sodowe, które są bardzo energochłonne, ale dają niewiele światła. Są też miejscowości, które dziś w ogóle nie posiadają lamp ulicznych. Dlatego planujemy wymianę praktycznie wszystkich opraw na nowe, energooszczędne lampy LED i wybudowanie nowych instalacji oświetlenia ulicznego przynajmniej w terenie zabudowanym, jeśli będzie istniała taka możliwość - informuje zastępca wójta.

Będzie dotacja?

Z kolei wójt Agnieszka Cieślak informuje, że gmina chce pieniędzy na ten cel poszukać w funduszach unijnych.

-  Samorząd wojewódzki zapowiada nabór takich wniosków na przełom września i października. Chcemy skorzystać z tej szansy, a pieniądze, które oszczędzimy na czasowym wyłączeniu latarni, przeznaczyć na przykład na opracowanie dokumentacji projektowej - dodaje.

Gmina rozpoczęła starania o dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. W jego ramach będzie można pozyskać aż do 85 proc. kosztów inwestycji.

- By ją uzyskać, musimy stworzyć Strategię Rozwoju Gminy i tak zwany Plan Gospodarki Niskoemisyjnej - kończy Piotr Goławski.


Komentowane

ElektRYK (2019-07-31 08:47) 12 7   |   zgłoś do usunięcia
Przegumowac
Q (2019-07-31 09:03) 13 9   |   zgłoś do usunięcia
Dzięki temu powstanie oszczędność, oszczędność którą przeznaczą na premie dla siebie.
Co??? (2019-07-31 09:23) 11 7   |   zgłoś do usunięcia
Panie zastępco wójta dlaczego pan plecie takie głupoty?, jeszcze pan nie wie, że każde ograniczenia w wykonywaniu zadań gminy działają na niekorzyść mieszkańców.
Czytelnick (2019-07-31 10:08) 10 11   |   zgłoś do usunięcia
Zdjęcie na pierwszy rzut oka wygląda z lat 80-tych jeszcze brakuje aut z tamtego okresu. Komentarz jest oczywiście pozytywny.
Wojtek (2019-07-31 10:23) 10 7   |   zgłoś do usunięcia
A to dobra zmiana haha
Guma Zmiana (2019-07-31 11:52) 9 14   |   zgłoś do usunięcia
Przegumować wszystkie lampy .
Gość (2019-07-31 11:54) 9 11   |   zgłoś do usunięcia
Ha ha ha ale ta gmina upada dzięki komu? Przecież to było wiadomo od razu że nie odpowiednią osoba na stołku wujta doprowadzi do takiego czegoś.
En (2019-07-31 12:54) 10 7   |   zgłoś do usunięcia
W Łukowie na niektórych słupach świecą się dwie lampy. Bez żadnej osłony, prosto w okna , taka wielka żarówa może porazić wzrok. Łuków jest oświetlony jak Las Vegas. W nocy widno jak w dzień.
Olo (2019-07-31 13:02) 15 7   |   zgłoś do usunięcia
Przegumowac lampiony i lampucery.
Naczelna ryba RP (2019-08-01 07:39) 11 11   |   zgłoś do usunięcia
Sałatka z rukolą i łososiem Jest pyszna, lekkostrawna i bardzo zdrowa. Często robię ją wiosną, gdy chcę zrzucić kilka kilogramów. Smakuje także rodzinie i przyjaciołom.
Juzek (2019-08-01 09:54) 12 10   |   zgłoś do usunięcia
Pan Piotr to niech wypowiada się za Stanin a nie Wojcieszkow bo albo kłamie a jak nie to ma złych informatorów. Lamp świeciły się w wakacje w ubiegłych latach do 22 lub 23,dokladnie nie pamiętam i w całym Wojcieszkowie a nie na kościelnej. Szkoda komentować tego co się dzieje. Ja proponuję niech Pani Cieslak przyjedzie o 21:30 i przejdzie się od młyna do stokrotki, poczuje się jak mieszkańcy, którzy idąc w ciemnościach na ślepo oganiaja się od psów albo boją się czy któryś z Panów koło młyna nie przywali butelką w głowę. Co do oświetlenia w ubiegłych latach to może Beti się wypowie, bo wszystko wie i zawsze prawdę mówi. Poza tym 7000 zł oszczędności za bezpieczeństwo mieszkańców gminy, super odpowiedzialność, pzdr
do Juzek (2019-08-01 10:58) 10 9   |   zgłoś do usunięcia
7tys musi byc oszczednosci bo skad na premie wezmie dla siebie ?
Wola (2019-08-01 13:03) 10 7   |   zgłoś do usunięcia
Dobra zmiana w gminie, oj dobra.
awd (2019-08-01 14:21) 10 8   |   zgłoś do usunięcia
stolki obsadzone na ludzi wywalone takie jest motto po wyborach a naiwny narod na nastepne poleci skuszony obietnicami .
DOWŁADZY (2019-08-01 22:42) 10 12   |   zgłoś do usunięcia
Jadac od Józefowa gminy STANIN w ...kierunku Łukowa ,,,lampa która stoi w CZERSLI na pierwszym zakrecie po prawej stronie jest skierowana centralnie w oczy kierowcy który jedzie od JOZEFOWA PRosba do wójta Stanina bo w NIM tylko nadzieja,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Wer (2019-08-01 23:03) 10 8   |   zgłoś do usunięcia
Premie będzie miała jak kamień odkopie i go sprzeda pani wójt...
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Potrącenie 17-latki. Kierująca pojazdem w ostatniej chwili zauważyła pieszą. ...
