Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

O Polsce i Łukowie na konferencji z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

kultura W auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie odbyła się konferencja historyczna dotycząca 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Łuków24

Opublikowano: 17 września 2019 08:00 | Aktualizacja: 17 września 2019 08:00

Organizatorami wydarzenia było Muzeum Regionalne w Łukowie, Towarzystwo Przyrodniczo – Historyczne ,,Orlik” w Łukowie, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łukowskiej. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął starosta Łukowski Dariusz Szustek.  

    

  

 
Podczas konferencji  wygłoszono referaty, które przybliżyły tragiczne wydarzenia tamtych lat.   Nie zabrakło ciekawostek, których trudno szukać w podręcznikach do historii.   
 Dr Mariusz Sawa z Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Oddział w Lublinie wygłosił referat pt.„Nazizm i komunizm wobec Polski i Polaków”; Marcin Gomółka - nauczyciel Zespołu Szkół w Stoczku Łukowskim, wieloletni członek TPZŁ, zaprezentował referat pt.„Geneza wybuchu II wojny światowej”; Michał Mojski – nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Łukowie, omówił temat „Łuków w czasie II wojny światowej”.  


Konferencji towarzyszyła wystawa fotografii Henryka Nowosielskiego pseud. ,,Vickers” pt. ,,Ci, co przetrwali przeciwności...” oraz ekspozycja książek o tematyce wojennej pochodzących ze zbiorów łukowskiej Biblioteki Pedagogicznej.


Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.