Dni Kultury Żydowskiej w Łukowie

kultura Spotkanie z naczelnym rabinem Polski, wystawa poświęcona Izraelowi i koncert muzyki klezmerskiej to część wydarzeń w ramach II Dni Kultury Żydowskiej w Łukowie. Do zapoznawania się z historią i sztuką państwa Izrael zaprasza Łukowski Ośrodek Kultury oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie.

Łuków24

Opublikowano: 22 marca 2019 09:55 | Aktualizacja: 22 marca 2019 09:55

Dni Kultury Żydowskiej odbywać się będą 8 i 9 kwietnia. W ramach tego wydarzenia zaplanowano otwarcie wystawy „Izrael: Dziedzictwo Innowacyjności” przygotowanej z okazji 70. rocznicy powstania państwa na Bliskim Wschodzie. Ekspozycja pokazuje najpiękniejsze zakątki Izraela, jego naturę, zabytki oraz miasta, a także wielokulturowe społeczeństwo. Wystawę przygotowała Ambasada Izraela. Wernisaż zaplanowano w poniedziałek 8 kwietnia o godz. 10. w galerii PROwizorium ŁOK.

ŁOK zaprasza też do udziału w XIII Powiatowym Konkursie Recytatorski Poezji i Prozy Żydowskiej „W blasku szabasowych świec". Inicjatywa adresowana jest do młodzieży z klas VII-VIII szkoły podstawowej, gimnazjalistów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu łukowskiego.

Podczas Dni Kultury Żydowskiej zaprezentowane zostaną też filmy „Kto napisze naszą historię”, „Przyjeżdża orkiestra” oraz „Przypis. Projekcje zaplanowano w Kinie Łuków w poniedziałek o godz. 11. oraz 13. Pierwszy film zostanie też wyświetlony dzień później, 9 kwietnia o godz. 13.

Zwieńczeniem pierwszego dnia poznawania kultury żydowskiej będzie koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu zespołu „Klezmafour”. Zaplanowano go o godz. 19. w sali widowiskowej ŁOK. Zespół jest laureatem dwóch nagród na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Żydowskiej w Amsterdamie w 2010 roku, dzięki czemu wyruszył w trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. „Klezmafour” zagrał koncerty na wszystkich największych i najważniejszych festiwalach w Polsce: Heineken Open`er, Przystanek Woodstock, Ethnoport Festival, Jarmark Dominikański czy Wschód Kultury. Nie obce mu są również sceny zagranicznych festiwali (Niemcy, Anglia, Turcja, Ukraina, Bułgaria, Luksemburg, Hiszpania, Czechy), gdzie zawsze wywoływał entuzjastyczne reakcje publiczności.

Ważnym wydarzeniem podczas II Dni Kultury Żydowskiej w Łukowie będzie spotkanie z Michaelem Schudrichem, naczelnym rabinem Polski. Zaplanowano je o godz. 11 w galerii PROwizorium. Piętro niżej natomiast odbędzie się wykład Hanny Kossowskiej pt. „Smaki koszernej kuchni”, połączony z prezentacją oraz degustacją potraw dla słuchaczy Łukowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

***

„Kto napisze naszą historię” - film z 2018 roku. Roberta Grossman i producentka Nancy Spielberg, siostra Stevena Spielberga, przybliżają historię Emanuela Ringelbluma i założonej przez niego podziemnej organizacji Oneg Szabat. Tworzyło ją kilkudziesięciu żydowskich intelektualistów i działaczy społecznych, którzy - ryzykując wszystko - gromadzili materiały dokumentujące życie w getcie warszawskim. Film przeplata unikatowe archiwalia, wywiady i fabularyzowane sceny.

„Przyjeżdża orkiestra” to film izraelsko-francusko-amerykański z 2007 roku. Opowiada historię egipskiej orkiestry policyjnej, która przyjeżdża do Izraela. Kiedy nikt nie odbiera muzyków z lotniska, zaczynają oni szukać celu podróży na własną rękę.

„Przypis” to dramat filmowy produkcji izraelskiej z 2011 roku w reżyserii Josefa Cedara. Eli’ezer (Szelomo Bar-Aba) i Uri’el Szkolnik (Li’or Aszkenazi) to ojciec i syn. Prócz rodzinnych powiązań łączy ich wspólna praca na Uniwersytecie Hebrajskim, gdzie obaj są profesorami i rywalizują ze sobą. Kiedy dowiadują się, że Eli’ezer zostanie uhonorowany za swoją pracę, ich relacja się zmieni. Film zdobył 9 nagród Izraelskiej Akademii Filmowej (Ofiry).


Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.