Potrącenie 17-latki. Kierująca pojazdem w ostatniej chwili zauważyła pieszą. Łukowscy policjanci ustalają okoliczności wypadku, do którego doszło wczoraj wieczorem w Ryżkach. 17-latka została potrącona przez samochód marki Peugeot.
Walentynki z Gwiazdą, czyli Kolory Miłości w wykonaniu Alicji ...
Walentynki z Gwiazdą, czyli Kolory Miłości w wykonaniu Alicji Węgorzewskiej Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza 14 lutego o godzinie 19:30 na niezwykły walentynkowy wieczór z gwiazdą światowych scen operowych, dyrektor opery, producentką, aktorką i jednym z najlepszych, niepowtarzalnych mezzosopranów ? Alicją Węgorzewską. Gwiazda znana jest także z udziału w jury popularnego programu BITWA NA GŁOSY.
Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej. Szansa na indeks
Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej. Szansa na indeks Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana już po raz 24. podjęło się organizacji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, który daje młodym ludziom z całego kraju możliwość dostania się na wybrane uczelnie.
(Aktualizacja) W Ryżkach spłonął samochód
(Aktualizacja) W Ryżkach spłonął samochód  Pożar auta w Ryżkach.. Materiał udostępnił "Stanisław Pogotowie"
Szef Krajowej Administracji Skarbowej gościł w łukowskiej skarbówce. Obiecał ...
Szef Krajowej Administracji Skarbowej gościł w łukowskiej skarbówce. Obiecał urzędnikom podwyżki Nadinspektor Piotr Walczak na spotkaniu 15 stycznia podkreślił, że inwestycja w ludzi zatrudnionych w KAS, odpowiedzialnych za wpływy do budżetu i ochronę polskiego rynku, to priorytet Ministerstwa Finansów.
Tysiące niesamodzielnych otrzymuje 500 plus
Tysiące niesamodzielnych otrzymuje 500 plus Od początku października Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Do ZUS w województwie lubelskim wpłynęło prawie 35,4 tys. wniosków w sprawie nowego świadczenia.
Spektakl teatralny dla dzieci „Zimowe przygody Kubusia" w ŁOK
Spektakl teatralny dla dzieci „Zimowe przygody Kubusia Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na kolejny spektakl z cyklu "Niedziela z teatrem".
Zderzenie w Radoryżu Kościelnym. Busem podróżowało 15 osób ...
Zderzenie w Radoryżu Kościelnym. Busem podróżowało 15 osób Do zdarzenia doszło tuż przed godz. 8 na skrzyżowaniu
Kto zrobił taki "syf"?
Kto zrobił taki - Cala kostka jest w petach. Walają się puste butelki po piwie i plastikowe sztućce. Jest też opona, która nie długo "puści korzenie" w trawnik - pisze nasza Czytelniczka.
Zainwestują w przedszkole ponad pół mln zł
Zainwestują w przedszkole ponad pół mln zł Zespół Szkół w Gołąbkach realizuje projekt pn. "Przedszkolaki w Gołąbkach". W ramach zadania powstał plac zabaw. Przedszkole zyskało nowe wyposażenie, a dzieci dodatkowe zajęcia.
Studniówka Zespołu Szkół w Adamowie
Studniówka Zespołu Szkół w Adamowie Maturzyści bawili się na pierwszym balu w dorosłym życiu.
Obchody 157. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego
Obchody 157. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego Spotkanie i przemarsz do miejsc pamięci zaplanowano w środę 22 stycznia o godz. 16:00 pod pomnikiem Powstańców Styczniowych na Placu Narutowicza.
Gminy Stanin i Krzywda dostały dofinansowanie na termomodernizację szkół ...
Gminy Stanin i Krzywda dostały dofinansowanie na termomodernizację szkół Szkoła Podstawowa w Sarnowie i Zagoździu oraz Zespół Szkół w Radoryżu Smolanym zyskają nowe oblicze.
Wypadek w Starych Kobiałkach
Wypadek w Starych Kobiałkach Kierowca osobówki uderzył w przepust drogowy i został uwięziony w samochodzie.
Czy w Łukowie powstanie nowy Klub Biznesowy?
Czy w Łukowie powstanie nowy Klub Biznesowy? Na spotkanie w Pałacyku Fantazja, 28 stycznia przyjedzie sam założyciel i Prezes Towarzystw Biznesowych- Maciej Gnyszka.
XX Ogólnopolski Bieg Uliczny "Grzmią pod Stoczkiem armaty"
XX Ogólnopolski Bieg Uliczny Zawodnicy pobiegną 15 lutego. Bieg główny to dystans 10 km.
Fundusze Norweskie nie dla Łukowa
Fundusze Norweskie nie dla Łukowa Co dalej z finansowaniem komunikacji?
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Tłumy na roztańczonym jubileuszuHarcerze opanowali Wolę OkrzejskąRuszył gruntowny remont pomieszczeń sanitarnych w łukowskim szpitaluLata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieDni Łukowa 2019: Przedszkoliada nad KrznąDni Łukowa 2019: Bieg i biesiada na inauguracjęMuzyczne warsztaty w BieszczadachFotografia abstrakcyjna w ŁOKTurniej Szkół Sienkiewiczowskich: wygrana SiedlecPrawybory w Alejach„Czyste Powietrze”: zgłoś się do programu

