Reklama

Reklama

1050-lecie Chrztu Polski uczczone

Opublikowano: pon, 18 kwi 2016 13:32
Autor: | Zdjęcie: Wioletta Ekielska

1050-lecie Chrztu Polski uczczone - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na terenie całego kraju samorządy lokalne czczą wydarzenie, które odmieniło oblicze ziem zajmowanych przez lud słowiański. 1050 lat temu, 14 kwietnia, odbył się chrzest Mieszka.

Reklama

Dzisiejsza uroczysta sesja trzech samorządów była okazją do przypomnienia historii wydarzeń sprzed 1050 lat. Obecni na sali byli nie tylko przedstawiciele trzech samorządów, dyrektorzy placówek znajdujących się na terenie powiatu łukowskiego, przedsiębiorcy i uczniowie. Na łukowskie uroczystości przybył także biskup siedlecki Kazimierz Gurda, który odprawił mszę świętą.

   
Referat okolicznościowy wygłosił dr Marek Okoń. W swoim wystąpieniu tłumaczył czym w owych czasach był chrzest dorosłego człowieka, kto go dokonywał, gdzie mógł się odbyć chrzest władcy. Wspomniał także, jak obchody 1000-lecia chrztu wyglądały poł wieku temu.

Mieszko, przyjmując chrzest stał się niejako kamieniem węgielnym naszej polskiej tożsamości. Od jego chrztu zaczął kształtować się naród polski, silnie związany z chrześcijaństwem. (...) Poprzez chrzest Mieszka weszliśmy w krąg cywilizacji chrześcijańskiej, opartej na spuściźnie greko-rzymskiej. Szybko Polacy zdobywali wykształcenie, dorównując innym nacjom - powiedział dr M. Okoń.

   
Dzięki chrześcijaństwu dotarła do Polski nie tylko nauka, ale także wielka sztuka.

   
Radni trzech samorządów: Rady Miasta Łuków, Rady Gminy Łuków oraz Rady Powiatu Łukowskiego, przyjęli uchwałę na okoliczność 1050-lecia Chrztu Polski. Uroczystość uświetnił występ młodzieży z chóru Lutnia oraz Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej\"Łukowiacy\". Uroczystej sesji towarzyszyła także tematyczna wystawa zorganizowana przez Muzeum Regionalne w Łukowie.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.