Reklama

Reklama

Darmowe leki na cukrzycę dla seniorów

Opublikowano: wt, 22 lis 2016 07:00
Autor: | Zdjęcie: Internet

Darmowe leki na cukrzycę dla seniorów - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Uwaga seniorzy. W życie wszedł program 75+ gwarantujący darmowe leki dla emerytów i rencistów. Jednymi z pozycji są nowoczesne długodziałające insuliny dla chorych na cukrzycę.

Reklama

Insulina jest niezbędna, aby obniżyć poziom glukozy we krwi, który zwiększa się po posiłku. U osób zdrowych insulina jest wydzielana w sposób ciągły, co zapewnia jej równomierny poziom we krwi. W przypadku chorych na cukrzycę wydzielanie insuliny jest zaburzone lub trzustka w ogóle nie jest w stanie jej wytworzyć, przez co niebezpiecznie rośnie poziom glukozy we krwi, szczególnie po spożyciu posiłku.

Niesie to za sobą wiele konsekwencji zdrowotnych, obejmujących takie narządy, jak: serce, oczy, nerki oraz układ nerwowy. Ważne, aby poziom insuliny we krwi był na stałym i nie za wysokim poziomie.

Z drugiej strony pacjenci powinni unikać epizodów hipoglikemii, czyli obniżenia poziomu cukru we krwi, poniżej bezpiecznej, określonej normy, co może prowadzić do śpiączki cukrzycowej, a w konsekwencji nawet do śmierci. Częsta hipoglikemia może być przyczyną zaburzeń poznawczych oraz demencji i jest czynnikiem ryzyka śmierci z powodów sercowo-naczyniowych. Hipoglikemia obniża jakość życia pacjenta, może wprowadzać niepokój, co z pewnością zwiększa uciążliwość choroby.

Dzięki programowi 75+ nowoczesne insuliny długodziałające są dostępne bezpłatnie dla wszystkich seniorów powyżej 75. roku życia we wszystkich refundowanych do tej pory wskazaniach.

- To znakomita wiadomość dla seniorów chorych na cukrzycę. Mają szanse na leki, które wcześniej z powodu ceny, były dla nich niedostępne – mówi Anna Śliwińska, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Insuliny analogowe w ramach listy 75+ dostępne są:

  • w cukrzycy typu 1 u dorosłych, młodzieży i dzieci od 2. roku życia,
  • w cukrzycy typu 2 u pacjentów leczonych insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy i z HbA1c >= 8%,
  • w cukrzycy typu 2 u pacjentów leczonych insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy i z udokumentowanymi nawracającymi epizodami ciężkiej lub nocnej hipoglikemii,
  • w cukrzycy o znanej przyczynie.

- Jako diabetolodzy, od lat usiłujemy zmodernizować polski system leczenia chorych na cukrzycę. Cieszy nas decyzja polskiego rządu, korzystna dla osób starszych, które będą leczone przy pomocy nowoczesnych analogów insulin długodziałających bez konieczności finansowania tego leczenia z własnej kieszeni – mówi prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii WUM.

Insuliny długodziałające mogą być wypisywane przez lekarzy i uprawnione pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej wszystkim tym, którzy spełniają kryteria refundacyjne oraz w momencie wypisywania recepty ukończyli 75 lat. Seniorzy muszą mieć w dokumentacji medycznej informacje od lekarza diabetologa o dotychczasowej terapii, okresie stosowania terapii, wartości hemoglobiny glikowanej lub informacje na temat nawracających lub ciężkich epizodów hipoglikemii lub hipoglikemii nocnej. Na recepcie musi znaleźć się litera „S” wpisana w pole „kodu uprawnień dodatkowych”, a potrzebny lek musi być na wykazie bezpłatnych leków.          

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.