- Prosimy o informację, ile decyzji nakazujących przyłączenie się do sieci kanalizacyjnej wydał burmistrz w latach 2018-2020? – zapytali w złożonej do burmistrza interpelacji radni z klubu PiS.
Jak mobilizuje?
Radni zainteresowali się także, jakie działania zmierzające do przyłączenia się do kanalizacji niepodłączonych dotychczas gospodarstw podejmował burmistrz? A także co robi włodarz, aby mieszkańcy niepodłączonych do kanalizacji gospodarstw pozbywali się ścieków ze zbiorników bezodpływowych zgodnie z obowiązującymi przepisami? - tj. korzystali z usług PUiIK lub innego przedsiębiorcy, legalnie wywożącego ścieki?
Według obecnych przepisów: "Niewykonanie przez właściciela ciążącego na nim obowiązku podłączenia do sieci kanalizacyjnej obliguje wójta lub burmistrza do wydania decyzji administracyjnej nakazującej przyłączenie nieruchomości do kanalizacji".
Bez decyzji nakazujących
Burmistrz Piotr Płudowski odpowiedział, że w latach 2018 — 2020 nie wydano ani jednej decyzji nakazującej wykonanie obowiązku przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej.
- Natomiast w 2016 r. do mieszkańców ulic: Kleeberga, Łapiguz, Okrzei, Cieszkowizna, Zimna Woda, Wójtostwo, Świderska i Żelechowska wysłano ok. 350 pism wzywających do przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. W odpowiedzi na wezwania do urzędu wpłynęło 18 wniosków o zezwolenie uchylenia od tego obowiązku. Mieszkańcy najczęściej argumentowali to tym, że w budynku nie mieszkają, ponieważ nie nadaje się on do zamieszkania - odpowiada burmistrz.
Część mieszkańców po otrzymaniu wezwania zwróciła się z prośbą o przedłużenie terminu na przyłączenie się do kanalizacji miejskiej. Większość mieszkańców okazała się warunkami technicznymi przyłącza kanalizacyjnego do swojej nieruchomości, jakie otrzymali z PUiIK-u i okazali się już podpisaną umową o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków.
Nieokreślony termin
Jednocześnie burmistrz poinformował w swojej odpowiedzi, że przepisy nie określają terminu, w jakim powinno nastąpić podłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej.
- Co do tego zagadnienia wydano wiele orzeczeń sądów administracyjnych. Powszechnie przyjmuje się w nich, że uprawnień do określenia takiego terminu nie ma również wójt, ani burmistrz wydający decyzję nakazującą podłączenie – dodaje Płudowski.
Opróżniają szamba
Na pytanie "Co robi włodarz, aby mieszkańcy niepodłączonych do kanalizacji gospodarstw pozbywali się ścieków z szamb zgodnie z obowiązującymi przepisami?" burmistrz miasta odpowiada: "Właściciele nieruchomości, którzy sami pozbywają się ze swojego terenu ścieków mają obowiązek udokumentowania w formie umowy korzystania z usług wykonywanych przez PUIK lub przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na opróżnianie szamb".
Burmistrz w kilku przypadkach wystosował pisma do właścicieli nieruchomości, którzy nie są podłączeni do kanalizacji o okazanie się umową i dowodami płacenia za usługę wywozu ścieków. W odpowiedzi mieszkańcy okazywali się dowodami płacenia za wywóz nieczystości ciekłych.
ILU OBIORCÓW KORZYSTA Z SIECI KANALIZACYJNEJ I WODOCIĄGOWEJ?
3764 – odbiorcy przyłączeni w mieście do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej
594 – odbiorcy przyłączeni w mieście tylko do sieci wodociągowej (brak podłączenia do kanalizacji)
86% - procentowy wskaźnik przyłączeń w mieście (ścieki i woda)
202 – odbiorcy wywozu nieczystości ciekłych przez PUiIK
Zestawienie nie uwzględnia odbiorców posiadających przyłącze wodociągowe gminne PUH MelKan Kazimierz Jakubiak.
Komentarze (8)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
6 miesięcy temu | ocena +5 / -6
do mieszkańca
Przepraszam bardzo, a jakie to wielkie inwestycje szustek robił za swojej kadencji? To, że rozwalał kamieni przed garażami na Klimeckiego? To nazywasz inwestycją. Jeśli burmistrz ma w ten sposobi wydatkować publiczne pieniądze, to lepiej niech nic nie robi. szustek powinien poprawić teren przy garażach za własne pieniądze, bo tego mieszkańcy mu nie zapomną!!!
Zgłoś
Odpowiedz
Oceń
6 miesięcy temu | ocena +8 / -2
Jaś
Prawo wymaga o włodarza pewnych działań, które w naszym mieście nie są wykonywane. Burmistrz sam wspomniał w odpowiedzi na pismo, że w 2016 (wtedy Dariusz Szustek był burmistrzem) wysłano ponad 350 pism wzywających do podłączenia do miejskiego systemu kanalizacji. Teraz nawet tego się nie robi. Prezes PUIKu również niewiele w tym temacie ma do powiedzenia. A podwyżek obydwaj chcą. Bo tak najłatwiej.
Zgłoś
Odpowiedz
Oceń
6 miesięcy temu | ocena +11 / -3
mieszkaniec
do poprzednika powiedz jakie to ważne inwestycje zablokowali radni? ja do tej pory zauważyłem tylko zablokowanie permanentnych podwyżek a to wody, ścieków, śmieci.
Zgłoś
Odpowiedz
Oceń
6 miesięcy temu | ocena +5 / -12
szczygieł
Pseudoradni klubu pis już dawno powinni zostać usunięci z rady miasta. Działają na szkodę miasta i za nic mają jego mieszkańców. Blokują bezzasadnie wszystkie ważne inwestycje proponowane przez Burmistrza jedynie dla zasady. Pogonić ich z rady miasta, bo żadnego pożytku obecnie z nich nie ma!!!
Zgłoś
Odpowiedz
Oceń
6 miesięcy temu | ocena +0 / -2
beczka smiechu
jak mozna ludzi powiadomic oprzyłaczeniu do kanalizacji jak puik sam temu zaprzeczaoferujac wywóz nieczystosci beczka a nawet dwoma.......
Zgłoś
Odpowiedz
Oceń
6 miesięcy temu | ocena +5 / -1
Gil
Na tym przykładzie widać, jakie nieróbstwo jest obecnie.
Zgłoś
Odpowiedz
Oceń
6 miesięcy temu | ocena +3 / -0
oj chyba
ktoś z PUiKu rewanżuje się za stołek?
Zgłoś
Odpowiedz
Oceń
6 miesięcy temu | ocena +3 / -5
$€
Dlaczego na Międzyrzeckiej za torami dalej leją gówno za stodoły na pola a szambo wybierają raz na pięć lat . niech poprosi o atest do tych szamb
Zgłoś
Odpowiedz
Oceń