Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Chciał zarobić sprzedając zabytki

wiadomosci Mieszkaniec gminy Stanin wystawił na aukcji internetowej elementy czołgu Sherman i poszycia samolotu Karaś. Zapukała do niego policja.

Łuków24

Opublikowano: 8 listopada 2019 14:04 | Aktualizacja: 8 listopada 2019 14:04

49- letni mieszkaniec gminy Stanin odpowie za naruszenie przepisów Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Mężczyzna na jednym z portali aukcyjnych wystawił na sprzedaż elementy wyposażenia czołgu Sherman i poszycia samolotu Karaś. 

Policjanci z wydziału kryminalnego w Łukowie dowiedzieli się o tym od swych kolegów z komendy wojewódzkiej. Policjanci 7 listopada pojechali do domu mężczyzny i odnaleźli tam wykrywacz do metalu i kilkanaście zabytkowych okazów. 

Funkcjonariusze zabezpieczyli bagnety wojskowe, piasty do lawet, resory i łączniki gąsienicy czołgowej, różne fragmenty poszycia samolotu i inne zabytkowe przedmioty- wylicza asp. szt. Marcin Józwik z KPP Łuków.


49- latek powiedział policjantom, że przedmioty te znalazł na terenie województwa lubelskiego w trakcie prowadzonych samodzielnie wykopalisk. Mężczyzna wszystkie te znaleziska oferował kolekcjonerom w celach zarobkowych. 

Policjanci przypominają, że poszukiwanie bez pozwolenia ukrytych lub porzuconych zabytków, zwłaszcza przy użyciu narzędzi elektrycznych (np. wykrywacza metali), jest sprzeczne z prawem. 49-latkowi z gminy Stanin grozić może kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności nawet do 2 lat- dodaje oficer prasowy.


Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.