Reklama

Reklama

ŁUKÓW. Rusza komunikacja nad Zalew Zimna Woda

Opublikowano: 9 czerwca 2021 12:02
Autor:

ŁUKÓW. Rusza komunikacja nad Zalew Zimna Woda - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie Na sobotę 19 czerwca zaplanowano uruchomienie pierwszej linii testowej komunikacji miejskiej w Łukowie. Autobusy należące do PKS w Łukowie S.A. przez najbliższe miesiące będą za darmo wozić mieszkańców miasta m.in. na zalew Zimna Woda oraz w kierunku dworca kolejowego. Uruchomienie komunikacji miejskiej to jeden ze sztandarowych planów na miasto burmistrza Piotra Płudowskiego, który zyskał w tej sprawie jednomyślną akceptację Rady Miasta.

Reklama

MATERIAŁ WIDEO

 

Pierwsza z tras, nosząca symbol „Ł1” liczyć będzie około 12 kilometrów. Start linii wyznaczono w obrębie osiedla Nowy Łuków, na ul. Wereszczakówny, przy kościele Świętego Brata Alberta. Autobusy oznaczone specjalnie na potrzeby testowej komunikacji przejeżdżać będą następnie w sąsiedztwie dużych osiedli mieszkaniowych: Sienkiewicza i Unitów Podlaskich, by skręcić w ul. Wyszyńskiego, Międzyrzecką, 11 Listopada (w sąsiedztwie kolejnych osiedli: Chącińskiego i Klimeckiego). Następnie  pojazdy komunikacji miejskiej skręcać będą w Al. Kościuszki, ul. Popiełuszki, Al. Wojska Polskiego, ul. Wiatraki, Zimna Woda, kończąc swój bieg nad zalewem o tej samej nazwie. Powrót autobusów odbywał się będzie na tej samej trasie, a częstotliwość ich kursowania określono co 60 minut. Komunikacja funkcjonowała będzie 7 dni w tygodniu, a przejechanie pełnej trasy trwać ma natomiast około 30 minut.

 

CZYTAJ TAKŻE: Radni na Zalewem. Kontrolowali jakość prac

 

Zdaniem władz miasta powstanie w Łukowie systemu zbiorowego transportu publicznego skutkować będzie w przyszłości m.in. ograniczeniem ruchu pojazdów w centrum miasta, zwiększeniem ilości wolnych miejsc parkingowych i poprawą jakości powietrza w Łukowie. Adresatem zaproponowanego na chwilę obecną rozwiązania mają być osoby zamieszkałe m.in. w obrębie dużych osiedli mieszkaniowych i chcące spędzić czas na zmodernizowanym, aczkolwiek położonym około 4 km od centrum zalewie Zimna Woda. Z komunikacji skorzystają też osoby chcące przedostać się w inne krańce miasta, a także ci nieposiadający własnych samochodów, osoby starsze, itp. Dodatkowo we wrześniu uruchomiona zostanie kolejna linia - zwana „Ł2” - która będzie wiodła z południowej części Łukowa w kierunku dworca kolejowego przy ul. Dworcowej, a także z powrotem. Jej rozkład ma być skorelowany z odjazdami pociągów.

 

CZYTAJ TAKŻE GMINA ŁUKÓW: W Gręzówce powstał zakład produkujący papier toaletowy i ręczniki papierowe (WIDEO)

 

Uruchomienie pilotażowej komunikacji miejskiej możliwe było także dzięki jednomyślnemu głosowaniu Rady Miasta Łuków nad udzieleniem wsparcia finansowego w wysokości 178 tys. zł na rzecz Powiatu Łukowskiego, któremu podlega właśnie spółka PKS w Łukowie S.A. Ponadto bezpośrednie rozmowy na ten temat toczyli były Zastępca Burmistrza Miasta Łuków Paweł Krasuski, Wicestarosta Powiatu Łukowskiego Janusz Kozioł oraz Prezes Zarządu PKS w Łukowie S.A. Tomasz Madoń. W kierowanym przez tego ostatniego przedsiębiorstwie już wytyczono pojazdy, które kurować będą w charakterze miejskich autobusów i które będą dostępne także dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową. Spółka będzie dokonywać także doboru pojazdów w zależności od natężenia ruchu, pory dnia czy pogody. Wprowadzenie testowej komunikacji miejskiej w Łukowie poprzedzi też kampania informacyjna Urzędu Miasta Łuków i spółki PKS. Do mieszkańców dotrzeć mają m.in. kopie rozkładów jazdy, planowane są także akcje informacyjne w lokalnych mediach, na słupach ogłoszeń oraz w Internecie. W przypadku zainteresowania mieszkańców zaproponowanymi rozwiązaniami, burmistrz Piotr Płudowski proponował będzie radnym wprowadzenie komunikacji na stałe. Co ważne, przejazdy w ramach pilotażowej komunikacji będą darmowe, będą też miały na celu przyzwyczajenie mieszkańców do tego sposobu poruszania się po mieście.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (8)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

  Monika.

  Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje prywatne zdjęcia : panieonline.pl/monika

 • 3 miesiące temu | ocena +1 / -0

  kris

  Po co to; w Łukowie tiry kursują po mieście z częstotliwością komunikacji miejskiej; wyciąć w kilku naczepach okna, wrzucić fotele i gotowe.

 • 3 miesiące temu | ocena +4 / -0

  zielone swiatło

  Przedsięwziecie na skale ......Może ktos dopisze bo trudno znależc słowo na jaka skale.Alternatywni na pewno napisza i to zaraz.

 • 3 miesiące temu | ocena +2 / -0

  Ola

  Mam nadzieję że burmistrz dotrzyma słowa i pierwszy kurs będzie wykonany przez niego jako kierowca

 • 3 miesiące temu | ocena +1 / -0

  Dac OK.

  Piso bus

 • 3 miesiące temu | ocena +4 / -6

  Pagon z surduta

  Szkoda że kolejny raz powiat ratuje tyłek burmistrzowi. My alternatywnie wiemy lepiej ale nic nie możemy

  • 3 miesiące temu | ocena +4 / -5

   T1

   Odwrotnie. Burmistrz robi przysługę Powiatowi. Wiadomo w jakiej sytuacji jest Łukowski PKS, który należy do Powiatu.

   • 3 miesiące temu | ocena +6 / -1

    Ty T1

    Ależ ty żałosny jesteś. PKS na tym zarobi tyle co kot napłakał. Siejesz defetyzm a guzik wiesz. PKS ostatni rok mimo pandemii zakończył na plusie. Niech miasto kupi swoje autobusy i obsługuje tę nibykomunikację. PKS sobie poradzi bez tych marnych groszy.