Reklama

Reklama

Blisko pół tysiąca osób na Rajdzie Sienkiewiczowskim

Opublikowano: pon, 11 lip 2016 09:05
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Goławski

Blisko pół tysiąca osób na Rajdzie Sienkiewiczowskim - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rowerzyści ze wszystkich gmin powiatu łukowskiego spotkali się wczoraj w Woli Okrzejskiej, miejscu narodzin Henryka Sienkiewicza. Cykliści po przybyciu do miejscowości, przejechali się wspólnie na kopiec łukowskiego noblisty i wzięli udział w pikniku przygotowanym na terenie lokalnego muzeum.

Reklama

Organizatorem rajdu rowerowego poświęconego Henrykowi Sienkiewiczowi była grupa nauczycieli wychowania fizycznego z Gminy Krzywda, których wsparła Lokalna Grupa Działania „Razem ku lepszej przyszłości” i Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. W rajdzie wystartowali cykliści ze wszystkich gmin powiatu łukowskiego oraz indywidualnie z Siedlec, Warszawy, Lubartowa i Dęblina. Była też reprezentacja Gminy Nowodwór z powiatu ryckiego. Rowerzyści startowali ze swoich miejscowości o określonych godzinach, aby zjawić się jedną grupą w Woli Okrzejskiej i by przejechać wspólnie pod kopiec poświęcony łukowskiemu nobliście. Łącznie zjawiło się ponad 400 rowerzystów, choć niektórzy przyznawali, że jest ich nawet o setkę więcej.

Rowerzyści zjeżdżali się do Woli Okrzejskiej zróżnicowanymi trasami. Jako pierwsi na miejsce zlotu - bo około godziny 7 rano - wyruszyli cykliści z Gminy Trzebieszów, którzy mając do pokonania około 50 km dołączyli do startującej kilkadziesiąt minut później grupy w Łukowie. W międzyczasie wystartowały też delegacje ze Stoczka Łukowskiego, Serokomli, Adamowa, Krzywdy, Wojcieszkowa, Woli Mysłowskiej i Stanina. Do Woli Okrzejskiej wyruszyła też grupa rowerzystów skupionych wokół Rowerowego Łukowa. Ci ostatni jadąc na miejsce zlotu, obrali trasę wiodącą przez niemal wszystkie gminy powiatu łukowskiego. Po przyjeździe do Woli Okrzejskiej wszyscy udali się na miejsce startu, by jeszcze raz przejechać się wokół miejscowości, zahaczając o kopiec Henryka Sienkiewicza w pobliskiej Okrzei. Następnie na terenie muzeum rozpoczęto piknik dla wszystkich gości.

Podczas pikniku chętni mogli zapoznać się z życiorysem Henryka Sienkiewicza, bądź zwiedzić poświęcone Mu muzeum. Organizatorzy przygotowali test wiedzy o Sienkiewiczu; była też możliwość odwiedzenia cmentarza w Okrzei, gdzie pochowana jest matka pisarza. Rowerzyści mogli skorzystać z bogatego zestawu atrakcji, przygotowanego przez organizatorów. Było m.in. bicie pamiątkowych monet, znakowanie rowerów, bitwy na szable, warsztaty i gastronomia. Ponadto swoją twórczość pokazały sołectwa z Gminy Krzywda.

Uczestnicy rajdu rowerowego brali też udział w loterii fantowej, w której do wygrania były nagrody rzeczowe i upominki. Główną nagrodę – rower sponsorowany przez firmę ABC Rowery, wygrał Patryk Słomka z Gminy Nowodwór. Rozstrzygnięto też konkurs na najstarszego i najmłodszego uczestnika rajdu rowerowego. Najstarszą osobą, która przybyła na rowerze do Woli Okrzejskiej był 81-letni Zygmunt Oskroba, a najmłodszą 5-letni Szymon Nóżka. Całość zwieńczyła wspólna biesiada i konkurs sołectw, których reprezentacje bawiły się na pikniku.

Pomysłodawcą i organizatorem rajdu rowerowego była nieformalna grupa nauczycieli WF z Gminy Krzywda, która na organizację rajdu rowerowego otrzymała dofinansowanie w ramach projektu „Lubelskie Lokalnie Mikrodotacje FIO” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Całość wsparły Lokalna Grupa Działania „Razem ku lepszej przyszłości”, Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, a także lokalne przedsiębiorstwa i osoby prywatne.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.