Obejrzyj

Lata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieSzóstka kandydatów starła się podczas Wielkiej Debaty WspólnotyMuzyczne warsztaty w BieszczadachNauczycielski protest songWiozła dwoje dzieci. Miała ponad 3 promilePotrącił 4 osoby!Kampania przeciw dopalaczomMnóstwo głosowań na sesjiPo nieboskłonie - wiosenny przebój!Medialne warszaty z uczelnią z ToruniaWjechała na czerwonym świetle. Zobacz film

Wydarzenia dodajwszystkie

Styczeń 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
30310102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
01
02
Najbliższe wydarzenia
O prawie spadkowym na UTW
O prawie spadkowym na UTW
W poniedziałek 25 listopada Galerii PROwizorium ŁOK słuchacze Łukowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyli w spotkaniu, poświęconym podstawowym zagadnieniom z prawa spadkowego
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja

Prognoza pogody

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

pozostałe: TRUDNE FINANSOWANIE BEZ BIK!
TRUDNE FINANSOWANIE BEZ BIK DLA KAŻDEGO! ( przedsiębiorcy, rolnicy oraz pozostałe osoby ) Z nami uzyskasz tanie i bezpieczne pozabankowe finansowanie ; -hipoteczne, -samochodowe, ( wszystkie pojazdy ,maszyny ...
Dam pracę: Praca kierowca międzynarodowy C+E
Firma z Sanoka zatrudni kierowcę z kategorią C+E na trasy międzynarodowe. System pracy do ustalenia. Przyjazna atmosfera oraz atrakcyjne wynagrodzenie. Ciągnik siodłowy Volvo FH 500. ...
pozostałe: Świąteczna Pożyczka
Rodzina przyjeżdża na Święta, a Ty nie masz gotówki ? Pomożemy ! Zadzwoń i skorzystaj z naszej oferty Pożyczki Świątecznej ! Szybko i bezpiecznie, Wysokie kwoty od 1000zł ...
Kupię: KUPIE WOJSKOWE STARE KOLEKCJE,ZBIORY TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Sprzedam: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje