Reklama

Reklama

Co dalej z III etapem „małej obwodnicy”?

Opublikowano: pon, 7 mar 2016 09:00
Autor: | Zdjęcie: Redakcja

Co dalej z III etapem „małej obwodnicy”? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości O potrzebie budowy tzw. \"małej obwodnicy\" władze miasta i powiatu mówią od dawna. Problemem jest wciąż sposób finansowania. Czy dostaniemy dofinansowanie ze środków unijnych?

Reklama

Pod koniec września 2015 roku pisaliśmy o obawach, że Unia Europejska może nie dofinansowywać dróg lokalnych a jedynie te, które łączą województwa. Takie informacje podawał wówczas zastępca burmistrza Marcin Mateńko. Dziś okazuje się, że obawy były słuszne.  

By pozyskać dofinansowanie na budowę 1 800 m III etapu obwodnicy z udziałem środków unijnych potrzeba kilku zmian formalnych. W nowej perspektywie unijnej na dofinansowanie mogą liczyć te powiaty, których ciąg drogowy kończy się np. ważnym węzłem kolejowym.  

Władze powiatu stworzyły koncepcję, która ma pozwolić ten cel osiągnąć. Jak powiedział podczas ostatniej sesji Rady Powiatu starosta łukowski Janusz Kozioł:  

Ulicom Popiełuszki i Przemysłowej nadamy numerację taką jaką ma obwodnica. W ten sposób uzyskamy połączenie z terenem przemysłowym. Żeby stworzyć połączenie z węzłem komunikacyjnym kolejowym, przejmiemy od miasta część alej Kościuszki od ronda do dworca PKP.  

Te formalności należy wykonać w tym roku. Cały ciąg drogowy musi być drogą powiatową, gdy ruszy megaprojekt.  

Dla naszego powiatu wstępnie przewidziana jest kwota 6 mln zł. Brakującą kwotę na III etap obwodnicy uzyskamy dzięki współpracy z miastem i dzięki środkom własnym. Jest szansa, by w przeciągu 3 lat ulica została sfinalizowana – dodał starosta.  

Jeszcze w tamtym roku władze miasta deklarowały, że w budżecie na ten cel zostanie przeznaczonych 5 mln zł, ale z zaznaczeniem, że część z tych środków wróci do miasta jako spłata długu powiatu jaki powstał po wykonaniu II etapu obwodnicy. Przewidywany koszt ostatniego etapu tzw. „małej obwodnicy” to 18 mln zł.


UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.