Dziś są imieniny: Amadeusza, Cezaryny, Juliany

Redakcja  / Bartosz Szumowski
dodane: 31-07-2019 08:07   |   wyświetleń: 2402

Wyłączyli wszystkie lampy w gminie

GMINA WOJCIESZKÓW: Do 15 sierpnia nie będzie działać oświetlenie uliczne na terenie gminy. - To nie jest oszczędzanie kosztem mieszkańców - tłumaczy zastępca wójta.
Wyłączyli wszystkie lampy w gminie 

Do redakcji "Wspólnoty" zgłosili się mieszkańcy gminy Wojcieszków zaniepokojeni tym, że po zmroku nie świeci się tam ani jedna lampa uliczna.

- Czy to dlatego, że gmina bankrutuje? - chcieli wiedzieć.

To nie nowość

Pytanie to skierowaliśmy do Piotra Goławskiego, zastępcy wójta. Dziwi go, że mieszkańcy zauważyli brak światła w połowie miesiąca.

- Lampy wyłączyliśmy na początku lipca - informuje. - Ale to nie jest nowe rozwiązanie w naszej gminie. Stosowano je tu od lat, prawie zawsze w czerwcu i okresie wakacyjnym. Wyjątek, z tego, co mi wiadomo, stanowił tylko fragment ul. Kościelnej, prowadzący do ośrodka zdrowia, w którym była wtedy świadczona nocna pomoc lekarska.

Jak dodaje, początkowo Urząd Gminy nie planował wyłączania lamp latem.

- Pomysł, by tak zrobić, pojawił się po ostatniej sesji Rady Gminy.

Goławski informuje też, że oświetlenie gminnych ulic zostanie ponownie uruchomione już 15 sierpnia.

- To dlatego, że wtedy dni są znacznie krótsze niż teraz, a mieszkańcy powoli wracają z wakacji i ruch na drogach jest większy - wyjaśnia.

Będzie oszczędność

Jak się okazuje, przez tych kilka tygodni samorząd może zaoszczędzić kilkanaście tysięcy.

- W całym 2018 r. na energię elektryczną do oświetlenia drogowego wydaliśmy ponad 83 tys. zł, czyli prawie 7 tys. miesięcznie. Średnia miesięczna z bieżącego roku sięga już 8 tys., a do tego dochodzą koszty konserwacji w wysokości 10,5 tys. rocznie. Szacujemy, że przez 1,5 miesiąca możemy zaoszczędzić ponad 14,5 tys. zł – wylicza zastępca wójta.

Wymiana i rozbudowa

Urząd Gminy opublikował na swojej stronie oficjalną informację w tej sprawie. Czytamy w niej między innymi: "Jednocześnie informujemy, iż Gmina Wojcieszków podjęła działania w celu uzyskania dofinansowania na kompleksową modernizację oświetlenia ulicznego".

- Obecnie posiadamy ponad 600 opraw, w większości rtęciowe i sodowe, które są bardzo energochłonne, ale dają niewiele światła. Są też miejscowości, które dziś w ogóle nie posiadają lamp ulicznych. Dlatego planujemy wymianę praktycznie wszystkich opraw na nowe, energooszczędne lampy LED i wybudowanie nowych instalacji oświetlenia ulicznego przynajmniej w terenie zabudowanym, jeśli będzie istniała taka możliwość - informuje zastępca wójta.

Będzie dotacja?

Z kolei wójt Agnieszka Cieślak informuje, że gmina chce pieniędzy na ten cel poszukać w funduszach unijnych.

-  Samorząd wojewódzki zapowiada nabór takich wniosków na przełom września i października. Chcemy skorzystać z tej szansy, a pieniądze, które oszczędzimy na czasowym wyłączeniu latarni, przeznaczyć na przykład na opracowanie dokumentacji projektowej - dodaje.

Gmina rozpoczęła starania o dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. W jego ramach będzie można pozyskać aż do 85 proc. kosztów inwestycji.

- By ją uzyskać, musimy stworzyć Strategię Rozwoju Gminy i tak zwany Plan Gospodarki Niskoemisyjnej - kończy Piotr Goławski.


Komentowane

ElektRYK (2019-07-31 08:47) 16 10   |   zgłoś do usunięcia
Przegumowac
Q (2019-07-31 09:03) 17 13   |   zgłoś do usunięcia
Dzięki temu powstanie oszczędność, oszczędność którą przeznaczą na premie dla siebie.
Co??? (2019-07-31 09:23) 15 11   |   zgłoś do usunięcia
Panie zastępco wójta dlaczego pan plecie takie głupoty?, jeszcze pan nie wie, że każde ograniczenia w wykonywaniu zadań gminy działają na niekorzyść mieszkańców.
Czytelnick (2019-07-31 10:08) 14 17   |   zgłoś do usunięcia
Zdjęcie na pierwszy rzut oka wygląda z lat 80-tych jeszcze brakuje aut z tamtego okresu. Komentarz jest oczywiście pozytywny.
Wojtek (2019-07-31 10:23) 13 10   |   zgłoś do usunięcia
A to dobra zmiana haha
Guma Zmiana (2019-07-31 11:52) 14 19   |   zgłoś do usunięcia
Przegumować wszystkie lampy .
Gość (2019-07-31 11:54) 13 14   |   zgłoś do usunięcia
Ha ha ha ale ta gmina upada dzięki komu? Przecież to było wiadomo od razu że nie odpowiednią osoba na stołku wujta doprowadzi do takiego czegoś.
En (2019-07-31 12:54) 13 12   |   zgłoś do usunięcia
W Łukowie na niektórych słupach świecą się dwie lampy. Bez żadnej osłony, prosto w okna , taka wielka żarówa może porazić wzrok. Łuków jest oświetlony jak Las Vegas. W nocy widno jak w dzień.
Olo (2019-07-31 13:02) 19 10   |   zgłoś do usunięcia
Przegumowac lampiony i lampucery.
Naczelna ryba RP (2019-08-01 07:39) 15 18   |   zgłoś do usunięcia
Sałatka z rukolą i łososiem Jest pyszna, lekkostrawna i bardzo zdrowa. Często robię ją wiosną, gdy chcę zrzucić kilka kilogramów. Smakuje także rodzinie i przyjaciołom.
Juzek (2019-08-01 09:54) 16 14   |   zgłoś do usunięcia
Pan Piotr to niech wypowiada się za Stanin a nie Wojcieszkow bo albo kłamie a jak nie to ma złych informatorów. Lamp świeciły się w wakacje w ubiegłych latach do 22 lub 23,dokladnie nie pamiętam i w całym Wojcieszkowie a nie na kościelnej. Szkoda komentować tego co się dzieje. Ja proponuję niech Pani Cieslak przyjedzie o 21:30 i przejdzie się od młyna do stokrotki, poczuje się jak mieszkańcy, którzy idąc w ciemnościach na ślepo oganiaja się od psów albo boją się czy któryś z Panów koło młyna nie przywali butelką w głowę. Co do oświetlenia w ubiegłych latach to może Beti się wypowie, bo wszystko wie i zawsze prawdę mówi. Poza tym 7000 zł oszczędności za bezpieczeństwo mieszkańców gminy, super odpowiedzialność, pzdr
do Juzek (2019-08-01 10:58) 14 13   |   zgłoś do usunięcia
7tys musi byc oszczednosci bo skad na premie wezmie dla siebie ?
Wola (2019-08-01 13:03) 14 11   |   zgłoś do usunięcia
Dobra zmiana w gminie, oj dobra.
awd (2019-08-01 14:21) 13 11   |   zgłoś do usunięcia
stolki obsadzone na ludzi wywalone takie jest motto po wyborach a naiwny narod na nastepne poleci skuszony obietnicami .
DOWŁADZY (2019-08-01 22:42) 15 17   |   zgłoś do usunięcia
Jadac od Józefowa gminy STANIN w ...kierunku Łukowa ,,,lampa która stoi w CZERSLI na pierwszym zakrecie po prawej stronie jest skierowana centralnie w oczy kierowcy który jedzie od JOZEFOWA PRosba do wójta Stanina bo w NIM tylko nadzieja,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Wer (2019-08-01 23:03) 13 11   |   zgłoś do usunięcia
Premie będzie miała jak kamień odkopie i go sprzeda pani wójt...
dodaj komentarz


Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Urząd Marszałkowski kupił płyn do dezynfekcji
Urząd Marszałkowski kupił płyn do dezynfekcji Zarząd Województwa Lubelskiego zdecydował się zakupić piętnaście tysięcy litrów płynu dezynfekcyjnego produkowanego przez Polski Koncern Naftowy Orlen.
Gmina Wojcieszków zaprasza na wirtualny spacer
Gmina Wojcieszków zaprasza na wirtualny spacer W tym tak trudnym czasie, kiedy obowiązują ograniczenia w związku z pandemią zapraszamy Państwa do wirtualnego spaceru zrealizowanego w ramach projektu współpracy ?Promocja i Turystyka? - zachęcają urzędnicy w mediach społecznościowych.
Obwodnica Łukowa to "ściema". W co gra GDDKiA?
Obwodnica Łukowa to Do 10 kwietnia trwają konsultacje ws. programu budowy 100 obwodnicy w Polsce.
Stał pod sklepem, ale nie zamierzał robić zakupów. Poszedł ...
Stał pod sklepem, ale nie zamierzał robić zakupów. Poszedł kraść Wysoka grzywna grozi 27-latkowi, który mimo upomnień policjantów nie poszedł do domu. Zamiast tego poszedł do innego sklepu i ukradł 44 tabliczki czekolady.
155 laptopów dla uczniów i nauczycieli
155 laptopów dla uczniów i nauczycieli 155 uczniów i nauczycieli szkół powiatu łukowskiego zostanie wyposażonych w nowy sprzęt
Gmina Łuków: Zostań w domu - czytaj z dziećmi ...
Gmina Łuków: Zostań w domu - czytaj z dziećmi książki Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie ma nową propozycję na okres ogólnokrajowej kwarantanny. Od 2 do 13 kwietnia zaprasza do udziału w rodzinnym konkursie czytelniczym.
Śmieci walają się przy torach
Śmieci walają się przy torach - W obecnie ciężkim czasie chce się podzielić refleksją - informuje pani Marzena
Włamanie po wódkę i fajki. Złodziej smartfona ...
Włamanie po wódkę i fajki. Złodziej smartfona Kronika policyjna od 30 marca do 5 kwietnia
Gmina Łuków: Światełko pamięci dla św. Jana Pawła II ...
Gmina Łuków: Światełko pamięci dla św. Jana Pawła II Tegoroczny Papieski Dzień Pamięci Jana Pawła II w gminie Łuków miał szczególny wymiar. Z powodu epidemii tym razem nie było wspólnej uroczystości, ale mieszkańcy pamiętali o rocznicy śmierci papieża Polaka.
TRWA 13. EDYCJA KONKURSU „POLICJANT, KTÓRY MI POMÓGŁ”
TRWA 13. EDYCJA KONKURSU „POLICJANT, KTÓRY MI POMÓGŁ” Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji uczestniczy w organizacji 13. edycji ogólnopolskiego konkursu ?Policjant, który mi pomógł?, którego inicjatorem jest Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
Orzeczenia lekarskie w czasie epidemii zachowują ważność
Orzeczenia lekarskie w czasie epidemii zachowują ważność Osoby, które czekają na przedłużenie renty, świadczenia 500+ dla niesamodzielnych albo świadczenia rehabilitacyjnego, mogą być o nie spokojne. Orzeczenia wydane przez lekarzy orzeczników ZUS, których ważność upływa w czasie epidemii, z automatu wydłużą się o kolejne 3 miesiące.
Czwarty i piąty zakażony w powiecie. Zachorowali młodzi ...
Czwarty i piąty  zakażony w powiecie. Zachorowali młodzi ludzie Kolejne przypadki koronawirusa na Lubelszczyźnie. Wśród zakażonych mężczyźni z powiatów łukowskiego i łęczyńskiego
Mimo kwarantanny pojechała odwiedzić rodziców
 Mimo kwarantanny pojechała odwiedzić rodziców 27- latka dostała od Sanepidu grzywnę. Ma zapłacić 5 tys zł.
Wiemy kiedy kolarze wyruszą na trasę
Wiemy kiedy kolarze wyruszą na trasę Chodzi o trzeci Bieg Kolarski o Puchar Henryka Sienkiewicza
Przyjechali "w celach rozrywkowych"
Przyjechali Akcja "Zostań w domu" nic dla nich nie znaczy
Wspólne patrole policji i wojska
Wspólne patrole policji i wojska Początek kwietnia jest czasem wzmożonej pracy dla łukowskich policjantów. Funkcjonariusze w trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich, razem z żołnierzami WOT patrolują ulice miasta,
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Tłumy na roztańczonym jubileuszuHarcerze opanowali Wolę OkrzejskąRuszył gruntowny remont pomieszczeń sanitarnych w łukowskim szpitaluLata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieDni Łukowa 2019: Przedszkoliada nad KrznąDni Łukowa 2019: Bieg i biesiada na inauguracjęMuzyczne warsztaty w BieszczadachFotografia abstrakcyjna w ŁOKTurniej Szkół Sienkiewiczowskich: wygrana SiedlecPrawybory w Alejach„Czyste Powietrze”: zgłoś się do programu

