Reklama

Reklama

Nagroda Oskara Kolberga dla Mieczysława Zawadzkiego

Opublikowano: pon, 20 cze 2016 09:07
Autor: | Zdjęcie: Muzeum Regionalne w Łukowie

Nagroda Oskara Kolberga dla Mieczysława Zawadzkiego - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura 15 czerwca na Zamku Królewskim w Warszawie twórcy ludowi oraz popularyzatorzy kultury ludowej odebrali nagrody imienia Oskara Kolberga. W tym roku nagrodę otrzymał Mieczysław Zawadzki.

Reklama

Od 40 lat twórcy kultury ludowej oraz ci, którzy wspierają ich popularyzację nominowani są do nagrody imienia Oskara Kolberga. Nagroda, której patronem jest Oskar Kolberg – etnograf, folklorysta, kompozytor w tym roku została przyznana Mieczysławowi Zawadzkiemu. Od 1974 roku przyznawana jest w uznaniu dokonań twórczych, artystycznych, naukowych oraz za działalność wspierającą tradycyjną kulturę regionalną. Wydarzeniu patronuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wśród tegorocznych laureatów znalazł się łukowski rzeźbiarz – Mieczysław Zawadzki. Urodził się w 1947 r. w położonej niedaleko Woli Gułowskiej wsi Budziska. Tu miał kontakt z twórczością ludowych artystów, którzy zainspirowali go do podjęcia własnych prób rzeźbiarskich. Do grona swoich mistrzów zalicza Wacława i Bolesława Susków, Ryszarda Sęka, Mariana Adamskiego, Tadeusza Cąkałę i Tadeusza Lemieszka. Teraz to on prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży.

Tworzy rzeźby pełnoplastyczne i płaskorzeźby. Pracuje w ukochanym przez rzeźbiarzy drewnie lipowym, miękkim, łatwo poddającym się obróbce. Jego prace są polichromowane, nad czym pracuje jego żona Czesława. Rzeźby Zawadzkiego cechuje syntetyczne ujęcie przedstawianej tematyki, zaś w wielopostaciowych kompozycjach umiejętność wyboru najważniejszych elementów dla przedstawianej idei, co czyni ją czytelną dla odbiorcy i atrakcyjną w formie.

Od 1977 roku rzeźbiarz przedstawia swoje prace w konkursach sztuki ludowej. Zdobył w nich wiele nagród. Ze szczególnym sentymentem wspomina 10 edycji „Sztuki Ludowej Południowego Podlasia”, kiedy to podczas pokonkursowych wystaw przedstawiał prace publiczności muzealnej Białej Podlaskiej, Siedlec i Łukowa. Uczestniczył w kilkunastu zbiorowych wystawach w kraju i za granicą. Od lat przygotowuje własne ekspozycje na targi sztuki ludowej organizowane przy okazji Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym czy Jarmarku Jagiellońskim w Lublinie. Uczestniczy także w kiermaszach sztuki ludowej w rodzinnym Łukowie, Warszawie i Krakowie.

Prace artysty znajdują się w zbiorach polskich muzeów, w tym Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Lubelskim w Lublinie, Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, Muzeum Regionalnego w Łukowie, a także w wielu kolekcjach prywatnych.

Mieczysław Zawadzki od ponad 20 lat aktywnie pracuje na rzecz środowiska łukowskich twórców w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych. W latach 1993-2001 był prezesem Oddziału Siedleckiego STL, zaś w kadencji 2005-2009 pełnił funkcję prezesa Oddziału Łukowskiego STL. W latach 1997-2001 był członkiem Zarządu Głównego STL.

W 2015 roku, w roku jubileuszu 50-lecia Łukowskiego Ośrodka Rzeźby Ludowej, został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. W 2010 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. Posiada odznakę Zasłużonego Działacza Kultury (1986) i Zasłużonego dla Kultury Polskiej (2010). Otrzymał wiele dyplomów, wśród których wysoko ceni Dyplom Ministra Kultury i Sztuki z 1987 r. oraz Dyplom Pamiątkowy Województwa Lubelskiego z 2013 roku.

 UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.