Reklama

Reklama

ŁUKÓW. Przyrodnicy chcą chronić pszczoły (WIDEO)

Opublikowano: czw, 16 wrz 2021 11:51
Autor:

ŁUKÓW. Przyrodnicy chcą chronić pszczoły (WIDEO) - Zdjęcie główne

Przemysław Laskowski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie Grupa naukowców, przyrodników i mieszkańców chce utworzenia na ul. Strzelniczej tzw. użytku ekologicznego.

Reklama

Większość dzikich pszczół gniazduje w ziemi. Niektóre wybierają do tego płaskie tereny, inne środowiska krawędziowe (strome skarpy) czy nagrzane zbocza pagórków. Część gatunków gniazduje w martwym drewnie, pustych łodygach, galasach. Są też gatunki, które zaskakują, zakładając gniazda jedynie w muszlach czy wykładając miejsca lęgu płatkami kwiatów. Tak przyozdabia swoje gniazda rzadka pszczoła murarka makowa, którą zaobserwował na terenie Łukowa Przemysław Laskowski, przyrodnik amator.

 

Grupa naukowców, przyrodników i mieszkańców zabiega o utworzenia na ul. Strzelniczej tzw. użytku ekologicznego. - Głównym celem powołania użytku ekologicznego jest ochrona miejsca występowania i rozrodu rzadkich w skali kraju pszczół, a także zachowanie bogatej różnorodności przyrodniczej terenu - opowiada Przemysław Laskowski, który złożył w łukowskim magistracie wniosek o utworzenie takiego obszaru. Jak argumentuje mieszkaniec Łukowa na szczególną uwagę zasługuje porobnica paskowana, która jest rzadkim gatunkiem, wpisanym do Polskiej Czerwonej Księgi z kat. CR, czyli krytycznie zagrożona i na czerwoną listę z kat. CR. Teren strzelnicy jest największym stwierdzonym w naszym kraju siedliskiem tej bardzo rzadkiej pszczoły. Według naukowców, na których powołuje się Laskowski brak ochrony siedlisk tego gatunku może doprowadzić do wyginięcia porobnicy paskowanej w Polsce, jednego z ponad 450 gatunków pszczół wstępujących w naszym kraju. Na tym nie koniec. Jak czytamy we wniosku Przemysława Laskowskiego na strzelnicy mamy też inne gatunki zagrożonych wyginięciem pszczół: zwężnica większa, wrzałka powojowa czy podsobka wrzałkówka.  Są też trzmiel taki jak: trzmiel zamaskowany, ziemny czy trzmiel kamiennik.  Laskowski wymienia w sumie ok. trzydziestu gatunków "zapylaczy". 

MATERIAŁ WIDEO

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (8)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 18 dni temu | ocena +0 / -0

  @osb

  syf i bałagan jest po każdej imprezie kulturalnej młodzieży- choć nie tylko młodzieży- bawiącej się tam właśnie. Jakieś pszczoły??? Doczytaj- będziesz wiedział jakie. Jedni chcą zagospodarowania takiego, drudzy innego. To się nazywa demokracja. Możesz zgłosić swój pomysł na zagospodarowanie- nic nie stoi na przeszkodzie. No chyba, że dużo gadasz, a mało robisz?

 • miesiąc temu | ocena +0 / -1

  osb

  Gwarantuje wam, że teraz w tym miejscu będzie jeden syf i bałagan. Jak znaleźli się ludzie co chcieli zagospodarować teren to wymyślony nagle jakieś pszczoły. Współczuje tylko pracownikom magistratu, że będą się musieli użerać z ekoterrorystami. Powodzenia.

  • 24 dni temu | ocena +0 / -0

   Michałek

   "Ekoterroryzm – prowadzenie przestępczych działań z użyciem siły lub przemocy na szkodę przedsiębiorstw, osób fizycznych lub ich grup, uzasadniane prowadzeniem przez nich działalności szkodliwej dla środowiska naturalnego." Po czym wnosisz, że osoby zabiegające o ochronę łukowskich pszczół są ekoterrorystami?

  • miesiąc temu | ocena +1 / -0

   łukowianin

   współczuć to należałoby takim filozofom jak ty... niewiele wiesz, jeszcze mniej rozumiesz, a argumentujesz jak filozof spod "różowej damy". Móżdżek chyba już rozcieńczony trunkami

 • miesiąc temu | ocena +1 / -1

  Xx

  Strzelnica była i powinna być w tym miejscu - narodowa i ogólno dostępna.

  • 24 dni temu | ocena +0 / -0

   Michałek

   Dlaczego?

 • miesiąc temu | ocena +1 / -1

  snk rulez

  Nawiązując do zdjęcia, miała być w mieście strzelnica nieopodal. Co się stało, że się zesrało?

  • miesiąc temu | ocena +1 / -1

   radek

   bo pisiory stwierdziły, że pszczoły ważniejsze. smolarz otwarcie gada, że jest przeciwny strzelnicy w tym miejscu.