Reklama

Reklama

Armata stanie w centrum Stoczka

Opublikowano: pt, 5 lut 2016 11:17
Autor:

Armata stanie w centrum Stoczka - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 14 lutego przypada 185. rocznica zwycięskiej bitwy w powstaniu listopadowym. By upamiętnić zwycięstwo armii gen. Józefa Dwernickiego pod Stoczkiem, w centrum miasta stanie wierna replika armaty.

Reklama

„Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękami czarnymi od pługa…” brzmi druga zwrotka znanej pieśni patriotycznej „Gdy naród do boju”. Armaty zagrały pod Stoczkiem Łukowskie 185 lat temu. Dokładnie 14 lutego mieszkańcy będą świętowali zwycięstwo w bitwie powstania listopadowego. Armia generała Józefa Dwernickiego zwyciężyła wojska rosyjskie dowodzone przez gen. Fiodora Geismara. Była to pierwsza, a zarazem zwycięska, bitwa w wojnie polsko - rosyjskiej 1830-31.

Grupa osób skupiona wokół Stowarzyszenia Inkubator Kreatywności Społecznej we wrześniu ubiegłego roku postanowiła rozpocząć zbiórkę środków, które zostaną przekazane na wykonanie wiernej repliki armaty, która brała udział w zwycięskiej bitwie.

Wszystko rozpoczęło się od projektu Stoczek Łukowski – Miasto Walki i Oręża, który zyskał dofinansowanie w ramach Programu Lokalne Partnerstwa Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności – powiedział Łukasz Szczepańczyk, prezes Stowarzyszenia IKS.

Pieniądze na armatę zbierane były podczas kwest na ulicach miasta. Informacja o zbiórce rozsyłana była na wszelkie możliwe sposoby. My także informowaliśmy Państwa o tej zbiórce. Jak powiedziała skarbniczka Stowarzyszenia Katarzyna Górska:

Zagraliśmy trochę w ciemno. Armatę zamówiliśmy już w listopadzie, nie mając pełnej sumy 18 tys. złotych, ale wierzyliśmy, że cała akcja zakończy się sukcesem.

14 lutego - dokładnie w 185. rocznicę bitwy nastąpi uroczyste wprowadzenie armaty do miasta i ustawienie jej w centrum, na skwerze miejskim, przy pomniku gen. Dwernickiego. We wprowadzeniu wezmą udział powstańcy w strojach epoki.

Będzie to finał naszej akcji, którą organizujemy we współpracy z wieloma podmiotami miejskimi, gminnymi, powiatowymi i wojewódzkimi – mówi Szczepańczyk.

Organizatorzy przewidują atrakcje, wśród których znajdą się m.in. prezentacja strojów z czasów powstania, wystrzał armatni oraz montaż słowno – muzyczny.

W uroczystości weźmie udział wielu znakomitych gości. Swoje przybycie zapowiedzieli prawnukowie gen. Józefa Dwernickiego, przedstawiciele Pułku Ułanów Grochowskich.

Mamy nadzieję, że będzie to wielka, patriotyczna uroczystość, która ukaże dumę mieszkańców miasta i gminy, ale też będzie to wielka lekcja historii. Wierzymy, że armata stanie się symbolem łączącym dwie sąsiadujące ze sobą gminy – podsumował Łukasz Szczepańczyk.

Uroczystości rozpoczną się 14 lutego w centrum miasta o godzinie 10.00. Dzień wcześniej, 13 lutego, odbędzie się 16. Bieg Uliczny „Grzmią pod Stoczkiem Armaty”. Więcej szczegółów na stronie internetowej Stowarzyszenia www.iksstoczek.pl.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.