Europejskie warsztaty w „Kościuszce”

wiadomosci \"Europejski Uniwersytet Latający\" to kolejna inicjatywa z zakresu edukacji obywatelskiej realizowana przez I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie. 16 listopada w szkole zorganizowane warsztaty, w których szlifowano wiedzę z zakresu integracji europejskiej.

I LO w Łukowie

Opublikowano: 22 listopada 2016 09:00 | Aktualizacja: 22 listopada 2016 09:00

I LO w Łukowie przeprowadzając akcję „Europejski Uniwersytet Latający” zaprosiło w szkolne mury dr Andrzeja Dumałę z Wydziału Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, oraz animatorkę młodzieżowa Gretę Droździel-Papugę. Eksperci wspomagani przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce i zespołem ekspertów Team  Europe spotkali się z uczniami klas, które realizują program wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym.

Dzięki ciekawym ćwiczeniom i wykładowi pt. „Prawa obywatelskie w Unii Europejskiej” uczestnicy mieli sposobność uzyskać wiele wiadomości na temat integracji „starego kontynentu”. W wypowiedziach zostało poruszonych wiele wątków, dotyczących: Karty Praw Podstawowych z 2000 r., prawa europejskiego, problemów migracyjnych, urzędników w Brukseli, „Brexitu”, funduszy strukturalnych, swobody przepływu osób czy miejsca Polski w strukturach ponadnarodowych.

Uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje opinie – i te aprobujące, i te krytyczne wobec różnych kwestii. Do warsztatów przygotowali się wcześniej, realizując projekt o prawach człowieka w Unii Europejskiej i poznając na zajęciach dzięki grze planszowej mechanizmy rządzące organizacją. Udział w „Europejskim Uniwersytecie Latającym” dawał młodzieży solidną dawkę informacji, a także uczył krytycznego spojrzenia na procesy polityczne.

Szkolnym koordynatorem inicjatywy Michał Mojski. Zajęcia natomiast to część innowacji pedagogicznej z wiedzy o społeczeństwie „Aktywny i twórczy obywatel – edukacja medialna, prawna i europejska”, realizowanej w łukowskim LO.

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.