Reklama

Reklama

Garaż jedno a dwustanowiskowy – jakie wymiary do odpowiedniej powierzchni użytkowej?

Opublikowano: pt, 22 paź 2021 07:32
Autor:

Garaż jedno a dwustanowiskowy – jakie wymiary do odpowiedniej powierzchni użytkowej? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

PROMOWANE Budując dom, należy zadbać nie tylko o jego piękno i funkcjonalność pomieszczeń, lecz także praktyczność dodatkowych elementów, takich jak garaż. Na jaki się zdecydować? Czy lepszym rozwiązaniem będzie garaż jedno- czy dwustanowiskowy?

Reklama

Wymiary garażu w świetle prawa

Przepisy techniczno-budowlane określają jedynie minimalne wymiary garażu przeznaczonego na jeden pojazd osobowy. Są to 2 lub 3 metry szerokości i 5 metrów długości. W praktyce jednak taki metraż może okazać się zbyt mały i nie pozwoli zarówno na sprawne dojście do samochodu, jak i manewrowanie pojazdem. Większość budowlańców i firm projektowych poleca wymiary w okolicach od 4 do 5 metrów szerokości oraz 6 metrów długości – taki rozmiar pozwoli na sprawne manewry i poruszanie się po garażu. Jeśli mamy odpowiednie fundusze i jesteśmy zdecydowani na garaż jednostanowiskowy, warto zainwestować w jak największe wymiary. Należy jednak przy tym pamiętać, że do garażu musi prowadzić podjazd o odpowiedniej szerokości.

Garaż dwustanowiskowy – plusy i minusy

Garaż dwustanowiskowy wiąże się z nieco poważniejszymi planami, wyższymi kosztami oraz wysiłkiem projektowym. Do garażu jednostanowiskowego musi prowadzić odpowiednio szeroki podjazd, a w jego wnętrzu powinna znaleźć się mała przestrzeń do manewrów. Natomiast budynek mieszczący dwa samochody wymaga już o wiele większego podjazdu i placu manewrowego znacznych rozmiarów, aby umożliwić bezpieczny i komfortowy wjazd obydwoma pojazdami do środka. Jak urządzić dobrze przestrzeń wewnątrz garażu? Cenne i praktyczne wskazówki można znaleźć na stronie www.domoweklimaty.pl. Zastanówmy się nad odpowiednimi wymiarami naszego dwustanowiskowego garażu. Kluczem do właściwego zaplanowania tego pomieszczenie jest decyzja, czy nasz garaż ma posiadać dwie mniejsze bramy, czy jedną dużą.

Garaż dwustanowiskowy – jaki wymiary dobrać?

Jak zostało wspomniane wcześniej, wymiary garażu dwustanowiskowego zależą w dużej mierze od liczby zastosowanych bram. Jeśli zdecydujemy się na jedną bramę o szerokości 5 m, wymiary garażu powinny wynosić 6 × 6 m. Z kolei, umieszczenie dwóch bram, z czego każda z nich będzie miała szerokość 2,5 m, wiąże się z powiększeniem powierzchni garażu do 7 lub 8 metrów szerokości. W przypadku garażu z dwiema bramami należy także wziąć pod uwagę ich odpowiednie rozmieszczenie. Nie mogą znajdować się zbyt blisko siebie oraz gwarantować swobodne wjeżdżanie i wyjeżdżanie. 

Garaż jedno czy dwustanowiskowy – co wybrać?

Decyzja co do wyboru garażu jedno- lub dwustanowiskowego zależy przede wszystkim od tego, ile posiada się samochodów. W dzisiejszych czasach dwa auta w rodzinie to już standard. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy nasza działka jest na tyle duża oraz, czy mamy odpowiedni budżet, aby zainwestować w garaż. Na pewno uda nam się zaoszczędzić sporo funduszy, jeśli garaż będzie stanowił część domu, a nie osoby, murowany budynek. Inspiracją mogą być projekty domów z garażem jedno i dwustanowiskowym – domoweklimaty.pl. Ponadto, warto myśleć przyszłościowo. Jeśli obecnie posiadamy jeden samochód, a planujemy za niedługo kupić drugi, należy od razu przygotować dla niego miejsce. Dlatego garaż dwustanowiskowy wydaje się lepszą opcją.

Pamiętajmy jednak o tym, że garaż najlepiej wybudować w tym samym czasie, co dom. Wiąże się to z hurtowym zakupem materiałów oraz kosztem robocizny. Jeśli jednak obecny dostępny budżet pozwala nam na budowę jedynie garażu jednostanowiskowego, warto zdecydować się na wiatę dla drugiego auta, bądź wykonanie zadaszenia. W ten sposób zapewnimy pojazdowi ochronę przed deszczem, śniegiem i gradem.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE