Reklama

Reklama

W Łukowie mają rzadką w Polsce porobnicę paskowaną. Przyrodnicy chcą ją chronić

Opublikowano: 6 września 2021 07:11
Autor: | Zdjęcie: Przemysław Laskowski

W Łukowie mają rzadką w Polsce porobnicę paskowaną. Przyrodnicy chcą ją chronić - Zdjęcie główne

Na szczególną uwagę zasługuje porobnica paskowana, która jest rzadkim gatunkiem, wpisanym do Polskiej Czerwonej Księgi z kat. CR, czyli krytycznie zagrożona i na czerwoną listę z kat. CR. | foto Przemysław Laskowski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie Grupa naukowców, przyrodników i mieszkańców chce utworzenia na ul. Strzelniczej tzw. użytku ekologicznego.

Reklama

Większość dzikich pszczół gniazduje w ziemi. Niektóre wybierają do tego płaskie tereny, inne środowiska krawędziowe (strome skarpy) czy nagrzane zbocza pagórków. Część gatunków gniazduje w martwym drewnie, pustych łodygach, galasach. Są też gatunki, które zaskakują, zakładając gniazda jedynie w muszlach czy wykładając miejsca lęgu płatkami kwiatów. Tak przyozdabia swoje gniazda rzadka pszczoła murarka makowa, którą zaobserwował na terenie Łukowa pan Przemysław Laskowski, miejscowy przyrodnik.

Użytek ekologiczny 

Grupa naukowców, przyrodników i mieszkańców zabiega o utworzenia na ul. Strzelniczej tzw. użytku ekologicznego. - Głównym celem powołania użytku ekologicznego jest ochrona miejsca występowania i rozrodu rzadkich w skali kraju pszczół, a także zachowanie bogatej różnorodności przyrodniczej terenu - opowiada Przemysław Laskowski, który złożył w łukowskim magistracie wniosek o utworzenie takiego obszaru. Jak argumentuje mieszkaniec Łukowa na szczególną uwagę zasługuje porobnica paskowana, która jest rzadkim gatunkiem, wpisanym do Polskiej Czerwonej Księgi z kat. CR, czyli krytycznie zagrożona i na czerwoną listę z kat. CR. Teren strzelnicy jest największym stwierdzonym w naszym kraju siedliskiem tej bardzo rzadkiej pszczoły. Według naukowców, na których powołuje się Laskowski brak ochrony siedlisk tego gatunku może doprowadzić do wyginięcia porobnicy paskowanej w Polsce, jednego z ponad 450 gatunków pszczół wstępujących w naszym kraju. Na tym nie koniec. Jak czytamy we wniosku Przemysława Laskowskiego na strzelnicy mamy też inne gatunki zagrożonych wyginięciem pszczół: zwężnica większa, wrzałka powojowa czy podsobka wrzałkówka.  Są też trzmiel taki jak: trzmiel zamaskowany, ziemny czy trzmiel kamiennik.  Laskowski wymienia w sumie ok. trzydziestu gatunków "zapylaczy". 

 

 Poparcie autorytetów 

Pomysł utworzenia na strzelnicy użytku ekologicznego popierają naukowcy i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. "Mając na uwadze dobro wszystkich rzadkich gatunków występujących na tym terenie pragnę wyrazić swoje poparcie dla utworzenia użytku ekologicznego dla owadów zapylających w Łukowie" - pisze w liście do burmistrza Piotr Płudowskiego prof. ucz. dr hab. Aneta A. Ptaszyńska z Katedry Immunobiologii Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.  - Wytypowany przez pana Przemysława Laskowskiego teren jest bardzo predysponowany do przekształcenia go na użytek ekologiczny. Zachęcam pana burmistrz do usankcjonowania tego pomysły - dodaje prof. Tadeusz Pawlikowski z Instytutu Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. 

"Jest wielce prawdopodobne, że skoro zostały odnalezione gatunki rzadkie i bardzo rzadkie, teren strzelnicy stanowi miejsce gniazdowania także gatunków pospolitszych, ale również niezmiernie ważnych z uwagi na ich funkcje (zapylanie) w ekosystemie i gospodarce człowieka. Pragniemy wyrazić dla tej inicjatywy swoje poparcie" - piszą w liście do burmistrza Łukowa dr hab. Małgorzata Bieńkowska, prof. nadzw. kierownik Zakładu Pszczelnictwa Instytutu Ogrodnictwa w Puławach oraz dr hab. Zbigniew Kołtowski wiceprezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego 

 

Strzelnica ma być odnowiona 

 

W Łukowie są plany aby zaniedbana i dziczejąca przez ostatnie lata strzelnica ma zostać zrekultywowana i ponownie służyć miłośnikom strzelectwa.  - Co ważne, odtworzenie strzelnicy, o które wnioskuje grupa pasjonatów strzelectwa, w żaden sposób nie koliduje z ustanowieniem na terenie strzelnicy użytku ekologicznego - przekonuje Mikołaj Siemaszko, miłośnik przyrody, który zaangażował się w promocje pomysłu utworzenia w Łukowie użytku ekologicznego.

 

- Istotne jest to, że pszczoły występujące na strzelnicy to gatunki samotne, które występują w rozproszeniu, nie tworzą rojów i nie bronią swoich gniazd. Są łagodne i latają nisko przy ziemi, nie utrudniając koegzystencji. Często nie mamy nawet świadomości o występowaniu ich w naszym otoczeniu - kończy.  Wnioskiem Przemysława Laskowskiego zajmowała się w sierpniu komisja skarg i wniosków łukowskiej rady miasta. Radni pozytywnie zaopiniowali wniosek o ustanowienie użytku ekologicznego na terenie strzelnicy.    

 

Przyrodnicy: Rzadka pszczoła może być wizytówką Łukowa

Na Lubelszczyźnie zakrojone są na szeroką skalę akcje promujące pszczoły. Obecnie w wielu gminach podejmuje się działania mające na celu pomoc zapylaczom. Zdecydowana większość owadów zapylających gniazduje jednak w ziemi, dlatego tak ważna jest dbałość o zachowanie ich siedlisk. Porobnica paskowana w wyniku działań przyrodników stała się wizytówka i rozpoznawalnym znakiem Łukowa. Tu gmina mogłaby na tym zyskać, wykorzystując ją chociażby do promocji miasta.

 

O pszczołach łukowskich powstał nawet film. Na teren strzelnicy wybrała się biolog, edukator Kamila Chomicz, realizatorka filmów przyrodniczych prezentowanych na międzynarodowych festiwalach.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (8)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 13 dni temu | ocena +4 / -0

  Magda

  Widziałam tę akcję w internecie. Super inicjatywa.

 • 13 dni temu | ocena +3 / -0

  Józek

  Poparcie autorytetów Pomysł utworzenia na strzelnicy użytku ekologicznego popierają naukowcy i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. "Mając na uwadze dobro wszystkich rzadkich gatunków występujących na tym terenie pragnę wyrazić swoje poparcie dla utworzenia użytku ekologicznego dla owadów zapylających w Łukowie" - pisze w liście do burmistrza Piotr Płudowskiego prof. ucz. dr hab. Aneta A. Ptaszyńska z Katedry Immunobiologii Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. -

 • 13 dni temu | ocena +0 / -7

  osp

  Mam pytanie, czy dziennikarze portalu sprawdzili wiarygodność tej informacji w 100% czy tylko wierzą osobie, która już podobno miała problemy "z sadzeniem roślin też chronionych" na terenie nadleśnictwa? Bez inwentaryzacji przyrodniczej nikt nie stwierdzi, że tam jest jakaś pszczoła, której za rok może nie być tam bo to owad wędrowny.

  • 9 dni temu | ocena +1 / -0

   łukowianin

   Owad wędrowny. O Jezu. Brawo Ty.

  • 13 dni temu | ocena +6 / -0

   Mikołaj Siemaszko

   Pszczoły nie tylko tam bytują, ale również mają swoje gniazda - tak, zostało to potwierdzone i uwiecznione na filmie. Część pszczół, o których mowa we wniosku została stwierdzona na terenie strzelnicy przez przyrodniczkę, Panią Kamilę Chomicz. Nie dało się potwierdzić wszystkich gatunków ze względu na sezonowość lotów pszczół. W przyszłym roku autorka filmu znów będzie filmować tamte rejony, więc będzie Pan mógł zapoznać się z jej twórczością. Proszę znaleźć na FB BEES ON MY WAY i post z 12.08 br. Tam jest film ze strzelnicy. Zgadzam się, porządna inwentaryzacja przyrodnicza jest jak najbardziej wskazana, ale należy ją przeprowadzić zanim zacznie się odtwarzać strzelnicę. Co do zarzutów z początku komentarza - to co Pan pisze nie jest prawdą, a powielaniem kłamstw, które mają na celu utrudnić działania zamierzające do ustanowienia użytku. Znam osobiście osobę, która te kłamstwa rozsiewa i znam jej motywacje - są stricte polityczne. Jeśli ma Pan jakieś merytoryczne i trudne pytania, to zachęcam do ich zadawania. Natomiast jeśli zamierza Pan wciąż powielać kłamstwa podpierając się "podobno", to lepiej nic nie pisać.

 • 13 dni temu | ocena +4 / -0

  Marek

  "na szczególną uwagę zasługuje porobnica paskowana, która jest rzadkim gatunkiem, wpisanym do Polskiej Czerwonej Księgi z kat. CR, czyli krytycznie zagrożona i na czerwoną listę z kat. CR." - tutaj nie ma co się zastanawiać. Mamy coś co jest unikalne na skalę kraju i grozi mu wyginięcie.

 • 13 dni temu | ocena +5 / -0

  Asia

  nie miałam pojęcia że mamy w Łukowie takie pszczółki 😍 zgadzam się że trzeba je ochronić jeśli są zagrożone wyginięciem 😌

 • 13 dni temu | ocena +6 / -0

  Frugo

  To świetna wiadomość, że da się pogodzić interesy przyrody jak i osób chcących rozwijać swoją pasję jaką jest strzelectwo.