Obejrzyj

Wywieźli odpady do lasuLata 70. na scenieSound'n'Grace zagrał w ŁukowieSzóstka kandydatów starła się podczas Wielkiej Debaty WspólnotyMuzyczne warsztaty w BieszczadachNauczycielski protest songWiozła dwoje dzieci. Miała ponad 3 promilePotrącił 4 osoby!Kampania przeciw dopalaczomMnóstwo głosowań na sesjiPo nieboskłonie - wiosenny przebój!Medialne warszaty z uczelnią z Torunia

Wydarzenia dodajwszystkie

Kwiecień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
30310102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930
01
02
03
Najbliższe wydarzenia
O prawie spadkowym na UTW
O prawie spadkowym na UTW
W poniedziałek 25 listopada Galerii PROwizorium ŁOK słuchacze Łukowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyli w spotkaniu, poświęconym podstawowym zagadnieniom z prawa spadkowego
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON 95 98 LPG
- - - -
Ceny paliw promocja

Prognoza pogody

Polub nas na facebooku


Polub nas na facebooku


Ogłoszenia   dodajwszystkie

Dam pracę: Praca przy remontach
Zatrudnię do pracy przy remontach malarzy, szpachlarzy, glazurników. Praca w Warszawie z zakwaterowaniem. Wysokie stawki wynagrodzenia. Wymagane doświadczenie. W przypadku pytań tel: 519583163
Kupię: KUPIE STARE DREWNIANE ŚMIGŁO OD SAMOLOTU TELEFON 694-972-047
kupie stare przedwojenne śmigło drewniane do starego samolotu, polskiego niemieckiego, czeskiego, angielskiego lub innego,do kolekcji.telefon 694972047
Kupię: KUPIE WOJSKOWE STARE DOKUMENTY,ZDJĘCIA,LEGITYMACJE TELEFON 694972047
Kupie dokumenty z drugiej wojny światowej i starsze listy z obozów koncentracyjnych,legitymacje, stare pisma, dyplomy, dokumenty wojskowe, zdjęcia, widokówki, obrazki,obrazy,mundury,szable,bagnety,kordziki,odznaki,odznaczenia,medale,ordery za ciekawe dobrze zapłacę telefon ...
Inne: KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Sprzedam: KUPIE WOJSKOWE STARE SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy,legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe za ciekawe rzeczy dobrze ...
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
Redakcja Łuków24.pl
ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. + 48 515 895 342
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007 [email protected]
Redakcja
Redakcja Tygodnika
Wspólnota Łukowska

ul. Kwiatkowskiego 5
21-400 Łuków
tel. +48 791 184 007
[email protected] Redaktor Prowadząca
Magdalena Oknińska
tel. +48 501 648 259
[email protected] Redaktor
Marta Karwowska
tel. +48 502 355 766
[email protected] Redaktor
Bartosz Szumowski
tel. +48 516 075 443
[email protected] Reklama
Izabela Szczygielska-Wielgosz
tel. +48 791 184 007
[email protected]
Siedlce Się Dzieje